Tour de Suisse 2023

86. edycja wyścigu Tour de Suisse

Tour de Suisse 2023 – 86. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Suisse, która odbyła się w dniach od 11 do 18 czerwca 2023 na liczącej ponad 1043 kilometry trasie składającej się z 8 etapów i biegnącej z Einsiedeln do Gaiserwald. Impreza kategorii 2.UWT była częścią UCI World Tour 2023.

Tour de Suisse 2023
Informacje ogólne
Wyścig86. Tour de Suisse
KategoriaUCI World Tour 2023 2.UWT
Etapów8
Daty11 – 18 czerwca 2023
Dystans1043,8 km
PaństwoSUI Szwajcaria
StartEinsiedeln
MetaGaiserwald
Drużyn23
Startujących161
Ukończyło110
Średnia prędkość49,03 km/h
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceDEN Mattias Skjelmose Jensen (Trek-Segafredo)
Drugie miejsceESP Juan Ayuso (UAE Team Emirates)
Trzecie miejsceBEL Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
PunktowaBEL Wout Van Aert (Jumbo-Visma)
GórskaNED Pascal Eenkhoorn (Lotto Dstny)
MłodzieżowaDEN Mattias Skjelmose Jensen (Trek-Segafredo)
DrużynowaFRA AG2R Citroën Team
◀20222024
Dokumentacja
 EtapDataStart – MetatypeDystans (km)Suma wzniesień (m)Zwycięzca etapuLider
1 11 czerwca 2023EinsiedelnEinsiedeln
 
jazda indywidualna na czas
12,790 m  Stefan Küng  Stefan Küng
2 12 czerwca 2023BeromünsterNottwil
 
płaski
173,71890 m  Biniam Girmay  Stefan Küng
3 13 czerwca 2023Tafers – Villars-sur-Ollon
 
górski
143,82677 m  Mattias Skjelmose Jensen  Mattias Skjelmose Jensen
4 14 czerwca 2023MontheyLeukerbad
 
górski
152,52790 m  Felix Gall  Felix Gall
5 15 czerwca 2023FieschLa Punt Chamues-ch
 
górski
2114710 m  Juan Ayuso  Mattias Skjelmose Jensen
6 16 czerwca 2023ChurOberwil-Lieli
 
pagórkowaty
140,91938 mstage neutralised  Mattias Skjelmose Jensen
7 17 czerwca 2023TübachWeinfelden
 
górzysty
183,52203 m  Remco Evenepoel  Mattias Skjelmose Jensen
8 18 czerwca 2023St. GallenGaiserwald
 
jazda indywidualna na czas
25,7415 m  Juan Ayuso  Mattias Skjelmose Jensen

Uczestnicy

edytuj

Drużyny

edytuj
WorldTeams (18)ProTeams (5)

Lista startowa

edytuj
  Lista startowa
Ineos Grenadiers
IGD
NrKolarzMiejsce
1  Thomas Pidcock (GBR) 22.
2  Kim Heiduk (GER) 60.
3  Michał Kwiatkowski (POL) 29.
4  Jhonatan Narváez (ECU) 24.
5  Magnus Sheffield (USA) DNF-5
6  Connor Swift (GBR) 85.
7  Ben Tulett (GBR) 46.
Dyrektor sportowy : Roger Hammond, Zakkari Dempster
AG2R Citroën Team
ACT
NrKolarzMiejsce
11  Felix Gall (AUT) 8.
12  Clément Berthet (FRA) 11.
13  Mikaël Cherel (FRA) 25.
14  Stan Dewulf (BEL) 61.
15  Jaakko Hänninen (FIN) 110.
16  Michael Schär (SUI) DNS-7
17  Clément Venturini (FRA) 95.
Dyrektor sportowy : Cyril Dessel, Stéphane Goubert
Alpecin-Deceuninck
ADC
NrKolarzMiejsce
21  Kaden Groves (AUS) 101.
22  Silvan Dillier (SUI) 80.
23  Michael Gogl (AUT) 51.
24  Quinten Hermans (BEL) 50.
25  Søren Kragh Andersen (DEN) 93.
26  Xandro Meurisse (BEL) 55.
27  Kristian Sbaragli (ITA) 64.
Dyrektor sportowy : Gianni Meersman, Rik Van Slycke
Astana Qazaqstan Team
AST
NrKolarzMiejsce
31  Aleksiej Łucenko (KAZ) DNS-4
32  Leonardo Basso (ITA) 94.
33  Samuele Battistella (ITA) 74.
34  Fabio Felline (ITA) 88.
35  Wadim Pronski (KAZ) DNS-4
36  Harold Tejada (COL) 10.
37  Simone Velasco (ITA) 87.
Dyrektor sportowy : Giuseppe Martinelli, Orlando Maini
Bahrain Victorious
TBV
NrKolarzMiejsce
41  Pello Bilbao (ESP) DNS-7
42  Nikias Arndt (GER) DNS-7
43  Filip Maciejuk (POL) DNS-7
44  Gino Mäder (SUI) DNF-5
45  Fran Miholjević (CRO) DNS-7
46  Johan Price-Pejtersen (DEN) DNS-7
47  Antonio Tiberi (ITA) DNS-7
Dyrektor sportowy : Roman Kreuziger , Enrico Poitschke
Bora-Hansgrohe
BOH
NrKolarzMiejsce
51  Maximilian Schachmann (GER) 14.
52  Matteo Fabbro (ITA) 47.
53  Marco Haller (AUT) 96.
54  Sergio Higuita (COL) 43.
55  Jonas Koch (GER) 63.
56  Jordi Meeus (BEL) 92.
57  Cian Uijtdebroeks (BEL) 7.
Dyrektor sportowy : Jens Zemke, Rolf Aldag
Cofidis
COF
NrKolarzMiejsce
61  Ion Izagirre (ESP) 12.
62  Piet Allegaert (BEL) 91.
63  Bryan Coquard (FRA) DNS-8
64  Simon Geschke (GER) 53.
65  Jonathan Lastra (ESP) 48.
66  Alexis Renard (FRA) 89.
67  Rémy Rochas (FRA) 59.
Dyrektor sportowy : Roberto Damiani, Gorka Gerrikagoitia
EF Education-EasyPost
EFE
NrKolarzMiejsce
71  Rigoberto Urán (COL) 6.
72  Stefan Bissegger (SUI)  (ITT) 49.
73  Mikkel Frølich Honoré (DEN) 28.
74  Neilson Powless (USA) 20.
75  Jonas Rutsch (GER) 83.
76  Thomas Scully (NZL) DNS-7
77  Julius van den Berg (NED) DNS-7
Dyrektor sportowy : Charles Wegelius, Tejay van Garderen
Groupama-FDJ
GFC
NrKolarzMiejsce
81  Stefan Küng (SUI) DNS-7
82  Arnaud Démare (FRA) DNS-7
83  Romain Grégoire (FRA) 15.
84  Quentin Pacher (FRA) 34.
85  Miles Scotson (AUS) DNS-7
86  Michael Storer (AUS) 17.
87  Samuel Watson (GBR) 100.
Dyrektor sportowy : Sébastien Joly, Yvon Madiot
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
NrKolarzMiejsce
91  Biniam Girmay (ERI)  (ITT) DNS-7
92  Lilian Calmejane (FRA) DNS-7
93  Rui Costa (POR) DNS-7
94  Dries De Pooter (BEL) DNS-7
95  Adrien Petit (FRA) DNS-7
96  Dion Smith (NZL) DNS-7
97  Mike Teunissen (NED) DNS-7
Dyrektor sportowy : Dimitri Claeys, Pieter Vanspeybrouck
Jumbo-Visma
TJV
NrKolarzMiejsce
101  Wout Van Aert (BEL) 31.
102  Koen Bouwman (NED) 71.
103  Rohan Dennis (AUS) DNS-7
104  Robert Gesink (NED) 57.
105  Wilco Kelderman (NED) 4.
106  Sam Oomen (NED) 23.
107  Mick van Dijke (NED) 56.
Dyrektor sportowy : Marc Reef, Addy Engels
Movistar Team
MOV
NrKolarzMiejsce
111  Alex Aranburu (ESP) 26.
112  Iván García Cortina (ESP) 86.
113  Gorka Izagirre (ESP) 19.
114  Mathias Norsgaard (DEN)  (ITT) DNF-5
115  Oier Lazkano (ESP) 54.
116  Lluís Mas (ESP) 67.
117  Gonzalo Serrano (ESP) 69.
Dyrektor sportowy : Pablo Lastras, Maximilian Sciandri
Soudal Quick-Step
SOQ
NrKolarzMiejsce
121  Remco Evenepoel (BEL)   (szosa i ITT) 3.
122  Kasper Asgreen (DEN) 76.
123  Mattia Cattaneo (ITA) 30.
124  James Knox (GBR) 70.
125  Tim Merlier (BEL)  (szosa) 102.
126  Mauro Schmid (SUI) DNS-7
127  Bert Van Lerberghe (BEL) 103.
Dyrektor sportowy : Geert Van Bondt, Davide Bramati
Arkéa-Samsic
ARK
NrKolarzMiejsce
131  Matis Louvel (FRA) DNS-7
132  Louis Barré (FRA) DNF-5
133  Ewen Costiou (FRA) 32.
134  Mathis Le Berre (FRA) 78.
135  Daniel McLay (GBR) DNS-7
136  Luca Mozzato (ITA) DNS-8
137  Andrij Ponomar (UKR) 45.
Dyrektor sportowy : Mickael Leveau, Kévin Rinaldi
Team DSM
DSM
NrKolarzMiejsce
141  Romain Bardet (FRA) 5.
142  Pavel Bittner (CZE) 109.
143  Matthew Dinham (AUS) 40.
144  Sean Flynn (GBR) 107.
145  Chris Hamilton (AUS) 42.
146  Marius Mayrhofer (GER) DNF-5
147  Kevin Vermaerke (USA) 27.
Dyrektor sportowy : Pim Ligthart, Luke Roberts
Team Jayco AlUla
JAY
NrKolarzMiejsce
151  Matteo Sobrero (ITA) 35.
152  Felix Engelhardt (GER) 37.
153  Welay Berehe (ETH) 16.
154  Christopher Juul-Jensen (DEN) 79.
155  Jan Maas (NED) 33.
156  Kelland O’Brien (AUS) 108.
157  Callum Scotson (AUS) 13.
Dyrektor sportowy : Mathew Hayman
Trek-Segafredo
TFS
NrKolarzMiejsce
161  Mattias Skjelmose Jensen (DEN) 1.
162  Filippo Baroncini (ITA) 65.
163  Julien Bernard (FRA) 38.
164  Tony Gallopin (FRA) 36.
165  Jacopo Mosca (ITA) 72.
166  Quinn Simmons (USA) DNS-7
167  Edward Theuns (BEL) 99.
Dyrektor sportowy : Grégory Rast, Kim Andersen
UAE Team Emirates
UAD
NrKolarzMiejsce
171  Juan Ayuso (ESP) 2.
172  Sjoerd Bax (NED) 77.
173  George Bennett (NZL) DNS-5
174  Alessandro Covi (ITA) 84.
175  Finn Fisher-Black (NZL) 39.
176  Marc Hirschi (SUI) DNS-7
177  Jay Vine (AUS)  (ITT) DNF-4
Dyrektor sportowy : Fabrizio Guidi, Simone Pedrazzini
Israel-Premier Tech
IPT
NrKolarzMiejsce
181  Dylan Teuns (BEL) 9.
182  Jakob Fuglsang (DEN) DNS-8
183  Reto Hollenstein (SUI) 73.
184  Hugo Houle (CAN) 21.
185  Daryl Impey (RSA) DNS-7
186  Krists Neilands (LAT) DNS-7
187  Nick Schultz (AUS) DNS-7
Dyrektor sportowy : Sam Bewley, Steve Bauer
Lotto Dstny
LTD
NrKolarzMiejsce
191  Lennert Van Eetvelt (BEL) DNS-7
192  Johannes Adamietz (GER) 62.
193  Cédric Beullens (BEL) DNS-4
194  Pascal Eenkhoorn (NED) 58.
195  Andreas Kron (DEN) 82.
196  Sylvain Moniquet (BEL) DNS-7
197  Michael Schwarzmann (GER) 104.
Dyrektor sportowy : Maxime Monfort, Cherie Pridham
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
NrKolarzMiejsce
201  Damien Howson (AUS) 18.
202  Gianluca Brambilla (ITA) DNF-2
203  Walter Calzoni (ITA) 97.
204  Mark Donovan (GBR) 41.
205  Carl Fredrik Hagen (NOR) 44.
206  Tobias Ludvigsson (SWE) 75.
207  Nickolas Zukowsky (CAN) 66.
Dyrektor sportowy : Alexandre Sans Vega, Gabriele Missaglia
TotalEnergies
TEN
NrKolarzMiejsce
211  Peter Sagan (SVK)  (szosa) 98.
212  Maciej Bodnar (POL)  (ITT) 105.
213  Jérémy Cabot (FRA) 81.
214  Valentin Ferron (FRA) 68.
215  Lorrenzo Manzin (FRA) 106.
216  Daniel Oss (ITA) 90.
217  Paul Ourselin (FRA) 52.
Dyrektor sportowy : Lylian Lebreton, Ján Valach
Tudor Pro Cycling Team
TUD
NrKolarzMiejsce
221  Yannis Voisard (SUI) DNS-7
222  Jacob Eriksson (SWE)  (szosa) DNS-7
223  Alexander Kamp (DEN)  (szosa) DNS-7
224  Arthur Kluckers (LUX) DNS-7
225  Sébastien Reichenbach (SUI) DNS-7
226  Joël Suter (SUI)  (ITT) DNS-7
227  Roland Thalmann (SUI) DNS-7
Dyrektor sportowy : Sylvain Blanquefort, Marcel Sieberg

Legenda: DNF – nie ukończył etapu, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował do etapu, DSQ – zdyskwalifikowany. Numer przy skrócie oznacza etap, na którym kolarz opuścił wyścig.

Wyniki etapów

edytuj

Etap 1

edytuj
Einsiedeln - Einsiedeln
 
jazda indywidualna na czas
(12,7 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Stefan Küng   SzwajcariaGroupama-FDJ13' 31"
2. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 6"
3. Wout Van Aert   BelgiaJumbo-Visma+ 10"
4. Magnus Sheffield   Stany ZjednoczoneIneos Grenadiers+ 11"
5. Johan Price-Pejtersen   DaniaBahrain Victorious+ 17"
6. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 19"
7. Stefan Bissegger   SzwajcariaEF Education-EasyPost+ 20"
8. Matteo Sobrero   WłochyTeam Jayco AlUla+ 20"
9. Kasper Asgreen   DaniaSoudal Quick-Step+ 23"
10. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 25"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Stefan Küng     SzwajcariaGroupama-FDJ13' 31"
2. Remco Evenepoel    BelgiaSoudal Quick-Step+ 6"
3. Wout Van Aert   BelgiaJumbo-Visma+ 10"
4. Magnus Sheffield   Stany ZjednoczoneIneos Grenadiers+ 11"
5. Johan Price-Pejtersen   DaniaBahrain Victorious+ 17"
6. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 19"
7. Stefan Bissegger   SzwajcariaEF Education-EasyPost+ 20"
8. Matteo Sobrero   WłochyTeam Jayco AlUla+ 20"
9. Kasper Asgreen   DaniaSoudal Quick-Step+ 23"
10. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 25"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 2

edytuj
Beromünster - Nottwil
 
płaski
(173,7 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Biniam Girmay   ErytreaIntermarché-Circus-Wanty3h 53' 37"
2. Arnaud Démare   FrancjaGroupama-FDJ+ 0"
3. Wout Van Aert   BelgiaJumbo-Visma+ 0"
4. Pavel Bittner   CzechyTeam DSM+ 0"
5. Peter Sagan   SłowacjaTotalEnergies+ 0"
6. Jordi Meeus   BelgiaBora-Hansgrohe+ 0"
7. Iván García Cortina   HiszpaniaMovistar Team+ 0"
8. Alex Aranburu   HiszpaniaMovistar Team+ 0"
9. Mike Teunissen   HolandiaIntermarché-Circus-Wanty+ 0"
10. Cédric Beullens   BelgiaLotto Dstny+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Stefan Küng    SzwajcariaGroupama-FDJ4h 07' 08"
2. Remco Evenepoel    BelgiaSoudal Quick-Step+ 5"
3. Wout Van Aert    BelgiaJumbo-Visma+ 6"
4. Magnus Sheffield   Stany ZjednoczoneIneos Grenadiers+ 11"
5. Johan Price-Pejtersen   DaniaBahrain Victorious+ 17"
6. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 19"
7. Stefan Bissegger   SzwajcariaEF Education-EasyPost+ 20"
8. Matteo Sobrero   WłochyTeam Jayco AlUla+ 20"
9. Kasper Asgreen   DaniaSoudal Quick-Step+ 23"
10. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 25"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 3

edytuj
Tafers - Villars-sur-Ollon
 
górski
(143,8 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo3h 29' 14"
2. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 3"
3. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 12"
4. Remco Evenepoel    BelgiaSoudal Quick-Step+ 21"
5. Cian Uijtdebroeks   BelgiaBora-Hansgrohe+ 21"
6. Pello Bilbao   HiszpaniaBahrain Victorious+ 21"
7. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 21"
8. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 21"
9. Magnus Sheffield   Stany ZjednoczoneIneos Grenadiers+ 37"
10. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 45"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mattias Skjelmose Jensen     DaniaTrek-Segafredo7h 36' 31"
2. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 17"
3. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 24"
4. Magnus Sheffield   Stany ZjednoczoneIneos Grenadiers+ 39"
5. Pello Bilbao   HiszpaniaBahrain Victorious+ 49"
6. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 56"
7. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 1' 04"
8. Ion Izagirre   HiszpaniaCofidis+ 1' 05"
9. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 1' 07"
10. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 1' 15"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 4

edytuj
Monthey - Leukerbad
 
górski
(152,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team3h 42' 22"
2. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 1' 02"
3. Mattias Skjelmose Jensen     DaniaTrek-Segafredo+ 1' 03"
4. Cian Uijtdebroeks   BelgiaBora-Hansgrohe+ 1' 05"
5. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 1' 05"
6. Pello Bilbao   HiszpaniaBahrain Victorious+ 1' 05"
7. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 1' 07"
8. Sylvain Moniquet   BelgiaLotto Dstny+ 1' 10"
9. Harold Tejada   KolumbiaAstana Qazaqstan Team+ 1' 36"
10. Maximilian Schachmann   NiemcyBora-Hansgrohe+ 1' 49"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Felix Gall     AustriaAG2R Citroën Team11h 19' 50"
2. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 2"
3. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 16"
4. Pello Bilbao   HiszpaniaBahrain Victorious+ 57"
5. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 1' 12"
6. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 1' 18"
7. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 1' 25"
8. Cian Uijtdebroeks   BelgiaBora-Hansgrohe+ 1' 26"
9. Magnus Sheffield   Stany ZjednoczoneIneos Grenadiers+ 1' 33"
10. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 1' 50"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 5

edytuj
Fiesch - La Punt Chamues-ch
 
górski
(211 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates5h 23' 01"
2. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 54"
3. Pello Bilbao   HiszpaniaBahrain Victorious+ 54"
4. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 54"
5. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 54"
6. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 54"
7. Rui Costa   PortugaliaIntermarché-Circus-Wanty+ 58"
8. Felix Gall     AustriaAG2R Citroën Team+ 58"
9. Antonio Tiberi   WłochyBahrain Victorious+ 1' 01"
10. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 1' 20"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mattias Skjelmose Jensen     DaniaTrek-Segafredo16h 43' 41"
2. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 8"
3. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 18"
4. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 46"
5. Pello Bilbao   HiszpaniaBahrain Victorious+ 57"
6. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 1' 16"
7. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 1' 29"
8. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 1' 54"
9. Cian Uijtdebroeks   BelgiaBora-Hansgrohe+ 1' 57"
10. Dylan Teuns   BelgiaIsrael-Premier Tech+ 3' 00"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 6

edytuj

Z szacunku dla zmarłego Gino Mädera etap został zneutralizowany i skrócony do 30 km[1].

Etap 7

edytuj
Tübach - Weinfelden
 
górzysty
(183,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step4h 01' 04"
2. Wout Van Aert    BelgiaJumbo-Visma+ 0"
3. Bryan Coquard   FrancjaCofidis+ 0"
4. Lorrenzo Manzin   FrancjaTotalEnergies+ 0"
5. Alex Aranburu   HiszpaniaMovistar Team+ 0"
6. Kevin Vermaerke   Stany ZjednoczoneTeam DSM+ 0"
7. Romain Grégoire   FrancjaGroupama-FDJ+ 0"
8. Jonas Koch   NiemcyBora-Hansgrohe+ 0"
9. Gonzalo Serrano   HiszpaniaMovistar Team+ 0"
10. Matthew Dinham   AustraliaTeam DSM+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mattias Skjelmose Jensen     DaniaTrek-Segafredo20h 44' 45"
2. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 8"
3. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 18"
4. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 46"
5. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 1' 16"
6. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 1' 29"
7. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 1' 54"
8. Cian Uijtdebroeks   BelgiaBora-Hansgrohe+ 1' 57"
9. Dylan Teuns   BelgiaIsrael-Premier Tech+ 3' 00"
10. Harold Tejada   KolumbiaAstana Qazaqstan Team+ 3' 48"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 8

edytuj
St. Gallen - Gaiserwald
 
jazda indywidualna na czas
(25,7 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates32' 25"
2. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 8"
3. Mattias Skjelmose Jensen     DaniaTrek-Segafredo+ 9"
4. Stefan Bissegger   SzwajcariaEF Education-EasyPost+ 23"
5. Wout Van Aert    BelgiaJumbo-Visma+ 28"
6. Kasper Asgreen   DaniaSoudal Quick-Step+ 36"
7. Mattia Cattaneo   WłochySoudal Quick-Step+ 39"
8. Matteo Sobrero   WłochyTeam Jayco AlUla+ 40"
9. Finn Fisher-Black   Nowa ZelandiaUAE Team Emirates+ 42"
10. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 46"
Źródło: ProCyclingStats


Klasyfikacje

edytuj

Klasyfikacja generalna

edytuj
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mattias Skjelmose Jensen     DaniaTrek-Segafredo21h 17' 19"
2. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 9"
3. Remco Evenepoel   BelgiaSoudal Quick-Step+ 45"
4. Wilco Kelderman   HolandiaJumbo-Visma+ 2' 09"
5. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 2' 41"
6. Rigoberto Urán   KolumbiaEF Education-EasyPost+ 2' 47"
7. Cian Uijtdebroeks   BelgiaBora-Hansgrohe+ 3' 04"
8. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 3' 25"
9. Dylan Teuns   BelgiaIsrael-Premier Tech+ 4' 29"
10. Harold Tejada   KolumbiaAstana Qazaqstan Team+ 4' 57"
Źródło: ProCyclingStats


Liderzy klasyfikacji

edytuj
 EtapPierwsze miejsce
_
Klasyfikacja generalna
 
Punktowa
 
Górska
 
Młodzieżowa
 
Drużynowa
 
1
 
jazda indywidualna na czas
  Stefan Küng  Stefan Küng  Stefan Küngnie przyznano  Remco Evenepoel  Soudal Quick-Step
2
 
płaski
  Biniam Girmay  Wout Van Aert  Nickolas Zukowsky
3
 
górski
  Mattias Skjelmose Jensen  Mattias Skjelmose Jensen  Mattias Skjelmose Jensen  Ineos Grenadiers
4
 
górski
  Felix Gall  Felix Gall  Lilian Calmejane  Felix Gall
5
 
górski
  Juan Ayuso  Mattias Skjelmose Jensen  Pascal Eenkhoorn  Mattias Skjelmose Jensen  AG2R Citroën Team
6
 
pagórkowaty
stage neutralised
7
 
górzysty
  Remco Evenepoel
8
 
jazda indywidualna na czas
  Juan Ayuso
Koniec  Mattias Skjelmose Jensen  Wout Van Aert  Pascal Eenkhoorn  Mattias Skjelmose Jensen  AG2R Citroën Team

Przypisy

edytuj
  1. Kamil Karczmarek, Tour de Suisse 2023: Tragiczne wieści. Gino Mäder nie żyje [online], 16 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-16] (pol.).

Bibliografia

edytuj