III liga polska w piłce nożnej (1983/1984)

Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1983/84
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I I Liga
II II Liga
III III Liga
Wojewódzkie
(49 okręgów)
IV klasa okręgowa
V A klasa
VI B klasa
VII C klasa

III liga polska w piłce nożnej (1983/1984) – 32. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Brało w nich udział 116 drużyn (o 4 więcej niż w poprzednim sezonie) grających w 8 grupach.

III liga 1983/1984
1982/1983 1984/1985
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Liczba zespołów 116
Liczba meczów 1572
Bramki 3960 (2,52 na mecz)

Nowe zespołyEdytuj

(S) 8 spadkowiczów z II ligi z poprzedniego sezonu
(B) 34 drużyny, które uzyskały awans z lig okręgowych

Grupa IEdytuj

Tabela końcowa[1]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Chrobry Głogów 26 40 41 20 awans do II ligi
2 Błękitni Stargard Szczeciński 26 34 46 21
3 Arkonia Szczecin (S) 26 33 35 20
4 Dozamet Nowa Sól 26 31 48 29
5 Lechia Zielona Góra 26 31 39 22
6 Stoczniowiec Barlinek 26 28 35 30
7 Lech II Poznań (B) 26 26 33 26
8 Warta Poznań 26 24 28 30
9 Polonia Leszno 26 24 22 36
10 Fadom Nowogród Bobrzański 26 23 25 32
11 Piast Iłowa 26 21 25 32 spadek do klasy okręgowej
12 Flota Świnoujście (B) 26 19 31 42 spadek do klasy okręgowej
13 SHR Wojcieszyce (B) 26 17 22 55 spadek do klasy okręgowej
14 Kania Gostyń (B) 26 13 25 59 spadek do klasy okręgowej
  • Suma bramek zdobytych i straconych nie jest równa

Grupa IIEdytuj

Tabela końcowa[2]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Zawisza Bydgoszcz 26 45 52 11 awans do II ligi
2 Gryf Słupsk (S) 26 40 47 13
3 Polonia Bydgoszcz 26 34 45 24
4 Stoczniowiec Gdańsk 26 29 36 22
5 Wda Świecie 26 28 53 39
6 Chemik Bydgoszcz (B) 26 25 33 27
7 Gwardia Koszalin 26 25 28 26
8 Wisła Tczew 26 25 32 38
9 MRKS Gdańsk 26 24 31 35 spadek do klasy okręgowej
10 Elana Toruń 26 24 27 31
11 Gedania Gdańsk (B) 26 24 23 30
12 Czarni Słupsk 26 22 31 40 spadek do klasy okręgowej
13 Zatoka Braniewo (B) 26 15 32 64 spadek do klasy okręgowej
14 Jantar Ustka (B) 26 4 9 79 spadek do klasy okręgowej
  • MRKS Gdańsk wycofał się po sezonie, a jego miejsce przejęła Gedania Gdańsk

Grupa IIIEdytuj

Tabela końcowa[3]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Polonia Warszawa (S) 26 46 61 10 awans do II ligi
2 Gwardia Szczytno 26 37 50 26
3 Bug Wyszków (B) 26 33 30 25
4 Sokół Ostróda 26 28 35 26
5 Mazur Ełk 26 28 38 34
6 Huragan Morąg (B) 26 26 22 24
7 Wigry Suwałki 26 25 40 41
8 Stomil Olsztyn 26 24 29 23
9 ŁKS Łomża 26 24 25 30
10 Sokół Sokółka 26 23 33 34
11 MZKS Przasnysz 26 23 34 49 spadek do klasy okręgowej
12 Włókniarz Białystok (B) 26 17 24 42 spadek do klasy okręgowej
13 Śniardwy Orzysz 26 18 25 42 spadek do klasy okręgowej
14 Mamry Giżycko (B) 26 12 24 64 spadek do klasy okręgowej
  • Start Łomża zmienił nazwę na ŁKS Łomża

Grupa IVEdytuj

Tabela końcowa[4]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Start Łódź 30 53 70 15 awans do II ligi
2 RKS Ursus (Warszawa) 30 40 55 30
3 Lechia Tomaszów Mazowiecki (B) 30 36 43 28
4 AZS AWF Warszawa 30 33 38 44
5 Górnik Konin 30 32 44 33
6 Ostrovia Ostrów Wielkopolski 30 32 37 32 do grupy V
7 Włókniarz Kalisz 30 31 37 35
8 Orzeł Łódź 30 30 37 49
9 Okęcie Warszawa (B) 30 29 45 35
10 Polonez Warszawa 30 29 35 35
11 Prosna Kalisz (B) 30 29 37 42
12 Unia Skierniewice 30 28 34 36
13 Pogoń Zduńska Wola 30 23 30 41 spadek do klasy okręgowej
14 Włocłavia Włocławek 30 22 40 59 spadek do klasy okręgowej
15 Wisła II Płock (B) 30 21 37 49 spadek do klasy okręgowej
16 Mień Lipno (B) 30 12 25 81 spadek do klasy okręgowej
  • AZS AWF Warszawa został przeniesiony z grupy VII
  • Ostrovia Ostrów Wielkopolski została przeniesiona z grupy V
  • Polonez Warszawa został przeniesiony z grupy VII
  • RKS Ursus (Warszawa) został przeniesiony z grupy VII

