Otwórz menu główne

Puchar Świata w biathlonie 2008/2009

Puchar Świata w biathlonie 2008/2009 to 32. edycja Pucharu Świata w historii tej dyscypliny sportowej. Cykl rozpoczął bieg indywidualny mężczyzn w szwedzkim Östersund 3 grudnia 2008, zaś zakończył bieg masowy w Chanty-Mansyjsku w Rosji 29 marca. Najważniejszą imprezą sezonu były Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2009, które po raz pierwszy zostały rozegrane na kontynencie azjatyckim, a dokładniej w południowokoreańskim mieście Pjongczang. Ostateczny kalendarz został zatwierdzony 19 czerwca 2008 w Salzburgu w Austrii.

Puchar Świata w biathlonie 2008/2009
2007/2008 2009/2010
Data 03.12.2008 - 29.03.2009
Miejsce rozpoczęcia Szwecja Östersund
Miejsce zakończenia Rosja Chanty-Mansyjsk
Zwycięzcy
Generalna Szwecja Helena Jonsson

Norwegia Ole E. Bjørndalen
Sprint Szwecja Helena Jonsson

Norwegia Ole E. Bjørndalen
Bieg indywidualny Niemcy Magdalena Neuner

Niemcy Michael Greis
Bieg na dochodzenie Niemcy Kati Wilhelm

Norwegia Ole E. Bjørndalen
Bieg masowy Szwecja Helena Jonsson

Austria Dominik Landertinger
Sztafeta  Niemcy

 Austria
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Niemcy

 Norwegia

Kryształowej kuli, zdobytej w poprzednim sezonie, bronił Norweg Ole Einar Bjørndalen, wśród panów, oraz Niemka Magdalena Neuner.

Klasyfikacje generalną mężczyzn, po raz szósty w karierze i po raz drugi z rzędu, wygrał reprezentant Norwegii Ole Einar Bjørndalen. Najbardziej utytułowany biathlonista wszech czasów zgromadził 1080 punktów i o 210 wyprzedził Polaka Tomasza Sikorę oraz o 236 swojego rodaka Emila Hegle Svendsena. Bjørndalen wygrał także klasyfikacje sprintu i biegu pościgowego, oraz wspólnie z kolegami zwyciężył w Pucharze Narodów. W klasyfikacji biegu masowego najlepszy okazał się młody Austriak Dominik Landertinger, zaś w biegu indywidualnym wygrał Niemiec Michael Greis. W rywalizacji najlepsi okazali się po raz pierwszy w historii Austriacy.

Wśród pań swoje debiutanckie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata odniosła Helena Jonsson. Szwedka zgromadziła tyle samo punktów co Kati Wilhelm, jednak po anulowaniu wyników zdyskwalifikowanych zawodniczek uznano jej więcej zwycięstw, dzięki czemu wywalczyła kryształową kulę. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Norweżka Tora Berger. Do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Jonsson „dorzuciła” także zwycięstwo w klasyfikacji biegu pościgowego oraz sprintu. Pozostałe klasyfikacje „padły” łupem Niemek, Kati Wilhelm wygrała w biegu pościgowym zaś Magdalena Neuner zwyciężyła w biegu indywidualnym. Klasyfikacje drużynowe wygrały reprezentantki Niemiec.

LiderzyEdytuj

Kalendarz Pucharu ŚwiataEdytuj

 
Östersund
Oberhof
Ruhpolding
Hochfilzen
Antholz
Trondheim
Miejsca zawodów (Europa)
 
Chanty-Mansyjsk
Whistler
P'yŏngch'ang
Miejsca zawodów (Świat)

W porównaniu do poprzedniego sezonu biathloniści ani razu nie zagościli w Finlandii. Zawody w Kontiolahti, które otwierały sezon 2007/2008, zastąpione zostały startami w Östersund[1]. Poza tym poprzez przebudowę stadionu w Oslo/Holmenkollen związaną z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbędą się tam w 2011, zawodnicy zamiast do stolicy Norwegii zawitali do Trondheim. W kalendarzu Pucharu Świata nastąpiła jeszcze jedna zmiana. Zawody w Vancouver, będące próbą przed olimpijską zastąpiły starty w Pjongczangu.

Według pierwszych ustaleń, w połowie grudnia miały odbyć się starty w słoweńskiej Pokljuce. Jednak przebudowa stadionu nie zakończy się przed planowanym terminem, przez co postanowiono przenieść zawody do Hochfilzen. Rozważano również aby Puchar Świata przenieść do słowackiego Osrblie, ale również tam prace remontowe zostaną zakończone znacznie później. W tym wypadku biathloniści dwukrotnie gościli w Hochfilzen[2].

Zawody Pucharu Świata zostały rozegrane w siedmiu państwach i ośmiu miastach, na dwóch kontynentach, europejskim oraz w Ameryce Północnej, nie licząc Mistrzostw Świata, które rozegrane zostały w Azji. Najczęściej biathloniści gościli w Niemczech oraz w Austrii.

Terminy[3]Edytuj

Kongres w PradzeEdytuj

W dniach 47 września w czeskiej Pradze odbył się kongres Międzynarodowej Unii Biathlonowej[4] . Podczas zjazdu podjęto kilka znaczących decyzji, wprowadzających zmiany w zawodach Pucharu Świata

Nagrody pieniężne oraz punktacjaEdytuj

Podczas zjazdu kongres postanowił zwiększyć liczbę zawodników, którzy będą dostawali nagrody pieniężne. Dotychczas honorowanych było najlepszych ośmiu zawodników. Od początku nowego sezonu, najlepszych dziesięciu zawodników w Biegu Indywidualnym, Sprincie, Biegu Pościgowym oraz Biegu Masowym będzie dostawać premię pieniężną[5].

Innym równie ważnym założeniem kongresu jest zwiększenie ilości punktujących zawodników. Do tej pory punkty otrzymywała najlepsza trzydziestka, zaś od nowego sezonu liczba ta zostanie powiększona do 40 zawodników[6]. Zwycięzca będzie otrzymywał 60 punktów, drugi zawodnik 54, trzeci 48. Dzięki temu zwiększyła się różnica punktowa pomiędzy pierwszym a drugim biathlonistą na mecie, co ma spowodować wzrost rywalizacji. Poza tym ostatni zawodnik biegu masowego otrzyma 11 punktów, ponieważ są ograniczenia co do ilości startujących tam zawodników[6].

Nowa punktacja
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Punkty 60 54 48 43 40 38 36 34 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Zmniejszenie ilości zawodnikówEdytuj

71,7% członków głosowało przeciwko zmniejszeniu ilości zawodników startujących w zawodach Pucharu Świata, pomimo wcześniejszej tezy prezydenta IBU Andreas Bessberg, oznaczającej, że aprobata dla zmniejszenie ilości zawodników jest konieczna dla dobrej przyszłości Biathlonu. Przeciwko ograniczeniom głosowały głównie mniejsze organizacje narodowe, które miały obawy co do swojej przyszłości. Głosowanie dotyczyło startów w sprincie oraz biegu indywidualnym, gdzie występowało 130 sportowców. Zmniejszenie ilości zawodników miało zwiększyć atrakcyjność oraz sprawić, że w relacjach telewizyjnych pokazywani byliby także słabsi biathloniści[7].

Pozostałe założeniaEdytuj

Składy[10]Edytuj

  Austria
Kadra narodowa oraz kadra A Kadra B i C mężczyzn Kadra A kobiet
Kadra Zawodnik
n[11] Simon Eder
n Dominik Landertinger
n Daniel Mesotitsch
n Fridrich Pinter
n Christoph Sumann
A Mario Drescher
A Julian Eberhard
A Tobias Eberhard
A Sven Grossegger
A Daniel Salvenmoser
Kadra Zawodnik
B Albert Herzog
B Bernhard Leitinger
B Andreas Schwabl
C Philipp Blaim
B Alexander Hagn
B Thomas Haumer
B Michael Horl
C Sebastian Slowiok
C Lorenz Wager
Kadra Zawodniczka
A Iris Schwabl
  Finlandia
Kadra A mężczyzn Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Timo Antila
A Jarkko Kauppinen
A Paavo Puurunen
B Marko Mänttäri
B Marko Nieminen
B Tapio Pukki
B Ville Simola
Kadra Zawodnik
J Toni Heikura
J Tommi Kärmeniemi
J Sami Orpana
J Kalle Piira
J Jori Rantahakala
J Mikko Repo
J Ahti Toivanen
J Temu Tukiainen
J Vili Vajanto
J Eppu Väänänen
Kadra Zawodniczka
A Mari Laukkanen
A Kaisa Mäkäräinen
A Susanna Porela
B Teija Kuntola
Kadra Zawodniczka
J Pinja Piira
J Sarianne Repo
J Titta Simola
  Francja
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Vincent Defrasne
A Simon Fourcade
A Lois Habert
A Vincent Jay
A Vincent Porret
A Alexis Bœuf
A Frédéric Jean
A Martin Fourcade
A Jean-Guillaume Beatrix
Kadra Zawodnik
B Tanguy Roche
B Arnaud Langel
B Baptiste Desthieux
B Remi Borgeot
B Ludwig Ehrhart
B Yann Guigonnet
B Mathieu Souchal
Kadra Zawodniczka
A Sandrine Bailly
A Sylvie Becaert
A Marie-Laure Brunet
A Pauline Macabies
A Marie Dorin
A Marine Rougeot
A Anaïs Bescond
A Marine Dusser
A Marine Bolliet
Kadra Zawodniczka
B Marion Blondeau
B Laure Soulié
B Laure Bosc
B Sophie Boilley
B Leslie Mercier
Trenerzy:
  • kadra A mężczyzn: Loinel Laurent
  • kadra młodzieżowa mężczyzn: Pascal Etienne
  • kadra A kobiet: Stephane Bouthiaux
  • kadra młodzieżowa kobiet: Jean-Pierre Amat
  Kanada
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Marc-André Bédard
A Robin Clegg
A Jean-Philippe Leguellec
A Jaime Robb
Kadra Zawodnik
B Patrick Côté
B Brendan Green
B Maxime Leboeuf
B Scott Perras
B Nathan Smith
Kadra Zawodnik
A Sandra Keith
A Zina Kocher
A Megan Tandy
Kadra Zawodnik
B Rosanna Crawford
B Claude Godbout
B Megan Imrie
  Polska
Kadra A mężczyzn[12] Kadra młodzieżowa mężczyzn[13] Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Tomasz Sikora
A Krzysztof Pływaczyk
A Adam Kwak
A Łukasz Szczurek
A Tomasz Puda
A Sebastian Witek
A Adrian Maciulewicz
A Mariusz Leja
A Grzegorz Bril
A Łukasz Witek
Kadra Zawodnik
B Grzegorz Penar
B Wojciech Maryniarczyk
B Łukasz Słonina
B Rafał Lepel
B Mateusz Matusik
B Adrian Staryk
B Marcin Skowron
B Krzysztof Miętus
Kadra Zawodniczka
A Magdalena Gwizdoń
A Krystyna Pałka
A Paulina Bobak
A Agnieszka Grzybek
A Weronika Nowakowska-Ziemniak
A Karolina Pitoń
A Magdalena Nykiel
A Katarzyna Ponikwia
A Katarzyna Jakieła
A Patrycja Hojnisz
Kadra Zawodniczka
B Monika Hojnisz
B Magdalena Kępka
B Katarzyna Leja
B Irena Bukacka
B Anna Pitoń
B Anna Mąka
B Maria Bukowska
B Dominika Sobczak
Trenerzy:
  Niemcy
Grupa Ia mężczyzn Grupa Ib mężczyzn Grupa Ia kobiet Grupa Ib kobiet
Kadra Zawodnik
A Andreas Birnbacher
A Daniel Graf
A Michael Greis
A Michael Rösch
A Alexander Wolf
B Toni Lang
B Carsten Pump
B Christoph Stephan
Kadra Zawodnik
B Daniel Böhm
B Christoph Knie
B Arnd Peiffer
B Robert Wick
C Sebastian Berthold
Kadra Zawodniczka
A Martina Glagow
A Andrea Henkel
A Kati Wilhelm
A Magdalena Neuner
A Kathrin Hitzer
B Sabrina Buchholz
B Simone Hauswald
B Juliane Döll
B Anne Preußler
Kadra Zawodniczka
B Romy Beer
B Tina Bachmann
B Carolin Hennecke
B Susann König
C Franziska Hildebrand
C Stefanie Hildebrand
Trenerzy:
  Norwegia
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Ole Einar Bjørndalen
A Rune Brattsveen
A Halvard Hanevold
A Alexander Os
A Emil Hegle Svendsen
B Lars Berger
B Stian Eckhoff
B Martin Eng
B Hans Martin Gjedrem
B Ronny Hafsas
B Dag Erik Kokkin
B Henrik L‘Abeé-Lund
B Stian Nåvik
B Magne Rønning
Kadra Zawodnik
J Vegar Bergli
J Erlend Bjøntegaard
J Henrik Brovold
J Tarjei Bøe
J Thomas Fenne
J Magnus L‘Abeé-Lund
Kadra Zawodniczka
A Tora Berger
A Ann Kristin Aafedt Flatland
A Anne Ingstadbjørg
A Solveig Rogstad
A Julie Bonnevie-Svendsen
B Kari Henneseid Eie
B Liv-Kjersti Eikeland
B Vilde Ravnsborg Gurigard
B Kjersti Isaksen
B Anne Mørkve
B Jori Mørkve
Kadra Zawodniczka
B Tirill Eckhoff
B Fanny Welle-Strand Horn
B Elis Sandvig Jørstad
B Bente Landheim
B Ingeborg Lunde
J Ada Ringen
J Elise Ringen
J Synnøve Solemdal
Trenerzy:
  Rosja
Kadra A mężczyzn Kadra B mężczyzn Kadra A kobiet Kadra B kobiet
Kadra Zawodnik
A Maksim Czudow
A Dmitrij Jaroszenko[14]
A Iwan Czeriezow
A Nikołaj Krugłow
A Maksim Maksimow
A Andriej Makowiejew
A Artiom Gusiew
A Andriej Prokunin
A Anton Szypulin
A Artiom Uszakow
A Jewgienij Ustiugow
r[15] Władimir Siemakow
r Siergiej Rożkow
r Filipp Szulman
r Kirył Szczerbakow
Kadra Zawodnik
B Oleg Miłowanow
B Aleksandr Szrejder
B Dmitrij Blinow
B Wiktor Wasiljew
B Dmitrij Małyszko
Kadra Zawodniczka
A Jekatierina Jurjewa[14]
A Albina Achatowa[14]
A Swietłana Slepcowa
A Tatjana Moisiejewa
A Jana Romanowa
A Anna Bułygina
A Marija Sadiłowa
A Olga Zajcewa
A Olga Pylowa
A Natalja Sokołowa
r Olga Anisimowa
r Anna Bogalij-Titowiec
r Natalja Gusiewa
r Uljana Dienisowa
r Anna Kunaewa
r Oksana Nieupokojewa
r Ljubow Petrowa
r Nadieżdża Czastina
Kadra Zawodniczka
B Nadieżdża Tjagunska
B Jekatierina Kryłatkowa
B Jelena Płocka
B Natalia Spaska
B Jewgienia Krawcowa
B Maria Kosinowa
  Stany Zjednoczone
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Tim Burke
A Jay Hakkinen
A Lowell Bailey
A Jeremy Teela
A Russell Currier
Kadra Zawodnik
B Zach Hall
B Jesse Downs
B Walt Sheppard
Kadra Zawodniczka
A Haley Johnson
A Caitlin Compton
A Laura Spector
Kadra Zawodniczka
B Sara Studebaker
B Lanny Barnes
B Tracy Barnes
B Meagan Touissant
B Bryndan Manbeck
B Annelies Cook
  Szwajcaria
Kadra narodowa Kadra A Kadra B Kadra C
Kadra Zawodnik
A Simon Hallenbarter
A Matthias Simmen
Kadra Zawodnik
A Claudio Böckli
A Thomas Frei
Kadra Zawodniczka
B Selina Gasparin
B Ivan Joller
B Benjamin Weger
Kadra Zawodniczka
C Irene Cadurisch
C Elisa Gasparin
C Stephanie Schnydrig
C Gaspard Cuenot
C Mario Dolder
C Kevin Russi
C Serafin Wiestner
  Szwecja
Kadra A mężczyzn Kadra A kobiet
Kadra Zawodnik
A Björn Ferry
A Mattias Nilsson
A Carl Johan Bergman
A Magnus Jonsson
A David Ekholm
A Jörgen Brink
A Fredrik Lindström
Kadra Zawodnik
A Sofia Domeij
A Helena Jonsson
A Anna Maria Nilsson
A Elisabeth Högberg
A Jenny Jonsson
  Ukraina
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Ołeksij Ajdarow
A Serhij Sedniew
A Andrij Deryzemla
A Wjaczesław Derkacz
A Ołeksandr Biłanenko
A Ołeh Bereżnyj
A Roman Pryma
A Anton Junak
A Ołeksandr Kołos
A Witalij Kylczyćkyj
A Witalij Kożuszko
A Serhij Semenow
Kadra Zawodnik
J Ołeksandr Batiuk
J Artem Pryma
J Dmytro Artomin
J Wałerij Mohyłenko
J Jewhenij Horbaczow
r Mychajło Serdiuk
r Artur Urywskij
r Wasyl Pałyha
r Nazar Buryk
r Andrij Wozniak
r Witalij Kozłowski
r Witalij Sokoluk
Kadra Zawodniczka
A Oksana Chwostenko
A Wałentyna Semerenko
A Wita Semerenko
A Oksana Jakowlewa
A Nina Karasewycz
A Lilija Jefremowa
A Inna Suprun
A Ołena Pidhruszna
A Tetiana Rud
A Ludmyła Pysarenko
Kadra Zawodniczka
B Oksana Melnikowa
B Ludmyła Żyber
B Switłana Krykonczuk
B Hanna Kułak
B Anna Olchowyk
r Julija Behan
r Tetiana Żukowa
r Iryna Pypkun
r Julija Dżyma
r Lidia Szek
r Natalija Tychonowa
  Włochy
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Rene Laurent Vuillermoz
A Christian De Lorenzi
A Markus Windisch
A Mattia Cola
A Christian Martinelli
A Nicola Pozzi
B Luca Bormolini
B Daniel Taschler
B Riccardo Romani
Kadra Zawodnik
J Lukas Hofer
J Ruidy Zini
J Roner Daniele Piller
J Pietro Dutto
J Dominik Windisch
J Paulo Lazzarini
Kadra Zawodniczka
A Michela Ponza
A Roberta Fiandino
A Katja Haller
B Barbara Ertl
B Michaela Andreola
B Karin Oberhofer
B Christa Perathoner
Kadra Zawodniczka
J Dorothea Wierer
J Monika Messner
J Alexia Runggaldier
J Federica Sanfilippo
J Nicole Gontier
J Elena Champvillair
Trenerzy:

Wyniki szczegółowe zawodówEdytuj

Puchar Świata w ÖstersundEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
3 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1.   Michael Greis 58:52,5 (1)
2.   Alexander Os +50,5 (2)
3.   Emil Hegle Svendsen +55,0 (2)

4.   Serhij Sedniew
5.   Daniel Mesotitsch
6.   Andrij Deryzemla
7.   Halvard Hanevold
8.   Christoph Sumann
9.   Carl Johan Bergman
10.   Wjaczesław Derkacz
12.   Tomasz Sikora +2:25,4 (4)
94.   Łukasz Szczurek +9:44,2 (5)
100.   Adam Kwak +11:14,9 (7)
103.   Tomasz Puda +11:58,9 (3)
4 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1.   Helena Jonsson 45:05,1 (0)
2.   Kati Wilhelm +39,7 (1)
3.   Jekatierina Jurjewa[14] +1:10,3 (1)

4.   Magdalena Neuner  [16][17]
5.   Oksana Chwostenko
6.   Liu Xianying
7.   Tora Berger
8.   Martina Beck  [18][19]
9.   Wita Semerenko
10.   Darja Domraczawa
21.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:03,0 (2)
61.   Magdalena Nykiel +8:04,9 (5)
73.   Paulina Bobak +9:33,3 (6)
100  Magdalena Gwizdoń +14:24,5 (13)
DNS   Agnieszka Grzybek
6 grudnia Sprint
Raport IBU
M

1.   Emil Hegle Svendsen 25:42,3 (1)
2.   Tomasz Sikora +12,7 (1)
3.   Simon Fourcade +28,1 (0)

4.   Ole E. Bjoerndalen   [19]
5.   Christian De Lorenzi
6.   Ronny Hafsas
7.   Markus Windisch
8.   Iwan Czeriezow
9.   Rustam Waliullin
10.   Carl J. Bergman
2.   Tomasz Sikora +12,7 (1)
61.   Adam Kwak +2:07,0 (1)
86.   Łukasz Szczurek +2:57,9 (2)
101.   Tomasz Puda +3:45,7 (1)
6 grudnia Sprint
Raport IBU
K

1.   Wang Chunli 22:48,1 (0)
2.   Tora Berger +1,04 (0)
3.   Magdalena Neuner   +4,8 (0)[19]

4.   Wita Semerenko
5.   Swietłana Slepcowa
6.   Kati Wilhelm
7.   Solveig Rogstad
8.   Martina Beck
9.   Éva Tófalvi
10.   Darja Domraczawa
11.   Magdalena Gwizdoń +40,8 (1)
47.   Magdalena Nykiel +2:04,0 (1)
67.   Paulina Bobak +2:44,5 (2)
74.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:03,3 (4)
88.   Karolina Pitoń +3:47,8 (2)
7 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1.   Tomasz Sikora 34:55,5 (3)
2.   Ole Einar Bjoerndalen   +2,5 (3)[19]
3.   Emil Hegle Svendsen   +4,9 (3)

4.   Michael Greis
5.   Simon Fourcade
6.   Halvard Hanevold
7.   Christoph Stephan
8.   Alexander Wolf
9.   Nikołaj Krugłow
10.   Björn Ferry
1.   Tomasz Sikora +0,0 (3)
7 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1.   Martina Beck 32:42,4 (0)
2.   Jekatierina Jurjewa[14] +2,6 (0)
3.   Swietłana Slepcowa +29,2 (3)

4.   Kati Wilhelm  
5.   Andrea Henkel
6.   Tora Berger
7.   Éva Tófalvi
8.   Darja Domraczawa
9.   Helena Jonsson
10.   Wang Chunli
16.   Magdalena Gwizdoń +1:44,9 (4)
45.   Magdalena Nykiel +4:16,0 (2)

Klasyfikacja generalna po startach w Östersund:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Emil H. Svendsen 156
2   Tomasz Sikora 143
3   Michael Greis 130
4   Ole E. Bjoerndalen 114
5   Alexander Os 106
6   Halvard Hanevold 104
7   Simon Fourcade 88
8   Iwan Czeriezow 87
9   Daniel Mesotitsch 86
10   Carl J. Bergman 83
... ... ...
63   Łukasz Szczurek 0
63   Adam Kwak 0
63   Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Kati Wilhelm 135
2   Martina Beck 128
3   Tora Berger 128
4   Jekatierina Jurjewa[14] 126
5   Magdalena Neuner 114
6   Swietłana Slepcowa 111
7   Wita Semerenko 104
8   Helena Jonsson 102
9   Andrea Henkel 99
10   Darja Domraczawa 96
... ... ...
18   Magdalena Gwizdoń 55
41   Weronika Nowakowska-Ziemniak 20
56   Magdalena Nykiel 0
56   Paulina Bobak 0
56   Karolina Pitoń 0

Puchar Świata w HochfilzenEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
12 grudnia Sprint
Raport IBU
M

1.   Emil Hegle Svendsen  [20] 26:08,1 (0)
2.   Iwan Czeriezow +26,3 (1)
3.   Alexander Os +32,9 (1)

4.   Tomasz Sikora
5.   Björn Ferry
6.   Mattias Nilsson
7.   Maksim Czudow
8.   Michael Greis
9.   Christoph Sumann
10.   Andreas Birnbacher
4.   Tomasz Sikora +35,9 (2)
84.   Łukasz Szczurek +2:57,0 (2)
90.   Adam Kwak +3:03,4 (2)
108.   Tomasz Puda +4:32,8 (1)
12 grudnia Sprint
Raport IBU
K

1.   Simone Hauswald 23:04,3 (0)
2.   Swietłana Slepcowa +14,1 (2)
3.   Andrea Henkel +18,3 (1)

4.   Jekatierina Jurjewa[14]
5.   Helena Jonsson
6.   Tora Berger
7.   Martina Beck
8.   Albina Achatowa[14]
9.   Darja Domraczawa
10.   Anna Carin Zidek
11.   Magdalena Gwizdoń +43,3 (1)
26.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:25,0 (1)
49.   Agnieszka Grzybek +1:57,9 (2)
70.   Magdalena Nykiel +2:25,3 (2)
80.   Paulina Bobak +2:51,9 (2)
13 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1.   Emil Hegle Svendsen   35:46,3 (3)
2.   Ole Einar Bjørndalen +9,4 (2)
3.   Tomasz Sikora   +12,0 (3)

4.   Nikołaj Krugłow
5.   Björn Ferry
6.   Christian De Lorenzi
7.   Michael Greis
8.   Jean-Philippe Leguellec
9.   Christoph Sumann
10.   Vincent Jay
3.   Tomasz Sikora +12,0 (3)
13 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1.   Martina Beck   33:41,2 (1)
2.   Swietłana Slepcowa +18,3 (4)
3.   Simone Hauswald +19,2 (5)

4.   Albina Achatowa[14]
5.   Tora Berger
6.   Helena Jonsson
7.   Jekatierina Jurjewa[14]  
8.   Liu Xianying
9.   Kati Wilhelm
10.   Magdalena Gwizdoń
10.   Magdalena Gwizdoń +1:04,9 (3)
44.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:48,9 (9)
DNS   Agnieszka Grzybek[21]
14 grudnia Sztafeta
Raport IBU
M

1.   Rosja 1:24:22,9 (1+9)[22]
(Czeriezow, Czudow, Maksimow, Krugłow)
2.   Austria +1:48,1 (2+9)
(Mesotitsch, Pinter, Dominik Landertinger, Sumann)
3.   Ukraina +2:38,6 (3+12)
(Derkacz, Deryzemlya, Bereżniow, swednew)

4.   Norwegia  [19]
5.   Słowenia
6.   Szwecja
7.   Kanada
8.   Białoruś
9.   Niemcy
10.   Włochy
16.   Polska +7:22,9 (3+16)

(Kwak, Szczurek, Sikora, Puda)

14 grudnia Sztafeta
Raport IBU
K

1.   Rosja[14] 1:10:49,5 (0+6)
(Slepcowa, Miedwiedcewa, Jurjewa, Achatowa)
2.   Norwegia +1:54,8 (1+8)
(Rogstad, Bonnevie-Svendsen, Flatland, Berger)
3.   Francja +1:56,9 (0+9)
(Brunet, Becaert, Carraz-Collin, Bailly)

4.   Niemcy  [19]
5.   Ukraina
6.   Szwecja
7.   Białoruś
8.   Chiny
9.   Włochy
10.   Polska
10.   Polska + 6:10,2 (3+11)

(Gwizdoń, Pałka, Nowakowska, Grzybek)

Klasyfikacja generalna po startach w Hochfilzen:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Emil H. Svendsen 276
2   Tomasz Sikora 234
3   Michael Greis 200
4   Ole E. Bjørndalen 197
5   Alexander Os 172
6   Halvard Hanevold 147
7   Iwan Czeriezow 143
8   Nikołaj Krugłow 142
9   Björn Ferry 140
10   Maksim Czudow 135
... ... ...
75   Łukasz Szczurek 0
75   Adam Kwak 0
75   Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Martina Beck 224
2   Swietłana Slepcowa 219
3   Tora Berger 206
4   Jekatierina Jurjewa[14] 205
5   Kati Wilhelm 189
6   Helena Jonsson 180
7   Andrea Henkel 177
8   Liu Xianying 151
9   Magdalena Neuner 149
10   Albina Achatowa[14] 130
... ... ...
14   Magdalena Gwizdoń 116
37   Weronika Nowakowska-Ziemniak 35
65   Magdalena Nykiel 0
65   Paulina Bobak 0
65   Karolina Pitoń 0
65   Agnieszka Grzybek 0

Puchar Świata w HochfilzenEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
18 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1.   Maksim Czudow 56:00,3 (1)
2.   Iwan Czeriezow +47,6 (2)
3.   Björn Ferry +48,5 (1)

4.   Michael Greis  
5.   Roman Pryma
6.   Christoph Sumann
7.   Daniel Mesotitsch
8.   Carl Johan Bergman
9.   Christian De Lorenzi
10.   Ołeksandr Biłanenko
19.   Tomasz Sikora +2:50,0 (4)
52.   Adam Kwak +4:59,6 (1)
97.   Sebastian Witek +8:26,0 (5)
101.   Łukasz Szczurek +9:20,3 (4)
18 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1.   Albina Achatowa[14] 50:03,0 (0)
2.   Éva Tófalvi +17,5 (0)
3.   Swietłana Slepcowa +49,9 (2)

