Otwórz menu główne

Liga Mistrzów UEFA (2012/2013)

Liga Mistrzów UEFA 2012/2013 – 21. sezon Ligi Mistrzów UEFA, najbardziej prestiżowego turnieju w europejskiej klubowej piłce nożnej, rozgrywanego od 1992 roku (58. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

Liga Mistrzów UEFA 2012/2013
UEFA Champions League
(2011/2012) (2013/2014)
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 3 czerwca 2012 - 25 maja 2013
Liczba drużyn 77
Mistrz Niemcy Bayern Monachium
(5. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 125
Strzelone gole 368 (2,94 na mecz)
Król strzelców Portugalia Cristiano Ronaldo
(12 goli)

Finał został rozegrany 25 maja 2013 na stadionie Wembley w Londynie[1], a zwycięzcą został Bayern Monachium po wygranej 2:1 nad Borussią Dortmund. Królem strzelców został Cristiano Ronaldo, z dwunastoma trafieniami.

Rozgrywki składają się z 3 części:

Podział miejsc w rozgrywkachEdytuj

W edycji 2012/2013 Ligi Mistrzów wzięło udział 76 zespołów z 52 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Liechtensteinem, gdzie nie są przeprowadzane krajowe rozgrywki ligowe – drużyny piłkarskie z tego kraju należą do szwajcarskiego systemu ligowego). Zespoły zostały przydzielone do danych rund fazy kwalifikacyjnej oraz fazy grupowej zgodnie z rankingiem współczynników ligowych UEFA 2011.

Prawo udziału w rozgrywkach można uzyskać poprzez[2]:

  • zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej,
  • zwycięstwo w edycji 2011/2012 Ligi Mistrzów UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2012/2013 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych).
Lp Federacja Współ. Drużyny
1   Anglia 85.785 4
2   Hiszpania 82.329
3   Niemcy 69.436
4   Włochy 60.552 3
5   Francja 53.678
6   Portugalia 51.596
7   Rosja 44.707 2
8   Ukraina 43.883
9   Holandia 40.129
10   Turcja 35.050
11   Grecja 34.166
12   Dania 30.550
13   Belgia 27.000
14   Rumunia 25.824
15   Szkocja 25.141
16   Szwajcaria 24.900 1
17   Izrael 22.000
18   Czechy 20.850
Lp Federacja Współ. Drużyny
19   Austria 20.700 1
20   Cypr 18.124
21   Bułgaria 17.875
22   Chorwacja 16.124
23   Białoruś 16.083
24   Polska 15.916
25   Słowacja 14.499
26   Norwegia 14.375
27   Serbia 14.250
28   Szwecja 14.125
29   Bośnia i Hercegowina 9.124
30   Finlandia 8.966
31   Irlandia 8.708
32   Węgry 8.500
33   Mołdawia 7.749
34   Litwa 7.708
35   Łotwa 7.415
36   Gruzja 6.957
Lp Federacja Współ. Drużyny
37   Azerbejdżan 6.165 1
38   Słowenia 6.124
39   Macedonia Północna 5.207
40   Islandia 4.957
41   Kazachstan 4.374
42   Liechtenstein 4.000 0
43   Czarnogóra 3.875 1
44   Albania 3.874
45   Estonia 3.791
46   Walia 2.790
47   Armenia 2.583
48   Malta 2.416
49   Irlandia Północna 2.249
50   Wyspy Owcze 1.416
51   Luksemburg 1.374
52   Andora 1.000
53   San Marino 0.916

Szczegółowy podział miejscEdytuj

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy
I runda kwalifikacyjna
(6 drużyn)
  • 6 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 48–53
II runda kwalifikacyjna
(34 drużyny)
  • 31 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 16–47 (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • 3 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnej
III runda kwalifikacyjna
(28 drużyn)
dla mistrzów
(20 drużyn)
  • 3 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 13–15
  • 17 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnej
dla niemistrzów
(8 drużyn)
  • 8 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 8–15
Runda play-off
(20 drużyn)
dla mistrzów
(10 drużyn)
  • 10 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzów
dla niemistrzów
(10 drużyn)
  • 1 drużyna - wicemistrz ligi federacji z miejsca 7
  • 3 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 4-6
  • 2 drużyny – 4. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3 (bez miejsca zwolnionego przez Tottenham Hotspur)
  • 4 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzów
Faza grupowa
(32 drużyny)
  • Posiadacz tytułu
  • 12 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 1–12
  • 6 drużyn – 2. zespoły ligi federacji z miejsc 1–6
  • 3 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3
  • 5 zwycięzców rund play-off dla mistrzów
  • 5 zwycięzców rund play-off dla niemistrzów
Faza pucharowa
(16 drużyn)
  • 8 drużyn – zwycięzcy grup
  • 8 drużyn – 2. zespoły grup

UczestnicyEdytuj

Lista uczestników Ligi Mistrzów UEFA 2012/2013 z wyszczególnieniem rund, w których dane drużyny rozpoczęły udział w rozgrywkach. Losowanie grup finałowych odbyło się 30 sierpnia 2012.

Oznaczenia:

  • L1, L2, L3, L4 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • OT – obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2011/2012).
Faza grupowa
  Chelsea   (OT)   Valencia CF (L3)   Montpellier HSC (L1)   Ajax (L1)
  Manchester City (L1)   Borussia Dortmund (L1)   Paris Saint-Germain (L2)   Galatasaray SK (L1)
  Manchester United (L2)   Bayern Monachium (L2)   FC Porto (L1)   Olympiakos SFP (L1)
  Arsenal (L3)   FC Schalke 04 (L3)   SL Benfica (L2)   FC Nordsjælland (L1)
  Real Madryt (L1)   Juventus FC (L1)   Zenit Petersburg (L1)
  FC Barcelona (L2)   AC Milan (L2)   Szachtar Donieck (L1)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
  Málaga CF (L4)   Lille OSC (L3)   SC Braga (L3)
  Borussia Mönchengladbach (L4)   Udinese Calcio (L3)   Spartak Moskwa (L2)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
  RSC Anderlecht (L1)   Dynamo Kijów (L2)   Panathinaikos AO (L2)   FC Vaslui (L2)
  CFR Cluj (L1)   Feyenoord (L2)   FC København (L2)   Motherwell (L3)
  Celtic (L1)   Fenerbahçe SK (L2)   Club Brugge (L2)
II runda kwalifikacyjna
  FC Basel (L1)   Śląsk Wrocław (L1)   Debreceni VSC (L1)   KR (L1)
  Hapoel Ironi Kirjat Szemona (L1)   MŠK Žilina (L1)   Sheriff Tyraspol (L1)   Szachtior Karaganda (L1)
  Slovan Liberec (L1)   Molde FK (L1)   Ekranas Poniewież (L1)   Budućnost Podgorica (L1)
  Red Bull Salzburg (L1)   Partizan Belgrad (L1)   FK Ventspils (L1)   Skënderbeu Korcza (L1)
  AEL Limassol (L1)   Helsingborgs IF (L1)   Zestaponi (L1)   Flora Tallinn (L1)
  Łudogorec Razgrad (L1)   FK Željezničar (L1)   Neftçi PFK (L1)   The New Saints F.C. (L1)
  Dinamo Zagrzeb (L1)   HJK Helsinki (L1)   NK Maribor (L1)   Ulis Erywań (L1)
  BATE Borysów (L1)   Shamrock Rovers (L1)   Wardar Skopje (L1)
I runda kwalifikacyjna
  Valletta FC (L1)   HB Tórshavn (L1)   FC Lusitanos (L1)
  Linfield F.C. (L1)   F91 Dudelange (L1)   SP Tre Penne (L1)

Terminarz meczówEdytuj

Faza Runda data losowania Pierwszy mecz Rewanż
Kwalifikacje I runda kwalifikacyjna 25 czerwca 2012 3–4 lipca 2012 10–11 lipca 2012
II runda kwalifikacyjna 17–18 lipca 2012 24–25 lipca 2012
III runda kwalifikacyjna 20 lipca 2012 31 lipca–1 sierpnia 2012 7–8 sierpnia 2012
Play-off Runda Play-off 10 sierpnia 2012 21–22 sierpnia 2012 28–29 sierpnia 2012
Faza grupowa 1 dzień rozgrywek 31 sierpnia 2012
(Monako)
18–19 września 2012
2 dzień rozgrywek 2–3 października 2012
3 dzień rozgrywek 23–24 października 2012
4 dzień rozgrywek 6–7 listopada 2012
5 dzień rozgrywek 20–21 listopada 2012
6 dzień rozgrywek 4–5 grudnia 2012
Faza pucharowa 1/8 finału 20 grudnia 2012 12–13 & 19–20 lutego 2013 5–6 & 12–13 marca 2013
Ćwierćfinały 15 marca 2013 2–3 kwietnia 2013 9–10 kwietnia 2013
Półfinały 12 kwietnia 2013 23–24 kwietnia 2013 30 kwietnia–1 maja 2013
Finał 25 maja 2013 na Stadionie Wembley, Londyn

Faza kwalifikacyjnaEdytuj

Rozegrane zostaną 2 odrębne turnieje kwalifikacyjne. W pierwszym wezmą udział mistrzowie federacji, którym nie przysługiwało prawo automatycznego awansu do fazy grupowej (I i II runda kwalifikacyjna, III runda kwalifikacyjna dla mistrzów oraz runda play-off dla mistrzów). W drugim wystąpią drużyny, które nie zdobyły tytułu mistrzowskiego swoich federacji a sam mistrz zakwalifikował się bezpośrednio do fazy grupowej turnieju (III runda kwalifikacyjna dla niemistrzów oraz runda play-off dla niemistrzów).

I runda kwalifikacyjnaEdytuj

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych będzie 6 drużyn, z czego 3 będą rozstawione.

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Linfield F.C. 2,766   Valletta FC 2,616
  F91 Dudelange 2,716
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  SP Tre Penne 0,933   B36 Tórshavn 0,533
  FC Lusitanos 0,700

Wsp. – wartość współczynnika klubowego[3].

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
F91 Dudelange   11:0   SP Tre Penne 7:0 4:0
Valletta FC   9:0   FC Lusitanos 8:0 1:0
Linfield F.C.   0:0 (k. 4:3)   B36 Tórshavn 0:0 0:0 (k. 4:3)
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjnaEdytuj

Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawnione będą 34 drużyny (w tym 3 zwycięzców I rundy), z czego 17 będzie rozstawionych.

     drużyny, które awansowały z I rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  FC Basel 53.360   NK Maribor 6.424
  BATE Borysów 29.641   FK Ventspils 5.674
  Red Bull Salzburg 29.265   Slovan Liberec 5.570
  Dinamo Zagrzeb 24.774   Śląsk Wrocław 5.483
  MŠK Žilina 14.974   HJK Helsinki 5.326
  Partizan Belgrad 14.350   AEL Limassol 5.099
  Helsingborgs IF 12.680   Ekranas Poniewież 4.875
  Sheriff Tyraspol 9.849   Zestaponi 4.733
  Debreceni VSC 7.950
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Shamrock Rovers 4.475   Valletta FC 2.616
  Hapoel Kirjat Szemona 4.400   Budućnost Podgorica 2.375
  Molde FK 3.935   Flora Tallinn 2.283
  FK Željezničar 3.683   Neftçi PFK 2.241
  KR 3.566   Szachtior Karaganda 1.816
  Łudogorec Razgrad 2.850   Skënderbeu Korcza 1.783
  The New Saints F.C. 2.799   Wardar Skopje 1.133
  Linfield F.C. 2.766   Ulis Erywań 0.941
  F91 Dudelange 2.716

Wsp. – wartość współczynnika klubowego[3].
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy. Pochyłą czcionką drużyny, które jeszcze nie wywalczyły awansu do tej fazy rozgrywek.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Skënderbeu Korcza   1:3   Debreceni VSC 1:0 0:3
NK Maribor   6:2   FK Željezničar 4:1 2:1
MŠK Žilina   1:2   Hapoel Kirjat Szemona 1:0 0:2
BATE Borysów   3:2   Wardar Skopje 3:2 0:0
AEL Limassol   3:0   Linfield F.C. 3:0 0:0
Shamrock Rovers   1:2   Ekranas Poniewież 0:0 1:2
Flora Tallinn   0:5   FC Basel 0:2 0:3
The New Saints F.C.   0:3   Helsingborgs IF 0:0 0:3
HJK Helsinki   9:1   KR 7:0 2:1
Molde FK   4:1   FK Ventspils 3:0 1:1
F91 Dudelange   4:4 (b. wyj.)   Red Bull Salzburg 1:0 3:4
Slovan Liberec   2:1   Szachtior Karaganda 1:0 1:1 (pd.)
Łudogorec Razgrad   3:4   Dinamo Zagrzeb 1:1 2:3
Neftçi PFK   5:2   Zestaponi 3:0 2:2
Ulis Erywań   0:2   Sheriff Tyraspol 0:1 0:1
Valletta FC   2:7   Partizan Belgrad 1:4 1:3
Budućnost Podgorica   1:2   Śląsk Wrocław 0:2 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjnaEdytuj

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych będzie 20 drużyn (w tym 17 zwycięzców II rundy), z czego 10 będzie rozstawionych;
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla niemistrzów uprawnionych będzie 8 drużyn, z czego 4 będą rozstawione.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA.

Kwalifikacje dla mistrzów

     drużyny, które awansowały z II rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  FC Basel 53.360   Dinamo Zagrzeb 24.774
  RSC Anderlecht 48.480   CFR Cluj 18.764
  Celtic 32.728   Hapoel Kirjat Szemona 14.974
  BATE Borysów 29.641   Partizan Belgrad 14.350
  F91 Dudelange 29.265   Helsingborgs IF 12.680
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Sheriff Tyraspol 9.849   Śląsk Wrocław 5.483
  Debreceni VSC 7.950   HJK Helsinki 5.326
  NK Maribor 6.424   AEL Limassol 5.099
  Molde FK 5.674   Ekranas Poniewież 4.875
  Slovan Liberec 5.570   Neftçi PFK 4.733

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.Pochyłą czcionką drużyny, które jeszcze nie wywalczyły awansu do tej fazy rozgrywek.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
NK Maribor   5:1   F91 Dudelange 4:1 1:0
BATE Borysów   3:1   Debreceni VSC 1:1 2:0
CFR Cluj   3:1   Slovan Liberec 1:0 2:1
RSC Anderlecht   11:0   Ekranas Poniewież 5:0 6:0
Śląsk Wrocław   1:6   Helsingborgs IF 0:3 1:3
Sheriff Tyraspol   0:5   Dinamo Zagrzeb 0:1 0:4
Celtic   4:1   HJK Helsinki 2:1 2:0
Molde FK   1:2   FC Basel 0:1 1:1
Hapoel Kirjat Szemona   6:2   Neftçi PFK 4:0 2:2
AEL Limassol   2:0   Partizan Belgrad 1:0 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Kwalifikacje dla niemistrzów
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Dynamo Kijów 62.026   FC København 46.505
  Panathinaikos AO 50.920   Fenerbahçe SK 41.615
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Club Brugge 35.480   Feyenoord 12.603
  FC Vaslui 13.764   Motherwell 6.728

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Fenerbahçe SK   5:2   FC Vaslui 1:1 4:1
Motherwell   0:5   Panathinaikos AO 0:2 0:3
FC København   3:2   Club Brugge 0:0 3:2
Dynamo Kijów   3:1   Feyenoord 2:1 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Runda play-offEdytuj

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w rundzie play-off dla mistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn (zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn (w tym 4 zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA.

Kwalifikacje dla mistrzów

     drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  FC Basel 53.360   BATE Borysów 29.641
  RSC Anderlecht 48.480   Dinamo Zagrzeb 24.774
  Celtic 32.728
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  CFR Cluj 18.764   AEL Limassol 5.099
  Helsingborgs IF 12.680   Hapoel Kirjat Szemona 4.400
  NK Maribor 6.424


Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do fazy grupowej.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Basel   1:3   CFR Cluj 1:2 0:1
Helsingborgs IF   0:4   Celtic 0:2 0:2
BATE Borysów   3:1   Hapoel Kirjat Szemona 2:0 1:1
AEL Limassol   2:3   RSC Anderlecht 2:1 0:2
Dinamo Zagrzeb   3:1   NK Maribor 2:1 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Kwalifikacje dla niemistrzów

     drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  SC Braga 63.069   FC København 46.505
  Dynamo Kijów 62.026   Spartak Moskwa 46.066
  Panathinaikos AO 50.920
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Fenerbahçe SK 41.310   Málaga CF 16.837
  Udinese Calcio 38.996   Borussia Mönchengladbach 15.037
  Lille OSC 38.835

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
SC Braga   2:2 (k. 5:4)   Udinese Calcio 1:1 1:1 (k. 5:4)
Spartak Moskwa   3:2   Fenerbahçe SK 2:1 1:1
Málaga CF   2:0   Panathinaikos AO 2:0 0:0
Borussia Mönchengladbach   3:4   Dynamo Kijów 1:3 2:1
FC København   1:2   Lille OSC 1:0 0:2 (pd.)
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza grupowaEdytuj

Do startu w fazie grupowej uprawnionych będzie 32 drużyny (w tym 10 zwycięzców rundy play-off). W trakcie losowania zespoły zostaną rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogą trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Wszystkie zespoły zagrają ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymają prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Na żółtym tle przedstawiono drużyny, które awansowały z rundy play-off Ligi Mistrzów.

Koszyk 1
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
  FC Barcelona 157.837   Real Madryt 121.837
  Manchester United 141.882   Arsenal 113.882
  Chelsea 135.882   FC Porto 98.069
  Bayern Monachium 133.037   AC Milan 89.996
Koszyk 2
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
  Valencia CF 89.837   FC Schalke 04 78.037
  SL Benfica 87.069   Manchester City 63.882
  Szachtar Donieck 84.026   SC Braga 63.069
  Zenit Petersburg 79.066   Dynamo Kijów 62.026
Koszyk 3
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
  Olympiakos SFP 61.420   Spartak Moskwa 46.066
  Ajax 58.103   Paris Saint-Germain 45.835
  RSC Anderlecht 48.480   Lille OSC 38.835
  Juventus FC 46.996   Galatasaray SK 38.310
Koszyk 4
Drużyna Współcz. Drużyna Współcz.
  Celtic 32.728   CFR Cluj 18.764
  Borussia Dortmund 31.037   Málaga CF 16.837
  BATE Borysów 29.641   Montpellier HSC 11.835
  Dinamo Zagrzeb 24.774   FC Nordsjælland 8.005

Współcz. – wartość współczynnika klubowego

GrupyEdytuj

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1 i 2 awansują do 1/8 finału
Zespół z miejsca 3 awansuje do 1/16 finału Ligi Europy

Grupa AEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Paris Saint-Germain (A) 6 5 0 1 14 3 +11 15
2 FC Porto (A) 6 4 1 1 10 4 +6 13
3 Dynamo Kijów (LE) 6 1 2 3 5 9 −4 5
4 Dinamo Zagrzeb 6 0 1 5 1 13 −12 1

Źródło: [1]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  POR DKV PSG DIN
FC Porto   3:2 1:0 3:0

Dynamo Kijów   0:0 0:2 2:0

Paris Saint-Germain   2:1 4:1 4:0

Dinamo Zagrzeb   0:2 0:0 0:2

Grupa BEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Schalke 04 (A) 6 3 3 0 10 6 +4 12
2 Arsenal (A) 6 3 1 2 10 8 +2 10
3 Olympiakos SFP (LE) 6 3 0 3 9 9 0 9
4 Montpellier HSC 6 0 2 4 6 12 −6 2

Źródło: [2]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ARS S04 OLY MHS
Arsenal   0:2 3:1 2:0

FC Schalke 04   2:2 1:0 2:2

Olympiakos SFP   2:1 1:2 3:1

Montpellier HSC   1:2 1:1 1:2

Grupa CEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Málaga CF (A) 6 3 3 0 12 5 +7 12
2 AC Milan (A) 6 2 2 2 7 6 +1 8
3 Zenit Petersburg (LE) 6 2 1 3 3 7 −4 7
4 RSC Anderlecht 6 1 2 3 7 11 −4 5

Źródło: [3]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  MIL ZEN AND MLG
AC Milan   0:1 0:0 1:1

Zenit Petersburg   2:3 1:0 2:2

RSC Anderlecht   1:3 1:0 0:3

Málaga CF   1:0 3:0 2:2

Grupa DEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Borussia Dortmund (A) 6 4 2 0 11 5 +6 14
2 Real Madryt (A) 6 3 2 1 15 9 +6 11
3 Ajax (LE) 6 1 1 4 8 16 −8 4
4 Manchester City 6 0 3 3 7 11 −4 3

Źródło: [4]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RMA MNC AJX DOR
Real Madryt   3:2 4:1 2:2

Manchester City   1:1 2:2 1:1

Ajax   1:4 3:1 1:4

Borussia Dortmund   2:1 1:0 1:0

Grupa EEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Juventus FC (A) 6 3 3 0 12 4 +8 12
2 Szachtar Donieck (A) 6 3 1 2 12 8 +4 10
3 Chelsea (LE) 6 3 1 2 16 10 +6 10
4 FC Nordsjælland 6 0 1 5 4 22 −18 1

Źródło: [5]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CHE SZA JUV FCN
Chelsea   3:2 2:2 6:1

Szachtar Donieck   2:1 0:1 2:0

Juventus FC   3:0 1:1 4:0

FC Nordsjælland   0:4 2:5 1:1

Grupa FEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Bayern Monachium (A) 6 4 1 1 15 7 +8 13
2 Valencia CF (A) 6 4 1 1 12 5 +7 13
3 BATE Borysów (LE) 6 2 0 4 9 15 −6 6
4 Lille OSC 6 1 0 5 4 13 −9 3

Źródło: [6]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BMU VAL LIL BAT
Bayern Monachium   2:1 6:1 4:1

Valencia CF   1:1 2:0 4:2

Lille OSC   0:1 0:1 1:3

BATE Borysów   3:1 0:3 0:2

Grupa GEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Barcelona (A) 6 4 1 1 11 5 +6 13
2 Celtic (A) 6 3 1 2 9 8 +1 10
3 SL Benfica (LE) 6 2 2 2 5 5 0 8
4 Spartak Moskwa 6 1 0 5 7 14 −7 3

Źródło: [7]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BAR BEN SPA CEL
FC Barcelona   0:0 3:2 2:1

SL Benfica   0:2 2:0 2:1

Spartak Moskwa   0:3 2:1 2:3

Celtic   2:1 0:0 2:1

Grupa HEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Manchester United (A) 6 4 0 2 9 6 +3 12
2 Galatasaray SK (A) 6 3 1 2 7 6 +1 10
3 CFR Cluj (LE) 6 3 1 2 9 7 +2 10
4 SC Braga 6 1 0 5 7 13 −6 3

Źródło: [8]
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  MNU BRA GAL CFR
Manchester United   3:2 1:0 0:1

SC Braga   1:3 1:2 0:2

Galatasaray SK   1:0 0:2 1:1

CFR Cluj   1:2 3:1 1:3

Faza pucharowaEdytuj

Do startu w fazie pucharowej uprawnionych będzie 16 drużyn – 8 zwycięzców fazy grupowej i 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej.

W tej fazie do dalszych etapów turnieju przechodzą zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.


  1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                         
   FC Porto 1 0 1  
   Málaga CF 0 2 2  
     Málaga CF 0 2 2  
     Borussia Dortmund 0 3 3  
   Szachtar Donieck 2 0 2
   Borussia Dortmund 2 3 5  
     Borussia Dortmund 4 0 4  
     Real Madryt 1 2 3  
   Real Madryt 1 2 3  
   Manchester United 1 1 2  
     Real Madryt 3 2 5
     Galatasaray SK 0 3 3  
   Galatasaray SK 1 3 4
   FC Schalke 04 1 2 3  
     Borussia Dortmund 1
     Bayern Monachium 2
   Arsenal F.C. 1 2 3  
   Bayern Monachium* 3 0 3  
     Bayern Monachium 2 2 4
     Juventus F.C. 0 0 0  
   Celtic F.C. 0 0 0
   Juventus F.C. 3 2 5  
     Bayern Monachium 4 3 7
     FC Barcelona 0 0 0  
   Valencia CF 1 1 2  
   Paris Saint-Germain 2 1 3  
     Paris Saint-Germain 2 1 3
     FC Barcelona* 2 1 3  
   AC Milan 2 0 2
   FC Barcelona 0 4 4  

Uwagi:
* Zwycięstwo dzięki bramce/bramkom zdobytym na wyjeździe.
** Zwycięstwo po dogrywce.
*** Zwycięstwo po serii rzutów karnych.

1/8 finałuEdytuj

Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Mistrzów zostają rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogą zostać zestawione w 1 parze.

Zwycięzcy grup
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
  Paris Saint-Germain A   Juventus FC E
  FC Schalke 04 B   Bayern Monachium F
  Málaga CF C   FC Barcelona G
  Borussia Dortmund D   Manchester United H
Drugie miejsca
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
  FC Porto A   Szachtar Donieck E
  Arsenal B   Valencia CF F
  AC Milan C   Celtic G
  Real Madryt D   Galatasaray SK H
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Galatasaray SK   4:3   FC Schalke 04 1:1 3:2
Celtic   0:5   Juventus FC 0:3 0:2
Arsenal   3:3 (br. wyj.)   Bayern Monachium 1:3 2:0
Szachtar Donieck   2:5   Borussia Dortmund 2:2 0:3
AC Milan   2:4   FC Barcelona 2:0 0:4
Real Madryt   3:2   Manchester United 1:1 2:1
Valencia CF   2:3   Paris Saint-Germain 1:2 1:1
FC Porto   1:2   Málaga CF 1:0 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

ĆwierćfinałyEdytuj

Od tej rundy pary zostają rozlosowane niezależnie od przynależności drużyn do poszczególnych federacji oraz pozycji zajętej w fazie grupowej.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Málaga CF   2:3   Borussia Dortmund 0:0 2:3
Real Madryt   5:3   Galatasaray SK 3:0 2:3
Paris Saint-Germain   3:3 (br. wyj.)   FC Barcelona 2:2 1:1
Bayern Monachium   4:0   Juventus FC 2:0 2:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

PółfinałyEdytuj

Po raz pierwszy pary półfinałowe zostały rozlosowane. Losowanie odbyło się 12 kwietnia 2013 w szwajcarskim Nyonie.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Bayern Monachium   7:0   FC Barcelona 4:0 3:0
Borussia Dortmund   4:3   Real Madryt 4:1 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

FinałEdytuj

25 maja 2013
20:45 CET
Borussia Dortmund   1:2
(0:0)
  Bayern Monachium Stadion Wembley, Londyn  
İlkay Gündoğan   68' (k.) Raport   60' Mario Mandžukić
  89' Arjen Robben
Widzów: 86 298
Sędzia:   Nicola Rizzoli
 
 
 
 
 
Borussia Dortmund
 
 
 
 
 
Bayern Monachium
GK 1   Roman Weidenfeller (c)
RB 26   Łukasz Piszczek
CB 4   Neven Subotić
CB 15   Mats Hummels
LB 29   Marcel Schmelzer
DM 6   Sven Bender   90+2'
DM 8   İlkay Gündoğan
RW 16   Jakub Błaszczykowski   90'
AM 11   Marco Reus
LW 19   Kevin Großkreutz   73'
CF 9   Robert Lewandowski
Zmiany:
GK 20   Mitchell Langerak
DF 27   Felipe Santana
MF 21   Oliver Kirch
MF 5   Sebastian Kehl
MF 7   Moritz Leitner
MF 18   Nuri Şahin   90+2'
FW 23   Julian Schieber   90'
Trener:
  Jürgen Klopp
 
GK 1   Manuel Neuer
RB 21   Philipp Lahm (c)
CB 17   Jérôme Boateng
CB 4   Dante   29'
LB 27   David Alaba
DM 8   Javi Martínez
DM 31   Bastian Schweinsteiger
RW 10   Arjen Robben
AM 25   Thomas Müller
LW 7   Franck Ribéry   73'   90+1'
CF 9   Mario Mandžukić   90+4'
Zmiany:
GK 22   Tom Starke
DF 5   Daniel van Buyten
MF 11   Xherdan Shaqiri
MF 30   Luiz Gustavo   90+1'
MF 44   Anatolij Tymoszczuk
FW 14   Claudio Pizarro
FW 33   Mario Gómez   90+4'
Trener:
  Jupp Heynckes


 

ZDOBYWCA LIGI MISTRZÓW 2012/2013

 

BAYERN MONACHIUM
 
PIĄTY TYTUŁ

Najlepsi strzelcyEdytuj

Zobacz teżEdytuj

CiekawostkiEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Wembley chosen to host 2013 Champions League final (ang.). BBC, 16 czerwca 2011. [dostęp 12 lipca 2011].
  2. Regulations of the UEFA Champions League 2012/13 (ang.). UEFA. [dostęp 2011-05-16].
  3. a b Bert Kassies: Seeding in the Champions League 2012/2013 (ang.). UEFA European Cup Football. [dostęp 2012-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-20)].