Otwórz menu główne

Grupy i oddziały kosmonautów

lista w projekcie Wikimedia
(Przekierowano z Grupy i oddziały astronautów)

Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.

Używane skróty w nazwach poszczególnych grup:

  • grupy NASA – amerykańscy astronauci Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA (ang. National Aeronautics and Space Administration),
  • grupy WWS – kosmonauci Sił Powietrznych Rosji i byłego ZSRR (ros. Военно-воздушные силы).
  • grupy IMBP – kosmonauci Państwowego Centrum Naukowego – Instytutu Problemów Medyczno-Biologicznych (ros. ГНЦ ИМБП – Государственный научный центр Институт медико-биологических проблем (ИМБП))
  • grupy USAF MOL – astronauci wybierani do wojskowego programu budowy załogowej stacji orbitalnej (ang. Manned Orbiting Laboratory) realizowanego w latach 60. XX w.


1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2009

1958Edytuj

1959Edytuj

9 kwietnia – Grupa NASA 1 (1959 NASA Group; Mercury Seven) – USA

Scott Carpenter, Gordon Cooper, John Glenn, Virgil Grissom, Walter Schirra, Alan Shepard oraz Deke Slayton

1960Edytuj

1962Edytuj

1963Edytuj

1964Edytuj

25 stycznia – Grupa WWS 2 uzupełnienie – ZSRR

Gieorgij Bieriegowoj

26 maja – Grupa kosmonautów przewidzianych do lotu na statku WoschodZSRR

Władimir Biendierow, Gieorgij Katys, Wasilij Łazariew, Boris Polakow, Aleksiej Sorokin, Boris Jegorow.

11 czerwca – Grupa kosmonautów przewidzianych do lotu na statku Woschod – uzupełnienie ZSRR

Konstantin Fieoktistow

1965Edytuj

1966Edytuj

1967Edytuj

1968Edytuj

27 maja – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 2ZSRR

Władimir Fartusznyj, Walerij Jazdowski, Wiktor Pacajew.

1969Edytuj

1970Edytuj

1971Edytuj

25 lutego – Grupa 1971 NaukowcyZSRR

Gurgen Iwanjan

1972Edytuj

22 marca – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 3ZSRR

Borys Andriejew, Walentin Lebiediew, Jurij Ponomariow.

22 marca – Grupa IMBP 1ZSRR

Gieorgij Maczynskij, Walerij Polakow, Lew Smiriennyj.

22 marca – Kosmonauci-badacze OKB Czełomieja grupa 1ZSRR

Walerij Makruszyn.

1973Edytuj

27 marca – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 4ZSRR

Władimir Aksjonow, Aleksandr Iwanczenkow, Giennadij Striekałow, Walerij Riumin.

27 marca – Kosmonauci-badacze OKB Czełomieja grupa 2

Dmitrij Jujukow.

1974Edytuj

1 stycznia – Grupa FizycyZSRR

Zyjadin Abuzjarow.

1976Edytuj

1977Edytuj

1 stycznia – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 4 – uzupełnienie – ZSRR

Konstantin Fieoktistow.

22 grudnia – Grupa ESA 1Europejska Agencja Kosmiczna

Ulf Merbold, Claude Nicollier, Wubbo Johannes Ockels, Franco Malerba.

1978Edytuj

16 stycznia – Grupa NASA 8 (1978 NASA Group) – USA

Guion Bluford, Daniel Brandenstein, James Buchli, Michael Coats, Richard Covey, John Creighton, John Fabian, Anna Fisher, Dale Gardner, Robert Gibson, Frederick Gregory, David Griggs, Terry Hart, Frederick Hauck, Steven Hawley, Jeffrey Hoffman, Shannon Lucid, Jon McBride, Ronald McNair, Richard Mullane, Steven Nagel, George Nelson, Ellison Onizuka, Judith Resnik, Sally Ride, Francis Scobee, Margaret Rhea Seddon, Brewster Shaw, Loren Shriver, Robert Lee Stewart, Kathryn D. Sullivan, Norman Thagard, James van Hoften, David Walker, Donald Williams,

1 marca – Grupa Interkosmos 1Bułgaria, Kuba, Mongolia, Rumunia, Węgry treningi w ZSRR

Gieorgi Iwanow, Aleksandr P. Aleksandrow, Arnaldo Tamayo Méndez, José Armando López Falcon, Dżügderdemidijn Gürragczaa, Majdardżawyn Ganzorig, Dumitru Prunariu, Dumitru Dediu, Bertalan Farkas, Béla Magyari.

