Otwórz menu główne

Liga Mistrzów UEFA (2014/2015)

Liga Mistrzów UEFA 2014/2015 – 23. sezon Ligi Mistrzów UEFA (60. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

Liga Mistrzów UEFA 2014/2015
UEFA Champions League
(2013/2014) (2015/2016)
Ilustracja
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 16 września 2014 - 6 czerwca 2015 (główny turniej)
1 lipca - 27 sierpnia 2014 (eliminacje)
Liczba drużyn 77
Mistrz Hiszpania FC Barcelona (5. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 125
Strzelone gole 361 (2,89 na mecz)
Frekwencja 5 136 695  (41 094 na mecz)
Król strzelców Argentyna Lionel Messi
Brazylia Neymar
Portugalia Cristiano Ronaldo
(10 goli)

Finał odbył się 6 czerwca 2015 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie[1], a zwycięzcą została FC Barcelona po wygranej 3:1 nad Juventusem FC.

Rozgrywki składały się z 3 części:

Podział miejsc w rozgrywkachEdytuj

W edycji 2014/2015 Ligi Mistrzów weźmie udział 77 zespołów z 53 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Liechtensteinem, gdzie nie były przeprowadzane krajowe rozgrywki ligowe – drużyny piłkarskie z tego kraju należą do szwajcarskiego systemu ligowego). Zespoły zostaną przydzielone do danych rund fazy kwalifikacyjnej oraz fazy grupowej zgodnie z rankingiem współczynników ligowych UEFA 2013.

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez:

  • zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej,
  • zwycięstwo w edycji 2013/2014 Ligi Mistrzów UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2014/2015 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych).
Lp. Federacja Współ. Drużyny
1   Hiszpania 88.025 4
2   Anglia 82.963
3   Niemcy 79.614
4   Włochy 64.147 3
5   Portugalia 59.168
6   Francja 59.000
7   Ukraina 49.758 2
8   Rosja 46.332
9   Holandia 44.729
10   Turcja 34.500
11   Belgia 34.400
12   Grecja 34.000
13   Szwajcaria 28.925
14   Cypr 26.833
15   Dania 25.700
16   Austria 25.375 1
17   Czechy 23.725
18   Rumunia 23.024
Lp. Federacja Współ. Drużyny
19   Izrael 22.875 1
20   Białoruś 20.875
21   Polska 20.750
22   Chorwacja 19.583
23   Szwecja 15.625
24   Szkocja 15.191
25   Serbia 14.625
26   Słowacja 14.208
27   Norwegia 14.175
28   Bułgaria 12.250
29   Węgry 11.750
30   Słowenia 9.708
31   Gruzja 9.166
32   Azerbejdżan 8.541
33   Finlandia 8.508
34   Bośnia i Hercegowina 7.833
35   Mołdawia 7.666
36   Irlandia 7.375
Lp. Federacja Współ. Drużyny
37   Litwa 6.500 1
38   Kazachstan 5.958
39   Łotwa 5.791
40   Islandia 5.416
41   Czarnogóra 5.250
42   Macedonia Północna 5.250
43   Albania 4.166
44   Malta 3.958
45   Liechtenstein 3.500 0
46   Luksemburg 3.375 1
47   Irlandia Północna 3.083
48   Walia 2.583
49   Estonia 2.208
50   Armenia 1.750
51   Wyspy Owcze 1.583
52   San Marino 0.666
53   Andora 0.500
54   Gibraltar 0.000

