Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1973

Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1973.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1973 – zawody lekkoatletyczne podczas siódmej letniej uniwersjady w Moskwie zostały rozegrane w dniach 16–20 sierpnia. Areną zmagań lekkoatletycznych był Stadion Łużniki. Reprezentantom Polski udało się zdobyć siedem medali, w tym dwa złote[1].

RezultatyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Bieg na 100 m   Juris Silovs 10,37   Silvio Leonard 10,43   Pietro Mennea 10,48
Bieg na 200 m   Pietro Mennea 20,56   Chris Monk 20,70   Wardell Gilbreath 20,80
Bieg na 400 m   Alberto Juantorena 45,36   Siemion Koczer 46,32   David Jenkins 46,39
Bieg na 800 m   Jewhen Arżanow 1:46,88   Marcel Philippe 1:47,29   Hans-Henning Ohlert 1:47,51
Bieg na 1500 m   Frank Clement 3:42,32   Tony Waldrop 3:42,70   Reggie McAfee 3:43,20
Bieg na 5000 m   Michaił Żełobowski 13:41,25   Glenn Herold 13:41,87   Walentin Zotow 13:43,60
Bieg na 10 000 m   Dane Korica 28:48,90   Norman Morrison 28:48,99   Patrick Kiingi 28:50,72
Bieg na 110 m przez płotki   Berwyn Price 13,69   Anatolij Mosziaszwili 13,73   Thomas Munkelt 13,80
Bieg na 400 m przez płotki   Dmitrij Stukałow 49,62   Miroslav Kodejš 49,94   Tadeusz Kulczycki 50,54
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Leonid Sawieliew 8:26,49   Michael Karst 8:28,32   Jan Kondzior 8:28,66
Sztafeta 4 × 100 m[2]   Stany Zjednoczone
Thomas Whatley
Wardell Gilbreath
Larry Brown
Steven Riddick
39,10 NUR   ZSRR
Aleksandr Żydkich
Uładzimir Ławiecki
Juris Silovs
Wołodymyr Atamas
39,46   Włochy
Vincenzo Guerini
Luigi Benedetti
Sergio Morselli
Pietro Mennea
39,55
Sztafeta 4 × 400 m[3]   Stany Zjednoczone
Mark Lutz
Darwin Bond
Ron Jenkins
Dennis Schultz
3:04,40   Wielka Brytania
Stephen Black
Stewart McCallum
Joe Chivers
David Jenkins
3:05,38   RFN
Franz-Josef Gleen
Siegfried Götz
Wolfgang Druschky
Bernd Herrmann
3:06,11
Skok wzwyż   Vladimír Malý 2,18   István Major 2,18   Władimir Abramow
  Enzo Del Forno
  Walentin Gawriłow
  Csaba Dosa
  John Hawekins
  Robert Joseph
  Roman Moravec
2,15
Skok o tyczce   François Tracanelli 5,42   Jurij Isakow
  Terry Porter
5,30
Skok w dal   Wałerij Pidłużny 8,15   Jean-François Bonhème 7,85   Hans Baumgartner 7,85
Trójskok   Michaił Bariban 17,20   Wiktor Saniejew 17,00   Jörg Drehmel 16,76
Pchnięcie kulą   Walerij Wojkin 19,56   Leszek Gajdziński 19,07   Aleksandr Barysznikow 19,01
Rzut dyskiem   Wiktor Żurba 61,60   Gunnar Müller 59,72   Ferenc Tégla 59,48
Rzut młotem   Walentin Dmitrienko 72,42   Aleksiej Spiridonow 71,42   Uwe Beyer 71,18
Rzut oszczepem   Jānis Zirnis 80,08   Dmitrij Sitnikow 79,65   Anthony Hall 78,36
Dziesięciobój   Ryszard Skowronek 7965 pkt   Mykoła Awiłow 7903 pkt   Rudolf Sigert 7825 pkt

KobietyEdytuj

Konkurencja: Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Bieg na 100 m   Mona-Lisa Pursiainen 11,41   Elfgard Schittenhelm 11,62   Ellen Strophal 11,63
Bieg na 200 m   Mona-Lisa Pursiainen 22,39   Marina Sidorowa 22,72   Ellen Strophal 22,73
Bieg na 400 m   Nadieżda Kolesnikowa 52,04   Judy Canty 52,82   Carmen Trustée 53,44
Bieg na 800 m   Lilana Tomowa 1,59:52   Nijolė Sabaitė 2:00,19   Elżbieta Katolik 2:00,85
Bieg na 1500 m   Paola Pigni-Cacchi 4,10:69   Glenda Reiser 4:12,50   Tonka Petrowa 4:13,50
Bieg na 100 m przez płotki   Grażyna Rabsztyn 13,23   Annerose Krumpholz 13,38   Natalja Lebiediewa 13,50
Sztafeta 4 × 100 m[4]   ZSRR
Tatjana Czernikowa
Ludmiła Żarkowa
Marina Sidorowa
Nadieżda Biesfamilna
43,99   Polska
Ewa Długołęcka
Barbara Bakulin
Urszula Styranka
Maria Żukowska
44,42   NRD
Annerose Krumpholz
Ellen Strophal
Bärbel Struppert
Doris Maletzki
44,44
Skok wzwyż   Virginia Ioan 1,84   Jutta Kirst 1,84   Galina Fiłatowa
  Sara Simeoni
1,81
Skok w dal   Margrit Olfert 6,63   Margarita Treinytė 6,51   Brenda Eisler 6,48
Pchnięcie kulą   Nadieżda Cziżowa 20,82 NUR   Elena Stojanowa 18,64   Faina Mielnik 18,31
Rzut dyskiem   Faina Mielnik 64,54   Argentina Menis 63,92   Nadieżda Siergiejewa 59,26
Rzut oszczepem   Swietłana Korolowa 62,00   Kate Schmidt 60,34   Lutwian Mołłowa 59,04
Pięciobój   Nadieżda Tkaczenko 4629 pkt   Tatjana Worochobko 4444 pkt   Diane Jones 4370 pkt

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1   ZSRR 17 12 9 38
2   Stany Zjednoczone 2 4 4 10
3   Wielka Brytania 2 3 1 6
4   Polska 2 2 3 7
5   Włochy 2 0 4 6
6   Finlandia 2 0 0 2
7   NRD 1 3 6 10
8   Francja 1 2 0 3
9   Bułgaria 1 1 2 4
10   Czechosłowacja 1 1 1 3
  Kuba 1 1 1 3
  Rumunia 1 1 1 3
13   Jugosławia 1 0 0 1
14   RFN 0 2 3 5
15   Kanada 0 1 3 4
16   Węgry 0 1 1 2
17   Australia 0 1 0 1
18   Kenia 0 0 1 1
Suma 34 35 40 109

PrzypisyEdytuj

BibliografiaEdytuj