Otwórz menu główne

French Open 2001 – drugi w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który rozegrano w dniach 28 maja - 10 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa. Była to 100. edycja rozgrywek.

French Open 2001
Miejsce  Francja
Paryż, 16. dzielnica
Obiekt Stade Roland Garros
Nawierzchnia Ceglana
Data 28.05–10.06.2001
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/128Q/64D
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/96Q/64D
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Brazylia Gustavo Kuerten
Gra podwójna mężczyzn
Indie Mahesh Bhupathi
Indie Leander Paes
Gra pojedyncza kobiet
Stany Zjednoczone Jennifer Capriati
Gra podwójna kobiet
Hiszpania Virginia Ruano Pascual
Argentyna Paola Suárez
Gra mieszana
Hiszpania Virginia Ruano Pascual
Hiszpania Tomás Carbonell
2000 2002
Strona internetowa
Wielki Szlem 2001

Triumfatorem zawodów singlowych wśród mężczyzn został Brazylijczyk Gustavo Kuerten, który w finale pokonał Àlexa Corretję, broniąc tytuł wywalczony z 2000 roku. Nową mistrzynią singla u kobiet została Amerykanka Jennifer Capriati wygrywając tym samym swój pierwszy turniej wielkoszlemowy. Hindusi Mahesh Bhupathi i Leander Paes zwyciężyli po raz trzeci w karierze w imprezie z cyklu Wielkiego Szlema, a drugi na paryskich kortach (poprzednio w 1999). W grze podwójnej w konkurencji kobiet po raz pierwszy w rozgrywkach wielkoszlemowych triumfowały Hiszpanka Virginia Ruano Pascual i Argentynka Paola Suárez. Pascual zdobyła ponadto tytuł mikstowy wspólnie z rodakiem Tomásem Carbonellem.

ZwycięzcyEdytuj

Gra pojedyncza mężczyznEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1    Gustavo Kuerten 6 3 7 6  
7    Jewgienij Kafielnikow 1 6 63 4  
  1    Gustavo Kuerten 6 6 6  
  4    Juan Carlos Ferrero 4 4 3  
4    Juan Carlos Ferrero 6 6 6
  6    Lleyton Hewitt 4 2 1  
    1    Gustavo Kuerten 63 7 6 6
  13    Àlex Corretja 7 5 2 0
  10    Sébastien Grosjean 1 6 6 6  
3    Andre Agassi 6 1 1 3  
10    Sébastien Grosjean 62 4 4
  13    Àlex Corretja 7 6 6  
     Roger Federer 3 2 2
  13    Àlex Corretja 6 6 6  

Gra pojedyncza kobietEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Martina Hingis 6 6  
     Francesca Schiavone 1 4  
  1    Martina Hingis 4 3  
  4    Jennifer Capriati 6 6  
4    Jennifer Capriati 6 5 6
  6    Serena Williams 2 7 2  
    4    Jennifer Capriati 1 6 12
  12    Kim Clijsters 6 4 10
  12    Kim Clijsters 6 6  
Q    Petra Mandula 1 3  
12    Kim Clijsters 2 7 6
  14    J. Henin-Hardenne 6 5 3  
     Lina Krasnorucka 1 2
  14    J. Henin-Hardenne 6 6  

Gra podwójna mężczyznEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Jonas Björkman
   Todd Woodbridge
4 6 1  
11    Michael Hill
   Jeff Tarango
6 3 6  
  11    Michael Hill
   Jeff Tarango
3 6 4  
       Mahesh Bhupathi
   Leander Paes
6 3 6  
     Mahesh Bhupathi
   Leander Paes
7 6
       Tomáš Cibulec
   Leoš Friedl
5 4  
         Mahesh Bhupathi
   Leander Paes
7 6
  13    Petr Pála
   Pavel Vízner
65 3
       Nicklas Kulti
   Michaël Llodra
3 66  
13    Petr Pála
   Pavel Vízner
6 7  
13    Petr Pála
   Pavel Vízner
7 6
  WC    Arnaud Clément
   Nicolas Escudé
5 4  
     Lucas Arnold Ker
   Cyril Suk
65 2
  WC    Arnaud Clément
   Nicolas Escudé
7 6  

Gra podwójna kobietEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Lisa Raymond
   Rennae Stubbs
7 66 6  
     Sandrine Testud
   Roberta Vinci
5 7 4  
  1    Lisa Raymond
   Rennae Stubbs
5 2  
  16    Jelena Dokić
   Conchita Martínez
7 6  
16    Jelena Dokić
   Conchita Martínez
6 6
  8    Nicole Arendt
   Caroline Vis
3 4  
    16    Jelena Dokić
   Conchita Martínez
2 1
  2    V. Ruano Pascual
   Paola Suárez
6 6
       J. Henin-Hardenne
   Ołena Tatarkowa
3 7 11  
4    Kimberly Po
   Nathalie Tauziat
6 5 9  
     J. Henin-Hardenne
   Ołena Tatarkowa
2 0
  2    V. Ruano Pascual
   Paola Suárez
6 6  
10    Anke Huber
   Barbara Schett
6 2 3
  2    V. Ruano Pascual
   Paola Suárez
3 6 6  

