Europejska Formuła 3 Sezon 1978

Europejska Formuła 3 Sezon 1978 – czwarty sezon Europejskiej Formuły 3. Rozpoczął się 27 marca na torze Circuit Park Zandvoort w Holandii, a zakończył 8 października we Włoszech, na torze ACI Vallelunga Circuit. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Holender Jan Lammers. Wśród zespołów najlepsza okazała się holenderska ekipa Racing Team Holland, a wśród konstruktorów brytyjski Ralt.

Sezon 1978 Mistrzostw Europejskiej Formuły 3
Inauguracja

27 marca

Zakończenie

8 października

Liczba wyścigów

16

Mistrzowie
Kierowcy

Jan Lammers

Zespoły

Racing Team Holland

Poprzedni sezonNastępny sezon

Kalendarz wyścigówEdytuj

Runda Tor Data Pole Position Najszybsze okrążenie Zwycięzca (kierowcy) Zwycięzca (zespoły) Zwycięzca (konstruktorzy)
1   Circuit Park Zandvoort 27 marca   Michael Bleekemolen   Arie Luyendyk   Jan Lammers   Racing Team Holland   Ralt
2   Nürburgring 2 kwietnia   Teo Fabi   Jan Lammers   Anders Olofsson   Strike Up Racing Team   Ralt
3   Österreichring 16 kwietnia   Michael Bleekemolen   Patrick Gaillard   Anders Olofsson   Strike Up Racing Team   Ralt
4   Circuit Zolder 23 kwietnia   Michael Bleekemolen   Teo Fabi   Teo Fabi   Astra Racing Team   March
5   Autodromo Enzo e Dino Ferrari 15 maja   Anders Olofsson   Anders Olofsson   Patrick Gaillard   Chevron Racing Team   Chevron
6   Nürburgring 28 maja   Anders Olofsson   Jan Lammers   Patrick Gaillard   Chevron Racing Team   Chevron
7   Dijon-Prenois 4 czerwca   Jan Lammers   Teo Fabi   Teo Fabi   Astra Racing Team   March
8   Autodromo Nazionale di Monza 25 czerwca   Siegfried Stohr   Teo Fabi
  Jan Lammers
  Jan Lammers   Racing Team Holland   Ralt
9   Autodromo di Pergusa 2 lipca   Siegfried Stohr   Siegfried Stohr   Michael Bleekemolen   Chevron Racing Team   Chevron
10   Circuit de Nevers Magny-Cours 16 lipca   Jan Lammers   Jan Lammers   Jan Lammers   Racing Team Holland   Ralt
11   Ring Knutstorp 6 sierpnia   Anders Olofsson   Anders Olofsson   Anders Olofsson   Strike Up Racing Team   Ralt
12   Karlskoga Motorstadion 13 sierpnia   Anders Olofsson   Jan Lammers   Racing Team Holland   Ralt
13   Donington Park 26 sierpnia   Derek Warwick   Jan Lammers   Derek Warwick   Warwick Trailers   Ralt
14   Kassel-Calden 3 września   Teo Fabi   Anders Olofsson   Anders Olofsson   Strike Up Racing Team   Ralt
15   Circuito del Jarama 17 września   Alain Prost   Alain Prost   Alain Prost   Ecurie Elf   Martini
16   ACI Vallelunga Circuit 8 października   Siegfried Stohr   Teo Fabi   Teo Fabi   Astra Racing Team   March

Klasyfikacja kierowcówEdytuj

Pozycja Kierowca Zespół Konstruktor Silnik NLD
 
NÜR
 
AUT
 
BEL
 
IMO
 
NÜR
 
DIJ
 
MON
 
PER
 
NEV
 
KNU
 
KAR
 
GBR
 
KES
 
JAR
 
VAL
 
Punkty
1   Jan Lammers Racing Team Holland Ralt Toyota 1 6 5 NZ 6 2 2 1 7 1 2 1 2 2 5 NU 71
2   Anders Olofsson Strike Up Racing Team Ralt Toyota 4 1 1 2 3 NU 3 NU 3 10 1 2 5 1 2 7 71
3   Patrick Gaillard Chevron Racing Team Chevron Toyota 5 26 3 6 1 1 NU 2 2 2 NU 6 13 6 4 NZ 48
4   Teo Fabi Astra Racing Team March Toyota 3 2 NU 1 NU NU 1 NU NU 3 NZ 3 NU NU WD 1 45
5   Michael Bleekemolen Chevron Racing Team Chevron Toyota 2 4 2 3 8 NU 5 NZ 1 14 8 11 NU 7 30
6   Derek Warwick Warwick Trailers Ralt Toyota 1 NU 3 13
7   Dave Kennedy Anglia Cars Ltd Argo Toyota NU 3 NU 15 NZ 4 NZ WD WD 5 WD NZ 3 WD 13
8   Daniele Albertin Scuderia Del Lario Ralt Toyota 10 5 4 4 NZ 9 NZ 7 NU NZ 3 8 NZ 12
9   Alain Prost Ecurie Elf Martini Renault WD 10 NW 10 15 NU 6 1 10
10   Guido Pardini Lucca Corse Ralt Toyota WD 4 NZ 6 2 10
11   Roberto Campominosi Scuderia Escolette Ralt Toyota 2 NU 5 6 9
12   Arie Luyendyk Racing Team Holland Lola Toyota 6 NW 6 5 9
Ralt NZ 5 NZ NZ NU 6 5 9 15 22 17 12
13   Slim Borgudd Strike Up Racing Team Ralt Toyota 7 27 17 NZ NU 8 9 3 5 7 16 WD 11 6
14   Eddy Bianchi Scuderia Pavanello March Toyota NZ NU 4 4 6
15   Bobby Rahal Walter Wolf Racing Wolf-Dallara Toyota 3 NZ 6 20 NU 5
16   Marzio Romano Euroracing March Toyota NW NU NU NZ 7 15 3 NU 7 WD WD NU 4
17   Mauro Baldi prywatny Ralt Toyota NZ NZ 11 3 4
18   John Nielsen Vojens Boligcenter Ralt Toyota 15 11 7 NZ 12 6 4 WD 9 NU 10 11 21 WD 4
19   Huub Rothengatter Racing Team Holland Ralt Toyota 9 7 16 NZ 13 6 NU 5 NU 8 NW 8 9 5 NU NZ 4
20   Jean-Louis Schlesser prywatny Chevron Toyota 14 7 NU 8 4 WD NZ NU NZ 3
21   Jacques Coulon Martini Motul Martini Toyota WD WD 15 NZ NU NU NW 4 7 10 NU 10 3
22   Jochen Dauer EBG Freizeit Team Chevron Toyota NZ 28 NU 4 3
23   Enzo Coloni Chevron Racing Team Chevron Toyota NU NZ 4 NU NZ 3
24   Andrea de Cesaris Marlboro Team Tiga Ralt Toyota NU 4 NZ 3
25   Eje Elgh prywatny Ralt Toyota 4 3
26   Bruno Pescia Scuderia Del Lario March Toyota 5 6 12 3
27   Filippo Niccolini Scuderia Pavanello March Toyota 11 NU 9 5 2
28   Ulf Svensson prywatny Ralt Toyota 14 14 NU 11 15 NZ 6 14 NZ 14 1
29   Jorge Caton Equipo Nacional Español Ralt Toyota WD WD 12 17 NU 6 1
Pozycja Kierowca Zespół Konstruktor Silnik NLD
 
NÜR
 
AUT
 
BEL
 
IMO
 
NÜR
 
DIJ
 
MON
 
PER
 
NEV
 
KNU
 
KAR
 
GBR
 
KES
 
JAR
 
VAL
 
Punkty

Uwagi:

  • pogrubienie – pole position
  • kursywa – najszybsze okrążenie

Klasyfikacja konstruktorówEdytuj

P Konstruktor Punkty
1   Ralt 216
2   Chevron 87
3   March 54
4   Argo 13
5   Martini 13
6     Wolf-Dallara 5
7   Lola 4

Klasyfikacja dostawców silnikówEdytuj

P Konstruktor Punkty
1   Toyota 389
2   Renault 10

BibliografiaEdytuj