Otwórz menu główne

Puchar Europy w narciarstwie alpejskim

Puchar Europy w narciarstwie alpejskim – coroczny cykl zawodów w narciarstwie alpejskim organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich - slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską.

Puchar Europy, wraz z cyklami Nor-Am Cup, South American Cup, Far East Cup oraz Australia New Zealand Cup, należy do grupy zawodów, które stanowią zaplecze Pucharu Świata. W zawodach tych stosuje się punktację obowiązującą w Pucharze Świata. Po raz pierwszy Puchar Europy rozegrano w sezonie 1971/1972, w klasyfikacji generalnej zwyciężyli wtedy Włoch Ilario Pegorari wśród mężczyzn oraz Francuzka Fabienne Serrat wśród kobiet. Pierwotnie rozgrywano trzy konkurencje: slalom, slalom gigant i zjazd. Od sezonu 1985/1986 zaczęto rozgrywać supergigant, a od sezonu 2005/2006 rozgrywana jest także superkombinacja.

Spis treści

WynikiEdytuj

KobietyEdytuj

Sezon Generalna Zjazd Super-G Gigant Slalom Superkombinacja
2017/2018   Nina Ortlieb   Ariane Rädler   Lisa Hörnblad   Kristine Gjelsten Haugen
  Thea Louise Stjernesund
  Aline Danioth   Lisa Hörnblad
2016/2017   Kristina Riis-Johannessen   Sabrina Maier   Nadine Fest   Kristin Anna Lysdahl   Anna Swenn-Larsson   Nadine Fest
2015/2016   Maren Skjøld   Kira Weidle   Verena Gasslitter   Stephanie Brunner   Maren Skjøld   Maren Skjøld
2014/2015   Ricarda Haaser   Ramona Siebenhofer   Romane Miradoli   Ricarda Haaser   Lisa-Maria Zeller   Marion Pellissier
2013/2014   Michelle Gisin   Corinne Suter   Corinne Suter   Ylva Stålnacke   Michelle Gisin   Maria Therese Tviberg
2012/2013   Ramona Siebenhofer   Sofia Goggia   Cornelia Hütter   Ramona Siebenhofer   Michela Azzola   Romane Miradoli
2011/2012   Lisa Magdalena Agerer   Lisa Magdalena Agerer   Enrica Cipriani   Lisa Magdalena Agerer   Veronika Zuzulová   Sofia Goggia
2010/2011   Jessica Depauli   Stefanie Moser
  Mariella Voglreiter
  Jessica Depauli   Lisa Magdalena Agerer   Fanny Chmelar   Jessica Depauli
2009/2010   Lena Dürr   Rabea Grand   Mariella Voglreiter   Lene Løseth   Bernadette Schild   Elena Curtoni
2008/2009   Karin Hackl   Stefanie Moser   Margret Altacher   Karin Hackl   Marianne Mair   Jessica Pünchera
2007/2008   Lara Gut   Lara Gut   Lara Gut   Stefanie Köhle   Irene Curtoni   Anna Fenninger
2006/2007   Anna Fenninger   Christine Sponring   Anna Fenninger   Camilla Alfieri   Veronika Zuzulová   Maruša Ferk
2005/2006   Anna Fenninger   Rabea Grand   Katja Wirth   Anna Fenninger   Sandrine Aubert   Corinne Anselmet
2004/2005   Andrea Fischbacher   Carmen Casanova   Ingrid Rumpfhuber   Michaela Kirchgasser   Katarzyna Karasińska --
2003/2004   Karin Blaser   Karin Blaser   Kathrin Wilhelm   Audrey Peltier   Monika Bergmann
  Veronika Zuzulová
--
2002/2003   Elisabeth Görgl   Katja Wirth   Martina Lechner   Elisabeth Görgl   Elisabeth Görgl --
2001/2002   Maria Riesch   Maria Riesch   Katja Wirth   Britt Janyk   Line Viken --
2000/2001   Lilian Kummer   Ingrid Rumpfhuber   Barbara Kleon   Lilian Kummer   Henna Raita --
1999/2000   Selina Heregger   Kerstin Reisenhofer   Corinne Imlig   Selina Heregger   Emma Pezzedi --
1998/1999   Silvia Berger   Silvia Berger   Eveline Rohregger   Silvia Berger   Stéphanie Clement-Guy --
1997/1998   Marianna Salchinger   Marianna Salchinger   Tanja Schneider   Anja Pärson   Henna Raita --
1996/1997   Marianna Salchinger   Marianna Salchinger   Marianna Salchinger   Ingrid Jacquemod   Trine Bakke Rognmo --
1995/1996   Sylviane Berthod
  Swietłana Gładyszewa
  Swietłana Gładyszewa   Sylviane Berthod   Andrine Flemmen
  Selina Heregger
  Barbara Milani
  Angela Zimmermann --
1994/1995   Karin Köllerer   Kristine Kristiansen   Madlen Summermatter   Corinne Rey-Bellet   Kristina Andersson --
1993/1994   Mélanie Turgeon   Warwara Zielenskaja   Andrine Flemmen   Anne Berge   Christiane Abenthung --
1992/1993   Kristina Andersson   Eleonore Richon   Sophie Lefranc-Duvillard   Sabina Panzanini   Christina Riegel --
1991/1992   Lara Magoni   Swietłana Gładyszewa   Alexandra Meissnitzer   Marcella Biondi   Annelise Coberger --
1990/1991   Alexandra Meissnitzer   Gabriele Papp   Alexandra Meissnitzer   Alexandra Meissnitzer   Annelise Coberger --
1989/1990   Agneta Hjorth --   Karin Köllerer   Merete Fjeldavlie   Elfi Eder --
1988/1989   Sabine Ginther   Sabine Ginther   Emi Kawabata   Elisabeth Giger   Monique Pelletier --
1987/1988   Petra Bernet   Barbara Sadleder   Petra Bernet   Sandra Burn   Camilla Lundbäck --
1986/1987   Christa Kinshofer   Marlis Spescha   Christa Kinshofer   Christa Kinshofer   Christine von Grünigen --
1985/1986   Chantal Bournissen   Chantal Bournissen   Astrid Geisler   Cecilia Lucco   Catharina Glassér-Bjerner --
1984/1985   Karin Buder   Astrid Geisler --   Regula Betschart   Karin Buder --
1983/1984   Anita Wachter   Gudrun Arnitz --   Anita Wachter   Ulrike Maier --
1982/1983   Christine von Grünigen   Veronika Wallinger --   Christine von Grünigen   Christine von Grünigen --
1981/1982   Sonja Stotz   Sieglinde Winkler --   Corinne Eugster
  Claudia Riedl
  Rosi Aschenwald --
1980/1981   Diane Haight   Laure Alberti --   Blanca Fernández Ochoa   Dorota Tlałka-Mogore --
1979/1980   Erika Gfrerer   Erika Gfrerer --   Erika Gfrerer   Olga Charvatová --
1978/1979   Bente Dahlum   Heidi Riedler --   Torill Fjeldstad   Cinzia Valt --
1977/1978   Christine Loike   Monika Bader --   Christine Loike   Wilma Gatt --
1976/1977   Ursula Konzett   Evelyne Dirren
  Martina Ellmer
--   Ursula Konzett   Martine Couttet --
1975/1976   Gabi Hauser   Gabi Hauser --   Maria Kurz-Schlechter   Thea Gamper --
1974/1975   Dagmar Kuzmanová   Angelika Rudigier --   Marlies Mathis   Dagmar Kuzmanová --
1973/1974   Elena Matous   Elfi Deufl --   Conchita Puig   Elena Matous --
1972/1973   Martine Couttet   Angelika Rudigier --   Martine Ducroz   Martine Couttet --
1971/1972   Fabienne Serrat   Brigitte Jeandel --   Irmgard Lukasser   Fabienne Serrat --

MężczyźniEdytuj

Sezon Generalna Zjazd Super-G Gigant Slalom Superkombinacja
2017/2018   Johannes Strolz   Christopher Neumayer   Christoph Krenn   Dominik Raschner   Matej Vidović   Daniel Danklmaier
2016/2017   Gilles Roulin   Gilles Roulin   Gilles Roulin   Elia Zurbriggen   Reto Schmidiger   Stefan Rogentin
2015/2016   Bjørnar Neteland   Christian Walder   Emanuele Buzzi   Stefan Brennsteiner   Robin Buffet   Paolo Pangrazzi
2014/2015   Riccardo Tonetti   Joachim Puchner   Patrick Schweiger   Roland Leitinger   Riccardo Tonetti   Bjørnar Neteland
2013/2014   Thomas Tumler   Silvan Zurbriggen   Thomas Tumler   Žan Kranjec   Daniel Yule   Vincent Kriechmayr
2012/2013   Aleksander Aamodt Kilde   Ralph Weber   Aleksander Aamodt Kilde   Manuel Pleisch   David Ryding   Victor Muffat Jeandet
2011/2012   Florian Scheiber   Johannes Kröll   Florian Scheiber   Siergiej Majtakow   Victor Muffat Jeandet   Vincent Kriechmayr
2010/2011   Alexis Pinturault   Manuel Kramer   Matthias Mayer   Alexis Pinturault   Nolan Kasper   Bernhard Graf
2009/2010   Christian Spescha   Cornel Züger   Petr Záhrobský   Christoph Nösig   Anton Lahdenperä   Paolo Pangrazzi
2008/2009   Florian Scheiber   Patrick Küng   Petr Záhrobský   Alexander Ploner   Mattias Hargin   Hagen Patscheider
2007/2008   Marcel Hirscher   Rok Perko   Olivier Brand   Jukka Leino   Marcel Hirscher   Stefan Thanei
2006/2007   Peter Struger   Johan Clarey   Olivier Brand   Marcus Sandell   Alexander Koll   Johan Clarey
2005/2006   Michael Gufler   Romed Baumann   Georg Streitberger   Michael Gufler   Mattias Hargin   Jens Byggmark
2004/2005   Kjetil Jansrud
  Hannes Reichelt
  Konrad Hari   Walter Girardi   Kjetil Jansrud   Kjetil Jansrud --
2003/2004   Matthias Lanzinger   Thomas Graggaber   Georg Streitberger   Alexander Ploner   Patrick Thaler --
2002/2003   Norbert Holzknecht   Norbert Holzknecht   Norbert Holzknecht   Hannes Reichelt   Aksel Lund Svindal --
2001/2002   Martin Marinac   Andreas Buder   Freddy Rech   Martin Marinac   Stéphane Tissot --
2000/2001   Ambrosi Hoffmann   Ambrosi Hoffmann   Stephan Görgl   Sami Uotila   Manfred Pranger --
1999/2000   Christoph Gruber   Ivan Bormolini   Patrick Wirth   Raphaël Burtin   Mario Matt --
1998/1999   Michael Walchhofer   Yasuyuki Takishita   Patrick Wirth   Gerhard Königsrainer   Michael Walchhofer --
1997/1998   Benjamin Raich   Norbert Holzknecht   Christoph Gruber   Benjamin Raich   Benjamin Raich --
1996/1997   Stephan Eberharter   Stephan Eberharter   Stephan Eberharter   Heinz Schilchegger   Joël Chenal
  Richard Gravier
--
1995/1996   Hermann Maier   Norbert Holzknecht   Fritz Strobl   Hermann Maier   Thomas Sykora --
1994/1995   Andreas Schifferer   Andreas Schifferer   Patrick Wirth   Marcel Sulliger   Bernhard Bauer --
1993/1994   Patrick Staub   Daniel Brunner   Alessandro Fattori   Urs Kälin   Patrick Staub --
1992/1993   Marcel Sulliger   David Pretot   Marco Hangl   Luca Pesando   Patrick Staub --
1991/1992   Marcel Sulliger   Werner Franz   Marcel Sulliger   Hans Pieren   Thomas Fogdö --
1990/1991   Tobias Barnerssoi
  Markus Eberle
  Christophe Plé   Jerome Noviant   Tobias Barnerssoi   Dietmar Thöni --
1989/1990   Christian Polig --   Peter Wirnsberger II   Peter Olsson   Christian Polig --
1988/1989   Stephan Eberharter   Kristian Ghedina   Tomaž Čižman   Attilio Barcella
  Stephan Eberharter
  Peter Jurko --
1987/1988   Konrad Walk   Xavier Gigandet   Walter Gugele   Konrad Walk   Christian Orlainsky --
1986/1987   Helmut Mayer   William Besse
  Werner Marti
  Helmut Mayer   Helmut Mayer   Tetsuya Okabe --
1985/1986   Rudolf Nierlich   Michael Plöchinger   Rainer Salzgeber   Rudolf Nierlich   Carlo Gerosa --
1984/1985   Luc Genolet   Karl Alpiger --   Rudolf Nierlich   Mathias Berthold --
1983/1984   Dietmar Köhlbichler   Luc Genolet --   Josef Schick   Dietmar Köhlbichler --
1982/1983   Bill Johnson   Bill Johnson --   Günther Mader   Peter Mally --
1981/1982   Hubert Strolz   Karl Alpiger --   Hubert Strolz   Klaus Heidegger --
1980/1981   Ernst Riedlsperger   Bernhard Flaschberger --   Hubert Strolz   Lars-Göran Halvarsson --
1979/1980   Siegfried Kerschbaumer   Dieter Amann --   Tiziano Bieler   Bengt Fjällberg --
1978/1979   Jarle Halsnes   Urs Räber --   Juan Manuel Fernández Ochoa   Aleksandr Żyrow --
1977/1978   Leonardo David   Silvano Meli --   Alex Giorgio   Leonardo David --
1976/1977   Petyr Popangełow   Günther Alster --   Arnold Senoner   Mauro Bernardi --
1975/1976   Bruno Confortola   Karl Anderson --   Bruno Confortola   Sepp Oberfrank --
1974/1975   Diego Amplatz   Kurt Engstler --   Miloslav Sochor   Alfred Hagn --
1973/1974   Christian Witt-Dörring   Christian Witt-Dörring --   Werner Mattle   Giulio Corradi --
1972/1973   Fausto Radici   Peter Feyersinger --   Josef Loidl   Fausto Radici --
1971/1972   Ilario Pegorari   Kurt Engstler --   Hubert Berchtold   Giulio Corradi --

Linki zewnętrzneEdytuj