A Profesionałna futbołna grupa (2007/2008)

A Profesionałna futbołna grupa (2007/2008) była 84. edycją najwyższej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Bułgarii. W rozgrywkach brało udział 16 zespołów. Sezon rozpoczął się 11 sierpnia 2007, a zakończył 10 maja 2008. Tytułu nie obroniła drużyna Lewski Sofia. Nowym mistrzem Bułgarii został zespół CSKA Sofia.

A Profesionałna futbołna grupa 2007/2008
A PFG
2006/2007 2008/2009
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Bułgaria
Termin 11 sierpnia 2007 - 10 maja 2008
Liczba meczów 240
Stadiony 16 (w 10 miastach)
Mistrz Bułgarii CSKA Sofia

Spadki i awanseEdytuj

Zespoły awansujące z ligi B PFG po sezonie 2006–07Edytuj

Zespoły które spadły do ligi B PFG po sezonie 2006–07Edytuj

Lokalizacja klubów grających w I lidze bułgarskiej 2007-08

DrużynyEdytuj

Klub Miejscowość Trener Stadion Pojemność
Belasica Petricz Petricz   Mitew, MirosławMirosław Mitew Stadion im. cara Samuela 15 000
Beroe Stara Zagora Stara Zagora   Zdrawkow, RadosławRadosław Zdrawkow Stadion Beroe 22 300
Botew Płowdiw Płowdiw   Gyrkow, SwetosławSwetosław Gyrkow Stadion im. Christo Botewa 22 000
Czerno More Warna Warna   Spasow, NikolaNikola Spasow Stadion Ticha 12 500
PSFK Czernomorec Burgas Burgas   Dimitrow, DimityrDimityr Dimitrow Stadion Naftexu 18 037
CSKA Sofia Sofia   Mładenow, StojczoStojczo Mładenow Stadion Armii Bułgarskiej 22 015
Lewski Sofia Sofia   Stoiłow, StanimirStanimir Stoiłow Stadion im. Georgiego Asparuchowa 29 800
Liteks Łowecz Łowecz   Spasow, FerarioFerario Spasow Stadion Miejski 7 000
Łokomotiw Płowdiw Płowdiw   Marinow, IwanIwan Marinow Stadion Lokomotiwu 18 800
Łokomotiw Sofia Sofia   Grozdanow, StefanStefan Grozdanow Stadion Lokomotiwu 22 000
Marek Dupnica Dupnica   Pawłow, WasylWasyl Pawłow Stadion Bonczuk 30 000
Pirin Błagojewgrad Błagojewgrad   Cwetkow, PetyrPetyr Cwetkow Stadion im. Christo Botewa 16 000
Sławia Sofia Sofia   Kuzmanovski, StevicaStevica Kuzmanovski Stadion Slawii 32 000
Spartak Warna Warna   Getow, PłamenPłamen Getow Stadion Spartaka 12 000
Widima-Rakowski Sewliewo Sewliewo   Angelow, KostadinKostadin Angelow Stadion im. Giorgiego Sawy Rakowskiego 8 800
Wichren Sandanski Sandanski   Dias, RuiRui Dias Stadion im. Jane Sandanskiego 6 000

TabelaEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 CSKA Sofia (M) 30 24 6 0 53 11 +42 78 Brak licencji na grę w rozgrywkach UEFA
2 Lewski Sofia 30 19 5 6 56 19 +37 62 Liga Mistrzów UEFA III runda kwalifikacyjna
3 Łokomotiw Sofia 30 16 9 5 47 28 +19 57 Puchar UEFA II runda kwalifikacyjna
4 Liteks Łowecz 30 16 8 6 51 26 +25 56 Puchar UEFA I runda kwalifikacyjna
5 Czerno More Warna 30 13 9 8 39 32 +7 48
6 PSFK Czernomorec Burgas 30 13 8 9 39 28 +11 47 Puchar Intertoto II runda CHB 1–1-0; 4pkt; 3-1
SLA 0-1-1; 1pkt; 1-3
7 Sławia Sofia 30 13 8 9 38 28 +10 47
8 Pirin Błagojewgrad 30 13 7 10 33 29 +4 46
9 Łokomotiw Płowdiw 30 12 7 11 37 28 +9 43
10 Wichren Sandanski 30 9 6 15 26 29 −3 33
11 Spartak Warna 30 8 7 15 21 34 −13 31
12 Botew Płowdiw 30 8 6 16 36 54 −18 30
13 Belasica Petricz 30 7 5 18 23 43 −20 26 BEL 1–0-1; 3pkt; 4-3
BSZ 1-0-1; 3pkt; 3-4
14 Beroe Stara Zagora (S) 30 6 8 16 23 39 −16 26 Spadek do B Futbołnej grupy
15 Widima-Rakowski Sewliewo (S) 30 4 6 20 17 61 −44 18 VID 1–0-1; 3pkt; 2-2
MAR 1-0-1; 3pkt; 2-2
16 Marek Dupnica (S) 30 5 3 22 16 66 −50 18
Źródło: rsssf.com
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

WynikiEdytuj

Gospodarz \ Gość VIH LEV SPV BOT WRS MAR PIR CHM LSO LPL LIT CSS BEL CHB SLA BSZ
Wichren Sandanski 0:1 0:1 2:0 1:1 3:1 1:1 1:1 1:0 0:2 2:1 1:2 2:0 1:2 1:1 2:0
Lewski Sofia 1:0 3:0 6:2 3:0 4:2 4:0 4:0 0:1 3:1 0:1 0:1 4:0 2:1 2:1 1:0
Spartak Warna 0:1 1:2 2:2 0:0 2:0 2:0 0:1 0:1 2:1 0:0 0:2 1:0 1:1 2:1 1:0
Botew Płowdiw 1:0 0:3 2:0 5:0 4:0 0:0 1:1 2:2 1:2 1:2 1:3 2:0 0:0 3:0 1:0
Widima-Rakowski Sewliewo 0:1 1:3 1:1 0:1 1:0 0:1 0:3 0:0 0:3 3:2 0:0 1:0 1:1 0:2 3:1
Marek Dupnica 0:3 0:4 1:0 1:0 2:1 0:2 1:4 1:4 2:1 0:3 1:3 0:32 1:4 1:0 0:1
Pirin Błagojewgrad 0:0 1:1 1:2 1:0 3:1 4:0 1:0 1:3 1:1 1:3 0:1 2:1 1:0 1:0 1:0
Czerno More Warna 1:0 0:1 0:0 2:0 7:0 0:0 1:0 1:1 2:1 2:1 0:2 1:1 2:1 1:0 1:0
Łokomotiw Sofia 3:2 0:0 1:0 2:2 2:0 2:0 0:3 4:3 2:1 1:2 0:0 1:0 4:0 1:2 3:0
Łokomotiw Płowdiw 2:1 1:0 1:0 4:0 6:1 0:0 0:0 2:1 1:2 1:0 0:1 1:0 1:1 1:1 2:0
Liteks Łowecz 2:0 2:1 1:0 6:0 4:1 4:0 1:0 1:1 1:1 3:1 1:1 2:0 2:1 1:1 1:1
CSKA Sofia 1:0 3:2 2:0 3:1 4:0 3:0 1:0 3:1 2:0 0:0 0:0 2:0 3:0 2:0 1:0
Belasica Petricz 1:0 0:0 2:1 3:1 1:0 1:0 0:1 1:1 0:1 0:0 1:2 1:3 1:6 1:2 3:1
PSFK Czernomorec Burgas 1:0 2:1 1:0 3:1 1:0 1:0 1:4 0:1 1:1 1:0 2:0 1:1 0:0 2:0 2:0
Sławia Sofia 0:0 0:0 5:0 4:2 2:0 2:1 1:0 3:1 0:0 1:0 1:0 0:1 3:1 1:1 2:0
Beroe Stara Zagora 2:0 0:1 0:0 3:1 2:0 1:1 2:2 0:0 1:3 0:0 2:2 0:1 2:1 2:1 2:2

Źródło: RSSSF.com
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2walkower. Pierwotny wynik 1-1
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Najlepsi strzelcyEdytuj

Źródło:[1]

21 bramek
15 bramek
13 bramek
12 bramek
11 bramek
10 bramek
9 bramek

PrzypisyEdytuj

  1. www.bulgarian-football.com (bułg.). [dostęp 2009-05-27].