Otwórz menu główne

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2017

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 2017 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 29 marca do 2 kwietnia 2017 w hali Hartwall Arena w Helsinkach.

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym
2017
2016 2018
Ilustracja
Mistrzowie świata w parach tanecznych Tessa Virtue i Scott Moir z Kanady
Data 29 marca – 2 kwietnia 2017
Gospodarz Fiński Związek Łyżwiarstwa Figurowego
Miejscowość Finlandia Helsinki
Hala Hartwall Arena
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Liczba zawodników 193
Liczba reprezentacji 43
Zwycięzcy
Soliści Japonia Yuzuru Hanyū
Solistki Rosja Jewgienija Miedwiediewa
Pary sportowe Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing
Chińska Republika Ludowa Han Cong
Pary taneczne Kanada Tessa Virtue
Kanada Scott Moir

Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. Ich ostateczne wyniki miały wpływ na liczbę zawodników, jaką dany kraj mógł wystawić na Mistrzostwa Świata 2018 oraz Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Złoty medal w konkurencji solistów wywalczył Japończyk Yuzuru Hanyū, zaś w konkurencji solistek drugi raz z rzędu triumfowała Rosjanka Jewgienija Miedwiediewa. W parach sportowych tytuł mistrzów świata wywalczyli Chińczycy Sui Wenjing i Han Cong. Wśród par tanecznych swój trzeci tytuł mistrzów świata zdobyli Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir.

KwalifikacjeEdytuj

W mistrzostwach świata mogli brać udział zawodnicy z państw należących do Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU), którzy ukończyli 15 lat przed dniem 1 lipca 2016. Na podstawie wyników Mistrzostw Świata 2016, każdy kraj mógł wystawić od jednego do trzech zawodników w każdej konkurencji. Warunkiem uczestnictwa zawodników wytypowanych przez krajową federację jest uzyskanie minimalnej oceny technicznej (TES) na międzynarodowych zawodach ISU w sezonie bieżącym lub poprzednim. Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach.

Minimalna ocena techniczna (TES)
Konkurencja SP / SD FS / FD
Soliści 34 64
Solistki 27 47
Pary sportowe 25 43
Pary taneczne 29 39

Kraje miały prawo wystawić następującą ilość zawodników/duetów w poszczególnych konkurencjach:

Liczba zawodników Soliści Solistki Pary sportowe Pary taneczne
3   Japonia   Japonia
  Stany Zjednoczone
  Rosja
  Kanada
  Rosja
  Francja
  Kanada
  Stany Zjednoczone
2   Hiszpania
  Chiny
  Kanada
  Rosja
  Stany Zjednoczone
  Czechy
  Chiny
  Kanada
  Stany Zjednoczone
  Francja
  Włochy
  Chiny
  Niemcy
  Włochy
  Rosja
  Wielka Brytania
1 Pozostałe kraje

KalendariumEdytuj

  • 27–28 marca – otwarcie zawodów, oficjalne treningi
  • 29 marca – program krótki solistek, program krótki par sportowych
  • 30 marca – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
  • 31 marca – taniec krótki, program dowolny solistek
  • 1 kwietnia – program dowolny solistów, taniec dowolny
  • 2 kwietnia – gala, zamknięcie zawodów

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1   Kanada 1 1 1 3
2   Japonia 1 1 0 2
3   Chiny 1 0 1 2
  Rosja 1 0 1 2
5   Francja 0 1 0 1
  Niemcy 0 1 0 1
7   Stany Zjednoczone 0 0 1 1

WynikiEdytuj

SoliściEdytuj

 
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Uno (JPN), Hanyū (JPN), Jin (CHN)
 
Wicemistrz świata Shōma Uno (JPN) – program krótki
 
Brązowy medalista Jin Boyang (CHN) – program krótki
Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Yuzuru Hanyū   Japonia 321,59 5 98,39 1 223,20
2 Shōma Uno   Japonia 319,31 2 104,86 2 214,45
3 Jin Boyang   Chiny 303,58 4 98,64 3 204,94
4 Javier Fernández   Hiszpania 301,19 1 109,05 6 192,14
5 Patrick Chan   Kanada 295,16 3 102,13 5 193,03
6 Nathan Chen   Stany Zjednoczone 290,72 6 97,33 4 193,39
7 Jason Brown   Stany Zjednoczone 269,57 8 93,10 7 176,47
8 Michaił Kolada   Rosja 257,47 7 93,28 9 164,19
9 Kevin Reynolds   Kanada 253,84 12 84,44 8 169,40
10 Alexei Bychenko   Izrael 245,96 11 85,28 12 160,68
11 Maksim Kowtun   Rosja 245,84 10 89,38 14 156,46
12 Misha Ge   Uzbekistan 243,45 16 79,91 10 163,54
13 Moris Kwitelaszwili   Gruzja 239,24 19 76,34 11 162,90
14 Deniss Vasiļjevs   Łotwa 239,00 14 81,73 13 157,27
15 Brendan Kerry   Australia 236,24 13 83,11 15 153,13
16 Dienis Tien   Kazachstan 234,31 9 90,18 20 144,13
17 Chafik Besseghier   Francja 230,13 17 78,82 16 151,31
18 Michal Březina   Czechy 226,26 15 80,02 18 146,24
19 Keiji Tanaka   Japonia 222,34 22 73,45 17 148,89
20 Paul Fentz   Niemcy 217,91 20 73,89 22 144,02
21 Jorik Hendrickx   Belgia 214,02 21 73,68 21 140,34
22 Julian Zhi Jie Yee   Malezja 213,99 23 69,74 19 144,25
23 Alexander Majorov   Szwecja 205,04 18 77,23 23 127,81
24 Michael Christian Martinez   Filipiny 196,79 24 69,32 24 127,47
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Iwan Pawłow   Ukraina 69,26 25 69,26 NQ
26 Kim Jin-seo   Korea Południowa 68,66 26 68,66 NQ
27 Javier Raya   Hiszpania 66,88 27 66,88 NQ
28 Stéphane Walker   Szwajcaria 64,04 28 64,04 NQ
29 Igor Rezniczenko   Polska 63,88 29 63,88 NQ
30 Matteo Rizzo   Włochy 63,14 30 63,14 NQ
31 Graham Newberry   Wielka Brytania 62,04 31 62,04 NQ
32 Tsao Chih-i   Chińskie Tajpej 61,52 32 61,52 NQ
33 Valtter Virtanen   Finlandia 59,45 33 59,45 NQ
34 Nicholas Vrdoljak   Chorwacja 57,28 34 57,28 NQ
35 Slawik Hajrapetian   Armenia 57,14 35 57,14 NQ
36 Larry Loupolover   Azerbejdżan 38,97 36 38,97 NQ

SolistkiEdytuj

 
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Osmond (CAN), Miedwiediewa (RUS), Daleman (CAN)
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Jewgienija Miedwiediewa   Rosja 233,41 1 79,01 1 154,40
2 Kaetlyn Osmond   Kanada 218,13 2 75,98 2 142,15
3 Gabrielle Daleman   Kanada 213,52 3 72,19 3 141,33
4 Karen Chen   Stany Zjednoczone 199,29 5 69,98 6 129,31
5 Mai Mihara   Japonia 197,88 15 59,59 4 138,29
6 Carolina Kostner   Włochy 196,83 8 66,33 5 130,50
7 Ashley Wagner   Stany Zjednoczone 193,54 7 69,04 10 124,50
8 Marija Sotskowa   Rosja 192,20 6 69,76 11 122,44
9 Elizabet Tursynbajewa   Kazachstan 191,99 10 65,48 8 126,51
10 Choi Da-bin   Korea Południowa 191,11 11 62,66 7 128,45
11 Wakaba Higuchi   Japonia 188,05 9 65,87 12 122,18
12 Mariah Bell   Stany Zjednoczone 187,23 13 61,02 9 126,21
13 Anna Pogoriła   Rosja 183,37 4 71,52 15 111,85
14 Li Xiangning   Chiny 175,37 16 58,28 13 117,09
15 Loena Hendrickx   Belgia 172,82 17 57,54 14 115,28
16 Rika Hongo   Japonia 169,83 12 62,55 18 107,28
17 Nicole Rajičová   Słowacja 165,55 18 57,08 16 108,47
18 Laurine Lecavelier   Francja 162,99 22 55,49 17 107,50
19 Nicole Schott   Niemcy 161,41 24 54,83 19 106,58
20 Ivett Tóth   Węgry 160,77 14 61,00 21 99,77
21 Li Zijun   Chiny 159,80 20 56,30 20 103,50
22 Angelina Kučvaļska   Łotwa 155,02 21 55,92 22 99,10
23 Anastasija Gałustian   Armenia 153,47 23 55,20 23 98,27
24 Kailani Craine   Australia 152,94 19 56,97 24 95,97
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Yu Shuran   Singapur 52,87 25 52,87 NQ
26 Joshi Helgesson   Szwecja 52,07 26 52,07 NQ
27 Helery Hälvin   Estonia 51,94 27 51,94 NQ
28 Amy Lin   Chińskie Tajpej 51,86 28 51,86 NQ
29 Emmi Peltonen   Finlandia 50,74 29 50,74 NQ
30 Isadora Williams   Brazylia 50,65 30 50,65 NQ
31 Kerstin Frank   Austria 50,54 31 50,54 NQ
32 Natasha McKay   Wielka Brytania 50,10 32 50,10 NQ
33 Yasmine Kimiko Yamada   Szwajcaria 47,86 33 47,86 NQ
34 Anne Line Gjersem   Norwegia 46,99 34 46,99 NQ
35 Anna Chnyczenkowa   Ukraina 46,98 35 46,98 NQ
36 Daša Grm   Słowenia 46,63 36 46,63 NQ
37 Michaela Lucie Hanzlíková   Czechy 32,21 37 32,21 NQ

Pary sportoweEdytuj

 
Medaliści w konkurencji par sportowych, od lewej Sawczenko / Massot (GER), Sui / Han (CHN), Tarasowa / Morozow (RUS)
Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Sui Wenjing / Han Cong   Chiny 232,06 1 81,23 1 150,83
2 Alona Sawczenko / Bruno Massot   Niemcy 230,30 2 79,84 2 150,46
3 Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow   Rosja 219,03 3 79,37 4 139,66
4 Yu Xiaoyu / Zhang Hao   Chiny 211,51 4 75,23 5 136,28
5 Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow   Rosja 206,72 13 65,69 3 141,03
6 Lubow Iluszeczkina / Dylan Moscovitch   Kanada 206,19 6 73,14 8 133,05
7 Meagan Duhamel / Eric Radford   Kanada 206,06 7 72,67 7 133,39
8 Vanessa James / Morgan Ciprès   Francja 204,68 10 70,10 6 134,58
9 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek   Włochy 203,92 9 71,04 9 132,88
10 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim   Stany Zjednoczone 202,37 8 72,17 11 130,20
11 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau   Kanada 198,21 12 66,31 10 131,90
12 Natalja Zabijako / Aleksandr Enbiert   Rosja 192,54 5 74,26 13 118,28
13 Nicole Della Monica / Matteo Guarise   Włochy 192,02 11 70,08 12 121,94
14 Anna Dušková / Martin Bidař   Czechy 179,70 15 63,36 14 116,34
15 Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik   Korea Północna 169,65 14 64,52 15 105,13
16 Jekatierina Aleksandrowska / Harley Windsor   Australia 164,10 16 62,03 16 102,07
Nie awansowali do programu dowolnego
17 Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet   Japonia 61,70 17 61,70 NQ
18 Miriam Ziegler / Severin Kiefer   Austria 61,01 18 61,01 NQ
19 Minerva Fabienne Hase / Nolan Seegert   Niemcy 59,76 19 59,76 NQ
20 Haven Denney / Brandon Frazier   Stany Zjednoczone 56,23 20 56,23 NQ
21 Lana Petranović / Antonio Souza-Kordeiru   Chorwacja 52,83 21 52,83 NQ
22 Goda Butkutė / Nikita Ermolaev   Litwa 52,49 22 52,49 NQ
23 Tatjana Daniłowa / Mikałaj Kamianczuk   Białoruś 51,79 23 51,79 NQ
24 Daria Beklemisheva / Mark Magyar   Węgry 45,96 24 45,96 NQ
25 Emilia Simonen / Matthew Penasse   Finlandia 45,49 25 45,49 NQ
26 Zoe Jones / Christopher Boyadji   Wielka Brytania 44,33 26 44,33 NQ
27 Lola Esbrat / Andrei Novoselov   Francja 43,78 27 43,78 NQ
28 Ioulia Chtchetinina / Noah Scherer   Szwajcaria 40,50 28 40,50 NQ

Pary taneczneEdytuj

 
Mistrzowie świata w parach tanecznych Virtue / Moir (CAN)
 
Mistrzowie świata Virtue / Moir (CAN) – taniec dowolny
 
Kaliszek / Spodyriew (POL) – taniec dowolny

Wzorem tańca krótkiego było Midnight Blues.

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[10] SD[11] FD[12]
1 Tessa Virtue / Scott Moir   Kanada 198,62 1 82,43 2 116,19
2 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron   Francja 196,04 2 76,89 1 119,15
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani   Stany Zjednoczone 185,18 5 74,88 4 110,30
4 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje   Kanada 184,81 6 74,84 6 109,97
5 Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow   Rosja 184,06 8 73,54 3 110,52
6 Anna Cappellini / Luca Lanotte   Włochy 183,73 7 73,70 5 110,03
7 Madison Chock / Evan Bates   Stany Zjednoczone 182,04 4 76,25 8 105,79
8 Piper Gilles / Paul Poirier   Kanada 178,99 9 72,83 7 106,16
9 Madison Hubbell / Zachary Donohue   Stany Zjednoczone 177,70 3 76,53 10 101,17
10 Aleksandra Stiepanowa / Iwan Bukin   Rosja 174,70 10 69,07 9 105,63
11 Charlène Guignard / Marco Fabbri   Włochy 165,68 11 67,56 11 98,12
12 Isabella Tobias / Ilja Tkaczenko   Izrael 162,63 12 66,27 12 96,36
13 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen   Dania 159,53 13 66,05 14 93,48
14 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriew   Polska 157,15 15 63,37 13 93,78
15 Ołeksandra Nazarowa / Maksym Nikitin   Ukraina 155,35 14 63,86 15 91,49
16 Wang Shiyue / Liu Xinyu   Chiny 150,25 18 60,77 16 89,48
17 Alisa Agafonova / Alper Uçar   Turcja 146,89 17 60,80 17 86,09
18 Olivia Smart / Adrià Díaz   Hiszpania 145,61 16 60,93 19 84,68
19 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis   Niemcy 142,86 20 57,10 18 85,76
20 Yura Min / Alexander Gamelin   Korea Południowa 136,71 19 57,47 20 79,24
Nie awansowali do tańca dowolnego
21 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac   Francja 56,43 21 56,43 NQ
22 Lilah Fear / Lewis Gibson   Wielka Brytania 54,82 22 54,82 NQ
23 Kana Muramoto / Chris Reed   Japonia 54,68 23 54,68 NQ
24 Cecilia Törn / Jussiville Partanen   Finlandia 52,22 24 52,22 NQ
25 Tina Garabedian / Simon Proulx-Sénécal   Armenia 51,39 25 51,39 NQ
26 Nicole Kuzmichová / Alexandr Sinicyn   Czechy 51,02 26 51,02 NQ
27 Wiktoryja Kawalowa / Jurij Bielajew   Białoruś 49,73 27 49,73 NQ
28 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet   Francja 49,51 28 49,51 NQ
29 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy   Łotwa 48,26 29 48,26 NQ
30 Taylor Tran / Saulius Ambrulevičius   Litwa 46,14 30 46,14 NQ
31 Anastasia Galyeta / Avidan Brown   Azerbejdżan 45,58 31 45,58 NQ
32 Tatiana Kozmava / Oleksii Shumskyi   Gruzja 42,71 32 42,71 NQ

PrzypisyEdytuj

  1. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  2. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  3. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  4. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  5. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  6. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  7. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  8. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  9. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  10. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  11. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Ice Dance – Short Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  12. ISU World Figure Skating Championships 2017 – Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].

BibliografiaEdytuj