Otwórz menu główne

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1999

7. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne zorganizowane przez IAAF na Estadio La Cartuja w Sewilli między 20 i 29 sierpnia 1999 roku.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1999
1997 2001
Data 20 – 29 sierpnia 1999
Gospodarz Hiszpania Sewilla
Stadion Estadio La Cartuja
Liczba zawodników 1821
Liczba reprezentacji 201

Zawody były pierwszą imprezą tej rangi przeprowadzoną w Hiszpanii[1]. IAAF organizatora imprezy wybrał na spotkaniu w Turynie w marcu 1997 – kontrkandydatami Sewilli były Nowe Delhi, Helsinki i Stanford[2]. Jednym z najciekawszych momentów tych zawodów było pobicie rekordu świata w biegu na 400 m przez Michaela Johnsona (USA) w czasie 43,18 s. Dziewięć lat po zakończeniu zawodów zdyskwalifikowano – w związku z dopingiem Antonio Pettigrew – amerykańską sztafetę 4 x 400 metrów[3]. W związku z tym wydarzeniem złoto w tej konkurencji przypadło drugim na mecie Polakom, a na trzecie miejsce awansował zespół RPA.

W programie mistrzostw pojawiły się dwie nowe konkurencje kobiece – skok o tyczce oraz rzut młotem[1].

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Kraj  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1.   Stany Zjednoczone 10 3 4 17
2.   Rosja 5 4 3 12
3.   Niemcy 4 4 4 12
4.   Grecja 2 2 2 6
5.   Maroko 2 2 1 5
6.   Kuba 2 2 0 4
  Włochy 2 2 0 4
8.   Hiszpania 2 1 1 4
9.   Etiopia 2 0 3 5
10.   Rumunia 2 0 2 4
11.   Czechy 2 0 1 3
12.   Wielka Brytania 1 4 2 7
13.   Kenia 1 4 1 6
14.   Francja 1 2 0 3
15.   Australia 1 1 2 4
  Ukraina 1 1 2 4
17.   Chiny 1 1 0 2
18.   Bahamy 1 0 0 1
  Dania 1 0 0 1
  Finlandia 1 0 0 1
  Korea Północna 1 0 0 1
  Polska 1 0 0 1
23.   Jamajka 0 2 4 6
24.   Brazylia 0 2 1 3
25.   Kanada 0 2 0 2
26.   Japonia 0 1 1 2
  Nigeria 0 1 1 2
  Południowa Afryka 0 1 1 2
29.   Bułgaria 0 1 0 1
  Ekwador 0 1 0 1
  Węgry 0 1 0 1
  Mozambik 0 1 0 1
33.   Meksyk 0 0 2 2
34.   Algieria 0 0 1 1
  Belgia 0 0 1 1
  Izrael 0 0 1 1
  Norwegia 0 0 1 1
  Samoa Amerykańskie 0 0 1 1
  Słowenia 0 0 1 1
  Szwecja 0 0 1 1
  Szwajcaria 0 0 1 1
  Syria 0 0 1 1

RezultatyEdytuj

WRrekord świata | CRrekord mistrzostw | NR – rekord kraju | AR – rekord kontynentu | PB – rekord życiowy

MężczyźniEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Maurice Greene 9,80 CR   Bruny Surin 9,84   Dwain Chambers 9,97
Bieg na 200 m   Maurice Greene 19,90   Claudinei da Silva 20,00   Francis Obikwelu 20,11
Bieg na 400 m   Michael Johnson 43,18 WR   Sanderlei Parrela 44,29 AR   Alejandro Cárdenas 44,31 NR
Bieg na 800 m   Wilson Kipketer 1:43,30   Hezekiél Sepeng 1:43,32   Djabir Saïd-Guerni 1:44,18 NR
Bieg na 1500 m   Hicham El Guerrouj 3:27,65 CR   Noah Ngeny 3:28,73 NR   Reyes Estévez 3:30,57
Bieg na 5000 m   Salah Hissou 12:58,13 CR   Benjamin Limo 12:58,72   Mohammed Mourhit 12:58,80
Bieg na 10 000 m   Haile Gebrselassie 27:57,27   Paul Tergat 27:58,56   Assefa Mezgebu 27:59,15
Maraton   Abel Antón 2:13:36   Vincenzo Modica 2:14:03   Nobuyuki Satō 2:14:07
Bieg na 110 m przez płotki   Colin Jackson 13,04   Anier García 13,07 NR   Duane Ross 13,12
Bieg na 400 m przez płotki   Fabrizio Mori 47,72 WL NR   Stéphane Diagana 48,12   Marcel Schelbert 48,13 NR
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Christopher Koskei 8:11,76   Wilson Boit Kipketer 8:12,09   Ali Ezzine 8:12,73
Sztafeta 4 x 100[4]   Stany Zjednoczone
Jon Drummond
Tim Montgomery
Brian Lewis
Maurice Greene
37,59 WL   Wielka Brytania
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Dwain Chambers
37,73 AR   Brazylia
Raphael de Oliveira
Claudinei da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
38,05 AR
Sztafeta 4 x 400[5]   Polska
Tomasz Czubak
Robert Maćkowiak
Jacek Bocian
Piotr Haczek
2:58,91   Jamajka
Michael McDonald
Gregory Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
2:59,34   Południowa Afryka
Jopie van Oudtshoorn
Hendrick Mokganyetsi
Adriaan Botha
Arnaud Malherbe
3:00,20 NR
Chód na 20 km   Ilja Markow 1:23:34   Jefferson Pérez 1:24:19   Daniel García 1:24:31
Chód na 50 km[6]   Ivano Brugnetti 3:47:54   Nikołaj Matiuchin 3:48:18   Curt Clausen 3:50:55
Skok wzwyż   Wiaczesław Woronin 2,37 WL   Mark Boswell 2,35 NR   Martin Buß 2,32
Skok o tyczce   Maksim Tarasow 6,02 CR   Dmitri Markov 5,90   Aleksandr Awerbuch 5,80 NR
Skok w dal   Iván Pedroso 8,56   Yago Lamela 8,40   Gregor Cankar 8,36
Trójskok   Charles Friedek 17,59 WL   Rostisław Dimitrow 17,49   Jonathan Edwards 17,48
Pchnięcie kulą   C.J. Hunter 21,79   Oliver-Sven Buder 21,42   Ołeksandr Bahacz 21,26
Rzut dyskiem   Anthony Washington 69,08 CR   Jürgen Schult 68,18   Lars Riedel 68,09
Rzut młotem   Karsten Kobs 80,24   Zsolt Németh 79,05   Władysław Piskunow 79,03
Rzut oszczepem   Aki Parviainen 89,52   Konstandinos Gatsiudis 89,18   Jan Železný 87,67
Dziesięciobój   Tomáš Dvořák 8744 pkt.   Dean Macey 8556 pkt.   Chris Huffins 8547 pkt.

KobietyEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Marion Jones 10,70 CR   Inger Miller 10,79   Ekaterini Tanu 10,84
Bieg na 200 m   Inger Miller 21,77 WL   Beverly McDonald 22,22   Merlene Frazer
  Andrea Philipp
22,26
Bieg na 400 m   Cathy Freeman 49,67   Anja Rücker 49,74   Lorraine Fenton 49,92
Bieg na 800 m   Ludmila Formanová 1:56,68   Maria Mutola 1:56,72   Swietłana Mastierkowa 1:56,93
Bieg na 1500 m   Swietłana Mastierkowa 3:59,53   Regina Jacobs 4:00,35   Kutre Dulecha 4:00,96
Bieg na 5000 m   Gabriela Szabó 14:41,82 CR   Zahra Ouaziz 14:43,15   Ayelech Worku 14:44,22
Bieg na 10 000 m   Gete Wami 30:24,56 CR   Paula Radcliffe 30:27,13 NR   Tegla Loroupe 30:32,02 NR
Maraton   Jong Song-ok 2:26:59 NR   Ari Ichihashi 2:27:02   Lidia Şimon 2:27:41
Bieg na 100 m przez płotki   Gail Devers 12,37 WL NR   Glory Alozie 12,44 =AR   Ludmiła Engquist 12,47 =NR
Bieg na 400 m przez płotki   Daimí Pernía 52,89 WL NR   Nezha Bidouane 52,90 AR   Deon Hemmings 53,16
Sztafeta 4 × 100 m   Bahamy
Savatheda Fynes
Chandra Sturrup
Pauline Davis-Thompson
Debbie Ferguson-McKenzie
41,92 WL NR   Francja
Patricia Girard
Muriel Hurtis-Houairi
Katia Benth
Christine Arron
42,06 NR   Jamajka
Aleen Bailey
Merlene Frazer
Beverly McDonald
Peta-Gaye Dowdie
42,15
Sztafeta 4 × 400 m   Rosja
Tatjana Czebykina
Swietłana Gonczarienko
Olga Kotlarowa
Natalja Nazarowa
3:21,98 WL   Stany Zjednoczone
Suziann Reid
Maicel Malone-Wallace
Michelle Collins
Jearl Miles Clark
3:22,09   Niemcy
Anke Feller
Uta Rohländer
Anja Rücker
Grit Breuer
3:22,43
Chód na 20 km   Liu Hongyu 1:30:50 CR   Wang Yan 1:30:52   Kerry-Anne Saxby-Junna 1:31:18
Skok wzwyż   Inha Babakowa 1,99   Jelena Jelesina 1,99   Swietłana Łapina 1,99
Skok o tycze   Stacy Dragila 4,60 WR   Anżeła Bałachonowa 4,55 AR   Tatiana Grigorieva 4,45
Skok w dal   Niurka Montalvo 7,06 NR   Fiona May 6,94   Marion Jones 6,83
Trójskok   Paraskiewi Tsiamita 14,88   Yamilé Aldama 14,61   Olga Wasdeki 14,61
Pchnięcie kulą   Astrid Kumbernuss 19,85   Nadine Kleinert 19,61   Swietłana Kriwielowa 19,43
Rzut dyskiem   Franka Dietzsch 68,14   Anastasia Kielesidu 66,05   Nicoleta Grasu 65,35
Rzut oszczepem   Mirela Maniani 67,09 NR   Tatjana Szykolenko 66,37   Trine Hattestad 66,06
Rzut młotem   Mihaela Melinte 75,20 CR   Olga Kuzienkowa 72,56   Lisa Misipeka 66,06
Siedmiobój   Eunice Barber 6861 pkt. NR   Denise Lewis 6724 pkt.   Ghada Shouaa 6500 pkt.

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. a b IAAF World Championships in Athletics, gbrathletics [dostęp 2011-04-13] (ang.).
  2. Seville to host 1999 World Championships in Athletics, berlin.iaaf.org [dostęp 2011-10-06] (ang.).
  3. Męska sztafeta 4x400 m mistrzem świata po dziewięciu latach, sport.pl [dostęp 2011-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (ang.).
  4. W sztafecie 4 × 100 metrów trzecie miejsce zajęła reprezentacja Nigerii (w składzie Innocent Asonze, Francis Obikwelu, Daniel Effiong i Deji Aliu), jednak z wyniku stosowania przez Innocenta Asonze niedozwolonych środków dopingujących została zdyskwalifikowana i straciła medal
  5. W sztafecie 4 × 400 metrów zwyciężyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych (w składzie Jerome Davis, Antonio Pettigrew, Angelo Taylor i Michael Johnson), jednak z wyniku stosowania przez Antonio Pettigrew niedozwolonych środków dopingujących została zdyskwalifikowana i straciła medal
  6. W chodzie na 50 kilometrów zwyciężył Gierman Skurygin, jednak w wyniku stosowania niedozwolonych środków dopingujących został zdyskwalifikowany i stracił medal

BibliografiaEdytuj