Otwórz menu główne
FISU flag.png
Zimowa Uniwersjada 2005
Stolica Uniwersjady Austria Innsbruck, Austria
Stadion Olympia World Innsbruck-Olympic Stadium
Otwarcie 12 stycznia 2005
Zamknięcie 22 stycznia 2005
Dyscypliny 13
Kraje 53
Sportowcy 1 511
Zapalenie znicza

Zimowa Uniwersjada 2005 – odbyła się w dniach 12-22 stycznia w Innsbrucku i Seefeld in Tirol w Austrii.

Spis treści

DyscyplinyEdytuj

WynikiEdytuj

  BiathlonEdytuj

MężczyźniEdytuj

sprint 10 km   Złoto   Rosja Andriej Makowiejew   Srebro   Ukraina Ołeksandr Biłanenko   Brąz   Białoruś Aleksandr Suman
12,5 km na dochodzenie   Złoto   Rosja Andriej Makowiejew   Srebro   Ukraina Andrij Deryzemla   Brąz   Ukraina Ołeksandr Biłanenko
15 km ze startu wspólnego   Złoto   Rosja Michaił Koczkin   Srebro   Ukraina Roman Pryma   Brąz   Czechy Jaroslav Soukup
20 km   Złoto   Ukraina Ołeksandr Biłanenko   Srebro   Białoruś Aleksandr Suman   Brąz   Słowacja Pavol Hurajt
sztafeta 4 × 7,5 km   Złoto   Rosja   Srebro   Ukraina   Brąz   Słowacja
Polska sztafeta zajęła 4. miejsce

KobietyEdytuj

sprint 7,5 km   Złoto   Polska Magdalena Gwizdoń   Srebro   Ukraina Oksana Chwostenko   Brąz   Rosja Natalja Burdyga
10 km na dochodzenie   Złoto   Polska Magdalena Gwizdoń   Srebro   Ukraina Oksana Chwostenko   Brąz   Rosja Natalja Burdyga
12,5 km ze startu wspólnego   Złoto   Ukraina Oksana Chwostenko   Srebro   Białoruś Ludmiła Ananka   Brąz   Białoruś Ksenia Zikunkowa
15 km   Złoto   Rosja Jekatierina Jurjewa   Srebro   Ukraina Oksana Jakowlewa   Brąz   Rosja Natalja Burdyga
sztafeta 3 × 6 km   Złoto   Ukraina   Srebro   Białoruś   Brąz   Rosja
Polska sztafeta została zdyskwalifikowana.

  Biegi narciarskieEdytuj

MężczyźniEdytuj

sprint   Złoto   Kazachstan Jewgienij Koszewoj   Srebro   Słowenia Nejč Brodar   Brąz   Włochy Fulvio Scola
10 km   Złoto   Białoruś Roman Łejbiuk   Srebro   Kazachstan Nikołaj Czebot´ko   Brąz   Kazachstan Maksim Odnodworstew
5.Maciej Kreczmer
30 km   Złoto   Włochy Luca Orland   Srebro   Rosja Władimir Tokariew   Brąz   Szwajcaria Andrea Florinett
sztafeta 4 × 10 km   Złoto   Kazachstan   Srebro   Rosja   Brąz   Ukraina
9 miejsce zajęła sztafeta polska.

KobietyEdytuj

sprint   Złoto   Słowenia Vesna Fabjan   Srebro   Finlandia Marianne Hannonen   Brąz   Kazachstan Jelena Kołomina
5 km   Złoto   Kazachstan Swietłana Małachowa-Szyszkina   Srebro   Polska Justyna Kowalczyk   Brąz   Rosja Anna Slepowa
15 km   Złoto   Polska Justyna Kowalczyk   Srebro   Rosja Anna Slepowa   Brąz   Chiny Li Hongxue
sztafeta 3 × 5 km   Złoto   Kazachstan   Srebro   Rosja   Brąz   Chiny
11 miejsce zajęła sztafeta polska.

  Hokej na lodzieEdytuj

MężczyźniEdytuj

turniej drużynowy   Złoto   Rosja   Srebro   Czechy   Brąz   Finlandia

  Kombinacja norweskaEdytuj

MężczyźniEdytuj

- Individual   Złoto   Srebro   Brąz - Mass start   Złoto   Srebro   Brąz - Team   Złoto   Srebro   Brąz

  Narciarstwo alpejskieEdytuj

MężczyźniEdytuj

slalom   Złoto   Czechy Martin Vráblík   Srebro   Szwajcaria Michael Weyermann   Brąz   Słowenia Andrej Šporn
4.Michał Kalwa
slalom gigant   Złoto   Austria Dominik Schweiger   Srebro   Stany Zjednoczone Warmer C. Nickerson   Brąz   Włochy Francesco Ghedina
32.Michał Kalwa
super gigant   Złoto   Włochy Francesco Ghedina   Srebro   Austria Dominik Schweiger   Brąz   Rosja Anton Konowałow
20.Michał Kalwa
kombinacja   Złoto   Austria Dominik Schweiger   Srebro   Stany Zjednoczone Warmer C. Nickerson   Brąz   Czechy Martin Vráblík
7.Michał Kalwa

KobietyEdytuj

slalom   Złoto   Szwajcaria Aita Camastral   Srebro   Japonia Hiromi Yumoto   Brąz   Czechy Lucie Hrstková
4.Dagmara Krzyżyńska
slalom gigant   Złoto   Polska Dagmara Krzyżyńska   Srebro   Serbia i Czarnogóra Jelena Lolović   Brąz   Czechy Lucie Hrstková
super gigant   Złoto   Czechy Lucie Hrstková   Srebro   Serbia i Czarnogóra Jelena Lolović   Brąz   Japonia Emiko Kiyosawa
kombinacja   Złoto   Czechy Lucie Hrstková   Srebro   Japonia Moe Hanaoke   Brąz   Włochy Beatrice Bogiro

  Łyżwiarstwo figuroweEdytuj

mężczyźni indywidualnie   Złoto   Japonia Daisuke Takahashi   Srebro   Chiny Song Lun   Brąz   Chiny Hu Xiao’ou
kobiety indywidualnie   Złoto   Japonia Yoshie Onda   Srebro   Ukraina Hałyna Maniaczenko   Brąz   Chiny Liu Yan
pary taneczne   Złoto   Rosja Jana Chochłowa   Srebro   Ukraina Julija Hołowina   Brąz   Francja Nathalie Pechalat
Siergiej Nowicki Ołeh Wojko Fabian Bourzat
pary sportowe   Złoto   Chiny Zhang Dan   Srebro   Ukraina Tetiana Wołosożar   Brąz   Rosja Marija Muchortowa
Zhang Hao Stanisław Morozow Maksim Trańkow

  Łyżwiarstwo szybkieEdytuj

500 m   Złoto   Japonia Keichiro Nagashima   Srebro   Chiny Zhang Zhongqi   Brąz   Korea Południowa Lee Kang-seok
1000 m   Złoto   Japonia Takaharu Nakajima   Srebro   Japonia Tadashi Obara   Brąz   Włochy Enrico Fabris
1500 m   Złoto   Włochy Enrico Fabris   Srebro   Holandia Rhian Ket   Brąz   Japonia Takaharu Nakajima
5000 m   Złoto   Włochy Enrico Fabris   Srebro   Japonia Kesato Miyazaki   Brąz   Holandia Arjen van der Kieft
10000 m   Złoto   Japonia Kesato Miyazaki   Srebro   Holandia Arjen van der Kieft   Brąz   Japonia Hiroki Hirako
500 m   Złoto   Chiny Ren Hui   Srebro   Holandia Sanne van der Star   Brąz   Japonia Aya Kajiki
1000 m   Złoto   Chiny Ren Hui   Srebro   Holandia Paulien van Deutekom   Brąz   Polska Katarzyna Wójcicka
1500 m   Złoto   Holandia Paulien van Deutekom   Srebro   Chiny Ren Hui   Brąz   Holandia Jorien Voorhuis
3000 m   Złoto   Holandia Moniek Kleinsman   Srebro   Holandia Jorien Voorhuis   Brąz   Rosja Galina Likhatsjova
5000 m   Złoto   Holandia Jorien Voorhuis   Srebro   Austria Anna Rokita   Brąz   Korea Południowa Lee So-yeon

Wyniki Polaków: |500 m 14. Maciej Ustynowicz 19. Łukasz Budz |1000 m 11. Konrad Niedźwiedzki 22. Maciej Ustynowicz 29. Łukasz Budz 24. Karolina Ksyt |1500 m 13. Konrad Niedźwiedzki 35. Robert Kustra 36. Łukasz Budz 4. Katarzyna Wójcicka 25. Karolina Ksyt |3000 m 20. Karolina Ksyt 21. Magdalena Gołębiewska |5000 m 17. Sławomir Chmura 28. Robert Kustra 15. Magdalena Gołębiewska |10000 m 13. Sławomir Chmura

  Short trackEdytuj

500 m   Złoto   Korea Południowa Song Suk-woo   Srebro   Korea Południowa Seo Ho-jin   Brąz   Chiny Sui Baoku
1000 m   Złoto   Korea Południowa Sung Si-bak   Srebro   Korea Południowa Seo Ho-jin   Brąz   Korea Południowa Ahn Hyun-soo
1500 m   Złoto   Korea Południowa Ahn Hyun-soo   Srebro   Korea Południowa Song Suk-woo   Brąz   Korea Południowa Seo Ho-jin
3000 m   Złoto   Korea Południowa Ahn Hyun-soo   Srebro   Korea Południowa Seo Ho-jin   Brąz   Chiny Sui Baoku
Sztafeta   Złoto   Korea Południowa   Srebro   Chiny   Brąz   Japonia
500 m   Złoto   Korea Południowa Choi Eun-kyung   Srebro   Chiny Zhu Mile   Brąz   Francja Stephanie Bouvier
1000 m   Złoto   Korea Południowa Choi Eun-kyung   Srebro   Korea Południowa Yeo Soo-yeon   Brąz   Korea Południowa Cho Ha-ri
1500 m   Złoto   Korea Południowa Choi Eun-kyung   Srebro   Korea Południowa Yeo Soo-yeon   Brąz   Chiny Wang Wei
3000 m   Złoto   Korea Południowa Choi Eun-kyung   Srebro   Korea Południowa Kim Min-jung   Brąz   Korea Południowa Cho Ha-ri
Sztafeta   Złoto   Korea Południowa   Srebro   Japonia   Brąz   Chiny

Sztafeta 5000 m - 4.

  SkeletonEdytuj

mężczyźni indywidualnie   Złoto   Stany Zjednoczone Chris Hedquit   Srebro   Wielka Brytania Adam Pengilly   Brąz   Austria Martin Brugger
kobiety indywidualnie   Złoto   Wielka Brytania Shelly Rudmann   Srebro   Wielka Brytania Amy Williams   Brąz   Niemcy Kerstin Jürgens

  Skoki narciarskieEdytuj

MężczyźniEdytuj

skocznia K 90   Złoto   Austria Manuel Fettner   Srebro   Austria Reinhard Schwarzenberger   Brąz   Słowenia Nejc Frank
skocznia K 120   Złoto   Austria Manuel Fettner   Srebro   Austria Florian Liegl   Brąz   Austria Martin Koch
drużynowo K 90   Złoto   Słowenia   Srebro   Polska   Brąz   Austria

KobietyEdytuj

skocznia K 90   Złoto   Austria Daniela Iraschko   Srebro   Słowenia Monika Pogladič   Brąz   Japonia Seiko Koasa

  SnowboardEdytuj

MężczyźniEdytuj

Snowcross   Złoto   Austria Hans-Joerg Unterrainer   Srebro   Szwajcaria Sascha Duff   Brąz   Francja Paul-Henri Delerue 16. Marcin Szeja 24. Szczepan Ligocki
Slalom gigant   Złoto   Austria Thomas Lienbacher   Srebro   Słowenia Zan Kosir   Brąz   Bułgaria Bojan Grebencharski 4. Łukasz Hoły 8. Jakub Hoły 19. Przemysław Buczyński 26. Marcin Szeja
Halfpipe   Złoto   Kanada Brendan Davis   Srebro   Austria Philipp Holleis   Brąz   Polska Michał Ligocki 7. Szczepan Ligocki
Big Air   Złoto   Austria Dominik Hoerner   Srebro   Słowenia Matevz Pristavec   Brąz   Francja Raphael Delfour 14. Szczepan Ligocki

KobietyEdytuj

Snowcross   Złoto   Francja Morgane Leury   Srebro   Niemcy Alexandra Sock   Brąz   Szwajcaria Corinne Mottu 4. Izabela Pająk 15. Klaudyna Mikołajczyk
Slalom gigant   Złoto   Francja Florine Valdenaire   Srebro   Austria Romy Pletzer   Brąz   Włochy Corinna Boccacini 5. Małgorzata Kukucz 6. Blanka Isielonis 8. Jagna Kolasińska-Marczułajtis 32. Dorota Żyła
Halfpipe   Złoto   Polska Paulina Ligocka   Srebro   Chiny Pan Lei   Brąz   Finlandia Saana Pehkonen 12. Izabela Pająk 13. Klaudyna Mikołajczyk

Tabela medalowaEdytuj

M-sce Państwo        
1   Austria 10 8 4 22
2   Korea Południowa 10 7 6 23
3   Rosja 7 5 9 21
4   Japonia 5 6 6 17
5   Ukraina 4 10 2 16
6   Polska 4 2 0 6
7   Włochy 4 0 6 10
8   Kazachstan 4 1 2 7
9   Chiny 3 6 8 17
10   Holandia 3 5 2 10
11   Słowenia 3 4 3 10
12   Czechy 3 2 4 9
13   Francja 2 1 3 6
14   Szwajcaria 1 3 3 7
15   Finlandia 1 2 2 5
16   Stany Zjednoczone 1 2 0 2
16   Serbia i Czarnogóra 1 2 0 3
16   Wielka Brytania 1 2 0 3
17   Niemcy 1 1 3 5
18   Białoruś 0 3 2 5
20   Słowacja 0 0 2 2
20   Bułgaria 0 0 1 1