Otwórz menu główne

93. edycja Giro d’Italia odbyła się od 8 do 30 maja 2010. Trasa włoskiego kolarskiego wyścigu, rozpoczęła się w Amsterdamie nieco ponad ośmiokilometrową jazdą indywidualną na czas i przebiegała w południowej części stolicy Holandii. Meta pierwszego etapu wyznaczona była w pobliżu Stadionu Olimpijskiego. Kolejne dwa etapy również odbywały się w Holandii, po czym od czwartego etapu rozpoczęto starty na włoskiej ziemi.

kolarstwo szosowe Giro d’Italia 2010
2009 2011
Ilustracja
Trasa wyścigu
Data 8 - 30 maja 2010
Etapów 21
Dystans 3433 km
Czas zwycięzcy 87h 44' 01" (39.72 km/h)
Zgłoszenia 198 kolarzy
Ukończyło wyścig 139 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Włochy Ivan Basso (LIQ)
Drugie miejsce Hiszpania David Arroyo (GCE)
Trzecie miejsce Włochy Vincenzo Nibali (LIQ)
Pozostałe klasyfikacje
Górska Australia Matthew Lloyd
Punktowa Australia Cadel Evans
Młodzieżowa Australia Richie Porte
Drużynowa Włochy Liquigas-Doimo
Drużynowa punktowa Włochy Liquigas-Doimo
Oficjalna strona WWW

Wyścig zawitał do trzech państw: Holandii, Włoch oraz Szwajcarii (część szesnastego etapu). Łącznie kolarze pokonali 3433 kilometry w tym 69,1 w jazdach na czas. Odbyło się sześć etapów górskich, które zakończyły się górskimi finiszami (w tym jedna jazda indywidualna na czas), pięć etapów odbyło się na terenie pagórkowatym.

Wyścig zakończył się po 21 etapach. Meta wyznaczona została w Weronie.

Spis treści

UczestnicyEdytuj

W wyścigu wystartowały 22 drużyny. Wśród nich znalazło się 15 z 18 członków UCI ProTour. Z grupy najlepszych drużyn kolarskich nie wystartowały Euskaltel-Euskadi, Française des Jeux oraz Team RadioShack. Ponadto startowało siedem drużyn reprezentujących Professional Continental Teams, czyli drużyny kontynentalne. Każda z drużyn wystawiła po 9 kolarzy, dzięki czemu w całym wyścigu stanęło na starcie 198 zawodników.

Oto lista drużyn uczestniczących w wyścigu:[1]

Nr Kod Grupa
1-9 BMC   BMC Racing Team
11-19 ASA   Acqua & Sapone
21-29 ALM   Ag2r-La Mondiale
31-39 AND   Androni Giocattoli
41-49 AST   Team Astana
51-59 BTL   Bbox Bouygues Telecom
61-69 GCE   Caisse d'Epargne
71-79 CTT   Cervélo TestTeam
81-89 COF   Cofidis
91-99 CSF   Colnago-CSF Inox
101-109 FOT   Footon-Servetto
Nr Kod Grupa
111-119 GRM   Garmin-Transitions
121-129 LAM   Lampre-Farnese Vini
131-139 LIQ   Liquigas-Doimo
141-149 OLO   Omega Pharma-Lotto
151-159 QST   Quick Step
161-169 RAB   Rabobank
171-179 SKY   Team Sky
181-189 THR   Team HTC-Columbia
191-199 KAT   Team Katusha
201-209 MRM   Team Milram
211-219 SAX   Team Saxo Bank

NieobecniEdytuj

Zwycięzca z 2008 roku Alberto Contador pominął Giro, aby lepiej przygotować się do Tour de France, tak jak to uczynił w 2009 roku[2]. W wyścigu nie wystartował również triumfator z 2009 roku Denis Mienszow[3]. Ponieważ zespół RadioShack nie został zaproszony na Giro, w wyścigu nie wystartował także Lance Armstrong. Drużyna Amerykanina wzięła w tym czasie udział w Tour of California[4].

Przebieg trasyEdytuj

Przebieg trasy według La Gazzetta dello Sport:[5]

Etap Data Trasa Dystans Typ Zwycięzca
1 8 maja   Amsterdam - Amsterdam 8.4 km   Jazda indywidualna na czas   Bradley Wiggins (SKY)
2 9 maja   Amsterdam - Utrecht 209 km   płaski   Tyler Farrar (GRM)
3 10 maja   Amsterdam - Middelburg 224 km   płaski   Wouter Weylandt (QST)
11 maja Dzień przerwy
4 12 maja Savigliano - Cuneo 32.5 km   Jazda drużynowa na czas   Liquigas-Doimo
5 13 maja Novara - Novi Ligure 168 km   płaski   Jérôme Pineau (QST)
6 14 maja Fidenza - Marina di Carrara 166 km   pagórkowaty   Matthew Lloyd (OLO)
7 15 maja Carrara - Montalcino 215 km   pagórkowaty   Cadel Evans (BMC)
8 16 maja Chianciano - Monte Terminillo 189 km   górski   Chris Anker Sørensen (SAX)
9 17 maja Frosinone - Cava de’ Tirreni 188 km   płaski   Matthew Harley Goss (THR)
10 18 maja Avellino - Bitonto 220 km   płaski   Tyler Farrar (GRM)
11 19 maja Lucera - L’Aquila 256 km   pagórkowaty   Jewgienij Pietrow (KAT)
12 20 maja Città Sant’Angelo - Porto Recanati 191 km   płaski   Filippo Pozzato (KAT)
13 21 maja Porto Recanati - Cesenatico 222 km   pagórkowaty   Manuel Belletti (CSF)
14 22 maja Ferrara - Asolo (Monte Grappa) 201 km   górski   Vincenzo Nibali (LIQ)
15 23 maja Mestre - Zoncolan 161 km   górski   Ivan Basso (LIQ)
24 maja Dzień przerwy
16 25 maja San Vigilio di Marebbe - Plan de Corones 12.9 km   Jazda indywidualna na czas   Stefano Garzelli (ASA)
17 26 maja Brunico - Pejo Terme 174 km   pagórkowaty   Damien Monier (COF)
18 27 maja Levico Terme - Brescia 151 km   płaski   André Greipel (THR)
19 28 maja Brescia - Aprica 195 km   górski   Michele Scarponi (AND)
20 29 maja Bormio - Passo del Tonale 178 km   górski   Johann Tschopp (BTL)
21 30 maja Werona - Werona 15.3 km   Jazda indywidualna na czas   Gustav Larsson (SAX)