4.   Simone Hauswald
5.   Olga Miedwiedcewa
6.   Solveig Rogstad
7.   Magdalena Neuner
8.   Kaisa Mäkäräinen
9.   Liu Xianying
10.   Olga Zajcewa
20.   Paulina Bobak +4:12,4 (0)
21.   Agnieszka Grzybek +4:13,5 (2)
45.   Krystyna Pałka +6:27,7 (3)
79.   Magdalena Nykiel +9:51,8 (5)
85.   Magdalena Gwizdoń +10:31,4 (8)
20 grudnia Sprint
Raport IBU
M

1.   Lars Berger 25:23,1 (0)
2.   Alexander Os +37,9 (1)
3.   Dmitrij Jaroszenko[14] + 39,8 (0)

4.   Carl Johan Bergman
5.   Vincent Defrasne
6.   Michael Greis
7.   Christoph Sumann
8.   Tomasz Sikora
9.   Simon Fourcade
10.   Iwan Czeriezow
8.   Tomasz Sikora +1:12,0 (1)
45.   Sebastian Witek +2:17,2 (0)
100.   Adam Kwak +4:09,7 (4)
109.   Tomasz Puda +4:43,3 (1)
20 grudnia Sprint
Raport IBU
K

1.   Swietłana Slepcowa   23:21,8 (1)
2.   Jekatierina Jurjewa[14] +2,7 (0)
3.   Wita Semerenko +16,6 (0)

4.   Helena Jonsson
5.   Albina Achatowa[14]
6.   Kaisa Mäkäräinen
7.   Magdalena Neuner
8.   Kathrin Hitzer
9.   Anna Carin Zidek
10.   Anna Bułygina
21   Magdalena Gwizdoń +1:37,7 (1)
47.   Paulina Bobak +2:32,1 (1)
60.   Krystyna Pałka +2:53,7 (1)
72.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:14,0 (4)
83.   Agnieszka Grzybek +4:23,9 (5)
21 grudnia Sztafeta
Raport IBU
M

1.   Austria 1:21:23,1 (0+5)
(Mesotitsch, Pinter, Eberhard, Sumann)
2.   Szwecja +1:11,2 (1+12)
(Jonsson, Nilsson, Ferry, Bergman)
3.   Francja +1:16,3 (0+5)
(Jay, Defrasne, Béatrix, Fourcade)

4.   Niemcy
5.   Rosja  
6.   Ukraina
7.   Norwegia
8.   Białoruś
9.   Czechy
10.   Włochy
DNS   Polska
21 grudnia Sztafeta
Raport IBU
K

1.   Rosja[14]   1:14:00,34 (0+7)
(Slepcowa, Bułygina, Achatowa, Jurjewa)
2.   Niemcy +1:43,4 (3+8)
(Henkel, Hauswald, Neuner, Hitzer)
3.   Francja +2:13,8 (2+7)
(Brunet, Becaert, Carraz-Collin, Bailly)

4.   Polska
5.   Ukraina
6.   Białoruś
7.   Norwegia
8.   Szwecja
9.   Rumunia
10.   Włochy
4.   Polska +2:29,3 (0+5)

(Pałka, Gwizdoń, Nowakowska, Grzybek)

Klasyfikacja generalna po startach w Hochfilzen:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Emil H. Svendsen 299
2   Tomasz Sikora 289
3   Michael Greis 281
4   Alexander Os 235
5   Iwan Czeriezow 228
6   Ole E. Bjørndalen 223
7   Björn Ferry 217
8   Carl Johan Bergman 210
9   Maksim Czudow 202
10   Nikołaj Krugłow 195
... ... ...
85   Łukasz Szczurek 0
85   Adam Kwak 0
85   Tomasz Puda 0
85   Sebastian Witek 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Swietłana Slepcowa 327
2   Martina Beck 278
3   Jekatierina Jurjewa[14] 277
4   Helena Jonsson 235
5   Albina Achatowa[14] 230
6   Magdalena Neuner 218
7   Liu Xianying 212
8   Tora Berger 206
9   Éva Tófalvi 191
10   Kati Wilhelm 189
... ... ...
21   Magdalena Gwizdoń 136
45   Weronika Nowakowska-Ziemniak 35
56   Paulina Bobak 21
57   Agnieszka Grzybek 20
72   Magdalena Nykiel 0
72   Karolina Pitoń 0
72   Krystyna Pałka 0

Puchar Świata w OberhofieEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
7 stycznia Sztafeta
Raport IBU
K

1.   Rosja[14]   1:16:47,7 (1+7)
(Slepcowa, Zajcewa, Jurjewa, Miedwiedcewa)
2.   Ukraina +1:10,2 (0+4)
(Pidhruszna, Wałentyna Semerenko, Wita Semerenko, Chwostenko)
3.   Niemcy +1:31,4 (2+12)
(Hauswald, Wilhelm, Buchholz, Hitzer)

4.   Francja
5.   Chiny
6.   Polska
7.   Szwecja
8.   Białoruś
9.   Czechy
10.   Kazachstan
6.   Polska +3:26,1 (3+8)

(Pałka, Gwizdoń, Nowakowska, Grzybek)

8 stycznia Sztafeta
Raport IBU
M

1.   Austria   1:19:36,6 (0+12)
(Mesotitsch, Pinter, Landertinger, Sumann)
2.   Rosja[14] +8,7 (0+6)
(Ustiugow, Czudow, Jaroszenko, Krugłow)
3.   Niemcy +19,2 (1+9)
(Greis, Rösch, Peiffer, Lang)

4.   Norwegia
5.   Francja
6.   Białoruś
7.   Szwajcaria
8.   Słowacja
9.   Szwecja
10.   Czechy
DNF   Polska
9 stycznia Sprint
Raport IBU
K

1.   Jekatierina Jurjewa[14] 22:09,7 (1)
2.   Andrea Henkel +2,4 (0)
3.   Helena Jonsson +19,6 (0)

4.   Tora Berger
5.   Olga Miedwiedcewa
6.   Kati Wilhelm
7.   Darja Domraczawa
8.   Swietłana Slepcowa   
9.   Marie-Laure Brunet
10.   Éva Tófalvi
25.   Magdalena Gwizdoń +1:26,4 (2)
40.   Agnieszka Grzybek +2:03,7 (2)
43.   Krystyna Pałka +2:06,9 (1)
55.   Magdalena Nykiel +2:26,4 (1)
61.   Paulina Bobak +2:39,4 (2)
10 stycznia Sprint
Raport IBU
M

1.   Maksim Czudow 25:49,5 (0)
2.   Michael Rösch +12,7 (0)
3.   Tomasz Sikora   +25,2 (1)

4.   Michal Šlesingr
5.   Christoph Stephan
6.   Dmitrij Jaroszenko[14]
7.   Andreas Birnbacher
8.   Arnd Peiffer
9.   Ronny Hafsas
10.   Tobias Eberhard
3.   Tomasz Sikora +25,2 (1)
76.   Łukasz Szczurek +3:03,8 (2)
93.   Sebastian Witek +3:58,3 (3)
94.   Adam Kwak +4:01,2 (3)
11 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
K

1.   Kati Wilhelm 39:55,2 (2)
2.   Olga Miedwiedcewa +5,8 (2)
3.   Helena Jonsson +11,8 (2)

4.   Magdalena Neuner  
5.   Swietłana Slepcowa  
6.   Kaisa Mäkäräinen
7.   Natalia Lewczenkowa
8.   Jekatierina Jurjewa[14]
9.   Marie-Laure Brunet
10.   Tora Berger
20.   Magdalena Gwizdoń +2:02,9 (4)
11 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
M

1.  Christoph Sumann 38:11,9 (2)
2.  Carl Johan Bergman +9,7 (2)
3.  Ole Einar Bjørndalen    +9,9 (2)

4.   Emil Hegle Svendsen
5.   Maksim Czudow
6.   Andrij Deryzemla
7.   Michael Rösch
8.   Halvard Hanevold
9.   Dmitrij Jaroszenko[14]
10.   Siarhiej Nowikau
14.   Tomasz Sikora    +1:02,7 (5)

Klasyfikacja generalna po startach w Oberhofie:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Tomasz Sikora 364
2.   Emil Hegle Svendsen 358
3.   Maksim Czudow 302
4.   Ole Einar Bjørndalen 288
5.   Carl Johan Bergman 287
6.   Michael Greis 281
7.   Alexander Os 276
8.   Björn Ferry 265
9.   Christoph Sumann 245
10.   Iwan Czeriezow 228
... ... ...
90.   Łukasz Szczurek 0
90.   Sebastian Witek 0
90.   Adam Kwak 0
90.   Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1.   Swietłana Slepcowa 401
2.   Jekatierina Jurjewa[14] 371
3.   Helena Jonsson 331
4.   Magdalena Neuner 289
5.   Kati Wilhelm 287
6.   Albina Achatowa[14] 287
7.   Tora Berger 280
8.   Martina Beck 278
9.   Andrea Henkel 266
10.   Liu Xianying 256
... ... ...
19   Magdalena Gwizdoń 173
46   Weronika Nowakowska-Ziemniak 35
60   Paulina Bobak 21
61   Agnieszka Grzybek 20
77   Magdalena Nykiel 0
77   Karolina Pitoń 0
77   Krystyna Pałka 0

Puchar Świata w RuhpoldingEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
14 stycznia Sztafeta
Raport IBU
K

1.   Niemcy 1:16:41,2 (0+6)
(Henkel, Wilhelm, Hitzer, Neuner)
2.   Rosja[14]   +37,5 (0+4)
(Miedwiedcewa, Bułygina, Zajcewa, Achatowa)
3.   Szwecja +56,5 (0+5)
(Domeij, H. Jonsson, Anna Carin Zidek, Nilsson)

4.   Chiny
5.   Ukraina
6.   Norwegia
7.   Francja
8.   Białoruś
9.   Włochy
10.   Rumunia
13.   Polska +5:53,4 (0+9)

(Pałka, Nykiel, Nowakowska, Grzybek)

15 stycznia Sztafeta
Raport IBU
M

1.   Norwegia 1:24:54,0 (0+5)
(Svendsen, Os, Hanevold, Bjørndalen)
2.   Niemcy +1:20,2 (0+10)
(Rösch, Stephan, Peiffer, Lang)
3.   Austria   +1:43,1 (0+13)
(Mesotitsch, Pinter, Eberhard, Sumann)

4.   Włochy
5.   Stany Zjednoczone
6.   Francja
7.   Rosja[14]
8.   Czechy
9.   Szwecja
10.   Słowacja
14.   Polska +5:32,4 (0+8)

(Kwak, Pływaczyk, Sikora, Szczurek)

16 stycznia Sprint
Raport IBU
K

1.   Magdalena Neuner 23:26,6 (1)
2.   Kati Wilhelm +0,2 (0)
3.   Darja Domraczawa +14,0 (0)

4.   Wang Chunli
5.   Swietłana Slepcowa   
6.   Kaisa Mäkäräinen
7.   Jekatierina Jurjewa[14]
8.   Olga Zajcewa
9.   Helena Jonsson
10.   Anna Carin Zidek
31   Magdalena Gwizdoń +1:59,8 (2)
34.   Agnieszka Grzybek +2:01,5 (1)
46.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:10,1 (2)
53.   Krystyna Pałka +2:24,9 (1)
74.   Paulina Bobak +3:20,0 (2)
17 stycznia Sprint
Raport IBU
M

1.   Ole Einar Bjørndalen 23:25,8 (0)
2.   Dominik Landertinger +33,4 (0)
3.   Emil Hegle Svendsen +35,3 (1)

4.   Christian De Lorenzi
5.   Carl Johan Bergman
6.   Janez Marič
7.   Michael Rösch
8.   Friedrich Pinter
9.   Andreas Birnbacher
10.   Maksim Czudow
12.   Tomasz Sikora    +1:15,2 (1)
85.   Adam Kwak +3:34,0 (0)
87.   Łukasz Szczurek +3:43,0 (2)
92.   Sebastian Witek +4:01,5 (2)
18 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1.   Magdalena Neuner 32:56,5 (4)
2.   Jekatierina Jurjewa[14] +8,9 (1)
3.   Kati Wilhelm +21,7 (3)

4.   Tora Berger
5.   Swietłana Slepcowa   
6.   Liu Xianying
7.   Anna Carin Zidek
8.   Helena Jonsson
9.   Olga Zajcewa
10.   Darja Domraczawa
30.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:15,3 (2)
38.   Magdalena Gwizdoń +3:37,0 (4)
40.   Agnieszka Grzybek +3:43,4 (4)
48.   Krystyna Pałka +4:10,4 (2)
18 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1.   Ole Einar Bjørndalen 36:17,4 (1)
2.   Emil Hegle Svendsen    +34,4 (1)
3.   Dominik Landertinger +46,5 (2)

4.   Carl Johan Bergman
5.   Iwan Czeriezow
6.   Michael Rösch
7.   Lars Berger
8.   Tomasz Sikora   
9.   Christoph Sumann
10.   Friedrich Pinter
8.   Tomasz Sikora    +1:41,4 (2)

Klasyfikacja generalna po startach w Ruhpolding:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Emil Hegle Svendsen 460
2.   Tomasz Sikora 427
3.   Ole Einar Bjørndalen 408
4.   Carl Johan Bergman 370
5.   Maksim Czudow 354
6.   Michael Greis 309
7.   Christoph Sumann 307
8.   Alexander Os 305
9.   Iwan Czeriezow 291
10.   Björn Ferry 288
... ... ...
92.   Łukasz Szczurek 0
92.   Sebastian Witek 0
92.   Adam Kwak 0
92.   Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Swietłana Slepcowa 481
2   Jekatierina Jurjewa[14] 461
3   Magdalena Neuner 409
4   Helena Jonsson 397
5   Kati Wilhelm 389
6   Tora Berger 351
7   Albina Achatowa[14] 343
8   Liu Xianying 324
9   Andrea Henkel 316
10   Martina Beck 300
... ... ...
22   Magdalena Gwizdoń 186
52   Weronika Nowakowska-Ziemniak 46
61   Agnieszka Grzybek 29
66   Paulina Bobak 21
77   Magdalena Nykiel 0
77   Karolina Pitoń 0
77   Krystyna Pałka 0

Puchar Świata w AntholzEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
22 stycznia Sprint
Raport IBU
K

1.   Tora Berger 21:25,5 (1)
2.   Darja Domraczawa +8,1 (1)
3.   Kati Wilhelm +20,7 (1)

4.   Anna Bułygina
5.   Albina Achatowa[14]
6.   Kaisa Mäkäräinen
7.   Eveli Saue
8.   Wolha Kudraszowa
9.   Michela Ponza
10.   Martina Beck
27.   Agnieszka Grzybek +1:12,4 (0)
35.   Magdalena Gwizdoń +1:23,0 (2)
47.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:49,9 (3)
50.   Paulina Bobak +1:56,6 (1)
55.   Krystyna Pałka +2:10,0 (2)
23 stycznia Sprint
Raport IBU
M

1.   Emil Hegle Svendsen    24:58,5 (0)
2.   Björn Ferry +3,6 (0)
3.   Tomasz Sikora    +6,7 (0)

4.   Carl Johan Bergman
5.   Halvard Hanevold
6.   Christoph Sumann
7.   Michael Greis
8.   Jewgienij Ustiugow
9.   Michal Šlesingr
10.   Tobias Eberhard
3.   Tomasz Sikora    +6,7 (0)
61   Krzysztof Pływaczyk +2:15,4 (1)
79.   Adam Kwak +2:54,1 (1)
82.   Sebastian Witek +2:59,5 (1)
24 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1.   Anna Bułygina 32:49,8(2)
2.   Kaisa Mäkäräinen +2,3 (1)
3.   Darja Domraczawa +2,3 (2)[23]

4.   Anna Carin Zidek
5.  Kati Wilhelm
6.  Andrea Henkel
7.   Albina Achatowa[14]
8.   Jekatierina Jurjewa[14]   
9.   Liu Xianying
10.   Magdalena Neuner
35.   Krystyna Pałka +3:02,5 (1)
40.   Agnieszka Grybek +3:22,3 (3)
48.   Magdalena Gwizdoń +4:26,2 (6)
50.   Paulina Bobak +4:36,1 (2)
57.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +6:40,7 (8)
24 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1.   Björn Ferry 33:19,4 (1)
2.   Simon Eder +17,6 (0)
3.   Emil Hegle Svendsen    +24,7 (3)

4.   Tomasz Sikora
5.   Serhij Sedniew
6.   Michael Greis
7.   Jean-Philippe Leguellec
8.   Iwan Czeriezow
9.   Christoph Sumann
10.   Michael Rösch
4.   Tomasz Sikora +30,5 (4)
25 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
K

1.   Jekatierina Jurjewa[14]    36:37,8 (0)
2.   Helena Jonsson +13,4 (1)
3.   Kaisa Mäkäräinen +27,8 (2)

4.   Kati Wilhelm   
5.   Anna Carin Zidek
6.   Andrea Henkel
7.   Magdalena Neuner
8.   Olga Zajcewa
9.   Ann Kristin Aafedt Flatland
10.   Julie Bonnevie-Svendsen
DNF   Magdalena Gwizdoń
25 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
M

1.   Christoph Stephan 37:19,9 (1)
2.   Dominik Landertinger +0,2 (3)
3.   Iwan Czeriezow +2,8 (2)

4.   Christoph Sumann   
5.   Ole Einar Bjørndalen
6.   Maksim Czudow
7.   Tomasz Sikora
8.   Daniel Mesotitsch
9.   Tobias Eberhard
10.   Alexander Os
7.   Tomasz Sikora +6,4 (4)

Klasyfikacja generalna po startach w Antholz:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Emil Hegle Svendsen 568
2.   Tomasz Sikora 554
3.   Carl Johan Bergman 456
4.   Ole Einar Bjørndalen 448
5.   Maksim Czudow 446
6.   Björn Ferry 428
7.   Christoph Sumann 420
8.   Michael Greis 407
9.   Iwan Czeriezow 398
10.   Alexander Os 357
... ... ...
94.   Łukasz Szczurek 0
94.   Sebastian Witek 0
94.   Adam Kwak 0
94.   Tomasz Puda 0
94.   Krzysztof Pływaczyk 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1.   Jekatierina Jurjewa[14] 567
2.   Kati Wilhelm 520
3.   Magdalena Neuner 502
4.   Helena Jonsson 486
5.   Swietłana Slepcowa 481
6.   Albina Achatowa[14] 443
7.   Tora Berger 437
8.   Andrea Henkel 421
9.   Darja Domraczawa 412
10.   Liu Xianying 393
... ... ...
24   Magdalena Gwizdoń 192
57   Weronika Nowakowska-Ziemniak 46
59   Agnieszka Grzybek 44
72   Paulina Bobak 21
81   Krystyna Pałka 6
83   Magdalena Nykiel 0
83   Karolina Pitoń 0

Mistrzostwa Świata w P'yŏngch'angEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
14 lutego Sprint
Raport IBU
K

1.   Kati Wilhelm    21:11,1 (0)
2.   Simone Hauswald +9,9 (0)
3.   Olga Zajcewa +27,1 (0)

4.   Anna Bułygina
5.   Helena Jonsson
6.   Andrea Henkel
7.   Anastasija Kuźmina
8.   Magdalena Neuner
9.   Olga Nazarowa
10.   Sandrine Bailly
35.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:22,6 (2)
40.   Agnieszka Grzybek +2:36,6 (3)
57.   Krystyna Pałka +3:29,2 (3)
76.   Magdalena Gwizdoń +4:20,2 (5)
14 lutego Sprint
Raport IBU
M

1.   Ole Einar Bjørndalen 24:1,5 (2)
2.   Lars Berger +1,2 (2)
3.   Halvard Hanevold +12,5 (0)

4.   Alexander Os
5.   Maksim Czudow
6.   Simon Fourcade
7.   Michael Greis
8.   Simon Eder
9.   Simon Hallenbarter
10.   Janez Marič
16.   Tomasz Sikora    +1:26,8 (3)
69.   Krzysztof Pływaczyk +3:12,9 (2)
91.   Adam Kwak +4:24,2 (3)
92.   Sebastian Witek +4:26,7 (4)
15 lutego Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1.   Helena Jonsson 34:12,3 (2)
2.   Kati Wilhelm    +18,3 (6)
3.   Olga Zajcewa +24,1 (6)

4.   Kaisa Mäkäräinen
5.   Darja Domraczawa
6.   Martina Beck
7.   Marie-Laure Brunet
8.   Natalia Lewczenkowa
9.   Tora Berger
10.   Veronika Vítková
16.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:27,8 (2)
33.   Agnieszka Grzybek +3:46,7 (6)
45.   Krystyna Pałka +5:07,7 (5)
15 lutego Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1.   Ole Einar Bjørndalen 31:46,7 (4)
2.   Maksim Czudow +41,7 (3)
3.   Alexander Os +52,8 (3)

4.   Tomasz Sikora   
5.   Lars Berger
6.   Halvard Hanevold
7.   Andrij Deryzemla
8.   Martin Fourcade
9.   Michael Rösch
10.   Simon Fourcade
4.   Tomasz Sikora   +1:33,4 (3)
17 lutego Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1.   Ole Einar Bjørndalen 52:28,0 (3)
2.   Christoph Stephan +14,1 (1)
3.   Jakov Fak +17,1 (1)

4.   Simon Fourcade
5.   David Ekholm
6.   Dominik Landertinger
7.   Iwan Czeriezow
8.   Andrij Deryzemla
9.   Tomasz Sikora   
10.   Maksim Czudow
9.   Tomasz Sikora    +44,9 (4)
66.   Krzysztof Pływaczyk +6:20,9 (5)
83.   Sebastian Witek +8:07,2 (5)
109.   Adam Kwak +13:33,4 (10)
18 lutego Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1.   Kati Wilhelm    44:03,1 (1)
2.   Teja Gregorin +39,5 (1)
3.   Tora Berger +46,5 (1)

4.   Anna Carin Zidek
5.   Veronika Vítková
6.   Jelena Chrustalewa
7.   Éva Tófalvi
8.   Helena Jonsson
9.   Sandrine Bailly
10.   Andrea Henkel
20.   Agnieszka Grzybek +3:15,0 (3)
36.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:58,0 (5)
37.   Paulina Bobak +4:58,9 (2)
40.   Magdalena Gwizdoń +5:13,7 (3)
19 lutego Sztafeta mieszana
Raport IBU
K + M

1.   Francja 1:10:30,0 (6)
2.   Szwecja +6,2 (3)
3.   Niemcy +9,0 (11)

4.   Norwegia
5.   Rosja
6.   Finlandia
7.   Włochy
8.   Polska
9.   Białoruś
10.   Słowacja
8.   Polska +1:36,2 (7)
21 lutego Bieg masowy
Raport IBU
M

1.   Dominik Landertinger 38:32,5 (3)
2.   Christoph Sumann   +8,9 (3)
3.   Iwan Czeriezow +13,9 (2)

4.   Ole Einar Bjoerndalen
5.   Michael Roesch
6.   Tomasz Sikora  
7.   Maksim Czudow
8.   Simon Eder
9.   Simon Fourcade
10.   Christian De Lorenzi
6.   Tomasz Sikora   + 36,5 (3)
21 lutego Sztafeta
Raport IBU
K

1.   Rosja 1:13:12,9 (0+9)
(Slepcowa, Bułygina, Miedwiedcewa, Zajcewa)
2.   Niemcy   +1:15,1 (3+14)
(Beck, Neuner, Henkel, Wilhelm)
3.   Francja +1:27,5 (0+5)
(Brunet, Becaert, Dorin, Baily)

4.   Białoruś
5.   Szwecja
6.   Polska
7.   Chiny
8.   Rumunia
9.   Kanada
10.   Stany Zjednoczone
6.   Polska +2:55,8 (4+12)

(Pałka, Gwizdoń, Nowakowska, Grzybek)

22 lutego Sztafeta
Raport IBU
M

1.   Norwegia 1:08:04,1 (2+9)
(Svendsen, Berger, Hanevold, Bjoerndalen)
2.   Austria   +12,6 (0+7)
(Mesotitsch, Eder, Landertinger, Sumann)
3.   Niemcy +32,7 (0+10)
(Roesch, Stephan, Peiffer, Greis)

4.   Francja
5.   Ukraina
6.   Rosja
7.   Włochy
8.   Szwajcaria
9.   Szwecja
10.   Czechy
13.   Polska +4:06,2 (0+10)(Witek, Pływaczyk, Sikora, Szczurek)
22 lutego Bieg masowy
Raport IBU
K

1.   Olga Zajcewa 34:18,3 (2)
2.   Anastasija Kuźmina +7,5 (2)
3.   Helena Jonsson +12,3 (2)

4.   Wita Semerenko
5.   Andrea Henkel
6.   Darja Domraczawa
7.   Magdalena Neuner
8.   Marie-Laure Brunet
9.   Olga Miedwiedcewa
10.   Veronika Vitkowa

Klasyfikacja generalna po startach w P'yŏngch'ang:[24]

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Tomasz Sikora 696
2   Ole E. Bjørndalen 673
3   Maksim Czudow 609
4   Emil H. Svendsen 599
5   Christoph Sumann 503
6   Iwan Czeriezow 501
7   Michael Greis 495
8   Carl Johan Bergman 477
9   Alexander Os 464
10   Björn Ferry 443
... ... ...
101   Łukasz Szczurek 0
101   Adam Kwak 0
101   Tomasz Puda 0
101   Krzysztof Pływaczyk 0
101   Sebastian Witek 0
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Kati Wilhelm 729
2   Helena Jonsson 703
3   Magdalena Neuner 626
4   Tora Berger 588
5   Andrea Henkel 552
6   Swietłana Slepcowa 539
7   Darja Domraczawa 535
8   Martina Beck 514
9   Olga Zajcewa 510
10   Liu Xianying 485
... ... ...
26   Magdalena Gwizdoń 211
49   Weronika Nowakowska-Ziemniak 87
50   Agnieszka Grzybek 84
74   Paulina Bobak 26
82   Krystyna Pałka 8
86   Magdalena Nykiel 0
86   Karolina Pitoń 0

Puchar Świata w VancouverEdytuj

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
11 marca Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1.   Vincent Jay 49:53,9 (0)
2.   Daniel Böhm +19,0 (1)
3.   Jeremy Teela +23,3 (1)

4.   Michael Greis  
5.   Simon Eder
6.   Frode Andresen
7.   Ronny Hafsas
8.   Vincent Defrasne
9.   Carl Johan Bergman
10.   Ivan Joller
11.   Tomasz Sikora    +1:48,8 (2)
82.   Krzysztof Pływaczyk +8:12,8 (5)
85.   Łukasz Szczurek +8:25,2 (5)
86.   Adam Kwak +8:56,5 (4)
11 marca Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1.   Simone Hauswald 42:44,6 (0)
2.   Olga Zajcewa +39,3 (1)
3.   Wita Semerenko +1:05,8 (1)

4.   Magdalena Neuner
5.   Andrea Henkel
6.   Sandrine Bailly
7.   Tora Berger
8.   Weronika Nowakowska-Ziemniak
9.   Anastasija Kuźmina
10.   Michaela Ponza
8.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:29,8 (2)
42.   Agnieszka Grzybek +5:24,7 (3)
46.   Magdalena Gwizdoń +5:37,5 (3)
55.   Krystyna Pałka +7:13,8 (6)
13 marca Sprint
Raport IBU
M

1.   Lars Berger 24:06,5 (0)
2.   Ole Einar Bjørndalen +14,1 (0)
3.   Christoph Sumann +39,5 (0)

4.   Simon Fourcade
5.   Jörgen Brink
6.   Janez Marič
7.   Michael Greis
8.   Iwan Czeriezow
9.   Daniel Mesotitsch
10.   Rustam Waliullin
15.   Tomasz Sikora    +1:19,4 (1)
74.   Łukasz Szczurek +3:19,4 (1)
82.   Krzysztof Pływaczyk +3:48,0 (2)
85.   Adam Kwak +3:57,1 (1)
13 marca Sprint
Raport IBU
K

1.   Helena Jonsson 19:43,6 (0)
2.   Magdalena Neuner +0,7 (1)
3.   Olga Zajcewa +1,6 (0)

4.   Tora Berger
5.   Andrea Henkel
6.   Wita Semerenko
7.   Éva Tófalvi
8.   Kati Wilhelm   
9.   Sandrine Bailly
10.   Darja Domraczawa
20.   Krystyna Pałka +52,8 (1)
22.   Weronika Nowakowska-Ziemniak +59,7 (1)
26.   Agnieszka Grzybek +1:08,5 (1)
40.   Magdalena Gwizdoń +1:35,3 (1)
14 marca Sztafeta
Raport IBU
K

1.   Niemcy    1:11:49,8 (0+6)
(Wilhelm, Neuner, Beck, Henkel)
2.   Chiny +1:15,2 (0+5)
(Wang, Liu, Dong, Liu)
3.   Rosja +1:50,5 (1+12)
(Slepcowa, Bułygina, Miedwiedcewa, Zajcewa)

4.   Ukraina
5.   Szwecja
6.   Polska
7.   Francja
8.   Białoruś
9.   Kanada
10.   Norwegia
6.   Polska +3:16,5 (0+12)

(Pałka, Gwizdoń, Nowakowska, Grzybek)

15 marca Sztafeta
Raport IBU
M

1.   Szwecja 1:16:18,6 (0+6)
(Ekholm, Nilsson, Lindström, Bergman)
2.   Francja +6,3 (0+3)
(Jay, Defrasne, M. Fourcade, S. Fourcade)
3.   Niemcy +16,4 (0+10)
(Schempp, Böhm, Peiffer, Roesch)

4.   Norwegia
5.   Austria   
6.