Szczegółowy podział miejscEdytuj

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy
I runda kwalifikacyjna
(6 drużyn)
  • 6 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 49–54
II runda kwalifikacyjna
(34 drużyny)
  • 31 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 17–48 (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • 3 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnej
III runda kwalifikacyjna
(30 drużyn)
dla mistrzów
(20 drużyn)
  • 3 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 14–16
  • 17 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnej
dla niemistrzów
(10 drużyn)
  • 9 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 7–15
  • 1 drużyna - trzeci zespół federacji z miejsca 6
Runda play-off
(20 drużyn)
dla mistrzów
(10 drużyn)
  • 10 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzów
dla niemistrzów
(10 drużyn)
  • 2 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 4 i 5
  • 3 drużyny – 4. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3
  • 5 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzów
Faza grupowa
(32 drużyny)
  • 13 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 1–13
  • 6 drużyn – 2. zespoły ligi federacji z miejsc 1–6
  • 3 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3
  • 5 zwycięzców rund play-off dla mistrzów
  • 5 zwycięzców rund play-off dla niemistrzów
Faza pucharowa
(16 drużyn)
  • 8 drużyn – zwycięzcy grup
  • 8 drużyn – 2. zespoły grup

UczestnicyEdytuj

Lista uczestników Ligi Mistrzów UEFA 2014/2015 z wyszczególnieniem rund, w których dane drużyny rozpoczęły udział w rozgrywkach.

Oznaczenia:

  • L1, L2, L3, L4 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • OT – obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2013/2014).
Faza grupowa
  Real Madryt (L3/OT)   Bayern Monachium (L1)   Sporting CP (L2)   Galatasaray SK (L2)
  Atlético Madryt (L1)   Borussia Dortmund (L2)   Paris Saint-Germain (L1)   RSC Anderlecht (L1)
  FC Barcelona (L2)   FC Schalke 04 (L3)   AS Monaco (L2)   Olympiakos SFP (L1)
  Manchester City (L1)   Juventus FC (L1)   Szachtar Donieck (L1)   FC Basel (L1)
  Liverpool FC (L2)   AS Roma (L2)   CSKA Moskwa (L1)
  Chelsea (L3)   SL Benfica (L1)   Ajax (L1)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
  Athletic Bilbao (L4)   Bayer Leverkusen (L4)   FC Porto (L3)
  Arsenal (L4)   SSC Napoli (L3)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
  APOEL Nikozja (L1)   Lille OSC (L3)   Beşiktaş JK (L2)   AEL Limassol (L2)
  Aalborg BK (L1)   Dnipro (L2)   Standard Liège (L2)   FC København (L2)
  Red Bull Salzburg (L1)   Zenit Petersburg (L2)   Panathinaikos AO (L2)
  Feyenoord (L2)   Grasshopper Club Zurych (L2)
II runda kwalifikacyjna
  Sparta Praga (L1)   Partizan Belgrad (L2)   HJK Helsinki (L1)   Sutjeska Nikšić (L1)
  Steaua Bukareszt (L1)   Slovan Bratysława (L1)   Zrinjski Mostar (L1)   Rabotniczki Skopje (L1)
  Maccabi Tel Awiw (L1)   Strømsgodset IF (L1)   Sheriff Tyraspol (L1)   Skënderbeu Korcza (L1)
  BATE Borysów (L1)   Łudogorec Razgrad (L1)   St. Patrick’s Athletic (L1)   Valletta FC (L1)
  Legia Warszawa (L1)   Debreceni VSC (L1)   Žalgiris Wilno (L1)   F91 Dudelange (L1)
  Dinamo Zagrzeb (L1)   NK Maribor (L1)   FK Aktöbe (L1)   Cliftonville F.C. (L1)
  Malmö FF (L1)   Dinamo Tbilisi (L1)   FK Ventspils (L1)   The New Saints F.C. (L1)
  Celtic (L1)   Qarabağ Ağdam (L1)   KR (L1)
I runda kwalifikacyjna
  Levadia Tallinn (L1)   HB Tórshavn (L1)   FC Santa Coloma (L1)
  Bananc Erywań (L1)   SP La Fiorita (L1)   Lincoln Red Imps (L1)

TerminarzEdytuj

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Drugi mecz
Kwalifikacje Pierwsza runda kwalifikacyjna 23 czerwca 2014 1–2 lipca 2014 8–9 lipca 2014
Druga runda kwalifikacyjna 15–16 lipca 2014 22–23 lipca 2014
Trzecia runda kwalifikacyjna 18 lipca 2014 29–30 lipca 2014 5–6 sierpnia 2014
Play-off Runda play-off 8 sierpnia 2014 19–20 sierpnia 2014 26–27 sierpnia 2014
Faza grupowa Kolejka 1 28 sierpnia 2014 16–17 września 2014
Kolejka 2 30 września – 1 października 2014
Kolejka 3 21–22 października 2014
Kolejka 4 4–5 listopada 2014
Kolejka 5 25–26 listopada 2014
Kolejka 6 9–10 grudnia 2014
Faza pucharowa 1/8 finału 15 grudnia 2014 17–18 & 24–25 lutego 2015 10–11 & 17–18 marca 2015
Ćwierćfinały 20 marca 2015 14–15 kwietnia 2015 21–22 kwietnia 2015
Półfinały 24 kwietnia 2015 5–6 maja 2015 12–13 maja 2015
Finał 6 czerwca 2015 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie

Faza kwalifikacyjnaEdytuj

Rozegrane zostały 2 odrębne turnieje kwalifikacyjne. W pierwszym wzięli udział mistrzowie federacji, którym nie przysługiwało prawo automatycznego awansu do fazy grupowej (I i II runda kwalifikacyjna, III runda kwalifikacyjna dla mistrzów oraz runda play-off dla mistrzów). W drugim wystąpiły drużyny, które nie zdobyły tytułu mistrzowskiego swoich federacji a sam mistrz zakwalifikował się bezpośrednio do fazy grupowej turnieju (III runda kwalifikacyjna dla niemistrzów oraz runda play-off dla niemistrzów).

I runda kwalifikacyjnaEdytuj

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione było 6 drużyn, z czego 3 były rozstawione.

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  Levadia Tallinn 4.575
  HB Tórshavn 3.175
  FC Santa Coloma 2.166
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  Bananc Erywań 1.325
  SP La Fiorita 0.699
  Lincoln Red Imps 0.000

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Santa Coloma   3:3 (br.wyj.)   Bananc Erywań 1:0 2:3
Lincoln Red Imps   3:6   HB Tórshavn 1:1 2:5
SP La Fiorita   0:8   Levadia Tallinn 0:1 0:7
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjnaEdytuj

Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych będzie 34 drużyny (3 z poprzedniej rundy), z czego 17 będzie rozstawionych.

     drużyny, które awansowały z I rundy kwalifikacyjnej

Grupa 1
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  BATE Borysów 33.725
  Maccabi Tel Awiw 17.875
  Sheriff Tyraspol 17.075
  NK Maribor 16.200
  FK Aktöbe 8.150
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  Dinamo Tbilisi 6.975
  Skënderbeu Korcza 4.600
  Zrinjski Mostar 4.000
  Sutjeska Nikšić 2.450
  FC Santa Coloma 2.166
Grupa 2
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  Celtic 36.813
  Sparta Praga 28.870
  Partizan Belgrad 14.825
  Debreceni VSC 10.325
  Slovan Bratysława 8.700
  FK Ventspils 7.750
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  Malmö FF 6.265
  KR 5.350
  The New Saints F.C. 4.850
  Levadia Tallinn 4.575
  Cliftonville F.C. 3.225
  HB Tórshavn 3.175
Grupa 3
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  Steaua Bukareszt 39.451
  Dinamo Zagrzeb 23.925
  Łudogorec Razgrad 18.125
  Legia Warszawa 15.275
  Qarabağ Ağdam 7.575
  HJK Helsinki 7.435
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  F91 Dudelange 4.975
  Strømsgodset IF 4.855
  St. Patrick’s Athletic 4.850
  Rabotniczki Skopje 4.550
  Valletta FC 4.466
  Žalgiris Wilno 3.050

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
BATE Borysów   1:1 (br. wyj.)   Skënderbeu Korcza 0:0 1:1
FC Santa Coloma   0:3   Maccabi Tel Awiw 0:1 0:2
Dinamo Tbilisi   0:4   FK Aktöbe 0:1 0:3
Zrinjski Mostar   0:2   NK Maribor 0:0 0:2
Sheriff Tyraspol   5:0   Sutjeska Nikšić 2:0 3:0
Sparta Praga   8:1   Levadia Tallinn 7:0 1:1
Malmö FF   1:0   FK Ventspils 0:0 1:0
Slovan Bratysława   3:0   The New Saints F.C. 1:0 2:0
KR   0:5   Celtic 0:1 0:4
Cliftonville F.C.   0:2   Debreceni VSC 0:0 0:2
Partizan Belgrad   6:1   HB Tórshavn 3:0 3:1
Legia Warszawa   6:1   St. Patrick’s Athletic 1:1 5:0
Rabotniczki Skopje   1:2   HJK Helsinki 0:0 1:2
Dinamo Zagrzeb   4:0   Žalgiris Wilno 2:0 2:0
Łudogorec Razgrad   5:1   F91 Dudelange 4:0 1:1
Valletta FC   0:5   Qarabağ Ağdam 0:1 0:4
Strømsgodset IF   0:3   Steaua Bukareszt 0:1 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjnaEdytuj

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych będzie 20 drużyn (w tym 17 zwycięzców II rundy), z czego 10 będzie rozstawionych;
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn, z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA.

Uwaga: losowanie III rundy kwalifikacyjnej odbywa się przed zakończeniem II rundy, więc pary z II rundy są losowane według współczynnika „lepszej” drużyny. Oznacza to, że dla rozstawienia w III rundzie kwalifikacyjnej nie ma znaczenia, kto odpadnie w II rundzie.

Kwalifikacje dla mistrzów

     drużyny, które awansowały z II rundy kwalifikacyjnej

Grupa 1
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  Red Bull Salzburg 46.185
  Celtic 36.813
  BATE Borysów 33.725
  Dinamo Zagrzeb 23.927
  Sheriff Tyraspol 17.075
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  Legia Warszawa 15.275
  Debreceni VSC 10.325
  Slovan Bratysława 8.700
  Qarabağ Ağdam 7.575
  Aalborg BK 2.450
Grupa 2
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  Steaua Bukareszt 39.451
  APOEL Nikozja 28.870
  Sparta Praga 28.870
  Łudogorec Razgrad 18.125
  Maccabi Tel Awiw 17.875
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  NK Maribor 16.200
  Partizan Belgrad 14.825
  FK Aktöbe 8.150
  Malmö FF 7.750
  HJK Helsinki 7.435

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Qarabağ Ağdam   2:3   Red Bull Salzburg 2:1 0:2
Debreceni VSC   2:3   BATE Borysów 1:0 1:3
Slovan Bratysława   2:1   Sheriff Tyraspol 2:1 0:0
Aalborg BK   2:1   Dinamo Zagrzeb 0:1 2:0
Legia Warszawa   4:4 (br. wyj.)   Celtic 4:1 0:3 (w/o)[2]
FK Aktöbe   3:4   Steaua Bukareszt 2:2 1:2
NK Maribor   3:2   Maccabi Tel Awiw 1:0 2:2
HJK Helsinki   2:4   APOEL Nikozja 2:2 0:2
Sparta Praga   4:4 (br. wyj.)   Malmö FF 4:2 0:2
Łudogorec Razgrad   2:2 (br. wyj.)   Partizan Belgrad 0:0 2:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Kwalifikacje dla niemistrzów
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp.
  Zenit Petersburg 73.899
  Lille OSC 45.300
  FC København 45.260
  Standard Liège 38.260
  Beşiktaş JK 32.840
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp.
  Dnipro Dniepropetrowsk 32.193
  Panathinaikos AO 30.220
  Feyenoord 13.362
  Grasshopper Club Zurych 9.645
  AEL Limassol 7.650

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
AEL Limassol   1:3   Zenit Petersburg 1:0 0:3
Dnipro Dniepropetrowsk   0:2   FC København 0:0 0:2
Feyenoord   2:5   Beşiktaş JK 1:2 1:3
Grasshopper Club Zurych   1:3   Lille OSC 0:2 1:1
Standard Liège   2:1   Panathinaikos AO 0:0 2:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Runda play-offEdytuj

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji:

  • do startu w rundzie play-off dla mistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn (zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn (w tym 5 zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA.

Kwalifikacje dla mistrzów

     drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Red Bull Salzburg 46.185   Celtic 36.813
  Steaua Bukareszt 39.451   BATE Borysów 33.725
  APOEL Nikozja 37.650
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Łudogorec Razgrad 18.125   Malmö FF 6.265
  NK Maribor 16.200   Aalborg BK 5.260
  Slovan Bratysława 8.700

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
NK Maribor   2:1   Celtic F.C. 1:1 1:0
Red Bull Salzburg   2:4   Malmö FF 2:1 0:3
AaB   1:5   APOEL Nikozja 1:1 0:4
Steaua Bukareszt   1:1 (kar. 5:6)   Łudogorec Razgrad 1:0 0:1
Slovan Bratysława   1:4   BATE Borysów 1:1 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Kwalifikacje dla niemistrzów
Drużyny rozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Arsenal 112.949   Bayer Leverkusen 70.328
  FC Porto 105.459   SSC Napoli 61.387
  Zenit Petersburg 73.899
Drużyny nierozstawione
Drużyna Wsp. Drużyna Wsp.
  Athletic Bilbao 54.542   Standard Liège 38.260
  Lille OSC 45.300   Beşiktaş JK 32.840
  FC København 45.260

Wsp. – wartość współczynnika klubowego
Pogrubioną czcionką wyróżnione zespoły, które awansowały do kolejnej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Beşiktaş JK   0:1   Arsenal 0:0 0:1
Standard Liège   0:4   Zenit Petersburg 0:1 0:3
FC København   2:7   Bayer 04 Leverkusen 2:3 0:4
Lille OSC   0:3   FC Porto 0:1 0:2
SSC Napoli   2:4   Athletic Bilbao 1:1 1:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza grupowaEdytuj

Do startu w fazie grupowej uprawnione były 32 drużyny (w tym 10 zwycięzców rundy play-off). W trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymały prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Podział na koszyki

Drużyny zostały podzielone na koszyki na podstawie klubowego rankingu UEFA. Obrońcą pucharu jest Real Madryt, który automatycznie został przydzielona do koszyka nr 1. Poza nim do koszyka 1 trafiły zespoły z miejsc 1-10. Zespoły z miejsc 14-22 do koszyka nr 2, 24-37 koszyka nr 3 oraz 44-233 do koszyka nr 4.

Koszyk 1
Drużyna Wsp
  Real Madryt OT 161.542
  FC Barcelona 157.542
  Bayern Monachium 154.328
  Chelsea 140.949
  SL Benfica 129.459
  Atlético Madryt 119.542
  Arsenal KN 112.949
  FC Porto KN 105.459
Koszyk 2
Drużyna Wsp
  FC Schalke 04 95.328
  Borussia Dortmund 82.328
  Juventus FC 80.387
  Paris Saint-Germain 80.300
  Szachtar Donieck 78.193
  FC Basel 75.645
  Zenit Petersburg KN 73.899
  Manchester City 72.949
Koszyk 3
Team Wsp
  Bayer Leverkusen KN 70.328
  Olympiakos SFP 67.720
  CSKA Moskwa 66.899
  Ajax 61.862
  Liverpool FC 58.949
  Sporting CP 58.459
  Galatasaray SK 55.340
  Athletic Bilbao KN 54.542
Koszyk 4
Team Wsp
  RSC Anderlecht 50.260
  AS Roma 39.887
  APOEL Nikozja KM 37.650
  BATE Borysów KM 33.725
  Łudogorec Razgrad KM 18.125
  NK Maribor KM 16.200
  AS Monaco 11.300
  Malmö FF KM 6.265

OT Obrońca pucharu. Zwycięzca poprzedniej edycji automatycznie wstawiany jest na 1 miejsce w koszyku nr 1.

