Puchar Włoch w koszykówce mężczyzn

Puchar Włoch w koszykówce mężczyzn (. Coppa Italiana di Pallacanestro) – cykliczne krajowe rozgrywki sportowe, prowadzone systemem pucharowym, organizowane corocznie (co sezon) przez Włoską Federację Koszykówki dla włoskich męskich klubów koszykarskich. Drugie – po mistrzostwach Włoch – rozgrywki w hierarchii ważności, we włoskiej koszykówce. W latach 1974–1983 nie rozgrywano turnieju o Puchar Włoch.

Puchar Włoszech
Coppa Italiana di Pallacanestro
Państwo  Włochy
Dyscyplina koszykówka
Organizator rozgrywek Włoska Federacja Koszykówki
Data założenia 1967
Rozgrywki
Liczba drużyn 8
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Partenope Neapol
Obecny zwycięzca Olimpia Mediolan
Najwięcej zwycięstw 8Olimpia Mediolan, Virtus Bolonia

ZwycięzcyEdytuj

FinałyEdytuj

Final MVP
Rok Gospodarz Mistrz Wynik Wicemistrz
1967–68  
PalaDozza, Bolonia
(Ignis Sud)
Partenope Neapol
93–68 (Cassera)
Fortitudo Bolonia
1968–69  
Palazzo dello Sport, Rzym
(Ignis)
Varese
73–72 (Fides)
Partenope Neapol
1969–70  
Palazzo dello Sport, Rzym
(Ignis)
Varese
74–66 (Simmenthal)
Olimpia Mediolan
1970–71  
PalaBarsacchi, Viareggio
(Ignis)
Varese
83–60 (Fides)
Partenope Neapol
1971–72  
PalaRuffini, Turyn
(Simmenthal)
Olimpia Mediolan
81–77 (Ignis)
Varese
1972–73  
Pala E.I.B., Brescia
(Ignis)
Varese
94–65 (Saclà)
Auxilium Turyn
1973–74  
PalaLaghetto, Vicenza
(Norda)
Virtus Bolonia
90–74 (Rino Snaidero)
Amatori Udine
1974–83
nie rozgrywano
1983–84  
PalaDozza, Bolonia
(Granarolo)
Virtus Bolonia
80–78 (Indesit)
Juventus Caserta
1984–85    
PalaIgnis, Varese & Palasport, Pesaro
(Scavolini)
Victoria Libertas Pesaro
186–184
(77–91 / 109–93)
(Ciaocrem)
Varese
1985–86  
PalaDozza, Bolonia
(Simac)
Olimpia Mediolan
102–92 (Scavolini)
Victoria Libertas Pesaro
1986–87  
PalaDozza, Bolonia
(Tracer)
Olimpia Mediolan
95–93 (Scavolini)
Victoria Libertas Pesaro
1987–88  
PalaDozza, Bolonia
(Snaidero)
Juventus Caserta
113–100 (Divarese)
Varése
1988–89  
PalaDozza, Bolonia
(Knorr)
Virtus Bolonia
96–93 (Snaidero)
Juventus Caserta
1989–90
PalaGalassi, Forlì
(Knorr)
Virtus Bolonia
94–83 (il Messaggero)
Virtus Rzym
1990–91  
PalaDozza, Bolonia
(Glaxo)
Scaligera Verona
97–85 (Philips)
Olimpia Mediolan
1991–92
PalaGalassi, Forlì
(Scavolini)
Victoria Libertas Pesaro
95–92 (Benetton)
Treviso
1992–93
PalaGalassi, Forlì
(Benetton)
Treviso
75–73 (Knorr)
Virtus Bolonia
1993–94
PalaMalaguti, Casalecchio di Reno
(Benetton)
Treviso
78–61 (Glaxo)
Scaligera Verona
 
Davide Bonora
1994–95
PalaMalaguti, Casalecchio di Reno
(Benetton)
Treviso
81–77 (illycaffè)
Trieste
 
Orlando Woolridge
1995–96  
Fila Forum, Assago
(Stefanel)
Olimpia Mediolan
90–72 (Mash Jeans)
Scaligera Verona
 
Rolando Blackman
1996–97
PalaMalaguti, Casalecchio di Reno
(Kinder)
Virtus Bolonia
75–67 (Polti)
Cantù
   
Bane Prelević
1997–98
PalaMalaguti, Casalecchio di Reno
(Teamsystem)
Fortitudo Bolonia
73–55 (Benetton)
Treviso
 
Carlton Myers
1998–99
PalaMalaguti, Casalecchio di Reno
(Kinder)
Virtus Bolonia
65–63 (Roosters)
Varese
 
Alessando Frosini
1999–00  
PalaPentimele, Reggio di Calabria
(Benetton)
Treviso
78–59 (Kinder)
Virtus Bolonia
 
Denis Marconato
2000–01
PalaGalassi, Forlì
(Kinder)
Virtus Bolonia
83–58 (Scavolini)
Victoria Libertas Pesaro
 
Rashard Griffith
2001–02
PalaGalassi, Forlì
(Kinder)
Virtus Bolonia
79–77 (Montepaschi)
Mens Sana
 
Manu Ginóbili
2002–03
PalaGalassi, Forlì
(Benetton)
Treviso
86–77 (Oregon Scientific)
Cantù
 
Tyus Edney
2003–04
PalaGalassi, Forlì
(Benetton)
Treviso
85–76 (Scavolini)
Victoria Libertas Pesaro
 
Jorge Garbajosa
2004–05
PalaGalassi, Forlì
(Benetton)
Treviso
74–64 (Bipop Carire)
Reggiana
 
Massimo Bulleri
2005–06
PalaGalassi, Forlì
(Carpisa)
Neapol
85–83 (Lottomatica)
Virtus Rzym
 
David Hawkins
2006–07
Futurshow Station, Casalecchio di Reno
(Benetton)
Treviso
67–65 (VidiVici)
Virtus Bolonia
 
Spencer Nelson
2007–08
Futurshow Station, Casalecchio di Reno
(A.IR.)
Felice Scandone
73–67 (La Fortezza)
Virtus Bolonia
 
Devin Smith
2008–09
Futurshow Station, Casalecchio di Reno
(Montepaschi)
Mens Sana
70–69 (La Fortezza)
Virtus Bolonia
 
Shaun Stonerook
2009–10  
PalaDelMauro, Avellino
(Montepaschi)
Mens Sana
83–75 (Canadian Solar)
Virtus Bolonia
 
Shaun Stonerook (2)
2010–11  
Palasport Olimpico, Turyn
(Montepaschi)
Mens Sana
79–72 (Bennet)
Cantù
 
Krzysztof Ławrynowicz
2011–12  
Palasport Olimpico, Turyn
(Montepaschi)
Mens Sana
88–71 (Bennet)
Cantù
 
David Andersen
2012–13  
Mediolanum Forum, Assago
(Montepaschi)
Mens Sana
77–74 (Cimberio)
Varese
 
Daniel Hackett
2013–14  
Mediolanum Forum, Assago
(Banco di Sardegna)
Dinamo Sassari
80–73 (Montepaschi)
Mens Sana
 
Travis Diener
2014–15  
PalaDesio, Desio
(Banco di Sardegna)
Dinamo Sassari
101–94 (EA7)
Olimpia Mediolan
   
David Logan
2015–16  
Mediolanum Forum, Assago
(EA7)
Olimpia Mediolan
82–76 (Sidigas)
Felice Scandone
 
Rakim Sanders

Tytuły według klubuEdytuj

Miejsce Klub Zwycięzca 2. miejsce Zwycięskie lata
1.
Virtus Bolonia
8
6
1974, 1984, 1989, 1990, 1997, 1999, 2001, 2002
2.
Treviso
8
2
1993, 1994, 1995, 2000, 2003, 2004, 2005, 2007
3.
Mens Sana
5
1
2009, 2010, 2011, 2012, 2013
4.
Olimpia Mediolan
5
2
1972, 1986, 1987, 1996, 2016
5.
Varese
4
5
1969, 1970, 1971, 1973
6.
Victoria Libertas Pesaro
2
4
1985, 1992
7.
Dinamo Sassari
2
-
2014, 2015
8.
Partenope Neapol
1
2
1968
9.
Juvecaserta
1
2
1988
10.
Scaligera Verona
1
2
1991
11.
Fortitudo Bolonia
1
1
1998
12.
Felice Scandone
1
1
2008
13.
Neapol
1
-
2006
14.
Cantù
-
4
15.
Virtus Rzym
-
2
16.
Auxilium Turyn
-
1
17.
Amatori Udine
-
1
18.
Trieste
-
1
19.
Reggiana
-
1

Zobacz teżEdytuj

BibliografiaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj