Tour de France 1904

2. Tour de France rozpoczął się 2 lipca w Montgeron, a zakończył 24 lipca 1904 roku w Paryżu. Wystartowało 88 zawodników, ukończyło 15. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Henri Cornet.

Tour de France 1904
1903 1905
Ilustracja
Trasa Tour de France 1904
Data 2 - 24 lipca 1904
Etapów 6
Dystans 2428 km
Czas zwycięzcy 96h 05' 55" (25,265 km/h)
Zgłoszenia 88 kolarzy
Ukończyło wyścig 15 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Francja Henri Cornet
Drugie miejsce Francja Jean-Baptiste Dortignacq
Trzecie miejsce Belgia Aloïs Catteau
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}

Pierwotnie wyścig wygrał triumfator 1. Tour de France, Maurice Garin, który zwyciężył też na trasie pierwszego etapu. Jednak pół roku później okazało się, że Francuz oraz trzech innych kolarzy część trasy pokonało pociągiem, za co zostali zdyskwalifikowani[1]. Dzięki temu, zwycięzcą 2. edycji Tour de France został Henri Cornet, który wówczas w klasyfikacji generalnej został sklasyfikowany na 5. miejscu. Henri Cornet miał wtedy tylko 20 lat i zapisał się w historii Wielkiej Pętli jako najmłodszy triumfator.

Podczas tej edycji Touru zawodnicy często oszukiwali, a kibice przeszkadzali kolarzom w rywalizacji, grożono także zawodnikom bronią palną[1]. W połowie wyścigu Garin powiedział: "Jeśli nie zostanę zamordowany zanim dotrzemy do Paryża, to ponownie wygram Tour de France".

EtapyEdytuj

Etap Data Trasa Dystans Zwycięzca Lider wyścigu
1 2 lipca Montgeron - Lyon   467 km   Michel Frédérick   Michel Frédérick
2 9 lipca Lyon - Marsylia   374 km   Antoine Fauré   Emile Lombard
3 13 lipca Marsylia - Tuluza   424 km   Henri Cornet   Henri Cornet
4 17 lipca Tuluza - Bordeaux   268 km   François Beaugendre   François Beaugendre
5 20 lipca Bordeaux - Nantes   425 km   Jean-Baptiste Dortignacq   Henri Cornet
6 23 lipca Nantes - Paryż   471 km   Jean-Baptiste Dortignacq   Henri Cornet

Kursywą oznaczono zawodników zdyskwalifikowanych po zakończeniu wyścigu.

Etap IEdytuj

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ   Maurice Garin 17h 07' 06" DSQ   Maurice Garin 17h 07' 06"
DSQ   Lucien Pothier + 24" DSQ   Lucien Pothier + 24"
DSQ   Pierre Chevalier + 26' 54" DSQ   Pierre Chevalier + 26' 54"
1.   Michel Frédérick + 44' 54" 1.   Michel Frédérick + 44' 54"
2.   Giovanni Gerbi + 50' 29" 2.   Giovanni Gerbi + 50' 29"
DSQ   César Garin + 1h 11' 54" DSQ   César Garin + 1h 11' 54"
3.   François Beaugendre + 1h 11' 54" 3.   François Beaugendre + 1h 11' 54"
4.   Emile Lombard + 1h 12' 54" 4.   Emile Lombard + 1h 12' 54"
5.   Henri Gauban + 1h 23' 09" 5.   Henri Gauban + 1h 23' 09"
6.   Alfred Faure + 2h 09' 39" 6.   Alfred Faure + 2h 09' 39"

Etap IIEdytuj

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ   Hippolite Aucoutourier 15h 00' 00" DSQ   Maurice Garin 32h 16' 07"
DSQ   César Garin + 0" DSQ   Lucien Pothier + 24"
DSQ   Lucien Pothier + 1" DSQ   César Garin + 1h 11' 53"
DSQ   Maurice Garin + 1" 1.   Emile Lombard + 1h 12' 25"
1.   Alfred Faure + 2" 2.   Alfred Faure + 2h 09' 40"
2.   Emile Lombard + 2" 3.   François Beaugendre + 2h 33' 53"
3.   Henri Cornet + 3" DSQ   Hippolite Aucoutourier + 2h 36' 44"
4.   Jean-Baptiste Dortignacq + 3" 4.   Henri Cornet + 2h 36' 47"
DSQ   Stéphane Chapout + 4" 5.   Jean-Baptiste Dortignacq + 3h 28' 47"
5.   Alois Catteau + 40' 00" 6.   Michel Frédérick + 3h 42' 53"

Etap IIIEdytuj

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ   Hippolite Aucoutourier 15h 43' 55" DSQ   Maurice Garin 48h 08' 15"
1.   Henri Cornet + 0" DSQ   Lucien Pothier + 23"
2.   François Beaugendre + 8' 11" DSQ   César Garin + 1h 55' 20"
DSQ   Lucien Pothier + 8' 12" DSQ   Hippolite Aucoutourier + 2h 28' 31"
DSQ   Maurice Garin + 8' 13" 1.   Henri Cornet + 2h 28' 34"
3.   Camille Fily + 25' 08" 2.   François Beaugendre + 2h 33' 51"
4.   Jean-Baptiste Dortignacq + 42' 07" 3.   Jean-Baptiste Dortignacq + 4h 02' 41"
5.   Alois Catteau + 43' 05" 4.   Alfred Faure + 4h 17' 11"
DSQ   César Garin + 51' 40" 5.   Alois Catteau + 5h 50' 41"
6.   Philippe Jousselin + 1h 30' 56" 6.   Camille Fily + 7h 17' 44"

Etap IVEdytuj

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ   Lucien Pothier 8h 40' 06" DSQ   Maurice Garin 56h 48' 22"
DSQ   César Garin + 0" DSQ   Lucien Pothier + 22"
1.   François Beaugendre + 0" DSQ   César Garin + 1h 55' 19"
DSQ   Maurice Garin + 1" 1.   François Beaugendre + 2h 33' 50"
2.   Philippe Jousselin + 15' 56" DSQ   Hippolite Aucoutourier + 2h 59' 29"
DSQ   Hippolite Aucoutourier + 30' 59" 2.   Henri Cornet + 2h 59' 32"
3.   Henri Cornet + 30' 59" 3.   Jean-Baptiste Dortignacq + 5h 22' 34"
4.   Julien Maitron + 40' 24" 4.   Alois Catteau + 6h 40' 49"
5.   Alois Catteau + 50' 09" 5.   Philippe Jousselin + 7h 54' 22"
6.   Julien Gabory + 1h 08' 14" 6.   Jean Dargassies + 9h 48' 53"

Etap VEdytuj

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ   Hippolite Aucoutourier 16h 49' 50" DSQ   Maurice Garin 73h 38' 23"
1.   Jean-Baptiste Dortignacq + 4" DSQ   Lucien Pothier + 29"
DSQ   César Garin + 4" DSQ   César Garin + 1h 55' 12"
2.   Henri Cornet + 11" DSQ   Hippolite Aucoutourier + 2h 59' 18"
DSQ   Maurice Garin + 11" 1.   Henri Cornet + 2h 59' 32"
DSQ   Lucien Pothier + 18" 2.   Jean-Baptiste Dortignacq + 5h 22' 27"
3.   Philippe Jousselin + 24" 3.   Philippe Jousselin + 7h 54' 35"
4.   Charles Prevost + 30" 4.   Alois Catteau + 9h 48' 18"
5.   Julien Gabory + 30" 5.   Julien Gabory + 11h 36' 19"
6.   Camille Fily + 1h 46' 40" 6.   Camille Fily + 11h 40' 08"

Etap VIEdytuj

Klasyfikacja etapu Klasyfikacja generalna
lp Zawodnik Czas lp Zawodnik Czas
DSQ   Hippolite Aucoutourier 19h 28' 00" DSQ   Maurice Garin 93h 06' 23"
DSQ   Maurice Garin + 0" DSQ   Lucien Pothier + 3' 29"
1.   Jean-Baptiste Dortignacq + 10" DSQ   César Garin + 1h 58' 12"
DSQ   Lucien Pothier + 3' 00" DSQ   Hippolite Aucoutourier + 2h 59' 18"
DSQ   César Garin + 3' 00" 1.   Henri Cornet + 3h 11' 22"
2.   Louis Colsaet + 4' 00" 2.   Jean-Baptiste Dortignacq + 5h 22' 37"
3.   Henri Cornet + 11' 50" 3.   Philippe Jousselin + 8h 37' 35"
4.   Ludo Loos + 19' 00" 4.   Alois Catteau + 11h 58' 18"
5.   Achille Colas + 20' 00" 5.   Camille Fily + 11h 58' 18"
6.   Philippe Jousselin + 43' 00" 6.   Jean Dargassies + 15h 46' 22"

Klasyfikacja końcowaEdytuj

lp Zawodnik Kraj Zespół Czas
1. Henri Cornet   Francja Indipendente 96h 05' 55''
2. Jean-Baptiste Dortignacq   Francja Indipendente + 2h 16' 14''
3. Aloïs Catteau   Belgia Indipendente + 9h 01' 25''
4. Jean Dargassies   Francja Gladiator + 13h 04' 30''
5. Julien Maitron   Francja Clement + 19h 06' 15''
6. Auguste Daumain   Francja Indipendente + 22h 44' 36''
7. Louis Coolseat   Belgia Indipendente + 23h 44' 20''
8. Achille Colas   Francja Indipendente + 25h 09' 50''
9. René Saget   Francja Indipendente + 25h 55' 16''
10. Gustave Drioul   Belgia Indipendente + 30h 54' 49''

BibliografiaEdytuj

PrzypisyEdytuj