III liga polska w piłce nożnej (1995/1996)

III liga polska w piłce nożnej (1995/1996) – 33. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Brało w nich udział 138 drużyn, grając w 8 grupach systemem kołowym[1].

  • Od tego sezonu zaczęła obowiązywać zasada nagradzania zwycięzców meczy trzema punktami.
III liga 1995/1996
1994/1995 1996/1997
Szczegóły
Państwo

 Polska

Organizator

8 Okręgowych ZPN

Poziom ligowy

Trzeci

Edycja

33

Liczba zespołów

gr.I-18
gr.II-16
gr.III-18
gr.IV-18
gr.V-14
gr.VI-18
gr.VII-18
gr.VIII-18
(138)

Liczba meczów

2258

Liczba bramek

5771

Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1995/96
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I I Liga
II II Liga
III III Liga
Wojewódzkie
(49 okręgów)
IV klasa okręgowa
V A klasa
VI B klasa
VII C klasa

Nowe zespoły edytuj

  • 8 spadkowiczów z II ligi z poprzedniego sezonu
  • 31 drużyn, które uzyskały awans z lig okręgowych:
    • 6 mistrzów wojewódzkich klas okręgowych (Katowice, Gdańsk, Słupsk, Elbląg, Bydgoszcz, Toruń)
    • 1 wicemistrz wojewódzkiej klasy okręgowej (Katowice)
    • 17 mistrzów międzywojewódzkich klas okręgowych
    • 4 wicemistrzów międzywojewódzkich klas okręgowych (Legnica-Leszno-Zielona Góra, Wrocław-Wałbrzych-Jelenia Góra, Kraków-Nowy Sącz-Tarnów, Konin-Płock-Skierniewice-Włocławek)
    • 1 zdobywca 3. miejsca w międzywojewódzkich klasach okręgowych (Kraków-Nowy Sącz-Tarnów)
    • 2 zwycięzców baraży (2. Białystok-Łomża - Suwałki, 2. Warszawa-Ostrołęka-Ciechanów - Olsztyn)

Grupa I (Górny Śląsk) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Ruch Radzionków (M) (A) 34 22 7 5 64 19 +45 73 Awans do II ligi
2 Górnik Lędziny 34 21 10 3 55 24 +31 73
3 Concordia Knurów 34 16 10 8 46 25 +21 58
4 Odra Opole 34 15 8 11 42 36 +6 53
5 Carbo Gliwice 34 14 8 12 42 45 −3 50
6 MK Górnik Katowice 34 12 13 9 34 30 +4 49
7 Unia Krapkowice 34 11 13 10 42 36 +6 46
8 Górnik Pszów 34 12 10 12 32 43 −11 46
9 Górnik Wojkowice 34 10 13 11 34 36 −2 43
10 Rymer Niedobczyce 34 12 7 15 42 47 −5 43
11 Raków II Częstochowa 34 12 6 16 47 53 −6 42
12 AKS Niwka Sosnowiec 34 10 11 13 33 38 −5 41
13 CKS Czeladź 34 11 7 16 30 42 −12 40
14 GKS Jastrzębie 34 9 13 12 34 41 −7 40
15 Olimpia Piekary Śląskie 34 10 10 14 36 42 −6 40
16 Urania Ruda Śląska (S) 34 11 6 17 37 44 −7 39 Spadek do IV ligi
17 Górnik Siersza (S) 34 9 9 16 33 45 −12 36
18 Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska (S) 34 6 5 23 29 66 −37 23
612 223 166 223 712 712 835
Źródło: Wyniki grupy I (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
  • Czołówka strzelców: Szabrański i Szuster (obaj Górnik Lędziny) oraz Żaba (Carbo) po 16 goli, Janoszka i Cegiełka (obaj Ruch) po 15.[2]

Grupa II (Mazury) edytuj

Lp. Drużyna M Z R P Bramki Różn. Pkt. Uwagi
1 Dolcan Ząbki 30 18 9 3 65 19 +46 63 awans do II ligi
2 Legionovia Legionowo 30 16 7 7 51 26 +25 55
3 Warmia Olsztyn 30 14 7 9 37 30 +7 49
4 Gwardia Warszawa 30 13 9 8 55 48 +7 48
5 Ursus Warszawa 30 14 5 11 57 20 +37 47
6 Okęcie Warszawa 30 12 10 8 38 21 +17 46
7 Bug Wyszków 30 14 4 12 31 37 -6 46
8 Legia II Warszawa 30 12 9 9 46 27 +19 45
9 ŁKS Łomża 30 12 9 9 34 30 +4 45
10 Hetman Białystok 30 13 6 11 39 42 -3 45
11 Wigry Suwałki 30 13 5 12 45 37 +8 44 spadek do IV ligi
12 Marcovia Marki 30 11 10 9 38 31 +7 43
13 Orlęta Reszel 30 13 3 15 34 42 -8 39
14 KP Wasilków 30 7 5 18 31 54 -23 26
15 Mławianka Mława 30 4 6 20 21 59 -38 18
16 Jagiellonia II Białystok 30 1 4 25 21 120 -99 7
Tabela[3] 480 186 108 186 643 643 666
  • Czołówka strzelców: Krajewski (Ursus) 19 goli, Toporek (Dolcan) 17.

Grupa III (Środkowa) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Ceramika Opoczno (M) (A) 34 25 7 2 107 25 +82 82 Awans do II ligi
2 MKP Zgierz 34 21 8 5 64 20 +44 71
3 Start Łódź 34 21 6 7 78 38 +40 69
4 LKS Lignomat Jankowy 34 18 5 11 81 45 +36 59
5 Cosma Wieluń 34 17 3 14 54 50 +4 54
6 Pelikan Łowicz 34 15 4 15 54 51 +3 49
7 Orzeł Łódź 34 14 6 14 37 65 −28 48
8 Kujawiak Włocławek 34 11 13 10 49 40 +9 46
9 Jagiellonka Nieszawa 34 13 5 16 50 52 −2 44
10 Mień Lipno 34 11 10 13 45 51 −6 43
11 Piotrcovia Piotrków Trybunalski 34 11 9 14 42 57 −15 42
12 MKS Kutno 34 10 12 12 39 46 −7 42
13 Pogoń Zduńska Wola 34 12 6 16 45 41 +4 42
14 Wisła Włocławek 34 10 12 12 33 50 −17 42
15 KKS Kalisz 34 11 8 15 40 61 −21 41
16 Pilica Tomaszów Mazowiecki (S) 34 10 8 16 43 54 −11 38 Spadek do IV ligi
17 Ostrovia Ostrów Wielkopolski (S) 34 6 5 23 30 82 −52 23
18 Włókniarz Pabianice (S) 34 4 5 25 32 95 −63 17
612 240 132 240 923 923 852
Źródło: Wyniki grupy III (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
  • Czołówka strzelców: Sypniewski (Ceramika) 36 goli, Bonia (Jankowy) 24, Marciniak (Ceramika) 22, Bujalski (Zgierz) 20, Król (Jagiellonka) 16, Jabłoński (Pogoń) 15.

Grupa IV (Dolny Śląsk) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 KP Wałbrzych (M) (A) 34 26 6 2 72 19 +53 84 Awans do II ligi
2 Moto Anna Oława 34 23 2 9 78 43 +35 71
3 Kryształ Stronie Śląskie 34 18 8 8 56 37 +19 62
4 Bielawianka Bielawa 34 16 12 6 50 28 +22 60
5 Kembud Jelenia Góra 34 14 10 10 51 33 +18 52
6 Pogoń Świebodzin 34 13 11 10 46 45 +1 50
7 Orzeł Ząbkowice Śląskie 34 14 8 12 54 45 +9 50
8 Polonia Świdnica 34 13 8 13 41 43 −2 47
9 Piast Nowa Ruda 34 11 13 10 39 36 +3 46
10 Promień Żary 34 12 10 12 45 50 −5 46
11 Lechia Dzierżoniów 34 11 12 11 30 43 −13 45
12 Pogoń Oleśnica 34 13 6 15 43 49 −6 45
13 Rokita Brzeg Dolny 34 11 9 14 46 40 +6 42
14 Rawia Rawicz 34 11 7 16 39 48 −9 40
15 Górnik Polkowice (S) 34 8 10 16 39 48 −9 34 Spadek do IV ligi
16 Pogoń Świerzawa (S) 34 7 9 18 29 60 −31 30
17 Kania Gostyń (S) 34 5 8 21 43 73 −30 23
18 Strzelinianka Strzelin (S) 34 3 5 26 27 88 −61 14
612 229 154 229 828 828 841
Źródło: Wyniki grupy IV (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
  • Czołówka strzelców: Łuszczyński (Moto Jelcz) 22 gole, R.Samek (Bielawianka) 20, Matuszek (KP Wałbrzych) 19, Nowomiejski (Kryształ) 17, Konon (Karkonosze) 16.

Grupa V (Lublin) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Górnik Łęczna (M) (A) 26 18 3 5 53 14 +39 57 Awans do II ligi
2 MZKS Kozienice 26 12 6 8 34 20 +14 42
3 Stal/Tłoki Gorzyce 26 13 2 11 29 26 +3 41
4 Korona Kielce 26 11 7 8 37 32 +5 40
5 AZS-Podlasie Biała Podlaska 26 11 5 10 24 25 −1 38
6 Hetman Włoszczowa 26 9 8 9 29 29 0 35
7 Pogoń Siedlce 26 9 8 9 26 24 +2 35
8 Błękitni Kielce 26 8 10 8 24 26 −2 34
9 Bucovia Bukowa 26 8 9 9 28 29 −1 33
10 Granica Chełm 26 8 9 9 20 22 −2 33
11 Granat Skarżysko-Kamienna 26 9 5 12 24 34 −10 32
12 Łada Ambra Biłgoraj 26 8 6 12 25 30 −5 30
13 Orlęta Łuków 26 7 8 11 23 34 −11 29
14 Radomiak Radom (S) 26 6 4 16 16 47 −31 22 Spadek do IV ligi
- Podlasie Biała Podlaska1 0 0 0 0 0 0 0 0 Drużyna wycofana
- Stal Nowa Dęba1 0 0 0 0 0 0 0 0
364 137 90 137 392 392 501
Źródło: Wyniki grupy V (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Podlasie Biała Podlaska i Stal Nowa Dęba wycofały się z rozgrywek po rundzie jesiennej[4].
  • Król strzelców: Fiedeń (Górnik) 15 goli.

Grupa VI (Kraków) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Wawel Kraków (M) (A) 34 23 8 3 86 27 +59 77 Awans do II ligi
2 Wisłoka Dębica 34 22 9 3 80 31 +49 75
3 Kamax Kańczuga 34 20 10 4 53 29 +24 70
4 Stal Rzeszów 34 20 6 8 70 32 +38 66
5 Czuwaj Przemyśl 34 16 11 7 55 34 +21 59
6 Izolator Boguchwała 34 16 7 11 45 32 +13 55
7 Stal Sanok 34 15 8 11 38 27 +11 53
8 Polonia Przemyśl 34 12 10 12 49 47 +2 46
9 Pogoń Leżajsk 34 13 6 15 44 45 −1 45
10 Kabel Kraków 34 12 6 16 41 49 −8 42
11 Karpaty Siepraw 34 12 5 17 42 48 −6 41
12 Świt Krzeszowice 34 11 8 15 40 61 −21 41
13 Tarnovia Tarnów 34 10 9 15 40 50 −10 39
14 Dalin Myślenice 34 9 11 14 39 44 −5 38
15 Resovia 34 10 6 18 40 56 −16 36
16 Kolbuszowianka Kolbuszowa (S) 34 7 7 20 33 66 −33 28 Spadek do IV ligi
17 Karpaty Krosno (S) 34 7 3 24 25 73 −48 24
18 Unia II Tarnów (S) 34 4 4 26 33 102 −69 16
612 239 134 239 853 853 851
Źródło: Wyniki grupy VI (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
  • Czołówka strzelców: Koziołek (Stal Rzeszów) 23 gole, Wołkowicz (Wawel) 20, Kalita (Wisłoka) i Kogut (Pogoń) po 17, Kasprzyk (Wisłoka) i Stelmach (Kamax) po 15.

Grupa VII (Pomorze) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Elana Toruń (M) (A) 34 28 5 1 105 13 +92 89 Awans do II ligi
2 Arka Gdynia 34 23 5 6 61 26 +35 74
3 Pogoń Lębork 34 17 8 9 75 51 +24 59
4 Goplania Inowrocław 34 18 4 12 73 46 +27 58
5 Chemik Bydgoszcz 34 16 9 9 56 34 +22 57
6 Legia Chełmża 34 15 10 9 53 45 +8 55
7 Polonia Elbląg 34 13 11 10 51 37 +14 50
8 Brda Bydgoszcz 34 14 7 13 46 47 −1 49
9 Gryf Wejherowo 34 14 6 14 41 31 +10 48
10 Gryf Słupsk 34 13 7 14 51 54 −3 46
11 Kaszubia Kościerzyna 34 13 6 15 49 52 −3 45
12 Lechia Gdańsk1 34 13 6 15 44 47 −3 45 Drużyna wycofana
13 Wisła Tczew 34 13 5 16 48 61 −13 44
14 Rodło Kwidzyn (S) 34 12 7 15 45 44 +1 43 Spadek do IV ligi
15 Wda Świecie (S) 34 9 7 18 42 53 −11 34
16 Olimpia Grudziądz (S) 34 10 4 20 46 71 −25 34
17 Gedania Gdańsk (S) 34 6 7 21 37 76 −39 25
18 Stal Jezierzyce (S) 34 2 0 32 21 156 −135 6
612 249 114 249 944 944 861
Źródło: Wyniki grupy VII (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Po sezonie III-ligowy zespół Lechii Gdańsk zlikwidowano, a Lechię/Olimpię Gdańsk przemianowano na Lechię.
  • Czołówka strzelców: Maćkiewicz (Elana) 34 gole, Pięta (Pogoń) 25, Korecki (Chemik) 18, Lisewski (Arka), Gliniewicz (Chemik) i Dołtko (Pogoń) po 16, Hańczewski (Elana) 15.

Grupa VIII (Poznań) edytuj

Tabela końcowa:

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (M) (A) 34 22 8 4 81 19 +62 74 Awans do II ligi
2 Intrat/Orzeł Wałcz 34 20 7 7 73 33 +40 67
3 Celuloza Kostrzyn nad Odrą 34 17 9 8 54 37 +17 60
4 Lech II Poznań 34 17 9 8 55 35 +20 60
5 Błękitni Stargard 34 18 4 12 56 40 +16 58
6 Luboński KS 34 15 11 8 50 38 +12 56
7 Gwardia Koszalin 34 15 8 11 48 47 +1 53
8 Stal Stocznia Szczecin 34 13 12 9 45 31 +14 51
9 Lubuszanin Drezdenko 34 13 11 10 34 26 +8 50
10 Kotwica Kołobrzeg 34 14 7 13 46 52 −6 49
11 Polonia Środa Wielkopolska 34 14 6 14 41 48 −7 48
12 Flota Świnoujście 34 11 11 12 36 40 −4 44
13 Polonia Chodzież 34 11 10 13 44 59 −15 43
14 Warta Śrem (S) 34 11 8 15 50 42 +8 41 Spadek do IV ligi
15 Pogoń II Szczecin (S) 34 7 7 20 34 66 −32 28
16 Polonia Nowy Tomyśl (S) 34 6 9 19 35 59 −24 27
17 Ina Goleniów (S) 34 5 4 25 22 82 −60 19
18 Polonia Jastrowie (S) 34 4 5 25 16 66 −50 17
612 233 146 233 820 820 845
Źródło: Wyniki grupy VIII (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
  • Czołówka strzelców: Kaziów (Intrat 19/Dyskobolia 9) 28 goli, Kawczyński (Błękitni) 21, T. Bekas (Lech II) 17.

Przypisy edytuj

  1. Archiwum wyników III ligi 1995-96
  2. wszyscy strzelcy goli wg Encyklopedia Piłkarska Fuji rocznik 96-97.
  3. Encyklopedia piłkarska Fuji rocznik 96-97
  4. Tabela >> III liga >> sezon 1995/1996