Gra mieszanaEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Rennae Stubbs
   Todd Woodbridge
65 6 1  
     Janette Husárová
   Petr Pála
7 2 6  
       Janette Husárová
   Petr Pála
7 3 1  
       V. Ruano Pascual
   Tomás Carbonell
65 6 6  
     V. Ruano Pascual
   Tomás Carbonell
6 3 7
       Karina Habšudová
   David Rikl
3 6 5  
         V. Ruano Pascual
   Tomás Carbonell
7 6
       Paola Suárez
   Jaime Oncins
5 3
       Lisa Raymond
   Leander Paes
5 1  
     Paola Suárez
   Jaime Oncins
7 6  
     Paola Suárez
   Jaime Oncins
7 4 6
       Jelena Lichowcewa
   Mahesh Bhupathi
5 6 2  
WC    Alexandra Fusai
   Jérôme Golmard
3 4
       Jelena Lichowcewa
   Mahesh Bhupathi
6 6  

Turnieje juniorskieEdytuj

Gra pojedyncza chłopcówEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Janko Tipsarević 4 2  
6    Carlos Cuadrado 6 6  
  6    Carlos Cuadrado 7 6  
  5    Alejandro Falla 5 3  
     Adrian Cruciat 2 6 3
  5    Alejandro Falla 6 4 6  
    6    Carlos Cuadrado 6 6
  7    Brian Dabul 1 0
  7    Brian Dabul 6 6  
14    Florian Mayer 0 2  
7    Brian Dabul 6 6
  WC    Al-Amin Wahhab 4 1  
WC    Al-Amin Wahhab 6 6
       Jordan Kanew 4 2  

Gra pojedyncza dziewczątEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  14    Ľubomíra Kurhajcová 2 5  
5    Claudine Schaul 6 7  
  5    Claudine Schaul 64 3  
  6    Swietłana Kuzniecowa 7 6  
16    Virág Németh 7 1 1
  6    Swietłana Kuzniecowa 63 6 6  
    6    Swietłana Kuzniecowa 3 6 2
  4    Kaia Kanepi 6 1 6
       Myriam Casanova 0 1  
4    Kaia Kanepi 6 6  
4    Kaia Kanepi 6 6
  7    Ashley Harkleroad 1 3  
7    Ashley Harkleroad 2 6 9
  13    Wiera Zwonariowa 6 4 7  

Gra podwójna chłopcówEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
       Markus Bayer
   Philipp Petzschner
6 7  
     Frank Dancevic
   Giovanni Lapentti
2 64  
       Markus Bayer
   Philipp Petzschner
w  
  WC    Carlos Cuadrado
   Fernando Verdasco
 
WC    Carlos Cuadrado
   Fernando Verdasco
6 6
       Bastian Grönefeld
   Florian Mayer
2 2  
         Markus Bayer
   Philipp Petzschner
6 5 4
       Alejandro Falla
   Carlos Salamanca
3 7 6
       Jonathan Chu
   Matija Zgaga
6 5 4  
     Alejandro Falla
   Carlos Salamanca
3 7 6  
     Alejandro Falla
   Carlos Salamanca
6 3 6
  2    Brian Dabul
   Marcel Felder
2 6 3  
     Joshua Cohen
   Raphael Durek
4 4
  2    Brian Dabul
   Marcel Felder
6 6  

Gra podwójna dziewczątEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Petra Cetkovská
   Renata Voráčová
3 6 9  
     Chuang Chia-jung
   Hsieh Su-wei
6 3 7  
  1    Petra Cetkovská
   Renata Voráčová
6 6  
       M. Torres Sandoval
   Angelique Widjaja
2 4  
     M. Torres Sandoval
   Angelique Widjaja
6 6
       Daniela Alvarez
   Ana Lucia Migliarini
2 0  
    1    Petra Cetkovská
   Renata Voráčová
6 3 6
       Neyssa Étienne
   Annette Kolb
3 6 3
       Ashley Harkleroad
   Scarlett Werner
2 6 3  
     Eva Birnerová
   B. Záhlavová-Strýcová
6 3 6  
     Eva Birnerová
   B. Záhlavová-Strýcová
2 0
       Neyssa Étienne
   Annette Kolb
6 6  
     Neyssa Étienne
   Annette Kolb
w
  2    Gisela Dulko
   Anikó Kapros
 

BibliografiaEdytuj