Otwórz menu główne

Puchar Świata w biegach narciarskich 2007/2008

Sezon 2007/2008 Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpoczął się 27 października 2007 w niemieckim Düsseldorfie, jednak regularne starty zawodnicy zaczęli 24 listopada w norweskim Beitostølen. Ostatnie zawody z tego cyklu zorganizowano 16 marca 2008 we włoskim kurorcie Bormio. W porównaniu do poprzedniego sezonu nie odbyły się zawody w Chinach i Francji, które zostały zastąpione zawodami w kanadyjskim Canmore i czeskim Libercu (zawody przed mistrzostwami świata).

Puchar Świata w biegach narciarskich 2007/2008
2006/2007 2008/2009
Data 27 października 2007
– 16 marca 2008
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Düsseldorf
Miejsce zakończenia Włochy Bormio
Organizator FIS
Zwycięzcy
Jersey yellow.svg Generalna Finlandia Virpi Kuitunen

Czechy Lukáš Bauer
Jersey rosa.svg Tour de Ski Szwecja Charlotte Kalla

Czechy Lukáš Bauer
Jersey red.svg Długodystansowa Finlandia Virpi Kuitunen

Czechy Lukáš Bauer
Jersey red.svg Sprinterska Słowenia Petra Majdič

Norwegia Ola Vigen Hattestad
Puchar Narodów  Norwegia

 Norwegia
Strona internetowa

Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony dnia 27 maja w słoweńskim miasteczku Portorož.

Puchar Świata rozegrany został w 10 krajach i 19 miastach na 2 kontynentach. Najwięcej konkursów rozegranych zostało w kanadyjskim Canmore – 4 razy i w Bormio – 3 razy, zaś najwięcej zawodów zorganizowali Włosi, którzy aż 6 razy gościli najlepszych zawodników świata.

Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Niemiec Tobias Angerer. Finka Virpi Kuitunen obroniła tytuł wywalczony przed rokiem.

Po raz pierwszy trzy Polki punktowały w zawodach pucharu Świata: Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec oraz Kornelia Marek. Najlepsza z nich Kowalczyk zajęła 3. miejsce będąc przy tym pierwszą reprezentantką Polski, która stanęła na podium klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.

Spis treści

ZwycięzcyEdytuj

KobietyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Kalendarz i wynikiEdytuj

KobietyEdytuj

Lp. Miejscowość Dystans Data 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1.   Düsseldorf Sprint s. dowolnym 27 października 2007   Natalja Matwiejewa   Marit Bjørgen   Anna Dahlberg
2. Sprint drużynowy s. dowolnym 28 października 2007   Szwecja II
Charlotte Kalla
Britta Norgren
  Rosja I
Natalja Korostielowa
Natalja Matwiejewa
  Finlandia I
Pirjo Muranen
Virpi Kuitunen
3.   Beitostølen 10 km s. dowolnym 24 listopada 2007   Marit Bjørgen   Vibeke Skofterud   Charlotte Kalla
4. Sztafeta 4×5 km 25 listopada 2007   Norwegia I
Astrid Jacobsen
Therese Johaug
Vibeke Skofterud
Marit Bjørgen
  Niemcy I
Stefanie Böhler
Katrin Zeller
Evi Sachenbacher-Stehle
Claudia Künzel-Nystad
  Finlandia
Riikka Sarasoja
Aino-Kaisa Saarinen
Riitta-Liisa Roponen
Pirjo Muranen
5.   Kuusamo Sprint s. klasycznym 1 grudnia 2007   Petra Majdič   Astrid Jacobsen   Alena Procházková
6. 10 km s. klasycznym 2 grudnia 2007   Marit Bjørgen   Astrid Jacobsen   Justyna Kowalczyk
7.   Davos 10 km s. klasycznym 8 grudnia 2007   Virpi Kuitunen   Vibeke Skofterud   Aino-Kaisa Saarinen
8. Sztafeta 4×5 km 9 grudnia 2007   Norwegia
Kristin Mürer Stemland
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Vibeke Skofterud
  Niemcy
Manuela Henkel
Katrin Zeller
Evi Sachenbacher-Stehle
Stefanie Böhler
  Rosja I
Łarisa Kurkina
Olga Roczewa
Julija Czekalowa
Natalja Korostielowa
9.   Rybińsk 15 km s. dowolnym (start masowy) 15 grudnia 2007   Astrid Jacobsen   Natalja Korostielowa   Riitta-Liisa Roponen
10. Sprint s. dowolnym 16 grudnia 2007   Kikkan Randall   Astrid Jacobsen   Natalja Korostielowa
Tour de Ski (28 grudnia 2007 – 6 stycznia 2008)
  Nové Město na Moravě 3,3 km s. klasycznym (prolog) 28 grudnia 2007   Virpi Kuitunen   Aino-Kaisa Saarinen   Justyna Kowalczyk
10 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a] 29 grudnia 2007   Charlotte Kalla   Sabina Valbusa   Marit Bjørgen
  Praga Sprint s. dowolnym 30 grudnia 2007   Arianna Follis   Pirjo Muranen   Marit Bjørgen
  Oberstdorf
  Nové Město na Moravě
10 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a] 1 stycznia 2008   Charlotte Kalla   Kristin Størmer Steira   Claudia Nystad
10 km s. klasycznym 2 stycznia 2008   Aino-Kaisa Saarinen   Virpi Kuitunen   Therese Johaug
  Asiago Sprint s. dowolnym 4 stycznia 2008   Charlotte Kalla   Natalja Korostielowa   Justyna Kowalczyk
  Val di Fiemme 10 km s. klasycznym (start masowy) 5 stycznia 2008   Virpi Kuitunen   Charlotte Kalla   Claudia Nystad
9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a] 6 stycznia 2008   Wałentyna Szewczenko   Kristin Størmer Steira   Claudia Nystad
11. Tour de Ski – klasyfikacja końcowa   Charlotte Kalla   Virpi Kuitunen   Arianna Follis
Zakończenie Tour de Ski
12.   Canmore 15 km bieg łączony 22 stycznia 2008   Justyna Kowalczyk   Jewgienija Miedwiediewa   Olga Roczewa
13. Sprint s. klasycznym 23 stycznia 2008   Petra Majdič   Astrid Jacobsen   Justyna Kowalczyk
14. 10 km s. dowolnym 25 stycznia 2008   Wałentyna Szewczenko   Jewgienija Miedwiediewa   Justyna Kowalczyk
15. Sprint s. dowolnym 26 stycznia 2008   Chandra Crawford   Pirjo Muranen   Magda Genuin
16.   Otepää 10 km s. klasycznym 9 lutego 2008   Virpi Kuitunen   Aino-Kaisa Saarinen   Therese Johaug
17. Sprint s. klasycznym 10 lutego 2008   Petra Majdič   Astrid Jacobsen   Virpi Kuitunen
18.   Liberec 7,6 km s. dowolnym[b] 16 lutego 2008   Astrid Jacobsen   Justyna Kowalczyk   Charlotte Kalla
19. Sprint drużynowy s. klasycznym 17 lutego 2008   Norwegia I
Marit Bjørgen
Astrid Jacobsen
  Finlandia I
Aino-Kaisa Saarinen
Pirjo Muranen
  Rosja I
Jewgienija Szapowałowa
Natalja Matwiejewa
20.   Falun 15 km bieg łączony 23 lutego 2008   Astrid Jacobsen   Marit Bjørgen   Aino-Kaisa Saarinen
21. Sztafeta 4×5 km 24 lutego 2008   Norwegia I
Ingri Aunet Tyldum
Astrid Jacobsen
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
  Finlandia
Virpi Kuitunen
Aino-Kaisa Saarinen
Riitta-Liisa Roponen
Riikka Sarasoja
  Niemcy
Stefanie Böhler
Katrin Zeller
Claudia Nystad
Evi Sachenbacher-Stehle
22.   Sztokholm Sprint s. klasycznym 27 lutego 2008   Virpi Kuitunen   Petra Majdič   Madoka Natsumi
23.   Lahti Sprint s. dowolnym 1 marca 2008   Chandra Crawford   Natalja Matwiejewa   Evi Sachenbacher-Stehle
24. 10 km s. klasycznym 2 marca 2008   Virpi Kuitunen   Wałentyna Szewczenko   Katrin Zeller
25.   Drammen Sprint s. klasycznym 5 marca 2008   Virpi Kuitunen   Petra Majdič   Astrid Jacobsen
26.   Oslo 30 km s. dowolnym 8 marca 2008   Wałentyna Szewczenko   Charlotte Kalla   Claudia Nystad
Finał Pucharu Świata (14–16 marca 2008)
27.   Bormio 2,5 km s. dowolnym (prolog) 14 marca 2008   Claudia Nystad   Astrid Jacobsen   Riitta-Liisa Roponen
10 km s. klasycznym (start masowy)[c] 15 marca 2008   Virpi Kuitunen   Justyna Kowalczyk   Marit Bjørgen
10 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[c] 16 marca 2008   Virpi Kuitunen   Justyna Kowalczyk   Claudia Nystad
28. Finał Pucharu Świata – klasyfikacja końcowa   Virpi Kuitunen   Justyna Kowalczyk   Claudia Nystad
Zakończenie Finału Pucharu Świata
Zakończenie Sezonu 2007/2008

MężczyźniEdytuj

Lp. Miejscowość Dystans Data 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1.   Düsseldorf Sprint s. dowolnym 27 października 2007   Josef Wenzl   Björn Lind   John Kristian Dahl
2. Sprint drużynowy s. dowolnym 28 października 2007   Szwecja I
Thobias Fredriksson
Peter Larsson
  Norwegia II
Johan Kjølstad
Tor Arne Hetland
  Szwecja II
Marcus Hellner
Emil Jönsson
3.   Beitostølen 15 km s. dowolnym 24 listopada 2007   Axel Teichmann   Lukáš Bauer   Anders Södergren
4. Sztafeta 4×10 km 25 listopada 2007   Norwegia II
Martin Johnsrud Sundby
Jens Arne Svartedal
Tore Ruud Hofstad
Tor Arne Hetland
  Norwegia I
Eldar Rønning
Odd-Bjørn Hjelmeset
Morten Eilifsen
Tord Asle Gjerdalen
  Rosja I
Wasilij Roczew
Nikołaj Pankratow
Aleksandr Legkow
Jewgienij Diemientjew
5.   Kuusamo Sprint s. klasycznym 1 grudnia 2007   Johan Kjølstad   Emil Jönsson   Mats Larsson
6. 15 km s. klasycznym 2 grudnia 2007   Lukáš Bauer   Eldar Rønning   Axel Teichmann
7.   Davos 15 km s. klasycznym 8 grudnia 2007   Axel Teichmann   Odd-Bjørn Hjelmeset   Sami Jauhojärvi
8. Sztafeta 4×10 km 9 grudnia 2007   Czechy
Martin Jakš
Lukáš Bauer
Milan Šperl
Martin Koukal
  Włochy
Giorgio Di Centa
Valerio Checchi
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
  Szwecja
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Marcus Hellner
9.   Rybińsk 30 km s. dowolnym (start masowy) 15 grudnia 2007   Tor Arne Hetland   Ville Nousiainen   Pietro Piller Cottrer
10. Sprint s. dowolnym 16 grudnia 2007   Anders Gløersen   Ola Vigen Hattestad   Øystein Pettersen
Tour de Ski (28 grudnia 2007 – 6 stycznia 2008)
  Nové Město na Moravě 4,5 km s. klasycznym (prolog) 28 grudnia 2007   Lukáš Bauer   Axel Teichmann   Odd-Bjørn Hjelmeset
15 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a] 29 grudnia 2007   Emmanuel Jonnier   Lukáš Bauer   Valerio Checchi
  Praga Sprint s. dowolnym 30 grudnia 2007   Nikołaj Moriłow   Simen Østensen   Tor Arne Hetland
  Oberstdorf
  Nové Město na Moravě
15 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a] 1 stycznia 2008   Pietro Piller Cottrer   Valerio Checchi   Emmanuel Jonnier
15 km s. klasycznym 2 stycznia 2008   Lukáš Bauer   Jens Arne Svartedal   Nikołaj Pankratow
  Asiago Sprint s. dowolnym 4 stycznia 2008   Petter Northug   Nikołaj Czebot´ko   Tor Arne Hetland
  Val di Fiemme 20 km s. klasycznym (start masowy) 5 stycznia 2008   Odd-Bjørn Hjelmeset   Jens Arne Svartedal   Franz Göring
10 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[a] 6 stycznia 2008   René Sommerfeldt   Christian Hoffmann   Martin Bajčičák
11. Tour de Ski – klasyfikacja końcowa   Lukáš Bauer   René Sommerfeldt   Giorgio Di Centa
Zakończenie Tour de Ski
12.   Canmore 30 km bieg łączony 22 stycznia 2008   Nikołaj Pankratow   Giorgio Di Centa   Axel Teichmann
13. Sprint s. klasycznym 23 stycznia 2008   Børre Næss   Ola Vigen Hattestad   Eldar Rønning
14. 15 km s. dowolnym 25 stycznia 2008   Valerio Checchi   René Sommerfeldt   Pietro Piller Cottrer
15. Sprint s. dowolnym 26 stycznia 2008   Emil Jönsson   Iwan Iwanow   Matias Strandvall
16.   Otepää 15 km s. klasycznym 9 lutego 2008   Lukáš Bauer   Jaak Mae   Ville Nousiainen
17. Sprint s. klasycznym 10 lutego 2008   Eldar Rønning   John Kristian Dahl   Ola Vigen Hattestad
18.   Liberec 11,4 km s. dowolnym[d] 16 lutego 2008   Jean-Marc Gaillard   Lukáš Bauer   Christian Hoffmann
19. Sprint drużynowy s. klasycznym 17 lutego 2008   Norwegia II
Martin Johnsrud Sundby
Simen Østensen
  Finlandia I
Sami Jauhojärvi
Ville Nousiainen
  Norwegia I
John Kristian Dahl
Eldar Rønning
20.   Falun 30 km bieg łączony 23 lutego 2008   Lukáš Bauer   Tord Asle Gjerdalen   Anders Södergren
21. Sztafeta 4×10 km 24 lutego 2008   Norwegia II
Martin Johnsrud Sundby
Chris Jespersen
Morten Eilifsen
Petter Northug
  Norwegia I
Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Simen Østensen
Tord Asle Gjerdalen
  Czechy
Martin Jakš
Lukáš Bauer
Jiří Magál
Martin Koukal
22.   Sztokholm Sprint s. klasycznym 27 lutego 2008   Jens Arne Svartedal   Børre Næss   Emil Jönsson
23.   Lahti Sprint s. dowolnym 1 marca 2008   Anders Gløersen   Andrew Newell   Ola Vigen Hattestad
24. 15 km s. klasycznym 2 marca 2008   Lukáš Bauer   René Sommerfeldt   Siergiej Czeriepanow
25.   Drammen Sprint s. klasycznym 5 marca 2008   Ola Vigen Hattestad   Jens Arne Svartedal   Emil Jönsson
26.   Oslo 50 km s. dowolnym 8 marca 2008   Anders Södergren   Lukáš Bauer   Remo Fischer
Finał Pucharu Świata (14–16 marca 2008)
27.   Bormio 3,3 km s. dowolnym (prolog) 14 marca 2008   Pietro Piller Cottrer   Tord Asle Gjerdalen   Martin Jakš
20 km s. klasycznym (start masowy)[c] 15 marca 2008   Vincent Vittoz   Lukáš Bauer   Tord Asle Gjerdalen
15 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[c] 16 marca 2008   Vincent Vittoz   Lukáš Bauer   Giorgio Di Centa
28. Finał Pucharu Świata – klasyfikacja końcowa   Vincent Vittoz   Lukáš Bauer   Giorgio Di Centa
Zakończenie Finału Pucharu Świata
Zakończenie Sezonu 2007/2008

KlasyfikacjeEdytuj

KobietyEdytuj

GENERALNA
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Virpi Kuitunen 1552
2.   Astrid Jacobsen 1255
3.   Justyna Kowalczyk 1096
4.   Charlotte Kalla 1048
5.   Petra Majdič 969
6.   Wałentyna Szewczenko 957
7.   Arianna Follis 934
8.   Claudia Nystad 921
9.   Aino-Kaisa Saarinen 826
10.   Evi Sachenbacher-Stehle 738
...
78.   Sylwia Jaśkowiec 12
91.   Kornelia Marek 6
DYSTANSOWA
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Virpi Kuitunen 729
2.   Wałentyna Szewczenko 707
3.   Justyna Kowalczyk 661
4.   Astrid Jacobsen 644
5.   Claudia Nystad 535
6.   Marit Bjørgen 502
7.   Charlotte Kalla 487
8.   Aino-Kaisa Saarinen 456
9.   Arianna Follis 439
10.   Evi Sachenbacher-Stehle 398
...
60.   Kornelia Marek 6
65.   Sylwia Jaśkowiec 4
SPRINT
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Petra Majdič 609
2.   Astrid Jacobsen 570
3.   Virpi Kuitunen 538
4.   Natalja Matwiejewa 365
5.   Pirjo Muranen 365
6.   Aino-Kaisa Saarinen 330
7.   Chandra Crawford 319
8.   Justyna Kowalczyk 301
9.   Arianna Follis 264
10.   Madoka Natsumi 238
...
65.   Sylwia Jaśkowiec 8

MężczyźniEdytuj

GENERALNA
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Lukáš Bauer 1462
2.   René Sommerfeldt 829
3.   Pietro Piller Cottrer 783
4.   Tord Asle Gjerdalen 692
5.   Giorgio Di Centa 692
6.   Tor Arne Hetland 656
7.   Anders Södergren 551
8.   Axel Teichmann 543
9.   Jens Arne Svartedal 527
10.   Valerio Checchi 510
...
87.   Janusz Krężelok 34
DYSTANSOWA
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Lukáš Bauer 986
2.   Pietro Piller Cottrer 516
3.   René Sommerfeldt 494
4.   Vincent Vittoz 456
5.   Anders Södergren 435
6.   Valerio Checchi 424
7.   Giorgio Di Centa 382
8.   Axel Teichmann 374
9.   Tord Asle Gjerdalen 353
10.   Ville Nousiainen 291
SPRINT
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Ola Vigen Hattestad 450
2.   Emil Jönsson 448
3.   John Kristian Dahl 321
4.   Anders Gløersen 315
5.   Tor Arne Hetland 291
6.   Johan Kjølstad 278
7.   Eldar Rønning 266
8.   Björn Lind 261
9.   Børre Næss 244
10.   Andrew Newell 219
...
56.   Janusz Krężelok 34

Puchar NarodówEdytuj

RAZEM
Lp. Państwo Punkty
1.   Norwegia 11017
2.   Finlandia 6067
3.   Niemcy 6027
4.   Rosja 5238
5.   Włochy 5049
6.   Szwecja 4758
7.   Czechy 2886
8.   Francja 1702
9.   Szwajcaria 1580
10.   Słowenia 1238
11.   Polska 1204
KOBIETY
Lp. Państwo Punkty
1.   Norwegia 4569
2.   Finlandia 4426
3.   Niemcy 3189
4.   Rosja 2934
5.   Szwecja 2256
6.   Włochy 2205
7.   Słowenia 1238
8.   Polska 1156
9.   Ukraina 993
10.   Szwajcaria 773
MĘŻCZYŹNI
Lp. Państwo Punkty
1.   Norwegia 6448
2.   Włochy 2844
3.   Niemcy 2838
4.   Czechy 2764
5.   Szwecja 2502
6.   Rosja 2304
7.   Finlandia 1641
8.   Francja 1383
9.   Szwajcaria 807
10.   Stany Zjednoczone 550
...
18.   Polska 48

Wyniki PolakówEdytuj

KobietyEdytuj

Zawodniczka                               TdS                                
Justyna Kowalczyk - 7 7 3 11 - - 3 15 6 9 8 3 26 18 7 1 3 3 21 5 7 2 8 36 9 10 8 dnf 14 2 2
Sylwia Jaśkowiec 55 - 48 51 - 38 58 - - - - - - - - - - - - - - - 27 - - - - - - 23 49 44
Kornelia Marek 58 - 59 63 - 42 60 - - - - - - - - - - - - - - - 25 - - - - - - 52 53 56
Paulina Maciuszek - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 62 57 57

MężczyźniEdytuj

Zawodnik                               TdS                                
Janusz Krężelok 68 - 52 45 - - 42 - - - - - - - - - - 15 - 51 - 14 - - 53 37 38 42 - 62 54 55
Maciej Kreczmer 63 - 47 52 - - 67 - - - - - - - - - - 38 - 62 - 33 - - 64 66 dnf 60 - - - -
Mariusz Michałek - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 67 dsq 68 - - - - - - - - -
Adam Kwak - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 74 dnf -

UwagiEdytuj

  1. a b c d e f Wyniki tego biegu pościgowego zawierają czas netto biegu, a nie kolejność na mecie.
  2. Planowo tego dnia miał się odbyć bieg łączony na 15 km. Zmiana konkurencji nastąpiła ze względu na kłopoty organizatorów ze śniegiem.
  3. a b c d Bieg nie punktowany w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
  4. Planowo tego dnia miał się odbyć bieg łączony na 30 km. Zmiana konkurencji nastąpiła ze względu na kłopoty organizatorów ze śniegiem.