Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 (eliminacje)

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 – rozgrywki mające na celu wyłonienie trzydziestu dwóch męskich reprezentacji narodowych w piłce ręcznej, które wystąpią w finałach tego turnieju.

Informacje ogólneEdytuj

Turniej finałowy organizowanych przez IHF mistrzostw świata odbędzie się w Polsce i Szwecji w styczniu 2023 roku i wezmą w nim udział trzydzieści dwie drużyny. Automatycznie do mistrzostw zakwalifikowała się Dania jako mistrz świata z 2021 oraz reprezentacje Polski i Szwecji jako gospodarze zawodów. O pozostałych dwadzieścia dziewięć miejsc odbywały się kontynentalne kwalifikacje. Wolne miejsca zostały podzielone według następującego klucza geograficznego: po cztery obowiązkowe miejsca przydzielono czterem kontynentom – Europie, Azji, Afryce i Ameryce (trzy Południowej i jedno Północnej), zaś jedno – wcześniej przypadające Oceanii – mogła otrzymać drużyna z Oceanii zajmując przynajmniej piątą lokatę w mistrzostwach Azji, w przeciwnym przypadku było ono przyznawane jako dzika karta. Kolejne jedenaście przypadło kontynentom, z których pochodziły zespoły z czołowej jedenastki poprzednich mistrzostw, a także IHF zastrzegła sobie przyznawanie dzikiej karty[1]

Zakwalifikowane zespołyEdytuj

Kraj Strefa kwalifikacyjna Mistrzostwa 2021
  Polska Gospodarz 13. miejsce
  Szwecja Gospodarz 2. miejsce
  Dania Mistrz świata 2021 1. miejsce
  Katar Mistrzostwa Azji 2022 – 1. miejsce 8. miejsce
  Bahrajn Mistrzostwa Azji 2022 – 2. miejsce 21. miejsce
  Arabia Saudyjska Mistrzostwa Azji 2022 – 3. miejsce
  Iran Mistrzostwa Azji 2022 – 4. miejsce
  Korea Południowa Mistrzostwa Azji 2022 – 5. miejsce 31. miejsce
  Brazylia Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej 2022 – 1. miejsce 18. miejsce
  Argentyna Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej 2022 – 2. miejsce 11. miejsce
  Chile Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej 2022 – 3. miejsce 27. miejsce
  Urugwaj Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej 2022 – 4. miejsce 24. miejsce
  Belgia zespoły z europejskiego turnieju eliminacyjnego
  Węgry 5. miejsce
  Islandia 20. miejsce
  Chorwacja 15. miejsce
  Serbia
  Niemcy 12. miejsce
  Portugalia 10. miejsce
  Czarnogóra
  Macedonia Północna 23. miejsce

EliminacjeEdytuj

Strefa Związek Miejsca Turniej  
Europa EHF 4 + 8 Mistrzostwa Europy 2022
Europejski turniej eliminacyjny
Afryka CAHB 4 + 1 Mistrzostwa Afryki 2022
Azja AHF 4 + 1 Mistrzostwa Azji 2022
Ameryka Południowa 3 + 1 Mistrzostwa Ameryki Południowej 2022
Ameryka Północna 1 + 0 Mistrzostwa Ameryki Północnej 2022
Oceania/„dzika karta” 1 Mistrzostwa Azji 2022
„dzika karta” IHF 1

EuropaEdytuj

Europejski turniej eliminacyjny – faza grupowaEdytuj

Losowanie grup zostało zaplanowane na 19 sierpnia 2021 roku w Wiedniu, a przed nim szesnaście drużyn podzielonych zostało na cztery koszyki[2][3].

Koszyk 1
  Rumunia
  Łotwa
  Belgia
  Finlandia
Koszyk 2
  Włochy
  Turcja
  Izrael
  Estonia
Koszyk 3
  Luksemburg
  Grecja
  Cypr
  Gruzja
Koszyk 4
  Kosowo
  Wyspy Owcze
  Wielka Brytania
  Mołdawia

W wyniku transmitowanego w Internecie losowania wyłoniono cztery czterozespołowe grupy. Prawo gry w kolejnej fazie kwalifikacji uzyskały dwie czołowe drużyny z każdej z grup. Możliwe było za zgodą wszystkich zespołów z danej grupy przeprowadzenie eliminacji w formie turnieju rozegranego w jednej hali, choć podstawową formą była rywalizacja systemem ligowym[4][5]. Na turniejową formę rozegrania eliminacji zdecydowały się trzy z czterech grup[6][7][8][9][10].

Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4
  Belgia   Finlandia   Rumunia   Łotwa
  Turcja   Estonia   Izrael   Włochy
  Grecja   Gruzja   Cypr   Luksemburg
  Kosowo   Wielka Brytania   Mołdawia   Wyspy Owcze

Grupa 1Edytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt
M W R P + +/−
1.   Grecja 6 6 0 0 170 136 +34 12
2.   Belgia 6 2 1 3 174 186 −12 5
3.   Turcja 6 2 0 4 147 163 −16 4
4.   Kosowo 6 1 1 4 151 157 −6 3
3 listopada 2021
16:00

Turcja  

25:23

  Kosowo

Porsuk Spor Salonu, Eskişehir
Sędziowie:   Bozhinovski, Nachevski
Widzów: 500
(15:14)
raport
3 listopada 2021
20:15

Belgia  

27:29

  Grecja

Sporthal Alverberg, Hasselt
Sędziowie:   Martins, Martins
Widzów: 1 501
(12:14)
raport
7 listopada 2021
16:00

Grecja  

24:20

  Turcja

Heraklion Arena, Heraklion
Sędziowie:   Madsen, Mortensen
Widzów: 500
(10:9)
raport
7 listopada 2021
17:00

Kosowo  

28:28

  Belgia

Pałac Młodzieży i Sportu, Prisztina
Sędziowie:   Ivanović, Vujisić
Widzów: 550
(14:12)
raport
5 stycznia 2022
17:00

Turcja  

30:25

  Belgia

Atatürk Spor Salonu, Kastamonu
Sędziowie:   Barysas, Petrušis
Widzów: 3 500
(17:14)
raport
5 stycznia 2022
17:00

Kosowo  

20:21

  Grecja

Pałac Młodzieży i Sportu, Prisztina
Sędziowie:   Mikelić, Parađina
Widzów: 500
(9:13)
raport
8 stycznia 2022
20.15

Belgia  

37:28

  Turcja

Sporthal Alverberg, Hasselt
Sędziowie:   Cindrić, Gonzurek
(17:13)
raport
9 stycznia 2022
14:00

Grecja  

26:25

  Kosowo

Heraklion Arena, Heraklion
Sędziowie:   Jerlecki, Łabuń
Widzów: 50
(14:9)
raport
12 stycznia 2022
19:15

Kosowo  

26:24

  Turcja

Pałac Młodzieży i Sportu, Prisztina
Sędziowie:   Yovchev, Yonchev
Widzów: 650
(13:13)
raport
13 stycznia 2022
18:15

Grecja  

42:24

  Belgia

Heraklion Arena, Heraklion
Sędziowie:   Bolic, Hurich
Widzów: 200
(21:9)
raport
15 stycznia 2022
20:15

Belgia  

33:29

  Kosowo

Sporthal Alverberg, Hasselt
Sędziowie:   Čerņavskis, Bogdanovs
(18:12)
raport
16 stycznia 2022
12:00

Turcja  

20:28

  Grecja

Hasan Dağı Spor Salonu, Aksaray
Sędziowie:   Horváth, Marton
Widzów: 2 500
(11:14)
raport

Awans uzyskały Grecja i Belgia[11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21].

Grupa 2Edytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt
M W R P + +/−
1.   Finlandia 3 2 1 0 102 81 +21 5
2.   Estonia 3 2 0 1 95 84 +11 4
3.   Gruzja 3 1 1 1 88 86 +2 3
4.   Wielka Brytania 3 0 0 3 70 104 −34 0
5 listopada 2021
16:00

Finlandia  

35:30

  Estonia

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Šniurevičius, Grigalionis
Widzów: 550
(17:15)
raport
5 listopada 2021
19:00

Gruzja  

32:26

  Wielka Brytania

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Weijmans, Wolbertus
Widzów: 150
(17:9)
raport
6 listopada 2021
15:00

Finlandia  

29:29

  Gruzja

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Šniurevičius, Grigalionis
Widzów: 600
(15:18)
raport
6 listopada 2021
18:00

Estonia  

34:22

  Wielka Brytania

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Weijmans, Wolbertus
Widzów: 150
(20:10)
raport
7 listopada 2021
14:00

Wielka Brytania  

22:38

  Finlandia

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Weijmans, Wolbertus
Widzów: 600
(10:16)
raport
7 listopada 2021
17:00

Estonia  

31:27

  Gruzja

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Šniurevičius, Grigalionis
Widzów: 200
(15:16)
raport

Awans uzyskały Finlandia i Estonia[22][23][24][25].

Grupa 3Edytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt
M W R P + +/−
1.   Rumunia 3 3 0 0 76 53 +23 6
2.   Izrael 3 2 0 1 82 64 +18 4
3.   Mołdawia 3 1 0 2 64 75 −11 2
4.   Cypr 3 0 0 3 0 30 −30 0
7 stycznia 2022
17:00

Rumunia  

33:30

  Izrael

BT Arena, Kluż-Napoka
Sędziowie:   Caçador, Nicolau
Widzów: 900
(18:18)
raport
7 stycznia 2022

Cypr  

0:10

  Mołdawia


8 stycznia 2022
14:00

Izrael  

42:31

  Mołdawia

BT Arena, Kluż-Napoka
Sędziowie:   Novikov, Rozhkov
Widzów: 150
(22:13)
raport
8 stycznia 2022

Rumunia  

10:0

  Cypr


9 stycznia 2022
17:00

Mołdawia  

23:33

  Rumunia

BT Arena, Kluż-Napoka
Sędziowie:   Novikov, Rozhkov
Widzów: 750
(15:18)
raport
9 stycznia 2022

Izrael  

10:0

  Cypr


Awans uzyskały Rumunia i Izrael[26][14][15][20].

Grupa 4Edytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt
M W R P + +/−
1.   Wyspy Owcze 3 2 0 1 79 76 +3 4
2.   Włochy 3 2 0 1 91 78 +13 4
3.   Luksemburg 3 1 1 1 89 85 +4 3
4.   Łotwa 3 0 1 2 72 92 −20 1
14 stycznia 2022
18:00

Łotwa  

23:36

  Włochy

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Madsen, Mortensen
Widzów: 75
(13:21)
raport
14 stycznia 2022
20:30

Luksemburg  

31:26

  Wyspy Owcze

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Ivanauskas, Jencevicius
Widzów: 400
(11:10)
raport
15 stycznia 2022
18:00

Łotwa  

30:30

  Luksemburg

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Madsen, Mortensen
Widzów: 50
(18:15)
raport
15 stycznia 2022
20:30

Włochy  

26:27

  Wyspy Owcze

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Ivanauskas, Jencevicius
Widzów: 400
(13:11)
raport
16 stycznia 2022
16:30

Włochy  

29:28

  Luksemburg

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Ivanauskas, Jencevicius
Widzów: 50
(18:14)
raport
16 stycznia 2022
19:00

Wyspy Owcze  

26:19

  Łotwa

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Madsen, Mortensen
Widzów: 400
(17:10)
raport

Awans uzyskały Wyspy Owcze i Włochy[27][18][19][21].

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022Edytuj

Kwalifikację na mistrzostwa świata uzyskały trzy najlepsze – prócz mających zapewniony awans Danii, Szwecji i Polski – drużyny Mistrzostw Europy 2022, które odbędą się w dniach 13-30 stycznia 2022 roku[28].

Europejski turniej eliminacyjny – faza play-offEdytuj

W tej fazie rozgrywek wezmą udział zespoły, które nie uzyskały awansu z mistrzostw kontynentu, oraz drużyny wyłonione z pierwszej fazy eliminacji. Podzielona ona została na dwie części: w pierwszej osiem zespołów z fazy grupowej oraz Szwajcaria (dzięki swojej pozycji w rankingu EHF) zmierzą się w dwumeczach z najsłabszą dziewiątką ME 2022, z kolei w drugiej ich zwycięzcy będą rywalizować także w dwumeczach z pozostałymi dziewięcioma drużynami z ME 2022, które dotychczas nie awansowały do turnieju finałowego MŚ 2023[28][29][30]. Losowanie grup zostało zaplanowane na 29 stycznia 2022 roku w Budapeszcie[31] i w jego wyniku wyłoniono po dziewięć par w każdej z rund tej fazy: pierwsza zostanie rozegrana w dniach 16–20 marca, zaś druga 13–17 kwietnia 2022 roku[32][33]. W przypadku wystąpienia remisu po obu spotkaniach zastosowanie miała zasada przewagi bramek zdobytych w meczach wyjazdowych[34].

Runda 1

Koszyk 1
Miejsca 16–24 ME 2022
  Austria
  Białoruś
  Bośnia i Hercegowina
  Litwa
  Macedonia Północna
  Portugalia
  Słowacja
  Słowenia
  Ukraina
Koszyk 2
Pierwsza faza eliminacji
  Belgia
  Estonia
  Finlandia
  Grecja
  Izrael
  Rumunia
  Szwajcaria
  Włochy
  Wyspy Owcze
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ukraina   0:20 w/o   Finlandia 0:10 0:10
Włochy   49:57   Słowenia 28:29 21:28
Portugalia   66:54   Szwajcaria 33:26 33:28
Austria   62:57   Estonia 35:33 27:24
Grecja   52:43   Bośnia i Hercegowina 24:17 28:26
Macedonia Północna   52:46   Rumunia 30:22 22:24
Izrael   55:49   Litwa 28:24 27:25
Słowacja   54:57   Belgia 28:26 26:31
Wyspy Owcze   20:0 w/o   Białoruś 10:0 10:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
16 marca 2022
18:00

Izrael  

28:24

  Litwa

Drive in Arena, Tel Awiw-Jafa
Sędziowie:   Tzaferopoulos, Bethmann
Widzów: 1 200
(10:13)
raport
16 marca 2022
18:15

Grecja  

24:17

  Bośnia i Hercegowina

Klisto Jimnastirio Kanitu «Tasos Kamburis», Chalkida
Sędziowie:   Pichon, Reveret
Widzów: 900
(10:8)
raport
16 marca 2022
18:30

Włochy  

28:29

  Słowenia

Kioene Arena, Padwa
Sędziowie:   Bolic, Hurich
Widzów: 2 200
(16:14)
raport
16 marca 2022
20:00

Słowacja  

28:26

  Belgia

Mestská športová hala, Topolczany
Sędziowie:   Pirvu, Potirniche
Widzów: 1 000
(10:14)
raport
17 marca 2022
19:00

Austria  

35:33

  Estonia

Handball-Arena Rieden/Vorkloster, Bregencja
Sędziowie:   Mitrevski, Todorovski
Widzów: 1 250
(15:16)
raport
17 marca 2022
19:00

Macedonia Północna  

30:22

  Rumunia

Centrum sportowe „Boris Trajkowski”, Skopje
Sędziowie:   Lah, Sok
Widzów: 5 500
(16:13)
raport
17 marca 2022
20:00

Portugalia  

33:26

  Szwajcaria

Pavilhão Multiusos, Guimarães
Sędziowie:   Marín, García
Widzów: 3 000
(15:12)
raport

19 marca 2022
17:00

Rumunia  

24:22

  Macedonia Północna

Sala Polivalentă Dinamo, Bukareszt
Sędziowie:   Schulze, Tönnies
Widzów: 1 800
(12:12)
raport
19 marca 2022
20:00

Bośnia i Hercegowina  

26:28

  Grecja

KSPC "Mejdan", Tuzla
Sędziowie:   Horáček, Novotný
Widzów: 3 000
(10:12)
raport
19 marca 2022
20:10

Belgia  

31:26

  Słowacja

Sporthal Alverberg, Hasselt
Sędziowie:   Álvarez, Bustamante
Widzów: 1 650
(14:11)
raport
20 marca 2022
14:30

Szwajcaria  

28:33

  Portugalia

Axa-Arena, Winterthur
Sędziowie:   Bonaventura, Bonaventura
Widzów: 1 950
(13:17)
raport
20 marca 2022
15:00

Litwa  

25:27

  Izrael

Alytus Arena, Olita
Sędziowie:   Budzák, Záhradník
Widzów: 1 000
(10:13)
raport
20 marca 2022
14:30

Słowenia  

28:21

  Włochy

Dvorana Golovec, Celje
Sędziowie:   Bíró, Kiss
Widzów: 2 000
(12:9)
raport
20 marca 2022
18:40

Estonia  

24:27

  Austria

Kalevi spordihall, Tallinn
Sędziowie:   Madsen, Mortensen
Widzów: 500
(13:14)
raport


W związku z inwazją Rosji na Ukrainę na początku marca 2022 roku EHF wykluczył z rozgrywek reprezentacje Rosji i Białorusi, a zaplanowane z ich udziałem mecze zostały przyznane walkowerem ich rywalom z wynikiem 10:0. Spotkania z udziałem reprezentacji Ukrainy miały być początkowo rozegrane na neutralnym terenie, jednak ostatecznie zostały odwołane, dając Finlandii zwycięstwo walkowerem[35][36][37]. Na boisku awans wywalczyły Macedonia Północna, Grecja, Belgia (wprost na mistrzostwa świata, bowiem ich przeciwnikiem w drugiej rundzie miała być Rosja), Portugalia, Izrael, Słowenia i Austria[38][39][40][41][42].

Runda 2

Koszyk 1
Miejsca 6–15 ME 2022
  Chorwacja
  Czarnogóra
  Czechy
  Holandia
  Islandia
  Niemcy
  Rosja
  Serbia
  Węgry
Koszyk 2
Zwycięzcy rundy 1
  Austria
  Belgia
  Finlandia
  Grecja
  Izrael
  Macedonia Północna
  Portugalia
  Słowenia
  Wyspy Owcze
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Finlandia   43:70   Chorwacja 21:34 22:36
Słowenia   51:57   Serbia 31:34 20:23
Portugalia   65:61   Holandia 30:33 35:28
Austria   56:68   Islandia 30:34 26:34
Grecja   50:56   Czarnogóra 25:23 25:33
Czechy   49:51   Macedonia Północna 24:24 25:27
Izrael   54:64   Węgry 32:33 22:31
Rosja   0:20 w/o   Belgia 0:10 0:10
Niemcy   67:53   Wyspy Owcze 34:26 33:27
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
13 kwietnia 2022
18:00

Finlandia  

21:34

  Chorwacja

Energia Areena, Vantaa
Sędziowie:   Barysas, Petrušis
Widzów: 1 400
(9:16)
raport
13 kwietnia 2022
18:00

Austria  

30:34

  Islandia

Handball-Arena Rieden/Vorkloster, Bregencja
Sędziowie:   Boričić, Marković
Widzów: 1 600
(13:18)
raport
13 kwietnia 2022
18:00

Izrael  

32:33

  Węgry

Drive in Arena, Tel Awiw-Jafa
Sędziowie:   Carmaux, Mursch
Widzów: 1 200
(18:17)
raport
13 kwietnia 2022
18:15

Grecja  

25:23

  Czarnogóra

Klisto Jimnastirio Kanitu «Tasos Kamburis», Chalkida
Sędziowie:   Caçador, Nicolau
Widzów: 1 550
(15:10)
raport
13 kwietnia 2022
18:15

Niemcy  

34:26

  Wyspy Owcze

Wunderino Arena, Kilonia
Sędziowie:   Lončar, Lončar
Widzów: 5 121
(17:11)
raport
13 kwietnia 2022
19:15

Czechy  

24:24

  Macedonia Północna

Datart Hala, Zlin
Sędziowie:   Erdoğan, Özdeniz
Widzów: 2 000
(10:13)
raport
13 kwietnia 2022
20:00

Słowenia  

31:34

  Serbia

Dvorana Zlatorog, Celje
Sędziowie:   Stark, Ștefan
Widzów: 3 600
(16:20)
raport
14 kwietnia 2022
20:00

Portugalia  

30:33

  Holandia

Portimão Arena, Portimão
Sędziowie:   Nikolić, Stojković
Widzów: 3 000
(16:17)
raport

16 kwietnia 2022
17:30

Węgry  

31:22

  Izrael

Tatabányai Multifunkcionális Sportcsarnok, Tatabánya
Sędziowie:   Jović, Arnautović
Widzów: 5 000
(15:13)
raport
16 kwietnia 2022
18:00

Islandia  

34:26

  Austria

Íþróttamiðstöð Haukar, Hafnarfjörður
Sędziowie:   Gasmi, Gasmi
Widzów: 1 800
(19:15)
raport
16 kwietnia 2022
18:00

Chorwacja  

36:22

  Finlandia

Varaždin Arena, Varaždin
Sędziowie:   Bozhinovski, Nachevski
Widzów: 4 500
(18:10)
raport
16 kwietnia 2022
18:00

Serbia  

23:20

  Słowenia

Sportska hala Jezero, Kragujevac
Sędziowie:   Nikolov, Nachevski
Widzów: 3 500
(10:8)
raport
16 kwietnia 2022
20:00

Wyspy Owcze  

27:33

  Niemcy

Høllin á Hálsi, Thorshavn
Sędziowie:   Čerņavskis, Bogdanovs
Widzów: 1 698
(16:15)
raport
17 kwietnia 2022
14:00

Holandia  

28:35

  Portugalia

Indoor-Sportcentrum, Eindhoven
Sędziowie:   Gubica, Milošević
Widzów: 2 400
(15:17)
raport
17 kwietnia 2022
18:00

Czarnogóra  

33:25

  Grecja

Sportski centar Morača, Podgorica
Sędziowie:   Baumgart, Wild
Widzów: 5 000
(16:12)
raport
17 kwietnia 2022
19:00

Macedonia Północna  

27:25

  Czechy

Centrum sportowe „Boris Trajkowski”, Skopje
Sędziowie:   Santos, Fonseca
Widzów: 6 963
(14:12)
raport


W ośmiu rywalizujących parach[43][44] lepsze okazały się Węgry, Islandia, Chorwacja, Serbia, Niemcy, Portugalia, Czarnogóra i Macedonia Północna[45][46][47][48][49].

AfrykaEdytuj

Turniejem kwalifikacyjnym w Afryce będą mistrzostwa tego kontynentu, które odbędą się w 2022 roku.

AzjaEdytuj

Przeniesione z Iranu do Arabii Saudyjskiej zawody odbyły się w dniach 18–31 stycznia 2022 roku[50][51]. Chęć udziału w zawodach zadeklarowało osiemnaście reprezentacji[52]. Losowanie grup, w którym – po wycofaniu Tajlandii – wzięło udział siedemnaście drużyn, odbyło się 6 grudnia 2021 roku i w jego wyniku powstały cztery grupy[53][54][55]. Na początku stycznia 2022 roku z powodu wykrycia licznych przypadków SARS-CoV-2 wycofała się Japonia[56], co zmniejszyło liczebność grupy D do czterech zespołów i wymusiło zmiany w harmonogramie rozgrywek[57][58]. Szesnaście uczestniczących reprezentacji rywalizowało zatem w pierwszej fazie w ramach czterech czterozespołowych grup systemem kołowym. Czołowa dwójka z każdej z grup utworzyła następnie dwie czterozespołowe grupy, które ponownie walczyły systemem kołowym o dwa czołowe miejsca premiowane awansem do półfinałów, pozostałe rywalizowały natomiast o miejsca 9–16. Kwalifikację na MŚ 2023 otrzymać miała czołowa piątka kontynentalnego czempionatu, ewentualnie też szósta, gdyby w tej szóstce znalazła się zespół z Oceanii[59][60][61].

Faworyzowane zespoły łatwo awansowały do fazy zasadniczej[62]. Do półfinałów, zapewniając sobie tym samym kwalifikację na MŚ 2023, awansowały Arabia Saudyjska, Bahrajn, Iran i Katar[63]. W światowym czempionacie po zajęciu piątego miejsca dołączyła do nich także Korea Południowa, zaś piąty tytuł mistrzowski z rzędu zdobył Katar po zwycięstwie nad Bahrajnem, brąz przypadł zaś gospodarzom[64][65].

Ameryka Południowa i CentralnaEdytuj

Zawody zostały zaplanowane do rozegrania w ośmiozespołowej obsadzie w dniach 25–29 stycznia 2022 roku w brazylijskim mieście Recife[66]. Rywalizacja miała odbywać się w pierwszej fazie systemem kołowym w ramach dwóch czterozespołowych grup, a czołowa dwójka z każdej z nich awansowała do półfinałów kwalifikując się jednocześnie do turnieju finałowego MŚ 2023. Podział na grupy i harmonogram spotkań zostały opublikowane w połowie stycznia 2022 roku, następnie jednak wycofała się Kolumbia, co wymusiło w nich zmiany[67][68][69][70]. Fazę grupową z kompletem zwycięstw zakończyły Argentyna i Brazylia, które następnie spotkały się w finale. Lepsi okazali się wówczas Brazylijczycy, brąz przypadł zaś Chilijczykom, którzy pokonali Urugwajczyków[71][72][73].

Ameryka Północna i KaraibyEdytuj

Turniej kwalifikacyjny dla Ameryki Północnej i Karaibów odbędzie się w 2022 roku.

PrzypisyEdytuj

  1. Distribution of places for expanded World Championship. ihf.info. [dostęp 2019-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-11)]. (ang.).
  2. JOURNEY TO 2023 WORLD CHAMPIONSHIP BEGINS FOR 16 NATIONS. eurohandball.com. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-18)]. (ang.).
  3. SAVE THE DATE FOR A TRIO OF INTERNATIONAL DRAWS. eurohandball.com. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-18)]. (ang.).
  4. FOUR GROUPS DRAWN TO OPEN MEN'S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 QUALIFYING. eurohandball.com. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-19)]. (ang.).
  5. WORLD CHAMPIONSHIP QUALIFICATION EUROPE Men’s World Championship 2023. eurohandball.com. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-24)]. (ang.).
  6. Eight teams embark on road to Poland-Sweden 2023. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-01)]. (ang.).
  7. European journey to Poland/Sweden 2023 starts today. ihf.info. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-03)]. (ang.).
  8. Two berths for the European Poland/Sweden 2023 play-offs set to be awarded this week. ihf.info. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-05)]. (ang.).
  9. Next steps towards Poland/Sweden 2023. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-05)]. (ang.).
  10. Last three tickets up for grabs. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)]. (ang.).
  11. Turkey and Greece take close victories. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-03)]. (ang.).
  12. Greece top table, Kosovo and Belgium share points. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-07)]. (ang.).
  13. Lucky Greeks remain on top, hunted by the Turks. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-06)]. (ang.).
  14. a b Israel proceed to next stage; Belgium strike back. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)]. (ang.).
  15. a b Romania and Greece proceed to World Championship playoffs. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-09)]. (ang.).
  16. Kosovo celebrate first victory and keep hopes alive. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)]. (ang.).
  17. Greece cruise past Belgium in 18-goal triumph. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (ang.).
  18. a b The race is on for the last three spots. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-24)]. (ang.).
  19. a b Belgium, Italy and Faroe Islands proceed to next stage. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-25)]. (ang.).
  20. a b Three berths for Poland/Sweden 2023 play-offs awarded last weekend. ihf.info. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-10)]. (ang.).
  21. a b Final Qualification Europe – Phase 2 berths for Poland/Sweden 2023 awarded. ihf.info. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  22. Clear wins put Finland and Georgia in driving seat. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-05)]. (ang.).
  23. Finland-Georgia draw sets up decisive final day. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-06)]. (ang.).
  24. Estonia deny Georgia as Finland dominate. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-07)]. (ang.).
  25. Finland and Estonia proceed to EHF Qualification Phase 2 of Poland/Sweden 2023. ihf.info. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-08)]. (ang.).
  26. Romania take huge step towards next stage. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-07)]. (ang.).
  27. Italy and Luxembourg secure first wins in final tournament. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  28. a b What’s at stake at EHF EURO 2022?. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)]. (ang.).
  29. COMPETITIONS COMMISSION MEETING Friday, 27 August 2021. handball.no. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  30. World Championship 2023 qualification progression determined. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-22)]. (ang.).
  31. Budapest draw to determine pairings on the road to World Championship 2023. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-28)]. (ang.).
  32. Pairings revealed for next stage of World Championship qualification. eurohandball.com. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-29)]. (ang.).
  33. Crunch pairings set for 28th IHF Men’s World Championship Qualification Europe – Phase 2. ihf.info. [dostęp 2022-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-02)]. (ang.).
  34. Six winners face away challenge in qualifiers race. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-18)]. (ang.).
  35. Impact of the Ukraine/Russia situation on European handball. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-22)]. (ang.).
  36. EHF decision on current competition structures. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-06)]. (ang.).
  37. Six places in final qualification stage up for grabs. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-16)]. (ang.).
  38. Slovakia keep hopes alive with narrow win. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-16)]. (ang.).
  39. Portugal down Switzerland as all home teams win. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-17)]. (ang.).
  40. Belgium create history to seal World Championship berth. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-21)]. (ang.).
  41. Israel turn the tables on Lithuania to progress. eurohandball.com. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-21)]. (ang.).
  42. Belgium seal historic IHF Men’s World Championship spot. ihf.info. [dostęp 2022-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-22)]. (ang.).
  43. 16 teams compete for final World Championship spots. eurohandball.com. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-12)]. (ang.).
  44. Crunch clashes to decide World Championship spots. eurohandball.com. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-05)]. (ang.).
  45. Serbia down Slovenia with memorable performance. eurohandball.com. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-13)]. (ang.).
  46. Netherlands inch closer to historic World Championship berth. eurohandball.com. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-14)]. (ang.).
  47. Slovenia out, Serbia celebrate. eurohandball.com. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-17)]. (ang.).
  48. European boarding for Poland/Sweden 2023 is completed. eurohandball.com. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-17)]. (ang.).
  49. Eight European sides earn passage to POL/SWE 2023. ihf.info. [dostęp 2022-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-04)]. (ang.).
  50. 20th Asian Men’s Championship. facebook.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-08)]. (ang.).
  51. 20th Asian Men’s Championship. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-15)]. (ang.).
  52. 20th Asian Men’s Championship Draw. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-09)]. (ang.).
  53. 20th Asian Mens Championship, KSA, 2021. asianhandball.org. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-07)]. (ang.).
  54. 20th Asian Men’s Championship Draw. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  55. 20th Asian Men’s Championship Schedule. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  56. 男子代表チーム帰国およびアジア選手権出場辞退について. handball.or.jp. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-08)]. (jap.).
  57. Distribution of groups after Japan's withdrawal. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  58. 20th Asian Men’s Championship Schedule. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  59. Asia’s best men ready to compete in Saudi Arabia. ihf.info. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  60. Distribution of Teams in the Preliminary and Main Rounds. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-18)]. (ang.).
  61. Main Round and Placement. twitter.com. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-24)]. (ang.).
  62. Bahrain, Iran and Qatar looking strong in Saudi Arabia. ihf.info. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-25)]. (ang.).
  63. Semi-final stage looming in Asia as Dinart leads Saudi Arabia to World Championship. ihf.info. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-27)]. (ang.).
  64. Qatar down Bahrain again for continental men’s glory. ihf.info. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)]. (ang.).
  65. Qatar wins fifth Asian Men’s Handball Championship in a row. asianhandball.org. [dostęp 2022-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)]. (ang.).
  66. So will the second edition of the South and Central American Handball Tournament. handballsca.com. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-03)]. (ang.).
  67. Colombia se retira de Recife 2022. handballsca.com. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-14)]. (hiszp.).
  68. Check the times and dates of the Recife 2022 matches. handballsca.com. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-31)]. (ang.).
  69. The wait is over! This is how the groups for Recife 2022 were left. handballsca.com. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-15)]. (ang.).
  70. Recife ready for SCAHC rumble. ihf.info. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-25)]. (ang.).
  71. Brazil men re-assert regional dominance, take South and Central America title. ihf.info. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)]. (ang.).
  72. Brazil defeats Argentina and is champion of Recife 2022. handballsca.com. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)]. (ang.).
  73. Chile took third place in Recife 2022. handballsca.com. [dostęp 2022-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)]. (ang.).