Puchar Słowenii w piłce siatkowej mężczyzn (2022/2023)

Puchar Słowenii w piłce siatkowej mężczyzn 2022/2023 – 32. edycja rozgrywek o siatkarski Puchar Słowenii od odzyskania przez to państwo niepodległości zorganizowana przez Słoweński Związek Piłki Siatkowej (Odbojkarska zveza Slovenije, OZS). Zainaugurowana została 28 września 2022 roku.

Puchar Słowenii 2022/2023
2021/2022 2023/2024
Szczegóły
Państwo

 Słowenia

Organizator

Słoweński Związek Piłki Siatkowej

Edycja

32.

Liczba zespołów

35

Termin

28.09.2022 – 11.03.2023

Zwycięzca

ACH Volley Lublana

2. miejsce

Calcit Kamnik

MVP

Macedonia Północna Nikoła Ǵorǵiew

Rozgrywki składały się z trzeciej i czwartej rundy wstępnej, 1/8 finału, ćwierćfinałów, półfinałów oraz finału. We wszystkich rundach rywalizacja toczyła się w systemie pucharowym, z tym że w ćwierćfinałach i półfinałach rozgrywano dwumecze, natomiast w pozostałych rundach o awansie decydował jeden mecz.

Finał odbył się 11 marca 2023 roku w Rdeča dvorana ŠRZ w Velenje[1]. Po raz czternasty Puchar Słowenii zdobył klub ACH Volley Lublana, który w finale pokonał Calcit Kamnik. MVP finału wybrany został Nikoła Ǵorǵiew[2].

System rozgrywek edytuj

Ze względu na liczbę zgłoszonych drużyn rozgrywki o Puchar Słowenii w sezonie 2022/2023 składały się z 3. rundy, 4. rundy, 1/8 finału, ćwierćfinałów, półfinałów oraz finału[3][4].

Drużyny z 1A. DOL do rozgrywek dołączyły w 1/8 finału, natomiast cztery najlepsze zespoły z 1B. DOL (biorąc pod uwagę wyniki z sezonu 2021/2022) – w 4. rundzie. Wszystkie pozostałe zgłoszone drużyny uczestniczyły od 3. rundy.

Przed 3. rundą odbyło się losowanie wyłaniające pary meczowe oraz drabinkę turniejową obejmującą 4. rundę oraz 1/8 finału. Kolejne losowanie miało miejsce przed ćwierćfinałami, na podstawie którego powstały ćwierćfinałowe pary oraz drabinka na dalszą część rozgrywek. Finaliści Pucharu Słowenii w sezonie 2021/2022 zostali rozstawieni i mogli na siebie trafić najwcześniej w finale.

W 3. rundzie, 4. rundzie oraz 1/8 finału o awansie w parze decydował jeden mecz. W ćwierćfinałach i półfinałach rozgrywany był dwumecz. O awansie decydowała liczba zdobytych punktów meczowych. Za zwycięstwo 3:0 lub 3:1 drużyna otrzymywała 3 punkty, za zwycięstwo 3:2 – 2 punkty, za porażkę 2:3 – 1 punkt, natomiast za porażkę 1:3 lub 0:3 – 0 punktów. Jeżeli po rozegraniu dwumeczu obie drużyny miały taką samą liczbę punktów, rozgrywany był tzw. złoty set grany do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn. Zwycięzcy w półfinałowych parach rozgrywali jeden mecz finałowy.

We wszystkich rundach gospodarze meczów ustalani byli w drodze losowania.

Drużyny uczestniczące edytuj

1A. DOL
(8 drużyn)
ACH Volley Lublana zwycięstwo
Calcit Kamnik finał
Črnuče ćwierćfinał
Fužinar SIJ Metal Ravne ćwierćfinał
Hiša na kolesih Triglav ćwierćfinał
Merkur Maribor półfinał
Panvita Pomgrad ćwierćfinał
Salonit Anhovo Kanal półfinał
1B. DOL
(7 drużyn)
Athos Kostanjevica na Krki 4. runda
Keko Oprema Žužemberk 1/8 finału
Korvolley Mislinja 4. runda
Krka Novo mesto 1/8 finału
SIP Šempeter 1/8 finału
Šoštanj Topolšica 1/8 finału
Špan Brezovica 1/8 finału
 
2. DOL
(8 drużyn)
ŠD Braslovče 3. runda
Calcit Kamnik II 1/8 finału
Hoče-Bistrica 1/8 finału
Kočevje 3. runda
Ljubljana Volley 3. runda
Merkur Maribor II 3. runda
Radenci 4. runda
Vet4Pet Triglav 4. runda
3. DOL
(2 drużyny)
Lubnik Škofja Loka 4. runda
Calcit Kamnik III 3. runda
 
Pozostałe
(10 drużyn)
Adergas Anza 1/8 finału
Adergas Remind 3. runda
ŠD Križevci 3. runda
Ljutomer 3. runda
Mivka Mokronog 3. runda
ŠD Papagaji 4. runda
Polna hiška Renotim 4. runda
PRO Volley 4. runda
Radenci-nevarnih 7 3. runda
TAB Mežica 3. runda

Drabinka edytuj

  1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                     
 ACH Volley Lublana 3  
 Keko Oprema Žužemberk 0  
   ACH Volley Lublana 3 3 6  
   Fužinar SIJ Metal Ravne 0 0 0  
 Fužinar SIJ Metal Ravne 3
 Calcit Kamnik II 0  
   ACH Volley Lublana 3 3 6  
   Salonit Anhovo Kanal 0 0 0  
 Salonit Anhovo Kanal 3  
 Špan Brezovica 0  
   Salonit Anhovo Kanal 3 1 3 (15)
   Hiša na kolesih Triglav 1 3 3 (13)  
 Hiša na kolesih Triglav 3
 Šoštanj Topolšica 0  
   ACH Volley Lublana 3
   Calcit Kamnik 2
 Merkur Maribor 3  
 Hoče-Bistrica 0  
   Merkur Maribor 3 3 6
   Črnuče 0 0 0  
 Črnuče 3
 Adergas Anza 0  
   Merkur Maribor 3 1 2
   Calcit Kamnik 2 3 4  
 Calcit Kamnik 3  
 Krka Novo mesto 1  
   Calcit Kamnik 3 2 4
   Panvita Pomgrad 0 3 2  
 Panvita Pomgrad 3
 SIP Šempeter 1  

Źródło: [5]

Rozgrywki edytuj

3. runda edytuj

06.10.2022 Lubnik Škofja Loka 3:0 (25:19, 25:13, 25:10) Adergas Remind Osnovna šola Jela Janežiča, Škofja Loka
19:00 (UTC+2)
28.09.2022 Keko Oprema Žužemberk 3:0 (25:13, 25:12, 25:17) Mivka Mokronog Osnovna šola Žužemberk, Žužemberk
19:00 (UTC+2)
01.10.2022 Calcit Kamnik III 0:3 (18:25, 16:25, 8:25) Athos Kostanjevica na Krki Osnovna šola Stranje, Stahovica
17:00 (UTC+2)
04.10.2022 Adergas Anza 3:0 (25:11, 25:11, 25:22) Kočevje Večnamenska športna dvorana Cerklje, Cerklje na Gorenjskem
18:00 (UTC+2)
05.10.2022 Polna hiška Renotim 3:0 (25:22, 25:20, 25:23) Ljubljana Volley Dvorana pod Stolom, Žirovnica
20:00 (UTC+2)
06.10.2022 Hoče-Bistrica 3:0 (25:14, 25:9, 25:11) ŠD Križevci Večnamenska športna dvorana, Spodnje Hoče
20:00 (UTC+2)
30.09.2022 Ljutomer 2:3 (23:25, 22:25, 29:27, 25:15, 7:15) Korvolley Mislinja Osnovna šola Stročja vas, Ljutomer
19:00 (UTC+2)
05.10.2022 Merkur Maribor II 0:3 (14:25, 18:25, 24:26) PRO Volley Draš center, Maribor
20:00 (UTC+2)
05.10.2022 ŠD Papagaji 3:0 (25:23, 25:23, 25:23) ŠD Braslovče Športna dvorana Vransko, Vransko
19:00 (UTC+2)
05.10.2022 Radenci-nevarnih 7 2:3 (22:25, 19:25, 25:20, 25:21, 10:15) Calcit Kamnik II Športna dvorana Radenci, Radenci
19:00 (UTC+2)
05.10.2022 TAB Mežica 0:3 (25:23, 25:11, 25:17) Radenci Športna dvorana Mežica, Mežica
20:00 (UTC+2)

Uwaga: Vet4Pet Triglav uzyskał wolny los do 4. rundy.

4. runda edytuj

12.10.2022 Keko Oprema Žužemberk 3:0 (25:11, 25:14, 25:16) Lubnik Škofja Loka Osnovna šola Žužemberk, Žužemberk
19:00 (UTC+2)
12.10.2022 Krka Novo mesto 3:0 (25:12, 25:8, 25:22) Athos Kostanjevica na Krki Športna dvorana Marof, Novo mesto
20:30 (UTC+2)
11.10.2022 Adergas Anza 3:0 (25:19, 25:19, 25:19) Vet4Pet Triglav Večnamenska športna dvorana Cerklje, Cerklje na Gorenjskem
18:00 (UTC+2)
12.10.2022 Špan Brezovica 3:0 (25:23, 25:22, 25:19) Polna hiška Renotim Balon na Brezovici, Brezovica
20:00 (UTC+2)
12.10.2022 Korvolley Mislinja 2:3 (25:22, 25:15, 27:29, 17:25, 12:15) Hoče-Bistrica Center za zdravje in šport, Mislinja
20:00 (UTC+2)
11.10.2022 PRO Volley 0:3 (19:25, 24:26, 21:25) SIP Šempeter Osnovna šola Leona Štuklja, Maribor
18:00 (UTC+2)
12.10.2022 Calcit Kamnik II 3:1 (25:19, 25:22, 22:25, 25:18) ŠD Papagaji Osnovna šola Stranje, Stahovica
18:00 (UTC+2)
13.10.2022 Radenci 0:3 (11:25, 11:25, 18:25) Šoštanj Topolšica Športna dvorana Radenci, Radenci
19:00 (UTC+2)

1/8 finału edytuj

26.10.2022 Keko Oprema Žužemberk 0:3 (14:25, 19:25, 13:25) ACH Volley Lublana Osnovna šola Žužemberk, Žužemberk
19:00 (UTC+2)
01.12.2022 Krka Novo mesto 1:3 (25:19, 22:25, 13:25, 25:27) Calcit Kamnik Športna dvorana Marof, Novo mesto
20:30 (UTC+1)
27.10.2022 Črnuče 3:0 (26:24, 25:16, 25:16) Adergas Anza Dvorana Maksa Pečarja, Lublana
20:40 (UTC+2)
26.10.2022 Salonit Anhovo Kanal 3:0 (25:21, 25:16, 25:16) Špan Brezovica Športna dvorana Kanal, Kanal
19:00 (UTC+2)
27.10.2022 Hoče-Bistrica 0:3 (9:25, 19:25, 8:25) Merkur Maribor Večnamenska športna dvorana, Spodnje Hoče
20:00 (UTC+2)
26.10.2022 SIP Šempeter 1:3 (17:25, 25:23, 20:25, 14:25) Panvita Pomgrad Osnovna šola, Šempeter v Savinjski dolini
20:30 (UTC+2)
25.10.2022 Fužinar SIJ Metal Ravne 3:0 (25:14, 25:17, 25:18) Calcit Kamnik II Osnovna šola Prežihovega Voranca, Ravne na Koroškem
20:00 (UTC+2)
26.10.2022 Hiša na kolesih Triglav 3:0 (25:17, 25:14, 25:20) Šoštanj Topolšica Športna dvorana Planina, Kranj
20:00 (UTC+2)

Ćwierćfinały edytuj

ACH Volley Lublana 6 – 0 Fužinar SIJ Metal Ravne
07.12.2022 ACH Volley Lublana 3:0 (28:26, 25:17, 25:14) Fužinar SIJ Metal Ravne Hala Tivoli, Lublana
18:00 (UTC+1) Widzów: 120
Sędziowie: Dejan Jovanovič i Mihajlo Milojevič
21.12.2022 Fužinar SIJ Metal Ravne 0:3 (11:25, 17:25, 20:25) ACH Volley Lublana Osnovna šola Prežihovega Voranca, Ravne na Koroškem
20:00 (UTC+1) Widzów: 100
Sędziowie: Smiljan Goznik i Mojca Tovornik
Salonit Anhovo Kanal 3 – 3 Hiša na kolesih Triglav
07.12.2022 Salonit Anhovo Kanal 3:1 (21:25, 25:21, 25:19, 25:22) Hiša na kolesih Triglav Športna dvorana Kanal, Kanal
19:00 (UTC+1) Widzów: 100
Sędziowie: Iso Adrovič i Dejan Perčič
21.12.2022 Hiša na kolesih Triglav 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:22) Salonit Anhovo Kanal Športna dvorana Planina, Kranj
20:00 (UTC+1) Widzów: 50
Sędziowie: Franci Kramar i Dejan Jovanovič
Hiša na kolesih Triglav złoty set: 13:15 Salonit Anhovo Kanal
Merkur Maribor 6 – 0 Črnuče
07.12.2022 Merkur Maribor 3:0 (25:20, 25:11, 25:21) Črnuče Dvorana Tabor, Maribor
19:30 (UTC+1) Widzów: 60
Sędziowie: Marko Rožej i Jure Vrenko
21.12.2022 Črnuče 0:3 (19:25, 19:25, 20:25) Merkur Maribor Dvorana Maksa Pečarja, Lublana
20:00 (UTC+1) Widzów: 50
Sędziowie: Anton Pevc i Blaž Markelj
Calcit Kamnik 4 – 2 Panvita Pomgrad
07.12.2022 Calcit Kamnik 3:0 (25:16, 25:18, 25:22) Panvita Pomgrad Športna dvorana Kamnik, Kamnik
20:00 (UTC+1) Widzów: 50
Sędziowie: Blaž Markelj i Anton Pevc
21.12.2022 Panvita Pomgrad 3:2 (26:24, 19:25, 25:21, 22:25, 17:15) Calcit Kamnik Osnovna šola I, Murska Sobota
20:00 (UTC+1) Widzów: 60
Sędziowie: Gregor Novak i Eva Tomec

Półfinały edytuj

ACH Volley Lublana 6 – 0 Salonit Anhovo Kanal
17.01.2023 Salonit Anhovo Kanal 0:3 (19:25, 18:25, 12:25) ACH Volley Lublana Športna dvorana Kanal, Kanal
20:00 (UTC+1) Widzów: 100
Sędziowie: Anton Pevc i Jure Vrenko
01.02.2023 ACH Volley Lublana 3:0 (25:18, 25:13, 25:18) Salonit Anhovo Kanal Hala Tivoli, Lublana
20:00 (UTC+1) Widzów: 50
Sędziowie: Dejan Perčič i Franci Kramar
Merkur Maribor 2 – 4 Calcit Kamnik
08.02.2023 Calcit Kamnik 2:3 (20:25, 22:25, 25:22, 25:23, 10:15) Merkur Maribor Športna dvorana Kamnik, Kamnik
18:00 (UTC+1) Widzów: 210
Sędziowie: Jure Vrenko i Daniel Atanasov
15.02.2023 Merkur Maribor 1:3 (25:23, 19:25, 23:25, 20:25) Calcit Kamnik Dvorana Tabor, Maribor
19:30 (UTC+1) Widzów: brak danych
Sędziowie: Blaž Markelj i Bernard Valentar

Finał edytuj

11.03.2023 ACH Volley Lublana 3:2 (24:26, 25:22, 25:23, 22:25, 15:10) Calcit Kamnik Rdeča dvorana ŠRZ, Velenje
20:00 (UTC+1) Widzów: 1600
Sędziowie: Daniel Atanasov i Sanja Miklošič

Przypisy edytuj

  1. Pokal Slovenije – Finale sezone 2022/23 [online], OZS [dostęp 2023-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2023-03-09] (słoweń.).
  2. ACH Volley Ljubljana ubranil pokalni naslov [online], OZS [dostęp 2023-03-12] (słoweń.).
  3. Pravila pokalnega tekmovanja v državi Sloveniji v tekmovalni sezoni 2022/2023 [online], OZS [dostęp 2023-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2022-08-14] (słoweń.).
  4. Pokal Slovenije s spremenjenim formatom [online], OZS [dostęp 2023-01-04] (słoweń.).
  5. Tabela Pokal – moški – 2022/2023 [online], OZS [dostęp 2023-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-04] (słoweń.).

Bibliografia edytuj