Otwórz menu główne

Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda

(Przekierowano z Criterium Asów)

Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda – turniej żużlowy rozgrywany w Bydgoszczy, od 1982 tradycyjnie otwierający sezon żużlowy w Polsce.

Inicjatorem tej imprezy była redakcja Gazety Pomorskiej, która jest fundatorem przechodniej nagrody (koła żużlowego z wplecioną stroną tytułową gazety). Turniej ten nawiązuje do Criterium Asów rozgrywanego w Bydgoszczy w latach 1951-1960. Od roku 1986 impreza ta nosi imię Mieczysława Połukarda, tragiczne zmarłego na bydgoskim stadionie w 1985 roku.

Największa gwiazdą rozegranych dotąd turniejów był Tomasz Gollob, który zwyciężał w tej imprezie aż 14-krotnie (w tym 9 razy z rzędu) w latach 1990-1998, 2000-2003 i 2008. Jego passę zwycięstw przerwał Roman Jankowski z Unii Leszno – trzykrotny zwycięzca tej imprezy (z lat 1986, 1989 i 1999). Po dwa zwycięstwa mają Andrzej Huszcza (1983-1984), Wojciech Żabiałowicz (1985, 1987), Norweg z polskim obywatelstwem Rune Holta, reprezentujący barwy Włókniarza Częstochowa (2004 i 2005), a także Rosjanin Emil Sajfutdinow (2010) i (2011). Po jednym zwycięstwie mają reprezentanci gospodarzy Marek Ziarnik (1982), Ryszard Dołomisiewicz (1988), a także reprezentant Częstochowy Sebastian Ułamek (2006), Słoweniec Matej Ferjan (2007), Andreas Jonsson (2008) oraz Australijczyk Darcy Ward (2012).

Jedynym zawodnikiem, któremu udało się wygrać turniej z kompletem pięciu zwycięstw biegowych (15 punktów) jest Tomasz Gollob – dokonał tej sztuki 10 razy (mając dwie czteroletnie serie bez biegowej porażki) w latach 1990, 1992, 1994-97, 2000-03. W 1986 Roman Jankowski także nie doznał goryczy porażki, jednak tamten turniej przerwano po 12 biegach i zgromadził on w trzech biegach 9 punktów.

Turniej jest rozgrywany według tabeli biegowej.

W 2013 Kryterium Asów po raz pierwszy od 1982 się nie odbył. Powodem była przedłużająca się zima, która uniemożliwiła zorganizowanie tych zawodów. Ostatnio się nie odbywa z przyczyn finansowych (nie uzbierano odpowiedniej kwoty), a także problemów organizacyjnych.

Criterium Asów (1951-1960)Edytuj

Kryterium Asów (od 1982 – do dziś)Edytuj

WynikiEdytuj

(1-10) 1982-1991Edytuj

Nr Turnieju Data 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1
wyniki
28 marca 1982 Marek Ziarnik
Polonia Bydgoszcz
Piotr Pyszny
ROW Rybnik
Bolesław Proch
Polonia Bydgoszcz
2
wyniki
27 marca 1983 Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
Roman Jankowski
Unia Leszno
Bolesław Proch
Polonia Bydgoszcz
3
wyniki
25 marca 1984 Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
Bolesław Proch
Polonia Bydgoszcz
Edward Jancarz
Stal Gorzów Wielkopolski
4
wyniki
24 marca 1985 Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
Leonard Raba
Kolejarz Opole
5
wyniki
23 marca 1986 Roman Jankowski
Unia Leszno
Grzegorz Dzikowski
Wybrzeże Gdańsk
Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
6
wyniki
29 marca 1987 Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
Eugeniusz Błaszak
Unia Tarnów
Ryszard Dołomisiewicz
Polonia Bydgoszcz
7
wyniki
27 marca 1988 Ryszard Dołomisiewicz
Polonia Bydgoszcz
Eugeniusz Skupień
ROW Rybnik
Sławomir Drabik
Włókniarz Częstochowa
8
wyniki
19 marca 1989 Roman Jankowski
Unia Leszno
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
Ryszard Franczyszyn
Stal Gorzów Wielkopolski
9
wyniki
25 marca 1990 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
Antoni Skupień
ROW Rybnik
10
wyniki
24 marca 1991 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jan Krzystyniak
Stal Rzeszów
Andrzej Huszcza
Morawski Zielona Góra

(11-20) 1992-2001Edytuj

Nr Turnieju Data 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
11
wyniki
22 marca 1992 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jan Krzystyniak
Stal Rzeszów
Roman Jankowski
Unia Leszno
12
wyniki
21 marca 1993 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Andrzej Huszcza
Morawski Zielona Góra
Robert Sawina
Apator Toruń
13
wyniki
27 marca 1994 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jacek Gollob
Polonia Bydgoszcz
  Joe Screen
Włókniarz Częstochowa
14
wyniki
26 marca 1995 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
  Václav Milík
bez klubu w Polsce
Jacek Gomólski
Start Gniezno
15
wyniki
4 kwietnia 1996 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
Sebastian Ułamek
Włókniarz Częstochowa
16
wyniki
23 marca 1997 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Jacek Gollob
Polonia Bydgoszcz
Sławomir Drabik
Włókniarz Częstochowa
17
wyniki
29 marca 1998 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Piotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
Robert Sawina
Start Gniezno
18
wyniki
28 marca 1999 Roman Jankowski
Unia Leszno
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Robert Sawina
Start Gniezno
19
wyniki
26 marca 2000 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Robert Sawina
WTS Wrocław
Piotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
20
wyniki
31 marca 2001 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Piotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
Krzysztof Cegielski
Wybrzeże Gdańsk

(21-30) 2002-2011Edytuj

Nr Turnieju Data 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
21
wyniki
26 marca 2002 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Piotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
Grzegorz Walasek
Włókniarz Częstochowa
22
wyniki
28 marca 2003 Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Wiesław Jaguś
Apator Toruń
Jacek Gollob
Polonia Bydgoszcz
23
wyniki
21 marca 2004     Rune Holta
Włókniarz Częstochowa
Wiesław Jaguś
Apator Toruń
Tomasz Bajerski
Apator Toruń
24
wyniki
28 marca 2005     Rune Holta
Włókniarz Częstochowa
Wiesław Jaguś
Apator Toruń
Mariusz Staszewski
ZKŻ Zielona Góra
25
wyniki
2 kwietnia 2006 Sebastian Ułamek
Włókniarz Częstochowa
Robert Kościecha
Polonia Bydgoszcz
Krzysztof Buczkowski
Polonia Bydgoszcz
26
wyniki
1 kwietnia 2007   Matej Ferjan
Stal Gorzów Wielkopolski
Wiesław Jaguś
Apator Toruń
Michał Szczepaniak
Polonia Bydgoszcz
27
wyniki
30 marca 2008 Tomasz Gollob
Stal Gorzów Wielkopolski
  Emil Sajfutdinow
Polonia Bydgoszcz
Tomasz Chrzanowski
Wybrzeże Gdańsk
28
wyniki
29 marca 2009   Andreas Jonsson
Polonia Bydgoszcz
Piotr Protasiewicz
ZKŻ Zielona Góra
  Emil Sajfutdinow
Polonia Bydgoszcz
29
wyniki
28 marca 2010   Emil Sajfutdinow
Polonia Bydgoszcz
  Antonio Lindbäck
Polonia Bydgoszcz
  Magnus Zetterström
GKS Lotos Wybrzeże Gdańsk
30
wyniki
27 marca 2011   Emil Sajfutdinow
Polonia Bydgoszcz
Tomasz Gollob
Stal Gorzów Wielkopolski
  Nicki Pedersen
Stal Gorzów Wielkopolski

(od 31) 2012-Edytuj

Nr Turnieju Data 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
31
wyniki
1 kwietnia 2012[1]   Darcy Ward
Unibax Toruń
Maciej Janowski
Unia Tarnów
Robert Kościecha
Polonia Bydgoszcz

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj