Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2019

Drużynowe Mistrzostwa Europy 2019
Liga Gospodarz Zwycięzca
Superliga Polska Bydgoszcz  Polska
I liga Norwegia Sandnes  Portugalia
II liga Chorwacja Varaždin  Estonia
III liga Macedonia Północna Skopje  Islandia

8. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w sierpniu 2019 roku. Reprezentacje rywalizowały w superlidze, I lidze, II lidze oraz III lidze. Gospodarzem superligi drużynowych mistrzostw Europy była Bydgoszcz[1][2], zawody I ligi odbyły się w Sandnes[3], II ligi w Varaždin[4], a III ligi w Skopje[5]. Mistrzostwo, po raz pierwszy, zdobyła reprezentacja Polski[6].

SuperligaEdytuj

 
Podium superligi Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2019

UczestnicyEdytuj

W zawodach superligi wystartowało 12 najsilniejszych lekkoatletycznych reprezentacji z Europy w tym trzy – Finlandia, Szwajcaria i Finlandia – które awansowały w 2017 roku z I ligi drużynowych mistrzostw Europy.

  Czechy   Polska
  Finlandia   Szwajcaria
  Francja   Szwecja
  Grecja   Ukraina
  Hiszpania   Wielka Brytania
  Niemcy   Włochy

RezultatyEdytuj

SB – najlepszy wynik w sezonie | CRrekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2019 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2019

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Jimmy Vicaut 10,35   Marcell Jacobs 10,39   Michael Pohl 10,55
Bieg na 200 m   Richard Kilty 20,66   Eseosa Desalu 20,69   Mouhamadou Fall 20,70
Bieg na 400 m   Davide Re 45,35   Dwayne Cowan 46,18   Óscar Husillos 46,36
Bieg na 800 m   Adam Kszczot 1:46,97   Jamie Webb 1:47,25   Álvaro de Arriba 1:47,48
Bieg na 1500 m   Marcin Lewandowski 3:47,88   Charlie Grice 3:48,35   Jakub Holuša 3:49,18
Bieg na 3000 m   Adel Mechaal 8:02,51   Kalle Berglund 8:02,79 PB   James West 8:02,97
Bieg na 5000 m   Yemaneberhan Crippa 13:43,30   Julien Wanders 13:45,31   Hugo Hay 13:58,20
Bieg na 110 m przez płotki   Orlando Ortega 13,38   Pascal Martinot-Lagarde 13,46   Gregor Traber 13,54
Bieg na 400 m przez płotki   Patryk Dobek 48,87   Ludvy Vaillant 48,98 SB   Luke Campbell 49,24 SB
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Fernando Carro 8:27,26   Topi Raitanen 8:27,68   Krystian Zalewski 8:29,12 SB
Sztafeta 4 × 100 m   Wielka Brytania
Dominic Ashwell
Oliver Bromby
Richard Kilty
Harry Aikines-Aryeetey
38,73   Niemcy
Steven Müller
Marvin Schulte
Roy Schmidt
Michael Pohl
38,88   Ukraina
Erik Kostrytsia
Ołeksandr Sokołow
Ihor Bodrow
Serhij Smełyk
39,02
Sztafeta 4 × 400 m   Włochy
Edoardo Scotti
Matteo Galvan
Brayan Lopez
Davide Re
3:02,04 EL   Francja
Mamadou Kassé Hanne
Christopher Naliali
Thomas Jordier
Loïc Prévot
3:02,08 SB   Polska
Wiktor Suwara
Rafał Omelko
Łukasz Krawczuk
Patryk Dobek
3:02,56 SB
Skok wzwyż   Miguel Ángel Sancho 2,26 SB   Chris Baker 2,22   Stefano Sottile 2,22
Skok o tyczce   Piotr Lisek 5,81   Melker Svärd Jacobsson 5,71   Renaud Lavillenie 5,71
Skok w dal   Miltiadis Tendoglu 8,30   Eusebio Cáceres 8,02   Tomasz Jaszczuk 8,00
Trójskok   Ben Williams 17,14 PB   Simo Lipsanen 16,76   Benjamin Compaoré 16,67
Pchnięcie kulą   Michał Haratyk 21,83 CR   Tomáš Staněk 20,65   Frédéric Dagée 20,03
Rzut dyskiem   Piotr Małachowski 63,02   Martin Wierig 61,84   Daniel Ståhl 61,38
Rzut młotem   Wojciech Nowicki 78,84   Quentin Bigot 76,70   Mihail Anastasakis 75,77
Rzut oszczepem   Julian Weber 86,86 SB   Jakub Vadlejch 79,88   Marcin Krukowski 79,54

KobietyEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Carole Zahi 11,31   Daryll Neita 11,33   Ewa Swoboda 11,35
Bieg na 200 m   Mujinga Kambundji 22,72 SB   Jodie Williams 22,89   Jessica-Bianca Wessolly 23,15
Bieg na 400 m   Justyna Święty-Ersetic 51,23   Léa Sprunger 51,84   Maria Benedicta Chigbolu 52,19
Bieg na 800 m   Rénelle Lamote 2:01,21 SB   Shelayna Oskan-Clarke 2:01,45   Christina Hering 2:01,77
Bieg na 1500 m   Sofia Ennaoui 4:08,37   Caterina Granz 4:08,52   Kristiina Mäki 4:09,12 SB
Bieg na 3000 m   Yolanda Ngarambe 9:07,67   Marta Zenoni 9:08,34   Solange Pereira 9:09,76 PB
Bieg na 5000 m   Hanna Klein 15:39,00   Maitane Melero 15:44,55   Sarah Inglis 15:45,23
Bieg na 100 m przez płotki   Luminosa Bogliolo 12,87   Cindy Roleder 12,87 SB   Karolina Kołeczek 12,88
Bieg na 400 m przez płotki   Zuzana Hejnová 55,10   Anna Ryżykowa 55,61   Joanna Linkiewicz 55,67
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Gesa Felicitas Krause 9:36,67   Irene Sánchez-Escribano 9:39,24   Rosie Clarke 9:39,85
Sztafeta 4 × 100 m   Francja
Carolle Zahi
Orlann Ombissa-Dzangue
Estelle Raffai
Sarah Richard-Mingas
43,09   Szwajcaria
Ajla Del Ponte
Sarah Atcho
Mujinga Kambundji
Cornelia Halbheer
43,11   Wielka Brytania
Kristal Awuah
Alisha Rees
Bianca Williams
Rachel Miller
43,46
Sztafeta 4 × 400 m   Polska
Iga Baumgart-Witan
Anna Kiełbasińska
Małgorzata Hołub-Kowalik
Justyna Święty-Ersetic
3:24,81 EL   Wielka Brytania
Emily Diamond
Jodie Williams
Zoey Clark
Jessica Turner
3:27,12 SB   Włochy
Maria Benedicta Chigbolu
Ayomide Folorunso
Rebecca Borga
Giancarla Trevisan
3:27,32 SB
Skok wzwyż   Julija Łewczenko 1,97   Erika Kinsey 1,94   Alessia Trost 1,94 =SB
Skok o tyczce   Ekaterini Stefanidi 4,70   Maryna Kyłypko 4,56 SB   Angelica Bengtsson
  Ninon Guillon-Romarin
4,46
Skok w dal   Malaika Mihambo 7,11   Abigail Irozuru 6,75 SB   Éloyse Lesueur 6,72 SB
Trójskok   Paraskiewi Papachristu 14,48   Ana Peleteiro 14,27   Ottavia Cestonaro 14,18 PB
Pchnięcie kulą   Christina Schwanitz 18,93   Fanny Roos 18,54   Sophie McKinna 17,94
Rzut dyskiem   Claudine Vita 61,09   Mélina Robert-Michon 60,61   Chrisula Anagnostopulu 59,02 SB
Rzut młotem   Alexandra Tavernier 72,81   Joanna Fiodorow 72,13   Iryna Kłymeć 71,67
Rzut oszczepem   Alexie Alaïs 63,46 PB   Maria Andrejczyk 63,39 SB   Irena Šedivá 61,32 PB

Tabela punktówEdytuj

Źródło[7].

Konkurencja                        
100 metrów M 7 1 12 2 6 10 5 3 4 8 9 11
K 7 4 12 6 9 5 10 1 2 3 11 8
200 metrów M 8 2 10 4 6 7 1 3 5 9 12 11
K 1 4 9 8 5 10 7 12 2 3 11 6
400 metrów M 4 1 8 2 10 6 9 3 5 7 11 12
K 8 1 9 3 2 4 12 11 5 6 7 10
800 metrów M 5 2 6 3 10 9 12 4 8 1 11 7
K 5 9 12 1 6 10 7 4 3 8 11 2
1500 metrów M 10 3 8 2 0 7 12 5 9 4 11 6
K 10 9 3 1 8 11 12 2 6 5 7 4
3000 metrów M 6 1 4 2 12 8 3 7 11 5 10 9
K 2 6 5 3 10 8 9 7 12 1 4 11
5000 metrów M 7 2 10 6 9 0 4 11 8 3 5 12
K 5 3 9 0 11 12 4 6 7 2 10 8
3000 metrów z przeszkodami M 4 11 6 3 12 7 10 2 0 5 9 8
K 5 9 7 2 11 12 8 6 3 1 10 4
110 metrów przez płotki M 1 5 11 8 12 10 9 3 4 2 6 7
100 metrów przez płotki K 3 8 4 6 5 11 10 2 1 7 9 12
400 metrów przez płotki M 8 6 11 4 7 10 12 5 2 1 9 3
K 12 2 6 1 3 4 10 8 5 11 7 9
Sztafeta 4 × 100 metrów M 0 3 0 6 8 11 9 5 4 10 12 7
K 5 3 12 2 8 9 6 11 1 4 10 7
Sztafeta 4 × 400 metrów M 8 4 11 5 9 2 10 6 3 7 0 12
K 4 1 7 5 6 8 12 3 2 9 11 10
Skok wzwyż M 2 1 7 5 12 9 8 3 4 6 11 10
K 3,5 0 5 7 3,5 9 8 6 11 12 2 10
Skok o tyczce M 7 4,5 10 9 6 4,5 12 2 11 0 3 8
K 7 4,5 9,5 12 2 0 3 6 9,5 11 4,5 8
Skok w dal M 1 7 3 12 11 5 10 4 2 8 6 9
K 3 8 10 7 9 12 2 4 6 1 11 5
Trójskok M 2 11 10 7 4 6 8 1 9 3 12 5
K 1 8 3 12 11 7 5 4 2 8 6 10
Pchnięcie kulą M 11 2 10 3 4 9 12 1 5 6 8 7
K 7 6 3 2 4 12 9 1 11 8 10 5
Rzut dyskiem M 6 2 5 4 8 11 12 1 10 7 3 9
K 4 8 11 10 2 12 9 1 3 6 5 7
Rzut młotem M 2 8 11 10 9 6 12 1 4 7 3 5
K 7 5 12 2 6 8 11 4 1 10 3 9
Rzut oszczepem M 11 8 3 2 9 12 10 6 5 4 1 7
K 10 7 12 8 9 4 11 2 3 5 1 6
Kraj                        
Razem 219,5 190 316,5 197 294,5 317,5 345 175 210,5 225 302,5 316

Klasyfikacja końcowaEdytuj

Drużyny z pięciu ostatnich miejsc, w sezonie 2021 wystąpią w rywalizacji I ligi.

Poz. Kraj Punkty Uwagi
1.   Polska 345 Złoty medal
2.   Niemcy 317,5 Srebrny medal
3.   Francja 316,5 Brązowy medal
4.   Włochy 316
5.   Wielka Brytania 302,5
6.   Hiszpania 294,5
7.   Ukraina 225
8.   Czechy 219,5 Spadek do I ligi
9.   Szwecja 210,5
10.   Grecja 197
11.   Finlandia 190
12.   Szwajcaria 175

I ligaEdytuj

UczestnicyEdytuj

W zawodach I ligi startowało łącznie 11 zespołów, w tym dwa – Białoruś i Holandia – które spadły w 2017 roku z superligi drużynowych mistrzostw Europy oraz trzy – Litwa, Słowacja i Węgry – które awansowały z II ligi drużynowych mistrzostw Europy. Do zawodów z powodu zawieszenia nie przystąpiła zdegradowana z rozgrywek superligi w 2017 roku reprezentacja Rosji.

  Belgia   Portugalia
  Białoruś   Rumunia
  Holandia   Słowacja
  Irlandia   Turcja
  Litwa   Węgry
  Norwegia

RezultatyEdytuj

SB – najlepszy wynik w sezonie | CRrekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2019 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2019

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Carlos Nascimento 10,64   Hensley Paulina 10,67   Ján Volko 10,75
Bieg na 200 m   Chris Garia 20,85   Ján Volko 20,98   Robin Vanderbemden 21,08
Bieg na 400 m   Jonathan Sacoor 46,43   Christopher O'Donnell 46,70 SB   Ricardo dos Santos 46,74 SB
Bieg na 800 m   Balázs Vindics 1:49,62   Mark English 1:50,06   Mehmet Çelik 1:50,24 SB
Bieg na 1500 m   Jakob Ingebrigtsen 3:43,43   Paulo Rosário 3:45,18   Simas Bertašius 3:45,51
Bieg na 3000 m   Isaac Kimeli 8:09,09   Henrik Ingebrigtsen 8:09,72   Mike Foppen 8:09,75
Bieg na 5000 m   Filip Ingebrigtsen 13:37,09   Aras Kaya 13:53,95 SB   Nicolae Soare 13:54,88 PB
Bieg na 110 m przez płotki   Wital Parachońka 13,73   Michael Obasuyi 13,76   Valdó Szűcs 13,92
Bieg na 400 m przez płotki   Yasmani Copello 49,23   Nick Smidt 49,99   Dylan Owusu 50,91
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Tom Erling Kårbø 8:52,00   André Pereira 8:53,60   Justinas Beržanskis 8:53,86
Sztafeta 4 × 100 m   Turcja
Kayhan Özer
Jak Ali Harvey
Emre Zafer Barnes
Yiğitcan Hekimoğlu
39,46   Portugalia
Frederico Curvelo
Diogo Antunes
Carlos Nascimento
Delvis Santos
39,79   Belgia
Gaylord Kuba
Andreas Vranken
Antoine Snyders
Charles Niesen
40,07
Sztafeta 4 × 400 m   Turcja
Batuhan Altıntaş
Yavuz Can
İlyas Çanakçı
Yasmani Copello
  Holandia
Ramsey Angela
Tony van Diepen
Jochem Dobber
Terrence Agard
  Irlandia
Christopher O'Donnell
Andrew Mellon
Cathal Crosbie
Cathal Crosbie
3:08,83
Skok wzwyż   Alperen Acet 2,21   Dzmitryj Nabokau 2,18   Matúš Bubeník 2,18
Skok o tyczce   Sondre Guttormsen 5,51   Ben Broeders 5,46   Ersu Şaşma 5,41
Skok w dal   Tomáš Veszelka 7,79 PB   Uładzisłau Bułakchau 7,78 SB   Ingar Kiplesund 7,76
Trójskok   Pedro Pablo Pichardo 16,98   Răzvan Cristian Grecu 16,82   Tomáš Veszelka 16,51
Pchnięcie kulą   Denzel Comenentia 20,61   Alaksiej Niczypar 19,90   Marcus Thomsen 19,62
Rzut dyskiem   Ola Stunes Isene 64,80   Philip Milanov 64,73 SB   Alin Alexandru Firfirică 62,50
Rzut młotem   Bence Halász 75,36   Eivind Henriksen 74,55   Hleb Dudarau 73,58
Rzut oszczepem   Edis Matusevičius 82,35   Paweł Miałeszka 77,94   Norbert Rivasz-Tóth 77,04

KobietyEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Marije van Hunenstijn 11,63   Lorène Bazolo 11,75   Ciara Neville 11,82
Bieg na 200 m   Lorène Bazolo 23,78   Kryscina Cimanouska 23,81   Imke Vervaet 23,90
Bieg na 400 m   Lisanne de Witte 52,05   Modesta Morauskaitė 52,43   Cátia Azevedo 52,44
Bieg na 800 m   Hedda Hynne 2:04,94   Renée Eykens 2:05,24   Claudia Bobocea 2:05,60
Bieg na 1500 m   Darja Barysiewicz 4:50,60   Claudia Bobocea 4:51,05   Britt Ummels 4:51,40
Bieg na 3000 m   Karoline Bjerkeli Grøvdal 9:45,20   Maureen Koster 9:46,29   Mariana Machado 9:49,98
Bieg na 5000 m   Roxana Bârcă 15:59,66 SB   Mariana Machado 16:01,14 EU20L   Fionnuala McCormack 16:02,78
Bieg na 100 m przez płotki   Nadine Visser 12,98   Elwira Hierman 13,15   Luca Kozák 13,20
Bieg na 400 m przez płotki   Amalie Iuel 55,80   Femke Bol 56,97   Paulien Couckuyt 56,99
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Viktória Gyürkés 9:53,48   Irene van der Reijken 9:56,35   Claudia Prisecaru 9:56,52
Sztafeta 4 × 100 m   Belgia
Élise Mehuys
Rani Rosius
Imke Vervaet
Manon Depuydt
44,53 SB   Węgry
Anasztázia Nguyen
Klaudia Sorok
Éva Kaptur
Luca Kozák
44,73 SB   Portugalia
Sofia Duarte
Lorène Bazolo
Olimpia Barbosa
Catarina Lourenco
44,94 SB
Sztafeta 4 × 400 m   Norwegia
Sara Dorthea Jensen
Elisabeth Slettum
Line Kloster
Line Kloster
3:33,69   Portugalia
Rivinilda Mentai
Vera Barbosa
Dorothé Évora
Cátia Azevedo
3:33,95 SB   Holandia
Laura de Witte
Lieke Klaver
Bianca Baak
Maureen Ellsworth
3:33,97
Skok wzwyż   Karyna Taranda 1,92   Claire Orcel 1,90   Tonje Angelsen 1,85
Skok o tyczce   Iryna Żuk 4,56   Lene Retzius 4,51 NR   Killiana Heymans 4,46
Skok w dal   Nastassia Mironczyk-Iwanowa 6,76   Evelise Veiga 6,61   Alina Rotaru 6,59
Trójskok   Dovilė Dzindzalietaitė 14,28 PB   Elena Panțuroiu 14,24   Evelise Veiga 13,94
Pchnięcie kulą   Alona Dubicka 18,78   Emel Dereli 18,11 SB   Anita Márton 17,66
Rzut dyskiem   Irina Rodrigues 58,16   Corinne Nugter 57,10   Ieva Zarankaitė 55,08
Rzut młotem   Martina Hrašnová 71,64   Kıvılcım Kaya 68,63   Bianca Perie-Ghelber 68,43
Rzut oszczepem   Tacciana Chaładowicz 61,17   Réka Szilágyi 57,97   Eda Tuğsuz 54,92

Tabela punktówEdytuj

Źródło[8].

Konkurencja                      
100 metrów M 2 7 10 6 3 8 11 5 9 4 1
K 5 1 11 9 3 7 10 8 4 6 2
200 metrów M 9 1 11 8 4 5 7 2 10 3 6
K 9 10 4,5 4,5 3 8 11 7 6 1 2
400 metrów M 11 7 8 10 3 6 9 2 5 4 1
K 6 2 11 5 10 1 9 8 7 3 4
800 metrów M 5 2 6 10 8 4 7 3 1 9 11
K 10 6 3 5 8 11 4 9 7 1 2
1500 metrów M 7 3 6 8 9 11 10 2 1 5 4
K 1 11 9 5 3 4 8 10 2 7 6
3000 metrów M 11 7 9 5 8 10 6 2 1 4 3
K 4 8 10 6 1 11 9 7 5 2 3
5000 metrów M 4 3 5 6 1 11 8 9 7 10 2
K 8 5 6 9 3 4 10 11 2 7 1
3000 metrów z przeszkodami M 4 6 3 8 9 11 10 2 1 7 5
K 4 5 10 6 1 3 8 9 2 7 11
110 metrów przez płotki M 10 11 2 4 3 8 5 6 1 7 9
100 metrów przez płotki K 5 10 11 4 1 8 6 2 7 3 9
400 metrów przez płotki M 9 3 10 8 1 5 4 2 7 11 6
K 9 4 10 3 1 11 8 2 6 5 7
Sztafeta 4 × 100 metrów M 9 8 0 7 4 2 10 6 3 11 5
K 11 7 0 8 0 0 9 5 4 6 10
Sztafeta 4 × 400 metrów M 8 5 10 9 1 3 4 7 2 11 6
K 2 4 9 8 3 11 10 7 5 1 6
Skok wzwyż M 6 10 8 2 7 1 4 3 9 11 5
K 10 11 1,5 8 1,5 9 7 5,5 5,5 3 4
Skok o tyczce M 10 6 7 3,5 2 11 8 1 3,5 9 5
K 8 11 9 4 1 10 6 2 3 7 5
Skok w dal M 6 10 1 3 2 9 8 5 11 4 7
K 7 11 3 2 1 6 10 9 4 5 8
Trójskok M 2 7 1 3 6 4 11 10 9 8 5
K 1 8 3 4 11 6 9 10 5 7 2
Pchnięcie kulą M 3 10 11 6 4 9 8 7 2 5 1
K 3 11 8 4 6 2 7 5 1 10 9
Rzut dyskiem M 10 7 3 5 8 11 2 9 1 4 6
K 1 7 10 5 9 4 11 3 2 8 6
Rzut młotem M 2 9 1 5 3 10 6 4 7 8 11
K 0 6 5 3 2 7 4 9 11 10 8
Rzut oszczepem M 8 10 6 3 11 1 4 7 5 2 9
K 1 11 7 5 8 6 4 3 2 9 10
Kraj                      
Razem 241 281 259 227 173,5 269 302 225,5 186 245 223

Klasyfikacja końcowaEdytuj

Zwycięzca klasyfikacji oraz Białoruś (jako organizator) w sezonie 2021 wystąpią w rywalizacji Superligi. Drużyny z pięciu ostatnich miejsc w sezonie 2021 wystąpią w rywalizacji II ligi. Wykluczona z zawodów reprezentacja Rosji automatycznie zajęła ostatnią pozycje.

Poz. Kraj Punkty Uwagi
1.   Portugalia 302 Awans do Superligi
2.   Białoruś 281 Gospodarz Superligi 2021
3.   Norwegia 269
4.   Holandia 259
5.   Turcja 245
6.   Belgia 241
7.   Irlandia 227
8.   Rumunia 225,5 Spadek do II ligi
9.   Węgry 223
10.   Słowacja 186
11.   Litwa 173,5
12.   Rosja DSQ

II ligaEdytuj

UczestnicyEdytuj

W zawodach II ligi wzięło udział 12 zespołów, w tym trzy – Bułgaria, Dania i Estonia – które spadły w 2017 roku z I ligi drużynowych mistrzostw Europy oraz trzy – Gruzja, Luksemburg oraz Malta – które awansowały z III ligi drużynowych mistrzostw Europy.

  Austria   Gruzja
  Bułgaria   Izrael
  Chorwacja   Luksemburg
  Cypr   Łotwa
  Dania   Malta
  Estonia   Słowenia

RezultatyEdytuj

SB – najlepszy wynik w sezonie | CRrekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2019 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2019

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Markus Fuchs 10,64   Imri Persiado 10,73   Milan Trajković 10,78
Bieg na 200 m   Markus Fuchs 21,00   Tazana Kamanga-Dyrbak 21,16 =NU18B   Luka Janežič 21,28
Bieg na 400 m   Luka Janežič 46,13   Jānis Leitis 46,23 =SB   Donald Sanford 46,35 SB
Bieg na 800 m   Andreas Bube 1:48,59   Žan Rudolf 1:49,01   Sven Cepuš 1:49,60
Bieg na 1500 m   Nick Jensen 3:54,97   Necho Tayachew 3:55,30   Kaur Kivistik 3:55,35
Bieg na 3000 m   Dino Bošnjak 8:01,29 SB   Mikkel Dahl-Jessen 8:03,95 PB   Iwo Balabanow 8:10,79
Bieg na 5000 m   Andreas Vojta 14:28,01   Tiidrek Nurme 14:28,53 SB   Tadesse Getahon 14:29,90
Bieg na 110 m przez płotki   Milan Trajković 13,73   Andreas Martinsen 13,87   Stanislaw Stankow 14,41
Bieg na 400 m przez płotki   Maksims Sinčukovs 49,83 NU23R   Jaak-Heinrich Jagor 49,92 SB   Nicolai Hartling 50,01 NR
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Kaur Kivistik 8:40,78   Mitko Cenow 8:47,66   Luca Sinn 8:55,48
Sztafeta 4 × 100 m   Austria
Maximilian Münzker
Markus Fuchs
Andreas Meyer
Samuel Reindl
39,88   Estonia
Hans-Christian Hausenberg
Karl Erik Nazarov
Ken-Mark Minkovski
Henri Sai
40,05 SB   Izrael
Asaf Malka
Imri Persiado
Omri Sadan
Dor Kollwitz
40,21 SB
Sztafeta 4 × 400 m   Słowenia
Jure Grkman
Rok Ferlan
Lovro Mesec Košir
Luka Janežič
3:06,80 SB   Łotwa
Maksims Sinčukovs
Ilja Petrušenko
Austris Karpinskis
Jānis Leitis
3:07,73 SB   Estonia
Karl Erik Nazarov
Rivar Tipp
Jaak-Heinrich Jagor
Erik Jagor
3:08,95 SB
Skok wzwyż   Tichomir Iwanow 2,24   Karl Lumi 2,21 SB   Kiriakos Joanu 2,10 =SB
Skok o tyczce   Mareks Ārents 5,50   Nikandros Stilianu 5,50 SB   Robin Nool 5,20
Skok w dal   Elvijs Misāns 7,78 SB   Sanjin Šimić 7,63>   Hans-Christian Hausenberg 7,50
Trójskok   Lasza Torghwaidze 16,44   Tom Ya'acobov 16,39 SB   Momcził Karailiew 16,16
Pchnięcie kulą   Bob Bertemes 21,62 NR   Filip Mihaljević 21,03   Kristo Galeta 19,57
Rzut dyskiem   Lukas Weißhaidinger 63,99   Martin Kupper 63,51   Apostolos Parelis 62,48
Rzut młotem   Alexandros Poursanidis 71,06 SB   Nejc Pleško 70,49   Adam Kelly 65,27
Rzut oszczepem   Magnus Kirt 81,47   Gatis Čakšs 77,23   Mark Slawow 74,14

KobietyEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Iwet Łałowa-Collio 11,51   Maja Mihalinec 11,56   Diana Vaisman 11,64
Bieg na 200 m   Iwet Łałowa-Collio 22,99   Maja Mihalinec 23,03 SB   Gunta Latiševa-Čudare 23,51
Bieg na 400 m   Eleni Artimata 51,93   Anita Horvat 52,45   Gunta Latiševa-Čudare 53,58
Bieg na 800 m   Līga Velvere 2:03,45   Jerneja Smonkar 2:04,66 PB   Shanie Landen 2:06,67 SB
Bieg na 1500 m   Anna Emilie Møller 4:18,59   Vera Hoffmann 4:19,25   Adva Cohen 4:20,96 SB
Bieg na 3000 m   Anna Emilie Møller 9:12,59   Milica Mirczewa 9:20,50   Liina Tšernov 9:22,17 SB
Bieg na 5000 m   Lonah Chemtai Salpeter 15:44,38   Matea Parlov 16:03,71 PB   Julia Mayer 16:07,96 PB
Bieg na 100 m przez płotki   Beate Schrott 13,36   Ivana Lončarek 13,53   Thea Håhr 13,56
Bieg na 400 m przez płotki   Sara Petersen 55,76   Agata Zupin 58,36   Ida Šimunčić 58,66 SB
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Adva Cohen 10:21,07   Klara Lukan 10:33,55   Lena Millonig 10:45,11
Sztafeta 4 × 100 m   Cypr
Olivia Fotopoulou
Ramona Papaioannou
Filippa Fotopoulou
Eleni Artimata
44,15 SB   Estonia
Õilme Võro
Kreete Verlin
Karoli Käärt
Ksenija Balta
44,71 NR   Izrael
Gal Kadmon
Diana Vaisman
Olga Lenskay Yarko
Ilana Dorfman
44,85 NR
Sztafeta 4 × 400 m   Słowenia
Agata Zupin
Jerneja Smonkar
Aneja Simončič
Anita Horvat
3:36,71 SB   Estonia
Helin Meier
Annika Sakkarias
Marielle Kleemeier
Liis Roose
3:40,18   Chorwacja
Ida Šimunčić
Alena Hrušoci
Veronika Drljačić
Kristina Dudek
3:40,82 SB
Skok wzwyż   Mireła Demirewa 1,94   Ana Šimić 1,94 =SB   Maruša Černjul 1,90
Skok o tyczce   Tina Šutej 4,70 NR   Caroline Bonde Holm 4,05   Ildze Bortašcenoka 3,95
Skok w dal   Ksenija Balta 6,52   Nektaria Panaji 6,32   Neja Filipič 6,12
Trójskok   Gabrieła Petrowa 14,14   Janne Nielsen 13,61   Merilyn Uudmäe 13,56
Pchnięcie kulą   Radosława Mawrodiewa 17,34   Marija Tolj 15,73 PB   Maria Sløk Hansen 14,92
Rzut dyskiem   Sandra Perković 68,58 CR   Kätlin Tõllasson 55,73   Kathrine Bebe 54,58
Rzut młotem   Laura Igaune 66,82   Barbara Špiler 64,85   Anamari Kožul 64,79
Rzut oszczepem   Sara Kolak 57,97   Martina Ratej 56,87   Gundega Grīva 51,41

Tabela punktówEdytuj

Źródło[9].

Konkurencja                        
100 metrów M 12 9 8 10 7 5 1 11 6 3 2 4
K 6 12 3 9 5 2 1 10 7 8 4 11
200 metrów M 12 9 2 6 11 7 1 8 4 5 3 10
K 8 12 3 1 9 7 2 10 4 5 6 11
400 metrów M 8 4 9 2 5 6 7 10 3 11 1 12
K 9 5 8 12 4 6 1 3 2 10 7 11
800 metrów M 5 4 10 6 12 3 2 8 7 9 1 11
K 4 2 7 8 5 6 1 10 9 12 3 11
1500 metrów M 4 8 5 3 12 10 1 11 7 6 2 9
K 2 6 7 8 12 5 1 10 11 9 3 4
3000 metrów M 8 10 12 2 11 6 3 7 5 9 1 4
K 8 11 4 6 12 10 9 2 3 5 1 7
5000 metrów M 12 9 5 4 6 11 2 10 3 8 1 7
K 10 5 11 6 9 1 8 12 2 7 3 4
3000 metrów z przeszkodami M 10 11 9 4 6 12 8 7 2 5 3 1
K 10 3 5 9 6 7 1 12 4 2 8 11
110 metrów przez płotki M 3 10 6 12 11 9 2 5 4 7 1 8
100 metrów przez płotki K 12 9 11 0 10 7 4 0 5 6 3 8
400 metrów przez płotki M 9 5 6 4 10 11 1 7 2 12 3 8
K 5 9 10 4 12 8 1 7 3 6 2 11
Sztafeta 4 × 100 metrów M 12 7 5 6 9 11 0 10 3 4 2 8
K 9 6 4 12 8 11 1 10 2 5 3 7
Sztafeta 4 × 400 metrów M 0 3 8 7 9 10 4 0 6 11 5 12
K 7 9 10 5 6 11 1 4 2 8 3 12
Skok wzwyż M 7,5 12 6 10 2 11 3 7,5 4 9 0 5
K 8,5 12 11 7 6 8,5 2 5 3 4 0 10
Skok o tyczce M 5 6 9 11 7 10 3 8 4 12 0 0
K 0 4 5 7 11 8 3 9 6 10 0 12
Skok w dal M 2 1 11 7 9 10 8 3 5 12 6 4
K 5 9 2 11 7 12 1 4 3 8 6 10
Trójskok M 8 10 6 5 3 7 12 11 2 9 1 4
K 5 12 7 1 11 10 6 4 2 8 3 9
Pchnięcie kulą M 2 7 11 4 6 10 9 8 12 3 1 5
K 6 12 11 2 10 8 7 4 9 5 1 3
Rzut dyskiem M 12 6 9 10 7 11 3 4 5 2 1 8
K 4 5 12 9 10 11 2 6 3 8 1 7
Rzut młotem M 6 7 8 12 4 10 9 3 1 5 2 11
K 7 2 10 8 4 9 5 6 3 12 1 11
Rzut oszczepem M 4 10 8 6 7 12 2 5 3 11 1 9
K 8 5 12 4 2 7 3 6 9 10 1 11
Kraj                        
Razem 275 298 306 260 313 336,5 141 272,5 180 306 96 321

Klasyfikacja końcowaEdytuj

Zwycięzca klasyfikacji w sezonie 2021 wystąpi w rywalizacji I ligi. Drużyny z pięciu ostatnich miejsc w sezonie 2021 wystąpią w rywalizacji III ligi.

Poz. Kraj Punkty Uwagi
1.   Estonia 336,5 Awans do I ligi
2.   Słowenia 321
3.   Dania 313
4.   Łotwa 306
5.   Chorwacja 306
6.   Bułgaria 298
7.   Austria 275
8.   Izrael 272,5 Spadek do II ligi
9.   Cypr 260
10.   Luksemburg 180
11.   Gruzja 141
12.   Malta 96

III ligaEdytuj

UczestnicyEdytuj

W zawodach najniższej, III ligi, startowało 12 zespołów, w tym drużyna małych krajów Europy.

  Reprezentacja małych krajów Europy   Islandia
  Albania   Kosowo
  Andora   Macedonia Północna
  Armenia   Mołdawia
  Azerbejdżan   San Marino
  Bośnia i Hercegowina   Serbia
  Czarnogóra

RezultatyEdytuj

SB – najlepszy wynik w sezonie | CRrekord drużynowych mistrzostw Europy | NR – rekord kraju
WL – najlepszy wynik na świecie w sezonie 2019 | EL – najlepszy wynik w Europie w sezonie 2019

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Jovan Stojoski 10,72 PB   Hajrudin Vejzović 10,77 PB   Aleksa Kijanović 10,79
Bieg na 200 m   Jovan Stojoski 21,35 NR, NU23R   Kolbeinn Höður Gunnarsson 21,53   Aleksa Kijanović 21,90 SB
Bieg na 400 m   Franko Burraj 46,48 NR   Boško Kijanović 46,70   Jovan Stojoski 46,94 NU23R
Bieg na 800 m   Abedin Mujezinović 1:47,64   Musa Hajdari 1:48,19 SB   Pol Moya 1:48,58
Bieg na 1500 m   Elzan Bibić 3:47,79   Hlynur Andrésson 3:49,29 SB   Yervand Mkrtchyan 3:50,47 SB
Bieg na 3000 m   Elzan Bibić 8:04,74   Hlynur Andrésson 8:15,18 PB   Dario Ivanovski 8:20,28 SB
Bieg na 5000 m   Miloš Malešević 14:47,05 PB   Osman Junuzović 14:49,76 PB   Maxim Răileanu 15:02,07 SB
Bieg na 110 m przez płotki   Luka Trgovčević 14,29   Rəhim Məmmədov 14,50   Alexandr Crușelnițchi 14,64 SB
Bieg na 400 m przez płotki   Rusmir Malkočević 51,84   Ívar Kristinn Jasonarson 52,56   Andrea Ercolani Volta 52,65 SB
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Nicolai Gorbușco 8:58,84 SB   Yervand Mkrtchyan 8:59,15 SB   Osman Junuzović 9:03,64 SB
Sztafeta 4 × 100 m   Islandia
Juan Ramón Borges Bosque
Jóhann Björn Sigurbjörnsson
Kolbeinn Höður Gunnarsson
Ari Bragi Kárason
40,44 SB   Serbia
Boško Kijanović
Miloš Grujić
Nemanja Bulajić
Aleksa Kijanović
41,19 SB   Mołdawia
Alexandru Zatic
Andrei Șturmilov
Cristin Eşanu
Alexandr Crușelnițchi
42,16 SB
Sztafeta 4 × 400 m   Bośnia i Hercegowina
Arman Curo
Rusmir Malkočević
Stefan Ćuković
Abedin Mujezinović
3:13,61 SB   Islandia
Kolbeinn Höður Gunnarsson
Kormákur Ari Haflidason
Hinrik Snær Steinsson
Ívar Kristinn Jasonarson
3:14,38 SB   Mołdawia
Denis Cernei
Ivan Siuris
Cristin Eşanu
Andrei Șturmilov
3:17,04 SB
Skok wzwyż   Jasmin Halili 2,10   Matteo Mosconi 2,05   Maid Redžić 2,00
Skok o tyczce   Miloš Savić 4,81   Miquel Vílchez 4,61 SB   Benjamín Jóhann Johnsen 4,51 PB
Skok w dal   Strahinja Jovančević 7,39   Artak Hambardzumyan 7,24 SB   Vadim Doscalov 7,12 PB
Trójskok   Lewon Aghasjan 16,46   Rüstəm Məmmədov 15,97   Vadim Doscalov 15,46 PB
Pchnięcie kulą   Asmir Kolašinac 20,01   Tomaš Đurović 19,45 SB   Kemal Mešić 19,43
Rzut dyskiem   Danijel Furtula 60,32   Ștefan Mura 51,99   Valdimar Hjalti Erlendsson 51,20
Rzut młotem   Serghei Marghiev 73,54   Hilmar Örn Jónsson 72,43   Samir Vilić 54,06
Rzut oszczepem   Dejan Mileusnić 76,86   Vedran Samac 76,68   Dagbjartur Daði Jónsson 74,18

KobietyEdytuj

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Milana Tirnanić 11,50 PB   Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir 11,58   Zəkiyyə Həsənova 11,94
Bieg na 200 m   Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir 23,74   Maja Ćirić 23,82   Zəkiyyə Həsənova 24,52
Bieg na 400 m   Maja Ćirić 53,32   Þórdís Eva Steinsdóttir 56,23 SB   Drita Islami 56,72
Bieg na 800 m   Jelena Gajić 2:05,82 PB   Aníta Hinriksdóttir 2:06,16 SB   Marija Stambolić 2:06,22 PB
Bieg na 1500 m   Teodora Simović 4:32,33   Aníta Hinriksdóttir 4:36,33   Gresa Bakraçi 4:42,26 PB
Bieg na 3000 m   Teodora Simović 9:23,86 PB   Lilia Fisikowici 9:26,77 SB   Andrea Kolbeinsdóttir 9:47,66 SB
Bieg na 5000 m   Luiza Gega 15:36,62 NR   Lilia Fisikowici 16:13,24 PB   Olivera Jevtić 17:14,66 SB
Bieg na 100 m przez płotki   Anja Lukić 13,83   María Rún Gunnlaugsdóttir 14,21 PB   Mladena Petrušic 14,37 PB
Bieg na 400 m przez płotki   Drita Islami 1:00,81   Iana Garaeva 1:04,35   Beatrice Berti 1:06,35
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Luiza Gega 9:25,80 SB   Ellada Alaverdyan 11:08,01 NR   Nevena Jovanović 11:15,48
Sztafeta 4 × 100 m   Islandia
Andrea Torfadóttir
Dóróthea Jóhannesdóttir
Agnes Kristjánsdóttir
Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir
45,81   Serbia
Anja Lukić
Zorana Barjaktarović
Katarina Sirmić
Milana Tirnanić
45,83 SB   Azerbejdżan
Fakhriyya Taghizade
Yelena Pekhtireva
Lamiya Valiyeva
Zəkiyyə Həsənova
46,92 SB
Sztafeta 4 × 400 m   Serbia
Katarina Ilić
Bojana Kaličanin
Zorana Barjaktarović
Tamara Salaški
3:43,50 SB   Islandia
Glódís Edda Þuríðardóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Agnes Kristjánsdóttir
Þórdís Eva Steinsdóttir
3:45,47 SB   Bośnia i Hercegowina
Aleksandra Roljić
Alisa Bečič
Adela Čomor
Jelena Gajić
3:59,21 SB
Skok wzwyż   Marija Vuković 1,84   Mladena Petrušić 1,80 =PB   María Rún Gunnlaugsdóttir 1,75 =PB
Skok o tyczce   Hulda Þorsteinsdóttir 3,60   Eleonora Rossi 3,26 SB   Valentina Slović 3,11 PB
Skok w dal   Milica Gardašević 6,28   Ljiljana Matović 5,83   Birna Kristín Kristjánsdóttir 5,73
Trójskok   Iuliana Dabija 12,90 PB   Sabrina Zralova 12,90   Marija Stojadinović 12,86 NU23R
Pchnięcie kulą   Dimitriana Surdu 16,46   Erna Sóley Gunnarsdóttir 15,85   Kristina Rakočević 14,88
Rzut dyskiem   Dragana Tomašević 59,19   Kristina Rakočević 52,88   Dimitriana Surdu 50,77
Rzut młotem   Zalina Petrivskaya 71,85   Hanna Skydan 69,19   Vigdís Jónsdóttir 61,52 SB
Rzut oszczepem   Ásdís Hjálmsdóttir 57,04   Marija Vučenović 56,71   Vanja Spaić 42,92

Tabela punktówEdytuj

Źródło[10].

Konkurencja                          
100 metrów M 2 5 6 3 0 12 4 10 7 13 8 9 11
K 1 2 3,5 9 11 6 8 12 7 5 10 3,5 13
200 metrów M 4 5 1 2 7 9 3 12 6 13 10 8 11
K 4 7 6 9 11 8 2 13 5 10 0 3 12
400 metrów M 1 13 4 3 8 10 2 7 6 11 9 5 12
K 3 6 1 10 8 9 4 12 2 11 7 5 13
800 metrów M 2 10 11 6 0 13 5 9 12 4 7 3 8
K 8 6 0 9 0 13 5 12 10 3 7 4 11
1500 metrów M 10 4 7 11 0 9 3 12 5 8 6 2 13
K 9 0 0 10 0 0 6 12 11 7 8 5 13
3000 metrów M 3 0 6 8 0 9 5 12 7 11 10 4 13
K 0 0 0 8 0 9 10 11 6 7 12 5 13
5000 metrów M 4 0 0 9 0 12 6 10 8 7 11 5 13
K 0 13 0 5 0 7 9 10 6 8 12 4 11
3000 metrów z przeszkodami M 7 6 10 12 0 11 5 9 0 4 13 3 8
K 0 13 0 12 0 10 9 7 0 6 8 5 11
110 metrów przez płotki M 0 6 0 5 12 9 4 10 0 7 11 8 13
100 metrów przez płotki K 0 9 5 6 0 11 7 12 0 8 10 4 13
400 metrów przez płotki M 0 6 5 9 0 13 7 12 0 4 8 11 10
K 0 0 8 7 0 6 10 9 0 13 12 11 0
Sztafeta 4 × 100 metrów M 8 6 7 0 0 10 5 13 0 9 11 4 12
K 0 7 3 10 11 9 4 13 5 6 8 2 12
Sztafeta 4 × 400 metrów M 6 0 7 5 0 13 9 12 10 0 11 8 0
K 0 9 0 7 0 11 6 12 10 8 0 5 13
Skok wzwyż M 0 6,5 0 0 0 11 5 8 6,5 9,5 9,5 12 13
K 0 0 0 0 0 12 13 11 0 7,5 7,5 9 10
Skok o tyczce M 0 0 12 0 0 7 10 11 0 0 9 8 13
K 0 0 0 0 0 0 0 13 9 0 10 12 11
Skok w dal M 0 0 3 12 10 9 7 8 6 4 11 5 13
K 0 2 3 8 10 9 12 11 4 6 7 5 13
Trójskok M 0 8 0 13 12 9 6 7 5 3 11 4 10
K 0 3 0 10 12 7 9 8 4 5 13 6 11
Pchnięcie kulą M 0 0 0 9 0 11 12 10 7 6 8 5 13
K 0 4 0 8 0 10 11 12 7 6 13 5 9
Rzut dyskiem M 0 4 0 7 9 10 13 11 6 8 12 3 5
K 0 0 0 7 8 9 12 10 0 6 12 5 13
Rzut młotem M 0 0 0 9 0 11 10 12 0 8 13 7 0
K 0 6 0 9 12 8 7 11 0 4 13 5 10
Rzut oszczepem M 0 6 0 0 8 13 9 11 5 7 10 4 12
K 0 0 0 6 0 11 9 13 8 0 10 7 12
Kraj                          
Razem 72 172,5 108,5 273 149 385 283 430 181,5 263 377 228,5 427

PrzypisyEdytuj

  1. Swedish cities Gävle & Borås to host Euro U23 & U20 Champs 2019 as Bydgoszcz to stage Euro Team Champs SL 2019 (ang.). european-athletics.org. [dostęp 28 kwietnia 2017].
  2. Maciej Jałoszyński: Drużynowe Mistrzostwa Europy 2019 w Bydgoszczy! (pol.). pzla.pl. [dostęp 28 kwietnia 2017]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-28)].
  3. Sandnes to stage the 2019 European Athletics Team Championships First League (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 marca 2019]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-17)].
  4. Varazdin to stage the European Athletics Championships Second League (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 marca 2019]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-17)].
  5. Skopje set to stage the European Athletics Championships Third League (ang.). european-athletics.org. [dostęp 17 marca 2019]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-17)].
  6. Wirtualna Polska Media, DME Bydgoszcz 2019: mamy tę moc! Polscy władcy Europy – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 11 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-12] (pol.).
  7. European Athletics Team Championships, Bydgoszcz (Poland),9-11 August 2019, Result Bookw (ang.). european-athletics.org. [dostęp 2019-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-14)].
  8. European Athletics Team Championships 2019 First League, Sandnes (Norway), 9-11 August 2019, Result Book (ang.). european-athletics.org. [dostęp 2019-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-24)].
  9. European Athletics Team Championships 2019 Second League, Varaždin (Croatia), 10-11 August 2019, Result Book (ang.). european-athletics.org. [dostęp 2019-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
  10. European Athletics Team Championships 2019 Third League, Skopje (Republic of North Macedonia), 10-11 August 2019, Result Book (ang.). european-athletics.org. [dostęp 2019-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-14)].