Otwórz menu główne

Drużynowe mistrzostwa świata w szachach

Drużynowe mistrzostwa świata w szachach – rozgrywany co cztery lata turniej, którego celem jest wyłonienie najlepszej narodowej drużyny szachowej na świecie.

Idea rozgrywek powstała na początku lat osiemdziesiątych w wyniku ciągłego zwiększania się liczby drużyn startujących w szachowych olimpiadach, co mogło w pewnym sensie wypaczyć sportowy aspekt tej najważniejszej szachowej imprezy na świecie. W założeniu drużynowe mistrzostwa świata miały być turniejami elitarnymi (a więc przeciwnie do olimpiad, które są otwarte dla wszystkich państw członkowskich FIDE) z udziałem 10 drużyn: mistrzów kontynentów (wyjątek stanowiła reprezentacja Afryki), gospodarza turnieju oraz najlepszych drużyn rozegranej rok wcześniej olimpiady. Jednak począwszy od trzeciej edycji zasady te ulegały ciągłym zmianom, głównie wskutek częstych rezygnacji ze startu uprawnionych zespołów (m.in. dwukrotnie zaproszono narodowe drużyny kobiece; również dwukrotnie rozegrano mistrzostwa w obsadzie 9 drużyn).

Pierwszy turniej o drużynowe mistrzostwo świata rozegrano w 1985 r. w Lucernie. Tam też odbyły się kolejne trzy edycje. Następne dwa turnieje odbyły się w Armenii i Izraelu. Od pierwszego turnieju w zawodach obowiązywał system kołowy. W pierwszych mistrzostwach mecze rozgrywano na sześciu szachownicach, ale już od 1989 r. zmniejszono liczbę szachownic to czterech.

Z kolei pierwsze mistrzostwa kobiet rozegrano dopiero w 2007 r. w Jekaterynburgu. Wśród 10 zespołów znalazła się także reprezentacja Polski, dzięki zdobyciu w 2005 r. złotego medalu drużynowych mistrzostw Europy. W swoim debiucie Polski spisały się dobrze, zajmując ostatecznie V miejsce w klasyfikacji końcowej.

Drużynowe mistrzostwa świata mężczyznEdytuj

I mistrzostwa (1985, Lucerna)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1   ZSRR 37½
2   Węgry 34½
3   Anglia 30½
4   Francja 28½
5   Rumunia 28½
6   Szwajcaria 27½
7   Chiny 27
8   Argentyna 25½
9   RFN 23½
10 Reprezentacja Afryki 7
Miejsce Medaliści
1   Anatolij Karpow, Artur Jusupow, Rafael Waganjan, Andriej Sokołow, Ołeksandr Bielawski, Wasilij Smysłow, Aleksander Czernin, Lew Poługajewski
2   Lajos Portisch, Zoltán Ribli, Gyula Sax, József Pintér, András Adorján, Iván Faragó, István Csom, Attila Grószpéter
3   Anthony Miles, John Nunn, Jonathan Speelman, Nigel Short, Jonathan Mestel, Murray Chandler, James Plaskett, Glenn Flear

II mistrzostwa (1989, Lucerna)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1   ZSRR 27½
2   Jugosławia 22½
3   Anglia 21½
4   Węgry 18½
5   Stany Zjednoczone 17
6   Szwajcaria 17
7   Kuba 16½
8   Chiny 15½
9   Holandia 12½
10 Reprezentacja Afryki 11½
Miejsce Medaliści
1   Anatolij Karpow, Ołeksandr Bielawski, Jaan Ehlvest, Rafael Waganjan, Wasyl Iwanczuk, Michaił Gurewicz
2   Ljubomir Ljubojević, Predrag Nikolić, Petar Popović, Dragoljub Velimirović, Božidar Ivanović, Branko Damljanović
3   Nigel Short, Jonathan Speelman, John Nunn, Murray Chandler, Michael Adams, Julian Hodgson

III mistrzostwa (1993, Lucerna)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1   Stany Zjednoczone 22½
2   Ukraina 21
3   Rosja 20½
4   Armenia 19
5   Islandia 18½
6   Łotwa 18
7   Chiny 18
8   Uzbekistan 16
9   Szwajcaria 13½
10   Kuba 13
Miejsce Medaliści
1   Gata Kamski, Aleksiej Jermoliński, Borys Gulko, Grigorij Kajdanow, Joel Benjamin, Larry Christiansen
2   Wasyl Iwanczuk, Wołodymyr Małaniuk, Ołeh Romanyszyn, Wołodymyr Tukmakow, Wjaczesław Ejnhorn, Artur Frołow
3   Władimir Kramnik, Aleksander Chalifman, Jewgienij Bariejew, Siergiej Dołmatow, Aleksiej Driejew, Aleksiej Wyżmanawin

IV mistrzostwa (1997, Lucerna)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1   Rosja 23½
2   Stany Zjednoczone 23
3   Armenia 21
4   Anglia 20½
5   Ukraina 18
6   Chorwacja 17½
7   Szwajcaria 17
8   Kazachstan 15
9   Kuba 14
10   Gruzja (kobiety) 10½
Miejsce Medaliści
1   Jewgienij Bariejew, Piotr Swidler, Aleksander Chalifman, Siergiej Rublewski, Aleksiej Driejew, Wadim Zwiagincew
2   Aleksiej Jermoliński, Joel Benjamin, Borys Gulko, Nick de Firmian, Grigorij Kajdanow, Larry Christiansen
3   Władimir Akopjan, Rafael Waganjan, Symbat Lyputian, Artaszes Minasjan, Aszot Anastasjan, Melikset Chaczijan

V mistrzostwa (2001, Erywań)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1   Ukraina 21½
2   Rosja 21
3   Armenia 20
4   Niemcy 18½
5   Węgry 16½
6   Uzbekistan 15½
7   Kuba 14½
8   Macedonia Północna
9   Iran 7
Miejsce Medaliści
1   Wasyl Iwanczuk, Rusłan Ponomariow, Wołodymyr Bakłan, Wjaczesław Ejnhorn, Ołeh Romanyszyn, Wadym Małachatko
2   Piotr Swidler, Aleksiej Driejew, Aleksander Griszczuk, Siergiej Rublewski, Konstantin Sakajew, Aleksander Motylew
3   Władimir Akopjan, Rafael Waganjan, Symbat Lyputian, Karen Asrjan, Aszot Anastasjan, Artaszes Minasjan

VI mistrzostwa (2005, Beer Szewa)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1   Rosja 22
2   Chiny 21½
3   Armenia 18½
4   Ukraina 17½
5   Stany Zjednoczone 16½
6   Izrael 14½
7   Gruzja 13½
8   Kuba 13
9   Chiny (kobiety) 7
Miejsce Medaliści
1   Piotr Swidler, Aleksiej Driejew, Aleksander Griszczuk, Aleksander Moroziewicz, Jewgienij Bariejew, Siergiej Rublewski
2   Bu Xiangzhi, Zhang Pengxiang, Ni Hua, Zhang Zhong, Zhou Jianchao, Liang Chong
3   Lewon Aronjan, Władimir Akopjan, Karen Asrjan, Rafael Waganjan, Symbat Lyputian, Aszot Anastasjan

VII mistrzostwa (2010, Bursa)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty meczowe
(punkty małe)
1   Rosja 15 (24)
2   Stany Zjednoczone 13 (21½)
3   Indie 13 (21)
4   Azerbejdżan 12 (22)
5   Armenia 12 (20½)
6   Grecja 8 (18)
7   Izrael 7 (17)
8   Brazylia 4 (12½)
9   Egipt 3 (12)
10   Turcja 3 (11½)
Miejsce Medaliści
1   Aleksander Griszczuk, Dmitrij Jakowienko, Aleksander Moroziewicz, Jewgienij Tomaszewski, Władimir Małachow, Nikita Witiugow
2   Hikaru Nakamura, Aleksander Oniszczuk, Jurij Szulman, Warużan Akobjan, Robert Hess, Ray Robson
3   Krishnan Sasikiran, Pentala Harikrishna, Surya Ganguly, Geetha Narayanan Gopal, Arun Prasad, Baskaran Adhiban

VIII mistrzostwa (2011, Ningbo)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty meczowe
(punkty małe)
1   Armenia 14 (22½)
2   Chiny 13 (22½)
3   Ukraina 12 (19½)
4   Rosja 10 (21)
5   Węgry 10 (19½)
6   Stany Zjednoczone 10 (18½)
7   Azerbejdżan 9 (19)
8   Indie 7 (15½)
9   Izrael 5 (13)
10   Egipt 0 (9)
Miejsce Medaliści
1   Lewon Aronjan, Siergiej Mowsesjan, Władimir Akopjan, Gabriel Sargissjan, Robert Howhannisjan
2   Wang Hao, Wang Yue, Li Chao, Yu Yangyi, Ding Liren
3   Wasyl Iwanczuk, Pawło Eljanow, Zachar Jefimienko, Ołeksandr Moisejenko, Ołeksandr Areszczenko

IX mistrzostwa (2013, Antalya)Edytuj

Drużynowe mistrzostwa świata kobietEdytuj

I mistrzostwa (2007, Jekaterynburg)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty meczowe
(punkty małe)
1   Chiny 17 (30½)
2   Rosja 15 (24)
3   Ukraina 14 (23½)
4   Gruzja 11 (20)
5   Polska 9 (19½)
6   Niemcy 8 (18)
7   Wietnam 8 (16½)
8   Armenia 5 (17)
9   Czechy 3 (11)
10   Botswana 0 (0)
Miejsce Medalistki + skład reprezentacji Polski
1   Zhao Xue, Hou Yifan, Ruan Lufei, Shen Yang, Huang Qian
2   Tatjana Kosincewa, Nadieżda Kosincewa, Jekatierina Korbut, Jekatierina Kowalewska, Jelena Tairowa
3   Kateryna Łahno, Anna Uszenina, Inna Haponenko, Tatiana Wasiljewicz, Oksana Wozowik
  Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska, Marta Przeździecka

II mistrzostwa (2009, Ningbo)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty meczowe
(punkty małe)
1   Chiny 12 (21½)
2   Rosja 12 (21)
3   Ukraina 12 (20½)
4   Gruzja 11 (20)
5   Armenia 10 (18½)
6   Polska 10 (17½)
7   Indie 9 (17½)
8   Stany Zjednoczone 6 (16½)
9   Chiny II 6 (16)
10   Wietnam 2 (11)
Miejsce Medalistki + skład reprezentacji Polski
1   Hou Yifan, Zhao Xue, Shen Yang, Ju Wenjun, Huang Qian
2   Tatjana Kosincewa, Nadieżda Kosincewa, Jekatierina Kowalewska, Marina Romanko, Walentina Gunina
3   Anna Uszenina, Natalija Żukowa, Inna Haponenko, Marija Muzyczuk, Natalia Zdebska
  Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Dworakowska, Joanna Majdan, Karina Szczepkowska-Horowska

III mistrzostwa (2011, Mardin)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty meczowe
(punkty małe)
1   Chiny 16 (27½)
2   Rosja 13 (21½)
3   Gruzja 12 (21½)
4   Indie 11 (23)
5   Ukraina 11 (21)
6   Armenia 9 (19½)
7   Wietnam 9 (19)
8   Grecja 5 (15)
9   Turcja 4 (11)
10   RPA 0 (1)
Miejsce Medalistki
1   Hou Yifan, Ju Wenjun, Zhao Xue, Tan Zhongyi, Zhang Xiaowen
2   Nadieżda Kosincewa, Tatjana Kosincewa, Aleksandra Kosteniuk, Walentina Gunina, Natalia Pogonina
3   Nana Dzagnidze, Lela Dżawachiszwili, Bela Chotenaszwili, Nino Churcidze, Salome Melia

IV mistrzostwa (2013, Astana)Edytuj

Linki zewnętrzneEdytuj