Volta Ciclista a Catalunya 2016

96. edycja wyścigu kolarskiego Volta Ciclista a Catalunya odbyła się pomiędzy 21–27 marca 2016 roku. Liczyła siedem etapów, o łącznym dystansie 1219,6 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2016.

Volta Ciclista a Catalunya 2016
2015 2017
Data 2127 marca 2016
Etapów 7
Dystans 1219,6
Czas zwycięzcy 30h 50' 19"
Zgłoszenia 191 kolarzy
Ukończyło wyścig 126 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Kolumbia Nairo Quintana
Drugie miejsce Hiszpania Alberto Contador
Trzecie miejsce Irlandia Daniel Martin
Pozostałe klasyfikacje
Górska Belgia Thomas De Gendt
Sprinterska Belgia Thomas De Gendt
Młodzieżowa Wielka Brytania Hugh Carthy
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Stany Zjednoczone BMC Racing Team
Oficjalna strona WWW

UczestnicyEdytuj

Na starcie tego wieloetapowego wyścigu stanęły 24 zawodowe grupy kolarskie.

Numery Kod Drużyna
1-8 BMC   BMC Racing Team
11-18 MOV   Movistar Team
21-28 KAT   Team Katusha
31-38 SKY   Team Sky
41-48 EQS   Etixx-Quick Step
51-58 AST   Pro Team Astana
61-68 TNK   Tinkoff
71-78 OGE   Orica-GreenEDGE
81-88 LTS   Lotto Soudal
91-98 GIA   Team Giant-Alpecin
101-108 ALM   Ag2r-La Mondiale
111-118 LAM   Lampre-Merida
Numery Kod Drużyna
121-128 TRE   Trek-Segafredo
131-138 LTJ   Team LottoNL-Jumbo
141-148 FDJ   FDJ
151-158 CPT   Cannondale Pro Cycling
161-168 IAM   IAM Cycling
171-178 DDD   Team Dimension Data
181-188 CJR   Caja Rural–Seguros RGA
191-198 COF   Cofidis
201-208 CCC   CCC Sprandi Polkowice
211-218 ROO   Roompot-Oranje Peloton
221-228 VAT   Verva ActiveJet
231-238 WGG   Wanty-Groupe Gobert

EtapyEdytuj

Etap Data Start – Meta Dystans Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 21 marca CalellaCalella 175,8 km   Pagórkowaty   Nacer Bouhanni   Nacer Bouhanni
2. 22 marca MataróOlot 178,8 km   Pagórkowaty   Nacer Bouhanni   Nacer Bouhanni
3. 23 marca GironaLa Molina 172,1 km   Górski   Daniel Martin   Daniel Martin
4. 24 marca BagàPort Ainé 172,2 km   Górski   Thomas De Gendt   Nairo Quintana
5. 25 marca RialpValls 187,2 km   Pagórkowaty   Wout Poels   Nairo Quintana
6. 26 marca Sant Joan DespíVilanova i la Geltrú 197,2 km   Płaski   Davide Cimolai   Nairo Quintana
7. 27 marca BarcelonaBarcelona 136,4 km   Pagórkowaty   Aleksiej Catiewicz   Nairo Quintana

Etap 1 – 21.03 : Calella > Calella, 175,8 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nacer Bouhanni   COF 4h 28' 51"
2   Ben Swift   SKY + 0"
3   Daryl Impey   OGE + 0"
59   Paweł Poljański   TNK + 0"
75   Łukasz Owsian   CCC + 0"
91   Tomasz Marczyński   LTS + 0"
135   Marcin Mrożek   CCC + 6' 43"
150   Sylwester Szmyd   CCC + 6' 43"
165   Adam Stachowiak   VAT + 6' 43"
166   Kamil Gradek   VAT + 6' 43"
170   Paweł Cieślik   VAT + 6' 43"
172   Paweł Franczak   VAT + 6' 43"
177   Mateusz Taciak   CCC + 6' 43"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nacer Bouhanni   COF 4h 28' 41"
2   Ben Swift   SKY + 4"
3   Daryl Impey   OGE + 6"
59   Paweł Poljański   TNK + 10"
75   Łukasz Owsian   CCC + 10"
91   Tomasz Marczyński   LTS + 10"
135   Marcin Mrożek   CCC + 6' 53"
150   Sylwester Szmyd   CCC + 6' 53"
165   Adam Stachowiak   VAT + 6' 53"
166   Kamil Gradek   VAT + 6' 53"
170   Paweł Cieślik   VAT + 6' 53"
172   Paweł Franczak   VAT + 6' 53"
177   Mateusz Taciak   CCC + 6' 53"

Etap 2 – 22.03 : Mataró > Olot, 178,8 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nacer Bouhanni   COF 4h 39' 10"
2   Gianni Meersman   EQS + 0"
3   Philippe Gilbert   BMC + 0"
9   Paweł Franczak   VAT + 0"
44   Paweł Cieślik   VAT + 0"
73   Paweł Poljański   TNK + 0"
105   Tomasz Marczyński   LTS + 0"
123   Adam Stachowiak   VAT + 0"
138   Łukasz Owsian   CCC + 0"
156   Marcin Mrożek   CCC + 0"
167   Sylwester Szmyd   CCC + 36"
175   Mateusz Taciak   CCC + 43"
187   Kamil Gradek   VAT + 4' 26"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nacer Bouhanni   COF 9h 07' 41"
2   Ben Swift   SKY + 14"
3   Thomas De Gendt   LTS + 14"
60   Paweł Poljański   TNK + 20"
96   Tomasz Marczyński   LTS + 20"
107   Łukasz Owsian   CCC + 20"
135   Paweł Franczak   VAT + 7' 03"
138   Paweł Cieślik   VAT + 7' 03"
150   Adam Stachowiak   VAT + 7' 03"
151   Marcin Mrożek   CCC + 7' 03"
164   Sylwester Szmyd   CCC + 7' 39"
173   Mateusz Taciak   CCC + 7' 46"
178   Kamil Gradek   VAT + 11' 27"

Etap 3 – 23.03 : Girona > La Molina, 172,1 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Daniel Martin   EQS 5h 00' 27"
2   Alberto Contador   TNK + 2"
3   Romain Bardet   ALM + 2"
95   Łukasz Owsian   CCC + 14' 16"
105   Tomasz Marczyński   LTS + 16' 45"
107   Sylwester Szmyd   CCC + 16' 45"
122   Paweł Poljański   TNK + 19' 02"
126   Adam Stachowiak   VAT + 19' 58"
159   Paweł Cieślik   VAT + 21' 17"
161   Paweł Franczak   VAT + 21' 17"
164   Marcin Mrożek   CCC + 21' 17"
DNF   Mateusz Taciak   CCC
DNF   Kamil Gradek   VAT
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Daniel Martin   EQS 14h 08' 18"
2   Alberto Contador   TNK + 6"
3   Romain Bardet   ALM + 8"
92   Łukasz Owsian   CCC + 14' 26"
104   Tomasz Marczyński   LTS + 16' 55"
111   Paweł Poljański   TNK + 19' 12"
137   Sylwester Szmyd   CCC + 24' 14"
144   Adam Stachowiak   VAT + 26' 51"
157   Paweł Franczak   VAT + 28' 10"
159   Paweł Cieślik   VAT + 28' 10"
160   Marcin Mrożek   CCC + 28' 10"

Etap 4 – 24.03 : Bagà > Port Ainé, 172,2 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Thomas De Gendt   LTS 4h 52' 04"
2   Nairo Quintana   MOV + 1' 08"
3   Richie Porte   BMC + 1' 23"
51   Paweł Cieślik   VAT + 8' 38"
53   Sylwester Szmyd   CCC + 8' 38"
89   Łukasz Owsian   CCC + 21' 44"
109   Adam Stachowiak   VAT + 26' 49"
110   Marcin Mrożek   CCC + 26' 49"
161   Paweł Franczak   VAT + 32' 48"
DNF   Paweł Poljański   TNK
DNF   Tomasz Marczyński   LTS
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nairo Quintana   MOV 19h 01' 43"
2   Alberto Contador   TNK + 8"
3   Richie Porte   BMC + 17"
85   Sylwester Szmyd   CCC + 31' 31"
89   Łukasz Owsian   CCC + 34' 49"
91   Paweł Cieślik   VAT + 35' 27"
132   Adam Stachowiak   VAT + 52' 19"
148   Marcin Mrożek   CCC + 53' 38"
159   Paweł Franczak   VAT + 59' 37"

