Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 reprezentowało 481 zawodników (319 mężczyzn i 162 kobiet). Był to dziewiąty i ostatni start reprezentacji ZSRR na letnich igrzyskach olimpijskich.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988
Kod MKOl

URS

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988
Seul
Chorąży

Aleksandr Karielin

Liczba zawodników

481 w 26 dyscyplinach

Medale
Pozycja: 1.
Złoto
55
Srebro
31
Brąz
46
Razem
132

Zdobyte medaleEdytuj

Medal Zawodnik Dyscyplina sportowa Konkurencja
  Złoto Wiktor Bryzhin
Władimir Kryłow
Władimir Murawjow
Witalij Sawin
  Lekkoatletyka sztafeta 4 × 100 m mężczyzn
  Złoto Wiaczesław Iwanienko   Lekkoatletyka chód na 50 km mężczyzn
  Złoto Hennadij Awdiejenko   Lekkoatletyka skok wzwyż mężczyzn
  Złoto Serhij Bubka   Lekkoatletyka skok o tyczce mężczyzn
  Złoto Siergiej Litwinow   Lekkoatletyka rzut młotem mężczyzn
  Złoto Olha Bryzhina   Lekkoatletyka 400 m kobiet
  Złoto Tetiana Samolenko   Lekkoatletyka 3000 m kobiet
  Złoto Olga Bondarienko   Lekkoatletyka 10 000 m kobiet
  Złoto Olha Bryzhina
Tatjana Ledowska
Olga Nazarowa
Marija Pinigina
  Lekkoatletyka sztafeta 4 × 400 m kobiet
  Złoto Natalja Lisowska   Lekkoatletyka pchnięcie kulą kobiet
  Złoto Ołeksandr Biłostinnyj
Valdemaras Chomičius
Walerij Goborow
Rimas Kurtinaitis
Šarūnas Marčiulionis
Igors Miglinieks
Wiktor Pankraszkin
Arvydas Sabonis
Tiit Sokk
Siergiej Tarakanow
Walerij Tichonienko
Ołeksandr Wołkow
  Koszykówka mężczyźni
  Złoto Wiaczesław Janowski   Boks waga lekkopółśrednia mężczyzn
  Złoto Ivans Klementjevs   Kajakarstwo C-1 1000 m mężczyzn
  Złoto Nicolae Juravschi
Wiktar Raniejski
  Kajakarstwo C-2 500 m mężczyzn
  Złoto Nicolae Juravschi
Wiktar Raniejski
  Kajakarstwo C-2 1000 m mężczyzn
  Złoto Aleksandr Kiriczenko   Kolarstwo torowe 1 km mężczyzn
  Złoto Gintautas Umaras   Kolarstwo torowe jazda indywidualna na dochodzenie mężczyzn
  Złoto Artūras Kasputis
Dmitrij Nielubin
Gintautas Umaras
Wiaczesław Jekimow
  Kolarstwo torowe jazda drużynowa na dochodzenie mężczyzn
  Złoto Erika Salumäe   Kolarstwo torowe sprint kobiet
  Złoto Wladimer Apciauri
Anwar Ibragimow
Boris Korieckij
Ilgar Mamiedow
Aleksandr Romankow
  Szermierka floret mężczyzn drużynowo
  Złoto Dmitrij Charin
Gela Ketaszwili
Igor Sklarow
Ołeksij Czerednyk
Arvydas Janonis
Wadym Tyszczenko
Jewgienij Kuzniecow
İqor Ponomaryov
Aleksandr Borodiuk
Igor Dobrowolski
Wołodymyr Luty
Jewgienij Jarowienko
Siergiej Fokin
Władimir Tatarczuk
Ołeksij Mychajłyczenko
Aleksiej Prudnikow
Wiktor Łosiew
Siergiej Gorłukowicz
Jurij Sawiczew
Arminas Narbekovas
  Piłka nożna mężczyźni
  Złoto Władimir Artiomow   Gimnastyka sportowa wielobój indywidualnie mężczyzn
  Złoto Władimir Artiomow   Gimnastyka sportowa poręcz mężczyzn
  Złoto Władimir Artiomow   Gimnastyka sportowa drążek mężczyzn
  Złoto Walerij Lukin   Gimnastyka sportowa drążek mężczyzn
  Złoto Dmitrij Biłozierczew   Gimnastyka sportowa koń z łęgami mężczyzn
  Złoto Dmitrij Biłozierczew   Gimnastyka sportowa kółka mężczyzn
  Złoto Siergiej Charkow   Gimnastyka sportowa ćwiczenia na podłodze mężczyzn
  Złoto Władimir Artiomow
Dmitrij Biłozierczew
Wladimer Gogoladze
Siergiej Charkow
Walerij Lukin
Władimir Nowikow
  Gimnastyka sportowa wielobój drużynowo mężczyzn
  Złoto Jelena Szuszunowa   Gimnastyka sportowa wielobój indywidualnie kobiet
  Złoto Swiatłana Bahinska   Gimnastyka sportowa skok kobiet
  Złoto Swiatłana Baitawa
Swiatłana Bahinska
Natalja Łaszczenowa
Jelena Szewczenko
Jelena Szuszunowa
Olha Strażewa
  Gimnastyka sportowa wielobój drużynowo kobiet
  Złoto Maryna Łobacz   Gimnastyka artystyczna wielobój indywidualnie kobiet
  Złoto Andriej Ławrow
Aleksandr Tuczkin
Aleksandr Rymanow
Alaksandr Karszakiewicz
Jurij Niestierow
Hieorhij Swirydzienka
Andriej Tiumiencew
Michaił Wasiljew
Juryj Szaucou
Wiaczesław Atawin
Voldemaras Novickis
Igor Czumak
Kanstancin Szarawarau
Walerij Gopin
  Piłka ręczna mężczyźni
  Złoto Iryna Szyława   Strzelectwo karabin pneumatyczny 10 m kobiet
  Złoto Nino Salukwadze   Strzelectwo p. pneumatyczny, 10 m mężczyzn
  Złoto Afanasijs Kuzmins   Strzelectwo pistolet szybkostrzelny 25 m mężczyzn
  Złoto Dmytro Monakow   Strzelectwo trap mężczyzn
  Złoto Władimir Salnikow   Pływanie 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
  Złoto Igor Polanski   Pływanie 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
  Złoto Walentina Ogijenko
Jelena Wołkowa
Marina Kumysz
Irina Ilczenko
Tatjana Sidorienko
Irina Kiriłłowa
Tatjana Romaszkan
Olha Szkurnowa
Marina Pankowa
Jelena Czebukina
Olga Kriwoszejewa
Swietłana Korytowa
  Siatkówka kobiety
  Złoto Alaksandr Kurłowicz   Podnoszenie ciężarów waga superciężka mężczyzn
  Złoto Oksen Mirzojan   Podnoszenie ciężarów waga kogucia mężczyzn
  Złoto Jurij Zachariewicz   Podnoszenie ciężarów II waga ciężka mężczyzn
  Złoto Israił Arsamakow   Podnoszenie ciężarów waga lekkociężka mężczyzn
  Złoto Anatolij Chrapaty   Podnoszenie ciężarów waga półciężka mężczyzn
  Złoto Pawieł Kuzniecow   Podnoszenie ciężarów I waga ciężka mężczyzn
  Złoto Dawit Gobedżiszwili   Zapasy 130 kg st.wolny mężczyzn
  Złoto Siergiej Biełogłazow   Zapasy 57 kg st.wolny mężczyzn
  Złoto Arsen Fadzajew   Zapasy 68 kg st.wolny mężczyzn
  Złoto Macharbiek Chadarcew   Zapasy 90 kg st.wolny mężczyzn
  Złoto Aleksandr Karielin   Zapasy 130 kg st.klasyczny mężczyzn
  Złoto Kamandar Madżydow   Zapasy 62 kg st.klasyczny mężczyzn
  Złoto Lewon Dżulfalakian   Zapasy 68 kg st.klasyczny mężczyzn
  Złoto Michaił Mamiaszwili   Zapasy 82 kg st.klasyczny mężczyzn
  Srebro Rodion Gataullin   Lekkoatletyka skok o tyczce mężczyzn
  Srebro Igor Łapszyn   Lekkoatletyka trójskok mężczyzn
  Srebro Romas Ubartas   Lekkoatletyka rzut dyskiem mężczyzn
  Srebro Jurij Siedych   Lekkoatletyka rzut młotem mężczyzn
  Srebro Laimutė Baikauskaitė   Lekkoatletyka 1500 m kobiet
  Srebro Tatjana Ledowska   Lekkoatletyka 400 m ppł kobiet
