Otwórz menu główne

Copa América 1993 – trzydzieste szóste mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego, odbyły się w dniach 15 czerwca – 4 lipca 1993 roku po raz trzeci w Ekwadorze. W turnieju zagrało po raz pierwszy dwanaście zespołów. Postanowiono zaprosić pierwszy raz zespoły spoza kontynentu południoamerykańskiego, drużyny ze strefy CONCACAFMeksyk i Stany Zjednoczone. Zmieniono też zasady turnieju - drużyny podzielono na trzy czterozespołowe grupy. Zwycięzcy, drugie drużyny w grupie i dwa najlepsze zespoły z trzecich miejsc w grupach awansowali do ćwierćfinałów. Zwycięzcy ćwierćfinałów awansowali do półfinału, zaś drużyny wygrane z półfinałów awansowały do finału, a przegrane grali w meczu o trzecie miejsce. Wszystkie mecze rozgrywano w Quito na stadionie Atahualpa, w Ambato na stadionie Bella Vista, w Cuenca na stadionie Alejandro Serrano Aguilar, w Machali na stadionie Nueve de Mayo, w Guayaquil na Capwell oraz Monumental i w Portoviejo na Reales Tamarindos.

piłka nożna Copa América 1993
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 1991 1995 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator CONMEBOL
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Ekwador
Otwarcie 15 czerwca 1993, Quito
Zamknięcie (finał) 4 lipca 1993, Guayaquil
Liczba drużyn 12 (z 2 konfederacji)
Liczba aren 7 (w 6 miastach)
I miejsce  Argentyna
II miejsce  Meksyk
III miejsce  Kolumbia
Statystyki turnieju
Liczba meczów 26
Liczba bramek 64 (2,46 na mecz)
Oglądalność 704 000 (27 077 na mecz)
Król strzelców Wenezuela José Dolgetta (4 gole)

UczestnicyEdytuj

ArgentynaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Sergio Javier Goycochea  Olimpia Asunción
2 Sergio Fabian Vázquez  Universidad Católica Santiago
3 Ricardo Daniel Altamirano  River Plate
4 Fabián Armando Basualdo  River Plate
5 Fernando Carlos Redondo  Tenerife Santa Cruz
6 Oscar Alfredo Ruggeri  Club América
7 Ramón Ismael Medina Bello  River Plate
8 Darío Javier Franco  Real Saragossa
9 Gabriel Omar Batistuta  ACF Fiorentina
10 Diego Pablo Simeone  Sevilla FC
11 Néstor Raúl Gorosito  San Lorenzo de Almagro Buenos Aires
12 Luis Alberto Islas  Independiente Buenos Aires
13 Fernando Gabriel Cáceres  River Plate
14 Néstor Oscar Craviotto  Independiente Buenos Aires
15 Jorge Horacio Borelli  Racing Buenos Aires
16 Claudio Omar García  Racing Buenos Aires
17 Gustavo Miguel Zapata  River Plate
18 Alberto Federico Acosta  Boca Juniors
19 Julio Alberto Zamora  Newell’s Old Boys Rosario
20 Leonardo Adrián Rodríguez  Atalanta BC
21 Norberto Scoponi  Newell’s Old Boys Rosario
22 Alejandro Victor Mancuso  Boca Juniors
23 José Horacio Basualdo  Vélez Sarsfield Buenos Aires
Trener: Alfio Rubén Oscar Carlos Basile

BoliwiaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Ruben Darío Rojas  Oriente Petrolero Santa Cruz
2 Juan Manuel Peña  Blooming Santa Cruz
3 Marco Antonio Sandy  Bolívar La Paz
4 Miguel Angel Rimba  Bolívar La Paz
5 Gustavo Domingo Quinteros  San José Oruro
6 Carlos Fernando Borja  Bolívar La Paz
7 Johnny Robert Villarroel  The Strongest La Paz
8 José Milton Melgar  Bolívar La Paz
9 Álvaro Guillermo Peña  Deportes Temuco
10 Marco Antonio Etcheverry  Bolívar La Paz
11 Jaime Moreno  Blooming Santa Cruz
12 Marcelo Ernesto Torrico  The Strongest La Paz
13 Modesto Soruco  Blooming Santa Cruz
14 Juan Carlos Ríos  Ciclón Tarija
15 Roberto Pérez  San José Oruro
16 Luis Héctor Cristaldo  Oriente Petrolero Santa Cruz
17 Luis William Ramallo  Destroyers Santa Cruz
18 Miguel Ángel Noro  Destroyers Santa Cruz
19 Ivan Sabino Castillo  Bolívar La Paz
20 Ramiro Castillo  The Strongest La Paz
21 Erwin Sánchez  Boavista Porto
22 Julio César Baldivieso  Bolívar La Paz
Trener:   Xavier Francisco Askargorta

BrazyliaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Cláudio Taffarel  AC Parma
2 Cafu  São Paulo
3 Antônio Carlos Zago  SE Palmeiras São Paulo
4 Válber  São Paulo
5 César Sampaio  SE Palmeiras São Paulo
6 Roberto Carlos  SE Palmeiras São Paulo
7 Edmundo  SE Palmeiras São Paulo
8 Marcos Antônio Boiadeiro  Cruzeiro EC
9 Luís Antônio Corrêa da Costa  São Paulo
10 Jorge Ferreira da Silva  São Paulo
11 Zinho  SE Palmeiras São Paulo
12 Carlos Roberto Gallo  Portuguesa São Paulo
13 Luis Carlos Winck  Grêmio Porto Alegre
14 Luís Henrique Pereira dos Santos  Corinthians Paulista
15 Paulão  Grêmio Porto Alegre
16 Zetti  São Paulo
17 Luis Carlos Quintanilha  Vasco da Gama Rio de Janeiro
18 Marcos Corrêa dos Santos  Flamengo Rio de Janeiro
19 Edílson da Silva Ferreira  SE Palmeiras São Paulo
20 Almir de Souza Fraga  Santos FC
21 Viola  Corinthians Paulista
22 Elivélton  São Paulo
Trener: Carlos Alberto Gomes PARREIRA

ChileEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Patricio Toledo  Universidad Católica Santiago
2 Gabriel Rafael Mendoza  CSD Colo-Colo
3 Eduardo Enrique Vilches  CSD Colo-Colo
4 Javier Luciano Margas  CSD Colo-Colo
5 Miguel Mauricio Ramírez  CSD Colo-Colo
6 Jaime Augusto Pizarro  CSD Colo-Colo
7 Luis Richard Zambrano  Universidad de Chile Santiago
8 Mario Enrique Lepe  Universidad Católica Santiago
9 Iván Luis Zamorano  Real Madryt
10 Fabián Raphael Estay  Universidad de Chile Santiago
11 Marcelo Vega  Unión Española Santiago
12 Marcelo Antonio Ramírez  CSD Colo-Colo
13 Fernando Andrés Cornejo  Cobreloa
14 Daniel López  Universidad Católica Santiago
15 Luis Eduardo Musrri  Universidad de Chile Santiago
16 Nelson Rodrigo Parraguez  Universidad Católica Santiago
17 Fabián Rodrigo Guevara  Universidad de Chile Santiago
18 Ricardo González  Unión Española Santiago
19 Marco Antonio Figueroa  Cobreloa
20 Jose Luis Sierra  Unión Española Santiago
21 Juan Castillo  Unión Española Santiago
22 Rodrigo Hernán Barrera  Universidad Católica Santiago
Trener: Arturo Salah

EkwadorEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Jacinto Alberto Espinoza  Delfín Manta
2 Jimmy Gustavo Montanero  Barcelona SC
3 Hólger Abraham Quiñónez  Deportivo Pereira
4 Byron Zózimo Tenorio  Barcelona SC
5 Héctor Jhonny Carabalí  Barcelona SC
6 Luis Enrique Capurro  Cerro Porteño
7 Carlos Antonio Muñoz  Barcelona SC
8 Nixon Aníbal Carcelén  Deportivo Quito
9 Estiguar Eduardo Hurtado  CSD Colo-Colo
10 Alex Darío Aguinaga  Necaxa Aguascalientes
11 Angel Santiago Fernández  Emelec Guayaquil
12 Víctor Mendoza  Barcelona SC
13 Máximo Wilson Tenorio  Emelec Guayaquil
14 Ney Raúl Avilés  Barcelona SC
15 José Eduardo Gavica  Barcelona SC
16 Cléber Manuel Chalá  Nacional Quito
17 Eduardo Zambrano  LDU Quito
18 Dannes Arsenio Coronel  Emelec Guayaquil
19 Luis Cherrez  Nacional Quito
20 Iván Jacinto Hurtado  Emelec Guayaquil
21 José María Guerrero  Nacional Quito
22 Raúl Alfredo Noriega  Barcelona SC
Trener:   Dušan Drašković

KolumbiaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Óscar Eduardo Córdoba  Once Caldas
2 Oscar Fernando Cortés  Millonarios Bogotá
3 Alexis Antonio Mendoza  Atlético Junior Barranquilla
4 Luis Fernando Herrera  Atlético Nacional
5 Herman Gaviria  Atlético Nacional
6 Gabriel Jaime Gómez  Atlético Nacional
7 Orlando Maturana  América Cali
8 Alexis Enrique García  Atlético Nacional
9 Víctor Hugo Aristizábal  Atlético Nacional
10 Carlos Alberto Valderrama  Atlético Junior Barranquilla
11 José Adolfo Valencia  Independiente Santa Fe Bogotá
12 Farid Camilo Mondragón  Deportivo Cali
13 Víctor Danilo Pacheco  Atlético Junior Barranquilla
14 Leonel de Jesús Alvarez  América Cali
15 Luis Carlos Perea  Independiente Medellín
16 John Harold Lozano  América Cali
17 Faustino Hernán Asprilla  AC Parma
18 Diego León Osorio  Atlético Nacional
19 Freddy Eusebio Rincón  América Cali
20 Wilson Enrique Pérez  América Cali
21 José Ricardo Pérez  Millonarios Bogotá
22 José María Pazo  Atlético Junior Barranquilla
Trener: Francisco Antonio Maturana

MeksykEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Jorge Campos  UNAM Meksyk
2 Claudio Suárez  UNAM Meksyk
3 Juan de Dios Ramírez  UNAM Meksyk
4 Marcos Ignacio Ambriz  Necaxa Aguascalientes
5 Jesús Ramón Ramírez  Santos Laguna Torreón
6 Miguel Ernesto Herrera  Atlante FC
7 David Patiño  UNAM Meksyk
8 Alberto García Aspe  Necaxa Aguascalientes
9 Hugo Sánchez  Club América
10 Luis García Postigo  Atlético Madryt
11 Luis Roberto Alves  Necaxa Aguascalientes
12 Alex García  Club América
13 Miguel España  UNAM Meksyk
14 Carlos Turrubiates  León
15 Luis Enrique Flores  Atlas Guadalajara
16 Juan Hernández  Club América
17 Benjamín Galindo  Chivas Guadalajara
18 Guillermo Muñoz  Monterrey
19 Daniel Guzmán  Atlante FC
20 Abraham Nava  UNAM Meksyk
21 Raúl Gutiérrez  Atlante FC
22 Nicolás Navarro  Necaxa Aguascalientes
Trener: Miguel Mejía Barón

ParagwajEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 José Luis Félix Chilavert  Vélez Sarsfield Buenos Aires
2 Teófilo Barrios  Talleres Córdoba
3 Mario César Ramírez  Olimpia Asunción
4 Celso Rafael Ayala  Olimpia Asunción
5 Silvio Suárez  Olimpia Asunción
6 Carlos Alberto Gamarra  Cerro Porteño
7 Estanislao Struway  Cerro Porteño
8 Gustavo Angel Sotelo  Cerro Porteño
9 Luis Alberto Monzón  Olimpia Asunción
10 Roberto Cabañas  Boca Juniors
11 Carlos Torres  Racing Buenos Aires
12 Derlis Venancio Gómez  Sol de América Asunción
13 Andres Duarte  Cerro Porteño
14 Juan Ramón Jara  Olimpia Asunción
15 Juan Carlos Villamayor  Guaraní Asunción
16 Carlos Vidal Sanabria  Olimpia Asunción
17 Roberto Miguel Acuña  Nacional Asunción
18 Jorge Amado Nunes  Universitario Lima
19 Gabriel González  Olimpia Asunción
20 Virgilio Romero Ferreira  Cerro Porteño
21 Marcial Alberto Garay  Olimpia Asunción
22 Celso Guerrero  Libertad Asunción
Trener: Alicio Solalinde

PeruEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Miguel Eduardo Miranda  Sporting Cristal Lima
2 César Augusto Charún  Universitario Lima
3 Jorge Antonio Soto  Sporting Cristal Lima
4 Juan Máximo Reynoso  Universitario Lima
5 José Alberto Soto  Alianza Lima
6 Percy Celso Olivares  Sporting Cristal Lima
7 Alvaro Barco  Cobreloa
8 José Luis Carranza  Universitario Lima
9 Mario Antonio Rodríguez  Alianza Lima
10 Juan Carlos Zubzuck  Universitario Lima
11 Pablo César Zegarra  Sporting Cristal Lima
12 Roberto Martínez  Universitario Lima
13 Roberto Carlos Palacios  Sporting Cristal Lima
14 Julio César Rivera  Sporting Cristal Lima
15 Darío Teodoro Muchotrigo  Alianza Lima
16 Flavio Francisco Maestri  Sporting Cristal Lima
17 Waldir Alejandro Sáenz  Alianza Lima
18 Andrés Aurelio González  Universitario Lima
19 Agapito Rodríguez  Alianza Lima
20 José Guillermo Del Solar  Tenerife Santa Cruz
21 Luis Germán Carty  Sport Boys Callao
Trener:   Vladimir Popović

Stany ZjednoczoneEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Tony Meola  Fort Lauderdale Strikers
2 Mike Lapper niezrzeszony
3 John Doyle  Örgryte IS
4 Bruce Murray niezrzeszony
5 Cle Kooiman  Cruz Azul
6 -
7 Peter Woodring  Hamburger SV
8 Dominic Kinnear  San Francisco Bay Blackhawks
9 Tab Ramos  Real Betis
10 Peter Vermes  UE Figueres
11 Jean Harbor  Tampa Bay Rowdies
12 Jeff Agoos niezrzeszony
13 Cobi Jones niezrzeszony
14 Joe-Max Moore niezrzeszony
15 Desmond Armstrong  Maryland Bays
16 Mike Sorber niezrzeszony
17 Mark Chung niezrzeszony
18 Brad Friedel niezrzeszony
19 Chris Henderson niezrzeszony
20 Paul Caligiuri niezrzeszony
21 Fernando Clavijo niezrzeszony
22 Alexi Lalas niezrzeszony
Trener:   Velibor Milutinović

UrugwajEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 Robert Dante Siboldi  Atlas Guadalajara
2 Daniel Florencio Sánchez  Danubio Montevideo
3 Fernando Alfredo Kanapkis  Deportivo Mandiyú Corrientes
4 Guillermo Sanguinetti  Gimnasia y Esgrima La Plata
5 Santiago Javier Ostolaza  Gallos Blancos Querétaro
6 Cecilio De Los Santos  Club América
7 Walter Luis Peletti  Huracán Buenos Aires
8 Héctor Eduardo Morán  Deportivo Mandiyú Corrientes
9 Hugo Romeo Guerra  Gimnasia y Esgrima La Plata
10 Marcelo Saralegui  Torino Calcio
11 Adrián Gustavo Paz  Estudiantes La Plata
12 Oscar Julio Ferro  Peñarol Montevideo
13 Héctor Ignacio Rodríguez Peña  Defensor Sporting Montevideo
14 Eber Alejandro Moas  Independiente Buenos Aires
15 Nelson Alcides Cabrera  Danubio Montevideo
16 Alvaro Gutiérrez  Nacional Montevideo
17 Jorge Walter Barrios  Wanderers Montevideo
18 Jorge Orosmán da Silva  América Cali
19 Fabian Alberto O'Neill  Nacional Montevideo
20 José Oscar Herrera   Cagliari Calcio
21 Enzo Francescoli   Cagliari Calcio
22 Ruben Sosa  Inter Mediolan
Trener: Luis Cubilla

WenezuelaEdytuj

Nr Zawodnik Klub
1 José Gómez  Mineros Guayana
2 Carlos José García  UAT San Cristóbal
3 Miguel Àngel Echenausi  Caracas
4 Marcos Mathías  Trujillanos Valera
5 Sergio Alejandro Hernández  UAT San Cristóbal
6 Leonardo Enrique Lupi  Trujillanos Valera
7 Leonardo Alberto González  Trujillanos Valera
8 Oswaldo Palencia  Estudiantes Mérida
9 José Dolgetta  UAT San Cristóbal
10 Wilson Arcangel Chacón  UAT San Cristóbal
11 Carlos Contreras  UAT San Cristóbal
12 Félix José Golindano  Trujillanos Valera
13 Luis Manuel Filosa  Mineros Guayana
14 Miguel Cordero  Portuguesa Acarígua
15 Ricardo Milillo  Estudiantes Mérida
16 José Alexander Echenique  UAT San Cristóbal
17 Edson José Rodríguez  Marítimo Caracas
18 Juan Enrique García  Minerven Puerto Ordaz
19 Stalin José Rivas  Standard Liège
20 Juan Castellano  Marítimo Caracas
21 -
22 Rafael Edgar Dudamel  ULA Mérida
Trener:   Ratomir Dujković

MeczeEdytuj

Grupa AEdytuj

EkwadorWenezuelaEdytuj

EKWADOR – WENEZUELA 6:1 (2:0)
15 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Francisco Lamolina
  EKWADOR: Espinoza – Montanero (75 I.Hurtado), Noriega, Capurro, Muńoz – Carabalí, Carcelén, Aguinaga, Fernández – E.Hurtado, Avilés (70 Gavica)
  WENEZUELA: Dudamel – C.García, Mathías, González, Echenausi – Hernández, Milillo, Rodriguez (56 Contreras), Rivas – J.García (56 Palencia), Dolguetta
Bramki: 1:0 Muńoz 19, 2:0 Noriega 32w, 3:0 Fernández 57, 4:0 E.Hurtado 65g, 4:1 Dolguetta 79, 5:1 Fernández 81, 6:1 Aguinaga 84
Czerwone kartki: – / C.García 62

UrugwajStany ZjednoczoneEdytuj

URUGWAJ – STANY ZJEDNOCZONE 1:0 (0:0)
16 czerwca 1993, Ambato, Estadio Bella Vista (widzów 25 tys.)
Sędzia:   Alberto Tejada
  URUGWAJ: Siboldi – Sanguinetti, Sánchez, Kanapkis, De los Santos – Ostolaza, Morán (73 Moas), Saralegui, Peletti – Da Silva, Paz (82 O’Neill)
  STANY ZJEDNOCZONE: Friedel – Armstrong (41 Agoos), Clavijo, Kooiman, Lapper, Caligiuri – Jones, Lalas, Woodring (61 Murray), Ramos – Harbor
Bramki: 1:0 Ostolaza 50g

UrugwajWenezuelaEdytuj

URUGWAJ – WENEZUELA 2:2 (1:1)
19 czerwca 1993, Ambato, Estadio Bella Vista (widzów 15 tys.)
Sędzia:   Pablo Peña
  URUGWAJ: Siboldi – Sanguinetti, Sánchez, Kanapkis, De los Santos – Ostolaza, Morán (76 Guerra), Saralegui, Peletti (62 Moas) – Da Silva, Paz
  WENEZUELA: Gómez – Filosa, Mathías, González, Echenique – Hernández, Milillo, Echenausi, Rivas – Palencia (85 Contreras), Dolguetta (75 Rodríguez)
Bramki: 0:1 Dolguetta 10, 1:1 Saralegui 23, 1:2 Rivas 72, 2:2 Kanapkis 79g

EkwadorStany ZjednoczoneEdytuj

EKWADOR – STANY ZJEDNOCZONE 2:0 (2:0)
19 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Iván Guerrero
  EKWADOR: Espinoza – Montanero, Noriega (40 B.Tenorio), Capurro, Muńoz – Carabalí, Carcelén, Aguinaga, Fernández – E.Hurtado, Avilés (64 Gavica)
  STANY ZJEDNOCZONE: Friedel – Doyle, Clavijo, Kooiman, Lapper – Agoos, Jones, Lalas, Ramos – Murray (60 Harbor), Henderson (69 Kinnear)
Bramki: 1:0 Avilés 11, 2:0 E.Hurtado 35

WenezuelaStany ZjednoczoneEdytuj

WENEZUELA – STANY ZJEDNOCZONE 3:3 (0:2)
22 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Alberto Tejada
  WENEZUELA: Gómez – C.García, Mathías, González, Echenique (84 Milillo) – Hernández, Echenausi, Filosa (45 Rodriguez), Rivas – Palencia, Dolguetta
  STANY ZJEDNOCZONE: Friedel – Clavijo, Kooiman, Doyle, Caligiuri – Jones (64 Murray), Lalas, Vermes, Ramos – Kinnear (70 Harbor), Henderson
Bramki: 0:1 Henderson 20, 0:2 Lalas 37, 0:3 Kinnear 51, 1:3 Dolguetta 68, 2:3 Dolguetta 80, 3:3 Echenausi 89
Czerwone kartki: Rivas 84 / –

EkwadorUrugwajEdytuj

EKWADOR – URUGWAJ 2:1 (1:0)
22 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Francisco Lamolina
  EKWADOR: Espinoza – Montanero, Noriega, Capurro, Muńoz – Carabalí, Carcelén, Aguinaga, Fernández (79 M.Tenorio) – E.Hurtado, Avilés (59 B.Tenorio)
  URUGWAJ: Siboldi – Sanguinetti, Sánchez, Kanapkis, De los Santos – Moas, Ostolaza, Morán, Saralegui – Guerra, Paz
Bramki: 1:0 Avilés 28g, 1:1 Kanapkis 64g, 2:1 Aguinaga 87

Grupa BEdytuj

ParagwajChileEdytuj

PARAGWAJ – CHILE 1:0 (1:0)
18 czerwca 1993, Cuenca, Estadio Alejandro Serrano Aguilar (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Juan José Torres
  PARAGWAJ: Chilavert – Barrios, Ramírez, Ayala, Suárez – Sotelo (79 Sanabria), Struway, Gamarra, Monzón – González (62 Torres), Cabañas
  CHILE: Toledo – Mendoza, Vilches, Miguel Ramírez, Margas – Estay, Lepe (80 Vega), Pizarro, Sierra – Figueroa, Castillo (45 Barrera)
Bramki: 1:0 Cabañas 6
Czerwone kartki: Sanabria 89 / Margas 81

BrazyliaPeruEdytuj

BRAZYLIA – PERU 0:0
18 czerwca 1993, Cuenca, Estadio Alejandro Serrano Aguilar (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Arturo Brizio Carter
  BRAZYLIA: Taffarel – Cafú, Antônio Carlos, Valber, Roberto Carlos – Luisinho (65 Boiadeiro), César Sampaio, Palhinha, Edmundo (65 Zinho) – Müller, Elivelton
  PERU: Miranda – Charún, Reynoso, José Soto, Olivares – Barco, Del Solar, Carranza, Zegarra (45 Palacios) – Rivera, Maestri (79 González)

ParagwajPeruEdytuj

PARAGWAJ – PERU 1:1 (1:0)
21 czerwca 1993, Cuenca, Estadio Alejandro Serrano Aguilar (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Angel Guevara
  PARAGWAJ: Chilavert – Barrios, Ramírez, Ayala, Suárez – Sotelo, Struway, Gamarra, Monzón (80 Nunes) – González (75 Torres), Cabańas
  PERU: Miranda – Charún (57 Martínez), Reynoso, José Soto, Olivares – Barco, Del Solar, Carranza, Zegarra (57 González) – Rivera, Maestri
Bramki: 1:0 Monzón 37, 1:1 Del Solar 77g

ChileBrazyliaEdytuj

CHILE – BRAZYLIA 3:2 (1:1)
21 czerwca 1993, Cuenca, Estadio Alejandro Serrano Aguilar (widzów 23 tys.)
Sędzia:   Alfredo Rodas
  CHILE: Toledo – Mendoza, Vilches, Miguel Ramírez, Guevara – Estay (67 Parraguez), Lepe, Pizarro, Sierra – Figueroa (45 Zambrano), Barrera
  BRAZYLIA: Carlos – Cafú, Antônio Carlos, Valber, Roberto Carlos – Boiadeiro, César Sampaio, Palhinha (71 Elivelton), Zinho – Edmundo (45 Viola), Müller
Bramki: 1:0 Sierra 15, 1:1 Müller 36, 2:1 Zambrano 51, 2:2 Palhinha 55k, 3:2 Zambrano 59g

PeruChileEdytuj

PERU – CHILE 1:0 (1:0)
24 czerwca 1993, Cuenca, Estadio Alejandro Serrano Aguilar (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Juan José Torres
  PERU: Miranda – Charún, Reynoso, José Soto, Olivares – Barco, Del Solar, Martínez, Zegarra (76 Palacios) – Rivera, Maestri (66 González)
  CHILE: Toledo – Mendoza, Vilches, Miguel Ramírez, Margas – Estay, Lepe (58 Barrera), Pizarro, Sierra (69 Vega) – Zamorano, Zambrano
Bramki: 1:0 Del Solar 14k
Uwaga: w 69 minucie bramkarz peruwiański Miranda obronił rzut karny, którego egzekutorem był Sierra

BrazyliaParagwajEdytuj

BRAZYLIA – PARAGWAJ 3:0 (1:0)
24 czerwca 1993, Cuenca, Estadio Alejandro Serrano Aguilar (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Arturo Brizio Carter
  BRAZYLIA: Zetti – Cafú, Antônio Carlos, Valber, Roberto Carlos – Boiadeiro (70 Luisinho), César Sampaio, Palinha (75 Edilson), Zinho – Edmundo, Müller
  PARAGWAJ: Chilavert – Duarte, Ramírez, Ayala, Suárez – Nunes, Sotelo (75 Jara), Struway, Gamarra – Monzón (68 González), Cabańas
Bramki: 1:0 Palhinha 15, 2:0 Edmundo 62, 3:0 Palhinha 72
Czerwone kartki: César Sampaio 86 / –

Grupa CEdytuj

KolumbiaMeksykEdytuj

KOLUMBIA – MEKSYK 2:1 (1:0)
16 czerwca 1993, Machala, Estadio Nueve de Mayo (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Jorge Nieves
  KOLUMBIA: Córdoba – Herrera, Mendoza, Perea, Osorio – Gómez, Alvarez (80 Lozano), Rincón, Valderrama – Aristizábal, Valencia
  MEKSYK: Campos – Gutiérrez, Suárez, J.Ramírez, Herrera – Ambriz, R.Ramírez, García Aspe, Flores (52 Galindo) – Sánchez (45 Alves), L.García
Bramki: 1:0 Valencia 35, 1:1 Alves 57, 2:1 Aristizábal 87

ArgentynaBoliwiaEdytuj

ARGENTYNA – BOLIWIA 1:0 (0:0)
17 czerwca 1993, Guayaquil, Estadio Capwell (widzów 16 tys.)
Sędzia:   Arturo Angeles
  ARGENTYNA: Goycochea – Craviotto, Ruggeri, Vázquez, Altamirano – Franco (32 Zapata), Redondo, Rodríguez (63 Gorosito) – García, Batistuta, Acosta
  BOLIWIA: Rojas – J.Peńa, Quinteros, Sandy, Rimba – Borja, Melgar, Etcheverry, Baldivieso, R.Castillo – Moreno (64 A.Peńa)
Bramki: 1:0 Batistuta 53

ArgentynaMeksykEdytuj

ARGENTYNA – MEKSYK 1:1 (1:1)
20 czerwca 1993, Guayaquil, Estadio Capwell (widzów 16 tys.)
Sędzia:   Juan Francisco Escobar
  ARGENTYNA: Goycochea – F.Basualdo, Ruggeri, Vázquez, Craviotto – Simeone, Zapata, Redondo (81 Gorosito), Rodríguez (56 Mancuso) – Batistuta, García
  MEKSYK: Campos – R.Ramírez, Suárez, J.Ramírez, Herrera – Patińo (72 Hernández), Ambriz, García Aspe, Galindo – Sánchez, Alves
Bramki: 0:1 Patińo 14, 1:1 Ruggeri 28

KolumbiaBoliwiaEdytuj

KOLUMBIA – BOLIWIA 1:1 (1:1)
20 czerwca 1993, Machala, Estadio Nueve de Mayo (widzów 11 tys.)
Sędzia:   Márcio Rezende
  KOLUMBIA: Córdoba – Herrera, Mendoza, Perea, W.Pérez – Gómez, Alvarez (68 Lozano), Rincón, Valderrama – Aristizábal, Maturana (45 Valencia)
  BOLIWIA: Rojas – J.Peńa, Quinteros, Sandy – Rimba (52 Soruco), Borja, Melgar, R.Castillo, Baldivieso (45 Cristaldo) – Moreno, Etcheverry
Bramki: 0:1 Etcheverry 14, 1:1 Maturana 18k

MeksykBoliwiaEdytuj

MEKSYK – BOLIWIA 0:0
23 czerwca 1993, Portoviejo, Estadio Reales Tamarindos (widzów 20 tys.)
Sędzia:   Jorge Nieves
  MEKSYK: Campos – R.Ramírez, Suárez (65 Gutiérrez), J.Ramírez, Herrera – Patińo, Ambriz, García Aspe, Flores (67 Galindo) – Sánchez, L.García
  BOLIWIA: Rojas – J.Peńa, Quinteros, Sandy, Cristaldo – Borja, Melgar, R.Castillo (56 Sánchez), Baldivieso – A.Peńa (71 Moreno), Etcheverry

ArgentynaKolumbiaEdytuj

ARGENTYNA – KOLUMBIA 1:1 (1:1)
23 czerwca 1993, Guayaquil, Estadio Monumental (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Márcio Rezende
  ARGENTYNA: Goycochea – F.Basualdo, Ruggeri, Borrelli, Altamirano – Zapata, Simeone, Redondo, Rodríguez (67 Gorosito) – Batistuta (77 Acosta), Medina Bello
  KOLUMBIA: Córdoba – Herrera, Mendoza, Perea, W.Pérez – Gómez, Alvarez, Rincón, Valderrama (60 Lozano) – Aristizábal (60 García), Valencia
Bramki: 1:0 Simeone 2, 1:1 Rincón 5
Czerwone kartki: Redondo 49 / Rincón 49

ĆwierćfinałyEdytuj

EkwadorParagwajEdytuj

EKWADOR – PARAGWAJ 3:0 (2:0)
26 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Márcio Rezende
  EKWADOR: Mendoza – Montanero, Noriega, Capurro, Muñoz – Carabalí, Carcelén, Aguinaga (Gavica), Fernández (I.Hurtado) – E.Hurtado, Avilés
  PARAGWAJ: Chilavert – Barrios, Ramírez, Ayala, Suárez – Sotelo (Acuńa), Struway, Sanabria, Monzón (González) – Nunes, Cabañas
Bramki: 1:0 E.Hurtado 33, 2:0 Ramírez 43s, 3:0 Avilés 81
Czerwone kartki: – / Struway 51
Uwagi: w 73 minucie paragwajski bramkarz Chilavert obronił rzut karny, który egzekwował Muñoz

KolumbiaUrugwajEdytuj

KOLUMBIA – URUGWAJ 1:1 (0:0), karne 5:3
26 czerwca 1993, Guayaquil, Estadio Monumental (widzów 10 tys.)
Sędzia:   Juan Francisco Escobar
  KOLUMBIA: Córdoba – Herrera, Mendoza, Perea, W.Pérez – Gómez (45 Lozano), Alvarez, García, Valderrama – Aristizábal (55 Asprilla), Valencia
  URUGWAJ: Siboldi – Cabrera, Sánchez, Kanapkis, De los Santos – Moas, Ostolaza, Morán, Saralegui – Guerra (57 Da Silva), Peletti
Bramki: 0:1 Saralegui 63, 1:1 Perea 88
Karne: 1:0 Asprilla, 1:1 Peletti, 2:1 Mendoza, 2:2 Saralegui, 3:2 Valderrama (3:2) Moas (niecelny), 4:2 W.Pérez, 4:3 Siboldi, 5:3 Valencia

ArgentynaBrazyliaEdytuj

ARGENTYNA – BRAZYLIA 1:1 (0:1), karne 6:5
27 czerwca 1993, Guayaquil, Estadio Monumental (widzów 25 tys.)
Sędzia:   Alberto Tejada
  ARGENTYNA: Goycochea – F.Basualdo, Ruggeri, Borrelli, Altamirano – Zapata, Simeone, J.Basualdo (54 Rodríguez), Gorosito – Batistuta (62 Acosta), Medina Bello
  BRAZYLIA: Zetti – Cafú, Antônio Carlos, Valber, Roberto Carlos – Boiadeiro, Luisinho, Palhinha (71 Marquinhos), Zinho – Edmundo (71 Almir), Müller
Bramki: 0:1 Müller 37, 1:1 Rodríguez 69g
Karne: 0:1 Zinho, 1:1 Gorosito, 1:2 Cafú, 2:2 Simeone, 2:3 Müller, 3:3 Rodríguez, 3:4 Roberto Carlos, 4:4 Acosta, 4:5 Luisinho, 5:5 Medina Bello (5:5) Boiadeiro (obronił Goycochea), 6:5 Borrelli

MeksykPeruEdytuj

MEKSYK – PERU 4:2 (3:0)
27 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 35 tys.)
Sędzia:   Iván Guerrero
  MEKSYK: Campos – R.Ramírez, Suárez, J.Ramírez, Gutiérrez – Patińo (69 Flores), Ambriz, García Aspe, Galindo (68 L.García) – Sánchez, Alves
  PERU: Miranda – Charún, Reynoso, José Soto, Olivares – Barco, Del Solar, Martínez (45 Palacios), Zegarra – Rivera, Maestri (53 Carty)
Bramki: 1:0 García Aspe 22k, 2:0 Alves 43, 3:0 García Aspe 44, 4:0 Patińo 49, 4:1 Del Solar 55k, 4:2 Reynoso 82

PółfinałyEdytuj

MeksykEkwadorEdytuj

MEKSYK – EKWADOR 2:0 (1:0)
30 czerwca 1993, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 tys.)
Sędzia:   Alberto Tejada
  MEKSYK: Campos – R.Ramírez, Suárez, J.Ramírez, Gutiérrez – Patińo (65 Flores), Ambriz, García Aspe, Galindo (57 Herrera) – Sánchez, Alves
  EKWADOR: Espinoza – I.Hurtado, Noriega, Capurro, Muńoz – Carabalí, Carcelén, Aguinaga, Fernández (68 Gavica) – E.Hurtado, Avilés (55 Chalá)
Bramki: 1:0 Sánchez 23, 2:0 R.Ramírez 54

ArgentynaKolumbiaEdytuj

ARGENTYNA – KOLUMBIA 0:0, karne 6:5
1 lipca 1993, Guayaquil, Estadio Monumental (widzów 15 tys.)
Sędzia:   Jorge Nieves
  ARGENTYNA: Goycochea – F.Basualdo, Ruggeri (45 Cáceres), Borrelli, Altamirano – Zapata (69 Rodríguez), Simeone, Redondo, Gorosito – Batistuta, Acosta
  KOLUMBIA: Córdoba – Herrera, Mendoza, Perea, W.Pérez – Gómez, Alvarez, Rincón, Valderrama – Aristizábal, Asprilla
Karne: 0:1 Rincón, 1:1 Gorosito, 1:2 Asprilla, 2:2 Batistuta, 2:3 Mendoza, 3:3 Simeone, 3:4 W.Pérez, 4:4 Rodríguez, 4:5 Valderrama, 5:5 Acosta (5:5) Aristizábal (obronił Goycochea), 6:5 Borrelli
Czerwone kartki: – / Perea 65

O trzecie miejsceEdytuj

KolumbiaEkwadorEdytuj

KOLUMBIA – EKWADOR 1:0 (0:0)
3 lipca 1993, Portoviejo, Estadio Reales Tamarindos (widzów 18 tys.)
Sędzia:   Alvaro Arboleda
  KOLUMBIA: Córdoba – Herrera, Mendoza, Cortés, W.Pérez – Gómez, Alvarez (73 García), Rincón, Valderrama – Aristizábal (45 Valencia), Asprilla
  EKWADOR: Espinoza – Montanero, Noriega, Capurro, Muńoz – Carabalí, Carcelén, Aguinaga, Fernández (64 B.Tenorio) – E.Hurtado (61 Chalá), Avilés
Bramki: 1:0 Valencia 86

FinałEdytuj

ArgentynaMeksykEdytuj

ARGENTYNA – MEKSYK 2:1 (0:0)
4 lipca 1993, Guayaquil, Estadio Monumental (widzów 40 000)
Sędzia:   Márcio Rezende
  ARGENTYNA: Goycochea – F.Basualdo, Ruggeri (40 Cáceres), Borrelli, Altamirano – Zapata, Simeone, Redondo, Gorosito (64 Rodríguez) – Batistuta, Acosta
  MEKSYK: Campos – R.Ramírez, Suárez, J.Ramírez, Gutiérrez (79 Flores) – Patińo (45 L.García), Ambriz, García Aspe, Galindo – Sánchez, Alves
Bramki: 1:0 Batistuta 63, 1:1 Galindo 67k, 2:1 Batistuta 74

PodsumowanieEdytuj

Grupa AEdytuj

15 czerwca   Ekwador 6 - 1 (2-0)   Wenezuela
16 czerwca   Urugwaj 1 - 0 (0-0)   Stany Zjednoczone
19 czerwca   Urugwaj 2 - 2 (1-1)   Wenezuela
19 czerwca   Ekwador 2 - 0 (2-0)   Stany Zjednoczone
22 czerwca   Wenezuela 3 - 3 (0-2)   Stany Zjednoczone
22 czerwca   Ekwador 2 - 1 (1-0)   Urugwaj

Tabela końcowaEdytuj

Grupa A

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Ekwador 3 3 0 0 10:2 +8 6
2   Urugwaj 3 1 1 1 4:4 0 3
3   Wenezuela 3 0 2 1 6:11 -5 2
4   Stany Zjednoczone 3 0 1 2 3:6 -3 1

Grupa BEdytuj

18 czerwca   Paragwaj 1 - 0 (1-0)   Chile
18 czerwca   Brazylia 0 - 0   Peru
21 czerwca   Paragwaj 1 - 1 (1-0)   Peru
21 czerwca   Chile 3 - 2 (1-1)   Brazylia
24 czerwca   Peru 1 - 0 (1-0)   Chile
24 czerwca   Brazylia 3 - 0 (1-0)   Paragwaj

Tabela końcowaEdytuj

Grupa B

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Peru 3 1 2 0 2:1 +1 4
2   Brazylia 3 1 1 1 5:3 +2 3
3   Paragwaj 3 1 1 1 2:4 -2 3
4   Chile 3 1 0 2 3:4 -1 2

Grupa CEdytuj

16 czerwca   Kolumbia 2 - 1 (1-0)   Meksyk
17 czerwca   Argentyna 1 - 0 (0-0)   Boliwia
20 czerwca   Argentyna 1 - 1 (1-1)   Meksyk
20 czerwca   Kolumbia 1 - 1 (1-1)   Boliwia
23 czerwca   Meksyk 0 - 0   Boliwia
23 czerwca   Argentyna 1 - 1 (1-1)   Kolumbia

Tabela końcowaEdytuj

Grupa C

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Kolumbia 3 1 2 0 4:3 +1 4
2   Argentyna 3 1 2 0 3:2 +1 4
3   Meksyk 3 0 2 1 2:3 -1 2
4   Boliwia 3 0 2 1 1:2 -1 2
Mała tabela (zespoły, które zajęły trzecie miejsce w grupach)Edytuj
M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1   Paragwaj 3 1 1 1 2:4 -2 3
2   Meksyk 3 0 2 1 2:3 -1 2
3   Wenezuela 3 0 2 1 6:11 -5 2

ĆwierćfinałyEdytuj

26 czerwca   Ekwador 3 - 0 (2-0)   Paragwaj
26 czerwca   Kolumbia 1 - 1 (1-1, 1-1, 0-0), po dogrywce, karne: 5:3   Urugwaj
27 czerwca   Argentyna 1 - 1 (1-1, 1-1, 0-1), po dogrywce, karne: 6:5   Brazylia
27 czerwca   Meksyk 4 - 2 (3-0)   Peru

PółfinałyEdytuj

30 czerwca   Ekwador 0 - 2 (0-1)   Meksyk
1 lipca   Argentyna 0 - 0, po dogrywce, karne: 6:5   Kolumbia

O trzecie miejsceEdytuj

3 lipca   Ekwador 0 - 1 (0-0)   Kolumbia

FinałEdytuj

4 lipca   Argentyna 2 - 1 (0-0)   Meksyk

Trzydziestym szóstym triumfatorem turnieju Copa América został po raz drugi z rzędu (w sumie czternasty) zespół Argentyny.

Strzelcy bramekEdytuj

Gole Piłkarze
4   Dolguetta
3   Batistuta

  Palhinha
  Avilés, E.Hurtado
  Del Solar

2   Müller

  Zambrano
  Valencia
  Aguinaga, Fernández
  Alves, García Aspe, Patińo
  Kanapkis, Saralegui

1   Rodríguez, Ruggeri, Simeone

  Etcheverry
  Edmundo
  Sierra
  Aristizábal, Maturana, Perea, Rincón
  Muńoz, Noriega
  Galindo, R.Ramírez, Sánchez
  Cabańas, Monzón
  Reynoso
  Ostolaza
  Doyle, Henderson, Kinnear
  Echenausi, Rivas

samob.   Ramírez (dla Ekwadoru)

SędziowieEdytuj

Mecze Sędziowie
4   Márcio Rezende

  Alberto Tejada

3   Jorge Nieves
2   Francisco Lamolina

  Iván Guerrero
  Juan José Torres
  Arturo Brizio Carter
  Juan Francisco Escobar

1   Pablo Peña

  Angel Guevara, Alfredo Rodas
  Arturo Angeles
  Alvaro Arboleda

Linki zewnętrzneEdytuj