Cesarstwo Niemieckie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908

Cesarstwo Niemieckie na IV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1908 w Londynie reprezentowało 82 sportowców (80 mężczyzn i 2 kobiety) startujących w 12 dyscyplinach.

Cesarstwo Niemieckie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908
Związek Północnoniemiecki
Kod MKOl

GER

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908
Londyn
Chorąży

Wilhelm Kaufmann

Liczba zawodników

82 w 41 konkurencjach w 12 dyscyplinach

Medale
Pozycja: 5.
Złoto
3
Srebro
5
Brąz
6
Razem
14

Zdobyte medaleEdytuj

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
  Złoto Annie Hübler
Heinrich Burger
  Łyżwiarstwo figurowe pary
  Złoto Arno Bieberstein   Pływanie 100 m stylem grzbietowym 1:24,60[1]
  Złoto Albert Zürner   Skoki do wody trampolina 3m mężczyźni 85,5 pkt
  Srebro Karl Neumer
Hermann Martens
Max Götze
Richard Katzer
  Kolarstwo sprint drużynowy 1980 jardów 2:28,60
  Srebro Hanns Braun
Arthur Hoffmann
Hans Eicke
Otto Trieloff
  Lekkoatletyka sztafeta mieszana 3:32,40
  Srebro Elsa Rendschmidt   Łyżwiarstwo figurowe solistki
  Srebro Kurt Behrens   Skoki do wody trampolina 3m mężczyzn 85,30 pkt
  Srebro Otto Froitzheim   Tenis ziemny gra pojedyncza mężczyzn w finale przegrał z Brytyjczykiem Josiah Ritchie
  Brąz Karl Neumer   Kolarstwo sprint mężczyzn
  Brąz Hanns Braun   Lekkoatletyka bieg na 800 m mężczyzn 1:55,20
  Brąz Gottlob Walz   Skoki do wody trampolina 3 m mężczyzn 80,80 pkt
  Brąz Bernhard von Gaza   Wioślarstwo jedynki mężczyzn
  Brąz Martin Stahnke
Willy Düskow
  Wioślarstwo dwójka bez sternika mężczyzn

Skład kadryEdytuj

  GimnastykaEdytuj

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
Curt Steuernagel wielobój indywidualnie 273,5 4.
Friedrich Wolf 267 5.
Karl Borchert 246 12.
August Ehrich Nie ukończył konkurencji
Paul Fischer Nie ukończył konkurencji
Georg Karth Nie ukończył konkurencji
Wilhelm Kaufmann Nie ukończył konkurencji
Carl Körting Nie ukończył konkurencji
Josef Krämer Nie ukończył konkurencji
Heinrich Siebenhaar Nie ukończył konkurencji
Wilhelm Weber Nie ukończył konkurencji

  Hokej na trawieEdytuj

Pierwsza RundaEdytuj

29 października 1908   Szkocja 4:0   Niemcy

Mecz dodatkowyEdytuj

30 października 1908   Niemcy 1:0   Francja

Ostatecznie reprezentacja Cesartwa Niemieckiego zajęła 5. miejsce.

  KolarstwoEdytuj

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce
660 jardów Richard Katzer   Clarence Kingsbury
  Georgius Damen
b.d 2. Nie awansował
Hermann Martens   Johannes van Spengen
  Joe Lavery
b.d 2. Nie awansował
Bruno Götze   Kolonia Przylądkowa Floris Venter
  Georges Perrin
b.d 3. Nie awansował
Karl Neumer   W.F. Magee
  Émile Maréchal
  Antonie Gerrits
54,2 1.   Lucien Renard
  Benjamin Jones
1:05,6 1.   Victor Johnson
  Émile Demangel
  Daniel Flynn
b.d 3.  
Paul Schulze   Daniel Flynn
  Gerard Bosch van Drakenstein
b.d 3. Nie awansował
tandemy Alwin Boldt
Hermann Martens
  Colin Brooks,   William Isaacs b.d 2. Nie awansowali
Max Götze
Otto Götze
  Charles Avrillon,   Joseph Guyader
  Cecil McKaig,   Edward Piercy
2:55,6 1.   Frederick Hamlin,   Horace Johnson
  Colin Brooks,   William Isaacs
  Léon Coeckelberg,   Jean Patou
b.d 3. Nie awansowali
5000 m Hermann Martens   André Auffray
  William Morton
  Kolonia Przylądkowa Philipus Frylink
  Bruno Götze
b.d 2. Nie awansował
Bruno Götze   André Auffray
  William Morton
  Kolonia Przylądkowa Philipus Frylink
  Hermann Martens
b.d 4. Nie awansował
Karl Neumer   Benjamin Jones
  Cesare Zanzottera
  Georgius Damen
  Gaston Delaplane
  Max Götze
  J.L. Lavery
  Kolonia Przylądkowa Frank Shore
  Richard Villepontoux
b.d 2. Nie awansował
Max Götze   Benjamin Jones
  Cesare Zanzottera
  Georgius Damen
  Gaston Delaplane
  Karl Neumer
  J.L. Lavery
  Kolonia Przylądkowa Frank Shore
  Richard Villepontoux
b.d 4. Nie awansował
Richard Katzer   Maurice Schilles
  C. V. Clark
  William Anderson
  Guillaume Coeckelberg
  Georges Perrin
  Floris Venter
b.d 4. Nie awansował
20 km Hermann Martens   Leon Meredith
  Joseph Werbrouck
  André Lapize
  Georgius Damen
  Frederick McCarthy
  Pierre Hostein
  Rudolf Katzer
  Daniel Flynn
33:21,2 2. Nie awansował
Richard Katzer   Leon Meredith
  Joseph Werbrouck
  André Lapize
  Georgius Damen
  Frederick McCarthy
  Pierre Hostein
  Hermann Martens
  Daniel Flynn
b.d 7. Nie awansował
Paul Schulze   Clarence Kingsbury
  Colin Brooks
  Floris Venter
  Georges Lutz
  Gerard Bosch van Drakenstein
  Walter Andrews
  Jean van Benthem
b.d 7. Nie awansował
Max Triebsch   Louis Weintz
  Kolonia Przylądkowa Frank Shore
  Herbert Bouffler
  Harry Young
  Henri Cunault
  Dorus Nijland
  Frederick Hamlin
b.d 5. Nie awansował
Alwin Boldt   Benjamin Jones
  George Cameron
  Kolonia Przylądkowa T.H.E. Passmore
  Octave Lapize
  Henri Baumler
  Johannes van Spengen
  W. Lower
b.d 6. Nie awansował
100 km Alwin Boldt   G.C. Lutz
  Sydney Bailey
  Pierre Texier
  J.H. Bishop
  D.C. Robertson
  William Anderson
  Andrew Hansson
  François Bonnet
  Georgius Damen
  Gerard Bosch van Drakenstein
  André Lepère
  Harry Mussen
  J. Norman
  Rudolf Katzer
  Frederick McCarthy
  Ioannis Santorinaios
b.d 7. Nie awansował
Rudolf Katzer   G.C. Lutz
  Sydney Bailey
  Pierre Texier
  J.H. Bishop
  D.C. Robertson
  William Anderson
  Andrew Hansson
  François Bonnet
  Georgius Damen
  Gerard Bosch van Drakenstein
  André Lepère
  Harry Mussen
  J. Norman
  Alwin Boldt
  Frederick McCarthy
  Ioannis Santorinaios
colspan = 2\Nie ukończył wyścigu Nie awansował
Bruno Götze   Leon Meredith
  Charles Bartlett
  Guillaume Coeckelberg
  Octave Lapize
  Walter Andrews
  William Pett
  Charles Denny
  Harry Young
  Cesare Zanzottera
  Charles Avrillon
  H. Cunault
  Gustaf Westerberg
  Pierre Hostein
  Robert Jolly
  Jean Madelaine
  Guglielmo Malatesta
  Hermann Martens
  William Morton
  Dorus Nijland
  David Noon
  Battista Parini
  T.H.E. Passmore
  Paul Schulze
  Max Triebsch
  Louis Weintz
Nie ukończył wyścigu Nie awansował
Hermann Martens   Leon Meredith
  Charles Bartlett
  Guillaume Coeckelberg
  Octave Lapize
  Walter Andrews
  William Pett
  Charles Denny
  Harry Young
  Cesare Zanzottera
  Charles Avrillon
  H. Cunault
  Gustaf Westerberg
  Pierre Hostein
  Robert Jolly
  Jean Madelaine
  Guglielmo Malatesta
  Bruno Götze
  William Morton
  Dorus Nijland
  David Noon
  Battista Parini
  T.H.E. Passmore
  Paul Schulze
  Max Triebsch
  Louis Weintz
Nie ukończył wyścigu Nie awansował
Paul Schulze   Leon Meredith
  Charles Bartlett
  Guillaume Coeckelberg
  Octave Lapize
  Walter Andrews
  William Pett
  Charles Denny
  Harry Young
  Cesare Zanzottera
  Charles Avrillon
  H. Cunault
  Gustaf Westerberg
  Pierre Hostein
  Robert Jolly
  Jean Madelaine
  Guglielmo Malatesta
  Bruno Götze
  William Morton
  Dorus Nijland
  David Noon
  Battista Parini
  T.H.E. Passmore
  Hermann Martens
  Max Triebsch
  Louis Weintz
Nie ukończył wyścigu Nie awansował
Max Triebsch   Leon Meredith
  Charles Bartlett
  Guillaume Coeckelberg
  Octave Lapize
  Walter Andrews
  William Pett
  Charles Denny
  Harry Young
  Cesare Zanzottera
  Charles Avrillon
  H. Cunault
  Gustaf Westerberg
  Pierre Hostein
  Robert Jolly
  Jean Madelaine
  Guglielmo Malatesta
  Bruno Götze
  William Morton
  Dorus Nijland
  David Noon
  Battista Parini
  T.H.E. Passmore
  Hermann Martens
  Paul Schulze
  Louis Weintz
Nie ukończył wyścigu Nie awansował
sprint Paul Schulze   Daniel Flynn
  Pierre Seginaud
  Frederick McCarthy
b.d 3. Nie awansował
Hermann Martens   W.F. Magee
  Johannes van Spengen
Przekroczony limit czasu Nie awansował
Karl Neumer   Richard Villepontoux
  William Bailey
1:33,2 1.   Victor Johnson
  Kolonia Przylądkowa Floris Venter
  Pierre Texier
b.d 2. Nie awansował
Bruno Götze   Benjamin Jones
  Émile Marechal
b.d 3. Nie awansował
wyścig drużynowy Max Götze
Rudolf Katzer
Hermann Martens
Karl Neumer
  Francja 2:25,4 1.   Holandia 2:31,8 1.   Wielka Brytania 2:28,6 2.  

  LekkoatletykaEdytuj

Konkurencje biegowe

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
100 m Arthur Hoffmann 11,4 3. Nie awansował
Hans Eicke 11,6 3. Nie awansował
Heinrich Rehder 11,8 3. Nie awansował
Paul Fischer Nie ukończył biegu Nie awansował
Hermann von Bönninghausen 12,0 5. Nie awansował
Willy Kohlmey 12,0 3. Nie awansował
Carl Bechler 11,4 2. Nie awansował
200 m Arthur Hoffmann 23,5 2. Nie awansował
400 m Otto Trieloff 50,9 2. Nie awansował
800 m Andreas Breynck 2:06,0 2. Nie awansował
Oscar Quarg 2:10,0 4. Nie awansował
Hanns Braun 1:58,0 1. 1:55,2  
1500 m Arno Hesse b.d 7. Nie awansował
Andreas Breynck 4:30,0 2. Nie awansował
Hanns Braun 4:18,2 3. Nie awansował
sztafeta olimpijska Arthur Hoffmann
Hans Eicke
Otto Trieloff
Hanns Braun
3:43,2 1. 3:32,4  
5 mil indywidualnie Paul Nettelbeck 28:24,0 5. Nie awansował
maraton Fritz Reiser Nie ukończył biegu
Hermann Müller Nie stanął na starcie
Paul Nettelbeck Nie stanął na starcie
chód na 3500 m Paul Gunia 16:38,0 4. Nie awansował
Richard Wilhelm 17:33,8 6. Nie awansował
chód na 10 mil Paul Gunia 1:26:09,4 7. Nie awansował

Konkurencje techniczne

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
Albert Weinstein skok w dal 6,77 6.
Arthur Hoffmann 6,50 15.
Hermann von Bönninghausen b.d 21.
Ludwig Uettwiller b.d 21.
Arthur Mallwitz skok w dal z miejsca b.d 8.
skok wzwyż z miejsca 1,42 8.
Ludwig Uettwiller 1,32 17.
Ludwig Uettwiller rzut młotem b.d 10.
Emil Welz rzut dyskiem 37,02 11.
Ludwig Uettwiller b.d 12.
Carl Bechler rzut oszczepem b.d 8.
Ludwig Uettwiller rzut oszczepem w stylu wolnym b.d 10.
Emil Welz b.d 10.

  Łyżwiarstwo figuroweEdytuj

Zawodnik Konkurencja Wynik Pozycja
Elsa Rendschmidt Solistki 211,0  
Anna Hübler
Heinrich Burger
Pary 11,20  

  PływanieEdytuj

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
100 m grzbietowym Arno Bieberstein 1:25,6 1. 1:25,6 1. 1:24,6  
Max Ritter 1:33,4 1. b.d 3. Nie awansował
Gustav Aurisch 1:27,4 1. 1:28,2 1. b.d 4.
200 m klasycznym Richard Rösler 3:18,0 2. Nie awansował
Erich Seidel 3:17,2 1. b.d 3. Nie awansował

  Skoki do wodyEdytuj

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Wynik Pozycja Wynik Pozycja Wynik Pozycja
wieża 10 m Heinz Freyschmidt 78,1 2. 79,3 4. Nie awansował
Albert Zürner 83,6 1. 82,8 2. 85,5  
Kurt Behrens 83,6 1. 83,0 1. 85,3  
Fritz Nicolai 67,1 2. 81,8 3. Nie awansował
Gottlob Walz 81,3 1. 80,3 2. 80,8  
trampolina 3m Heinz Freyschmidt 67,3 2. 48,8 5. Nie awansował
Fritz Nicolai 54,5 5. Nie awansował

  StrzelectwoEdytuj

Konkurencja Zawodnik Finał
Wynik Pozycja
karabin dowolny 1000 jardów Erich Wagner-Hohenlobbese 12 49.

  SzermierkaEdytuj

Konkurencja Zawodnik 1 runda 2 runda Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik
szpada indywidualnie Georg Stöhr   Bernard Gravier
  Jaroslav Tuček
  Eric Carlberg
  Pontus von Rosen
  Lauritz Østrup
  Luke Fildes
P
P
W
P
P
R
Nie awansował
Fritz Jack   Vlastimil Lada-Sázavský
  Charles Collignon
  Pietro Speciale
  Johan van Schreven
  Walter Gates
  Herbert Sander
P
P
P
P
R
W
Nie awansował
Johannes Adam   Joseph Marais
  Gaston Renard
  Ejnar Levison
  John Blake
  Max Dwinger
P
P
P
P
W
Nie awansował
Robert Krünert   Gaston Alibert
  Fernand de Montigny
  Percival Davson
  Sante Ceccherini
  Otakar Lada
  Ivan Osiier
  Maurits Jacob van Löben Sels
P
P
P
P
P
R
W
Nie awansował
Albert Naumann   Giulio Cagiati
  Sydney Martineau
  Henry Peyron
  François Rom
  Bedřich Schejbal
P
P
P
P
W
Nie awansował
Emil Schön   Leaf Daniell
  Vilém Goppold von Lobsdorf
  Frédéric Dubourdieu
  Fernand Bosmans
  Dezső Földes
  Willem Hubert van Blijenburgh
P
W
P
W
W
R
Nie awansował
Jacob Erkrath de Bary   Alfred Labouchere
  Ralph Chalmers
  Jacques Rodocanachi
  Paul Anspach
  Alessandro Pirzio Biroli
  František Dušek
P
P
W
R
R
W
Nie awansował
August Petri   Robert Montgomerie
  Gustaf Lindblom
  Giuseppe Mangiarotti
  Robert Quennessen
  Percy Nobbs
  Frantz Jørgensen
P
P
R
P
R
P
Nie awansował
Ernst Moldenhauer   Edgar Amphlett
  Jetze Doorman
  Eugène Olivier
  Béla Zulawszky
  Pietro Sarzano
p
p
p
w
p
Nie awansował
Julius Lichtenfels   Jean Stern
  Henry Davids
  Marcel van Langenhove
  Péter Tóth
R
P
P
W
Nie awansował
szpada drużynowo Jakob Erkrath de Bary
Julius Lichtenfels
August Petri
Georg Stöhr
  Wielka Brytania P Nie awansowali 5.
szabla indywidualnie Johannes Adam   Otakar Lada
  Arthur Murray
  Péter Tóth
  Joseph van der Voodt
P
P
W
P
Nie awansował
Fritz Jack   Alfred Labouchere
  Etienne Grade
  Louis Renaud
  Dino Diana
  Douglas Godfree
P
W
P
W
W
  Lajos Werkner
  Dezső Földes
  George van Rossem
  Robert Badman
P
P
P
P
Nie awansował
Julius Lichtenfels   William Marsh
  René Lateux
  Harald Krenchel
  Richard Schoemaker
P
W
W
P
Nie awansował
August Petri   Georges de la Falaise
  Jenő Szántay
  Antoine van Tomme
  Maurits Jacob van Löben Sels
P
W
P
W
  Marcello Bertinetti
  Jetze Doorman
  Vlastimil Lada-Sázavský
  Alessandro Pirzio Biroli
P
W
p
W
Nie awansował
Jakob Erkrath de Bary   Dezső Földes
  Sante Ceccherini
  Robert Badman
  Lion van Minden
  Ismaël de Lesseps
P
P
W
P
P
Nie awansował
Robert Krünert   Marcello Bertinetti
  Bertrand, Count de Lesseps
  Béla Zulawszky
  Charles Wilson
  Walter Gates
P
P
W
P
W
Nie awansował
Georg Stöhr   Vilém Goppold von Lobsdorf
  Jenő Apáthy
  Edward Brookfield
  Johan van Schreven
  Pietro Sarzano
  Paul Anspach
  Jean Mikorski
P
P
P
W
W
P
W
Nie awansował
Ernst Moldenhauer   Jenő Fuchs
  Gustaaf van Hulstijn
  Vilém Tvrzský
  Arolodo Pinelli
  Lockhart Leith
P
P
P
P
W
Nie awansował
Albert Naumann   George van Rossem
  C. Barry Notley
  Bedřich Schejbal
  Louis Chapuis
  Alexis Simonson
P
P
P
P
P
Nie awansował
Emil Schön   Lajos Werkner
  Riccardo Nowak
  Marc Perrodon
  Jan de Beaufort
  František Dušek
  Alfred Chalke
P
W
W
P
w
w
  Oszkar Gerde
  Sante Ceccherini
  Otakar Lada
  Paul Anspach
P
P
P
W
Nie awansował
szabla drużynowo Jakob Erkrath de Bary
Fritz Jack
Robert Krünert
August Petri
  Węgry P Nie awansowali   Włochy[2] P 5.

  Tenis ziemnyEdytuj

Konkurencja Zawodnik 1 runda 2 runda 3 runda Ćwierćfinały Półfinały Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Singiel (m) Friedrich Wilhelm Rahe   Charles Dixon
P 0:3 (2:6,5:7,4:6)
Nie awansował 26.
Otto Froitzheim   Kenneth Powell
W 3:0 (6:3,6:1,6:4)
  Oscar Kreuzer
W 3:0 (6:2,6:3,6:3)
  James Parke
W 3:0 (6:4,11:9,6:4)
  George Caridia
W 3:1 (6:4,6:1,5:7,6:1)
  John Richardson
W 3:1 (2:6,6:1,6:4,6:4)
  Josiah Ritchie
P 0:3 (5:7,3:6,4:6)
 
Oscar Kreuzer   Fritz Felix Piepes
W 3:0 (6:1,6:1,6:3)
  Otto Froitzheim
P 0:3 (2:6,3:6,3:6)
Nie awansował 16.
Moritz von Bissing   Arthur Zborzil
W 3:0 (6:1,6:4,6:4)
  Wilberforce Eaves
P 0:3 (6:8,5:7,5:7)
Nie awansował 9.
Heinrich Schomburgk wolny los   Maurice Germot
P 0:3 (5:7,4:6,2:6)
Nie awansował 16.
debel (m) Otto Froitzheim
Heinrich Schomburgk
  Oscar Kreuzer
  Friedrich Wilhelm Rahe
W 3:0 (6:1,6:3,6:3)
  Vincent Gauntlett
  Harold Kitson
P 1:3 (6:3,2:6,5:7,3:6)
Nie awansowali 7.
Oscar Kreuzer
Friedrich Wilhelm Rahe
  Otto Froitzheim
  Heinrich Schomburgk
P 0:3 (1:6,3:6,3:6)
Nie awansowali 11.

  WioślarstwoEdytuj

Konkurencja Zawodnik Runda 1 Ćwierćfinał Półfinał Finał Pozycja
Czas M. Czas M. Czas M. Czas M.
M1x Bernhard von Gaza 9:35,0 1. 9:47,0 1. Nie ukończył wyścigu Nie awansował  
M2- Martin Stahnke
Willy Düskow
b.d 2. Nie awansowali  

  ZapasyEdytuj

Konkurencja Zawodnik 1/16 finału 1/8 finału Ćwierćfinał Półfinały Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
styl klasyczny waga średnia Wilhelm Grundmann   Jaap Belmer
p
Nie awansował 17.

PrzypisyEdytuj

  1. Rekord świata
  2. Repasaż. Zwycięzca walczył o srebrny medal z przegraną drużyną z finału

BibliografiaEdytuj