Otwórz menu główne

Copa América 1989 – trzydzieste czwarte mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego, odbyły się w dniach 116 lipca 1989 roku po raz czwarty w Brazylii. W turnieju grało dziesięć zespołów. Drużyny podzielono na dwie pięciozespołowe grupy. Zwycięzcy i drugie drużyny z grup awansowały dalej, tworząc czteroosobową grupę finałową, gdzie ostatecznie rozgrywała się sprawa mistrzostwa. Wszystkie mecze rozgrywano w Salvadorze na stadionie Fonte Nova, w Recife na stadionie Arruda, w Goianie na stadionie Serra Dourada i w Rio de Janeiro na stadionie Maracanie.

Copa América 1989
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 1987 1991 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator CONMEBOL
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Brazylia
Otwarcie 1 lipca 1989, Salvador
Zamknięcie (finał) 16 lipca 1989, Rio de Janeiro
Liczba drużyn 10 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 4 (w 4 miastach)
I miejsce  Brazylia
II miejsce  Urugwaj
III miejsce  Argentyna
Statystyki turnieju
Liczba meczów 26
Liczba bramek 56 (2,15 na mecz)
Oglądalność 868 600 (33 408 na mecz)
Król strzelców Brazylia Bebeto (6 goli)

UczestnicyEdytuj

ArgentynaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Nery Alberto Pumpido  Real Betis
2 Sergio Daniel Batista  River Plate
3 Carlos Alejandro Alfaro Moreno  Independiente Buenos Aires
4 Abel Eduardo Balbo  River Plate
5 José Luis Brown  Real Murcia
6 José Horacio Basualdo  Deportivo Mandiyú Corrientes
7 Jorge Luis Burruchaga  FC Nantes
8 Claudio Paul Caniggia  Hellas Werona
9 José Luis Cuciuffo  Boca Juniors
10 Diego Armando Maradona  SSC Napoli
11 Gabriel Humberto Calderón  PSG Paryż
12 Néstor Rolando Clausen  FC Sion
13 Hernán Edgardo Díaz  Rosario Central
14 Héctor Adolfo Enrique  River Plate
15 Ricardo Omar Giusti  Independiente Buenos Aires
16 Pedro Damián Monzón  Independiente Buenos Aires
17 Oscar Alfredo Ruggeri  Real Madryt
18 Luis Alberto Islas  Atlético Madryt
19 Roberto Néstor Sensini  Newell's Old Boys Rosario
20 Pedro Antonio Troglio  Hellas Werona
21 Néstor Raúl Gorosito  San Lorenzo de Almagro Buenos Aires
22 Julio César Falcioni  Vélez Sarsfield Buenos Aires
Trener: Carlos Salvador Bilardo

BoliwiaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
?? Carlos Arias Torrico  Bolívar La Paz
?? Marco Antonio Barrero  Bolívar La Paz
?? Carlos Fernando Borja  Bolívar La Paz
?? Ramiro Castillo  Argentinos Juniors Buenos Aires
?? Luis Esteban Galarza  Bolívar La Paz
?? Marco Antonio Etcheverry  Destroyers Santa Cruz
?? Marco Rodolfo Ferrufino  Bolívar La Paz
?? Ricardo Fontana  The Strongest La Paz
?? Arturo García  Oriente Petrolero Santa Cruz
?? Eligio Martínez  The Strongest La Paz
?? José Milton Melgar  Bolívar La Paz
?? Rolly Paniagua  Blooming Santa Cruz
?? Guillermo Alvaro Peña  Blooming Santa Cruz
?? Miguel Angel Rimba  Bolívar La Paz
?? Romer Antonio Roca  Oriente Petrolero Santa Cruz
?? Marciano Saldías  Oriente Petrolero Santa Cruz
?? Fernando Salinas  Bolívar La Paz
?? Erwin Sánchez  Bolívar La Paz
?? Luis Francisco Takeo  Destroyers Santa Cruz
?? Eduardo Andrés Villegas  The Strongest La Paz
Trener:   Jorge Carlos Habberger

BrazyliaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Cláudio André Mergen TAFFAREL  Internacional Porto Alegre
2 MAZINHO – Iomar do Nascimento  Vasco da Gama Rio de Janeiro
3 MAURO Geraldo GALVÃO  Botafogo Rio de Janeiro
4 ANDRÉ Alves da CRUZ  Ponte Preta Campinas
5 BRANCO – Cláudio Ibraim Vaz  FC Porto
6 RICARDO GOMES Raymundo  SL Benfica
7 BEBETO – José Roberto Gama de Oliveira  Vasco da Gama Rio de Janeiro
8 GEOVANNI Faria da Silva  Vasco da Gama Rio de Janeiro
9 VALDO Cândido de Oliveira Filho  SL Benfica
10 TITA – Milton Queiroz da Paixão  Vasco da Gama Rio de Janeiro
11 ROMÁRIO de Souza Faria  PSV Eindhoven
12 ACÁCIO Cordeiro Barreto  Vasco da Gama Rio de Janeiro
13 JOSIMAR Higino Pereira  Botafogo Rio de Janeiro
14 ALDAIR Nascimento dos Santos  SL Benfica
15 ALEMÃO – Ricardo Rogério de Brito  SSC Napoli
16 CRISTÓVÃO Borges dos Santos  Grêmio Porto Alegre
17 DUNGA – Carlos Caetano Bledorn Verri  ACF Fiorentina
18 RENATO GAÚCHO – Renato Portaluppi  AS Roma
19 BALTAZAR Maria de Morais Júnior  Atlético Madryt
20 Paulo SILAS do Prado Pereira  Sporting CP
21 CHARLES Fabian Figueiredo  EC Bahia
22 ZÉ CARLOS – José Carlos da Costa Araújo  Flamengo Rio de Janeiro
Trener: Sebastião Barroso LAZARONI

ChileEdytuj

Nr Zawodnik Klub
?? Fernando Astengo  Grêmio Porto Alegre
?? Jorge Carrasco  Huachipato Talcahuano
?? Leonel Contreras  Deportes La Serena
?? Marco Cornez  Universidad Católica Santiago
?? Juan Covarrubias  CD Cobreloa
?? Hugo Armando González  CSD Colo-Colo
?? Alejandro Hisis  OFI 1925
?? Osvaldo Heriberto Hurtado  Sporting Charleroi
?? Juan Carlos Letelier  Deportes La Serena
?? Juvenal Olmos  Universidad Católica Santiago
?? Raúl Ormeño  CSD Colo-Colo
?? Jaime Patricio Ramírez  CSD Colo-Colo
?? Héctor Puebla  CD Cobreloa
?? Jaime Ramírez  Unión Española Santiago
?? Oscar Reyes  Universidad de Chile Santiago
?? Roberto Rojas  São Paulo FC
?? Lukas Túdor  Universidad Católica Santiago
?? Jaime Vera  OFI 1925
?? Oscar Wirth bez klubu
?? Patricio Yáñez  Real Betis
Trener: Orlando Aravena

EkwadorEdytuj

Nr Zawodnik Klub
?? Álex Darío Aguinaga Deportivo Quito
?? Geovanni Claudio Alcívar Barcelona SC
?? Ney Raúl Avilés Emelec Guayaquil
?? Hermen de Jesús Benítez Nacional Quito
?? Luis Enrique Capurro Emelec Guayaquil
?? Hamilton Emilio Cuvi Filanbanco Guayaquil
?? Kleber Emilio Fajardo Emelec Guayaquil
?? Nelson José Guerrero LDU Quito
?? Jimmy Alfonso Izquierdo Barcelona SC
?? Wilson Homero Macías Filanbanco Guayaquil
?? Pietro Raúl Marsetti LDU Quito
?? Víctor Mendoza Aucas Quito
?? Jimmy Gustavo Montanero Barcelona SC
?? Carlos Luis Morales Barcelona SC
?? Carlos Antonio Muñoz Filanbanco Guayaquil
?? Tulio Tayron Quinteros Barcelona SC
?? Hólger Abraham Quiñónez Barcelona SC
?? Julio César Rosero Nacional Quito
?? Byron Zózimo Tenorio Nacional Quito
?? Enrique Wilfrido Verduga Emelec Guayaquil
Trener:   Dušan Drašković

KolumbiaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
?? Leonel de Jesús Alvarez  Atlético Nacional Medellín
?? Sergio Angulo  América Cali
?? Wilmer Cabrera  Independiente Santa Fe Bogotá
?? Anthony William De Avila  América Cali
?? Andrés Escobar  Atlético Nacional Medellín
?? Alexis Enrique García  Atlético Nacional Medellín
?? Gabriel Jaime Gómez  Independiente Medellín
?? Gildardo Biderman Gómez  Atlético Nacional Medellín
?? Rubén Darío Hernández  Millonarios Bogotá
?? José René Higuita  Atlético Nacional Medellín
?? Carlos Mario Hoyos  Atlético Junior Barranquilla
?? Arnoldo Alberto Iguarán  Millonarios Bogotá
?? Alexis Antonio Mendoza  Atlético Junior Barranquilla
?? Eduardo Niño  Independiente Santa Fe Bogotá
?? Luis Carlos Perea  Atlético Nacional Medellín
?? Wilson Enrique Pérez  Atlético Junior Barranquilla
?? Bernardo Redín  Deportivo Cali
?? John Jairo Tréllez  Atlético Nacional Medellín
?? Carlos Alberto Valderrama   HSC Montpellier
?? León Fernando Villa  Atlético Nacional Medellín
Trener: Francisco Antonio Maturana

ParagwajEdytuj

Nr Zawodnik Klub
?? Luis Nery Caballero  Guaraní Asunción
?? Virginio Cáceres  Guaraní Asunción
?? Adolfino Cañete  Talleres Córdoba
?? Augusto Chamorro  Atlético Colegiales Asunción
?? Rogelio Wilfrido Delgado  Independiente Buenos Aires
?? Ramón Alfredo Escobar  River Plate Asunción
?? Darío Espínola  Sol de América Asunción
?? Roberto Eladio Fernández  Cerro Porteño
?? Buenaventura Ferreira  Guaraní Asunción
?? Julio César Franco  Guaraní Asunción
?? Jorge Alberto Guasch  Olimpia Asunción
?? Carlos Alberto Guirland  Olimpia Asunción
?? Justo Pastor Jacquet  Cerro Porteño
?? Alfredo Damián Mendoza  Olimpia Asunción
?? Gustavo Alfredo Neffa  Olimpia Asunción
?? Eumelio Ramón Palacios  Libertad Asunción
?? Catalino Rivarola  Cerro Porteño
?? Félix Brítez Román  Cerro Porteño
?? Rubén Martín Ruiz Díaz  Talleres Córdoba
?? Carlos Vidal Sanabria  Olimpia Asunción
?? Juan Bautista Torales  Libertad Asunción
?? Félix Ricardo Torres  Sol de América Asunción
?? César Zabala  Cerro Porteño
  Eduardo Luján Manera

PeruEdytuj

Nr Zawodnik Klub
?? Jorge Fausto Arteaga  Sporting Cristal Lima
?? José Luis Carranza  Universitario Lima
?? César Humberto Chávez  Universitario Lima
?? César Martín Dall'Orso  Sporting Cristal Lima
?? José Guillermo Del Solar  Universitario Lima
?? Carlos Eleazar Guido  Sporting Cristal Lima
?? Jorge Alberto Hirano  Bolívar La Paz
?? Francesco Paolo Manassero  Sporting Cristal Lima
?? Pedro Franco Enrique Navarro   FC Wettingen
?? Jorge Alberto Olaechea  Sporting Cristal Lima
?? Percy Celso Olivares  Sporting Cristal Lima
?? Jesús Manuel Purizaga  Sporting Cristal Lima
?? Pedro Jesús Requena  Universitario Lima
?? Eduardo Rey Muñoz  Universitario Lima
?? Juan Máximo Reynoso  Alianza Lima
?? César Eduardo Rodríguez  Municipal Lima
?? Jorge Talavera  Internacional
?? Carlos Torres  Internacional
?? Julio César Uribe  América Cali
?? Wilmar Elar Valencia  Blooming Santa Cruz
Trener:   PEPE – José Macía

UrugwajEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Adolfo Javier Zeoli  Danubio Montevideo
2 Nelson Daniel Gutiérrez  S.S. Lazio
3 Hugo Eduardo de León  Nacional Montevideo
4 José Óscar Herrera  Peñarol Montevideo
5 José Batlle Perdomo  Peñarol Montevideo
6 Alfonso Enrique Domínguez  Peñarol Montevideo
7 Antonio Alzamendi  CD Logroñés
8 Carlos Gabriel Correa  Peñarol Montevideo
9 Enzo Francescoli  Racing Paryż
10 Rubén Walter Paz  Racing Buenos Aires
11 Rubén Sosa   S.S. Lazio
12 Jorge Fernando Seré  Nacional Montevideo
13 Daniel Felipe Revélez  Nacional Montevideo
14 José Luis Pintos Saldaña  Nacional Montevideo
15 Santiago Javier Ostolaza  Nacional Montevideo
16 Sergio Daniel Martínez  Defensor Sporting Montevideo
17 Carlos Alberto Aguilera  Peñarol Montevideo
18 Rubén Fabián Pereira  Danubio Montevideo
19 Rubén Fernando da Silva  Danubio Montevideo
20 Pablo Javier Bengoechea  Sevilla FC
Trener: Oscar Washington Tabárez

WenezuelaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 César Renato Baena Caracas
2 William Pacheco UAT San Cristóbal
3 Andrés Paz UAT San Cristóbal
4 Pedro Javier Acosta Caracas
5 Luis Rojas UAT San Cristóbal
6 Roberto Cavallo Italia Caracas
7 Ildemaro Fernández Estudiantes Mérida
8 Laureano José Jaimes UAT San Cristóbal
9 Hebert Márquez Marítimo Caracas
10 Carlos Fabián Maldonado UAT San Cristóbal
12 José Gómez Mineros Guayana
11 Noel San Vicente Marítimo Caracas
13 René Torres Mineros Guayana
14 Pedro Juan Febles Marítimo Caracas
15 Luis Camacaro UAT San Cristóbal
16 Bernardo Añor Caracas
17 Carlos Domínguez Caracas
18 Héctor Enrique Rivas Marítimo Caracas
19 Stalin José Rivas Mineros Guayana
20 Enrique Samuel Mineros Guayana
Trener:   Carlos Horacio Moreno

MeczeEdytuj

Grupa AEdytuj

ParagwajPeruEdytuj

PARAGWAJ – PERU 5:2 (2:1)
1 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 5000)
Sędzia:   Juan Carlos Loustau
  PARAGWAJ: Fernández – Torales, Zabala, Delgado, Jacquet – Franco, Guasch, Cańete, Neffa (75 Palacios) – Ferreira, Mendoza (86 Sanabria)
  PERU: Chávez – Carranza (63 Rey Muńoz), Arteaga, Del Solar, Olivares – Valencia (70 Talavera), Manassero, Reynoso, Uribe – Navarro, Hirano
Bramki: 0:1 Hirano 30, 1:1 Cańete 38, 2:1 Neffa 41, 3:1 Mendoza 51, 4:1 Del Solar 75s, 4:2 Reynoso 80, 5:2 Cańete 84

BrazyliaWenezuelaEdytuj

BRAZYLIA – WENEZUELA 3:1 (2:0)
1 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 35 000)
Sędzia:   Juan Daniel Cardellino
  BRAZYLIA: Taffarel – Mazinho, Ricardo Gomes, André Cruz, Branco – Geovani, Mauro Galvăo, Tita (11 Silas), Valdo – Bebeto (45 Baltazar), Romário
  WENEZUELA: Baena – Torres, Paz, Acosta, Pacheco – H.Rivas (57 Cavallo), Jaimes, Maldonado, Ańor – Febles (57 Márquez), S.Rivas
Bramki: 1:0 Bebeto 2, 2:0 Geovani 36k, 3:0 Baltazar 57, 3:1 Maldonado 63

KolumbiaWenezuelaEdytuj

KOLUMBIA – WENEZUELA 4:2 (1:0)
3 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 4000)
Sędzia:   Rodolfo Martínez
  KOLUMBIA: Higuita – Pérez, Perea, Escobar, Hoyos – G.J.Gómez, Alvarez, Valderrama, Redín (60 García) – Angulo (60 De Avila), Iguarán
  WENEZUELA: Baena – Camacaro, Paz, Acosta, Pacheco – Cavallo, Jaimes, Maldonado, Ańor (54 Fernández) – Márquez, S.Rivas (54 San Vicente)
Bramki: 1:0 Higuita 36k, 2:0 Iguarán 46, 3:0 De Avila 71, 3:1 Maldonado 73, 4:1 Iguarán 75, 4:2 Maldonado 88

BrazyliaPeruEdytuj

BRAZYLIA – PERU 0:0
3 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 8200)
Sędzia:   Hernán Silva
  BRAZYLIA: Taffarel – Aldair, Mauro Galvăo, Ricardo Gomes, Branco (59 Renato) – Alemăo, Dunga, Geovani, Valdo – Bebeto, Romário (68 Baltazar)
  PERU: Purizaga – Carranza, Requena, Olaechea, Olivares – Valencia, Reynoso, Del Solar, Uribe – Navarro (84 Chávez), Hirano (55 Manassero)
Czerwone kartki: – / Purizaga 84
Uwagi: mecz został przerwany na okres 22 minut z powodu awarii oświetlenia

PeruWenezuelaEdytuj

PERU – WENEZUELA 1:1 (1:1)
5 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 1500)
Sędzia:   Vincent Mauro
  PERU: Chávez – Carranza, Del Solar, Requena, Olivares – Valencia (45 Rey Muńoz), Manassero, Reynoso, Uribe – Navarro, Hirano (61 Rodríguez)
  WENEZUELA: Baena – Camacaro, H.Rivas, Acosta, Pacheco (41 San Vicente) – Cavallo, Jaimes, Maldonado – Febles, Márquez, S.Rivas (69 Fernández)
Bramki: 0:1 Maldonado 29, 1:1 Navarro 30

ParagwajKolumbiaEdytuj

PARAGWAJ – KOLUMBIA 1:0 (0:0)
5 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 1500)
Sędzia:   Oscar Ortubé
  PARAGWAJ: Fernández – Torales, Zabala, Delgado, Jacquet – Franco, Guasch, Cańete, Neffa (88 Sanabria) – Ferreira, Mendoza (80 Palacios)
  KOLUMBIA: Higuita – Pérez, Perea, Escobar, Villa – G.J.Gómez, Alvarez, Valderrama, Redín – Iguarán (71 Angulo), Tréllez (63 De Avila)
Bramki: 1:0 Mendoza 51

ParagwajWenezuelaEdytuj

PARAGWAJ – WENEZUELA 3:0 (1:0)
7 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 3000)
Sędzia:   Rodolfo Martínez
  PARAGWAJ: Fernández – Torales, Delgado, Zabala (85 Caballero), Jacquet – Franco, Guasch, Cańete, Neffa – Ferreira (77 Palacios), Mendoza
  WENEZUELA: Baena – Torres, H.Rivas (45 Fernández), Acosta, Pacheco – Cavallo, Jaimes, Camacaro, San Vicente – Maldonado, Febles (57 Márquez)
Bramki: 1:0 Neffa 41, 2:0 Ferreira 50, 3:0 Ferreira 73

BrazyliaKolumbiaEdytuj

BRAZYLIA – KOLUMBIA 0:0
7 lipca 1989, Salvador, Estádio Fonte Nova (widzów 9100)
Sędzia:   Elías Jácome
  BRAZYLIA: Taffarel – Aldair, Ricardo Gomes, Mauro Galvăo, Branco – Alemăo (64 Mazinho), Dunga, Geovani, Valdo – Renato, Baltazar (57 Bebeto)
  KOLUMBIA: Higuita – Pérez, Perea, Escobar, Hoyos – G.J.Gómez, Alvarez, Redín, Valderrama – Iguarán (80 Cabrera), Hernández (71 Angulo)

KolumbiaPeruEdytuj

KOLUMBIA – PERU 1:1 (1:1)
9 lipca 1989, Recife, Estádio do Arruda (widzów 60 000)
Sędzia:   Juan Carlos Loustau
  KOLUMBIA: Higuita – Pérez, Perea, Escobar, Hoyos – G.J.Gómez, Alvarez, Redín (38 García), Valderrama – Iguarán (45 De Avila), Angulo
  PERU: Purizaga – Carranza (70 Guido, 86 Arteaga), Requena, Olaechea, Olivares – Valencia, Reynoso, Del Solar, Uribe – Navarro, Hirano
Bramki: 1:0 Iguarán 32, 1:1 Hirano 43

BrazyliaParagwajEdytuj

BRAZYLIA – PARAGWAJ 2:0 (0:0)
9 lipca 1989, Recife, Estádio do Arruda (widzów 76 800)
Sędzia:   Vincent Mauro
  BRAZYLIA: Taffarel – Aldair, Mauro Galvăo, Ricardo Gomes, Branco – Mazinho, Dunga, Silas, Valdo – Bebeto, Romário (78 Renato)
  PARAGWAJ: Ruiz Díaz – Cáceres, Caballero, Rivarola (79 Delgado), Torales – Franco, Chamorro, Sanabria, Neffa (45 Ferreira) – Brítez Román, Palacios
Bramki: 1:0 Bebeto 47, 2:0 Bebeto 82

Grupa BEdytuj

EkwadorUrugwajEdytuj

EKWADOR – URUGWAJ 1:0 (0:0)
2 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 19 000)
Sędzia:   Carlos Maciel
  EKWADOR: Morales – Izquierdo, Macías, Quińónez, Capurro – Aguinaga (77 Benítez), Rosero, Fajardo, Cuvi – Tenorio (89 Marsetti), Avilés
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera (58 Bengoechea), Revelez, De León, Domínguez – Correa, Ostolaza, Paz, Sosa – Alzamendi (75 Martínez), Aguilera
Bramki: 1:0 Benítez 88

ArgentynaChileEdytuj

ARGENTYNA – CHILE 1:0 (0:0)
2 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 40 000)
Sędzia:   Arnaldo César Coelho
  ARGENTYNA: Islas – Clausen (71 Basualdo), Brown, Ruggeri, Sensini – Troglio, Batista, Burruchaga, Calderón – Caniggia (67 Alfaro Moreno), Maradona
  CHILE: Rojas – Pizarro, González, Contreras, Reyes – Hisis, Ormeńo (63 Hurtado), Olmos, Puebla – Vera (55 Letelier), Covarrubias
Bramki: 1:0 Caniggia 55

UrugwajBoliwiaEdytuj

URUGWAJ – BOLIWIA 3:0 (2:0)
4 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 8000)
Sędzia:   Arnaldo César Coelho
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera, Gutiérrez, De León, Domínguez – Correa, Ostolaza, Bengoechea, Paz (79 Pereira) – Alzamendi, Sosa (79 Aguilera)
  BOLIWIA: Barrero – Roca, Fontana, Martínez, Saldías – Melgar, Villegas, Borja, Sánchez – Etcheverry (34 Castillo), García
Bramki: 1:0 Ostolaza 30, 2:0 Sosa 33, 3:0 Ostolaza 60
Czerwone kartki: Bengoechea 13 / Roca 26

ArgentynaEkwadorEdytuj

ARGENTYNA – EKWADOR 0:0
4 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 12 000)
Sędzia:   José Ramírez
  ARGENTYNA: Islas – Clausen, Brown, Ruggeri, Sensini, Cuciuffo – Batista, Burruchaga (70 Troglio), Calderón – Caniggia (74 Alfaro Moreno), Maradona
  EKWADOR: Morales – Izquierdo, Macías, Quińónez, Capurro – Aguinaga, Fajardo, Rosero, Cuvi – Tenorio (75 Benítez), Avilés
Czerwone kartki: Alfaro 89 / Capurro 72
Uwagi: w 49 minucie meczu piłkarz ekwadorski Izquierdo nie wykorzystał rzutu karnego (nie trafił w bramkę)

EkwadorBoliwiaEdytuj

EKWADOR – BOLIWIA 0:0
6 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 3000)
Sędzia:   Jesús Díaz
  EKWADOR: Morales – Izquierdo, Macías, Quińónez, Alcívar (61 Benítez) – Aguinaga, Fajardo, Rosero, Cuvi – Tenorio (76 Marsetti), Avilés
  BOLIWIA: Barrero – Borja, Fontana, Martínez, Rimba – Arias, Melgar, Villegas, Castillo – Peńa (77 Salinas), García (68 Sánchez)

UrugwajChileEdytuj

URUGWAJ – CHILE 3:0 (1:0)
6 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 3000)
Sędzia:   José Ramírez
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera, Gutiérrez, De León, Domínguez – Ostolaza, Perdomo, Paz (65 Correa), Sosa – Alzamendi, Francéscoli (79 Aguilera)
  CHILE: Rojas – Reyes, González, Contreras, Puebla – Hisis, Olmos, Pizarro, Covarrubias – Letelier (70 Vera), Hurtado
Bramki: 1:0 Sosa 44, 2:0 Alzamendi 73, 3:0 Francéscoli 78
Czerwone kartki: – / Contreras 26

ChileBoliwiaEdytuj

CHILE – BOLIWIA 5:0 (2:0)
8 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 3000)
Sędzia:   Arnaldo César Coelho
  CHILE: Rojas (45 Cornez) – Reyes, González, Astengo, Puebla – Hisis, Olmos, Pizarro, Covarrubias – Ramírez, Hurtado (60 Vera)
  BOLIWIA: Barrero – Borja, Fontana, Martínez, Rimba – Arias, Melgar, Villegas, Sánchez – Peña, Paniagua
Bramki: 1:0 Olmos 9, 2:0 Ramírez 10, 3:0 Astengo 55, 4:0 Pizarro 68k, 5:0 Reyes 85

ArgentynaUrugwajEdytuj

ARGENTYNA – URUGWAJ 1:0 (0:0)
8 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 3000)
Sędzia:   Jesús Díaz
  ARGENTYNA: Pumpido – Clausen, Brown, Ruggeri, Sensini – Basualdo, Batista, Troglio, Burruchaga (54 Caniggia) – Calderón (80 Cuciuffo), Maradona
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera, Gutiérrez, De León, Domínguez – Ostolaza (72 Bengoechea), Perdomo, Paz (72 Aguilera) – Sosa, Alzamendi, Francéscoli
Bramki: 1:0 Caniggia 69
Czerwone kartki: Ruggeri 17 / –

ChileEkwadorEdytuj

CHILE – EKWADOR 2:1 (1:0)
8 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 2000)
Sędzia:   Carlos Maciel
  CHILE: Cornez – Reyes, González, Astengo, Puebla – Hisis, Olmos (62 Vera), Pizarro, Hurtado (72 Covarrubias) – Ramírez, Letelier
  EKWADOR: Morales – Izquierdo, Macías, Quińónez, Capurro – Aguinaga, Rosero, Fajardo (45 Montanero), Cuvi – Tenorio (59 Benítez), Avilés
Bramki: 1:0 Olmos 44, 2:0 Letelier 88, 2:1 Avilés 89

