Angela Schmidt-Foster

Angela Schmidt-Foster (ur. 6 stycznia 1960 w Woodstock) – kanadyjska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu Midland Ski Club.

Angela Schmidt-Foster
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1960
Woodstock, Kanada
Klub Midland Ski Club
Wzrost 172 cm
Debiut w PŚ 15.01 1982, La Bresse (13. miejsce – 5 km)
Pierwsze punkty w PŚ 15.01 1982, La Bresse (13. miejsce – 5 km)
Pierwsze podium w PŚ 10.01 1987, Canmore
(3. miejsce – 10 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kanada

KarieraEdytuj

W 1979 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Mont-Sainte-Anne, zajmując 17. miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną oraz dziewiąte w sztafecie[1].

W Pucharze Świata zadebiutowała 15 stycznia 1982 roku w La Bresse, zajmując 13. miejsce w biegu na 5 km. Tym samym już w swoim debiucie zdobyła pierwsze pucharowe punkty. Na podium zawodów tego cyklu jedyny raz stanęła 10 stycznia 1987 roku w Canmore, kończąc bieg na 10 km techniką klasyczną na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Evi Kratzer ze Szwajcarii i Szwedka Annika Dahlman. Najlepsze rezultaty osiągnęła w sezonie 1986/1987, kiedy zajęła 20. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 1980 roku wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Lake Placid, zajmując ósme miejsce w sztafecie, 23. miejsce w biegu na 10 km oraz 29. miejsce w biegu na 5 km. Startowała również na trzech kolejnych edycjach tej imprezy, zajmując między innymi dziewiąte miejsce w sztafecie podczas igrzysk w Calgary w 1988 roku i 29. miejsce na dystansie 15 km klasykiem na igrzyskach olimpijskich w Albertville cztery lata później. Brała też między innymi udział w mistrzostwach świata w Oberstdorfie w 1987 roku, gdzie była czternasta w biegu na 10 km techniką klasyczną oraz siódma w sztafecie.

OsiągnięciaEdytuj

Igrzyska olimpijskieEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
29. 15 lutego 1980   Lake Placid 5 km stylem klasycznym 15:06,92 +1:22,00   Raisa Smietanina
27. 18 lutego 1980   Lake Placid 10 km stylem klasycznym 30:31,54 +2:24,60   Barbara Petzold
8. 21 lutego 1980   Lake Placid Sztafeta 4x5 km[2] 1:02:11,10 +5:34,65   NRD
36. 9 lutego 1984   Sarajewo 10 km stylem klasycznym 31:44,2 +3:50,8   Marja-Lisa Hämälainen
39. 12 lutego 1984   Sarajewo 5 km stylem klasycznym 17:04,0 +2:26,1   Marjo Matikainen
DNF 18 lutego 1984   Sarajewo 20 km stylem klasycznym 1:01:45,0 -   Marja-Liisa Hämäläinen
38. 14 lutego 1988   Calgary 10 km stylem klasycznym 30:08,3 +3:37,8   Vida Vencienė
32. 17 lutego 1988   Calgary 5 km stylem klasycznym 15:04,0 +1:28,5   Marjo Matikainen
9. 21 lutego 1988   Calgary Sztafeta 4x5 km [3] 59:51,1 +4:31,5   ZSRR
44. 25 lutego 1988   Calgary 20 km stylem dowolnym 55:33,6 +8:28,3   Tamara Tichonowa
29. 9 lutego 1992   Albertville 15 km stylem klasycznym 42:20,8 +4:34,2   Lubow Jegorowa
39. 13 lutego 1992   Albertville 5 km stylem klasycznym 14:13,8 +1:42,2   Marjut Lukkarinen
51. 15 lutego 1992   Albertville 5+10 km pościgowy 40:07,7 +6:36,4   Lubow Jegorowa
11. 17 lutego 1992   Albertville Sztafeta 4x5 km[4] 59:34,8 +4:03,7   WNP

Mistrzostwa świataEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
19. 19 lutego 1982   Oslo 10 km stylem dowolnym 29:25,9 ?   Berit Aunli
7. 24 lutego 1982   Oslo Sztafeta 4x5 km[5] 1:02:15,9 +3:23,1   Norwegia
14. 13 lutego 1987   Oberstdorf 10 km stylem klasycznym 31:49,5 +1:57,8   Anne Jahren
7. 18 lutego 1987   Oberstdorf Sztafeta 4x5 km [6] 58:08,8 +2:23,9   ZSRR
23. 20 lutego 1987   Oberstdorf 20 km stylem dowolnym 57:20,5 +3:06,8   Marie-Helene Westin
21. 17 lutego 1989   Lahti 10 km stylem klasycznym 29:19,0 +2:19,5   Larisa Łazutina
18. 21 lutego 1989   Lahti 15 km stylem klasycznym 47:46,6 +3:49,6   Marjo Matikainen
8. 23 lutego 1989   Lahti Sztafeta 4x5 km [7] 54:49,8 +3:54,4   Finlandia

Mistrzostwa świata juniorówEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
17. 16 lutego 1979   Mont-Sainte-Anne 5 km stylem klasycznym 16:25,64 +1:00,88   Marlies Rostock
9. 18 lutego 1979   Mont-Sainte-Anne Sztafeta 3x5 km[8] 50:00,19 +4:07,62   NRD

Puchar ŚwiataEdytuj

Miejsca w klasyfikacji generalnejEdytuj

Miejsca na podiumEdytuj

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 10 stycznia 1987   Canmore 10 km stylem klasycznym ? ? 3 Evi Kratzer

Linki zewnętrzneEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. cccski.com: oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1979
  2. Skład drużyny: Angela Schmidt, Shirley Firth, Esther Miller, Joan Groothuysen
  3. Skład drużyny: Angela Schmidt-Foster, Carol Gibson, Lorna Sasseville, Marie-Andrée Masson
  4. Skład drużyny: Angela Schmidt-Foster, Rhonda Delong, Jane Vincent, Lucy Steele-Masson
  5. Skład drużyny: Shirley Firth, Sharon Firth, Angela Schmidt, Esther Miller
  6. Skład drużyny: Angela Schmidt-Foster, Carol Gibson, Lorna Sasseville, Marie-Andrée Masson
  7. Skład drużyny: Angela Schmidt-Foster, Lorna Sasseville, Lisa Patterson, Marie-Andrée Masson
  8. Skład drużyny: Monique Waterreus, Angela Schmidt, Jenny Walker