Otwórz menu główne

Puchar Świata w biathlonie 2010/2011

Puchar Świata w biathlonie 2010/2011 to 34. edycja zawodów o Puchar Świata w tej dyscyplinie sportu. Cykl rozpoczął się startami w szwedzkim Östersund 29 listopada 2010, zaś starty wieńczące sezon odbyły się na przedmieściach stolicy Norwegii, Oslo. Priorytetową imprezą dla zawodników były mistrzostwa świata w Chanty-Mansyjsku.

Puchar Świata w biathlonie 2010/2011
2009/2010 2011/2012
Data 29.11.2010 - 20.03.2011
Miejsce rozpoczęcia Szwecja Östersund
Miejsce zakończenia Norwegia Oslo
Zwycięzcy
Generalna Finlandia Kaisa Mäkäräinen

Norwegia Tarjei Bø
Sprint Niemcy Magdalena Neuner

Norwegia Tarjei Bø
Bieg indywidualny Szwecja Helena Ekholm

Norwegia Emil Hegle Svendsen
Bieg na dochodzenie Finlandia Kaisa Mäkäräinen

Norwegia Tarjei Bø
Bieg masowy Białoruś Darja Domraczawa

Norwegia Emil Hegle Svendsen
Sztafeta  Niemcy

 Norwegia
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Niemcy

 Norwegia
Emil Hegle Svendsen - zwycięzca klasyfikacji biegu indywidualnego oraz biegu masowego
Kaisa Mäkäräinen - zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata
Magdalena Neuner - zwyciężczyni klasyfikacji sprintu

Obrońcami trofeum z poprzedniego roku był Norweg Emil Hegle Svendsen[1] oraz Niemka Magdalena Neuner[2].

Klasyfikację generalną mężczyzn wygrał po raz pierwszy w karierze Norweg Tarjei Bø. Zdobył on 1110 punktów i o 5 wyprzedził swojego rodaka Emila Hegle Svendsena. Trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej zajął reprezentant Francji Martin Fourcade, który zgromadził 990 punktów[3]. Pozostałymi klasyfikacjami indywidualnymi "podzielili" się Bø i Svendsen. Pierwszy z nich zwyciężył w klasyfikacji sprintu[4] oraz biegu na dochodzenie[5], zaś Svendsen triumfował w biegu indywidualnym[6] oraz biegu masowym[7]. Obydwie klasyfikacje drużynowe wygrali reprezentanci Norwegii[8].

Wśród pań najlepsza okazała się Finka Kaisa Mäkäräinen, która uzbierała 1005 punktów. Drugie miejsce zajęła Niemka Andrea Henkel ze 972 oczkami na swoim koncie, zaś trzecia była Szwedka Helena Ekholm zdobywając 971 punktów[9]. Mäkäräinen, oprócz zwycięstwa w klasyfikacji ogólnej, triumfowała również w klasyfikacji biegu na dochodzenie[10]. W biegu indywidualnym zwyciężyła Ekholm[11], zaś w biegu masowym Białorusinka Darja Domraczawa[12]. Najlepszą sprinterką okazała się Magdalena Neuner, reprezentująca Niemcy[13]. Jej rodaczki wygrały obydwie klasyfikacje drużynowe[14].

Spis treści

Kwoty startoweEdytuj

Poniżej znajduje się lista ukazująca jaką ilość zawodników podczas pierwszych trzech weekendów Pucharu Świata 2010/2011, mogły wystawić dane państwa. Po startach w Pokljuce, kwoty startowe uległy zmianie. Podobna sytuacja nastąpiła przed zawodami w Presque Isle. Nowe zasady zostały wprowadzone podczas kongresu IBU w Petersburgu[15]. Owe zmiany mają na celu zmniejszenie ilości startujących sportowców w poszczególnych zawodach.

Mężczyźni[16]:

  • 6 zawodników: Norwegia, Rosja, Austria, Francja, Niemcy,
  • 5 zawodników: Szwecja, Ukraina, Szwajcaria, Czechy, Stany Zjednoczone,
  • 4 zawodników: Białoruś, Włochy, Słowenia, Kanada, Słowacja,
  • 3 zawodników: Estonia, Łotwa, Bułgaria, Finlandia, Polska,
  • 2 zawodników: Japonia, Kazachstan, Wielka Brytania, Chorwacja, Serbia,
  • 1 zawodnika: Korea Południowa, Węgry, Rumunia, Chiny, Australia,
  • 0 zawodników: Litwa, Belgia, Mołdawia, Grenlandia, Holandia, Grecja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Turcja

Kobiety[17]:

  • 6 zawodniczek: Niemcy, Rosja, Francja, Szwecja, Ukraina,
  • 5 zawodniczek: Białoruś, Norwegia, Słowenia, Polska, Kazachstan,
  • 4 zawodniczki: Chiny, Czechy, Włochy, Rumunia, Słowacja,
  • 3 zawodniczki: Kanada, Finlandia, Łotwa, Stany Zjednoczone, Estonia,
  • 2 zawodniczki: Bułgaria, Japonia, Korea Południowa, Mołdawia, Szwajcaria,
  • 1 zawodniczka: Austria, Wielka Brytania, Chorwacja, Litwa, Nowa Zelandia,
  • 0 zawodniczek: Grenlandia, Andora, Grecja, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania

Poza tym na każde zawody zostały przydzielone trzy "dzikie karty". Łączna ilość zawodników/zawodniczek w zawodach nie mogła przekraczać 108.

KalendarzEdytuj

 
Östersund
Oberhof
Ruhpolding
Hochfilzen
Antholz
Oslo
Pokljuka
Miejsca zawodów (Europa)
 
Chanty-Mansyjsk
Lake Placid
Fort Kent
Miejsca zawodów (Świat)

W porównaniu do sezonu 2009/2010 biathloniści dwukrotnie zagościli w Stanach Zjednoczonych. Do kalendarza powróciły Fort Kent oraz Presque Isle, zaś zabrakło miejsca startom w kanadyjskim Whistler. Oprócz tego biathloniści nie pojawią się w Finlandii. Najważniejsza impreza sezonu, Mistrzostwa Świata, została przesunięta i odbyła się w marcu, a nie jak we wcześniejszych latach, w lutym.

Początkowo biathloniści mieli startować w Lake Placid, lecz nastąpiła zmiana i zawodnicy zagościli w innym amerykańskim mieście Presque Isle[18].

Rozegrane zawody[19]Edytuj

Postanowienia kongresu IBU w Sankt PetersburguEdytuj

W dniach 2-5 września 2010 r. w Sankt Petersburgu odbył się dziewiąty kongres Międzynarodowej Federacji Biathlonowej[20]. Na kongresie wybrano prezydenta IBU, którym został po raz piąty Anders Besseberg[21] Oprócz tego na zjeździe podjęto kilka decyzji, które mają wpływ na zawody.

Kwoty startoweEdytuj

Jednym z głównych ustaleń kongresu, było zmniejszenie ilości startujących zawodników w biegu indywidualnym oraz sprincie. Według nowych zasad, podczas tych konkurencji będzie mogło rywalizować maksymalnie 108 biathlonistów. Zmniejszone zostały także kwoty startowe poszczególnych reprezentacji. Od sezonu 2010/2011, najwięcej zawodników, sześciu, będą mogły wystawić reprezentacje, które w klasyfikacji narodów zajmują pierwsze pięć pozycji. Państwa zajmujące kolejne pozycje w Pucharze Narodów, będą mogły desygnować do zawodów odpowiednio mniejszą liczbę biathlonistów. Oprócz tego władzę IBU postanowiły zmienić zasady kwalifikacji do zwodów. Sezon został podzielony na trzy etapy. Każdy z nich składa się z trzech weekendów biathlonowych. Aby zakwalifikować się do następnego etapu, zawodnicy muszą zmieścić się w 15% nadwyżce czasowej w porównaniu z najlepszą trójką, w jednym z biegów indywidualnych bądź sprintów. Poprzednio owa nadwyżka wynosiła 20%[15].

Klasyfikacja generalnaEdytuj

Podczas kongresu zniesiona została zasada o odliczaniu trzech najgorszych startów z punktacji w klasyfikacji generalnej. Dotychczas trzy najgorsze występu zawodników nie były brane pod wagę podczas ustalanie klasyfikacji końcowej Pucharu Świata[22].

