IV liga polska w piłce nożnej (grupa dolnośląska wschód)

Dolnośląska wschodnia grupa IV ligi – jedna z 21 grup IV ligi. Występowało w niej 16 drużyn z województwa dolnośląskiego. Opiekunem rozgrywek był Dolnośląski Związek Piłki Nożnej z siedzibą we Wrocławiu. Od sezonu 2008/2009 IV liga stanowi piąty szczebel w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Polsce. Przed reformą w 2008 roku rozgrywki toczono w lidze o identycznej nazwie, która jednakże znajdowała się na wyższym (czwartym) poziomie rozgrywkowym.

IV liga polska w piłce nożnej
(grupa dolnośląska wschód)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Dolnośląski Związek Piłki Nożnej
Data założenia 2016
Poprzednia nazwa IV liga polska w piłce nożnej
(grupa dolnośląska)
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Wyższy poziom ligowy III liga polska w piłce nożnej
Niższy poziom ligowy Klasa okręgowa
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Foto-Higiena Gać (2016/2017) (grupa wschodnia)
Obecny zwycięzca Polonia-Stal Świdnica
Ten artykuł dotyczy bieżących rozgrywek. Zobacz też: artykuł o lidze w latach 2000-2008 oraz o lidze w latach 2008-2016.

Sezon 2019/2020Edytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia-Stal Świdnica (M) (A) 16 12 1 3 33 9 +24 37
2 Sokół Wielka Lipa 16 10 4 2 30 11 +19 34
3 Bielawianka Bielawa 16 9 3 4 39 18 +21 30
4 Sokół Marcinkowice 16 9 2 5 35 23 +12 29
5 Unia Bardo 16 8 3 5 32 28 +4 27
6 Piast Nowa Ruda 16 8 3 5 33 26 +7 27
7 Moto Jelcz Oława 16 7 5 4 34 22 +12 26
8 Piast Żerniki 16 7 4 5 26 30 −4 25
9 Lechia Dzierżoniów 16 7 2 7 32 28 +4 23
10 GKS Mirków/Długołęka 16 7 1 8 32 34 −2 22
11 Wiwa Goszcz 16 5 4 7 26 39 −13 19
12 Orzeł Ząbkowice Śląskie 16 4 4 8 26 37 −11 16
13 Polonia Trzebnica 16 3 6 7 29 30 −1 15
14 Orzeł Prusice 16 3 3 10 29 46 −17 12
15 Pogoń Pieszyce 16 3 2 11 17 35 −18 11
16 LKS Bystrzyca Górna 16 2 1 13 10 47 −37 7

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
* W związku z pandemia koronawirusa Zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu uchwałą nr 192/II/2020 z dnia 14 maja 2020 roku podjął decyzję o zakończeniu sezonu rozgrywkowego 2019/2020. Kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek w sezonie 2019/2020 przyjęta została kolejność drużyn w tabeli po rozegraniu 16 kolejek meczów[1].

  • Uchwałą nr 190/II/2020 Zarząd DZPN podjął również decyzję, że z IV ligi do klasy okręgowej nie spadnie żadna drużyna[2]

Baraże o III ligęEdytuj

W dniach 27 czerwca i 30 czerwca 2020 roku miały zostać rozegrane mecze barażowe o awans do III ligi w sezonie 2020/2021 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa dolnośląska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa dolnośląska zachodnia). Mecze nie odbyły się w związku z rezygnacją drużyny Apis Jędrzychowice (mistrz IV ligi grupa dolnośląska zachodnia) z gry w barażach[3].


27.06.2020 Polonia-Stal Świdnica 3:0
(wo)
Apis Jędrzychowice


30.06.2020 Apis Jędrzychowice 0:3
(wo)
Polonia-Stal Świdnica


Awans do III ligi w sezonie 2020/2021 uzyskała Polonia-Stal Świdnica.

Sezon 2018/2019Edytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Śląsk II Wrocław (M) (A) 30 28 0 2 122 18 +104 84 Baraże o III ligę
2 Górnik Wałbrzych 29 21 6 2 74 24 +50 69
3 Polonia-Stal Świdnica 30 20 5 5 56 25 +31 65
4 Orzeł Prusice 30 16 4 10 61 49 +12 52
5 Sokół Wielka Lipa 30 13 7 10 62 47 +15 46
6 Sokół Marcinkowice 30 14 4 12 64 55 +9 46
7 Bielawianka Bielawa 30 12 6 12 54 47 +7 42
8 GKS Mirków/Długołęka 30 12 4 14 66 77 −11 40
9 Piast Żerniki 30 11 6 13 55 49 +6 39
10 Polonia Trzebnica 29 11 5 13 47 60 −13 38
11 Unia Bardo 30 12 1 17 56 69 −13 37
12 Piast Nowa Ruda 30 11 1 18 42 66 −24 34
13 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 9 5 16 43 68 −25 32
14 MKP Wołów (S) 30 10 1 19 42 65 −23 31 Spadek do klasy okręgowej
15 Zjednoczeni Żarów (S) 30 5 3 22 29 97 −68 18
16 Nysa Kłodzko (S) 30 4 2 24 44 101 −57 14
Aktualne na 15 grudnia 2018. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligęEdytuj

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2019/2020 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa dolnośląska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa dolnośląska zachodnia). Mecze odbyły się odpowiednio 12 i 15 czerwca 2019[4].


18.06.2019 AKS Strzegom
Kamil Sadowski   52'
1:3
(0:0)
Śląsk II Wrocław
  73' Mathieu Scalet
  83' Mikołaj Łazarowicz
  89' Mikołaj Kotfas

Widzów: 900
Sędzia: Marek Opaliński (Legnica)


15.06.2019, godz.18:00 Śląsk II Wrocław
Mathieu Scalet   13'
Matieu Scalet   63' (nk)
Patryk Caliński   65'
Adrian Sobczak   78'
Grzegorz Kazimierowicz   81'
Maksym Wadach   87' (nk)
4:1
(1:1)
AKS Strzegom
  16' (k) Dawid Domaradzki


Sędzia: Waldemar Socha (Jelenia Góra)


Awans do III ligi w sezonie 2019/2020 uzyskał Śląsk II Wrocław.

Sezon 2017/2018Edytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Foto-Higiena Gać (M) (A) 30 23 4 3 78 31 +47 73 Baraże o III ligę
2 Śląsk II Wrocław 30 24 1 5 74 27 +47 73
3 Bielawianka Bielawa 30 19 5 6 58 34 +24 62
4 Sokół Marcinkowice 30 17 3 10 62 42 +20 54
5 Górnik Wałbrzych 30 16 3 11 51 40 +11 51
6 Unia Bardo 30 14 3 13 57 55 +2 45
7 Piast Żerniki 30 13 6 11 51 46 +5 45
8 Sokół Wielka Lipa 30 12 8 10 51 45 +6 44
9 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 10 8 12 55 56 −1 38
10 Polonia-Stal Świdnica 30 11 5 14 42 39 +3 38
11 Polonia Trzebnica 30 10 7 13 45 49 −4 37
12 Nysa Kłodzko 30 11 3 16 50 67 −17 36
13 MKP Wołów 30 7 8 15 43 55 −12 29
14 Wiwa Goszcz (S) 30 8 5 17 39 64 −25 29 Spadek do klasy okręgowej
15 Pogoń Oleśnica (S) 30 4 4 22 30 66 −36 16
16 Karolina Jaworzyna Śląska (S) 30 2 5 23 22 92 −70 11
Źródło: polskapilka.net
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligęEdytuj

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa dolnośląska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa dolnośląska zachodnia). Mecze odbyły się odpowiednio 16 i 20 czerwca 2018[5].


16 czerwca 2018
17:00
Foto-Higiena Gać
Łukasz Kucyniak   2'8'
Dominik Wejerowski   45'90'
Janusz Gancarczyk   49'56'60'
7:1
(3:0)
Aspis Jędrzychowice
  76' Roni
Gać
Widzów: 300
Sędzia: Robert Parysek (Legnica)
kartki:
Krzysztof Cieśla  
kartki:
  Kamil Ganczarek
  Erwin Bystryk
  Paweł Kościuk
  Kamil Zieliński


20 czerwca 2018
18:00
Aspis Jędrzychowice 0:3
(walkower)[6]
Foto-Higiena Gać Zgorzelec


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskała Foto-Higiena Gać.

Sezon 2016/2017Edytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Foto-Higiena Gać (M) 30 23 3 4 78 30 +48 72 Baraże o III ligę
2 Unia Bardo 30 17 7 6 66 42 +24 58
3 MKP Wołów 30 18 4 8 68 43 +25 58
4 Polonia-Stal Świdnica 30 18 4 8 55 32 +23 58
5 Pogoń Oleśnica 30 14 7 9 55 43 +12 49
6 Wiwa Goszcz 30 13 7 10 56 48 +8 46
7 Bielawianka Bielawa 30 12 8 10 54 43 +11 44
8 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 13 4 13 45 42 +3 43
9 Karolina Jaworzyna Śląska 30 13 4 13 52 58 −6 43
10 Sokół Wielka Lipa 30 11 8 11 49 44 +5 41
11 Sokół Marcinkowice 30 11 4 15 50 52 −2 37
12 KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 30 10 4 16 42 65 −23 34
13 GKS Kobierzyce 30 9 6 15 51 50 +1 33
14 Victoria Świebodzice 30 7 5 18 40 79 −39 26
15 Piast Nowa Ruda (S) 30 5 7 18 36 69 −33 22 Spadek do klasy okręgowej
16 Orzeł Sadowice (S) 30 4 2 24 32 89 −57 14
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligęEdytuj

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecz barażowy o miejsce w III lidze w sezonie 2017/2018 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa dolnośląska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa dolnośląska zachodnia). Mecz odbył się 18 czerwca 2017[7].

18 czerwca 2017
18:00
Foto-Higiena Gać 0:3
(0:1)
Zagłębie II Lubin
  9' Kacper Szymankiewicz
  90' Kacper Chodyna
  90' Olaf Nowak
Trzebnica
Widzów: 500
Sędzia: Andrzej Urban (Bolesławiec)
kartki:
Dawid Pożarycki  
Konrad Kątny  
Dominik Wejerowski  
Michał Grochowski  
Michał Wróbel  
kartki:
  Dominik Hładun
  Paweł Witsanko
  Sefarin Szota
  Marcin Gołębiewski

Awans do III ligi w sezonie 2017/2018 otrzymało Zagłębie II Lubin.

PrzypisyEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj