Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1961

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1961 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Po raz trzeci został mistrzem świata Szwed Ove Fundin - poprzednio 1956 i 1960.

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1961
1961 Individual Speedway World Championship
1960 1962
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 15 września 1961
Szwecja Malmö
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ove Fundin
 Szwecja
II miejsce II miejsce Björn Knutsson
 Szwecja
III miejsce III miejsce Göte Nordin
 Szwecja

W Finale Światowym wystąpili nasi rodacy Florian Kapała - VII miejsce i Stanisław Tkocz - XV miejsce.

Po raz pierwszy finał odbywał się poza Wembley - w szwedzkim Malmö.

Eliminacje europejskieEdytuj

Eliminacje kontynentalneEdytuj

ĆwierćfinałyEdytuj

Liberec (1)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bronisław Idzikowski   Polska 13
2 Farit Szajnurow   ZSRR 12
3 Igor Plechanow   ZSRR 12
4 Florian Kapała   Polska 12
5 Mieczysław Połukard   Polska 11
6 Stefan Kępa   Polska 10
7 Miloslav Špinka   Czechosłowacja 9
8 Libor Dusanek   Czechosłowacja 9
9 Boris Samorodow   ZSRR 8
10 Luboš Tomíček   Czechosłowacja 6
11 František Richter   Czechosłowacja 6
12 Jaroslav Machač   Czechosłowacja 5
13 Alfred Aberl   RFN 3
14 Helmut Happer   Austria 2
15 Erhard Koffler   Austria 1
16 K. Jassen   RFN 0
rez. Fred Hamberger   Austria 0

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Poznań (2)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bohumír Bartoněk   Czechosłowacja 15
2 Bedřich Slaný   Czechosłowacja 14
3 Stanisław Tkocz   Polska 10
4 Joachim Maj   Polska 10
5 Adolf Słaboń   Polska 10
6 Jan Kusiak   Polska 9
7 Stanislav Kubíček   Czechosłowacja 9
8 Miloslav Ralis   Czechosłowacja 9
9 Janusz Suchecki   Polska 8
10 Norbert Świtała   Polska 5
11 Jaroslav Hejl   Czechosłowacja 5
12 Alois Frach   RFN 5
13 Evald Babic   Jugosławia 4
14 Alfred Sitzwohl   Austria 3
15 Kurt Pieper   RFN 1
16 Christopher Happel   Austria 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Krsko (3)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Konstanty Pociejkowicz   Polska 15
2 Bohumil Rendek   Czechosłowacja 13
3 Henryk Żyto   Polska 12
4 Jan Malinowski   Polska 12
5 Bernard Kacperak   Polska 11
6 Zdenek Dominik   Czechosłowacja 10
7 Valent Medved   Jugosławia 10
8 Johan Hartl   Austria 8
9 Drago Perko   Jugosławia 7
10 Miloslav Cerny   Czechosłowacja 7
11 Manfred Poschenrieder   RFN 5
12 František Moulis   Czechosłowacja 4
13 Dragutin Regvart   Jugosławia 4
14 Siegfried Gleichwith   Austria 3
15 Mateuz Rozman   Jugosławia 1
16 Damijan Klasnetic   Jugosławia 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Abensberg (4)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister   RFN 15
2 Marian Kaiser   Polska 12
3 Antonín Kasper   Czechosłowacja 11
4 Jaroslav Volf jr.   Czechosłowacja 11
5 Jaroslav Volf sr.   Czechosłowacja 9
6 Kazimierz Bentke   Polska 9
7 Stanisław Rurarz   Polska 8
8 Paweł Waloszek   Polska 8
9 Josef Seidl   RFN 8
10 Jože Visočnik   Jugosławia 7
11 Valentin Unterköffler   Austria 7
12 Josef Bössner   Austria 7
13 Willfried Vaccano   Austria 2
14 Antonín Vilde   Czechosłowacja 2
15 H. Lautenberger   Austria 2
16 Karel Průša   Czechosłowacja 0
rez. Anton Kroeze   Holandia 1

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

PółfinałyEdytuj

Linz (1)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister   RFN 15
2 Antonín Kasper   Czechosłowacja 13
3 Marian Kaiser   Polska 12
4 Konstanty Pociejkowicz   Polska 11
5 Stanisław Rurarz   Polska 10
6 Bernard Kacperak   Polska 10
7 Henryk Żyto   Polska 8
8 Kazimierz Bentke   Polska 8
9 Valent Medved   Jugosławia 7
10 Paweł Waloszek   Polska 6
11 Jan Malinowski   Polska 6
12 Bohumil Rendek   Czechosłowacja 5
13 Zdenek Dominik   Czechosłowacja 4
14 Jaroslav Volf jr.   Czechosłowacja 4
15 Johan Hartl   Austria 1
16 Jaroslav Volf sr.   Czechosłowacja 0

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Warszawa (2)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Stanisław Tkocz   Polska 14
2 Mieczysław Połukard   Polska 13
3 Florian Kapała   Polska 13
4 Joachim Maj   Polska 12
5 Bronisław Idzikowski   Polska 11
6 Igor Plechanow   ZSRR 11
7 Bohumír Bartoněk   Czechosłowacja 10
8 Bedřich Slaný   Czechosłowacja 8
9 Stefan Kępa   Polska 7
10 Adolf Słaboń   Polska 4
11 Miloslav Špinka   Czechosłowacja 4
12 Libor Dusanek   Czechosłowacja 4
13 Jan Kusiak   Polska 2
14 Miloslav Ralis   Czechosłowacja 2
15 Stanislav Kubíček   Czechosłowacja 2
16 Farit Szajnurow   ZSRR 2

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Finał KontynentalnyEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Florian Kapała   Polska 14
2 Igor Plechanow   ZSRR 14
3 Stanisław Tkocz   Polska 12
4 Henryk Żyto   Polska 10
5 Josef Hofmeister   RFN 9
6 Konstanty Pociejkowicz   Polska 9
7 Kazimierz Bentke   Polska 8
8 Marian Kaiser   Polska 7
9 Mieczysław Połukard   Polska 7
10 Joachim Maj   Polska 7
11 Antonín Kasper   Czechosłowacja 7
12 Bedřich Slaný   Czechosłowacja 6
13 Stanisław Rurarz   Polska 5
14 Bronislaw Idzikowski   Polska 3
15 Bohumír Bartoněk   Czechosłowacja 1
16 Bernard Kacperak   Polska 1

Awans: 7 oraz Austriak Josef Bössner.

SkandynawiaEdytuj

Kwalifikacja szwedzkaEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin   Szwecja 30
2 Rune Sörmander   Szwecja 26
3 Björn Knutsson   Szwecja 22
4 Evert Andersson   Szwecja 21
5 Arne Carlsson   Szwecja 21
6 Göran Norlén   Szwecja 19
7 Per Tage Svensson   Szwecja 19
8 Sören Sjösten   Szwecja 19
9 Bert Lindarw   Szwecja 19
10 Joel Jansson   Szwecja 18
11 Leif Larsson   Szwecja 18
12 Göte Nordin   Szwecja 17
13 Bernt Nilsson   Szwecja 16
14 Åke Andersson   Szwecja 15
15 Curt Eldh   Szwecja 15
16 Olle Segerström   Szwecja 13
17 Inge Gustafsson   Szwecja 9
18 Göran Carlsson   Szwecja 7
19 Kjell Lutteman   Szwecja 7
20 Thore Kindstrand   Szwecja 6
21 Thorvald Karlsson   Szwecja 5
22 Curt Nyqvist   Szwecja 4
23 Kjell Svensson   Szwecja 3
24 Bo Magnusson   Szwecja 1
25 Per Åke Lundgren   Szwecja 1
26 Hans Hallberg   Szwecja 0
27 Bengt Brannefors   Szwecja 0
28 Olle Andersson IV   Szwecja 0

Awans: 15 do kwalifikacji skandynawskiej

Kwalifikacja skandynawskaEdytuj

PółfinałyEdytuj
Oslo (1)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin   Szwecja 15
2 Björn Knutsson   Szwecja 14
3 Aage Hansen   Norwegia 13
4 Arne Carlsson   Szwecja 12
5 Bernt Nilsson   Szwecja 11
6 Göran Norlén   Szwecja 11
7 Leif Larsson   Szwecja 8
8 Joel Jansson   Szwecja 7
9 Reidar Kristoffersen   Norwegia 6
10 Kurt W. Petersen   Dania 6
11 Sverre Harrfeldt   Norwegia 5
12 Torbjörn Nygaard   Norwegia 5
13 Paul Wissing   Dania 2
14 Nils Paulsen   Norwegia 2
15 Gunnar Skjetne   Norwegia 2
16 Jon Ödegaard   Norwegia 1

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Helsinki (2)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Per Tage Svensson   Szwecja 14
2 Rune Sörmander   Szwecja 13
3 Arne Pander   Dania 12
4 Evert Andersson   Szwecja 11
5 Göte Nordin   Szwecja 11
6 Kalevi Lahtinen   Finlandia 10
7 Sören Sjösten   Szwecja 9
8 Rolf Westerberg   Norwegia 8
9 Timo Laine   Finlandia 7
10 Yrjö Vuorio   Finlandia 7
11 Antti Pajari   Finlandia 6
12 Ake Andersson   Szwecja 3
13 Curt Eldh   Szwecja 3
14 Bert Lindarw   Szwecja 3
15 Olavi Turunen   Finlandia 2
16 Esko Koponen   Finlandia 1

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Finał SkandynawskiEdytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin   Szwecja 14
2 Arne Pander   Dania 13
3 Björn Knutsson   Szwecja 13
4 Per Tage Svensson   Szwecja 12
5 Evert Andersson   Szwecja 10
6 Göte Nordin   Szwecja 10
7 Leif Larsson   Szwecja 8
8 Rune Sörmander   Szwecja 8
9 Göran Norlén   Szwecja 7
10 Arne Carlsson   Szwecja 7
11 Sören Sjösten   Szwecja 6
12 Joel Jansson   Szwecja 5
13 Bernt Nilsson   Szwecja 3
14 Timo Laine   Finlandia 2
15 Rolf Westerberg   Norwegia 1
16 Curt Eldh   Szwecja 1
Aage Hansen   Norwegia
Kalevi Lahtinen   Finlandia

Awans: 8 do Finału Europejskiego
Uwaga! Timo Laine zastąpił Kaleviego Lahtinena, Curt Eldh - Aage'a Hansena

Finał EuropejskiEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ove Fundin   Szwecja 15
2 Björn Knutsson   Szwecja 14
3 Igor Plechanow   ZSRR 11
4 Rune Sörmander   Szwecja 10
5 Florian Kapała   Polska 10
6 Stanisław Tkocz   Polska 10
7 Göte Nordin   Szwecja 9
8 Leif Larsson   Szwecja 8
9 Josef Hofmeister   RFN 8
10 Henryk Żyto   Polska 7
11 Evert Andersson   Szwecja 6
12 Per Tage Svensson   Szwecja 6
13 Josef Bössner   Austria 3
14 Göran Norlén   Szwecja 2
15 Mieczysław Połukard   Polska 1
16 Marian Kaiser   Polska 1
Konstanty Pociejkowicz   Polska
Kazimierz Bentke   Polska
Arne Pander   Dania

Awans: 7+1 do Finału Światowego
Uwaga! Göran Norlén zastąpił Arne’a Pandera, Mieczysław Połukard i Marian Kaiser zastąpili Kazimierza Bentke i Konstantego Pociejkowicza

Eliminacje brytyjskieEdytuj

PółfinałyEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ronnie Moore   Nowa Zelandia 29
2 Barry Briggs   Nowa Zelandia 29
3 Peter Craven   Wielka Brytania 28
4 Cyril Maidment   Wielka Brytania 24
5 Peter Moore   Australia 22
6 Bob Andrews   Wielka Brytania 21
7 Ken McKinlay   Szkocja 21
8 Mike Broadbanks   Wielka Brytania 21
9 Ron How   Wielka Brytania 20
10 Jack Scott   Australia 19
11 Nigel Boocock   Wielka Brytania 19
12 Ronnie Genz   Wielka Brytania 18
13 Doug Davies   Południowa Afryka 18
14 Neil Street   Australia 18
15 Jack Young   Australia 18
16 Ray Cresp   Australia 17
17 Johnny Chamberlain   Australia 16
18 Chum Taylor   Australia 16
19 Split Waterman   Wielka Brytania 15
20 Billy Bales   Wielka Brytania 15
21 Jimmy Squibb   Wielka Brytania 9
22   Tadeusz Teodorowicz   Wielka Brytania 8
23 Dick Fisher   Wielka Brytania 8
24 Jack Biggs   Australia 7
25 Jack Geran   Australia 7
26 Eric Williams   Wielka Brytania 7
27 Jim Tebby   Wielka Brytania 5
28 Alby Golden   Wielka Brytania 5
29 Tony Lewis   Wielka Brytania 4
30 Nick Nicholls   Wielka Brytania 4
31 Ian Williams   Wielka Brytania 4
32 Bob Duckworth   Nowa Zelandia 0

Awans: 16 do Finału Brytyjskiego
Uwaga! Tadeusz Teodorowicz z Polski jako brytyjski zawodnik

Finał BrytyjskiEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Barry Briggs   Nowa Zelandia 15
2 Peter Craven   Wielka Brytania 14
3 Ronnie Moore   Nowa Zelandia 12
4 Ken McKinlay   Szkocja 9
5 Ron How   Wielka Brytania 9
6 Bob Andrews   Wielka Brytania 9
7 Ray Cresp   Australia 8
8 Mike Broadbanks   Wielka Brytania 7
9 Cyril Maidment   Wielka Brytania 7
10 Jack Young   Australia 7
11 Ronnie Genz   Wielka Brytania 7
12 Doug Davies   Związek Południowej Afryki 5
13 Neil Street   Australia 5
14 Peter Moore   Australia 3
15 Jack Scott   Australia 2
16 Nigel Boocock   Wielka Brytania 1

Awans: 9+1 do Finału Światowego

Finał ŚwiatowyEdytuj

Medaliści IMŚ 1961

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 (6) Ove Fundin   Szwecja 14 (3,3,3,3,2)
2 (4) Björn Knutsson   Szwecja 12+3 (3,3,3,u,3) +3
3 (13) Göte Nordin   Szwecja 12+2 (2,2,2,3,3) +2
4 (15) Barry Briggs   Nowa Zelandia 12+1 (1,3,3,2,3) +1
5 (2) Bob Andrews   Wielka Brytania 10 (2,2,2,1,3)
6 (16) Ronnie Moore   Nowa Zelandia 10 (3,1,2,2,2)
7 (3) Florian Kapała   Polska 8 (0,2,2,3,1)
8 (7) Rune Sörmander   Szwecja 7 (2,1,0,3,1)
9 (9) Ron How   Wielka Brytania 7 (2,3,1,1,0)
10 (8) Peter Craven   Wielka Brytania 6 (u,2,3,0,1)
11 (10) Ken McKinlay   Szkocja 5 (3,u,1,1,d)
12 (12) Cyril Maidment   Wielka Brytania 4 (1,0,1,2,0)
13 (1) Igor Plechanow   ZSRR 4 (1,0,1,0,2)
14 (5) Ray Cresp   Australia 3 (u,1,0,u,2)
15 (11) Stanisław Tkocz   Polska 3 (0,0,0,2,1)
16 (14) Mike Broadbanks   Wielka Brytania 2 (0,1,0,1,0)
rez. Jack Young   Australia ns
rez. Leif Larsson   Szwecja ns

Bieg po biegu

  1. (77.5) Knutsson, Andrews, Plechanow, Kapała
  2. (79.1) Fundin, Sörmander, Cresp (u), Craven (u)
  3. (79.3) McKinlay, How, Maidment, Tkocz
  4. (78.7) Moore, Nordin, Briggs, Broadbanks
  5. (80.0) How, Nordin, Cresp, Plechanow
  6. (79.2) Fundin, Andrews, Broadbanks, McKinlay (u)
  7. (79.8) Briggs, Kapała, Sörmander, Tkocz
  8. (78.1) Knutsson, Craven, Moore, Maidment
  9. (78.9) Fundin, Moore, Plechanow, Tkocz
  10. (78.7) Briggs, Andrews, Maidment, Cresp
  11. (79.0) Craven, Kapała, How, Broadbanks
  12. (78.2) Knutsson, Nordin, McKinlay, Sörmander
  13. (80.0) Sörmander, Maidment, Broadbanks, Plechanow
  14. (79.8) Nordin, Tkocz, Andrews, Craven
  15. (79.0) Kapała, Moore , McKinlay, Cresp (u)
  16. (79.4) Fundin, Briggs, How, Knutsson (u)
  17. (79.7) Briggs, Plechanow, Craven, McKinlay (d)
  18. (79.7) Andrews, Moore, Sörmander, How
  19. (79.6) Nordin, Fundin, Kapała, Maidment
  20. (79.7) Knutsson, Cresp, Tkocz, Broadbanks

Wyścig o 2. miejsce

21. (78,7) Knutsson, Nordin, Briggs