Mistrzostwa Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Figurowym 2009

Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie figurowym 2009 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym w kategorii juniorów, które odbywały się od 22 lutego do 1 marca 2009 roku w hali Winter Sports Palace w Sofii.

Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie figurowym
2009
2008 2010
Ilustracja
Mistrzyni świata juniorów w konkurencji solistek Alona Leonowa z Rosji
Data 22 lutego – 1 marca 2009
Gospodarz Bułgarska Federacja Łyżwiarska
Miejscowość Bułgaria Sofia
Hala Winter Sports Palace
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Liczba zawodników 203
Liczba reprezentacji 50
Zwycięzcy
Soliści Stany Zjednoczone Adam Rippon
Solistki Rosja Alona Leonowa
Pary sportowe Rosja Lubow Iluszeczkina
Rosja Nodari Maisuradzie
Pary taneczne Stany Zjednoczone Madison Chock
Stany Zjednoczone Greg Zuerlein

Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. W mistrzostwach mogli wziąć udział zawodnicy, którzy na dzień 1 lipca 2008 ukończyli co najmniej 13, ale nie więcej niż 19 lat (21 lat w przypadku łyżwiarzy w parach sportowych i tanecznych).

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1   Stany Zjednoczone 2 2 2 6
2   Rosja 2 1 2 5
3   Czechy 0 1 0 1

WynikiEdytuj

SoliściEdytuj

 
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Michal Březina (CZE), Adam Rippon (USA), Artiom Grigorjew (RUS)
 
Artiom Grigorjew (RUS) – brązowy medal
 
Dienis Tien (KAZ) – 4. miejsce
Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Adam Rippon   Stany Zjednoczone 222,00 1 74,30 1 147,70
2 Michal Březina   Czechy 204,88 2 69,55 2 135,33
3 Artiom Grigorjew   Rosja 184,40 4 65,11 3 119,29
4 Dienis Tien   Kazachstan 183,77 5 64,80 4 118,97
5 Curran Oi   Stany Zjednoczone 182,89 3 69,40 7 113,49
6 Yang Chao   Chiny 177,86 7 62,25 6 115,61
7 Song Nan   Chiny 175,44 10 58,70 5 116,74
8 Elladj Balde   Kanada 170,76 8 60,63 8 110,13
9 Kevin Reynolds   Kanada 169,36 6 63,81 10 105,55
10 Ross Miner   Stany Zjednoczone 164,80 9 59,15 9 105,65
11 Mykoła Bondar   Ukraina 161,93 13 57,75 11 104,18
12 Yuzuru Hanyū   Japonia 161,77 11 58,18 13 103,59
13 Alexander Majorov   Szwecja 154,06 12 58,15 16 95,91
14 Denis Wieczorek   Niemcy 153,73 15 54,20 15 99,53
15 Florent Amodio   Francja 153,70 19 49,80 12 103,90
16 Stanisław Kowalow   Rosja 151,93 18 50,26 14 101,67
17 Peter Reitmayer   Słowacja 150,85 14 55,65 17 95,20
18 Mark Vaillant   Francja 145,90 16 52,59 20 93,31
19 Javier Raya   Hiszpania 144,19 17 50,50 19 93,69
20 Petr Coufal   Czechy 143,45 21 48,40 18 95,05
21 Ruben Errampalli   Włochy 133,03 24 45,93 21 87,10
22 Kim Min-seok   Korea Południowa 129,87 23 46,73 22 83,14
23 Viktor Romanenkov   Estonia 124,09 20 49,11 23 74,98
24 Matthew Precious   Australia 121,93 22 47,04 24 74,89
25 Pavel Petrov Savinov   Bułgaria 88,59 37 30,84 25 57,75
Nie awansowali do programu dowolnego
26 Sebastian Iwasaki   Polska NQ 25 45,20 NQ
27 Stephen Li-Chung Kuo   Chińskie Tajpej NQ 26 43,14 NQ
28 Ruben Blommaert   Belgia NQ 27 43,12 NQ
29 Matthew Parr   Wielka Brytania NQ 28 42,84 NQ
30 Bela Papp   Finlandia NQ 29 42,59 NQ
31 Engin Ali Artan   Turcja NQ 30 40,16 NQ
32 Sarkis Hairapetyan   Armenia NQ 31 39,18 NQ
33 Saulius Ambrulevičius   Litwa NQ 32 38,01 NQ
34 Dmitrij Kagirow   Białoruś NQ 33 37,98 NQ
35 Mario-Rafael Ionian   Austria NQ 34 37,74 NQ
36 Tomi Pulkkinen   Szwajcaria NQ 35 33,37 NQ
37 Zsolt Kosz   Rumunia NQ 36 33,24 NQ
38 Beka Shankulashvili   Gruzja NQ 38 30,74 NQ
39 Boyito Mulder   Holandia NQ 39 29,71 NQ
40 Ivor Mikolcevic   Chorwacja NQ 40 26,55 NQ
41 Cameron Hems   Nowa Zelandia NQ 41 25,91 NQ

SolistkiEdytuj

 
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Caroline Zhang (USA), Alona Leonowa (RUS), Ashley Wagner (USA)
 
Joshi Helgesson (SWE) – 4. miejsce
 
Elene Gedewaniszwili (GEO) – 6. miejsce
 
Oksana Goziewa (RUS) – 9. miejsce
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Alona Leonowa   Rosja 157,18 3 55,50 2 101,68
2 Caroline Zhang   Stany Zjednoczone 154,67 10 47,64 1 107,03
3 Ashley Wagner   Stany Zjednoczone 153,57 2 57,50 3 96,07
4 Joshi Helgesson   Szwecja 139,89 4 55,14 6 84,75
5 Katrina Hacker   Stany Zjednoczone 139,68 5 51,06 4 88,62
6 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 138,32 1 60,32 11 78,00
7 Sarah Hecken   Niemcy 135,83 9 48,14 5 87,69
8 Ivana Reitmayerová   Słowacja 129,40 6 48,34 8 81,06
9 Oksana Goziewa   Rosja 126,70 15 44,54 7 82,16
10 Isabel Drescher   Niemcy 126,65 8 48,16 10 78,49
11 Francesca Rio   Włochy 122,70 7 48,24 12 74,46
12 Maé Bérénice Méité   Francja 122,53 16 43,98 9 78,55
13 Diane Szmiett   Kanada 119,09 12 47,48 15 71,61
14 Miriam Ziegler   Austria 116,20 19 42,92 13 73,28
15 Svetlana Issakova   Estonia 115,14 18 43,38 14 71,76
16 Haruka Imai   Japonia 113,24 17 43,58 16 69,66
17 Chaochih Liu   Chińskie Tajpej 112,49 13 46,82 18 65,67
18 Geng Bingwa   Chiny 111,71 11 47,54 21 64,17
19 Ełeonora Wynnyczenko   Ukraina 110,66 20 42,42 17 68,24
20 Sonia Lafuente   Hiszpania 109,27 14 46,16 22 63,11
21 Kathryn Kang   Kanada 104,82 23 40,38 20 64,44
22 Kwak Min-jeong   Korea Południowa 103,69 24 38,94 19 64,75
23 Karly Robertson   Wielka Brytania 102,53 22 40,58 23 61,95
24 Katsiaryna Pachamowicz   Białoruś 88,50 21 41,18 25 47,32
25 Stefanie Pechlaner   Bułgaria 76,45 44 28,82 24 47,63
Nie awansowały do programu dowolnego
26 Mari Suzuki   Japonia NQ 25 38,50 NQ
27 Romy Bühler   Szwajcaria NQ 26 37,60 NQ
28 Manouk Gijsman   Holandia NQ 27 37,44 NQ
29 Karina Johnson   Dania NQ 28 37,26 NQ
30 Mimi Tanasorn Chindasook   Tajlandia NQ 29 37,02 NQ
31 Alexandra Rout   Nowa Zelandia NQ 30 36,56 NQ
32 Angelica Olsson   Szwecja NQ 31 36,50 NQ
33 Anne Line Gjersem   Norwegia NQ 32 34,30 NQ
34 Alexandria Riordan   Polska NQ 33 34,04 NQ
35 Beatrice Rozinskaite   Litwa NQ 34 33,38 NQ
36 Chelsea Rose Chiappa   Węgry NQ 35 33,26 NQ
37 Georgia Glastris   Grecja NQ 36 32,74 NQ
38 Matleena Laakso   Finlandia NQ 37 32,36 NQ
39 Jaimee Nobbs   Australia NQ 38 32,02 NQ
40 Zanna Pugaca   Łotwa NQ 39 31,28 NQ
41 Kristina Kostková   Czechy NQ 40 31,06 NQ
42 Reyna Hamui   Meksyk NQ 41 30,98 NQ
43 Mary Grace Baldo   Filipiny NQ 42 30,66 NQ
44 Sofia Bardakov   Izrael NQ 43 29,52 NQ
45 Noora Pitkänen   Finlandia NQ 45 28,22 NQ
46 Daša Grm   Słowenia NQ 46 28,14 NQ
47 Maria Dikanovic   Chorwacja NQ 47 27,08 NQ
48 Lydia Fuentes   Andora NQ 48 27,04 NQ
49 Laurie Lougsami   Belgia NQ 49 26,72 NQ
50 Armine Stambultsyan   Armenia NQ 50 26,50 NQ
51 Birce Atabey   Turcja NQ 51 24,14 NQ
52 Mila Petrovic   Serbia NQ 52 23,54 NQ
53 Naida Akšamija   Bośnia i Hercegowina NQ 53 20,08 NQ
54 Anja Chong   Singapur NQ 54 15,46 NQ

Pary sportoweEdytuj

 
Medaliści w parach sportowych, od lewej Martiuszewa / Rogonow (RUS), Iluszeczkina / Maisuradzie (RUS), Castelli / Shnapir (USA)
 
Mistrzowie świata juniorów w parach sportowych Lubow Iluszeczkina / Nodari Maisuradzie (RUS)
Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Lubow Iluszeczkina / Nodari Maisuradzie   Rosja 144,32 1 55,12 2 89,20
2 Anastasija Martiuszewa / Aleksiej Rogonow   Rosja 138,59 11 44,60 1 93,99
3 Marissa Castelli / Simon Shnapir   Stany Zjednoczone 137,47 2 49,10 4 88,37
4 Paige Lawrence / Rudi Swiegers   Kanada 137,07 4 48,64 3 88,43
5 Jekatierina Szeriemietjewa / Michaił Kuzniecow   Rosja 134,80 3 48,84 5 85,96
6 Maddison Bird / Raymond Schultz   Kanada 127,63 6 46,60 6 81,03
7 Narumi Takahashi / Mervin Tran   Japonia 126,64 8 45,98 7 80,66
8 Zhang Yue / Wang Lei   Chiny 125,30 7 45,98 8 79,32
9 Brynn Carman / Chris Knierim   Stany Zjednoczone 124,93 9 45,94 9 78,99
10 Anaïs Morand / Antoine Dorsaz   Szwajcaria 123,60 5 47,28 10 76,32
11 Cheng Duo / Gao Yu   Chiny 119,73 10 44,94 11 74,79
12 Maria Sergejeva / Ilja Glebov   Estonia 116,38 12 44,36 12 72,02
13 Krystyna Klimczak / Janusz Karweta   Polska 107,81 14 40,58 13 67,23
14 Camille Foucher / Bruno Massot   Francja 104,26 13 40,98 15 63,28
15 Carolina Gillespie / Daniel Aggiano   Włochy 101,43 15 37,94 14 63,49
16 Gabriela Čermanová / Martin Hanulák   Słowacja 101,08 16 37,92 16 63,16
17 Alexandra Herbríková / Lukáš Ovčáček   Czechy 98,26 17 37,40 17 60,86
18 Marylie Jorg / Benjamin Koenderink   Holandia 97,63 18 37,04 18 60,59
19 Rie Aoi / Wen Xiong Guo   Hongkong 91,28 20 33,66 19 57,62
20 Anna Chnyczenkowa / Siergiej Kulbach   Ukraina 87,81 19 34,24 20 53,57
Nie awansowali do programu dowolnego
21 Tameron Drake / Edward Alton   Wielka Brytania NQ 21 30,82 NQ

Pary taneczneEdytuj

 
Medaliści w parach tanecznych, od lewej Shibutani / Shibutani (USA), Chock / Zuerlein (USA), Riazanowa / Guerreiro (RUS)
 
Taniec obowiązkowy Riazanowa / Guerreiro (RUS)

Tańcem obowiązkowym było Paso Doble.