FalstartyEdytuj

Międzynarodowa Unia Biathlonowa postanowiła także zmienić zapisy odnośnie falstartów popełnianych przez zawodników w biegu pościgowym. Jeśli zawodnik wystartuje o mniej niż 3 sekundy za wcześnie to dostanie 30 sekund kary, zaś jeśli przekroczy 3 sekundy o zostanie zdyskwalifikowany[23].

Pozostałe założeniaEdytuj

  • Mistrzostwa świata w 2015 r. zostaną rozegrane w Kontiolahti. Fińska miejscowość w głosowaniu wygrała ze stolicą Norwegii – Oslo[24]
  • Do Pucharu IBU od sezonu 2011/2012 ma zostać wprowadzony system kwalifikacji oraz zmienione mają zostać nagrody pieniężne[25].
  • Nowy kontrakt podpisany z mediami ma zapewnić IBU dodatkowe dochody na produkcję obrazu na żywo z mistrzostw Europy, mistrzostw świata juniorów oraz mistrzostw świata w biathlonie letnim. Dzięki temu, możliwe będą transmisje na żywo z tych wydarzeń[25].
  • Kolejny kongres IBU ma się odbyć we włoskiej miejscowości Merano w 2012 r.
  • Zmieniony został przydział do biegu masowego. Od nowego sezonu kwalifikować do niego będzie się 25 najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej oraz pięciu najlepszych w poszczególnym etapie[26].

KadryEdytuj

  Austria[27]
Kadra Narodowa Kadra A Kadra B Kadra C
Zawodnik
Simon Eder
Tobias Eberhard
Dominik Landertinger
Daniel Mesotitsch
Friedrich Pinter
Christoph Sumann
Zawodnik
Julian Eberhard
Sven Grossegger
Michael Hauser
Michael Hörl
Bernhard Leitinger
Michael Reiter
Andreas Schwabl
Zawodnik
Albert Herzog
Fabian Hörl
Christian Kitzbichler
Martin Maier
Martin Mesotitsch
Alexander Nuss
Daniel Salvenmoser
Lorenz Wäger
Zawodnik
Ramona Düringer
Katharina Innerhofer
Kerstin Muschet
Romana Schrempf
Iris Waldhuber
  Francja[28]
Kadra A Kadra B Kadra A kobiet Kadra B kobiet
Zawodnik
Alexis Bœuf
Martin Fourcade
Simon Fourcade
Vincent Jay
Zawodnik
Clément Arnault
Jean-Guillaume Béatrix
Mathieu Souchal
Yann Guigonnet
Rémy Borgeot
Ludwig Erhart
Zawodniczka
Marie-Laure Brunet
Marie Dorin
Zawodniczka
Anaïs Bescond
Marine Bolliet
Laure Bosc
Sophie Boilley
Marine Dusser
Leslie Mercier
  Kanada[29]
Kadra A Kadra B Kadra A kobiet Kadra B kobiet
Zawodnik
Marc-André Bédard
Brendan Green
Jean-Philippe Leguellec
Scott Perras
Nathan Smith
Tyson Smith
Zawodnik
Patrick Côté
Scott Gow
Zawodniczka
Megan Imrie
Zina Kocher
Megan Tandy
Zawodnik
Rosanna Crawford
Claude Godbout
Melanie Schultz
  Niemcy[30]
Kadra A Kadra B Kadra A kobiet Kadra B kobiet
Zawodnik
Andreas Birnbacher
Daniel Böhm
Michael Greis
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Christoph Stephan
Zawodnik
Daniel Graf
Christoph Knie
Toni Lang
Erik Lesser
Manuel Müller
Michael Rösch
Alexander Wolf
Florian Graf
Matthias Bischl
Peter Hoffmann
Robin Kiel
Felix Schuster
Zawodniczka
Tina Bachmann
Juliane Döll
Miriam Gössner
Andrea Henkel
Kathrin Hitzer
Magdalena Neuner
Sabrina Buchholz
Zawodniczka
Maren Hammerschmidt
Carolin Hennecke
Franziska Hildebrand
Stefanie Hildebrand
Karolin Horchler
Nicole Wötzel
Anne Domeinski
Janin Hammerschmidt
  Norwegia[31]
Kadra A Kadra B Kadra A kobiet Juniorki
Zawodnik
Ole Einar Bjørndalen
Lars Berger
Ronny Hafsås
Alexander Os
Emil Hegle Svendsen
Tarjei Bø
Zawodnik
Rune Brattsveen
Lars Helge Birkeland
Sondre Flaa Eieland
Dak Erik Kokkin
Henrik L'Abée-Lund
Magnus L‘Abee-Lund
Zawodniczka
Tora Berger
Ann Kristin Flatland
Fanny Welle-Strand Horn
Synnøve Solemdal
Zawodniczka
Tiril Eckhoff
Hilde Fenne
Marie Hov
Marion Rønning Huber
Bente Landheim
Thekla Brun-Lie
Anne-Tine Markset
Kaia Wøien Nicolaisen
Ada Ringen
Elise Ringen
Birgitte Røksund
Maren Wangensteen
  Polska[32]
Kadra seniorów mężczyzn Kadra seniorów kobiet Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra młodzieżowa kobiet
Zawodnik
Tomasz Sikora
Łukasz Szczurek
Mirosław Kobus
Krzysztof Pływaczyk
Adam Kwak
Sebastian Witek
Łukasz Witek
Łukasz Słonina
Tomasz Puda
Grzegorz Bril
Mariusz Leja
Wojciech Maryniarczyk
Zawodnik
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Cyl
Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Paulina Bobak
Karolina Pitoń
Magdalena Nykiel
Monika Hojnisz
Magdalena Kępka
Irena Bukacka
Katarzyna Jakieła
Sylwia Malinowska
Zawodnik
Rafał Lepel
Grzegorz Jakubowicz
Mateusz Stec
Grzegorz Guzik
Jakub Gąsienica
Mateusz Matusik
Mateusz Wieczorek
Szymon Turkowicz
Marcin Skowron
Marek Firlej
Zawodnik
Monika Hojnisz
Maria Bukowska
Anna Mąka
Katarzyna Leja
Zuzanna Smolec
Julia Sosna
Iwoan Iwaniec
Martyna Jedynak
Anna Pitoń
Karolina Batorzyńska
  Rosja[33]
Kadra narodowa Kadra rezerwowa Kadra narodowa kobiet Kadra rezerwowa kobiet
Zawodnik
Andriej Makowiejew
Maksim Maksimow
Anton Szypulin
Władimir Siemakow
Iwan Czeriezow
Maksim Czudow
Artiom Uszakow
Jewgienij Ustiugow
Wiktor Wasiljew
Aleksiej Wołkow
Zawodnik
Dmitrij Blindow
Siarhiej Baczarnikau
Jewgienij Garaniczew
Siergiej Kugubajew
Timofiej Łapszyn
Dmitrij Małyszko
Zawodniczka
Anna Bogalij-Titowiec
Anna Bułygina
Jekatierina Jurłowa
Jekatierina Głazyrina
Anna Kunajewa
Jana Romanowa
Jekatierina Szumiłowa
Swietłana Slepcowa
Olga Wiłuchina
Olga Zajcewa
Zawodniczka
Marija Diemidowa
Marija Iwanowna
Anastasija Kalina
Julija Panczenko
Nadieżda Pisariewa[34]
Anastasija Romanowa
  Szwecja[35]
Kadra narodowa Kadra rezerwowa Kadra narodowa kobiet Kadra rezerwowa kobiet
Zawodnik
Carl Johan Bergman
Ted Armgren
Björn Ferry
Magnus Jonsson
Fredrik Lindström
Mattias Nilsson
Zawodnik
Tobias Arwidson
Christoffer Eriksson
Henrik Forsberg Junior
Pontus Olsson
Zawodniczka
Ingela Andersson
Sofia Domeij
Elisabeth Högberg
Helena Ekholm
Jenny Jonsson
Anna Maria Nilsson
Anna Carin Zidek
Anna-Karin Strömstedt
Zawodnik
Emelie Larsson
Elin Mattsson
  Szwajcaria[36]
Kadra narodowa Kadra A Kadra B Kadra C
Zawodnik
Selina Gasparin
Thomas Frei
Zawodnik
Claudio Böckli
Simon Hallenbarter
Ivan Joller
Matthias Simmen
Benjamin Weger
Zawodniczka
Christian Stebler
Zawodniczka
Irene Cadurisch
Elina Gasparin
Stephanie Schnydrig
Cudrin Condrau
Gaspard Cuenot
Mario Dolder
Lukas Meier
Kevin Russi
Sébastien Testuz
Serafin Wiestner
  Ukraina[37]
Kadra A mężczyzn Kadra A kobiet
Zawodnik
Ołeksandr Batiuk
Ołeh Bereżnyj
Ołeksandr Biłanenko
Andrij Wozniak
Andrij Deryzemla
Wjaczesław Derkacz
Witalij Kożuszko
Ołeksandr Kolos
Artem Pryma
Roman Pryma
Serhij Sedniew
Serhij Semenow
Anton Junak
Zawodniczka
Julija Bryhyneć
Julija Dżyma
Nina Karasewicz
Switłana Krykonczuk
Ludmyła Pysarenko
Ołena Pidhruszna
Wałentyna Semerenko
Wita Semerenko
Inna Suprun
Oksana Chwostenko
  Włochy[38]
Kadra A mężczyzn Kadra B mężczyzn Kadra A kobiet Kadra B kobiet
Zawodnik
Christian De Lorenzi
Lukas Hofer
Markus Windisch
Zawodnik
Pietro Dutto
Michael Galassi
Paulo Lazzarini
Dominik Windisch
Rudy Zini
Zawodniczka
Katja Haller
Karin Oberhofer
Michela Ponza
Zawodniczka
Roberta Fiandino
Dorothea Wierer

Wyniki szczegółoweEdytuj

Puchar Świata w ÖstersundEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
1 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
K 1.   Anna Carin Zidek   [39][40] 45:26,1 (0)

2.   Marie-Laure Brunet +8,9 (2)
3.   Helena Ekholm +42,7 (2)

4.   Wałentyna Semerenko
5.   Jana Romanowa
6.   Olga Zajcewa
7.   Teja Gregorin
8.   Swietłana Slepcowa
9.   Andrea Henkel
10.   Ann Kristin Flatland
14. Paulina Bobak +2:46,6 (1)
16. Magdalena Gwizdoń +3:08,4 (2)
17. Agnieszka Cyl +3:12,7 (3)
41. Weronika Nowakowska-Ziemniak +5:04,5 (4)
44. Monika Hojnisz +5:09,7 (2)
2 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
M 1.  Emil Hegle Svendsen   [41][42] 55:07,7 (2)

2.  Ole Einar Bjørndalen +19,1 (2)
3.  Martin Fourcade + 37,8 (1)

4.   Tarjei Bø
5.   Tomasz Sikora
6.   Klemen Bauer
7.   Michal Šlesingr
8.   Jakov Fak
9.   Janez Marič
10.   Daniel Mesotitsch
5. Tomasz Sikora +1:07,3 (1)
37. Łukasz Szczurek +4:42,2 (2)
75. Mirosław Kobus +7:51,7 (4)
3 grudnia Sprint
Raport IBU
K 1.   Kaisa Mäkäräinen 22:42,1 (0)

2.   Miriam Gössner +18,7 (0)
3.   Darja Domraczawa +47,1 (1)

4.   Tina Bachmann
5.   Helena Ekholm
6.   Andrea Henkel
7.   Teja Gregorin
8.   Olga Zajcewa
9.   Anna Carin Zidek   
10.   Wałentyna Semerenko
15. Agnieszka Cyl +1:41,7 (1)
33. Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:33,2 (2)
42. Magdalena Gwizdoń +2:37,5 (3)
43. Paulina Bobak +2:38,6 (0)
70. Monika Hojnisz +3:51,0 (1)
4 grudnia Sprint
Raport IBU
M 1.  Emil Hegle Svendsen  [43] 25:01,9 (1)

2.  Ole Einar Bjørndalen +3,9 (0)
3.  Martin Fourcade + 14,3 (0)

4.   Jakov Fak
5.   Tarjei Bø
6.   Alexander Os
7.   Andreas Birnbacher
8.   Anton Szypulin
9.   Michael Greis
10.   Andrij Deryzemla
30. Tomasz Sikora +1:54,6 (1)
63. Łukasz Szczurek +2:46,3 (2)
95. Krzysztof Pływaczyk +4:44,3 (2)
5 grudnia Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Kaisa Mäkäräinen 31:57,1 (0)

2.   Miriam Gössner +1:25,3 (3)
3.   Helena Ekholm +1:41,5 (2)

4.   Anna Carin Zidek   
5.   Wałentyna Semerenko
6.   Olga Zajcewa
7.   Swietłana Slepcowa
8.   Darja Domraczawa
9.   Teja Gregorin
10.   Tina Bachmann
28. Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:43,0 (3)
29. Agnieszka Cyl +4:55,4 (5)
41. Magdalena Gwizdoń +5:37,9 (4)
51. Paulina Bobak +6:40,7 (3)
5 grudnia Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.  Ole Einar Bjørndalen 35:47,7 (2)

2.  Emil Hegle Svendsen    +26,2 (3)
3.   Jakov Fak +1:00,7 (3)

4.   Tarjei Bø
5.   Martin Fourcade  
6.   Anton Szypulin
7.   Lukas Hofer
8.   Andreas Birnbacher
9.   Serhij Sedniew
10.   Maksim Maksimow
Polacy nie startowali

Klasyfikacje generalne po startach w Östersund:

Mężczyźni[44]

Kobiety[45]

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Emil Hegle Svendsen 174
2.   Ole Einar Bjørndalen 168
3.   Martin Fourcade 136
4.   Tarjei Bø 126
5   Jakov Fak 125
6   Andreas Birnbacher 99
7   Anton Szypulin 94
8   Michael Greis 88
9   Alexander Os 83
10   Michal Šlesingr 75
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 150
2   Helena Ekholm 136
3   Anna Carin Zidek 135
4   Wałentyna Semerenko 114
5   Miriam Gössner 110
6   Olga Zajcewa 110
7   Teja Gregorin 104
8   Andrea Henkel 98
9   Tina Bachmann 97
10   Swietłana Slepcowa 97

Puchar Świata w HochfilzenEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
10 grudnia Sprint
Raport IBU
M 1.   Tarjei Bø 28:17,6 (0)

2.   Serhij Sedniew +27,5 (1)
3.   Alexis Bœuf +33,3 (1)

4.   Emil Hegle Svendsen  
5.   Dominik Landertinger
6.   Simon Eder
7.   Lukas Hofer
8.   Iwan Czeriezow
9.   Jewgienij Ustiugow
10.   Ole Einar Bjørndalen
32. Tomasz Sikora +1:51,5 (0)
58. Łukasz Szczurek +2:39,5 (1)
87. Mirosław Kobus +4:00,8 (2)
10 grudnia Sprint
Raport IBU
K 1.   Anastasija Kuźmina 25:30,6 (0)

2.   Darja Domraczawa +19,8 (1)
3.   Kaisa Mäkäräinen    +23,8 (1)

4.   Ann Kristin Flatland
5.   Helena Ekholm
6.   Marie-Laure Brunet
7.   Magdalena Neuner
8.   Anna Bogalij-Titowiec
9.   Tora Berger
10.   Eveli Saue
33. Monika Hojnisz +2:12,4 (1)
39. Agnieszka Cyl +2:28,0 (3)
65. Paulina Bobak +3:27,0 (3)
74. Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:46,7 (4)
88. Magdalena Gwizdoń +4:54,7 (3)
11 grudnia Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.   Tarjei Bø 36:32,4 (1)

2.   Simon Eder +38,7 (0)
3.   Iwan Czeriezow +40,0 (2)

4.   Jewgienij Ustiugow
5.   Emil Hegle Svendsen   
6.   Christoph Sumann
7.   Ole Einar Bjørndalen   
8.   Michael Greis
9.   Alexis Bœuf
10.   Björn Ferry
17. Tomasz Sikora +1:54,4 (1)
60. Łukasz Szczurek +7:44,3 (5)
11 grudnia Sztafeta
Raport IBU
K 1.   Niemcy 1:16:22,5 (0+9)[46]
(Hitzer, Neuner, Buchholz, Henkel)

2.   Ukraina +59,1 (0+8)
(Chwostenko, Pidhruszna, Wi. Semerenko, Wa. Semerenko)
3.   Norwegia +1:08,4 (0+9)
(Solemdal, Flatland, Horn, Berger)

