Otwórz menu główne

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – sprint kobiet

jedna z konkurencji biegów narciarskich rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Soczi

Sprint kobiet rozgrywany w ramach biegów narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbył się 11 lutego na kompleksie narciarsko-biathlonowym „Łaura” w Krasnaja Polana[1]. Zawodniczki rywalizowały techniką dowolną.

Sprint kobiet
ZIO 2010 ZIO 2018
Data 11 lutego 2014
Gospodarz Krasnaja Polana
Miejscowość Kompleks narciarsko-biathlonowy „Łaura”
Zwycięzcy
I miejsce

II miejsce

III miejsce
Norwegia Maiken Caspersen Falla

Norwegia Ingvild Flugstad Østberg

Słowenia Vesna Fabjan
Strona internetowa
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Sprint
Indywidualny mężczyźni kobiety
Drużynowy mężczyźni kobiety
Dystanse
Bieg indywidualny mężczyźni kobiety
Bieg łączony mężczyźni kobiety
Bieg masowy mężczyźni kobiety
Sztafeta mężczyźni kobiety
Kwalifikacje

Mistrzynią olimpijską została Norweżka Maiken Caspersen Falla. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka – Ingvild Flugstad Østberg. Na trzecim stopniu podium uplasowała się Słowenka Vesna Fabjan.

TerminarzEdytuj

Data Konkurencja Godzina rozpoczęcia
Czas CET Czas lokalny
11 lutego Kwalifikacje 11:00 14:00
Finały 13:00 16:00

TłoEdytuj

Data Miejscowość Styl Zwyciężczyni Druga Trzecia Źródło
Wyniki sprintu podczas zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich 2013/2014
29 listopada Kuusamo klasyczny   Justyna Kowalczyk   Kikkan Randall   Denise Herrmann [2]
15 grudnia Davos dowolny   Marit Bjørgen   Kikkan Randall   Denise Herrmann [3]
21 grudnia Asiago klasyczny   Justyna Kowalczyk   Anne Kyllönen   Maiken Caspersen Falla [4]
29 grudnia Oberhof dowolny   Hanna Erikson   Denise Herrmann   Ingvild Flugstad Østberg [5]
31 grudnia Lenzerheide dowolny   Ingvild Flugstad Østberg   Astrid Jacobsen   Denise Herrmann [6]
11 stycznia Nové Město dowolny   Kikkan Randall   Laurien van der Graaff   Ingvild Flugstad Østberg [7]
18 stycznia Szklarska Poręba dowolny   Kikkan Randall   Denise Herrmann   Vesna Fabjan [8]
2 lutego Toblach dowolny   Marit Bjørgen   Denise Herrmann   Ingvild Flugstad Østberg [9]
Wyniki sprintu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
17 lutego Vancouver klasyczny   Marit Bjørgen   Justyna Kowalczyk   Petra Majdič [10]
Wyniki sprintu na mistrzostwach świata 2011
24 lutego Oslo dowolny   Marit Bjørgen   Arianna Follis   Petra Majdič [11]
Wyniki sprintu na mistrzostwach świata 2013
21 lutego Val di Fiemme klasyczny   Marit Bjørgen   Ida Ingemarsdotter   Maiken Caspersen Falla [12]
Klasyfikacja sprintu pucharu świata 2012/2013
  Kikkan Randall   Justyna Kowalczyk   Ingvild Flugstad Østberg [13]

WynikiEdytuj

KwalifikacjeEdytuj

Miejsce Bib Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 5 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla   Norwegia 2:32,07 Q
2. 6 Višnar, KatjaKatja Višnar   Słowenia 2:32,47 +0,40 Q
3. 21 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen   Norwegia 2:33,17 +1,10 Q
4. 15 Fabjan, VesnaVesna Fabjan   Słowenia 2:34,13 +2,06 Q
5. 18 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter   Szwecja 2:34,16 +2,09 Q
6. 22 Flugstad Østberg, IngvildIngvild Flugstad Østberg   Norwegia 2:34,16 +2,11 Q
7. 10 Jacobsen, AstridAstrid Jacobsen   Norwegia 2:34,18 +2,93 Q
8. 24 Herrmann, DeniseDenise Herrmann   Niemcy 2:35,11 +3,04 Q
9. 19 Caldwell, SophieSophie Caldwell   Stany Zjednoczone 2:35,18 +3,11 Q
10. 13 Nilsson, StinaStina Nilsson   Szwecja 2:35,37 +3,30 Q
11. 1 Kyllönen, AnneAnne Kyllönen   Finlandia 2:35,57 +3,50 Q
12. 14 Diggins, JessicaJessica Diggins   Stany Zjednoczone 2:35,64 +3,57 Q
13. 23 Vuerich, GaiaGaia Vuerich   Włochy 2:35,81 +3,74 Q
14. 25 Čebašek, AlenkaAlenka Čebašek   Słowenia 2:35,94 +3,87 Q
15. 8 Norgren, BrittaBritta Norgren   Szwecja 2:35,98 ++3,91 Q
16. 17 Laurent, GretaGreta Laurent   Włochy 2:36,30 +4,23 Q
17. 27 Razinger, NikaNika Razinger   Słowenia 2:36,55 +4,48 Q
18. 11 Randall, KikkanKikkan Randall   Stany Zjednoczone 2:36,67 +4,60 Q
19.[14][15] 12 Szapowałowa, JewgienijaJewgienija Szapowałowa   Rosja 2:37,03 +4,96 Q
20. 16 van der Graaff, LaurienLaurien van der Graaff   Szwajcaria 2:37,84 +5,77 Q
21. 30 Jean, AuroreAurore Jean   Francja 2:37,96 +5,89 Q
DSQ[16] 31 Docenko, AnastasijaAnastasija Docenko   Rosja 2:38,14 +6,07 Q
23. 36 Jones, PeriannePerianne Jones   Kanada 2:38,63 +6,56 Q
24. 28 Laukkanen, MariMari Laukkanen   Finlandia 2:39,06 +6,99 Q
25. 46 Nováková, PetraPetra Nováková   Czechy 2:39,44 +7,37 Q
26. 2 Sargent, IdaIda Sargent   Stany Zjednoczone 2:39,80 +7,73 Q
27. 26 Gaiazova, DariaDaria Gaiazova   Kanada 2:40,04 +7,97 Q
28. 4 Malvalehto, Mona-LiisaMona-Liisa Malvalehto   Finlandia 2:40,08 +8,01 Q
29.[17][15] 9 Matwiejewa, NataljaNatalja Matwiejewa   Rosja 2:40,15 +8,08 Q
30. 20 Kolb, HannaHanna Kolb   Niemcy 2:40,17 +8,10 Q
31. 32 Anger, LuciaLucia Anger   Niemcy 2:40,22 +8,15
32. 39 Debertolis, IlariaIlaria Debertolis   Włochy 2:40,29 +8,22
33. 43 Dandan, ManMan Dandan   Chińska Republika Ludowa 2:40,29 +8,22
34. 55 Ancybor, MarynaMaryna Ancybor   Ukraina 2:40,55 +8,48
35. 35 Nystad, ClaudiaClaudia Nystad   Niemcy 2:41,13 +9,06
36. 37 Buillet, MarionMarion Buillet   Francja 2:41,30 +9,23
37. 33 Sarasoja, RiikkaRiikka Sarasoja   Finlandia 2:41,55 +9,48
38. 38 Grohová, KarolínaKarolína Grohová   Czechy 2:41,75 +9,68
39. 29 Procházková, AlenaAlena Procházková   Słowacja 2:41,95 +9,88
40. 34 Aymonier, CéliaCélia Aymonier   Francja 2:42,57 +10,50
41. 40 Szymańczak, AgnieszkaAgnieszka Szymańczak   Polska 2:43,06 +10,99
42. 44 Musgrave, RosamundRosamund Musgrave   Wielka Brytania 2:43,31 +11,24
43. 41 Widmer, HeidiHeidi Widmer   Kanada 2:43,36 +11,29
44. 42 Crawford, ChandraChandra Crawford   Kanada 2:43,59 +11,52
45. 57 Serdjuk, KaterynaKateryna Serdjuk   Ukraina 2:44,12 +12,05
46. 54 Kołomina, JelenaJelena Kołomina   Kazachstan 2:46,37 +14,30
47. 47 Kaminska, WalancinaWalancina Kaminska   Białoruś 2:46,76 +14,69
48. 45 Ojaste, TriinTriin Ojaste   Estonia 2:47,07 +15,00
49. 62 Sara, TimeaTimea Sara   Rumunia 2:48,16 +16,09
50. 50 Chazowa, IrinaIrina Chazowa   Rosja 2:48,64 +16,57
51. 52 Hongxue, LiLi Hongxue   Chińska Republika Ludowa 2:48,72 +16,65
52. 3 Erikson, HannaHanna Erikson   Szwecja 2:48,83 +16,76
53. 48 Schwarz, NathalieNathalie Schwarz   Austria 2:49,54 +17,47
54. 60 Malczewa, TeodoraTeodora Malczewa   Bułgaria 2:49,66 +17,59
55. 58 Kotschová, DanielaDaniela Kotschová   Słowacja 2:49,81 +17,74
56. 49 Bottomley, EstherEsther Bottomley   Australia 2:50,54 +18,47
57. 53 Osipowa, TatjanaTatjana Osipowa   Kazachstan 2:51,44 +19,37
58. 51 Łysohor, MarynaMaryna Łysohor   Ukraina 2:53,22 +21,15
59. 56 Daushkane, IngaInga Daushkane   Łotwa 2:53,90 +21,83
60. 67 Grigorowa-Burgowa, AntonijaAntonija Grigorowa-Burgowa   Bułgaria 2:54,31 +22,24
61. 59 Malec, VedranaVedrana Malec   Chorwacja 2:54,60 +22,53
62. 61 Ardišauskaitė, IngridaIngrida Ardišauskaitė   Litwa 2:55,24 +23,17
63. 7 Jaśkowiec, SylwiaSylwia Jaśkowiec   Polska 3:01,21 +29,14
64. 65 Tsakiri, PanagiotaPanagiota Tsakiri   Grecja 3:02,75 +30,68
65. 63 Mourão, JaquelineJaqueline Mourão   Brazylia 3:02,83 +30,76
66. 64 Simon, ÁgnesÁgnes Simon   Węgry 3:04,72 +32,65
67. 66 Çetinkaya, KelimeKelime Çetinkaya   Turcja 3:05,00 +32,93

ĆwierćfinałyEdytuj

Ćwierćfinał 1
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla   Norwegia 2:33,23 Q
2. 10 Nilsson, StinaStina Nilsson   Szwecja 2:34,01 +0,78 Q
3. 21 Jean, AuroreAurore Jean   Francja 2:35,55 +2,32 LL
4. 11 Kyllönen, AnneAnne Kyllönen   Finlandia 2:37,07 +3,84
5. 20 van der Graaff, LaurienLaurien van der Graaff   Szwajcaria 2:37,95 +4,72
6. 30 Kolb, HannaHanna Kolb   Niemcy 2:38,43 +5,20
Ćwierćfinał 2
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 7 Jacobsen, AstridAstrid Jacobsen   Norwegia 2:37,01 Q
2. 4 Fabjan, VesnaVesna Fabjan   Słowenia 2:37,22 +0,21 Q
3. 24 Laukkanen, MariMari Laukkanen   Finlandia 2:37,48 +0,47
4. 14 Čebašek, AlenkaAlenka Čebašek   Słowenia 2:37,69 +0,68
5. 27 Gaiazova, DariaDaria Gaiazova   Kanada 2:40,45 +3,44
6. 17 Razinger, NikaNika Razinger   Słowenia 2:43,61 +6,60
Ćwierćfinał 3
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 6 Flugstad Østberg, IngvildIngvild Flugstad Østberg   Norwegia 2:36,62 Q
2. 5 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter   Szwecja 2:36,64 +0,02 Q
3. 15 Norgren, BrittaBritta Norgren   Szwecja 2:37,86 +1,24
4. 26 Sargent, IdaIda Sargent   Stany Zjednoczone 2:39,05 +2,43
5. 25 Nováková, PetraPetra Nováková   Czechy 2:47,52 +10,90
6. 16 Laurent, GretaGreta Laurent   Włochy 2:52,07 +15,45
Ćwierćfinał 4
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 2 Višnar, KatjaKatja Višnar   Słowenia 2:36,45 Q
2. 9 Caldwell, SophieSophie Caldwell   Stany Zjednoczone 2:37,21 +0,76 Q
3. 12 Diggins, JessicaJessica Diggins   Stany Zjednoczone 2:38,06 +1,61
4.[17][15] 29 Matwiejewa, NataljaNatalja Matwiejewa   Rosja 2:38,66 +2,21
DSQ[16] 22 Docenko, AnastasijaAnastasija Docenko   Rosja 2:38,83 +2,38
6.[14][15] 19 Szapowałowa, JewgienijaJewgienija Szapowałowa   Rosja 2:38,83 +2,38
Ćwierćfinał 5
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 8 Herrmann, DeniseDenise Herrmann   Niemcy 2:34,87 Q
2. 3 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen   Norwegia 2:35,42 +0,55 Q
3. 13 Vuerich, GaiaGaia Vuerich   Włochy 2:35,65 +0,78 LL
4. 18 Randall, KikkanKikkan Randall   Stany Zjednoczone 2:35,70 +0,83
5. 23 Jones, PeriannePerianne Jones   Kanada 2:38,66 +3,79
6. 28 Malvalehto, Mona-LiisaMona-Liisa Malvalehto   Finlandia 2:41,20 +6,33

PółfinałyEdytuj

Półfinał 1
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 1 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla   Norwegia 2:35,80 Q
2. 4 Fabjan, VesnaVesna Fabjan   Słowenia 2:36,02 +0,22 Q
3. 5 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter   Szwecja 2:36,05 +0,25 LL
4. 7 Jacobsen, AstridAstrid Jacobsen   Norwegia 2:36,32 +0,52 LL
5. 10 Nilsson, StinaStina Nilsson   Szwecja 2:36,42 +0,62
6. 21 Jean, AuroreAurore Jean   Francja 2:38,28 +2,48
Półfinał 2
Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata Uwagi
1. 6 Flugstad Østberg, IngvildIngvild Flugstad Østberg   Norwegia 2:36,66 Q
2. 9 Caldwell, SophieSophie Caldwell   Stany Zjednoczone 2:36,67 +0,01 Q
3. 13 Vuerich, GaiaGaia Vuerich   Włochy 2:36,87 +0,21
4. 8 Herrmann, DeniseDenise Herrmann   Niemcy 2:36,94 +0,28
5. 2 Višnar, KatjaKatja Višnar   Słowenia 2:37,76 +1,10
6. 3 Bjørgen, MaritMarit Bjørgen   Norwegia 2:52,27 +15,61

FinałEdytuj

Miejsce Rozstawienie Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
1. 1 Falla, Maiken CaspersenMaiken Caspersen Falla   Norwegia 2:35,49
2. 6 Flugstad Østberg, IngvildIngvild Flugstad Østberg   Norwegia 2:35,87 +0,38
3. 4 Fabjan, VesnaVesna Fabjan   Słowenia 2:35,89 +0,40
4. 7 Jacobsen, AstridAstrid Jacobsen   Norwegia 2:37,31 +1,82
5. 5 Ingemarsdotter, IdaIda Ingemarsdotter   Szwecja 2:42,04 +6,55
6. 9 Caldwell, SophieSophie Caldwell   Stany Zjednoczone 2:47,75 +12,26

PrzypisyEdytuj

  1. Schedule and Results (ang.). sochi2014.com. [dostęp 2014-02-03].
  2. Kuusamo (FIN) SP C Final – Ladies – Stage World Cup (ang.). 29 listopada 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Davos (SUI) SP F Final – Ladies – World Cup (ang.). 15 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. Asiago (ITA) SP C Final – Ladies – World Cup (ang.). 21 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Oberhof (GER) SP F Final – Ladies – Stage World Cup (ang.). 29 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. Lenzerheide (SUI) SP F Final – Ladies – Stage World Cup (ang.). 31 grudnia 2013. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  7. Nove Mesto (CZE) SP F Final – Ladies – World Cup (ang.). 11 stycznia 2014. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  8. Szklarska Poreba (POL) SP F Final – Ladies – World Cup (ang.). 18 stycznia 2014. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  9. Toblach (ITA) SP F Final – Ladies – World Cup (ang.). 2 lutego 2014. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  10. OLYMPIC WINTER GAMES – Vancouver (CAN) (ang.). 17 lutego 2010. [dostęp 2014-02-03].
  11. FIS Nordic World Ski Championships 2011 – Oslo (NOR) (ang.). 24 lutego 2011. [dostęp 2014-02-03].
  12. FIS Nordic World Ski Championships 2013 – Val di Fiemme (ITA) (ang.). 21 lutego 2013. [dostęp 2014-02-03].
  13. SPRINT CUP STANDING LADIES (ang.). 20 marca 2013. [dostęp 2014-02-03].
  14. a b SML-016-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Evgeniya-Shapovalova (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-08].
  15. a b c d CAS Media Release (ang.). tas-cas.org. [dostęp 2018-06-01].
  16. a b Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Anastasia-Dotsenko (ang.). olympics.org. [dostęp 2017-12-08].
  17. a b SML-044-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Natalia-Matveeva (ang.). stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-12-23].

BibliografiaEdytuj