EtapyEdytuj

Etap 1 - 08.05 : Amsterdam-Amsterdam, 8,4 km (Jazda indywidualna na czas)[6]Edytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Bradley Wiggins SKY 10'18
2   Brent Bookwalter BMC +2"
3   Cadel Evans BMC +2"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Bradley Wiggins SKY 10'18"
2   Brent Bookwalter BMC + 2"
3   Cadel Evans BMC + 2"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 2 - 9.05: Amsterdam - Utrecht, 209 km[7]Edytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Tyler Farrar GRM 4h 56'46"
2   Matthew Goss THR +0"
3   Fabio Sabatini LIQ +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Cadel Evans BMC 5h 07'09"
2   Tyler Farrar GRM +1"
3   Aleksandr Winokurow AST +3"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 3 - 10.05: Amsterdam - Middelburg, 224 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Wouter Weylandt QST 5:00:06
2   Graeme Brown RAB +0"
3   Robert Förster MRM +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Aleksandr Winokurow AST 10:07:18
2   Richie Porte SAX +0"
3   David Millar GRM +1"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 4 - 12.05: Savigliano - Cuneo, 32,5 km (jazda drużynowa na czas)Edytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Liquigas-Doimo LIQ 36:37
2   Team Sky SKY +13"
3   Robert Förster THR +21"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Vincenzo Nibali LIQ 10:44:00
2   Ivan Basso LIQ +13"
3   Valerio Agnoli LIQ +20"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 5 - 13.05: Novara - Novi Ligure, 168 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Jérôme Pineau QST 3:45:59
2   Julien Fuchard COF +0"
3   Yukiya Arashiro BTL +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Vincenzo Nibali LIQ 14:30:03
2   Ivan Basso LIQ +13"
3   Valerio Agnoli LIQ +20"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 6 - 14.05: Fidenza - Marina di Carrara, 166 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Matthew Lloyd OLO 4:24:20
2   Rubens Bertogliati AND +1'06"
3   Danilo Hondo LAM +1'15"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Vincenzo Nibali LIQ 18:55:38
2   Ivan Basso LIQ +13"
3   Valerio Agnoli LIQ +20"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 7 - 15.05: Carrara - Montalcino, 215 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Cadel Evans BMC 5:13:36
2   Damiano Cunego LAM +2"
3   Aleksandr Winokurow AST +2"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Aleksandr Winokurow AST 24:09:42
2   Cadel Evans BMC +1'12"
3   David Millar GRM +1'29"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 8 - 16.05: Chianciano - Monte Terminillo, 189 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Chris Anker Sørensen SAX 4:50:48
2   Simone Stortoni CSF +30"
3   Xavier Tondó CTT +36"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Aleksandr Winokurow AST 29:01:26
2   Cadel Evans BMC +1'12"
3   Vincenzo Nibali LIQ +1'33"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 9 - 17.05: Frosinone - Cava de’ Tirreni, 188 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Matthew Harley Goss THR 4:08:17
2   Filippo Pozzato KAT +0"
3   Tyler Farrar GRM +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Aleksandr Winokurow AST 33:09:43
2   Cadel Evans BMC +1'12"
3   Vincenzo Nibali LIQ +1'33"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 10 - 18.05: Avellino - Bitonto, 220 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Tyler Farrar GRM 5:49:14
2   Fabio Sabatini LIQ +0"
3   Julian Dean GRM +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Aleksandr Winokurow AST 38:58:57
2   Cadel Evans BMC +1'12"
3   Vincenzo Nibali LIQ +1'33"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 11 - 19.05: Lucera - L’Aquila, 226 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Jewgienij Pietrow KAT 6:28:29
2   Dario Cataldo QST +5"
3   Carlos Sastre CTT +5"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Richie Porte SAX 45:30:16
2   David Arroyo GCE +1'42"
3   Robert Kiserlovski CTT +1'56"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 12 - 20.05: Città Sant’Angelo - Porto Recanati, 191 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Filippo Pozzato KAT 5:15:50
2   Thomas Voeckler BTL +0"
3   Jérôme Pineau QST +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Richie Porte SAX 50:46:16
2   David Arroyo GCE +1'42"
3   Robert Kiserlovski CTT +1'56"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 13 - 21.05: Porto Recanati - Cesenatico, 222 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Manuel Belletti CSF 5:27:12
2   Greg Henderson SKY +0"
3   Iban Mayoz FOT +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Richie Porte SAX 56:20:56
2   David Arroyo GCE +1'42"
3   Robert Kiserlovski CTT +1'56"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 14 - 22.05: Ferrara - Asolo (Monte Grappa), 201 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Vincenzo Nibali LIQ 4:57:51
2   Ivan Basso LIQ +23"
3   Michele Scarponi AND +23"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   David Arroyo GCE 56:20:56
2   Richie Porte SAX +39"
3   Xavier Tondó CTT +2'12"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 15 - 23.05: Mestre - Zoncolan, 161 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Ivan Basso LIQ 6:21:58
2   Cadel Evans BMC +1'19"
3   Michele Scarponi AND +1'30"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   David Arroyo GCE 67:48:42
2   Richie Porte SAX +2'35"
3   Ivan Basso LIQ +3'33"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 16 - 25.05: San Vigilio di Marebbe - Plan de Corones, 12,9 km (jazda indywidualna na czas)Edytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Stefano Garzelli ASA 41'28"
2   Cadel Evans BMC +42"
3   John Gadret ALM +54"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   David Arroyo GCE 68:32:26
2   Ivan Basso LIQ +2'27"
3   Richie Porte SAX +2'36"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 17 - 26.05: Brunico - Pejo Terme, 174 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Damien Monier COF 4:29'19"
2   Steven Kruijswijk RAB +36"
3   Danilo Hondo LAM +39"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   David Arroyo GCE 73:11'38"
2   Ivan Basso LIQ +2'27"
3   Richie Porte SAX +2'44"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 18 - 27.05: Levico Terme - Brescia, 151 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   André Greipel THR 3:14'59"
2   Julian Dean GRM +0"
3   Tiziano Dall'Antonia LIQ +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   David Arroyo GCE 76:26'37"
2   Ivan Basso LIQ +2'27"
3   Richie Porte SAX +2'44"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 19 - 28.05: Brescia - Aprica, 195 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Michele Scarponi AND 5:27'04"
2   Ivan Basso LIQ +0"
3   Vincenzo Nibali LIQ +0"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Ivan Basso LIQ 81:55'56"
2   David Arroyo GCE +51"
3   Vincenzo Nibali LIQ +2'30"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 20 - 29.05: Bormio - Passo del Tonale, 178 kmEdytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Johann Tschopp BTL 5:26'47"
2   Cadel Evans BMC +16"
3   Ivan Basso LIQ +25"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Ivan Basso LIQ 81:55'56"
2   David Arroyo GCE +1'15"
3   Vincenzo Nibali LIQ +2'56"

Miejsca PolakówEdytuj

Etap 21 - 30.05: Werona - Werona, 15,3 km (jazda indywidualna na czas)Edytuj

Wyniki
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Gustav Larsson SAX 20'19"
2   Marco Pinotti THR +2"
3   Aleksandr Winokurow AST +17"
Klasyfikacja generalna po etapie
Lp. Zawodnik Zespół Czas
1   Ivan Basso LIQ 87:44'01"
2   David Arroyo GCE +1'51"
3   Vincenzo Nibali LIQ +2'37"

Miejsca PolakówEdytuj

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapachEdytuj

Klasyfikacje[8]Edytuj

Generalna Punktowa
Poz. Zawodnik Drużyna Czas
1   Ivan Basso LIQ 87.44'01”
2   David Arroyo GCE + 1'51"
3   Vincenzo Nibali LIQ + 2'37"
4   Michele Scarponi AND + 2'50"
5   Cadel Evans BMC + 3'27"
6   Aleksandr Winokurow AST + 7'06"
7   Richie Porte SAX + 7'22"
8   Carlos Sastre CTT + 9'39"
9   Marco Pinotti THR + 14'20"
10   Robert Kiserlovski LIQ + 14'51"
Poz. Zawodnik Drużyna Punkty
1   Cadel Evans BMC 150
2   Aleksandr Winokurow AST 128
3   Vincenzo Nibali LIQ 116
4   Michele Scarponi AND 110
5   Ivan Basso LIQ 105
Górska Młodzieżowa
Poz. Zawodnik Drużyna Punkty
1   Matthew Lloyd OLO 56
2   Ivan Basso LIQ 41
3   Johann Tschopp BTL 38
4   Cadel Evans BMC 35
5   Michele Scarponi AND 25
Poz. Zawodnik Drużyna Czas
1   Richie Porte SAX 87:51'23”
2   Robert Kiserlovski LIQ + 7'29"
3   Bauke Mollema RAB + 12'19"
4   Steven Kruijswijk RAB + 30'05"
5   Francis De Greef OLO + 42'46"

PrzypisyEdytuj

  1. SQUADRE (wł.). [dostęp 2010-05-08].
  2. Jean-François Quénet: Contador awarded the Vélo d’Or in Paris (ang.). Cycling News. [dostęp 25 października 2009].
  3. Cycling News: Menchov to focus on Tour, skip Giro defense (ang.). Cycling News. [dostęp 8 stycznia 2010].
  4. Adam Sikora: Zaproszenia na Giro wysłane, zabrakło RadioShack (ang.). Pro-Cycling.org. [dostęp 22 marca 2010].
  5. Le Tappe (8-30 maggio) (wł.). Gazzetta.it. [dostęp 24 października 2009].
  6. Cycling - Tour of Italy-1st stage - Etape (ang.). eurosport.yahoo.com. [dostęp 2010-05-08].
  7. Le classifiche 2a Tappa (wł.). La Gazetta dello Sport.it. [dostęp 2010-05-09].
  8. http://www.cyclingnews.com. [dostęp 2010-06-01].

Linki zewnętrzneEdytuj