Grupa VEdytuj

Tabela końcowa[5]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Ślęza Wrocław 26 35 59 29 awans do II ligi
2 Victoria Wałbrzych (B) 26 31 32 27
3 ROW Rybnik (S) 26 29 30 19
4 Sparta Zabrze 26 29 28 25 do grupy VI
5 Pafawag Wrocław 26 28 28 26
6 Kryształ Stronie Śląskie 26 27 26 29
7 Metal Kluczbork 26 26 44 41
8 Lechia Piechowice 26 26 23 21
9 Pogoń Oleśnica (B) 26 25 30 35
10 KKS Kluczbork (B) 26 24 31 30
11 Kuźnia Jawor (B) 26 22 25 48 spadek do klasy okręgowej
12 Bielawianka Bielawa 26 21 31 33 spadek do klasy okręgowej
13 Śląsk II Wrocław 26 21 23 34 spadek do klasy okręgowej
14 Małapanew Ozimek 26 20 28 41 spadek do klasy okręgowej
  • Sparta Zabrze została przeniesiona z grupy VI

Grupa VIEdytuj

Tabela końcowa[6]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 AKS Górnik Niwka (Sosnowiec) 26 41 64 20 awans do II ligi
2 GKS Jastrzębie (Jastrzębie-Zdrój) 26 40 42 15
3 AKS Chorzów 26 32 42 29
4 Górnik Wojkowice (Będzin) (B) 26 29 31 24
5 Urania Ruda Śląska 26 29 35 33
6 Walka Makoszowy (Zabrze) (B) 26 27 40 28
7 GKS Tychy (S) 26 27 27 24
8 GKS Bełchatów 26 25 24 24 do grupy IV
9 Beskid Skoczów 26 25 22 25
10 Górnik Mysłowice 26 21 15 22
11 Unia Oświęcim (B) 26 19 25 46 spadek do klasy okręgowej
12 Concordia Piotrków Trybunalski 26 18 21 43 spadek do klasy okręgowej
13 Granat Skarżysko-Kamienna 26 17 17 39 spadek do klasy okręgowej
14 Skra Częstochowa (B) 26 14 13 46 spadek do klasy okręgowej
  • Concordia Piotrków Trybunalski została przeniesiona z grupy IV
  • GKS Bełchatów został przeniesiony z grupy IV

Grupa VIIEdytuj

Tabela końcowa[7]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Avia Świdnik (S) 26 40 50 16 awans do II ligi
2 Siarka Tarnobrzeg 26 33 39 22
3 Stal Poniatowa (B) 26 32 50 22
4 Hetman Zamość 26 32 48 27
5 Orzeł Wierzbica 26 31 38 22
6 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (B) 26 27 32 36
7 Unia Nowa Sarzyna (B) 26 26 35 24
8 Wisła Puławy 26 26 28 20
9 Stal II Mielec 26 26 35 29
10 Radomiak II Radom (B) 26 24 27 30
11 Stal Nowa Dęba 26 23 26 34 spadek do klasy okręgowej
12 Chełmianka Chełm 26 21 27 46 spadek do klasy okręgowej
13 Lublinianka Lublin (S) 26 20 31 38 spadek do klasy okręgowej
14 Start Krasnystaw (B) 26 3 15 115 spadek do klasy okręgowej
  • Stal II Mielec została przeniesiona z grupy VIII

Grupa VIIIEdytuj

Tabela końcowa[8]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Uwagi
zdob. stra.
1 Stal Rzeszów 30 51 65 14 awans do II ligi
2 BKS Stal Bielsko-Biała (S) 30 48 56 14 do grupy VI
3 Sandecja Nowy Sącz 30 37 40 35
4 Unia Tarnów 30 35 48 34
5 Glinik Gorlice 30 33 43 29
6 Wisłoka Dębica 30 33 29 21
7 Karpaty Krosno 30 32 27 22
8 Izolator Boguchwała (B) 30 31 43 42
9 Garbarnia Kraków 30 30 37 26
10 Tarnovia Tarnów 30 27 32 31
11 Zelmer Rzeszów 30 27 30 37
12 Czuwaj Przemyśl 30 26 34 37
13 Polna Przemyśl 30 22 24 45 spadek do klasy okręgowej
14 Cracovia II (B) 30 19 23 49 spadek do klasy okręgowej
15 Chemik Pustków (B) 30 17 18 51 spadek do klasy okręgowej
16 Start Nowy Sącz (B) 30 12 26 88 spadek do klasy okręgowej
  • Garbarnia Kraków została przeniesiona z grupy VI

PrzypisyEdytuj