Drużynowe mistrzostwa świata juniorów na żużlu

Drużynowe mistrzostwa świata juniorów na żużlu (ang. Team Speedway Junior World Championship) – rozgrywki żużlowe, organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową od 2005 roku.

Drużyny składają się z 5 zawodników. W każdym biegu każdą drużynę reprezentuje jeden zawodnik. Zawody odbywają się według tabeli biegowej.

MedaliściEdytuj

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
2005   Pardubice   Polska

Janusz Kołodziej
Krystian Klecha
Marcin Rempała
Krzysztof Kasprzak
Karol Ząbik

  Szwecja

Antonio Lindbäck
Eric Andersson
Fredrik Lindgren
Jonas Davidsson
Ricky Kling

  Dania

Morten Risager
Patrick Hougaard
Kristian Lund
Henrik Møller
Nicolai Klindt

2006   Rybnik   Polska

Krzysztof Buczkowski
Adrian Miedziński
Paweł Hlib
Karol Ząbik
Paweł Miesiąc

  Szwecja

Robert Pettersson
Fredrik Lindgren
Sebastian Aldén
Ricky Kling
Tomas H. Jonasson

  Dania

Klaus Jakobsen
Morten Risager
Nicolai Klindt
Henrik Møller
Kenneth Hansen

2007   Abensberg   Polska

Karol Ząbik
Paweł Hlib
Krzysztof Buczkowski
Mateusz Szczepaniak
Adrian Gomólski

  Wielka Brytania

Edward Kennett
Daniel King
Lewis Bridger
James Wright
Josh Auty

  Czechy

Luboš Tomíček
Filip Šitera
Matěj Kůs
Hynek Štichauer
Martin Gavenda

2008   Holsted   Polska

Michał Mitko
Artur Mroczka
Grzegorz Zengota
Maciej Janowski
Daniel Pytel

  Dania

Nicolai Klindt
Patrick Hougaard
Peter Kildemand
René Bach
Morten Risager

  Szwecja

Kim Nilsson
Ludvig Lindgren
Simon Gustafsson
Ricky Kling
Billy Forsberg

2009   Gorzów Wlkp.   Polska

Dawid Lampart
Maciej Janowski
Grzegorz Zengota
Przemysław Pawlicki
Artur Mroczka

  Dania

René Bach
Kenni Larsen
Leon Madsen
Nicolai Klindt
Patrick Hougaard

  Szwecja

Linus Eklöf
Tomas H. Jonasson
Simon Gustafsson
Kim Nilsson
Ludvig Lindgren

2010   Rye House   Dania

Michael Jepsen Jensen
René Bach
Patrick Hougaard
Lasse Bjerre
Peter Kildemand

  Szwecja

Simon Gustafsson
Dennis Andersson
Ludvig Lindgren
Kim Nilsson
Linus Sundström

  Polska

Maciej Janowski
Patryk Dudek
Artur Mroczka
Przemysław Pawlicki
Szymon Woźniak

2011   Bałakowo   Rosja

Andriej Kudriaszow
Artiom Łaguta
Witalij Biełousow
Ilja Czałow
Władimir Borodulin

  Dania

René Bach
Mikkel Bech
Jonas B. Andersen
Michael Jepsen Jensen
Mikkel Michelsen

  Ukraina

Kiriłł Cukanow
Andrij Kobrin
Aleksandr Łoktajew
Wołodymyr Tejgeł
Stanisław Melnyczuk

2012   Gniezno   Polska

Patryk Dudek
Maciej Janowski
Tobiasz Musielak
Przemysław Pawlicki
Bartosz Zmarzlik

  Australia

Darcy Ward
Nick Morris
Dakota North
Alex Davies
Sam Masters

  Szwecja

Jacob Thorssell
Oliver Berntzon
Mathias Thörnblom
Pontus Aspgren
Anton Rosén

2013   Pardubice   Dania

Michael Jepsen Jensen
Mikkel Michelsen
Mikkel Bech
Nicklas Porsing

  Polska

Patryk Dudek
Paweł Przedpełski
Piotr Pawlicki
Bartosz Zmarzlik

  Czechy

Václav Milík
Zdeněk Holub
Roman Čejka
Eduard Krčmář

2014   Slangerup   Polska

Bartosz Zmarzlik
Piotr Pawlicki
Kacper Gomólski
Paweł Przedpełski

  Dania

Mikkel Bech
Mikkel Michelsen
Anders Thomsen
Lasse Bjerre

  Szwecja

Jacob Thorssell
Victor Palovaara
Fredrik Engman
Oliver Berntzon

2015   Mildura   Polska

Maksym Drabik
Piotr Pawlicki
Bartosz Zmarzlik
Paweł Przedpełski

  Dania

Nikolaj Busk Jakobsen
Anders Thomsen
Mikkel Bech
Mikkel Michelsen

  Australia

Nick Morris
Max Fricke
Jack Holder
Brady Kurtz

2016   Norrköping   Polska

Krystian Pieszczek
Bartosz Zmarzlik
Paweł Przedpełski
Bartosz Smektała
Daniel Kaczmarek

  Australia

Brady Kurtz
Jake Allen
Max Fricke
Jack Holder
Cameron Heeps

  Dania

Frederik Jakobsen
Mikkel B. Andersen
Patrick Hansen
Andreas Lyager
Jonas Jeppesen

2017   Rybnik   Polska

Bartosz Smektała
Kacper Woryna
Maksym Drabik
Dominik Kubera
Rafał Karczmarz

  Australia

Jack Holder
Max Fricke
Josh Pickering
Brady Kurtz
Jaimon Lidsey

  Dania

Jonas Jeppesen
Andreas Lyager
Mikkel B. Andersen
Patrick Hansen
Frederik Jakobsen

2018   Outrup   Polska

Rafał Karczmarz
Daniel Kaczmarek
Maksym Drabik
Bartosz Smektała
Wiktor Lampart

  Dania

Christian Thaysen
Patrick Hansen
Andreas Lyager
Frederik Jakobsen
Jonas Seifert-Salk

  Wielka Brytania

Daniel Bewley
Ellis Perks
Zach Wajtknecht
Nathan Greaves
Connor Mountain

2019   Manchester   Polska

Maksym Drabik
Dominik Kubera
Wiktor Lampart
Bartosz Smektała
Michał Gruchalski

  Wielka Brytania

Robert Lambert
Daniel Bewley
Drew Kemp
Kyle Bickley
Leon Flint

  Dania

Frederik Jakobsen
Patrick Hansen
Mads Hansen
Jonas Jeppesen
Tim Sørensen

2020   Outrup   Polska

Wiktor Lampart
Norbert Krakowiak
Wiktor Trofimow
Jakub Miśkowiak
Dominik Kubera

  Dania

Mads Hansen
Jonas Seifert-Salk
Marcus Birkemose
Tim Sørensen
Matias Nielsen

  Wielka Brytania

Daniel Bewley
Drew Kemp
Jordan Palin
Tom Brennan
Leon Flint

2021   Bydgoszcz

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Według państwEdytuj

Lp. Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.   Polska 13 1 1 15
2.   Dania 2 7 5 14
3.   Rosja 1 1
4.   Szwecja 3 4 7
5.   Australia 3 1 4
6.   Wielka Brytania 2 2 4
7.   Czechy 2 2
8.   Ukraina 1 1

Według zawodnikówEdytuj

Tabela obejmuje 10 najbardziej utytułowanych zawodników.

Pogrubioną czcionką – zostali zaznaczeni zawodnicy urodzeni w roku 2000 i później.

Lp. Zawodnik Państwo Lata[a] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Zmarzlik, BartoszBartosz Zmarzlik   Polska 2012–2016 4 1 5
2. Drabik, MaksymMaksym Drabik   Polska 2015–2019 4 4
Smektała, BartoszBartosz Smektała   Polska 2016–2019 4 4
4. Przedpełski, PawełPaweł Przedpełski   Polska 2013–2016 3 1 4
5. Janowski, MaciejMaciej Janowski   Polska 2008–2012 3 1 4
6. Ząbik, KarolKarol Ząbik   Polska 2005–2007 3 3
Kubera, DominikDominik Kubera   Polska 2017–2020 3 3
Lampart, WiktorWiktor Lampart   Polska 2018–2020 3 3
9. Jepsen Jensen, MichaelMichael Jepsen Jensen   Dania 2010–2013 2 1 3
Pawlicki, PiotrPiotr Pawlicki   Polska 2013–2015 2 1 3

UwagiEdytuj

  1. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale.

BibliografiaEdytuj