KM Kwalifikacje mistrzowskie

KN Kwalifikacje niemistrzowskie

Grupy

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1 i 2 awansują do 1/8 finału
Zespół z miejsca 3 awansuje do 1/16 finału Ligi Europy

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – podwójne liczenie bramek zdobytych na wyjeździe;
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Grupa AEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Atlético Madryt (A) 6 4 1 1 14 3 +11 13
2 Juventus FC (A) 6 3 1 2 7 4 +3 10
3 Olympiakos SFP (LE) 6 3 0 3 10 13 −3 9
4 Malmö FF 6 1 0 5 4 15 −11 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ATM JUV OLY MLÖ
Atlético Madryt   1:0 4:0 5:0

Juventus FC   0:0 3:2 2:0

Olympiakos SFP   3:2 1:0 4:2

Malmö FF   0:2 0:2 2:0

Grupa BEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Real Madryt (A) 6 6 0 0 16 2 +14 18
2 FC Basel (A) 6 2 1 3 7 8 −1 7
3 Liverpool FC (LE) 6 1 2 3 5 9 −4 5
4 Łudogorec Razgrad 6 1 1 4 5 14 −9 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RMA BAS LFC RAZ
Real Madryt   5:1 1:0 4:0

FC Basel   0:1 1:0 4:0

Liverpool FC   0:3 1:1 2:1

Łudogorec Razgrad   1:2 1:0 2:2

Grupa CEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 AS Monaco (A) 6 3 2 1 4 1 +3 11
2 Bayer Leverkusen (A) 6 3 1 2 7 4 +3 10
3 Zenit Petersburg (LE) 6 2 1 3 4 6 −2 7
4 SL Benfica 6 1 2 3 2 6 −4 5

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BEN ZEN LEV ASM
SL Benfica   0:2 0:0 1:0

Zenit Petersburg   1:0 1:2 0:0

Bayer Leverkusen   3:1 2:0 0:1

AS Monaco   0:0 2:0 1:0

Grupa DEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Borussia Dortmund (A) 6 4 1 1 14 4 +10 13
2 Arsenal (A) 6 4 1 1 15 8 +7 13
3 RSC Anderlecht (LE) 6 1 3 2 7 9 −2 6
4 Galatasaray SK 6 0 1 5 4 19 −15 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ARS DOR GAL AND
Arsenal   2:0 4:1 3:3

Borussia Dortmund   2:0 4:1 1:1

Galatasaray SK   1:4 0:4 1:1

RSC Anderlecht   1:2 0:3 2:0

Grupa EEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Bayern Monachium (A) 6 5 0 1 16 4 +12 15
2 Manchester City (A) 6 2 2 2 9 8 +1 8
3 AS Roma (LE) 6 1 2 3 8 14 −6 5
4 CSKA Moskwa 6 1 2 3 6 13 −7 5

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BMU MNC CSK ROM
Bayern Monachium   1:0 3:0 2:0

Manchester City   3:2 1:2 1:1

CSKA Moskwa   0:1 2:2 1:1

AS Roma   1:7 0:2 5:1

Grupa FEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Barcelona (A) 6 5 0 1 15 5 +10 15
2 Paris Saint-Germain (A) 6 4 1 1 10 7 +3 13
3 Ajax (LE) 6 1 2 3 8 10 −2 5
4 APOEL Nikozja 6 0 1 5 1 12 −11 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BAR PSG AJX APN
FC Barcelona   3:1 3:1 1:0

Paris Saint-Germain   3:2 3:1 1:0

Ajax   0:2 1:1 4:0

APOEL Nikozja   0:4 0:1 1:1

Grupa GEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Chelsea (A) 6 4 2 0 17 3 +14 14
2 FC Schalke 04 (A) 6 2 2 2 9 14 −5 8
3 Sporting CP (LE) 6 2 1 3 12 12 0 7
4 NK Maribor 6 0 3 3 4 13 −9 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CHE S04 SCP MAR
Chelsea   1:1 3:1 6:0

FC Schalke 04   0:5 4:3 1:1

Sporting CP   0:1 4:2 3:1

NK Maribor   1:1 0:1 1:1

Grupa HEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Porto (A) 6 4 2 0 16 4 +12 14
2 Szachtar Donieck (A) 6 2 3 1 15 4 +11 9
3 Athletic Bilbao (LE) 6 2 1 3 5 6 −1 7
4 BATE Borysów 6 1 0 5 2 24 −22 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów; (LE) = przejście do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  POR SZA ATH BAT
FC Porto   1:1 2:1 6:0

Szachtar Donieck   2:2 0:1 5:0

Athletic Bilbao   0:2 0:0 2:0

BATE Borysów   0:3 0:7 2:1

Faza pucharowaEdytuj

Do startu w fazie pucharowej uprawnionych jest 16 drużyn – 8 zwycięzców fazy grupowej i 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej.

W tej fazie do dalszych etapów turnieju przechodzą zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.


  1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                         
   Juventus FC 2 3 5  
   Borussia Dortmund 1 0 1  
     Juventus FC 1 0 1  
     AS Monaco 0 0 0  
   Arsenal 1 2 3
   AS Monaco* 3 0 3  
     Juventus FC 2 1 3  
     Real Madryt 1 1 2  
   Bayer 04 Leverkusen 1 0 1  
   Atlético Madryt*** 0 1 1  
     Atlético Madryt 0 0 0
     Real Madryt 0 1 1  
   FC Schalke 04 0 4 4
   Real Madryt 2 3 5  
     Juventus FC 1
     FC Barcelona 3
   Paris Saint-Germain* 1 2 3  
   Chelsea 1 2 3  
     Paris Saint-Germain 1 0 1
     FC Barcelona 3 2 5  
   Manchester City 1 0 1
   FC Barcelona 2 1 3  
     FC Barcelona 3 2 5
     Bayern Monachium 0 3 3  
   FC Basel 1 0 1  
   FC Porto 1 4 5  
     FC Porto 3 1 4
     Bayern Monachium 1 6 7  
   Szachtar Donieck 0 0 0
   Bayern Monachium 0 7 7  

Uwagi:
* Zwycięstwo dzięki bramce/bramkom zdobytym na wyjeździe.
** Zwycięstwo po dogrywce.
*** Zwycięstwo po serii rzutów karnych.

1/8 finałuEdytuj

Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Mistrzów zostaną rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogą zostać zestawione w jednej parze.

Zwycięzcy grup
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
  Atlético Madryt A   Bayern Monachium E
  Real Madryt B   FC Barcelona F
  AS Monaco C   Chelsea G
  Borussia Dortmund D   FC Porto H
Drugie miejsca
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
  Juventus FC A   Manchester City E
  FC Basel B   Paris Saint-Germain F
  Bayer Leverkusen C   FC Schalke 04 G
  Arsenal D   Szachtar Donieck H

Pary 1/8 finału zostały rozlosowane 15 grudnia 2014 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 17 i 18 lutego oraz 24 i 25 lutego 2015, a rewanże 10 i 11 marca oraz 17 i 18 marca 2015.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Paris Saint-Germain   3:3 (br.wyj.)   Chelsea 1:1 2:2 (pd.)
Manchester City   1:3   FC Barcelona 1:2 0:1
Bayer Leverkusen   1:1 (k. 2:3)   Atlético Madryt 1:0 0:1
Juventus FC   5:1   Borussia Dortmund 2:1 3:0
FC Schalke 04   4:5   Real Madryt 0:2 4:3
Szachtar Donieck   0:7   Bayern Monachium 0:0 0:7
Arsenal   3:3 (br.wyj.)   AS Monaco 1:3 2:0
FC Basel   1:5   FC Porto 1:1 0:4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

ĆwierćfinałyEdytuj

Od tej rundy drużyny rywalizujące ze sobą w parach losowane są niezależnie od kraju z którego pochodzą, a także grupy w której występowały. Losowanie tej fazy odbyło się 20 marca 2015 roku.