ArgentynaBoliwiaEdytuj

ARGENTYNA – BOLIWIA 0:0
8 lipca 1989, Goiânia, Estádio Serra Dourada (widzów 5000)
Sędzia:   Nelson Rodríguez
  ARGENTYNA: Pumpido – Brown, Monzón, Cuciuffo, Sensini (64 Basualdo) – Díaz, Enrique, Gorosito, Maradona – Caniggia (54 Troglio), Alfaro Moreno
  BOLIWIA: Galarza – Roca, Fontana, Martínez, Saldías – Melgar, Borja, Arias, Takeo – Peña, Etcheverry

FinałEdytuj

UrugwajParagwajEdytuj

URUGWAJ – PARAGWAJ 3:0 (1:0)
12 lipca 1989, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 60 000)
Sędzia:   Juan Carlos Loustau (  Elías Jácome,   Oscar Ortubé)
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera, Gutiérrez, De León, Domínguez – Perdomo, Ostolaza, Paz, Francéscoli (70 Correa) – Alzamendi, Sosa
  PARAGWAJ: Fernández – Caballero, Zabala, Delgado, Jacquet – Franco (68 Palacios), Guasch, Cañete (76 Escobar), Neffa – Ferreira, Mendoza
Bramki: 1:0 Francéscoli 28g, 2:0 Alzamendi 82, 3:0 Paz 89

BrazyliaArgentynaEdytuj

BRAZYLIA – ARGENTYNA 2:0 (0:0)
12 lipca 1989, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 110 000)
Sędzia:   Juan Daniel Cardellino
  BRAZYLIA: Taffarel – Aldair, Mauro Galvăo, Ricardo Gomes, Branco – Mazinho, Dunga, Silas (75 Alemăo), Valdo – Bebeto, Romário (75 Renato)
  ARGENTYNA: Pumpido – Clausen, Brown, Ruggeri, Sensini – Basualdo, Batista, Troglio, Burruchaga (55 Caniggia) – Calderón (58 Giusti), Maradona
Bramki: 1:0 Bebeto 48, 2:0 Romário 55

UrugwajArgentynaEdytuj

URUGWAJ – ARGENTYNA 2:0 (1:0)
14 lipca 1989, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 45 000)
Sędzia:   Arnaldo César Coelho
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera, Gutiérrez, De León, Domínguez – Ostolaza, Perdomo (45 Correa), Paz (77 Pereira), Sosa – Alzamendi, Francéscoli
  ARGENTYNA: Pumpido – Clausen, Ruggeri, Cuciuffo (45 Balbo), Sensini – Basualdo, Batista, Troglio, Burruchaga (54 Gorosito) – Calderón, Maradona
Bramki: 1:0 Sosa 38, 2:0 Sosa 81
Czerwone kartki: – / Ruggeri 64

BrazyliaParagwajEdytuj

BRAZYLIA – PARAGWAJ 3:0 (1:0)
14 lipca 1989, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 64 500)
Sędzia:   Elías Jácome
  BRAZYLIA: Taffarel – Aldair, Mauro Galvăo, Ricardo Gomes, Branco – Mazinho, Dunga, Silas, Valdo (73 Alemăo) – Bebeto, Romário (73 Renato)
  PARAGWAJ: Fernández – Torales, Zabala, Delgado, Jacquet – Franco, Guasch, Cańete (45 Sanabria), Ferreira – Palacios, Neffa
Bramki: 1:0 Bebeto 16g, 2:0 Bebeto 52, 3:0 Romário 58

ArgentynaParagwajEdytuj

ARGENTYNA – PARAGWAJ 0:0
16 lipca 1989, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 90 000)
Sędzia:   Jesús Díaz
  ARGENTYNA: Pumpido – Clausen (63 Gorosito), Sensini, Monzón, Díaz – Giusti, Basualdo, Burruchaga, Troglio – Calderón (45 Alfaro Moreno), Balbo
  PARAGWAJ: Fernández – Torales, Zabala, Delgado, Cáceres – Franco, Guasch, Sanabria, Neffa (59 Escobar) – Palacios, Mendoza (86 Brítez Román)

BrazyliaUrugwajEdytuj

BRAZYLIA – URUGWAJ 1:0 (0:0)
16 lipca 1989, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 170 000)
Sędzia:   Hernán Silva (  Vincent Mauro,   Marín)
  BRAZYLIA: Taffarel – Aldair, Ricardo Gomes, Mauro Galvăo, Branco – Mazinho, Dunga, Silas (85 Alemăo), Valdo (86 Josimar) – Bebeto, Romário
  URUGWAJ: Zeoli – Herrera, Gutiérrez, De León, Domínguez – Ostolaza (69 Correa), Perdomo, Paz (69 Da Silva), Francéscoli – Alzamendi, Sosa
Bramki: 1:0 Romário 49g

PodsumowanieEdytuj

Grupa AEdytuj

1 lipca   Paragwaj 5 - 2 (2-1)   Peru
1 lipca   Brazylia 3 - 1 (2-0)   Wenezuela
3 lipca   Kolumbia 4 - 2 (1-0)   Wenezuela
3 lipca   Brazylia 0 - 0   Peru

Mecz przerwany w 22 minucie z powodu awarii oświetlenia.

5 lipca   Peru 1 - 1 (1-1)   Wenezuela
5 lipca   Paragwaj 1 - 0 (0-0)   Kolumbia
7 lipca   Paragwaj 3 - 0 (1-0)   Wenezuela
7 lipca   Brazylia 0 - 0   Kolumbia
9 lipca   Kolumbia 1 - 1 (1-1)   Peru
9 lipca   Brazylia 2 - 0 (0-0)   Paragwaj

Tabela końcowaEdytuj

Grupa A

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Paragwaj 4 3 0 1 9:4 +5 6
2   Brazylia 4 2 2 0 5:1 +4 6
3   Kolumbia 4 1 2 1 5:4 +1 4
4   Peru 4 0 3 1 4:7 -3 3
5   Wenezuela 4 0 1 3 4:11 -7 1

Grupa BEdytuj

2 lipca   Ekwador 1 - 0 (0-0)   Urugwaj
2 lipca   Argentyna 1 - 0 (0-0)   Chile
4 lipca   Urugwaj 3 - 0 (2-0)   Boliwia
4 lipca   Argentyna 0 - 0   Ekwador
6 lipca   Ekwador 0 - 0   Boliwia
6 lipca   Urugwaj 3 - 0 (1-0)   Chile
8 lipca   Chile 5 - 0 (2-0)   Boliwia
8 lipca   Argentyna 1 - 0 (0-0)   Urugwaj
10 lipca   Chile 2 - 1 (1-0)   Ekwador
10 lipca   Argentyna 0 - 0   Boliwia

Tabela końcowaEdytuj

Grupa B

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Argentyna 4 2 2 0 2:0 +2 6
2   Urugwaj 4 2 0 2 6:2 +4 4
3   Chile 4 2 0 2 7:5 +2 4
4   Ekwador 4 1 2 1 2:2 0 4
5   Boliwia 4 0 2 2 0:8 -8 2

FinałEdytuj

12 lipca   Urugwaj 3 - 0 (1-0)   Paragwaj
12 lipca   Brazylia 2 - 0 (0-0)   Argentyna
14 lipca   Urugwaj 2 - 0 (1-0)   Argentyna
14 lipca   Brazylia 3 - 0 (1-0)   Paragwaj
16 lipca   Paragwaj 0 - 0   Argentyna
16 lipca   Brazylia 2 - 0 (1-0)   Urugwaj

Końcowa tabelaEdytuj

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Brazylia 3 3 0 0 6:0 +6 6
2   Urugwaj 3 2 0 1 5:1 +4 4
3   Argentyna 3 0 1 2 0:4 -4 1
4   Paragwaj 3 0 0 3 0:6 -6 1

Trzydziestym czwartym triumfatorem turnieju Copa América został po raz czwarty zespół Brazylii.

Strzelcy bramekEdytuj

Gole Piłkarze
6   Bebeto
4   Sosa

  Maldonado

3   Romário

  Iguarán

2   Caniggia

  Olmos
  Ferreira, Cańete, Mendoza, Neffa
  Hirano
  Alzamendi, Francéscoli, Ostolaza

1   Baltazar, Geovani

  Astengo, Letelier, Pizarro, Ramírez, Reyes
  De Avila, Higuita
  Avilés, Benítez
  Navarro, Reynoso
  Paz

samob.   Del Solar (dla Paragwaju)

SędziowieEdytuj

Mecze Sędziowie
4   Arnaldo César Coelho
3   Juan Carlos Loustau

  Jesús Díaz

2   Hernán Silva

  Elías Jácome
  Rodolfo Martínez
  Carlos Maciel
  José Ramírez
  Juan Daniel Cardellino
  Vincent Mauro

1   Oscar Ortubé

  Nelson Rodríguez

Linki zewnętrzneEdytuj