Etap 5 – 25.03 : Rialp > Valls, 187,2 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Wout Poels   SKY 3h 59' 03"
2   Dario Cataldo   AST + 11"
3   Gaëtan Bille   WGG + 11"
63   Sylwester Szmyd   CCC + 56"
91   Paweł Cieślik   VAT + 2' 49"
112   Łukasz Owsian   CCC + 6' 01"
113   Marcin Mrożek   CCC + 6' 01"
131   Adam Stachowiak   VAT + 7' 14"
141   Paweł Franczak   VAT + 8' 40"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nairo Quintana   MOV 23h 01' 19"
2   Alberto Contador   TNK + 7"
3   Richie Porte   BMC + 17"
81   Sylwester Szmyd   CCC + 31' 54"
90   Paweł Cieślik   VAT + 37' 43"
96   Łukasz Owsian   CCC + 40' 17"
139   Adam Stachowiak   VAT + 59' 00"
141   Marcin Mrożek   CCC + 59' 06"
161   Paweł Franczak   VAT + 1h 07' 44"

Etap 6 – 26.03 : Sant Joan Despí > Vilanova i la Geltrú, 197,2 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Davide Cimolai   LAM 4h 35' 13"
2   Nikias Arndt   GIA + 0"
3   Tosh Van Der Sande   LTS + 0"
76   Łukasz Owsian   CCC + 0"
88   Adam Stachowiak   VAT + 0"
101   Paweł Franczak   VAT + 1' 37"
116   Marcin Mrożek   CCC + 1' 54"
146   Sylwester Szmyd   CCC + 5' 29"
DNF   Paweł Cieślik   VAT
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nairo Quintana   MOV 27h 36' 32"
2   Alberto Contador   TNK + 7"
3   Richie Porte   BMC + 17"
75   Sylwester Szmyd   CCC + 30' 40"
92   Łukasz Owsian   CCC + 40' 17"
119   Adam Stachowiak   VAT + 52' 17"
128   Marcin Mrożek   CCC + 54' 17"
152   Paweł Franczak   VAT + 1h 02' 38"

Etap 7 – 27.03 : Barcelona > Barcelona, 136,4 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Aleksiej Catiewicz   TNK 3h 13' 33"
2   Primož Roglič   TLJ + 0"
3   Jarlinson Pantano   IAM + 14"
71   Adam Stachowiak   VAT + 5' 47"
121   Sylwester Szmyd   CCC + 9' 16"
122   Łukasz Owsian   CCC + 9' 16"
DNF   Marcin Mrożek   CCC
DNF   Paweł Franczak   VAT
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nairo Quintana   MOV 30h 50' 19"
2   Alberto Contador   TNK + 7"
3   Daniel Martin   EQS + 17"
82   Sylwester Szmyd   CCC + 46' 25"
85   Łukasz Owsian   CCC + 49' 19"
107   Adam Stachowiak   VAT + 1h 04' 33"

Liderzy klasyfikacji po etapachEdytuj

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
 
Klasyfikacja górska
 
Klasyfikacja młodzieżowa
 
Klasyfikacja sprinterska
 
Klasyfikacja drużynowa
1 Nacer Bouhanni Nacer Bouhanni Cameron Meyer Louis Vervaeke Louis Vervaeke Team Giant-Alpecin
2 Nacer Bouhanni Boris Dron Thomas De Gendt Team Sky
3 Daniel Martin Daniel Martin Davide Formolo Koen Bouwman BMC Racing Team
4 Thomas De Gendt Nairo Quintana Thomas De Gendt Hugh Carthy Thomas De Gendt
5 Wout Poels
6 Davide Cimolai
7 Aleksiej Catiewicz
Klasyfikacja końcowa Nairo Quintana Thomas De Gendt Hugh Carthy Thomas De Gendt BMC Racing Team

Klasyfikacje końcoweEdytuj

Klasyfikacja generalnaEdytuj

Zawodnik Zespół Czas
1   Nairo Quintana   Movistar Team 30h 50' 19"
2   Alberto Contador Tinkoff + 7"
3   Daniel Martin Etixx-Quick Step + 17"
4   Richie Porte BMC Racing Team + 17"
5   Tejay van Garderen BMC Racing Team + 27"
6   Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 31"
7   Ilnur Zakarin Team Katusha + 42"
8   Christopher Froome Team Sky + 46"
9   Hugh Carthy Caja Rural-Seguros RGA + 1' 01"
10   Rigoberto Urán Cannondale + 1' 16"
82   Sylwester Szmyd CCC Sprandi Polkowice + 46' 25"
85   Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 49' 19"
107   Adam Stachowiak Verva ActiveJet + 1h 04' 33"

Linki zewnętrzneEdytuj