56. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

56. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 14-25 maja 2003 roku. Imprezę otworzył pokaz francuskiego filmu Fanfan Tulipan w reżyserii Gérarda Krawczyka[1]. W konkursie głównym zaprezentowanych zostało 20 filmów pochodzących z 12 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem francuskiego reżysera Patrice'a Chéreau przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę, amerykańskiemu filmowi Słoń w reżyserii Gusa Van Santa. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix, przyznano tureckiemu obrazowi Uzak w reżyserii Nuri Bilge Ceylana[2][3].

Oficjalny plakat promocyjny festiwalu przedstawiał hasło "Viva il cinema!" wykonane przez artystkę konceptualną Jenny Holzer[4]. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła włoska aktorka Monica Bellucci[5].

Członkowie juryEdytuj

 
Przewodniczący jury konkursu głównego Patrice Chéreau.

Konkurs głównyEdytuj

Sekcja "Un Certain Regard"Edytuj

Cinéfondation i filmy krótkometrażoweEdytuj

Złota KameraEdytuj

Selekcja oficjalnaEdytuj

Otwarcie i zamknięcie festiwaluEdytuj

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Fanfan Tulipan Gérard Krawczyk   Francja
Zamykający Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin Richard Schickel   Stany Zjednoczone

Konkurs głównyEdytuj

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotą Palmę[7]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Świetlana przyszłość
アカルイミライ
Akarui mirai
Kiyoshi Kurosawa   Japonia
Brązowy królik
The Brown Bunny Vincent Gallo   Stany Zjednoczone
Carandiru
Carandiru Héctor Babenco   Brazylia
Ten dzień
Ce jour-là Raúl Ruiz   Francja
Kotlety
Les côtelettes Bertrand Blier   Francja
Serce gdzie indziej
Il cuore altrove Pupi Avati   Włochy
Dogville
Dogville Lars von Trier   Dania
Zabłąkani
Les égarés André Téchiné   Francja
Słoń
Elephant Gus Van Sant   Stany Zjednoczone
Inwazja barbarzyńców
Les invasions barbares Denys Arcand   Kanada
Rzeka tajemnic
Mystic River Clint Eastwood   Stany Zjednoczone
Ojciec i syn
Отец и сын
Otiec i syn
Aleksandr Sokurow   Rosja
O piątej po południu
پنج عصر‎
Panj é asr
Samira Makhmalbaf   Iran
Mała Lili
La petite Lili Claude Miller   Francja
Shara
沙羅双樹
Sharasôju
Naomi Kawase   Japonia
Basen
Swimming Pool François Ozon   Francja
Tiresia
Tiresia Bertrand Bonello   Francja
The Tulse Luper Suitcases, Part 1: The Moab Story
The Tulse Luper Suitcases, Part 1: The Moab Story Peter Greenaway   Wielka Brytania
Uzak
Uzak Nuri Bilge Ceylan   Turcja
Purpurowy motyl
紫蝴蝶
Zi hu die
Lou Ye   Chiny

Pokazy pozakonkursoweEdytuj

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Niebieskie światło
青の炎
Ao no hono-o
Yukio Ninagawa   Japonia
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin
Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin Richard Schickel   Stany Zjednoczone
Claude Sautet ou La magie invisible
Claude Sautet ou La magie invisible N.T. Binh   Francja
Swobodni jeźdźcy, wściekłe byki
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood Kenneth Bowser   Kanada
Fanfan Tulipan
Fanfan la Tulipe Gérard Krawczyk   Francja
Mgły wojny
The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara Errol Morris   Stany Zjednoczone
Głosy z głębin
Ghosts of the Abyss James Cameron   Stany Zjednoczone
Krzyk przerażenia drapieżnego ptaka
(film krótkometrażowy)
Il grido d'angoscia dell'uccello predatore (20 tagli d'Aprile) Nanni Moretti   Włochy
Ostatni klient
(film krótkometrażowy)
The Last Customer Nanni Moretti   Włochy
Les marches etc... (une comédie musicale)
Les marches etc... (une comédie musicale) Gilles Jacob   Francja
Matrix Reaktywacja
The Matrix Reloaded Larry i Andy Wachowscy   Stany Zjednoczone
Dzisiejsze czasy
(wersja odrestaurowana)
Modern Times Charles Chaplin   Stany Zjednoczone
Kto zabił Bambi?
Qui a tué Bambi? Gilles Marchand   Francja
S-21: Maszyna śmierci Czerwonych Khmerów
S21, la machine de mort Khmère rouge Rithy Panh   Kambodża
Tajemnice ludzkiej duszy
The Soul of a Man Wim Wenders   Stany Zjednoczone
Czas wilka
Le temps du loup Michael Haneke   Francja
Trio z Belleville
Les triplettes de Belleville Sylvain Chomet   Francja
Odejścia i powroty
Vai~E~Vem João César Monteiro   Portugalia
Dom nad jeziorem
වෑකන්ද වලව්ව
Wekande Walauwa
Lester James Peries   Sri Lanka

Sekcja "Un Certain Regard"Edytuj

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji "Un Certain Regard":

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Amerykański splendor
American Splendor Shari Springer Berman i Robert Pulcini   Stany Zjednoczone
Historia, która zaczyna się na końcu
അരിമ്പാറ
Arimpara
Murali Nair   Indie
Krzyż na południu
La cruz del sur Pablo Reyero   Argentyna
Męska zmowa
En jouant 'Dans la compagnie des hommes' Arnaud Desplechin   Francja
Drifters
二弟
Er di
Wang Xiaoshuai   Chiny
Dziś i jutro
Hoy y mañana Alejandro Chomski   Argentyna
Japońska historia
Japanese Story Sue Brooks   Australia
Pocałunek życia
Kiss of Life Emily Young   Wielka Brytania
Robinson's Crusoe
魯賓遜漂流記
Lu bin xun piao liu ji
Lin Cheng-sheng   Tajwan
Z pustymi rękami
Les mains vides Marc Recha   Francja
Nasze najlepsze lata
La meglio gioventù Marco Tullio Giordana   Włochy
Tysiąc miesięcy
Mille mois Faouzi Bensaïdi   Maroko
Wszystkie przyszłe imprezy
明日天涯
Mingri tianya
Nelson Yu Lik-wai   Chiny
Wrzesień
September Max Färberböck   Niemcy
Żołnierze spod Salaminy
Soldados de Salamina David Trueba   Hiszpania
Nawałnica
Stormviðri Sólveig Anspach   Islandia
Walka
Struggle Ruth Mader   Austria
Karmazynowe złoto
طلای سرخ
Talaye sorkh
Jafar Panahi   Iran
Młody Adam
Young Adam David Mackenzie   Wielka Brytania

Laureaci nagródEdytuj

Konkurs głównyEdytuj

 
Laureat Złotej Palmy Gus Van Sant.
Złota Palma
Grand Prix
Nagroda Jury
Najlepsza reżyseria
Najlepsza aktorka
Najlepszy aktor
Najlepszy scenariusz

Sekcja "Un Certain Regard"Edytuj

 
Zwycięzca sekcji "Un Certain Regard" Marco Tullio Giordana.
Nagroda Główna
Nagroda Jury
Nagroda za pierwsze wrażenie

Pozostałe nagrodyEdytuj

 
Nagrodzona reżyserka Julie Bertuccelli.
Złota Kamera za najlepszy debiut reżyserski
Złota Kamera - Wyróżnienie Specjalne za debiut reżyserski
Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Nagroda Cinéfondation dla najlepszej etiudy studenckiej
Nagroda Główna w sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki"
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Vulcan dla artysty technicznego
Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda im. François Chalais dla filmu propagującego znaczenie dziennikarstwa
Nagroda Palm Dog dla najlepszego psiego występu na festiwalu
Honorowa Złota Palma za całokształt twórczości

PrzypisyEdytuj

  1. Cannes fanfare for Fanfan (ang.). "The Guardian", 2003-03-27. [dostęp 2020-06-30].
  2. Kenneth Turan: ‘Elephant’ wins the Palme d’Or (ang.). "Los Angeles Times", 2003-05-26. [dostęp 2020-06-30].
  3. Patrick Frater: Elephant wins Palme d'Or in Cannes upset (ang.). Screen Daily, 2003-05-25. [dostęp 2020-06-30].
  4. Alison James: Holzer Cannes do fest poster (ang.). "Variety", 2003-04-14. [dostęp 2020-06-30].
  5. Jennifer Weil: Monica Bellucci Named Cannes Film Festival’s Mistress of Ceremonies (ang.). WWD, 2017-03-21. [dostęp 2020-06-30].
  6. 2003 Members of the Feature Film Jury (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2020-07-02].
  7. A.O. Scott: Remembering Cannes 2003: Worst Festival Ever (ang.). "The New York Times", 2003-06-01. [dostęp 2020-07-03].

Linki zewnętrzneEdytuj