18 maja – Grupa Spacelab 1USA/ESAHolandia, Włochy, Niemcy

Byron Lichtenberg, Michael Lampton, Ulf Merbold, Claude Nicollier, Wubbo Ockels.

23 maja – Grupa WWS 7ZSRR

Nikołaj Griekow, Aleksandr Wiktorienko.

9 sierpnia – Grupa Spacelab 2USA/ESA

Loren Acton, John-David F. Bartoe, Dianne Prinz, George Simon.

1 grudnia – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 5ZSRR

Aleksandr P. Aleksandrow, Aleksandr Bałandin, Aleksandr Ławiejkin, Musa Manarow, Wiktor Sawinych, Aleksandr Sieriebrow, Władimir Sołowjow.

1 grudnia – Grupa BOR 1ZSRR – testy wahadłowca Buran w atmosferze

Iwan Baczurin, Aleksiej Borodin, Wiktor Czyrkin, Władimir Mosołow, Nail Sattarow, Anatolij Sokowych.

1 grudnia – Grupa Buran 1ZSRR

Oleg Kononienko, Anatolij Lewczenko, Rimantas Stankevičius, Aleksandr Szczukin, Igor Wołk.

1 grudnia – Kosmonauci-badacze OKB Czełomieja grupa 3ZSRR

Władimir Chatulow, Władimir Gieworkian, Aleksiej Grieczanik, Walerij Romanow.

1 grudnia – Grupa IMBP 2ZSRR

Gierman Arzamazow, Aleksandr Borodin, Michaił Potapow.

1979Edytuj

1980Edytuj

1981Edytuj

1982Edytuj

1983Edytuj

1984Edytuj

16 stycznia – Grupa NASA Specjaliści ładunku Spacelab 4 / SLS-1USA

Francis Gaffney, Millie Hughes-Fulford, Robert Phillips, William Williams.

15 lutego – Grupa Buran 3ZSRR

Wiktor Zabołotskij.

2 kwietnia – Grupa NASA Specjaliści ładunku piloci CNES dla STSFrancja

Patrick Baudry, Jean-Loup Chrétien.

29 maja – Grupa NASA 10 (1984 NASA Group) – USA

James Adamson, Ellen Baker, Mark N. Brown, Kenneth Cameron, Sonny Carter, John Casper, Frank Culbertson, Sidney Gutierrez, Blaine Hammond, Marsha Ivins, Mark Lee, David Low, Michael McCulley, William Shepherd, Kathryn Thornton, Charles Veach, James Wetherbee.

czerwiec – Grupa Specjaliści ładunku Skynet 2Wielka Brytania

Richard Farrimond.

czerwiec – Grupa NASA Specjaliści ładunku American Satellite CorporationUSA

Otto Hoernig.

13 czerwca – Grupa US Navy Obserwator cywilnyUSA

Paul Scully-Power, Robert Stevenson.

20 czerwca – Grupa Specjaliści ładunku ASTRO-1USA

Samuel Durrance, Kenneth Nordsieck, Ronald Parsie.

5 lipca – Grupa Specjaliści ładunku Hughes Communication Inc.USA

Louis Butterworth, Steven Cunningham, Gregory Jarvis, John Konrad.

wrzesień – Grupa Specjaliści ładunku INSATIndie

Nagapathi Bhat, Paramaswaran Radhakrishnan.

9 listopada – Grupa Specjaliści ładunku Obserwator z Kongresu USAUSA

Edwin Jacob „Jack” Garn (senator), Clarence William „Bill” Nelson (kongresmen).

1 grudnia Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 7ZSRR

Siergiej Jemieljanow, Aleksandr Kaleri.

1985Edytuj

15 lutego – Grupa Buran 4ZSRR

Siergiej Trieswiatskij, Jurij Szeffer.

marzec – Grupa Specjalista ładunku inżynier McDonnell DouglasUSA

Robert Wood.

8 kwietnia – Grupa Specjaliści ładunku RCA Astro ElectronicsUSA

Robert Cenker, Gerard Magilton.

kwiecień – Grupa Specjaliści ładunku z Arabii SaudyjskiejArabia Saudyjska

Abdul Moshen Hamad Al.-Bassam, Sultan ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud.

czerwiec – Grupa Specjaliści ładunku z MeksykuMeksyk

Rodolfo Neri Vela, Ricardo Peralta y Fabi.

4 czerwca – Grupa NASA 11 (1985 NASA Group) – USA

Jerome Apt: Michael Baker, Robert Cabana, Brian Duffy, Charles Gemar, Linda Godwin, Terence Henricks, Richard Hieb, Tamara Jernigan, Carl Meade, Stephen Oswald, Stephen Thorne, Pierre Thuot.

1 lipca – Grupa Specjaliści ładunku Nauczyciel w kosmosieUSA

Christa McAuliffe, Barbara Morgan.

19 lipca – Grupa Specjaliści ładunku z IndonezjiIndonezja

Taufik Akbar, Pratiwi Pujilestari Sudarmono.

1 sierpnia – Grupa NASDA 1Japonia

Takao Doi, Mamoru Mōri, Chiaki Mukai

1 sierpnia – Grupa DoD MSE - 3 (Manned Spaceflight Engineer) – USA

Joseph Caretto Jr., Robert Crombie, Frank DeArmond, David Staib Jr., Theresa Stevens-Tittle.

sierpień – Grupa Specjaliści ładunku Spacelab JUSA/Japonia

Stanley Koszelak (USA), Takao Doi, Mamoru Mōri, Chiaki Mukai.

2 września Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 8ZSRR

Siergiej Krikalow, Andriej Zajcew.

2 września – Grupa BOR 2ZSRR – testy wahadłowca Buran w atmosferze

Anatolij Arcebarski, Wiktor Afanasjew, Giennadij Manakow.

2 września – Grupa IMBP 4ZSRR

Jurij Stiepanow.

9 września – CNES 2Francja

Claudie André-Deshays, Jean-François Clervoy, Jean-Jacques Favier, Jean-Pierre Haigneré, Frédéric Patat, Michel Tognini, Michel Viso.

13 września – Grupa DoD ObserwatorUSA

Edward Aldridge, Lawrence Skantze

30 września – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 3 (Syria, trening w ZSRR)

Munir Habib, Mohammed Fares.

listopad – Grupa USAF Air Weather Service Officer 1USA

Grant Aufderhaar, Fred Lewis, Ronald Townsend.

27 grudnia – Grupa Specjaliści ładunku EOM / ATLASUSA

Charles Chappell, Dirk Frimout (Belgia), Michael Lampton, Byron Lichtenberg.

1986Edytuj

1987Edytuj

1988Edytuj

1989Edytuj

1990Edytuj

1991Edytuj

1992Edytuj

3 marca Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 11Rosja

Aleksandr Łazutkin, Siergiej Treszczow, Pawieł Winogradow.

31 marca – Grupa NASA 14 (1992 NASA Group) – USA

Daniel Barry, Charles Brady, Catherine Coleman, Michael Gernhardt, John Grunsfeld, Scott Horowitz, Brent Jett, Kevin Kregel, Wendy Lawrence, Jerry Linenger, Richard Linnehan, Michael Lopez-Alegria, Scott Parazynski, Kent Rominger, Winston Scott, Steven Smith, Joseph Tanner, Andrew S. W. Thomas, Mary Weber.

Specjaliści misji z innych krajów: Marc Garneau (Kanada), Chris Hadfield (Kanada), Maurizio Cheli (Włochy), Jean-François Clervoy (Francja), Kōichi Wakata (Japonia).

8 kwietnia – Grupa test pilotów GKNII 3 uzupełnienie – Rosja

Aleksandr Puczkow, Aleksandr Jabłoncew.

28 kwietnia – 1985 Grupa NASDA 2Japonia

Kōichi Wakata

15 maja – Grupa ESA 2Europejska Agencja Kosmiczna

Maurizio Cheli (Włochy), Jean-François Clervoy (Francja), Pedro Duque (Hiszpania), Christer Fuglesang (Szwecja), Marianne Merchez (Belgia), Thomas Reiter (Niemcy).

15 maja – Grupa komercyjna - ESA – trening w Rosji

Pedro Duque (Hiszpania), Christer Fuglesang (Szwecja), Thomas Reiter (Niemcy).

9 czerwca – Grupa Kanadyjska Agencja Kosmiczna - 2Kanada

Chris Hadfield, Michael McKay, Julie Payette, Dafydd Williams.

30 września – Grupa NASA Specjaliści ładunku kosmonauci CIS (WNP) – trening w USA

Siergiej Krikalow, Władimir Titow.

październik – Grupa komercyjna - Francja 2 – trening w Rosja

Claudie André-Deshays, Jean-Pierre Haigneré.

19 października – Grupa NASA Specjaliści ładunku IML-2 – trening w USA

Jean-Jacques Favier (Francja), Chiaki Mukai (Japonia).

1993Edytuj

30 stycznia – Grupa test pilotów GKNII 3 uzupełnienie – Rosja

Walerij Tokariew.

maj – Grupa NASA Specjaliści ładunku ASTRO-2USA

Samuel Durrance, Ronald Parsie, Scott Vangen.

1994Edytuj

1995Edytuj

maj – Grupa NASA Specjaliści ładunku LMSUSA

Pedro Duque (Hiszpania), Jean-Jacques Favier (Francja), Robert Thirsk (Kanada), Luca Urbani (Włochy).

29 maja – 1985 Grupa NASDA 3Japonia

Sōichi Noguchi

październik – Grupa komercyjna - Niemcy 2 – trening w Rosja

Reinhold Ewald, Hans Schlegel.

październik – Grupa komercyjna - Korea Południowa (Korean Broadcasting System) – trening w Rosji

Kim Cheol-min, Park Chan-wook.

1996Edytuj

1997Edytuj

1998Edytuj

styczeń – Grupa chińskich taikonautów Chiny grupa 1Chiny

Chen Quan, Deng Qingming, Fei Junlong, Jing Haipeng, Li Qinglong, Liu Boming, Liu Wang, Nie Haisheng, Pan Zhanchun, Wu Jie, Yang Liwei, Zhai Zhigang, Zhang Xiaoguang, Zhao Chuandong

16 stycznia – Grupa NASA Specjaliści ładunku misji STS 95USA

John Glenn, Chiaki Mukai.

24 lutego – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 14 uzupełnienie – Rosja

Michaił Kornijenko, Natalia Gromuszkina, Władimir Stiekłow.

23 marca – Grupa Specjaliści cudzoziemcy 7 (Słowacja, trening w Rosji)

Ivan Bella, Michal Fulier.

25 marca – Korpus astronautów Europejskiej Agencji KosmicznejESA

4 czerwca – Grupa NASA 17 (1998 NASA Group) – USA

Clayton Anderson, Lee Archambault, Tracy Caldwell, Gregory Chamitoff, Timothy Creamer, Christopher Ferguson, Michael Foreman, Michael Fossum, Kenneth Ham, Gregory Carl Johnson, Gregory Harold Johnson, Stanley Love, Leland Melvin, Barbara Morgan, William Oefelein, John Olivas, Nicholas Patrick, Alan Poindexter, Garrett Reisman, Patricia Robertson, Steven Swanson, Douglas Wheelock, Sunita Williams, Neil Woodward, George Zamka

Léopold Eyharts (Francja), Paolo Nespoli (Włochy), Marcos Pontes (Brazylia), Hans Schlegel (Niemcy), Bjarni Tryggvason (Kanada), Roberto Vittori (Włochy).

1 sierpnia – Grupa ESA 3Europejska Agencja Kosmiczna

Frank De Winne (Belgia), Andre Kuipers (Holandia).

2 września – Grupa WWS 12 uzupełnienie – Rosja

Jurij Szargin.

1999Edytuj

luty – listopad – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (uzupełnienia) – ESA

31 marca – Grupa JAXA/NASDA 4Japonia

Satoshi Furukawa, Akihiko Hoshide, Naoko Sumino (obecnie Yamazaki).

2000Edytuj

styczeń – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (uzupełnienia) – ESA

26 lipca – Grupa NASA 18 (2000 NASA Group) – USA

Dominic Antonelli, Michael Barratt, Robert Behnken, Eric Boe, Stephen Bowen, Benjamin Drew, Andrew Feustel, Kevin Ford, Ronald Garan, Michael Good, Douglas Hurley, Timothy Kopra, K. Megan McArthur, Karen Nyberg, Nicole Stott, Terry Virts, Barry Wilmore.

9 października – Grupa Kosmiczni turyści 1USA / Rosja

Dennis Tito (USA).

2001Edytuj

2002Edytuj

31 maja – Grupa Kosmiczni turyści 3USA / Rosja

James Bass

grudzień – Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (uzupełnienie) – ESA

2003Edytuj

2004Edytuj

14 kwietnia – Grupa Kosmiczni turyści 4USA / Rosja

Gregory Olsen (USA), Siergiej Kostienko (Rosja).

6 maja – Grupa NASA 19 (2004 NASA Group) – USA

Joseph Acaba, Richard Arnold, Randolph Bresnik, James Dutton, Christopher Cassidy, José Hernández, R. Shane Kimbrough, Thomas Marshburn, Dorothy Metcalf-Lindenburger, Robert Satcher, Shannon Walker.

Specjaliści misji z innych krajów: Satoshi Furukawa, Akihiko Hoshide, Naoko Sumino (obecnie Yamazaki) – wszyscy z Japonii.

2005Edytuj

  • Chiny zakomunikowały, że są w trakcie naboru kobiet do przyszłego lotu w kosmos.

2006Edytuj

28 marca – Grupa Kosmiczni turyści 5USA, Japonia / Rosja

Anousheh Ansari (USA), Daisuke Enomoto (Japonia) – od 4 kwietnia 2006.

30 marca – Piloci Virgin GalacticWielka Brytania

Steve Johnson, Alistair Hoy, David MacKay

4 września – Grupa kosmonautów z Malezji

Sheikh Muszaphar Shukor, Faiz Bin Khaleed

11 października – Grupa Inżynierowie Biura Konstrukcyjnego „Energia” – 16Rosja

Jelena Sierowa, Nikołaj Tichonow.

11 października – Grupa WWS 14Rosja

Aleksandr Misurkin, Oleg Nowicki, Aleksiej Owczynin, Maksim Ponomariew, Siergiej Ryżikow.

14 listopada – Grupa Kosmiczni turyści 6USA/Rosja

Charles Simonyi

25 grudnia – Grupa kosmonautów z Korei Południowej

Ko San, Yi So-yeon

2007Edytuj

2 kwietnia – Grupa Kosmiczni turyści 7USA/Rosja.

Richard Garriott

2009Edytuj

25 lutego – Grupa JAXA 5Japonia

Takuya Onishi, Kimiya Yui

13 maja – Grupa Kanadyjska Agencja Kosmiczna – 3 (CSA Group) – Kanada

Jeremy Hansen, David Saint-Jacques

20 maja – Grupa ESA-4ESA

Samantha Cristoforetti (Włochy), Alexander Gerst (Niemcy), Andreas Mogensen (Dania), Luca Parmitano (Włochy), Timothy Peake (Wielka Brytania), Thomas Pesquet (Francja)

29 czerwca – Grupa NASA 20 (2009 NASA Group) – USA

Piloci: Jack D. Fischer, Scott D. Tingle, Gregory R. (Reid) Wiseman Specjaliści misji: Serena M. Auñón, Jeanette J. Epps, Michael S. Hopkins, Kjell N. Lindgren, Kathleen (Kate) Rubins, Mark T. Vande Hei Międzynarodowi specjaliści misji: Jeremy Hansen (Kanada), Norishige Kanai (Japonia), Takuya Onishi (Japonia), David Saint-Jacques (Kanada), Kimiya Yui (Japonia)

8 września – Grupa JAXA 5 (uzupełnienie) – Japonia

Norishige Kanai