Memoriał Alfreda Smoczyka

Memoriał Alfreda Smoczyka – turniej żużlowy poświęcony pamięci tragicznie zmarłego żużlowca Alfreda Smoczyka. Zawody organizowane są przez Unię Leszno od 1951 roku. Z powodu pandemii COVID-19 w latach 2020–2021 nie rozegrano oddzielnych turniejów memoriałowych – były nimi finały indywidualnych mistrzostw Polski.

Lista zwycięzców edytuj

Edycja Rok 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1 1951 → wyniki Stanisław Glapiak
Unia Leszno
Bolesław Bonin
Gwardia Bydgoszcz
Janusz Suchecki
CWKS Warszawa
2 1952 → wyniki Marian Kuśnierek
Unia Leszno
Tadeusz Fijałkowski
Budowlani Warszawa
Stanisław Glapiak
Unia Leszno
3 1953 → wyniki Bolesław Bonin
Gwardia Warszawa
Tadeusz Fijałkowski
Budowlani Warszawa
Florian Kapała
Kolejarz Rawicz
4 1954 → wyniki Andrzej Krzesiński
Unia Leszno
Janusz Suchecki
Budowlani Warszawa
Włodzimierz Szwendrowski
Ogniwo Łódź
5 1955 → wyniki Edward Kupczyński
Sparta Wrocław
Włodzimierz Szwendrowski
Sparta Łódź
Florian Kapała
Kolejarz Rawicz
6 1956 → wyniki Florian Kapała
Kolejarz Rawicz
Stanisław Tkocz
Górnik Rybnik
Edward Kupczyński
Sparta Wrocław
7 1957 → wyniki Henryk Żyto
Unia Leszno
Zdzisław Waliński
Unia Leszno
Joachim Maj
Górnik Rybnik
8 1958 → wyniki Henryk Żyto
Unia Leszno
Zdzisław Waliński
Unia Leszno
Edward Kupczyński
Sparta Wrocław
9 1959 → wyniki Henryk Żyto
Unia Leszno
Kazimierz Bentke
Ostrovia Ostrów Wielkopolski
Joachim Maj
Górnik Rybnik
10 1960 → wyniki Norbert Świtała
Polonia Bydgoszcz
Mieczysław Połukard
Polonia Bydgoszcz
Jan Kusiak
Unia Leszno
11 1961 → wyniki Zdzisław Waliński
Unia Leszno
Jan Malinowski
Stal Rzeszów
Marian Kaiser
Legia Gdańsk
12 1962 → wyniki Henryk Żyto
Unia Leszno
Paweł Waloszek
Śląsk Świętochłowice
Mieczysław Połukard
Polonia Bydgoszcz
13 1963 → wyniki Henryk Żyto
Unia Leszno
Kazimierz Bentke
Unia Leszno
Antoni Woryna
Górnik Rybnik
14 1964 → wyniki Henryk Żyto
Unia Leszno
Kazimierz Bentke
Unia Leszno
Paweł Waloszek
Śląsk Świętochłowice
15 1965 → wyniki Jan Mucha
Śląsk Świętochłowice
Kazimierz Bentke
Unia Leszno
Marian Kaiser
Wybrzeże Gdańsk
16 1966 → wyniki Zygfryd Friedek
Kolejarz Opole
Zdzisław Waliński
Unia Leszno
Stanisław Skowron
Kolejarz Opole
17 1967 → wyniki Henryk Glücklich
Polonia Bydgoszcz
Kazimierz Bentke
Unia Leszno
Jan Kusiak
Unia Leszno
18 1968 → wyniki Jerzy Kowalski
Unia Leszno
Zbigniew Jąder
Unia Leszno
Kazimierz Bentke
Unia Leszno
19 1969 → wyniki Zdzisław Dobrucki
Unia Leszno
Henryk Glücklich
Polonia Bydgoszcz
Jerzy Kowalski
Unia Leszno
20 1970 → wyniki Andrzej Wyglenda
ROW Rybnik
Zdzisław Dobrucki
Unia Leszno
Józef Jarmuła
Śląsk Świętochłowice
21 1971 → wyniki Zdzisław Dobrucki
Unia Leszno
Jerzy Szczakiel
Kolejarz Opole
Zbigniew Jąder
Unia Leszno
22 1972 → wyniki Zenon Plech
Stal Gorzów Wielkopolski
Marek Cieślak
Włókniarz Częstochowa
Bernard Jąder
Unia Leszno
23 1973 → wyniki Bernard Jąder
Unia Leszno
Zenon Plech
Stal Gorzów Wielkopolski
Zbigniew Jąder
Unia Leszno
24 1974 → wyniki Zbigniew Jąder
Unia Leszno
Zdzisław Dobrucki
Unia Leszno
Paweł Waloszek
Śląsk Świętochłowice
25 1975 → wyniki Jerzy Rembas
Stal Gorzów Wielkopolski
Mariusz Okoniewski
Unia Leszno
  Władimir Paznikow
Związek Radziecki
26 1976 → wyniki Zdzisław Dobrucki
Unia Leszno
Bernard Jąder
Unia Leszno
Roman Jankowski
Unia Leszno
27 1977 → wyniki Bogusław Nowak
Stal Gorzów Wielkopolski
Bernard Jąder
Unia Leszno
Jerzy Rembas
Stal Gorzów Wielkopolski
28 1978 → wyniki Zenon Plech
Wybrzeże Gdańsk
Bolesław Proch
Stal Gorzów Wielkopolski
Ryszard Fabiszewski
Stal Gorzów Wielkopolski
29 1979 → wyniki Zenon Plech
Wybrzeże Gdańsk
Piotr Pyszny
ROW Rybnik
Bernard Jąder
Unia Leszno
30 1980 → wyniki Robert Słaboń
Sparta Wrocław
Włodzimierz Heliński
Unia Leszno
Marek Kępa
Motor Lublin
31 1981 → wyniki Leonard Raba
Kolejarz Opole
Alfred Siekierka
Kolejarz Opole
Jan Ząbik
Apator Toruń
32 1982 → wyniki Roman Jankowski
Unia Leszno
Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
Włodzimierz Heliński
Unia Leszno
33 1983 → wyniki Roman Jankowski
Unia Leszno
Jerzy Rembas
Stal Gorzów Wielkopolski
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
34 1984 → wyniki Leonard Raba
Kolejarz Opole
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
35 1985 → wyniki Jerzy Rembas
Stal Gorzów Wielkopolski
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
36 1986 → wyniki Roman Jankowski
Unia Leszno
Wojciech Żabiałowicz
Apator Toruń
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
37 1987 → wyniki Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
  Lubomír Jedek
Czechosłowacja
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
38 1988 → wyniki Jan Krzystyniak
Unia Leszno
Andrzej Huszcza
Falubaz Zielona Góra
Roman Jankowski
Unia Leszno
39 1989 → wyniki Jan Krzystyniak
Stal Rzeszów
Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
Krzysztof Okupski
Stal Gorzów Wielkopolski
40 1990 → wyniki Zenon Kasprzak
Unia Leszno
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Roman Jankowski
Unia Leszno
41 1991 → wyniki Piotr Świst
Stal Gorzów Wielkopolski
Piotr Pawlicki
Unia Leszno
Jarosław Szymkowiak
Morawski Zielona Góra
42 1992 → wyniki Jarosław Szymkowiak
Morawski Zielona Góra
Jacek Rempała
Unia Tarnów
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
43 1993 → wyniki   Greg Hancock
Unia Leszno
Zenon Kasprzak
Unia Leszno
Jacek Krzyżaniak
Apator Toruń
44 1994 → wyniki Rafał Dobrucki
Polonia Piła
  Rif Saitgariejew
Iskra Ostrów Wielkopolski
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
45 1995 → wyniki Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Adam Łabędzki
Unia Leszno
Rafał Dobrucki
Polonia Piła
46 1996 → wyniki Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Rafał Dobrucki
Polonia Piła
Adam Skórnicki
Unia Leszno
47 1997 → wyniki Roman Jankowski
Unia Leszno
Rafał Dobrucki
Polonia Piła
Damian Baliński
Unia Leszno
48 1998 → wyniki Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
  Hans Nielsen
Polonia Piła
Piotr Świst
Stal Rzeszów
49 1999 → wyniki Roman Jankowski
Unia Leszno
Tomasz Gollob
Polonia Bydgoszcz
Robert Sawina
Start Gniezno
50 2000 → wyniki   Leigh Adams
Unia Leszno
Piotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
  Antonín Kasper
Start Gniezno
51 2001 → wyniki Sebastian Ułamek
WTS Wrocław
Piotr Protasiewicz
Polonia Bydgoszcz
  Tony Rickardsson
Apator Toruń
52 2002 → wyniki Jacek Rempała
Unia Leszno
Damian Baliński
Unia Leszno
Rafał Dobrucki
Polonia Piła
53 2003 → wyniki Sławomir Drabik
WTS Wrocław
Krzysztof Kasprzak
Unia Leszno
Damian Baliński
Unia Leszno
54 2004 → wyniki Krzysztof Kasprzak
Unia Leszno
Jarosław Hampel
WTS Wrocław
Piotr Protasiewicz
Apator Toruń
55 2005 → wyniki Damian Baliński
Unia Leszno
Marcin Rempała
Unia Tarnów
Robert Miśkowiak
WTS Wrocław
56 2006 → wyniki   Hans Andersen
WTS Wrocław
Krzysztof Kasprzak
Unia Leszno
Damian Baliński
Unia Leszno
57 2007 → wyniki Jarosław Hampel
Unia Leszno
  Fredrik Lindgren
ZKŻ Zielona Góra
Piotr Świderski
ZKŻ Zielona Góra
58 2008 → wyniki   Leigh Adams
Unia Leszno
Jarosław Hampel
Unia Leszno
Rafał Dobrucki
ZKŻ Zielona Góra
59 2009 → wyniki   Ryan Sullivan
Unibax Toruń
Jarosław Hampel
Unia Leszno
Damian Baliński
Unia Leszno
60 2010 → wyniki Jarosław Hampel
Unia Leszno
Janusz Kołodziej
Unia Leszno
  Nicki Pedersen
Stal Gorzów Wielkopolski
61 2011 → wyniki Janusz Kołodziej
Unia Leszno
Jarosław Hampel
Unia Leszno
Adrian Miedziński
Apator Toruń
62 2012 → wyniki   Emil Sajfutdinow
Polonia Bydgoszcz
Jarosław Hampel
Unia Leszno
Piotr Protasiewicz
Falubaz Zielona Góra
63 2013 → wyniki Janusz Kołodziej
Unia Tarnów
Jarosław Hampel
Falubaz Zielona Góra
Piotr Świderski
Start Gniezno
64 2014 → wyniki Piotr Świderski
Stal Gorzów Wielkopolski
Piotr Protasiewicz
Falubaz Zielona Góra
Przemysław Pawlicki
Unia Leszno
65 2015 → wyniki Patryk Dudek
Falubaz Zielona Góra
Tobiasz Musielak
Unia Leszno
Bartosz Smektała
Unia Leszno
66 2016 → wyniki Piotr Protasiewicz
Falubaz Zielona Góra
Patryk Dudek
Falubaz Zielona Góra
  Rohan Tungate
Orzeł Łódź
67 2017 → wyniki Janusz Kołodziej
Unia Leszno
  Mikkel Michelsen
Unia Tarnów
Bartosz Smektała
Unia Leszno
68 2018 → wyniki Przemysław Pawlicki
GKM Grudziądz
  Brady Kurtz
Unia Leszno
Dominik Kubera
Unia Leszno
69 2019 → wyniki   Emil Sajfutdinow
Unia Leszno
Jarosław Hampel
Unia Leszno
Bartosz Smektała
Unia Leszno
70[a] 2020 → wyniki Maciej Janowski
WTS Wrocław
Bartosz Zmarzlik
Stal Gorzów Wielkopolski
Szymon Woźniak
Stal Gorzów Wielkopolski
71[b] 2021 → wyniki Bartosz Zmarzlik
Stal Gorzów Wielkopolski
Maciej Janowski
WTS Wrocław
Janusz Kołodziej
Unia Leszno
72 2022 → wyniki[1] Bartosz Smektała
Włókniarz Częstochowa
  Jason Doyle
Unia Leszno
Janusz Kołodziej
Unia Leszno
73 2023 → wyniki[2] Bartosz Smektała
Unia Leszno
Przemysław Pawlicki
Falubaz Zielona Góra
  Jaimon Lidsey
Unia Leszno

Uwagi edytuj

  1. Zawody rozegrano jako finał indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu.
  2. Zawody rozegrano jako finał indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu.

Przypisy edytuj

Bibliografia edytuj