  Srebro Nurmagomied Szanawazow   Boks waga półciężka mężczyzn
  Srebro Michał Śliwiński   Kajakarstwo C-1 1500 m mężczyzn
  Srebro Wiktor Dienisow
Ihor Nahajew
  Kajakarstwo K-2 500 m mężczyzn
  Srebro Wiktor Dienisow
Siergіj Kіrsanow
Ołeksandr Motuzenko
Ihor Nahajew
  Kajakarstwo K-4 1000 m mężczyzn
  Srebro Nikołaj Kowsz   Kolarstwo torowe sprint mężczyzn
  Srebro Andriej Alszan
Michaił Burcew
Siergiej Koriażkin
Siergiej Mindirgasow
Gieorgij Pogosow
  Szermierka szabla mężczyzn drużynowo
  Srebro Walerij Lukin   Gimnastyka sportowa wielobój indywidualny mężczyzn
  Srebro Walerij Lukin   Gimnastyka sportowa poręcz mężczyzn
  Srebro Władimir Artiomow   Gimnastyka sportowa ćwiczenia na podłodze mężczyzn
  Srebro Jelena Szuszunowa   Gimnastyka sportowa równoważnia kobiet
  Srebro Swiatłana Bahinska   Gimnastyka sportowa ćwiczenia na podłodze kobiet
  Srebro Władimir Szestakow   Judo do 86 kg mężczyzn
  Srebro Wieniamin But
Nikołaj Komarow
Wasilij Tichonow
Aleksandr Dumczew
Pawło Hurkowski
Wiktor Diduk
Wiktor Omelanowycz
Andriej Wasiljew
Aleksandr Łukjanow
  Wioślarstwo ósemka mężczyzn
  Srebro Iryna Kałymbet
Switłana Mazij
Antonina Zielikowicz
Inna Frołowa
  Wioślarstwo czwórka podwójna kobiet
  Srebro Tõnu Tõniste
Toomas Tõniste
  Żeglarstwo klasa 470
  Srebro Nino Salukwadze   Strzelectwo pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn
  Srebro Ełena Dendeberowa   Pływanie 200 m stylem zmiennym kobiet
  Srebro Giennadij Prigoda
Jurij Baszkatow
Nikołaj Jewsiejew
Wołodymyr Tkaczenko
  Pływanie 4 × 100 m st. dowolnym mężczyzn
  Srebro Jurij Panczenko
Andriej Kuzniecow
Wiaczesław Zajcew
Igor Runow
Władimir Szkurichin
Jewgienij Krasilnikow
Raimonds Vilde
Walerij Łosiew
Jurij Sapiega
Ołeksandr Sorokałet
Jarosław Antonow
Jurij Czeriednik
  Siatkówka mężczyźni
  Srebro Israel Militosjan   Podnoszenie ciężarów waga lekka mężczyzn
  Srebro Nail Muchamiedjarow   Podnoszenie ciężarów waga półciężka mężczyzn
  Srebro Stepan Sarkisjan   Zapasy 62 kg st.wolny mężczyzn
  Srebro Adłan Warajew   Zapasy 74 kg st.wolny mężczyzn
  Srebro Leri Chabiełow   Zapasy 100 kg st.wolny mężczyzn
  Srebro Däulet Turłychanow   Zapasy 74 kg st.klasyczny mężczyzn
  Brąz Władimir Jeszejew   Łucznictwo mężczyźni indywidualnie
  Brąz Rudolf Powarnicyn   Lekkoatletyka skok wzwyż mężczyzn
  Brąz Grigorij Jegorow   Lekkoatletyka skok o tyczce mężczyzn
  Brąz Aleksandr Kowalenko   Lekkoatletyka trójskok mężczyzn
  Brąz Jüri Tamm   Lekkoatletyka rzut młotem mężczyzn
  Brąz Olga Nazarowa   Lekkoatletyka 400 m kobiet
  Brąz Tetiana Samolenko   Lekkoatletyka 1500 m kobiet
  Brąz Ołena Żupijewa-Wjazowa   Lekkoatletyka 10 000 m kobiet
  Brąz Ludmiła Kondratjewa
Galina Malczugina
Natalja Woronowa
Marina Żyrowa
  Lekkoatletyka 4 × 100 m kobiet
  Brąz Tamara Bykowa   Lekkoatletyka skok wzwyż kobiet
  Brąz Galina Czistiakowa   Lekkoatletyka skok w dal kobiet
  Brąz Olesia Bariel
Olga Buriakina
Irina Gierlic
Jelena Chudaszowa
Aleksandra Leonowa
Irina Minch
Galina Sawicka
Irina Sumnikowa
Vitalija Tuomaitė
Olga Jakowlewa
Olga Jewkowa
Natalja Zasulskaja
  Koszykówka kobiety
  Brąz Timofiej Skriabin   Boks waga musza mężczyzn
  Brąz Aleksandr Miroszniczenko   Boks waga superciężka mężczyzn
  Brąz Marat Ganiejew   Kolarstwo torowe wyścig punktowy
  Brąz Laima Zilporytė   Kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego kobiet
  Brąz Aleksandr Romankow   Szermierka floret mężczyzn indywidualnie
  Brąz Andriej Szuwałow   Szermierka szpada mężczyzn indywidualnie
  Brąz Pawieł Kołobkow
Władimir Riezniczenko
Andriej Szuwałow
Igor Tichomirow
Mychajło Tyszko
  Szermierka szpada mężczyzn drużynowo
  Brąz Dmitrij Biłozierczew   Gimnastyka sportowa wielobój indndywidualny mężczyzn
  Brąz Swiatłana Bahinska   Gimnastyka sportowa wielobój indndywidualny kobiet
  Brąz Jelena Szuszunowa   Gimnastyka sportowa równoważnia kobiet
  Brąz Ołeksandra Tymoszenko   Gimnastyka artyczstyczna wielobój indndywidualny kobiet
  Brąz Natalija Mytriuk
Łarysa Karłowa
Zinajida Turczyna
Maryna Bazanowa
Natalja Morskowa
Tetiana Horb
Ołena Nemaszkało
Tatjana Dżandżgawa
Natalja Anisimowa
Natalja Cygankowa
Switłana Mańkowa
Jewhenija Towstohan
Olha Semenowa
Natalija Rusnaczenko
Elina Gusiewa
  Piłka ręczna kobiety
  Brąz Grigorij Wiericzew   Judo do 95 kg mężczyzn
  Brąz Amiran Totikaszwili   Judo do 60 kg mężczyzn
  Brąz Giorgi Tenadze   Judo do 71 kg mężczyzn
  Brąz Baszyr Warajew   Judo do 78 kg mężczyzn
  Brąz Wachtang Iagoraszwili   Pięciobój mężczyźni indywidualnie
  Brąz Ołeksandr Marczenko
Wasil Jakusza
  Wioślarstwo dwójka podwójna mężczyzn
  Brąz Łarisa Moskalenko
Iryna Czunychowśka
  Żeglarstwo klasa 470 kobiet
  Brąz Marina Łogwinienko   Strzelectwo pistolet pneumatyczny, 10 m kobiet
  Brąz Anna Małuchina   Strzelectwo karabin pneumatyczny 10 m kobiet
  Brąz Walentina Czerkasowa   Strzelectwo Karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m kobiet
  Brąz Igor Basinski   Strzelectwo pistolet dowolny, 50 m mężczyzn
  Brąz Kiriłł Iwanow   Strzelectwo Karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m mężczyzn
  Brąz Giennadij Awramienko   Strzelectwo ruchomy cel 50 m mężczyzn
  Brąz Igor Polanski   Pływanie 100 m stylem grzbietowym mężczyzn
  Brąz Dmitrij Wołkow   Pływanie 100 m stylem klasycznym mężczyzn
  Brąz Wadim Jaroszczuk   Pływanie 200 m stylem zmiennym mężczyzn
  Brąz Igor Polanski
Dmitrij Wołkow
Wadim Jaroszczuk
Giennadij Prigoda
  Pływanie 4 x 100 m stylem zmiennym mężczyzn
  Brąz Giennadij Prigoda   Pływanie 50 m stylem dowolnym mężczyzn
  Brąz Jewgienij Szaronow
Nurłan Miendygalijew
Jewgienij Griszyn
Aleksandr Kołotow
Wiktor Berendiuha
Siergiej Kotienko
Dmitrij Apanasienko
Siergiej Naumow
Siergiej Markocz
Giorgi Mszwenieradze
Michaił Iwanow
Micheil Giorgadze
Nikołaj Smirnow
  Piłka wodna mężczyźni
  Brąz Siergiej Karamczakow   Zapasy 48 kg st.wolny mężczyzn
  Brąz Władimir Toguzow   Zapasy 52 kg st.wolny mężczyzn
  Brąz Władimir Popow   Zapasy 90 kg st.klasyczny mężczyzn

Skład kadryEdytuj

BoksEdytuj

Waga papierowa

Waga musza

Waga kogucia

Waga piórkowa

Waga lekka

Waga lekkopółśrednia

Waga półśrednia

Waga lekkośrednia

Waga średnia

Waga półciężka

Waga ciężka

Waga superciężka

GimnastykaEdytuj

Gimnastyka sportowaEdytuj

MężczyźniEdytuj

Wielobój indywidualnie

Wielobój drużynowo

Ćwiczenia na podłodze

Skok

Poręcz

Drążek

Kółka

Koń z łęgami

KobietyEdytuj

Wielobój indywidualnie

Wielobój drużynowo

Ćwiczenia na podłodze

Skok

Poręcz

Równoważnia

Gimnastyka artystycznaEdytuj

Indywidualnie

Hokej na trawieEdytuj

Turniej mężczyzn

JeździectwoEdytuj

Ujeżdżenie indywidualne

Ujeżdżenie drużynowo

Skoki przez przeszkody indywidualnie

Skoki przez przeszkody drużynowo

JudoEdytuj

Mężczyźni

LekkoatletykaEdytuj

MężczyźniEdytuj

Maraton

Skok w dal

Rzut dyskiem

Pchnięcie kulą

Rzut młotem

Rzut oszczepem

Dziesięciobój

Chód na 20 km

Chód na 50 km

KobietyEdytuj

Sztafeta 4 × 400 m

Maraton

Rzut dyskiem

Rzut oszczepem

Pchnięcie kulą

Siedmiobój

ŁucznictwoEdytuj

Zawody indywidualne kobiet:

Zawody indywidualne mężczyzn:

Zawody drużynowe kobiet:

  • Arżannikowa, Muntian, Butuzowa – 4. miejsce

Zawody drużynowe mężczyzn:

  • Jeszejew, Szkolnyj, Leontjew – 5. miejsce

KajakarstwoEdytuj

MężczyźniEdytuj

K-1 500 m

K-1 1000 m

K-2 500 m

K-2 1000 m

K-4 1000 m

C-1 500 m

C-1 1000 m

C-2 500 m

C-2 1000 m

KobietyEdytuj

K-1 500 m

K-2 500 m

K-4 500 m

KolarstwoEdytuj

MężczyźniEdytuj

Wyścig ze startu wspólnego

Drużynowa jazda na czas

Sprint

1 km

Wyścig indywidualny na dochodzenie

Wyścig drużynowy na dochodzenie

Wyścig punktowy

KobietyEdytuj

Wyścig indywidualny ze startu wspólnego

Sprint

KoszykówkaEdytuj

Mężczyźni

Kobiety

Piłka nożnaEdytuj

Mężczyźni

Piłka ręcznaEdytuj

Turniej kobiet

Turniej mężczyzn

Pięciobój nowoczesnyEdytuj

Indywidualnie

Drużynowo

Piłka wodnaEdytuj

Turniej mężczyzn

PływanieEdytuj

MężczyźniEdytuj

50 m stylem dowolnym

100 m stylem dowolnym

200 m stylem dowolnym

400 m stylem dowolnym

1500 m stylem dowolnym

100 m stylem grzbietowym

200 m stylem grzbietowym

100 m stylem klasycznym

200 m stylem klasycznym

100 m stylem motylkowym

200 m stylem motylkowym

200 m stylem zmiennym

400 m stylem zmiennym

4 × 100 m stylem dowolnym

4 × 200 m stylem dowolnym

4 × 100 m stylem zmiennym

KobietyEdytuj

50 m stylem dowolnym

100 m stylem dowolnym

200 m stylem dowolnym

400 m stylem dowolnym

800 m stylem dowolnym

100 m stylem klasycznym

200 m stylem klasycznym

100 m stylem motylkowym

200 m stylem motylkowym

200 m stylem zmiennym

400 m stylem zmiennym

4 × 100 m stylem dowolnym

Pływanie synchroniczneEdytuj

Solo

Duet

Podnoszenie ciężarówEdytuj

SiatkówkaEdytuj

Turniej mężczyzn

Turniej kobiet

Skoki do wodyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Wieża 10 m

Trampolina 3 m

KobietyEdytuj

Wieża 10 m

Trampolina 3 m

StrzelectwoEdytuj

MężczyźniEdytuj

Pistolet pneumatyczny 10 m

Pistolet szybkostrzelny 25 m

Pistolet 50 m

Karabin pneumatyczny 10 m

Karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m

Karabin małokalibrowy leżąc 50 m

Ruchomy cel 50 m

Trap

KobietyEdytuj

Karabin pneumatyczny 10 m

Pistolet pneumatyczny 10 m

Pistolet 25 m

Karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m

OpenEdytuj

Skeet

SzermierkaEdytuj

MężczyźniEdytuj

Floret

Floret drużynowo

Szpada

Szpada drużynowo

Szabla

Szabla drużynowo

KobietyEdytuj

Floret

Floret drużynowo

Tenis stołowyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Singiel

Debel

KobietyEdytuj

Singiel

Debel

Tenis ziemnyEdytuj

Singiel mężczyzn

Debel mężczyzn

Singiel kobiet

Debel kobiet

WioślarstwoEdytuj

MężczyźniEdytuj

Jedynka

Dwójka podwójna

Dwójka bez sternika

Dwójka ze sternikiem

czwórka podwójna

czwórka bez sternika

czwórka ze sternikiem

ósemka

KobietyEdytuj

jedynka

dwójka podwójna

dwójka bez sternika

czwórka podwójna

czwórka ze sternikiem

ósemka

ZapasyEdytuj

ŻeglarstwoEdytuj

MężczyźniEdytuj

Klasa 470

Lechner A-390

Finn

Star

Tornado

Soling

Latający Holender

KobietyEdytuj

Klasa 470

BibliografiaEdytuj