Paryż-Roubaix 2023

120. edycja wyścigu Paryż-Roubaix

Paryż-Roubaix 2023 – 120. edycja wyścigu kolarskiego Paryż-Roubaix, która odbyła się 9 kwietnia 2023 na liczącej ponad 256 kilometrów trasie z Compiègne do Roubaix. Impreza kategorii 1.UWT była częścią UCI World Tour 2023.

Paryż-Roubaix 2023
Informacje ogólne
Wyścig120. Paryż-Roubaix
KategoriaUCI World Tour 2023 1.UWT
Data9 kwietnia 2023
Dystans256,6 km
PaństwoFRA Francja
StartCompiègne
MetaRoubaix
Drużyn25
Startujących175
Ukończyło135
Średnia prędkość46,841 km/h
Suma wzniesień1329 m
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
Drugie miejsceBEL Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)
Trzecie miejsceBEL Wout Van Aert (Jumbo-Visma)
◀20222024
Dokumentacja

Uczestnicy edytuj

Drużyny edytuj

WorldTeams (18)ProTeams (7)

Lista startowa edytuj

  Lista startowa
Jumbo-Visma
TJV
NrKolarzMiejsce
1  Dylan van Baarle (NED) DNF
2  Edoardo Affini (ITA) 111.
3  Christophe Laporte (FRA) 10.
4  Timo Roosen (NED) 91.
5  Tim van Dijke (NED) 43.
6  Nathan Van Hooydonck (BEL) 14.
7  Wout Van Aert (BEL) 3.
Dyrektor sportowy : Arthur Van Dongen, Richard Plugge
Groupama-FDJ
GFC
NrKolarzMiejsce
11  Stefan Küng (SUI) 5.
12  Lewis Askey (GBR) 25.
13  Olivier Le Gac (FRA) 57.
14  Fabian Lienhard (SUI) 34.
15  Miles Scotson (AUS) 56.
16  Jake Stewart (GBR) DNF
17  Samuel Watson (GBR) 121.
Dyrektor sportowy : Frédéric Guesdon, Thierry Bricaud
Alpecin-Deceuninck
ADC
NrKolarzMiejsce
21  Mathieu van der Poel (NED) 1.
22  Silvan Dillier (SUI) 42.
23  Michael Gogl (AUT) 123.
24  Kaden Groves (AUS) 31.
25  Jasper Philipsen (BEL) 2.
26  Jonas Rickaert (BEL) 48.
27  Gianni Vermeersch (BEL) 11.
Dyrektor sportowy : Christoph Roodhooft, Gianni Meersman
Bahrain Victorious
TBV
NrKolarzMiejsce
31  Matej Mohorič (SLO) 29.
32  Kamil Gradek (POL) DNF
33  Fran Miholjević (CRO) 134.
34  Jonathan Milan (ITA) DNF
35  Andrea Pasqualon (ITA) 41.
36  Dušan Rajović (SRB)  DNF
37  Fred Wright (GBR) DNF
Dyrektor sportowy : Enrico Poitschke, Vladimir Miholjević
Ineos Grenadiers
IGD
NrKolarzMiejsce
41  Filippo Ganna (ITA) 6.
42  Kim Heiduk (GER) 96.
43  Luke Rowe (GBR) 127.
44  Magnus Sheffield (USA) 92.
45  Connor Swift (GBR) 68.
46  Joshua Tarling (GBR) OTL
47  Cameron Wurf (AUS) 128.
Dyrektor sportowy : Ian Stannard, Zakkari Dempster
Trek-Segafredo
TFS
NrKolarzMiejsce
51  Mads Pedersen (DEN) 4.
52  Daan Hoole (NED) 49.
53  Alex Kirsch (LUX) 87.
54  Emīls Liepiņš (LAT)  (szosa) 105.
55  Jasper Stuyven (BEL) 20.
56  Edward Theuns (BEL) 73.
57  Mathias Vacek (CZE) 67.
Dyrektor sportowy : Steven De Jongh, Jarosław Popowycz
Soudal Quick-Step
SOQ
NrKolarzMiejsce
61  Kasper Asgreen (DEN) DNF
62  Davide Ballerini (ITA) DNF
63  Tim Declercq (BEL) 53.
64  Yves Lampaert (BEL) 24.
65  Tim Merlier (BEL)  (szosa) 23.
66  Florian Sénéchal (FRA)  (szosa) 63.
67  Bert Van Lerberghe (BEL) DNF
Dyrektor sportowy : Wilfried Peeters, Iljo Keisse
Bora-Hansgrohe
BOH
NrKolarzMiejsce
71  Nils Politt (GER)  (szosa) 35.
72  Shane Archbold (NZL) DNF
73  Patrick Gamper (AUT) 60.
74  Marco Haller (AUT) 80.
75  Jonas Koch (GER) 109.
76  Jordi Meeus (BEL) 112.
77  Ryan Mullen (IRL) 116.
Dyrektor sportowy : Jean-Pierre Heynderickx, Enrico Gasparotto
Lotto Dstny
LTD
NrKolarzMiejsce
81  Florian Vermeersch (BEL) 12.
82  Cédric Beullens (BEL) 27.
83  Arnaud De Lie (BEL) 50.
85  Frederik Frison (BEL) DNF
86  Sébastien Grignard (BEL) DNF
87  Liam Slock (BEL) 58.
88  Brent Van Moer (BEL) 54.
Dyrektor sportowy : Nikolas Maes, Mario Aerts
Team DSM
DSM
NrKolarzMiejsce
91  John Degenkolb (GER) 7.
92  Tobias Lund Andresen (DEN) DNF
93  Pavel Bittner (CZE) DNF
94  Alberto Dainese (ITA) 77.
95  Nils Eekhoff (NED) 86.
96  Tim Naberman (NED) 76.
97  Sam Welsford (AUS) 132.
Dyrektor sportowy : Philip West, Pim Ligthart
AG2R Citroën Team
ACT
NrKolarzMiejsce
101  Greg Van Avermaet (BEL) 37.
102  Stan Dewulf (BEL) 104.
103  Pierre Gautherat (FRA) 83.
104  Oliver Naesen (BEL) 66.
105  Antoine Raugel (FRA) 90.
106  Michael Schär (SUI) 69.
107  Damien Touzé (FRA) 107.
Dyrektor sportowy : Julien Jurdie, Nicolas Guillé
TotalEnergies
TEN
NrKolarzMiejsce
111  Peter Sagan (SVK)  (szosa) DNF
112  Edvald Boasson Hagen (NOR) 126.
113  Maciej Bodnar (POL) DNF
114  Daniel Oss (ITA) DNF
115  Geoffrey Soupe (FRA) 129.
116  Anthony Turgis (FRA) 74.
117  Dries Van Gestel (BEL) 18.
Dyrektor sportowy : Dominique Arnould, Ján Valach
Israel-Premier Tech
IPT
NrKolarzMiejsce
121  Sep Vanmarcke (BEL) 16.
122  Guillaume Boivin (CAN) 45.
123  Itamar Einhorn (ISR)  (szosa) 124.
124  Derek Gee (CAN) 135.
125  Jens Reynders (BEL) 119.
126  Tom Van Asbroeck (BEL) 30.
127  Rick Zabel (GER) 64.
Dyrektor sportowy : Steve Bauer, Dirk Demol
Arkéa-Samsic
ARK
NrKolarzMiejsce
131  Matis Louvel (FRA) 47.
132  Jenthe Biermans (BEL) 51.
133  David Dekker (NED) 110.
134  Hugo Hofstetter (FRA) 78.
135  Daniel McLay (GBR) DNF
136  Luca Mozzato (ITA) 21.
137  Clément Russo (FRA) DNF
Dyrektor sportowy : Sébastien Hinault, Mickael Leveau
UAE Team Emirates
UAD
NrKolarzMiejsce
141  Matteo Trentin (ITA) 19.
142  Pascal Ackermann (GER) DNF
143  Rui Oliveira (POR) 52.
144  Sjoerd Bax (NED) 13.
145  Mikkel Bjerg (DEN) 40.
146  Ryan Gibbons (RSA) 88.
147  Vegard Stake Laengen (NOR) 44.
Dyrektor sportowy : Fabio Baldato, Marco Marcato
Cofidis
COF
NrKolarzMiejsce
151  Max Walscheid (GER) 8.
152  Piet Allegaert (BEL) DNF
153  André Carvalho (POR) 94.
154  Wesley Kreder (NED) 61.
155  Christophe Noppe (BEL) 95.
156  Alexis Renard (FRA) 28.
157  Jelle Wallays (BEL) 93.
Dyrektor sportowy : Alain Deloeuil, Thierry Marichal
Team Jayco AlUla
JAY
NrKolarzMiejsce
161  Zdeněk Štybar (CZE) 79.
162  Alexandre Balmer (SUI) 106.
163  Luke Durbridge (AUS) 100.
164  Kelland O’Brien (AUS) DNF
165  Lukas Pöstlberger (AUT) DNF
166  Elmar Reinders (NED) 75.
167  Campbell Stewart (NZL) DNF
Dyrektor sportowy : Mathew Hayman, David McPartland
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
NrKolarzMiejsce
171  Alexander Kristoff (NOR) 15.
172  Louis Bendixen (DEN) 98.
173  Kristoffer Halvorsen (NOR) DNF
174  William Blume Levy (DEN) 122.
175  Erik Nordsæter Resell (NOR) 55.
176  Rasmus Tiller (NOR)  (szosa) 46.
177  Søren Wærenskjold (NOR) 22.
Dyrektor sportowy : Gino Van Oudenhove, Jesper Mørkøv
Movistar Team
MOV
NrKolarzMiejsce
181  Iván García Cortina (ESP) 32.
182  Juri Hollmann (GER) 82.
183  Johan Jacobs (SUI) 133.
184  Mathias Norsgaard (DEN) 65.
185  Oier Lazkano (ESP) 102.
186  Lluís Mas (ESP) DNF
187  Iván Romeo (ESP) DNF
Dyrektor sportowy : José Vicente García Acosta, Jürgen Roelandts
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
NrKolarzMiejsce
191  Mike Teunissen (NED) 17.
192  Dries De Pooter (BEL) 38.
193  Julius Johansen (DEN) 71.
194  Madis Mihkels (EST) 114.
195  Baptiste Planckaert (BEL) DNF
196  Laurenz Rex (BEL) 9.
197  Gerben Thijssen (BEL) 70.
Dyrektor sportowy : Steven De Neef, Bart Wellens
EF Education-EasyPost
EFE
NrKolarzMiejsce
201  Jens Keukeleire (BEL) 62.
202  Owain Doull (GBR) 59.
203  Jonas Rutsch (GER) 33.
204  Thomas Scully (NZL) 101.
205  James Shaw (GBR) DNF
206  Marijn van den Berg (NED) 72.
207  Julius van den Berg (NED) 84.
Dyrektor sportowy : Andreas Klier, Sebastian Langeveld
Astana Qazaqstan Team
AST
NrKolarzMiejsce
211  Gianni Moscon (ITA) 36.
212  Cees Bol (NED) 131.
213  Igor Czżan (KAZ)  (szosa) DNF
214  Jewgienij Fiodorow (KAZ) 26.
215  Dmitrij Gruzdiew (KAZ) 97.
216  Martin Laas (EST) DNF
217  Gleb Syrica117.
Dyrektor sportowy : Stefano Zanini, Mario Manzoni
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
NrKolarzMiejsce
221  Tom Devriendt (BEL) 85.
222  Jack Bauer (NZL) 115.
223  Filippo Colombo (SUI) DNF
224  Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
225  Matteo Moschetti (ITA) DNF
226  Antonio Puppio (ITA) 108.
227  Nickolas Zukowsky (CAN) 125.
Dyrektor sportowy : Aart Vierhouten, Rik Reinerink
Bingoal WB
BWB
NrKolarzMiejsce
231  Ludovic Robeet (BEL) 99.
232  Dorian de Maeght (BEL) OTL
233  Ceriel Desal (BEL) 120.
234  Karl Patrick Lauk (EST) OTL
235  Alexander Salby (DEN) DNF
236  Nathan Vandepitte (FRA) 130.
237  Guillaume Van Keirsbulck (BEL) 39.
Dyrektor sportowy : Sébastien Demarbaix, Olivier Kaisen
Team Flanders-Baloise
TFB
NrKolarzMiejsce
241  Lindsay De Vylder (BEL) DNF
242  Ruben Apers (BEL) 81.
243  Alex Colman (BEL) DNF
244  Sander De Pestel (BEL) 89.
245  Gilles De Wilde (BEL) 103.
246  Milan Fretin (BEL) 118.
247  Ward Vanhoof (BEL) 113.
Dyrektor sportowy : Hans De Clercq, Kenny De Ketele

Legenda: DNF – nie ukończył, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował, DSQ – zdyskwalifikowany.

Klasyfikacja generalna edytuj

 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mathieu van der Poel   HolandiaAlpecin-Deceuninck5h 28' 41"
2. Jasper Philipsen   BelgiaAlpecin-Deceuninck+ 46"
3. Wout Van Aert   BelgiaJumbo-Visma+ 46"
4. Mads Pedersen   DaniaTrek-Segafredo+ 50"
5. Stefan Küng   SzwajcariaGroupama-FDJ+ 50"
6. Filippo Ganna   WłochyIneos Grenadiers+ 50"
7. John Degenkolb   NiemcyTeam DSM+ 2' 35"
8. Max Walscheid   NiemcyCofidis+ 3' 31"
9. Laurenz Rex   BelgiaIntermarché-Circus-Wanty+ 3' 35"
10. Christophe Laporte   FrancjaJumbo-Visma+ 4' 11"
11. Gianni Vermeersch   BelgiaAlpecin-Deceuninck+ 4' 11"
12. Florian Vermeersch   BelgiaLotto Dstny+ 4' 11"
13. Sjoerd Bax   HolandiaUAE Team Emirates+ 4' 11"
14. Nathan Van Hooydonck   BelgiaJumbo-Visma+ 4' 11"
15. Alexander Kristoff   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 5' 36"
16. Sep Vanmarcke   BelgiaIsrael-Premier Tech+ 5' 36"
17. Mike Teunissen   HolandiaIntermarché-Circus-Wanty+ 5' 36"
18. Dries Van Gestel   BelgiaTotalEnergies+ 5' 36"
19. Matteo Trentin   WłochyUAE Team Emirates+ 5' 36"
20. Jasper Stuyven   BelgiaTrek-Segafredo+ 5' 36"
Źródło: ProCyclingStats


Bibliografia edytuj