4.   Rosja
5.   Francja
6.   Szwecja
7.   Białoruś
8.   Polska
9.   Włochy
10.   Słowacja
8. Polska +3:56,4 (0+3)
(Bobak, Nowakowska-Ziemniak, Gwizdoń, Cyl)
12 grudnia Sztafeta
Raport IBU
M 1.   Norwegia 1:28:07,6 (1+7)
(Os, Bjørndalen, Svendsen, )

2.   Austria +53,1 (0+4)
(Mesotitsch, Eberhard, Sumann, Landertinger)
3.   Francja +3:28,8 (2+9)
(Jay, Beatrix, Habert, M. Fourcade)

4.   Niemcy
5.   Szwecja
6.   Ukraina
7.   Czechy
8.   Słowenia
9.   Szwajcaria
10.   Włochy
12. Polska +5:31,6 (1+10)
(Szczurek, Sikora, Kobus, Pływaczyk)
12 grudnia Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Helena Ekholm 35:17,8 (1)

2.   Kaisa Mäkäräinen    +32,0 (2)
3.   Darja Domraczawa +46,3 (3)

4.   Marie-Laure Brunet
5.   Anna Carin Zidek
6.   Anna Bogalij-Titowiec
7.   Magdalena Neuner
8.   Anastasija Kuźmina
9.   Teja Gregorin
10.   Tora Berger
34. Agnieszka Cyl +4:34,3 (5)
41. Monika Hojnisz +5:11,8 (4)

Klasyfikacje generalne po startach w Hochfilzen:

Mężczyźni[47]

Kobiety[48]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Emil Hegle Svendsen 257
2   Tarjei Bø 246
3   Ole Einar Bjørndalen 235
4   Martin Fourcade 167
5   Michael Greis 144
6   Anton Szypulin 143
7   Serhij Sedniew 136
8   Lukas Hofer 133
9   Simon Eder 110
10   Alexis Bœuf 99
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 252
2   Helena Ekholm 236
3   Anna Carin Zidek 204
4   Darja Domraczawa 190
5   Marie-Laure Brunet 175
6   Teja Gregorin 166
7   Wałentyna Semerenko 165
8   Miriam Gössner 149
9   Andrea Henkel 149
10   Olga Zajcewa 132

Puchar Świata w PokljuceEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
16 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
M 1.   Daniel Mesotitsch 52:05,6 (1)

2.   Benjamin Weger +58,4 (1)
3.   Serhij Sedniew +1:21,2 (2)

4.   Ołeh Bereżnyj
5.   Vincent Jay
6.   Miroslav Matiaško
7.   Jaroslav Soukup
8.   Tomasz Sikora
9.   Christoph Sumann
10.   Alexis Bœuf
8. Tomasz Sikora +2:05,9 (2)
67. Łukasz Szczurek +6:52,5 (4)
90. Mirosław Kobus +9:47,5 (8)
16 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
K 1.   Tora Berger 42:47,0 (0)

2.   Kaisa Mäkäräinen    +1,8 (1)
3.   Marie-Laure Brunet +35,3 (0)

4.   Wałentyna Semerenko
5.   Olga Zajcewa
6.   Marina Lebiediewa
7.   Anna Carin Zidek   
8.   Magdalena Neuner
9.   Teja Gregorin
10.   Swietłana Slepcowa
14. Agnieszka Cyl +2:57,9 (3)
22. Monika Hojnisz +3:39,8 (0)
41. Weronika Nowakowska-Ziemniak +5:04,4 (3)
62. Magdalena Gwizdoń +7:09,3 (5)
66. Paulina Bobak +7:49,9 (5)
18 grudnia Sprint
Raport IBU
M 1.   Björn Ferry 27:25,9 (0)

2.   Tarjei Bø +5,1 (1)
3.   Michael Greis +8,7 (0)

4.   Jakov Fak
5.   Jewgienij Ustiugow
6.   Lukas Hofer
7.   Lars Berger
8.   Serhij Sedniew
9.   Andriej Makowiejew
10.   Dominik Landertinger
21. Tomasz Sikora +1:08,0 (1)
54. Mirosław Kobus +2:10,6 (1)
81. Krzysztof Pływaczyk +3:06,4 (3)
18 grudnia Sprint
Raport IBU
K 1.   Magdalena Neuner 23:05,2 (2)

2.   Anastasija Kuźmina +11,2 (1)
3.   Kaisa Mäkäräinen    +17,0 (1)
3.   Olga Zajcewa +17,0 (0)

5.   Anaïs Bescond
6.   Marie Dorin
7.   Helena Ekholm
8.   Kathrin Hitzer
9.   Anna Bogalij-Titowiec
10.   Tina Bachmann
18. Agnieszka Cyl +1:06,9 (1)
54. Magdalena Gwizdoń +2:37,6 (2)
57. Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:43,5 (3)
67. Paulina Bobak +3:15,0 (2)
DNS Monika Hojnisz
19 grudnia Sztafeta mieszana
Raport IBU
K/M 1.   Szwecja 1:17:52,0 (0+10)
(Ekholm, Zidek, Lindström, Bergman)

2.   Ukraina +0,3 (0+7)
(Pidhruszna, Wi. Semerenko, Semenow, Sedniew)
3.   Francja +1,3 (0+10)
(Brunet, Dorin, Jay, M. Fourcade)

4.   Rosja
5.   Słowenia
6.   Włochy
7.   Słowacja
8.   Niemcy
9.   Białoruś
10.   Estonia
LPD Polska
(Cyl, Gwizdoń, Szczurek, Pływaczyk) (4+11)

Klasyfikacje generalne po startach w Pokljuce:

Mężczyźni[49]

Kobiety[50]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 329
2   Emil Hegle Svendsen 306
3   Ole Einar Bjørndalen 265
4   Serhij Sedniew 220
5   Michael Greis 201
6   Martin Fourcade 192
7   Jewgienij Ustiugow 178
8   Jakov Fak 171
9   Lukas Hofer 171
10   Simon Eder 169
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 354
2   Helena Ekholm 289
3   Anna Carin Zidek 257
4   Marie-Laure Brunet 251
5   Wałentyna Semerenko 235
6   Darja Domraczawa 233
7   Teja Gregorin 223
8   Olga Zajcewa 220
9   Anastasija Kuźmina 205
10   Andrea Henkel 190

Puchar Świata w OberhofieEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
5 stycznia Sztafeta
Raport IBU
M 1.   Niemcy 1:23:53,0 (2+16)
(Stephan, Wolf, Peiffer, Greis)

2.   Czechy +2:22,8 (3+14)
(Vítek, Soukup, Moravec, Šlesingr)
3.   Norwegia +2:24,0 (6+14)
(Os, Berger, Brattsveen, Bjørndalen)

4.   Ukraina
5.   Słowenia
6.   Francja
7.   Włochy
8.   Białoruś
9.   Japonia
10.   Szwajcaria
17. Polska +4:49,7 (4+14)
(Szczurek, Sikora, Witek, Pływaczyk)
6 stycznia Sztafeta
Raport IBU
K 1.   Szwecja 1:17:53,1 (1+8)
(Jonsson, Zidek, Nilsson, Ekholm)

2.   Francja +52,9 (3+9)
(Bescond, Dorin, Macabies, Brunet)
3.   Białoruś +1:31,4 (1+13)
(Skardino, Darja Domraczawa, Pisarewa, Kalinczyk)

4.   Ukraina
5.   Rosja
6.   Niemcy
7.   Polska
8.   Norwegia
9.   Włochy
10.   Czechy
7. Polska +3:32,1 (1+10)
(Bobak, Gwizdoń, Hojnisz, Cyl)
7 stycznia Sprint
Raport IBU
M 1.   Tarjei Bø   25:49,7 (1)

2.   Arnd Peiffer +16,7 (1)
3.   Michal Šlesingr +20,7 (0)

4.   Iwan Czeriezow
5.   Andriej Makowiejew
6.   Dominik Landertinger
7.   Benjamin Weger
8.   Emil Hegle Svendsen
9.   Carl Johan Bergman
10.   Lois Habert
82. Łukasz Szczurek +4:22,2 (4)
92. Krzysztof Pływaczyk +5:36,2 (4)
94. Łukasz Witek +5:56,1 (6)
8 stycznia Sprint
Raport IBU
K 1.   Ann Kristin Flatland 23:29,5 (1)

2.   Magdalena Neuner +5,7 (2)
3.   Andrea Henkel +15,2 (1)

4.   Darja Domraczawa
5.   Kaisa Mäkäräinen  
6.   Jekatierina Jurłowa
7.   Wita Semerenko
8.   Anna Carin Zidek
9.   Helena Ekholm
10.   Marina Lebiediewa
17. Agnieszka Cyl +1:39,9 (2)
41. Magdalena Gwizdoń +2:38,8 (2)
63. Monika Hojnisz +3:42,7 (2)
75. Paulina Bobak +4:18,3 (3)
9 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
M 1.   Tarjei Bø  39:51,3 (2)

2.   Emil Hegle Svendsen +2,4 (3)
3.   Iwan Czeriezow +4,1 (2)

4.   Martin Fourcade
5.   Michael Greis
6.   Andriej Makowiejew
7.   Maksim Czudow
8.   Michal Šlesingr
9.   Simon Eder
10.   Björn Ferry
Polacy nie startowali
9 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
K 1.   Helena Ekholm 33:22,9 (0)

2.   Andrea Henkel +1,6 (2)
3.   Swietłana Slepcowa +5,2 (0)

4.   Marie-Laure Brunet
5.   Ann Kristin Flatland
6.   Wita Semerenko
7.   Anastasija Kuźmina
8.   Jekatierina Jurłowa
9.   Magdalena Neuner 
10.   Kaisa Mäkäräinen 
27. Agnieszka Cyl +4:22,8 (7)

Klasyfikacje generalne po startach w Oberhofie:

Mężczyźni[51]

Kobiety[52]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 449
2   Emil Hegle Svendsen 394
3   Ole Einar Bjørndalen 304
4   Michael Greis 271
5   Serhij Sedniew 235
6   Martin Fourcade 235
7   Jewgienij Ustiugow 234
8   Arnd Peiffer 223
9   Lukas Hofer 222
10   Jakov Fak 212
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 425
2   Helena Ekholm 381
3   Marie-Laure Brunet 324
4   Anna Carin Zidek 320
5   Darja Domraczawa 302
6   Andrea Henkel 292
7   Wałentyna Semerenko 282
8   Anastasija Kuźmina 270
9   Ann Kristin Flatland 270
10   Teja Gregorin 266

Puchar Świata w RuhpoldingEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
12 stycznia Bieg indywidualny
Raport IBU
M 1.   Emil Hegle Svendsen 50:39,4 (1)

2.   Martin Fourcade +7,4 s (1)
3.   Dominik Landertinger +23,7 (1)

4.   Simon Fourcade
5.   Tarjei Bø   
6.   Michael Greis
7.   Jewgienij Ustiugow
8.   Ole Einar Bjørndalen
9.   Vincent Jay
10.   Iwan Czeriezow
17. Tomasz Sikora +2:43,7 (0)
33. Łukasz Szczurek +3:43,6 (0)
60. Krzysztof Pływaczyk +4:58,3 (1)
13 stycznia Bieg indywidualny
Rport IBU
K 1.   Olga Zajcewa 41:46,1 (0)

2.   Andrea Henkel +14,5 (0)
3.   Helena Ekholm +37,4 (0)

4.   Wałentyna Semerenko
5.   Marie Dorin
6.   Swietłana Slepcowa
7.   Wita Semerenko
8.   Kaisa Mäkäräinen   
9.   Tora Berger
10.   Jana Romanowa
28. Agnieszka Cyl +4:57,9 (3)
52. Paulina Bobak +7:15,5 (2)
61. Weronika Nowakowska-Ziemniak +8:20,0 (3)
64. Magdalena Gwizdoń +8:42,1 (5)
71. Karolina Pitoń +9:20,9 (2)
14 stycznia Sprint
Raport IBU
M 1.   Lars Berger 23:55,1 (0)

2.   Martin Fourcade +21,7 (0)
3.   Iwan Czeriezow +23,8 (0)

4.   Emil Hegle Svendsen
5.   Tarjei Bø  
6.   Christoph Sumann
7.   Michael Greis
8.   Björn Ferry
9.   Simon Hallenbarter
10.   Tomáš Holubec
72. Krzysztof Pływaczyk +2:57,2 (2)
83. Łukasz Szczurek +3:41,1 (3)
85. Łukasz Witek +3:48,5 (1)
15 stycznia Sprint
Raport IBU
K 1.   Tora Berger 20:33,3 (0)

2.   Andrea Henkel +1,1 (0)
3.   Magdalena Neuner +15,8 (1)

4.   Olga Zajcewa
5.   Marie-Laure Brunet
6.   Anastasija Kuźmina
7.   Anna Carin Zidek
8.   Kaisa Mäkäräinen  
9.   Helena Ekholm
10.   Ann Kristin Flatland
55. Paulina Bobak +2:56,6 (0)
69. Magdalena Gwizdoń +3:22,2 (3)
93. Karolina Pitoń +5:45,3 (4)
DNS Agnieszka Cyl
16 stycznia Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.   Björn Ferry 31:56,6 (0)

2.   Martin Fourcade +4,9 (2)
3.   Michael Greis +6,9 (0)

4.   Tarjei Bø  
5.   Iwan Czeriezow
6.   Lars Berger
7.   Emil Hegle Svendsen
8.   Simon Fourcade
9.   Christoph Stephan
10.   Andriej Makowiejew
Polacy nie startowali
16 stycznia Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Tora Berger 28:50,9 (1)

2.   Andrea Henkel +37,7 (2)
3.   Kaisa Mäkäräinen   +59,3 (2)

4.   Anna Carin Zidek
5.   Olga Zajcewa
6.   Helena Ekholm
7.   Anastasija Kuźmina
8.   Magdalena Neuner
9.   Jekatierina Jurłowa
10.   Swietłana Slepcowa
53. Paulina Bobak +5:55,5 (3)

Klasyfikacje generalne po startach w Ruhpolding:

Mężczyźni[53]

Kobiety[54]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 572
2   Emil Hegle Svendsen 533
3   Martin Fourcade 397
4   Michael Greis 393
5   Ole Einar Bjørndalen 362
6   Björn Ferry 315
7   Jewgienij Ustiugow 305
8   Iwan Czeriezow 299
9   Arnd Peiffer 296
10   Simon Eder 279
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 541
2   Helena Ekholm 499
3   Andrea Henkel 454
4   Marie-Laure Brunet 420
5   Anna Carin Zidek 415
6   Olga Zajcewa 391
7   Wałentyna Semerenko 373
8   Magdalena Neuner 359
9   Darja Domraczawa 357
10   Teja Gregorin 347

Puchar Świata w AnterselvieEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
20 stycznia Sprint
Raport IBU
M 1.   Anton Szypulin 23:36,2 (0)

2.   Michael Greis +10,0 (0)
3.   Lars Berger +20,5 (1)

4.   Simon Eder
5.   Christian De Lorenzi
6.   Carl Johan Bergman
7.   Arnd Peiffer
8.   Fredrik Lindström
9.   Iwan Czeriezow
10.   Christoph Sumann
50. Tomasz Sikora +1:46,6 (2)
62. Łukasz Szczurek +2:02,5 (1)
79. Krzysztof Pływaczyk +2:31,4 (1)
21 stycznia Sprint
Raport IBU
K 1.   Tora Berger 20:08,1 (0)

2.   Anastasija Kuźmina +29,1 (1)
3.   Olga Zajcewa +36,4 (1)

4.   Andrea Henkel
5.   Selina Gasparin
6.   Teja Gregorin
7.   Natalia Gusiewa
8.   Anna Bogalij-Titowiec
9.   Eveli Saue
10.   Jekatierina Jurłowa
32. Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:47,1 (1)
45. Agnieszka Cyl +2:10,7 (3)
71. Magdalena Gwizdoń +2:55,9 (2)
79. Karolina Pitoń +3:17,9 (2)
80. Paulina Bobak +3:22,9 (3)
22 stycznia Sztafeta
Raport IBU
K 1.   Rosja 1:11:14,7 (0+6)
(Slepcowa, Bogalij-Titowiec, Gusiewa, Zajcewa)

2.   Szwecja +57,1 (0+7)
(Jonsson, Zidek, Nilsson, Ekholm)
3.   Niemcy +2:20,1 (4+13)
(Buchholz, Hitzer, Gössner, Henkel)

4.   Białoruś
5.   Włochy
6.   Norwegia
7   Kazachstan
8.   Ukraina
9.   Polska
10.   Finlandia
9. Polska +3:58,8 (0+12)
(Cyl, Nowakowska-Ziemniak, Gwizdoń, Bobak)
22 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
M 1.   Martin Fourcade 35:33,4 (1)

2.   Björn Ferry +17,2 (2)
3.   Anton Szypulin +17,6 (2)

4.   Daniel Mesotitsch
5.   Arnd Peiffer
6.   Michael Greis
7.   Ole Einar Bjørndalen
8.   Simon Eder
9.   Emil Hegle Svendsen
10.   Vincent Jay
17. Tomasz Sikora +1:31,2 (3)
23 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
K 1.   Tora Berger 33:56,3 (2)

2.   Marie-Laure Brunet +0,6 (1)
3.   Darja Domraczawa +5,8 (0)

4.   Anastasija Kuźmina
5.   Teja Gregorin
6.   Magdalena Neuner
7.   Ann Kristin Flatland
8.   Selina Gasparin
9.   Swietłana Slepcowa
10.   Anna Bogalij-Titowiec
18. Agnieszka Cyl +1:19,3 (2)
23 stycznia Sztafeta
Raport IBU
M 1.   Niemcy 1:10:17,2 (0+7)
(Stephan, Böhm, Peiffer, Greis)

2.   Włochy +18,6 (0+9)
(de Lorenzi, Vuillermoz, Hofer, Windisch)
3.   Norwegia +28,2 (0+8)
(Svendsen, Bjørndalen, Os, )

4.   Rosja
5.   Austria
6.   Szwecja
7.   Francja
8.   Ukraina
9.   Stany Zjednoczone
10.   Szwajcaria
19. Polska +7:21,3 (2+10)
(Szczurek, Sikora, Pływaczyk, Witek)

Klasyfikacje generalne po startach w Anterselvie:

Mężczyźni[55]

Kobiety[56]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 598
2   Emil Hegle Svendsen 592
3   Michael Greis 485
4   Martin Fourcade 477
5   Ole Einar Bjørndalen 398
6   Arnd Peiffer 372
7   Björn Ferry 369
8   Iwan Czeriezow 360
9   Simon Eder 356
10   Anton Szypulin 334
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 560
2   Helena Ekholm 546
3   Andrea Henkel 523
4   Marie-Laure Brunet 497
5   Olga Zajcewa 460
6   Anna Carin Zidek 459
7   Tora Berger 452
8   Anastasija Kuźmina 441
9   Teja Gregorin 425
10   Wałentyna Semerenko 423

Puchar Świata w Presque IsleEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
4 lutego Sprint
Raport IBU
M 1.   Arnd Peiffer 25:28,8 (0)

2.   Martin Fourcade +15,9 (1)
3.   Iwan Czeriezow +36,4 (0)

4.   Tarjei Bø  
5.   Carl Johan Bergman
6.   Markus Windisch
7.   Christoph Stephan
8.   Lukas Hofer
9.   Alexis Bœuf
10.   Serhij Sedniew
18. Tomasz Sikora +1:42,0 (1)
55. Łukasz Szczurek +3:03,9 (1)
72. Krzysztof Pływaczyk +4:45,6 (3)
4 lutego Sprint
Raport IBU
K 1.   Helena Ekholm 20:38,7 (0)

2.   Tora Berger +8,8 (1)
3.   Wałentyna Semerenko +19,4 (0)

4.   Michela Ponza
5.   Marie Dorin
6.   Agnieszka Cyl
6.   Magdalena Neuner
8.   Sophie Boilley
9.   Kaisa Mäkäräinen  
10.   Swietłana Slepcowa
6. Agnieszka Cyl +35,7 (0)
DNS Weronika Nowakowska-Ziemniak
5 lutego Sztafeta mieszana
Raport IBU
K/M 1.   Niemcy 1:13:31,6 (0+11)
(Hitzer, Neuner, Wolf, Böhm)

2.   Francja +27,9 (0+7)
(Brunet, Boilley, Jay, Bœuf)
3.   Rosja +1:01,4 (0+13)
(Slepcowa, Gusiewa, Czeriezow, Czudow)

4.   Włochy
5.   Słowenia
6.   Szwecja
7.   Stany Zjednoczone
8.   Polska
9.   Finlandia
10.   Norwegia
8. Polska +3:12,2 (1+15)
(Cyl, Nowakowska-Ziemniak, Sikora, Szczurek)
6 lutego Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.   Alexis Bœuf 36:02,4 (2)

2.   Iwan Czeriezow +10,3 (4)
3.   Carl Johan Bergman +14,3 (3)

4.   Arnd Peiffer
5.   Maksim Czudow
6.   Tarjei Bø  
7.   Martin Fourcade
8.   Lukas Hofer
9.   Andreas Birnbacher
10.   Henrik L'Abée-Lund
17. Tomasz Sikora +2:24,2 (4)
46. Łukasz Szczurek +5:43,0 (5)
6 lutego Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Tora Berger 35:12,1 (4)

2.   Marie Dorin +30,7 (3)
3.   Darja Domraczawa +1:11,2 (5)

4.   Magdalena Neuner
5.   Andrea Henkel
6.   Kaisa Mäkäräinen  
7.   Sophie Boilley
8.   Andreja Mali
9.   Michela Ponza
10.   Helena Ekholm  
11. Agnieszka Cyl +2:39,1 (5)

Klasyfikacje generalne po startach w Presque Isle:

Mężczyźni[57]

Kobiety[58]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 679
2   Emil Hegle Svendsen 592
3   Martin Fourcade 567
4   Michael Greis 485
5   Arnd Peiffer 475
6   Iwan Czeriezow 462
7   Ole Einar Bjørndalen 398
8   Lukas Hofer 372
9   Björn Ferry 369
10   Simon Eder 356
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Helena Ekholm 637
2   Kaisa Mäkäräinen 630
3   Andrea Henkel 579
4   Tora Berger 566
5   Marie-Laure Brunet 528
6   Anna Carin Zidek 500
7   Wałentyna Semerenko 499
8   Darja Domraczawa 483
9   Magdalena Neuner 478
10   Olga Zajcewa 460

Puchar Świata w Fort KentEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
10 lutego Sprint
Raport IBU
M 1.   Emil Hegle Svendsen 24:51,4 (1)

2.   Michal Šlesingr +7,2 (0)
3.   Tarjei Bø   +9,3 (0)

4.   Martin Fourcade
5.   Daniel Böhm
6.   Jakov Fak
7.   Iwan Czeriezow
8.   Serhij Sedniew
9.   Michael Greis
10.   Julian Eberhard
42. Tomasz Sikora +2:01,0 (3)
54. Łukasz Szczurek +2:31,8 (2)
DNF Krzysztof Pływaczyk
11 lutego Sprint
Raport IBU
K 1.   Andrea Henkel 23:20,0 (0)

2.   Miriam Gössner +10,9 (2)
3.   Magdalena Neuner +15,8 (2)

4.   Tora Berger
5.   Teja Gregorin
6.   Darja Domraczawa
7.   Marie Dorin
8.   Kaisa Mäkäräinen  
9.   Inna Suprun
10.   Nadzieja Skardzina
25. Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:57,2 (0)
32. Agnieszka Cyl +2:11,4 (3)
12 lutego Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.   Emil Hegle Svendsen 35:46,0 (1)

2.   Martin Fourcade +0,0 (1)
3.   Tarjei Bø   +1:17,5 (3)

4.   Michal Šlesingr
5.   Carl Johan Bergman
6.   Christoph Sumann
7.   Andreas Birnbacher
8.   Iwan Czeriezow
9.   Alexander Os
10.   Klemen Bauer
13. Tomasz Sikora +2:40,1 (1)
52. Łukasz Szczurek +7:12,2 (5)
12 lutego Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Andrea Henkel 31:09,1 (1)

2.   Magdalena Neuner +24,8 (3)
3.   Marie Dorin +56,3 (0)

4.   Tora Berger
5.   Kaisa Mäkäräinen  
6.   Kathrin Hitzer
7.   Teja Gregorin
8.   Darja Domraczawa
9.   Jekatierina Głazyrina
10.   Miriam Gössner
14. Agnieszka Cyl +2:53,0 (1)
37. Weronika Nowakowska-Ziemniak +6:31,1 (5)
13 lutego Bieg masowy
Raport IBU
M 1.   Martin Fourcade    39:48,9 (2)

2.   Tomasz Sikora +3,1 (0)
3.   Tarjei Bø    +4,7 (2)

4.   Andreas Birnbacher
5.   Alexander Os
6.   Emil Hegle Svendsen
7.   Fredrik Lindström
8.   Lukas Hofer
9.   Lowell Bailey
10.   Serhij Sedniew
2. Tomasz Sikora +3,1 (0)
13 lutego Bieg masowy
Raport IBU
K 1.   Magdalena Neuner 39:30,6 (1)

2.   Andrea Henkel +23,6 (1)
3.   Darja Domraczawa +28,7 (1)

4.   Tora Berger
5.   Kaisa Mäkäräinen  
6.   Helena Ekholm
7.   Kathrin Hitzer
8.   Sabrina Buchholz
9.   Marie Dorin
10.   Wałentyna Semerenko
11. Agnieszka Cyl +2:04,4 (2)

Klasyfikacje generalne po startach w Fort Kent:

Mężczyźni[59]

Kobiety[60]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 823
2   Emil Hegle Svendsen 750
3   Martin Fourcade 724
4   Iwan Czeriezow 532
5   Michael Greis 517
6   Arnd Peiffer 475
7   Carl Johan Bergman 438
8   Lukas Hofer 429
9   Serhij Sedniew 419
10   Michal Šlesingr 417
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Andrea Henkel 753
2   Kaisa Mäkäräinen 744
3   Helena Ekholm 723
4   Tora Berger 695
5   Magdalena Neuner 640
6   Darja Domraczawa 603
7   Anna Carin Zidek 586
8   Marie-Laure Brunet 585
9   Teja Gregorin 556
10   Wałentyna Semerenko 554

Mistrzostwa Świata w Chanty-MansyjskuEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
3 marca Sztafeta mieszana
Raport IBU
K/M 1.   Norwegia 1:14:22,5 (0+7)
(Berger, Flatland, Bjørndalen, )

2.   Niemcy +22,9 (0+8)
(Henkel, Neuner, Peiffer, Greis)
3.   Francja +1:16,2 (0+8)
(Brunet, Dorin, Boeuf, M. Fourcade)

4.   Szwecja
5.   Włochy
6.   Rosja
7.   Austria
8.   Ukraina
9.   Finlandia
10.   Białoruś
17. Polska +7:05,4 (1+9)
(Cyl, Gwizdoń, Pływaczyk, Kobus)
4 marca Sprint
Raport IBU
M 1.   Arnd Peiffer 24:34,0 (1)

2.   Martin Fourcade +13,0 (2)
3.   Tarjei Bø   +25,2 (1)

4.   Andriej Makowiejew
5.   Emil Hegle Svendsen
6.   Andreas Birnbacher
7.   Christoph Stephan
8.   Edgars Piksons
9.   Michael Greis
10.   Andrij Deryzemla
84. Krzysztof Pływaczyk +3:41,5 (3)
93. Łukasz Szczurek +4:09,6 (3)
97. Mirosław Kobus +4:32,4 (4)
98. Grzegorz Bril +4:36,9 (4)
5 marca Sprint
Raport IBU
K 1.   Magdalena Neuner 20:31,2 (0)

2.   Kaisa Mäkäräinen    +12,2 (0)
3.   Anastasija Kuźmina +40,0 (1)

4.   Olga Zajcewa
5.   Helena Ekholm
6.   Jekatierina Jurłowa
7.   Tora Berger
8.   Marie Dorin
9.   Miriam Gössner
10.   Wałentyna Semerenko
13. Agnieszka Cyl +1:46,6 (0)
32. Magdalena Gwizdoń +2:49,0 (1)
69. Monika Hojnisz +4:17,5 (3)
76. Paulina Bobak +4:44,0 (2)
6 marca Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.   Martin Fourcade 33:02,6 (3)

2.   Emil Hegle Svendsen +3,8 (2)
3.   Tarjei Bø   +5,2 (2)

4.   Arnd Peiffer
5.   Andreas Birnbacher
6.   Simon Fourcade
7.   Andrij Deryzemla
8.   Michal Šlesingr
9.   Lukas Hofer
10.   Björn Ferry
Polacy nie startowali
6 marca Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Kaisa Mäkäräinen   30:00,1 (0)

2.   Magdalena Neuner +21,6 (2)
3.   Helena Ekholm +1:43,6 (0)

4.   Andrea Henkel
5.   Tora Berger
6.   Anastasija Kuźmina
7.   Miriam Gössner
8.   Jana Gereková
9.   Dorothea Wierer
10.   Jekatierina Jurłowa
27. Agnieszka Cyl +5:11,3 (5)
32. Magdalena Gwizdoń +6:07,1 (2)
8 marca Bieg indywidualny
Raport IBU
M 1.   Tarjei Bø   48:29,9 (1)

2.   Maksim Maksimow +40,0 (0)
3.   Christoph Sumann +45,5 (1)

4.   Emil Hegle Svendsen   
5.   Björn Ferry
6.   Ole Einar Bjørndalen
7.   Michael Greis
8.   Andreas Birnbacher
9.   Maksim Czudow
10.   Martin Fourcade
52. Grzegorz Bril +5:38,3 (2)
66. Mirosław Kobus +6:39,2 (2)
68. Krzysztof Pływaczyk +7:08,3 (3)
72. Łukasz Szczurek +7:32,7 (2)
9 marca Bieg indywidualny
Raport IBU
K 1.   Helena Ekholm 47:08,3 (0)

2.   Tina Bachmann +2:15,8 (2)
3.   Wita Semerenko +2:52,1 (3)

4.   Nadzieja Skardzina
5.   Magdalena Neuner
6.   Marie Dorin
7.   Jekatierina Jurłowa
8.   Veronika Vítková
9.   Anastasija Kuźmina
10.   Tora Berger
22. Agnieszka Cyl +5:55,8 (3)
23. Paulina Bobak +6:10,2 (2)
60. Monika Hojnisz +10:50,4 (5)
74. Magdalena Gwizdoń +13:04,5 (9)
11 marca Sztafeta
Raport IBU
M 1.   Norwegia 1:16:13,9 (0+2 2+8)
(Bjørndalen, Os, Svendsen, )

2.   Rosja +13,4 (0+5 0+3)
(Szypulin, Ustiugow, Maksimow, Czeriezow)
3.   Ukraina +28,0 (0+4 0+6)
(Biłanenko, Deryzemla, Semenow, Sedniew)

4.   Szwecja
5.   Włochy
6.   Stany Zjednoczone
7.   Niemcy
8.   Słowenia
9.   Austria
10.   Czechy
21. Polska +6:14,4 (0+2 0+7)
(Kobus, Szczurek, Bril, Pływaczyk)
12 marca Bieg masowy
Raport IBU
K 1.   Magdalena Neuner 36:48,5 (4)

2.   Darja Domraczawa +4,8 (3)
3.   Tora Berger +14,0 (3)

4.   Kaisa Mäkäräinen
5.   Teja Gregorin
6.   Olga Zajcewa
7.   Helena Ekholm  
8.   Marie Dorin
9.   Marie-Laure Brunet
10.   Anastasija Kuźmina
19. Agnieszka Cyl +2:01,7 (2)
12 marca Bieg masowy
Raport IBU
M 1.   Emil Hegle Svendsen 38:42,7 (1)

2.   Jewgienij Ustiugow +5,0 (0)
3.   Lukas Hofer +14,3 (1)

4.   Tarjei Bø  
5.   Iwan Czeriezow
6.   Ole Einar Bjørndalen
7.   Andriej Makowiejew
8.   Arnd Peiffer
9.   Simon Eder
10.   Martin Fourcade  
Polacy nie startowali
13 marca Sztafeta
Raport IBU
K 1.   Niemcy 1:13:31,1 (0+7 2+6)
(Henkel, Gössner, Bachmann, Neuner)

2.   Ukraina[61]+24,5 (0+0 0+4)
(Wa. Semerenko, Wi. Semerenko, Pidhruszna, Chwostenko)
3.   Francja +47,2 (0+6 0+3)
(Bescond, Brunet, Boilley, Dorin)

