Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2015

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 2015 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 23 do 29 marca 2015 w hali Shanghai Oriental Sports Centre w Szanghaju.

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym
2015
2014 2016
Ilustracja
Brązowa medalistka w konkurencji solistek Jelena Radionowa z Rosji
Data 23–29 marca 2015
Gospodarz Chiński Związek Łyżwiarski
Miejscowość Szanghaj
Hala Shanghai Oriental Sports Centre
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Liczba zawodników 164
Liczba reprezentacji 37
Zwycięzcy
Soliści Hiszpania Javier Fernández
Solistki Rosja Jelizawieta Tuktamyszewa
Pary sportowe Kanada Meagan Duhamel
Kanada Eric Radford
Pary taneczne Francja Gabriella Papadakis
Francja Guillaume Cizeron

Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. Ich wyniki miały wpływ na liczbę zawodników, jaką dany kraj mógł wystawić na kolejnych mistrzostwach świata.

Mistrzostwo świata w konkurencji solistów zdobył Hiszpan Javier Fernández, zaś wśród solistek triumfowała Rosjanka Jelizawieta Tuktamyszewa. W parach sportowych tytuł mistrzowski zdobyli Kanadyjczycy Meagan Duhamel i Eric Radford. W parach tanecznych złoty medal wywalczyli Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron.

KwalifikacjeEdytuj

W mistrzostwach świata mogli brać udział zawodnicy z państw należących do Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej, którzy ukończyli 15 lat przed 1 lipca 2014. Na podstawie wyników Mistrzostw Świata 2014, każdy kraj mógł wystawić od jednego do trzech zawodników w każdej kategorii.

Liczba
zawodników
Soliści Solistki Pary sportowe Pary taneczne
3   Japonia
  Stany Zjednoczone
  Japonia
  Rosja
  Stany Zjednoczone
  Kanada
  Chiny
  Rosja
  Kanada
  Rosja
  Stany Zjednoczone
2   Kanada
  Chiny
  Czechy
  Francja
  Rosja
  Hiszpania
  Kanada
  Włochy
  Korea Południowa
  Francja
  Niemcy
  Włochy
  Stany Zjednoczone
  Francja
  Włochy
  Wielka Brytania
1 Pozostałe kraje

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1   Kanada 1 0 1 2
  Rosja 1 0 1 2
3   Francja 1 0 0 1
  Hiszpania 1 0 0 1
5   Japonia 0 2 0 2
6   Chiny 0 1 1 2
7   Stany Zjednoczone 0 1 0 1
8   Kazachstan 0 0 1 1

WynikiEdytuj

SoliściEdytuj

 
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Yuzuru Hanyū (JPN), Javier Fernández (ESP), Dienis Tien (KAZ)
Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Javier Fernández   Hiszpania 273,90 2 92,74 2 181,16
2 Yuzuru Hanyū   Japonia 271,08 1 95,20 3 175,88
3 Dienis Tien   Kazachstan 267,72 3 85,89 1 181,83
4 Jason Brown   Stany Zjednoczone 248,29 6 84,32 5 163,97
5 Nam Nguyen   Kanada 242,59 9 77,73 4 164,86
6 Misha Ge   Uzbekistan 234,89 8 78,52 7 156,37
7 Maksim Kowtun   Rosja 230,70 16 70,82 6 159,88
8 Adam Rippon   Stany Zjednoczone 229,71 11 75,14 8 154,57
9 Florent Amodio   Francja 229,62 7 80,84 11 148,78
10 Yan Han   Chiny 229,15 5 84,45 13 144,70
11 Joshua Farris   Stany Zjednoczone 223,04 13 73,52 10 149,52
12 Takahiko Kozuka   Japonia 222,69 19 70,15 9 152,54
13 Siergiej Woronow   Rosja 218,41 4 84,70 17 133,71
14 Ronald Lam   Hongkong 214,36 14 72,66 14 141,70
15 Michal Březina   Czechy 213,83 10 76,84 15 136,99
16 Takahito Mura   Japonia 211,74 23 64,93 12 146,81
17 Alexei Bychenko   Izrael 209,26 12 74,98 16 137,28
18 Chafik Besseghier   Francja 199,86 18 70,27 19 129,59
19 Lee June-hyoung   Korea Południowa 197,52 24 64,51 18 133,01
20 Brendan Kerry   Australia 194,57 17 70,36 21 124,21
21 Michael Christian Martinez   Filipiny 192,38 22 67,03 20 125,35
22 Jeremy Ten   Kanada 183,79 15 72,28 22 111,51
23 Alexander Majorov   Szwecja 176,55 21 67,53 23 109,02
24 Jarosław Paniot   Ukraina 174,52 20 69,09 24 105,43
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Ivan Righini   Włochy 63,05 25 63,05 NQ
26 Song Nan   Chiny 61,69 26 61,69 NQ
27 Petr Coufal   Czechy 60,31 27 60,31 NQ
28 Pawieł Ignatienko   Białoruś 58,78 28 58,78 NQ
29 Peter Liebers   Niemcy 54,28 29 54,28 NQ
30 Stéphane Walker   Szwajcaria 53,42 30 53,42 NQ

SolistkiEdytuj

 
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Satoko Miyahara (JPN), Jelizawieta Tuktamyszewa (RUS), Jelena Radionowa (RUS)
 
Piruet Biellmann w wykonaniu brązowej medalistki Jeleny Radionowej (RUS) w programie krótkim
 
Rosjanka Jelena Radionowa w programie dowolnym
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Jelizawieta Tuktamyszewa   Rosja 210,36 1 77,62 1 132,74
2 Satoko Miyahara   Japonia 193,60 3 67,02 4 126,58
3 Jelena Radionowa   Rosja 191,47 2 69,51 6 121,96
4 Gracie Gold   Stany Zjednoczone 188,96 8 60,73 2 128,23
5 Ashley Wagner   Stany Zjednoczone 185,01 11 57,81 3 127,20
6 Rika Hongo   Japonia 184,58 5 62,17 5 122,41
7 Kanako Murakami   Japonia 179,66 4 65,48 8 114,18
8 Polina Edmunds   Stany Zjednoczone 177,83 7 61,71 7 116,12
9 Li Zijun   Chiny 165,22 6 61,83 11 103,39
10 Maé-Bérénice Méité   Francja 162,75 12 57,08 10 105,67
11 Alaine Chartrand   Kanada 161,18 10 60,24 12 100,94
12 Park So-youn   Korea Południowa 160,75 15 53,95 9 106,80
13 Anna Pogoriła   Rosja 160,31 9 60,50 13 99,81
14 Joshi Helgesson   Szwecja 155,35 13 56,28 14 99,07
15 Nicole Rajičová   Słowacja 152,61 14 54,40 15 98,21
16 Angelina Kučvaļska   Łotwa 141,54 23 45,74 16 95,80
17 Anne Line Gjersem   Norwegia 139,75 20 49,25 17 90,50
18 Daša Grm   Słowenia 137,45 22 47,21 18 90,24
19 Kim Hae-jin   Korea Południowa 136,24 18 50,03 19 86,21
20 Roberta Rodeghiero   Włochy 134,74 17 51,42 21 83,32
21 Gabrielle Daleman   Kanada 133,57 21 48,13 20 85,44
22 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 132,25 16 52,11 22 80,14
23 Nicole Schott   Niemcy 127,56 19 49,29 23 78,27
24 Giada Russo   Włochy 120,11 24 43,85 24 76,26
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Natalia Popova   Ukraina 43,60 25 43,60 NQ
26 Ivett Tóth   Węgry 43,47 26 43,47 NQ
27 Eliška Březinová   Czechy 43,37 27 43,37 NQ
28 Aleksandra Golovkina   Litwa 43,16 28 43,16 NQ
29 Anastasija Gałustian   Armenia 41,84 29 41,84 NQ
30 Netta Schreiber   Izrael 41,84 30 41,84 NQ
31 Kiira Korpi   Finlandia 41,11 31 41,11 NQ
32 Niki Wories   Holandia 40,38 32 40,38 NQ
33 Eveline Brunner   Szwajcaria 39,69 33 39,69 NQ
34 Alisson Krystle Perticheto   Filipiny 38,75 34 38,75 NQ
35 Brooklee Han   Australia 35,54 35 35,54 NQ
WD Kerstin Frank   Austria DNF

Pary sportoweEdytuj

 
Medaliści w parach sportowych, od lewej Sui / Han (CHN), Duhamel / Radford (CAN), Pang / Tong (CHN)
 
Para sportowa Kristina Astachowa / Aleksiej Rogonow (RUS) podczas występu (10. miejsce)
Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Meagan Duhamel / Eric Radford   Kanada 221,53 1 76,98 1 144,55
2 Sui Wenjing / Han Cong   Chiny 214,12 3 71,63 2 142,49
3 Pang Qing / Tong Jian   Chiny 212,77 2 72,59 3 140,18
4 Peng Cheng / Zhang Hao   Chiny 206,63 5 69,67 4 136,96
5 Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow   Rosja 198,91 4 71,59 6 127,32
6 Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow   Rosja 198,46 6 67,71 5 130,75
7 Alexa Scimeca / Chris Knierim   Stany Zjednoczone 185,81 7 65,56 7 120,25
8 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau   Kanada 178,03 10 60,53 10 117,50
9 Vanessa James / Morgan Ciprès   Francja 177,34 12 58,28 8 119,06
10 Kristina Astachowa / Aleksiej Rogonow   Rosja 173,58 13 55,55 9 118,03
11 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek   Włochy 172,55 9 60,56 11 111,99
12 Haven Denney / Brandon Frazier   Stany Zjednoczone 172,51 8 61,32 12 111,19
13 Lubow Iluszeczkina / Dylan Moscovitch   Kanada 169,91 11 60,32 13 109,59
14 Nicole Della Monica / Matteo Guarise   Włochy 151,77 14 54,48 15 97,29
15 Mari Vartmann / Aaron Van Cleave   Niemcy 147,84 15 47,76 14 100,08
16 Amani Fancy / Christopher Boyadji   Wielka Brytania 130,22 16 46,69 16 83,53
Nie awansowali do programu dowolnego
17 Maryja Palakowa / Nikita Boczkow   Białoruś 46,17 17 46,17 NQ
18 Miriam Ziegler / Severin Kiefer   Austria 45,99 18 45,99 NQ
19 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara   Japonia 44,54 19 44,54 NQ

Pary taneczneEdytuj

 
Medaliści w parach tanecznych, od lewej Chock / Bates (USA), Papadakis / Cizeron (FRA), Weaver / Poje (CAN)
 
Podnoszenie po linii prostej w wykonaniu amerykańskiej pary tanecznej Chock / Bates

Wzorem tańca krótkiego było Paso Doble.

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[10] SD[11] FD[12]
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron   Francja 184,28 4 71,94 1 112,34
2 Madison Chock / Evan Bates   Stany Zjednoczone 181,34 1 74,47 2 106,87
3 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje   Kanada 179,42 2 72,68 3 106,74
4 Anna Cappellini / Luca Lanotte   Włochy 177,50 3 72,39 4 105,11
5 Maia Shibutani / Alex Shibutani   Stany Zjednoczone 172,03 6 69,32 5 102,71
6 Piper Gilles / Paul Poirier   Kanada 165,22 7 65,90 6 99,32
7 Jelena Iljinych / Rusłan Żyganszyn   Rosja 164,84 5 69,46 9 95,38
8 Ksienija Mońko / Kiriłł Chalawin   Rosja 159,13 10 62,36 8 96,77
9 Aleksandra Stiepanowa / Iwan Bukin   Rosja 156,95 14 59,62 7 97,33
10 Madison Hubbell / Zachary Donohue   Stany Zjednoczone 156,56 11 61,43 10 95,13
11 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen   Dania 156,23 9 62,40 11 93,83
12 Charlène Guignard / Marco Fabbri   Włochy 153,84 12 61,02 12 92,82
13 Alexandra Paul / Mitchell Islam   Kanada 152,59 8 64,38 14 88,21
14 Sara Hurtado / Adrià Díaz   Hiszpania 148,67 15 59,16 13 89,51
15 Federica Testa / Lukáš Csölley   Słowacja 142,29 13 60,07 15 82,22
16 Alisa Agafonova / Alper Uçar   Turcja 136,47 16 56,07 16 80,40
17 Ołeksandra Nazarowa / Maksym Nikitin   Ukraina 133,80 17 55,08 17 78,72
18 Carolina Moscheni / Ádám Lukács   Węgry 131,01 19 53,05 18 77,96
19 Wang Shiyue / Liu Xinyu   Chiny 128,77 18 54,38 19 74,39
20 Allison Reed / Vasili Rogov   Izrael 124,32 20 51,12 20 73,20
Nie awansowali do tańca dowolnego
21 Barbora Silná / Juri Kurakin   Austria 49,57 21 49,57 NQ
22 Cathy Reed / Chris Reed   Japonia 48,32 22 48,32 NQ
23 Irina Shtork / Taavi Rand   Estonia 48,04 23 48,04 NQ
24 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriew   Polska 45,46 24 45,46 NQ
25 Cecilia Törn / Jussiville Partanen   Finlandia 45,11 25 45,11 NQ
26 Rebeka Kim / Kirill Minov   Korea Południowa 45,09 26 45,09 NQ
27 Olivia Smart / Joseph Buckland   Wielka Brytania 44,32 27 44,32 NQ
28 Wiktoryja Kawalowa / Jurij Bielajew   Białoruś 43,21 28 43,21 NQ
29 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy   Łotwa 42,37 29 42,37 NQ
WD Nielli Żyganszyna / Alexander Gazsi   Niemcy DNF

PrzypisyEdytuj

  1. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  2. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  3. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  4. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  5. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  6. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  7. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  8. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  9. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  10. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  11. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Ice Dance – Short Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  12. ISU World Figure Skating Championships 2015 – Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].

BibliografiaEdytuj