Mistrzostwa Świata w Futsalu 2021

9. Mistrzostwa Świata w Futsalu odbyły się w dniach 12 września do 3 października 2021 roku na Litwie. Gospodarzami turnieju były trzy miasta: Wilno, Kowno i Kłajpeda. Tytułu sprzed pięciu lat broniła Argentyna. Pierwszy raz od 1996 turniej odbywał się w Europie i po raz trzeci w ogóle na tym kontynencie (wcześniej w Niderlandach w 1989 i w Hiszpanii w 1996). Początkowo turniej miał się odbyć w 2020 roku[1], ale w wyniku Pandemii COVID 19 został on przełożony na rok 2021[2], a dnia 12 maja ustalono, że turniej odbędzie się od 12 września do 3 października[3]. W finale Portugalia pokonała Argentynę 2:1 stając się czwartą drużyną, która wygrała mundial i drugą z Europy po triumfach Hiszpanii w 2000 i 2004. Po raz czwarty gospodarz nie wyszedł z grupy (po Hongkongu w 1992, Gwatemali w 2000 i Chińskim Tajpej w 2004).

Mistrzostwa Świata w Futsalu 2021
FIFA Futsal World Cup 2021 Pasaulio Salės Futbolo Čempionatas Lithuania 2021
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg Kolumbia 2016 TBD 2024 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina

futsal

Organizator

FIFA

Szczegóły turnieju
Gospodarz

 Litwa

Otwarcie

12 września 2021, Wilno

Zamknięcie (finał)

3 października 2021, Kowno

Liczba drużyn

24 (z 6 konfederacji)

Liczba aren

3 (w 3 miastach)

I miejsce

 Portugalia

II miejsce

 Argentyna

III miejsce

 Brazylia

Statystyki turnieju
Liczba meczów

52

Liczba bramek

301 (5,79 na mecz)

Oglądalność

63 748 (1226 na mecz)

Król strzelców

Brazylia Ferrao
(9 goli)

Najlepszy zawodnik (MVP)

Portugalia Ricardinho


Procedura wyboru gospodarzaEdytuj

Do organizacji rozgrywek zgłosiły się następujące kraje:

Żaden z tych krajów wcześniej nie organizował tego turnieju, jasne się więc stało, że turniej będzie rozegrany w nowym miejscu. Później FIFA odrzuciła czterech kandydatów i zostało czterech: Litwa, Japonia, Iran i Nowa Zelandia. Na spotkaniu rady FIFA 26 października 2018 roku w Kigali, stolicy Rwandy zdecydowano, że edycja w 2020 odbędzie się w Litwie[4].

ZespołyEdytuj

KwalifikacjeEdytuj

Zakwalifikowane drużynyEdytuj

Drużyna Grupa kwalifikacyjna Strefa kwalifikacyjna Liczba występów Najlepszy wynik Ostatni występ
  Litwa gospodarz UEFA Debiutant
  Iran Nominowana przez AFC AFC 7 III miejsce 2016
  Japonia Nominowana przez AFC AFC 5 1/8 finału 2012
  Uzbekistan Nominowana przez AFC AFC 1 Faza Grupowa 2016
  Tajlandia baraż azjatycki 1 AFC 6 1/8 finału 2016
  Wietnam baraż azjatycki 2 AFC 1 1/8 finału 2016
  Portugalia Zwycięzca grupy A UEFA 5 3 miejsce 2016
  Hiszpania Zwycięzca grupy B UEFA 7 Mistrzostwo 2016
RFU[6] Zwycięzca grupy C UEFA 6 Wicemistrzostwo 2016
  Kazachstan Zwycięzca grupy D UEFA 2 1/8 finału 2016[7]
  Czechy baraż europejski 1 UEFA 3 1/8 finału 2012
  Serbia baraż europejski 2 UEFA 1 1/8 finału 2012
  Maroko 1 miejsce – Puchar Narodów Afryki 2020 CAF 2 Faza Grupowa 2016
  Egipt 2 miejsce – Puchar Narodów Afryki 2020 CAF 6 Ćwierćfinał 2016
  Angola 3 miejsce – Puchar Narodów Afryki 2020 CAF Debiutant
  Kostaryka 1 miejsce – Mistrzostwa Ameryki Północnej 2012 CONCACAF 3 1/8 finału 2012
  Stany Zjednoczone 2 miejsce – Mistrzostwa Ameryki Północnej 2012 CONCACAF 5 Wicemistrzostwo 2008
  Gwatemala 3 miejsce – Mistrzostwa Ameryki Północnej 2012 CONCACAF 3 Faza Grupowa 2016
  Panama 4 miejsce – Mistrzostwa Ameryki Północnej 2012 CONCACAF 5 1/8 finału 2016
  Argentyna 1 miejsce – turniej kwalifikacyjny CONMEBOL 7 Mistrzostwo 2016
  Brazylia 2 miejsce – turniej kwalifikacyjny CONMEBOL 7 Mistrzostwo 2016
  Paragwaj 3 miejsce – turniej kwalifikacyjny CONMEBOL 5 Ćwierćfinał 2016
  Wenezuela 4 miejsce – turniej kwalifikacyjny CONMEBOL Debiutant
  Wyspy Salomona 1 miejsce – Mistrzostwa Oceanii OFC 3 Faza Grupowa 2016

HaleEdytuj

Hala Avia Solutions Group Arena Žalgiris Arena Švyturys Arena
Miasto Wilno Kowno Kłajpeda
Pojemność 10 000 13 287 6 200

LosowanieEdytuj

Losowanie grup IX Mistrzostw Świata odbyło się 1 czerwca 2021 roku w Zurychu, siedzibie FIFA. 24 zespoły zostały podzielone na sześć grup po cztery drużyny. Drużyny tej samej konfederacji nie mogły spotkać się w fazie grupowej, poza tym, że była jedna grupa z dwiema drużynami UEFA.

Podział na koszyki:

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
  Litwa   Iran   Wyspy Salomona   Maroko
  Hiszpania   Paragwaj   Japonia   Wietnam
  Brazylia   Egipt   Gwatemala   Stany Zjednoczone
  Argentyna   Kostaryka   Kazachstan   Uzbekistan
Rosyjski Związek Futsalu[6]   Tajlandia   Serbia   Angola
  Portugalia   Czechy   Panama   Wenezuela

SędziowieEdytuj

Konfederacja Sędzia
AFC   Nurdin Bukuev
  Ebrahim Mehrabi Afshar
  Gelareh Nazemi Deylami
  Ryan Stepherad
  Fahar Badi Ali Mohamed Alhosami
  Tomohiro Kozaki
  Hussain Ali Al-Bahhar
  Ran An
CAF   Tarek Elkhataby
  Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef
  Aymen Kammoun
  Khalid Hnich
CONCACAF   Jorge Flores
  Roberto Enrique López Fernández
  Josh Wilkens
  Carlos Gonzalez
  Ronny Castro Zumbado
  Diego Molina López
Konfederacja Sędzia
CONMEBOL   Cristian Espindola
  Valeria Palma
  María Estefanía Pinto
  Henry Gutiérrez
  Gean Telles
  Daniel Rodriguez
  Carlos Martínez
  Dario Santamaria
OFC   Chris Sinclair
  Anthony Riley
UEFA   Juan José Cordero Gallardo
  Eduardo Fernandes
  Alejandro Martínez Flores
  Ondřej Černý
  Nikola Jelić
  Gábor Kovács
  Daniel Matković
  Chiara Perona
  Irina Velikanova
  Cedric Pelissier
  Borislav Kolev (wsparcie)

SkładyEdytuj

Każda drużyna musi wyznaczyć skład wstępny złożony maksymalnie z 25 graczy (z których trzech musi być bramkarzami), a ze składu wstępnego musi ustalić skład złożony z 14 graczy (2 z nich musi być bramkarzami) przed upływem terminu FIFA. W przypadku kontuzji lub choroby na 24 godziny przed meczem zawodnik może zostać zastąpiony przez zawodnika z wstępnego składu[8].

Faza GrupowaEdytuj

Legenda do tabelek:

  • Pkt – liczba punktów
  • M – liczba meczów
  • W – wygrane
  • R – remisy
  • P – porażki
  • Br+ – bramki zdobyte
  • Br− – bramki stracone
  • +/− – różnica bramek

Dwie pierwsze drużyny z każdej grupy awansują do dalszych gier wraz z czterema najlepszymi zespołami z trzecich miejsc. Zespoły klasyfikowane są według:

  1. liczby punktów zdobytych we wszystkich meczach
  2. różnicy bramek we wszystkich meczach
  3. liczby goli strzelonych we wszystkich meczach

Jeśli dalej nie rozstrzygnięto kolejności w tabeli dwóch lub więcej zespołów, decyduje o niej:

  1. liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy danymi zespołami
  2. różnica bramek w meczach pomiędzy danymi zespołami
  3. liczba goli strzelonych we wszystkich meczach grupowych przez klasyfikowane zespoły
  4. losowanie przeprowadzone przez Komitet Organizacyjny FIFA

Godziny meczów podane według czasu na Litwie (UTC+03:00).

Grupa AEdytuj

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
  Kazachstan 7 3 2 1 0 10 2 8
  Kolumbia 7 3 2 1 0 4 2 2
  Kostaryka 3 3 1 0 2 7 9 -2
  Litwa 0 3 1 0 2 3 11 -8
12 września 2021
18:00
Kazachstan  
Yessemanov   10''

Tursagulov   11''
Douglas   14''
Taynan   17,27''

Orazov   27''
6:1
(4:1)
  Kostaryka
Rodriguez   12'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 950
Sędzia:   Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef
12 września 2021
20:00
Litwa  
Zagurskas   7'
1:2
(1:1)
  Wenezuela
Sanz   3'
Vidal   38'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 1 534
Sędzia:   Chris Sinclair
15 września 2021
18:00
Kostaryka   0:1
(0:1)
  Wenezuela
Morillo   18'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 846
Sędzia:   An Ran
15 września 2021
20:00
Litwa   0:3
(0:1)
  Kazachstan
Taynan   1'
Tursagulov   30'
Abalikov   36'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 2 032
Sędzia:   Gábor Kovács
18 września 2021
20:00
Kostaryka  
Tijerino   19,29'
Cordero   19'
Derendiajev   sam.' (37)
Gomez   38'
6:2
(2:1)
Litwa  
Samsonik   8'
Zagurskas   38'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 3 532
Sędzia:   Ebrahim Mehrabi
18 września 2021
20:00
Wenezuela  
Vidal   40'
1:1
(0:1)
Kazachstan  
  5' Douglas
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 717
Sędzia:   Aymen Kammoun

Grupa BEdytuj

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
RFU 9 3 3 0 0 17 3 +13
  Uzbekistan 3 3 1 0 2 8 10 -2
  Gwatemala 3 3 1 0 2 9 14 -5
  Egipt 3 3 1 0 2 7 14 -7
12 września 2021
16:00
RFU
Kudziev   8'

Chishkala   13,16,30'
Antoshkin   28'
Kudziev   28'
El-Ashwal   sam.' (28)
Abramov   31' (k.)32'

Milovanov   36'
9:0
(3:0)
  Egipt Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 500
Sędzia:   Gean Telles
12 września 2021
18:00
Uzbekistan  
Ropiev   6,25,35'
Enríquez   sam.' (39)
4:5
(1:3)
  Gwatemala
Campaignac   4'
Sandoval   5'22'
Aguilar   7,40'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 500
Sędzia:   Nikola Jelić
15 września 2021
16:00
Egipt  
Mansour   4'

El-Shaval   32' Schoola   35'

Eid   36,37,40'
6:3
(1:1)
  Gwatemala
Mansilla   16'
P. Luiz   25'
W.Ruiz   33'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 328
Sędzia:   Gelareh Nazemi Deylami
15 września 2021
18:00
Uzbekistan  
Choriev   21'
Adilov   28'
2:4
(0:2)
RFU
Robinho   10'
Niyazov   11,35,35'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 469
Sędzia:   Cristian Espindola
18 września 2021
18:00
Egipt  
Eidl   19'
1:2
(1:1)
  Uzbekistan
Nishonov   2'
Rakhmatov   34'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 661
Sędzia:   Dario Santamaria
18 września 2021
18:00
Gwatemala  
Alvardo   25' (k.)
1:4
(0:3)
RFU
Afanasyev   2'

Asadov   10' Abramov   14'

Antoshkin   27'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 2 122
Sędzia:   Henry Gutiérrez

Grupa CEdytuj

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
  Portugalia 7 3 2 1 0 14 4 +10
  Maroko 5 3 1 2 0 10 4 +6
  Tajlandia 4 3 1 1 1 11 9 -2
  Wyspy Salomona 0 3 0 0 3 4 22 -18
13 września 2021
18:00
Maroko  
El Mesrar   2'
Saoud   3'
El Fenni   18'
Baklali   28'
Boumezou   31'
Borite   34'
6:0
(3:0)
  Wyspy Salomona Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 314
Sędzia:   Daniel Rodríguez
13 września 2021
20:00
Tajlandia  
Jirawat   16'
1:4
(1:1)
  Portugalia
Bruno   20'
Erick   27'
Zicky   30'
Pany   32'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 362
Sędzia:   Ronny Zumbado
16 września 2021
18:00
Wyspy Salomona   0:7
(0:3)
  Portugalia
Cecilio   4'
Ricardinho   12'
Andre   20,23'
Sia   sam.' (28)
Erick   30'
Pany   38'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 345
Sędzia:   Carlos Martínez
16 września 2021
20:00
Tajlandia  
Jirawat   40'
1:1
(0:1)
  Maroko
Jouad   18'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 331
Sędzia:   Irina Velikanova
19 września 2021
18:00
Wyspy Salomona  
Mana   15'
Ragomo   27' (k.)38'
Sia (futsalista)   40'
4:9
(1:3)
  Tajlandia
Nawin   4'
Suphawut   6,32,39'
Kritsada   17'
Jetsada   24,34'
Jirawat   37'
Peerapat   39'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 302
Sędzia:   Cédric Pelissier
19 września 2021
18:00
Portugalia  
Fábio   9'
Bruno   17'
Bruno   29'
3:3
(2:1)
  Maroko
Jouad   2'
El Ayyane   24'
Bakkali   37'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 1 860
Sędzia:   Anthony Riley

Grupa DEdytuj

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
  Brazylia 9 3 3 0 0 18 2 +16
  Czechy 6 3 1 1 1 6 6 0
  Wietnam 4 3 1 1 1 5 12 -7
  Panama 0 3 0 0 3 4 13 -9
13 września 2021
18:00
Panama  
Goodrige   39'
1:5
(0:4)
  Czechy
Zaruba   2'
Seidler   5,9,10'
Rešetár   30'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 554
Sędzia:   Fahad Alhosani
13 września 2021
20:00
Wietnam  
1:9
(0:2)
  Brazylia
Rodrigo   3'
Ferrao   5,7,21,24'
Dieguinho   14,28'
Pito   19'
Leozinho   36'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 667
Sędzia:   Juan Cordero
16 września 2021
18:00
Panama  
Castrellón   10,20'
2:3
(1:2)
  Wietnam
Nguyễn Minh Trí   2'
Châu Đoàn Phát   8'
Nguyễn Văn Hiếu  27'
Švyturys Arena Kłajpeda
Widzów: 767
Sędzia:   Eduardo Fernandes
16 września 2021
20:00
Brazylia  
Ferrao   23,24'
Rodrigo   26'
Marlon   40'
4:0
(0:0)
  Czechy Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 904
Sędzia:   Carlos González
19 września 2021
16:00
Brazylia  
Rocha   15'

Gadela   15'
Leozinho   29'
Pito   40'

Arthur   40'
5:1
(2:0)
  Panama
Zhurba   7'
Bondar   35'
Ovsyannikov   40'
Švyturys Arena Kłajpeda
Widzów: 1 643
Sędzia:   Daniel Matković
19 września 2021
16:00
Czechy  
Rešetár   36'
1:1
(0:0)
  Wietnam
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 280
Sędzia:   María Estefanía Pinto

Grupa EEdytuj

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
  Hiszpania 7 3 3 0 0 12 3 9
  Paragwaj 6 3 2 0 1 6 6 0
  Japonia 3 3 1 0 2 11 10 +1
  Angola 0 3 0 0 3 6 16 -10
14 września 2021
18:00
Paragwaj   0:4
(0:2)
  Hiszpania
Solano   9'

Adri   20'
Gomez   29'

Campos   40'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 550
Sędzia:   Khalid Hnich
14 września 2021
20:00
Angola  
Guga   29,21'

Hoshi   sam.' (24)

Kalaunda   29'
4:8
(1:3)
  Japonia
Oliveira   13', 20', 23', 37''

Murota   14'
R. Hoshi   25'
Nishitani   25'

S. Hoshi   40'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 607
Sędzia:   Diego Lopez
18 września 2021
18:00
Hiszpania  
Bojra   4'

Chino   26'
Campos   30'

Tolra   39'
4:2
(1:2)
  Japonia
S. Hoshi   5'
Henmi   8'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 712
Sędzia:   Valeria Palma
18 września 2021
20:00
Angola  
Manosele   10'
1:4
(1:4)
  Paragwaj
Salas   3'

Rejala   13'
Baez   14'

Martinez   17'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 798
Sędzia:   Ryan Shepheard
21 września 2021
18:00
Hiszpania  
Adolfo   4,25,27'
Ortiz   20'
4:1
(2:1)
  Angola
Guga   19'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 606
Sędzia:   Josh Wilkens
21 września 2021
18:00
Japonia  
Shimizu   3'
1:2
(1:1)
  Paragwaj
Mareco   7'
Salas   33'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 792
Sędzia:   Roberto Lópe

Grupa FEdytuj

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
  Argentyna 9 3 3 0 0 17 3 +14
  Iran 6 3 2 0 1 8 6 +2
  Serbia 3 3 1 0 2 11 7 +4
  Stany Zjednoczone 0 3 0 0 3 2 22 -20
14 września 2021
18:00
Serbia  
Stojković   18'
Tomić   38'
2:3
(1:2)
  Iran
Ahmadi   4'
Farkim   4'
Esmaeilpour   37'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 766
Sędzia:   Carlos González
14 września 2021
20:00
Argentyna  
Brandi   1,2,12,40.'

Cuzzolino   4.'
Rescia   5.'
Basile   7,16.'
Claudino   17,25.'

Borutto   24.'
11:0
(8:0)
  Stany Zjednoczone Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 834
Sędzia:   Ondřej Černý
17 września 2021
18:00
Iran  
Tavakoli   3'
Javid   7'
Esmaeilpour  10'
Ahmadabbasi  39'
4:2
(3:1)
  Stany Zjednoczone
Gonzalez   3,36'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 1 106
Sędzia:   Tarek Elkhataby
17 września 2021
20:00
Argentyna  
Aksentijević   sam.' (10)
Brandi   11'
Vaporaki   11'
Borrutto   24'
4:2
(3:2)
  Serbia
Rakić   7'
Lazarević   10'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 1 434
Sędzia:   Nurdin Bukuev
20 września 2021
20:00
Iran  
Hassanzadeh   30'
1:2
(0:0)
  Argentyna
Cuzzolino   24'
Stazzone  27'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 1 180
Sędzia:   Alejandro Martínez Flores
20 września 2021
20:00
Stany Zjednoczone   0:7
(0:4)
  Serbia
Rakić   6'

Tomić   8,17'
Petrov   6'
Milosavljević   32'
Lazarević   33'

Radovanović   38'
Švyturys Arena, Kłajpeda
Widzów: 680
Sędzia:   Chris Sinclair

Ranking zespołów z 3 miejscEdytuj

Grupa Zespół M W R P Br+ Br− +/− Pkt
C   Tajlandia 3 1 1 1 11 9 +2 4
D   Wietnam 3 1 1 1 5 12 -7 4
F   Serbia 3 1 0 2 11 7 +4 3
E   Japonia 3 1 0 2 11 10 +1 3
A   Kostaryka 3 1 0 2 7 9 -2 3
B   Gwatemala 3 1 0 2 9 14 -5 3

Przydział zespołówEdytuj

Drużyny z 3. miejsca
awansujące z grup
1A
vs
1B
vs
1C
vs
1D
vs
A B C D 3C 3D 3A 3B
A B C E 3C 3A 3B 3E
A B C F 3C 3A 3B 3F
A B D E 3D 3A 3B 3E
A B D F 3D 3A 3B 3F
A B E F 3E 3A 3B 3F
A C D E 3C 3D 3A 3E
A C D F 3C 3D 3A 3F
A C E F 3C 3A 3F 3E
A D E F 3D 3A 3F 3E
B C D E 3C 3D 3B 3E
B C D F 3C 3D 3B 3F
B C E F 3E 3C 3B 3F
B D E F 3E 3D 3B 3F
C D E F 3C 3D 3F 3E

Faza PucharowaEdytuj

Faza pucharowa (od 1/8 finału) rozgrywana jest systemem pucharowym, z jednym dodatkowym meczem o trzecie miejsce. W tej fazie w przypadku remisu rozgrywa się dogrywkę trwającą 2 połowy po 5 minut każda, w przypadku dalszego remisu rozgrywane są rzuty karne, lecz w meczu o 3. miejsce nie ma dogrywek i od razu są rzuty karne.

Drabinka:

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                   
  22 września – Kowno            
       Wenezuela   2
  26 września – Wilno
       Maroko   3  
   Maroko   0
23 września – Kowno
   Brazylia   1  
       Brazylia   4
  29 września – Kowno
       Japonia   2  
   Brazylia   1
22 września – Wilno
   Argentyna   2  
       RFU 3
  26 września – Kowno
       Wietnam   2  
   RFU 1 (4)
23 września – Wilno
   Argentyna   1 (5)  
       Argentyna   6
  3 października – Kowno
       Paragwaj   1  
   Argentyna   1
24 września – Wilno
   Portugalia   2
       Hiszpania   5
  27 września – Kowno
       Czechy   2  
   Hiszpania   2
24 września – Kowno
   Portugalia   (p.d.) 4  
       Portugalia   p.d. 4
  30 września – Kowno
       Serbia   3  
   Portugalia   2 (4)
24 września – Wilno
   Kazachstan   2 (2)   Mecz o 3. miejsce
       Uzbekistan   8
  27 września – Kowno 3 października – Kowno
       Iran   9  
   Iran   2  Brazylia   4
23 września – Kowno
   Kazachstan   3    Kazachstan   2
       Kazachstan   7
 
       Tajlandia   0  

1/8 finałuEdytuj

22 września 2021
17:30
RFU
Robinho   11'
Chishkala   18,30'
3:2
(2:1)
  Wietnam
Nguyễn Đắc Huy   18'
Phạm Đức Hòa   39'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 622
Sędzia:   Roberto López
22 września 2021
20:00
Wenezuela  
Viamonte   7'
Francia   33'
2:3
(1:2)
  Maroko
El Mesrar   2,9,31'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 408
Sędzia:   Hussain Al-Bahhar
23 września 2021
17:30
Kazachstan  
Tursagulov   3'
Douglas   4'
Chaivat   sam.' (19)
Taynan   23'
Nurgozhin   24'
Knaub   32'
Higuita   37'
7:0
(3:0)
  Tajlandia Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 464
Sędzia:   Mohamed Hassan Ahmed Youssef
23 września 2021
17:30
Argentyna  
Claudino   26'
Boruto   27'
Bolo   28'
Basile   29'
Stazzone   35'
Taborda   36'
6:1
(0:1)
  Paragwaj
Mareco   13'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 564
Sędzia:   Nurdin Bukuev
23 września 2021
20:00
Brazylia  
Ferrao   5'
Leozinho   31'
Pito   38'
Kato   sam.' (40)
4:2
(1:1)
  Japonia
S. Hoshi   4'
Nishitani   38'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 918
Sędzia:   Irina Velikanova
24 września 2021
17:30
Uzbekistan  
Nishonov   9'33'

D. Rakhmatov   17'
Ropiev   18'
A. Rakhmatov   28'39'

Hamroev   31'40'
8:9
(3:4)
Iran  
Hassanzadeh   1'28'

Javid   5'25'
Ahmadabbasi   16'22'37'
Tavakoli   18'

Oladghobad   30'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 907
Sędzia:   Diego López
24 września 2021
20:00
Portugalia  
Ricardinho   14'
Andre   15'
Pany   43,43'
4:3 po dogrywce
(2:2, 2:0)
  Serbia
Lazarević   23'28'
Matos   sam.' (50)
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 782
Sędzia:   Daniel Rodríguez
24 września 2021
20:00
Hiszpania  
Campos   4'
Gómez   5'
Raya   13'
Fernández   15'
Ortiz   39'
5:2
(4:0)
  Czechy

Rešetár   23'
Holý   32'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 1 460
Sędzia:   Tomohiro Kozaki

ĆwierćfinałyEdytuj

26 września 2021
16:00
Maroko   0:1
(0:1)
Brazylia  
Rodrigo   11'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 1 516
Sędzia:   Juan Cordero
26 września 2021
18:30
RFU
Antoshkin   35'
1:1 po dogrywce
k. 4:5
(1:1,0:0)
  Argentyna
Cuzzolino   25'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 1 108
Sędzia:   Anthony Riley
    Rzuty karne  
Abramov  

Robinho  
Lima  
Antoshkin  
Chishkala  
Asadov  
Romulo  

Bolo  

Basile  
Edelstein  
Stazzone  
Cuzzolino  
Claudino  
Taborda  

27 września 2021
17:30
Hiszpania  
Adolfo   22'
Adri   23'
2:4 po dogrywce
(2:2,0:0)
  Portugalia
Andre   31'
Zicky   36'
Raya   sa.' (43)
Pany   48'
Avia Solutions Group Arena, Wilno
Widzów: 1 629
Sędzia:   Mohamed Hassan Ahmed Youssef
27 września 2016
20:00
Iran  
Oladghobad   8'
Esmaeilpour   15'
2:3
(2:0)
  Kazachstan
Samimi   sam.' (23)
Knaub   29'
Taynan   39'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 512
Sędzia:   Ryan Shepheard

PółfinałyEdytuj

29 września 2021
20:00
Brazylia  
Ferrao   17'
1:2
(1:2)
  Argentyna
Vaporakki   11'
Borutto   13'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 3 349
Sędzia:   Juan Cordero
30 września 2021
20:00
  Portugalia
Pany   23'
Bruno   49'
2:2 po dogrywce
k. 4:3
(1:1,0:0)
  Kazachstan
Nurgozhin   40'
Douglas   42'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 2 052
Sędzia:   Nikola Jelić
    Rzuty karne  
Bruno  
Andre  
Pany  
Ricardinho  
Brito  
Douglas  
Tursagulov  
Higuita  
Akbalikov  
Knaub  

Mecz o 3 miejsceEdytuj

3 października 2021
18:00
Brazylia  
Taynan   sam.' (25)
Rodrigo   32'
Ferrao   34'
Le   35'
4:2
(0:1)
  Kazachstan
Guitta   sam.'12'
Taynan   31'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 6 374
Sędzia:   Valeria Palma

FinałEdytuj

3 października 2021
20:00
  Argentyna
Claudino   28'
1:2
(0:1)
  Portugalia
Pany   15,28'
Žalgiris Arena, Kowno
Widzów: 8 498
Sędzia:   Nurdin Bukuev

Mistrz Świata 2021Edytuj

Mistrz Świata 2021
  Portugalia
PIERWSZY TYTUŁ

Nagrody[9]Edytuj

MVP   Ricardninho
Złoty But   Ferrao
Złote Rękawice   Nicolas Sarmiento
FIFA Fair Play   Kazachstan
2 gracz   Pany
3 gracz   Douglas Jr
2 strzelec   Pany
3 strzelec   Taynan

Ostateczny rankingEdytuj

Miejsce Reprezentacja M Z R P B+ B- +/- Pkt Federacja
    Portugalia 7 5 2 0 26 12 14 17 UEFA
    Argentyna 7 5 1 1 27 8 19 16 CONMEBOL
    Brazylia 7 6 0 1 28 8 20 18 CONMEBOL
4.   Kazachstan 7 4 2 1 24 10 14 14 UEFA
Wyeliminowani w ćwierćfinale
5. RFU 5 4 1 0 21 6 15 13 UEFA
6.   Hiszpania 5 4 0 1 19 9 10 12 UEFA
7.   Iran 5 3 0 2 19 17 2 9 AFC
8.   Maroko 5 2 2 1 13 7 6 8 CAF
Wyeliminowani w 1/8 finału
9.   Wenezuela 4 2 1 1 6 5 1 7 CONMEBOL
10.   Paragwaj 4 2 0 2 7 12 -5 6 CONMEBOL
11   Czechy 4 2 0 2 8 11 -3 6 UEFA
12.   Tajlandia 4 2 0 2 11 16 -5 4 AFC
13.   Wietnam 4 1 1 2 7 15 -8 4 AFC
14.   Serbia 4 1 0 2 14 11 3 3 UEFA
15.   Japonia 4 1 0 2 13 14 -1 3 AFC
16.   Uzbekistan 4 1 0 3 16 19 -3 3 AFC
Wyeliminowani po fazie grupowej
17.   Kostaryka 3 1 0 2 7 9 -2 3 CONCACAF
18.   Gwatemala 3 1 0 2 9 14 -5 3 CONCACAF
19.   Egipt 3 1 0 2 7 14 -7 3 CAF
20.   Litwa 3 0 0 3 3 11 -8 0 UEFA
21.   Panama 3 0 0 3 4 13 -9 0 CONCACAF
22.   Angola 3 0 0 3 7 22 -15 0 CAF
23.   Wyspy Salomona 3 0 0 3 4 22 -18 0 OFC
24.   Stany Zjednoczone 3 0 0 3 2 22 -20 0 CONCACAF

PrzypisyEdytuj

  1. Wayback Machine, web.archive.org [dostęp 2022-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-19].
  2. Dedicated COVID-19 working group proposes recommendations after first meeting, www.fifa.com [dostęp 2022-07-05] (ang.).
  3. Bureau of the FIFA Council decisions on FIFA events, www.fifa.com [dostęp 2022-07-05] (ang.).
  4. Organising Committee takes important decisions on FIFA Women’s World Cup - FIFA.com, web.archive.org, 1 października 2018 [dostęp 2022-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-01].
  5. Początkowo miały zostać ustalone w Mistrzostwach Azji w 2 020, ale turniej został odwołany, więc na turniej wysłano trzy najlepsze drużyny AFC i dwie drużyny z eliminacji
  6. a b Rosja w wyniku decyzji WADA została wykluczona ze wszelkich rozgrywek rangi Mistrzostw Świata, stąd też startuje jako neutralni sportowcy z Rossijskij futbolnyj sojuz i używają flagi Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego
  7. Kazachstan był w 2000 członkiem AFC.
  8. https://digitalhub.fifa.com/m/6824a4ad1b62908f/original/imm2yslsd4mm75jq1cme-pdf.pdf
  9. Ricardinho wins Golden Ball as Ferrao finishes top scorer, www.fifa.com [dostęp 2022-07-06] (ang.).

Linki zewnętrzneEdytuj