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[10] CD[11] OD[12] FD[13]
1 Madison Chock / Greg Zuerlein   Stany Zjednoczone 172,55 1 33,15 1 57,29 1 82,11
2 Maia Shibutani / Alex Shibutani   Stany Zjednoczone 162,15 5 29,71 4 52,10 2 80,34
3 Jekatierina Riazanowa / Jonathan Guerreiro   Rosja 161,80 7 29,02 2 53,80 3 78,98
4 Madison Hubbell / Keiffer Hubbell   Stany Zjednoczone 161,34 2 31,39 3 53,44 4 76,51
5 Kharis Ralph / Asher Hill   Kanada 152,76 4 30,09 6 49,58 5 73,09
6 Jekatierina Puszkasz / Dmitrij Kisielow   Rosja 150,21 3 30,44 5 50,30 9 69,47
7 Karen Routhier / Eric Saucke-Lacelle   Kanada 149,50 6 29,24 8 48,06 6 72,20
8 Lucie Myslivečková / Matěj Novák   Czechy 146,04 11 27,80 7 49,18 10 69,06
9 Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi   Włochy 145,61 10 27,81 9 47,67 8 70,13
10 Terra Findlay / Benoît Richaud   Francja 145,17 13 26,82 10 47,11 7 71,24
11 Marina Antipowa / Artiom Kudaszew   Rosja 138,86 8 28,57 13 45,00 12 65,29
12 Tarrah Harvey / Keith Gagnon   Kanada 138,38 12 27,53 12 45,33 11 65,52
13 Alisa Agafonova / Dmytro Duń   Ukraina 134,86 9 27,92 11 45,55 14 61,39
14 Guan Xueting / Wang Meng   Chiny 124,32 15 25,37 25 36,16 13 62,79
15 Nikki Georgiadis / Graham Hockley   Grecja 121,32 18 23,21 16 39,52 15 58,59
16 Sonja Pauli / Tobias Eisenbauer   Austria 121,07 17 24,52 18 38,81 17 57,74
17 Nikola Višňová / Lukáš Csolley   Słowacja 121,03 20 22,76 15 40,16 16 58,11
18 Genevieve Deutch / Evan Roberts   Wielka Brytania 120,97 14 26,37 14 41,69 22 52,91
19 Charlene Guignard / Guillaume Paulmier   Francja 119,88 16 24,56 19 38,22 18 57,10
20 Paola Amati / Marco Fabbri   Włochy 115,66 21 22,61 23 37,38 20 55,67
21 Dora Turoczi / Balazs Major   Węgry 115,16 24 22,23 24 37,17 19 55,76
22 Dominique Dieck / Michael Zenkner   Niemcy 114,29 22 22,48 21 37,65 21 54,16
23 Anastasia Galyeta / Ołeksij Szumski   Ukraina 113,04 19 23,12 17 39,17 23 50,75
24 Oksana Klimova / Sasha Palomäki   Finlandia 111,22 23 22,44 20 38,08 24 50,70
25 Lora Semova / Dimitar Lichev   Bułgaria 99,11 29 20,29 29 31,28 25 47,54
Nie awansowali do tańca dowolnego
26 Lesia Valadzenkava / Vitali Vakunov   Białoruś 57,95 28 20,36 22 37,59 NQ
27 Justyna Plutowska / Dawid Pietrzyński   Polska 56,44 25 21,86 26 34,58 NQ
28 Ramona Elsener / Florian Roost   Szwajcaria 54,41 30 19,91 27 34,50 NQ
29 Kristina Kiudmaa / Aleksei Trohlev   Estonia 53,47 27 20,45 28 33,02 NQ
30 Alissandra Aronow / Aleksandr Pirogov   Litwa 52,72 26 21,80 30 30,92 NQ
Nie awansowali do tańca oryginalnego
31 Ariana Weintraub / Avidan Brown   Izrael NQ 31 19,87 NQ
32 Sara Hurtado / Adria Diaz   Hiszpania NQ 32 19,86 NQ
33 Maria Popkova / Viktor Kovalenko   Uzbekistan NQ 33 19,77 NQ

PrzypisyEdytuj

  1. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-28)].
  2. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-28)].
  3. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-28)].
  4. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  5. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  6. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  7. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  8. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  9. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  10. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-15)].
  11. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ice Dance – Compulsory Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].
  12. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ice Dance – Original Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-26)].
  13. ISU World Junior Figure Skating Championships 2009 – Junior Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-28)].

BibliografiaEdytuj