4.   Białoruś
5.   Włochy
6.   Norwegia
7.   Szwecja
8.   Słowacja
9.   Rosja
10.   Polska
10. Polska +4:55,5 (0+4 0+5)
(Bobak, Gwizdoń, Hojnisz, Cyl)

Klasyfikacje generalne po startach w Chanty-Mansyjsku:

Mężczyźni[62]

Kobiety[63]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 1022
2   Emil Hegle Svendsen 947
3   Martin Fourcade 900
4   Arnd Peiffer 638
5   Iwan Czeriezow 636
6   Michael Greis 636
7   Lukas Hofer 548
8   Michal Šlesingr 524
9   Ole Einar Bjørndalen 510
10   Simon Eder 497
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 914
2   Helena Ekholm 907
3   Magdalena Neuner 854
4   Tora Berger 850
5   Andrea Henkel 845
6   Darja Domraczawa 700
7   Anna Carin Zidek 667
8   Wałentyna Semerenko 657
9   Teja Gregorin 657
10   Marie Dorin 654

Puchar Świata w Oslo/HolmenkollenEdytuj

Data Konkurencja K/M Zwycięzcy Top 10 Polacy
17 marca Sprint
Raport IBU
K 1.   Magdalena Neuner 21:04,6 (1)

2.   Tora Berger +31,3 (1)
3.   Darja Domraczawa +46,1 (2)

4.   Anastasija Kuźmina
5.   Wita Semerenko
6.   Natalja Gusiewa
7.   Andrea Henkel
8.   Kathrin Hitzer
9.   Fanny Welle-Strand Horn
10.   Jewgienija Siedowa
Polki nie startowały
17 marca Sprint
Raport IBU
M 1.   Andreas Birnbacher 26:14,6 (0)

2.   Björn Ferry +10,2 (0)
3.   Alexander Wolf +44,0 (0)

4.   Serhij Semenow
5.   Fredrik Lindström
6.   Emil Hegle Svendsen
7.   Christoph Sumann
8.   Arnd Peiffer
9.   Daniel Mesotitsch
10.   Lars Berger
Polacy nie startowali
19 marca Bieg pościgowy
Raport IBU
K 1.   Anastasija Kuźmina 33:42,5 (3)

2.   Darja Domraczawa +23,1 (5)
3.   Andrea Henkel +27,6 (3)

4.   Kaisa Mäkäräinen   
5.   Jekatierina Jurłowa
6.   Miriam Gössner
7.   Selina Gasparin
8.   Tora Berger
9.   Swietłana Slepcowa
10.   Wita Semerenko
Polki nie startowały.
19 marca Bieg pościgowy
Raport IBU
M 1.   Emil Hegle Svendsen 32:59,2 (3)

2.   Tarjei Bø    +0,6 (1)
3.   Martin Fourcade +7,3 (1)

4.   Björn Ferry
5.   Fredrik Lindström
6.   Lars Berger
7.   Simon Eder
8.   Michael Greis
9.   Jewgienij Ustiugow
10.   Anton Szypulin
Polacy nie startowali
20 marca Bieg masowy
Raport IBU
K 1.   Darja Domraczawa

2.   Anna Bogalij-Titowiec
3.   Olga Zajcewa

4.   Andrea Henkel
5.   Swietłana Slepcowa
6.   Magdalena Neuner   
7.   Natalja Sorokina
8.   Helena Ekholm
9.   Kathrin Hitzer
10.   Wita Semerenko
Polki nie startowały.
20 marca Bieg masowy
Raport IBU
M 1.   Emil Hegle Svendsen 39:07,6 (2)

2.   Jewgienij Ustiugow +0,4 (1)
3.   Ole Einar Bjørndalen +10,0 (1)

4.   Christoph Sumann
5.   Arnd Peiffer
6.   Björn Ferry
7.   Martin Fourcade  
8.   Tarjei Bø  
9.   Christoph Stephan
10.   Florian Graf
Polacy nie startowali

Klasyfikacje generalne po startach w Oslo/Holmenkollen:

Mężczyźni[64]

Kobiety[65]

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tarjei Bø 1110
2   Emil Hegle Svendsen 1105
3   Martin Fourcade 990
4   Arnd Peiffer 735
5   Iwan Czeriezow 711
6   Michael Greis 707
7   Björn Ferry 607
8   Christoph Sumann 594
9   Michal Šlesingr 592
10   Ole Einar Bjørndalen 586
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kaisa Mäkäräinen 1005
2   Andrea Henkel 972
3   Helena Ekholm 971
4   Tora Berger 963
5   Magdalena Neuner 952
6   Darja Domraczawa 862
7   Marie Dorin 726
8   Teja Gregorin 722
9   Anastasija Kuźmina 708
10   Anna Carin Zidek 703

Wyniki zbiorczeEdytuj

MężczyźniEdytuj

  Östersund, 1,12,2010 - 5,12,2010
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
2 grudnia 2010 Bieg indywidualny (20 km)   Emil Hegle Svendsen   Ole Einar Bjørndalen   Martin Fourcade
4 grudnia 2010 Sprint (10 km)   Emil Hegle Svendsen   Ole Einar Bjørndalen   Martin Fourcade
5 grudnia 2010 Bieg pościgowy (12,5 km)   Ole Einar Bjørndalen   Emil Hegle Svendsen   Jakov Fak
  Hochfilzen, 10,12,2010 - 12,12,2010
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
10 grudnia 2010 Sprint (10 km)   Tarjei Bø   Serhij Sedniew   Alexis Bœuf
11 grudnia 2010 Bieg pościgowy (12,5 km)   Tarjei Bø   Simon Eder   Iwan Czeriezow
12 grudnia 2010 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Norwegia
Alexander Os
Ole Einar Bjørndalen
Emil Hegle Svendsen
Tarjei Bø
  Austria
Daniel Mesotitsch
Tobias Eberhard
Christoph Sumann
Dominik Landertinger
  Francja
Vincent Jay
Jean-Guillaume Béatrix
Lois Habert
Martin Fourcade
  Pokljuka, 16,12,2010 - 19,12,2010
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 grudnia 2010 Bieg indywidualny (20 km)   Daniel Mesotitsch   Benjamin Weger   Serhij Sedniew
18 grudnia 2010 Sprint (10 km)   Björn Ferry   Tarjei Bø   Michael Greis
  Oberhof, 5,01,2011 - 9,01,2011
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
5 stycznia 2011 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Niemcy
Christoph Stephan
Alexander Wolf
Arnd Peiffer
Michael Greis
  Czechy
Zdeněk Vítek
Jaroslav Soukup
Ondřej Moravec
Michal Šlesingr
  Norwegia
Alexander Os
Lars Berger
Rune Brattsveen
Ole Einar Bjørndalen
7 stycznia 2011 Sprint (10 km)   Tarjei Bø   Arnd Peiffer   Michal Šlesingr
9 stycznia 2011 Bieg masowy (15 km)   Tarjei Bø   Emil Hegle Svendsen   Iwan Czeriezow
  Ruhpolding, 12,01,2011 - 16,01,2011
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 stycznia 2011 Bieg indywidualny (20 km)   Emil Hegle Svendsen   Martin Fourcade   Dominik Landertinger
15 stycznia 2011 Sprint (10 km)   Lars Berger   Martin Fourcade   Iwan Czeriezow
16 stycznia 2011 Bieg pościgowy (12,5 km)   Björn Ferry   Martin Fourcade   Michael Greis
  Anterselva, 20,01,2011 - 23,01,2011
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
20 stycznia 2011 Sprint (10 km)   Anton Szypulin   Michael Greis   Lars Berger
22 stycznia 2011 Bieg masowy (15 km)   Martin Fourcade   Björn Ferry   Anton Szypulin
23 stycznia 2011 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Niemcy
Christoph Stephan
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
Michael Greis
  Włochy
Christian De Lorenzi
Rene Laurent Vuillermoz
Lukas Hofer
Markus Windisch
  Norwegia
Emil Hegle Svendsen
Ole Einar Bjørndalen
Alexander Os
Tarjei Bø
  Presque Isle, 4,02,2011 - 6,02,2011
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
4 lutego 2011 Sprint (10 km)   Arnd Peiffer   Martin Fourcade   Iwan Czeriezow
6 lutego 2011 Bieg pościgowy (12,5 km)   Alexis Bœuf   Iwan Czeriezow