Otwórz menu główne

Tour de Pologne 2015 – 72. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który odbył się w dniach 2 – 8 sierpnia 2015 roku. Wyścig figurował w światowym kalendarzu UCI World Tour 2015.

Tour de Pologne 2015
2014 2016
Ilustracja
Data 2 – 8 sierpnia 2015
Etapów 7
Dystans 1076 km
Czas zwycięzcy 26h 04' 38"
Zgłoszenia 151 kolarzy
Ukończyło wyścig 113 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Jon Izagirre
Drugie miejsce Belgia Bart De Clercq
Trzecie miejsce Belgia Ben Hermans
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Maciej Paterski
Punktowa Niemcy Marcel Kittel
Najaktywniejszych Polska Kamil Gradek
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Belgia Lotto Soudal
Oficjalna strona WWW

UczestnicyEdytuj

Na starcie wyścigu stanęło 19 ekip. Wśród nich wszystkie siedemnaście ekip UCI World Tour 2015 oraz dwie inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 TTS   Team Tinkoff-Saxo
11-18 EQS   Etixx-Quick Step
21-28 AST   Pro Team Astana
31-38 SKY   Team Sky
41-48 LAM   Lampre-Merida
51-58 BMC   BMC Racing Team
61-68 MOV   Movistar Team
71-78 OGE   Orica-GreenEDGE
81-88 GIA   Team Giant-Alpecin
91-98 TRE   Trek Factory Racing
Numery Kod Drużyna
101-108 KAT   Team Katusha
111-118 LTJ   Team LottoNL-Jumbo
121-128 LTS   Lotto Soudal
131-138 TCG   Team Cannondale-Garmin
141-148 ALM   Ag2r-La Mondiale
151-158 IAM   IAM Cycling
161-168 FDJ   FDJ.fr
171-178 CCC   CCC Sprandi Polkowice
181-188 POL   Reprezentacja Polski

EtapyEdytuj

Etap Data Start Meta Dystans Typ Zwycięzca Lider
1 2 sierpnia Warszawa Warszawa 122 km   płaski   Marcel Kittel   Marcel Kittel
2 3 sierpnia Częstochowa Dąbrowa Górnicza 146 km   płaski   Matteo Pelucchi   Marcel Kittel
3 4 sierpnia Zawiercie Katowice 166 km   płaski   Matteo Pelucchi   Marcel Kittel
4 5 sierpnia Jaworzno Nowy Sącz 220 km   pagórkowaty   Maciej Bodnar   Kamil Zieliński
5 6 sierpnia Nowy Sącz Zakopane 223 km   górski   Bart De Clercq   Bart De Clercq
6 7 sierpnia Terma Bukowina Bukowina Tatrzańska 174 km   górski   Sergio Henao   Sergio Henao
7 8 sierpnia Kraków Kraków 25 km   ITT   Marcin Białobłocki   Jon Izagirre

1. etap: Warszawa > Warszawa, 122 kmEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Marcel Kittel   Team Giant-Alpecin 2h 43' 13"
2.   Caleb Ewan   Orica-GreenEDGE + 0"
3.   Niccolo Bonifazzio   Lampre-Merida + 0"
4.   Dennis Van Winden   Team LottoNL-Jumbo + 0"
5.   Sébastien Turgot   Ag2r-La Mondiale + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Marcel Kittel   Team Giant-Alpecin 2h 43' 03"
2.   Caleb Ewan   Orica-GreenEDGE + 4"
3.   Niccolo Bonifazzio   Lampre-Merida + 6"
4.   Dennis Van Winden   Team LottoNL-Jumbo + 10"
5.   Sébastien Turgot   Ag2r-La Mondiale + 10"

2. etap: Częstochowa > Dąbrowa Górnicza, 146 kmEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Matteo Pelucchi   IAM Cycling 3h 20' 12"
2.   Marcel Kittel   Team Giant-Alpecin + 0"
3.   Giacomo Nizzolo   Trek Factory Racing + 0"
4.   Kris Boeckmans   Lotto Soudal + 0"
5.   Sacha Modolo   Lampre-Merida + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Marcel Kittel   Team Giant-Alpecin 6h 03' 09"
2.   Caleb Ewan   Orica-GreenEDGE + 10"
3.   Niccolo Bonifazzio   Lampre-Merida + 12"
4.   Giacomo Nizzolo   Trek Factory Racing + 12"
5.   Marcus Burghardt   BMC Racing Team + 13"

3. etap: Zawiercie > Katowice, 166 kmEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Matteo Pelucchi   IAM Cycling 3h 48' 41"
2.   Giacomo Nizzolo   Trek Factory Racing + 0"
3.   Tom Van Asbroeck   Team LottoNL-Jumbo + 0"
4.   Roberto Ferrari   Lampre-Merida + 0"
5.   Niccolo Bonifazzio   Lampre-Merida + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Marcel Kittel   Team Giant-Alpecin 9h 51' 50"
2.   Giacomo Nizzolo   Trek Factory Racing + 6"
3.   Caleb Ewan   Orica-GreenEDGE + 10"
4.   Marcus Burghardt   BMC Racing Team + 10"
5.   Niccolo Bonifazzio   Lampre-Merida + 12"

4. etap: Jaworzno > Nowy Sącz, 220 kmEdytuj

 
Ucieczka podczas 4. etapu.
Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Maciej Bodnar   Tinkoff-Saxo 5h 14' 29"
2.   Kamil Zieliński   Reprezentacja Polski + 0"
3.   Gatis Smukulis   Team Katusha + 0"
4.   Caleb Ewan   Orica GreenEDGE + 20"
5.   Luka Mezgec   Team Giant-Shimano + 20"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Kamil Zieliński   Reprezentacja Polski 15h 06' 27"
2.   Maciej Bodnar   Tinkoff-Saxo + 3"
3.   Caleb Ewan   Orica GreenEDGE + 22"
4.   Marcus Burghardt   BMC Racing Team + 22"
5.   Tom Van Asbroeck   Team LottoNL-Jumbo +2 4"

5. etap: Nowy Sącz > Zakopane, 223 kmEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Bart De Clercq   Lotto Soudal 5h 48' 49"
2.   Diego Ulissi   Lampre-Merida + 3"
3.   Sébastien Reichenbach   IAM Cycling + 3"
4.   Sergio Henao   Team Sky + 7"
5.   Ben Hermans   BMC Racing Team + 7"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Bart De Clercq   Lotto Soudal 20h 55' 42"
2.   Diego Ulissi   Lampre-Merida + 4"
3.   Davide Formolo   Team Cannondale-Garmin + 6"
4.   Ben Hermans   BMC Racing Team + 9"
5.   Jon Izagirre   Movistar Team + 9"

6. etap: Terma Bukowina > Bukowina Tatrzańska, 174 kmEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Sergio Henao   Team Sky 4h 38' 27"
2.   Diego Ulissi   Lampre-Merida + 8"
3.   Lawson Craddock   Team Giant-Alpecin + 8"
4.   Christophe Riblon   Ag2r-La Mondiale + 8"
5.   Fabio Aru   Astana Pro Team + 8"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Sergio Henao   Team Sky 25h 34' 15'
2.   Diego Ulissi   Lampre-Merida + 0"
3.   Bart De Clercq   Lotto Soudal + 10"
4.   Davide Formolo   Team Cannondale-Garmin + 11"
5.   Ben Hermans   BMC Racing Team + 14"

7. etap: Kraków > Kraków, 25 kmEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Marcin Białobłocki   Reprezentacja Polski 28' 45"
2.   Wasil Kiryjenka   Team Sky + 2"
3.   Rick Flens   Team LottoNL-Jumbo + 59"
4.   Damien Howson   Orica GreenEDGE + 1' 09"
5.   Jurgen Van Den Broeck   Lotto Soudal + 1' 16"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Jon Izagirre   Movistar Team 26h 04' 38"
2.   Bart De Clercq   Lotto Soudal + 2"
3.   Ben Hermans   BMC Racing Team + 3"
4.   Ilnur Zakarin   Team Katusha + 14"
5.   Fabio Aru   Pro Team Astana + 15"

Liderzy klasyfikacji po etapachEdytuj

BibliografiaEdytuj