Pierwsze mecze odbyły się 14 i 15 kwietnia, a rewanże 21 i 22 kwietnia 2015 roku.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Paris Saint-Germain   1:5   FC Barcelona 1:3 0:2
Atlético Madryt   0:1   Real Madryt 0:0 0:1
FC Porto   4:7   Bayern Monachium 3:1 1:6
Juventus FC   1:0   AS Monaco 1:0 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

PółfinałyEdytuj

Losowanie par półfinałowych odbyło się 24 kwietnia 2015 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 5 i 6 maja, a rewanże 12 i 13 maja 2015 roku.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Barcelona   5:3   Bayern Monachium 3:0 2:3
Juventus FC   3:2   Real Madryt 2:1 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

FinałEdytuj

Drużyny te po raz pierwszy spotkały się w finale.

6 czerwca 2015
20:45 CET
Juventus FC   1:3
(0:1)
  FC Barcelona Stadion Olimpijski, Berlin  
Álvaro Morata   55' Raport   4' Ivan Rakitić
  68' Luis Suárez
  90+7' Neymar
Widzów: 70 500
Sędzia:   Cüneyt Çakır
 
 
 
 
 
Juventus FC
 
 
 
 
 
FC Barcelona
1   Gianluigi Buffon (c)
26   Stephan Lichtsteiner
15   Andrea Barzagli
19   Leonardo Bonucci
33   Patrice Evra   89'
8   Claudio Marchisio
21   Andrea Pirlo
6   Paul Pogba   41'
23   Arturo Vidal   11'   79'
9   Álvaro Morata   85'
10   Carlos Tévez
Zmiany:
30   Marco Storari
5   Angelo Ogbonna
20   Simone Padoin
27   Stefano Sturaro
37   Roberto Pereyra   79'
11   Kingsley Coman   89'
14   Fernando Llorente   85'
Trener:
  Massimiliano Allegri
 
1   Marc-André ter Stegen
22   Dani Alves
3   Gerard Piqué
14   Javier Mascherano
18   Jordi Alba
5   Sergio Busquets
4   Ivan Rakitić   90+1'
8   Andrés Iniesta (c)   78'
10   Lionel Messi
11   Neymar
9   Luis Suárez   70'   90+6'
Zmiany:
13   Claudio Bravo
15   Marc Bartra
24   Jérémy Mathieu   90+1'
21   Adriano
12   Rafinha
6   Xavi   78'
7   Pedro   90+6'
Trener:
  Luis Enrique


 

ZDOBYWCA LIGI MISTRZÓW 2014/2015

 

FC BARCELONA
 
PIĄTY TYTUŁ

Najlepsi strzelcyEdytuj

W klasyfikacji nie uwzględniono goli strzelonych w kwalifikacjach.

Mj Zawodnik Drużyna Rozegrane
mecze
Gole Minuty gry
1.   Neymar   FC Barcelona 12 10 1026'
  Cristiano Ronaldo   Real Madryt 12 1065'
  Lionel Messi   FC Barcelona 13 1147'
4.   Luiz Adriano   Szachtar Donieck 7 9 628'
5.   Jackson Martínez   FC Porto 8 7 629'
  Thomas Müller   Bayern Monachium 10 777'
  Luis Suárez   FC Barcelona 10 827'
  Carlos Tévez   Juventus F.C. 13 1156'
9.   Sergio Agüero   Manchester City 7 6 550'
  Karim Benzema   Real Madryt 9 664'

Źródło:[3]

Hat-trickiEdytuj

  •   Yacine BrahimiFC Porto – BATE Borysów (17.09.2014, faza grupowa)
  •   Danny WelbeckArsenal – Galatasaray (01.10.2014, faza grupowa)
  •   Luiz AdrianoSzachtar Donieck – BATE Borysów (21.10.2014, faza grupowa)
  •   Luiz AdrianoSzachtar Donieck – BATE Borysów (05.11.2014, faza grupowa)
  •   Lionel MessiFC Barcelona – Apoel Nikozja (25.11.2014, faza grupowa)
  •   Mario MandžukićAtlético Madryt – Olympiakos Pireus (26.11.2014, faza grupowa)

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj