Ronde van Vlaanderen 2023

107. edycja wyścigu Ronde van Vlaanderen

Ronde van Vlaanderen 2023 – 107. edycja wyścigu kolarskiego Ronde van Vlaanderen, która odbyła się 2 kwietnia 2023 na liczącej ponad 273 kilometry trasie z Brugii do Oudenaarde. Impreza kategorii 1.UWT była częścią UCI World Tour 2023.

Ronde van Vlaanderen 2023
Informacje ogólne
Wyścig107. Ronde van Vlaanderen
KategoriaUCI World Tour 2023 1.UWT
Data2 kwietnia 2023
Dystans273,4 km
PaństwoBEL Belgia
StartBrugia
MetaOudenaarde
Drużyn25
Startujących175
Ukończyło96
Średnia prędkość44,082 km/h
Suma wzniesień3227 m
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceSLO Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)
Drugie miejsceNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
Trzecie miejsceDEN Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
◀20222024
Dokumentacja

Uczestnicy edytuj

Drużyny edytuj

WorldTeams (18)ProTeams (7)

Lista startowa edytuj

  Lista startowa
Alpecin-Deceuninck
ADC
NrKolarzMiejsce
1  Mathieu van der Poel (NED) 2.
2  Silvan Dillier (SUI) 80.
3  Maurice Ballerstedt (GER) DNF
4  Michael Gogl (AUT) DNF
5  Søren Kragh Andersen (DEN) DNF
6  Gianni Vermeersch (BEL) 30.
7  Xandro Meurisse (BEL) 54.
Dyrektor sportowy : Frederik Willems
Jumbo-Visma
TJV
NrKolarzMiejsce
11  Wout Van Aert (BEL) 4.
12  Edoardo Affini (ITA) DNF
13  Tiesj Benoot (BEL) 13.
14  Christophe Laporte (FRA) 14.
15  Tim van Dijke (NED) 42.
16  Tosh Van der Sande (BEL) DNF
17  Nathan Van Hooydonck (BEL) 11.
Dyrektor sportowy : Arthur Van Dongen
UAE Team Emirates
UAD
NrKolarzMiejsce
21  Tadej Pogačar (SLO) 1.
22  Rui Oliveira (POR) 58.
23  Sjoerd Bax (NED) 68.
24  Mikkel Bjerg (DEN) 15.
25  Vegard Stake Laengen (NOR) 69.
26  Matteo Trentin (ITA) 10.
27  Tim Wellens (BEL) DNF
Dyrektor sportowy : Fabio Baldato
AG2R Citroën Team
ACT
NrKolarzMiejsce
31  Greg Van Avermaet (BEL) 62.
32  Benoît Cosnefroy (FRA) 16.
33  Stan Dewulf (BEL) 48.
34  Lawrence Naesen (BEL) DNF
35  Oliver Naesen (BEL) 40.
36  Pierre Gautherat (FRA) DNF
37  Damien Touzé (FRA) 91.
Dyrektor sportowy : Nicolas Guillé
Lotto Dstny
LTD
NrKolarzMiejsce
41  Caleb Ewan (AUS) DNF
42  Sébastien Grignard (BEL) DNF
43  Jasper De Buyst (BEL) DNF
44  Arjen Livyns (BEL) 35.
45  Frederik Frison (BEL) 34.
46  Brent Van Moer (BEL) DNF
47  Florian Vermeersch (BEL) 12.
Dyrektor sportowy : Mario Aerts
Trek-Segafredo
TFS
NrKolarzMiejsce
51  Jasper Stuyven (BEL) 26.
52  Emīls Liepiņš (LAT)  (szosa) 71.
53  Daan Hoole (NED) 61.
54  Alex Kirsch (LUX) DNF
55  Mads Pedersen (DEN) 3.
56  Edward Theuns (BEL) 44.
57  Mathias Vacek (CZE) 65.
Dyrektor sportowy : Steven De Jongh
Ineos Grenadiers
IGD
NrKolarzMiejsce
61  Thomas Pidcock (GBR) 52.
62  Kim Heiduk (GER) DNF
63  Jhonatan Narváez (ECU) 25.
64  Ben Turner (GBR) DNF
65  Luke Rowe (GBR) 95.
66  Magnus Sheffield (USA) 28.
67  Connor Swift (GBR) 90.
Dyrektor sportowy : Roger Hammond
Soudal Quick-Step
SOQ
NrKolarzMiejsce
71  Julian Alaphilippe (FRA) 51.
72  Kasper Asgreen (DEN) 7.
73  Davide Ballerini (ITA) 56.
74  Tim Merlier (BEL)  (szosa) 43.
75  Yves Lampaert (BEL) 41.
76  Florian Sénéchal (FRA)  (szosa) DNF
77  Tim Declercq (BEL) DNF
Dyrektor sportowy : Tom Steels
Team Jayco AlUla
JAY
NrKolarzMiejsce
81  Michael Matthews (AUS) DNF
82  Luke Durbridge (AUS) DNF
83  Luka Mezgec (SLO) DNF
84  Kelland O’Brien (AUS) 72.
85  Blake Quick (AUS) DNF
86  Elmar Reinders (NED) 46.
87  Zdeněk Štybar (CZE) 75.
Dyrektor sportowy : Mathew Hayman
EF Education-EasyPost
EFE
NrKolarzMiejsce
91  Julius van den Berg (NED) 74.
92  Jens Keukeleire (BEL) 53.
93  Owain Doull (GBR) 33.
94  Mikkel Frølich Honoré (DEN) 39.
95  Thomas Scully (NZL) DNF
96  Neilson Powless (USA) 5.
97  Jonas Rutsch (GER) 29.
Dyrektor sportowy : Andreas Klier
Bahrain Victorious
TBV
NrKolarzMiejsce
101  Matej Mohorič (SLO) DNF
102  Nikias Arndt (GER) DNF
103  Kamil Gradek (POL) DNF
104  Filip Maciejuk (POL) DSQ
105  Andrea Pasqualon (ITA) 36.
106  Dušan Rajović (SRB)  DNF
107  Fred Wright (GBR) 8.
Dyrektor sportowy : Michał Gołaś
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
NrKolarzMiejsce
111  Biniam Ghirmay (ERI) DNF
112  Sven Erik Bystrøm (NOR) 31.
113  Aimé De Gendt (BEL) DNF
114  Dries De Pooter (BEL) 79.
115  Baptiste Planckaert (BEL) DNF
116  Laurenz Rex (BEL) 49.
117  Taco van der Hoorn (NED) DNF
Dyrektor sportowy : Steven De Neef
Team DSM
DSM
NrKolarzMiejsce
121  John Degenkolb (GER) 19.
122  Pavel Bittner (CZE) 82.
123  Nils Eekhoff (NED) DNF
124  Leon Heinschke (GER) DNF
125  Alexander Edmondson (AUS) 83.
126  Tim Naberman (NED) DNF
127  Kevin Vermaerke (USA) DNF
Dyrektor sportowy : Pim Ligthart
Bora-Hansgrohe
BOH
NrKolarzMiejsce
131  Shane Archbold (NZL) DNF
132  Patrick Gamper (AUT) DNF
133  Marco Haller (AUT) DNF
134  Nils Politt (GER)  (szosa) 20.
135  Jordi Meeus (BEL) DNF
136  Danny van Poppel (NED) DNF
137  Jonas Koch (GER) 76.
Dyrektor sportowy : Jean-Pierre Heynderickx
Astana Qazaqstan Team
AST
NrKolarzMiejsce
141  Igor Czżan (KAZ)  (szosa) DNF
142  Jewgienij Gidicz (KAZ)  (szosa) DNF
143  Martin Laas (EST) DNF
144  Jewgienij Fiodorow (KAZ) 63.
145  Dmitrij Gruzdiew (KAZ) DNF
146  Nurbergen Nurłychasym (KAZ) DNF
147  Gleb Syrica73.
Dyrektor sportowy : Mario Manzoni
Cofidis
COF
NrKolarzMiejsce
151  Piet Allegaert (BEL) 45.
152  Wesley Kreder (NED) DNF
153  Christophe Noppe (BEL) 77.
154  André Carvalho (POR) DNF
155  Alexis Renard (FRA) DNF
156  Axel Zingle (FRA) 38.
157  Max Walscheid (GER) 55.
Dyrektor sportowy : Alain Deloeuil
Israel-Premier Tech
IPT
NrKolarzMiejsce
161  Dylan Teuns (BEL) 37.
162  Guillaume Boivin (CAN) 93.
163  Jens Reynders (BEL) DNF
164  Hugo Houle (CAN) 66.
165  Krists Neilands (LAT) DNF
166  Tom Van Asbroeck (BEL) 23.
167  Sep Vanmarcke (BEL) 24.
Dyrektor sportowy : Dirk Demol
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
NrKolarzMiejsce
171  Jack Bauer (NZL) DNF
172  Filippo Colombo (SUI) 50.
173  Alessandro Fedeli (ITA) DNF
174  Nicolò Parisini (ITA) DNF
175  Kamil Małecki (POL) DNF
176  Antonio Puppio (ITA) 92.
177  Nickolas Zukowsky (CAN) DNF
Dyrektor sportowy : Aart Vierhouten
Arkéa-Samsic
ARK
NrKolarzMiejsce
181  Hugo Hofstetter (FRA) 86.
182  Jenthe Biermans (BEL) DNF
183  David Dekker (NED) DNF
184  Matis Louvel (FRA) 27.
185  Daniel McLay (GBR) 96.
186  Mathis Le Berre (FRA) 94.
187  Clément Russo (FRA) 81.
Dyrektor sportowy : Sébastien Hinault
Groupama-FDJ
GFC
NrKolarzMiejsce
191  Stefan Küng (SUI) 6.
192  Lewis Askey (GBR) 32.
193  Kevin Geniets (LUX) DNF
194  Olivier Le Gac (FRA) 60.
195  Fabian Lienhard (SUI) 78.
196  Valentin Madouas (FRA) DNF
197  Samuel Watson (GBR) 67.
Dyrektor sportowy : Frédéric Guesdon
Movistar Team
MOV
NrKolarzMiejsce
201  Iván García Cortina (ESP) 21.
202  Juri Hollmann (GER) DNF
203  Johan Jacobs (SUI) 88.
204  Matteo Jorgenson (USA) 9.
205  Oier Lazkano (ESP) DNF
206  Iván Romeo (ESP) DNF
207  Mathias Norsgaard (DEN) 57.
Dyrektor sportowy : José Vicente García Acosta
TotalEnergies
TEN
NrKolarzMiejsce
211  Peter Sagan (SVK)  (szosa) DNF
212  Edvald Boasson Hagen (NOR) DNF
213  Paul Ourselin (FRA) DNF
214  Thomas Bonnet (FRA) DNF
215  Sandy Dujardin (FRA) 70.
216  Anthony Turgis (FRA) 17.
217  Dries Van Gestel (BEL) 22.
Dyrektor sportowy : Dominique Arnould
Bingoal WB
BWB
NrKolarzMiejsce
221  Guillaume Van Keirsbulck (BEL) 47.
222  Floris De Tier (BEL) 85.
223  Dimitri Peyskens (BEL) DNF
224  Alexis Guérin (FRA) DNF
225  Julian Mertens (BEL) 64.
226  Ludovic Robeet (BEL) DNF
227  Luca Van Boven (BEL) 89.
Dyrektor sportowy : Sébastien Demarbaix
Team Flanders-Baloise
TFB
NrKolarzMiejsce
231  Vito Braet (BEL) 59.
232  Alex Colman (BEL) DNF
233  Sander De Pestel (BEL) DNF
234  Lindsay De Vylder (BEL) DNF
235  Jenno Berckmoes (BEL) DNF
236  Gilles De Wilde (BEL) DNF
237  Ward Vanhoof (BEL) DNF
Dyrektor sportowy : Walter Planckaert
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
NrKolarzMiejsce
241  Alexander Kristoff (NOR) 18.
242  Martin Urianstad (NOR) DNF
243  Kristoffer Halvorsen (NOR) DNF
244  William Blume Levy (DEN) 84.
245  Erik Nordsæter Resell (NOR) DNF
246  Louis Bendixen (DEN) DNF
247  Rasmus Tiller (NOR)  (szosa) 87.
Dyrektor sportowy : Gino Van Oudenhove

Legenda: DNF – nie ukończył, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował, DSQ – zdyskwalifikowany.

Klasyfikacja generalna edytuj

 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Tadej Pogačar   SłoweniaUAE Team Emirates6h 12' 07"
2. Mathieu van der Poel   HolandiaAlpecin-Deceuninck+ 16"
3. Mads Pedersen   DaniaTrek-Segafredo+ 1' 12"
4. Wout Van Aert   BelgiaJumbo-Visma+ 1' 12"
5. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 1' 12"
6. Stefan Küng   SzwajcariaGroupama-FDJ+ 1' 12"
7. Kasper Asgreen   DaniaSoudal Quick-Step+ 1' 12"
8. Fred Wright   Wielka BrytaniaBahrain Victorious+ 1' 12"
9. Matteo Jorgenson   Stany ZjednoczoneMovistar Team+ 1' 19"
10. Matteo Trentin   WłochyUAE Team Emirates+ 2' 49"
11. Nathan Van Hooydonck   BelgiaJumbo-Visma+ 3' 12"
12. Florian Vermeersch   BelgiaLotto Dstny+ 3' 31"
13. Tiesj Benoot   BelgiaJumbo-Visma+ 5' 12"
14. Christophe Laporte   FrancjaJumbo-Visma+ 5' 16"
15. Mikkel Bjerg   DaniaUAE Team Emirates+ 5' 16"
16. Benoît Cosnefroy   FrancjaAG2R Citroën Team+ 5' 16"
17. Anthony Turgis   FrancjaTotalEnergies+ 6' 04"
18. Alexander Kristoff   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 6' 09"
19. John Degenkolb   NiemcyTeam DSM+ 6' 09"
20. Nils Politt   NiemcyBora-Hansgrohe+ 6' 09"
Źródło: ProCyclingStats


Bibliografia edytuj