IV liga polska w piłce nożnej (2023/2024)

IV liga 2023/2024 – 16. edycja rozgrywek piątego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reorganizacji lig w 2008. Startować będą w nich drużyny grające w 17 grupach systemem kołowym.

IV liga 2023/2024
2022/2023 2024/2025
Szczegóły
Państwo

 Polska

Poziom ligowy

V

Zasady spadki i awansów

edytuj

IV liga jest szczeblem regionalnym, pośrednim między rozgrywkami grupowymi (III ligi) i okręgowymi (klasy okręgowej/V ligi).

Mistrzowie grup uzyskają awans do III ligi, z wyjątkiem mistrzów grup śląskich, które zagrają dwumecz barażowy o awans do III ligi. Spada z kolei od 2 do 6 drużyn do odpowiedniej grupy klasy okręgowej (w woj. małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim do V ligi), przy czym liczba ta może zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z lig wyższych. Ponadto, niektóre województwa organizują baraże o utrzymanie w IV lidze.

Grupa I (dolnośląska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. dolnośląskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa wschodnia
SŁW Słowianin Wolibórz 11
LDZ Lechia Dzierżoniów 2
ŻMI Piast Żmigród 3
MJO Moto Jelcz Oława 4
PŚW Polonia-Stal Świdnica 5
PNR Piast Nowa Ruda 6
BRS Barycz Sułów 72
grupa zachodnia
PŚŚ Polonia Środa Śląska 2
PRO Prochowiczanka Prochowice 3
LUB Łużyce Lubań 4
GZŁ Górnik Złotoryja 5
BBO BKS Bobrzanie Bolesławiec 7
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa III
ML2 Miedź II Legnica 16
CH2 Chrobry II Głogów 18
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa Jelenia Góra
KSŁ KS Łomnica 1
grupa Legnica
ISK Iskra Księginice 1
grupa Wałbrzych
GÓR Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 23
grupa Wrocław
ZEM Zenit Międzybórz 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Słowianin Wolibórz przegrał baraże o awans do III ligi z Karkonoszami Jelenia Góra.
  2. Ze względu na wycofanie się Apisu Jędrzychowice po zakończeniu sezonu z grupy dolnośląskiej zachód, utrzymanie uzyskała drużyna z najwyższej pozycji z obu grup dolnośląskich – Barycz Sułów[1].
  3. Zdrój Jedlina Zdrój zrezygnowała z awansu do IV ligi, w związku z czym awansował Górnik Nowe Miasto Wałbrzych[2].

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Miedź II Legnica (M) (A) 34 27 4 3 132 17 +115 85 Awans do III ligi
2 Słowianin Wolibórz 34 26 4 4 90 35 +55 82
3 Barycz Sułów 34 24 5 5 105 30 +75 77
4 Moto Jelcz Oława 34 24 4 6 95 35 +60 76
5 Piast Żmigród 34 20 7 7 73 35 +38 67
6 Łużyce Lubań 34 15 8 11 72 52 +20 53
7 Chrobry II Głogów 34 16 4 14 77 63 +14 52
8 Górnik Złotoryja 34 13 8 13 61 59 +2 47
9 Lechia Dzierżoniów 37 15 5 17 74 70 +4 50
10 Piast Nowa Ruda 34 13 7 14 45 54 −9 46
11 Prochowiczanka Prochowice 34 15 1 18 56 73 −17 46
12 Polonia-Stal Świdnica (B) 34 13 6 15 61 57 +4 45 Baraże o utrzymanie
13 Polonia Środa Śląska (B) 34 14 2 18 62 48 +14 44
14 Zenit Międzybórz (B) 34 11 6 17 51 68 −17 39
15 Iskra Księginice (B) 34 10 5 19 53 87 −34 35
16 Górnik Nowe Miasto Wałbrzych (S) 34 4 3 27 30 135 −105 15 Spadek do klasy okręgowej
17 KS Łomnica (S) 34 3 2 29 22 151 −129 11
18 BKS Bobrzanie Bolesławiec (S) 34 2 4 28 26 116 −90 10
Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa II (kujawsko-pomorska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. kujawsko-pomorskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
CHE Chemik Bydgoszcz 3
WDA Wda Świecie 4
CUI Cuiavia Inowrocław 5
TŁU Tłuchovia Tłuchowo 6
IKU Kujawianka Izbica Kujawska 7
PGM Pogoń Mogilno 8
SPB Sparta Brodnica 9
STP Start Pruszcz 10
PSE Pomorzanin Serock 11
PTO Pomorzanin Toruń 12
RYP Lech Rypin 13
NŁA Noteć Łabiszyn 14
CHC Chełminianka Chełmno 15
LID Lider Włocławek 161,2
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa kujawsko-pomorska I
UNW Unia Wąbrzeźno 1
PBD Polonia Bydgoszcz 2
grupa kujawsko-pomorska II
OAK Orlęta Aleksandrów Kujawski 1
ŁBK Łokietek Brześć Kujawski 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Włocłavia Włocławek nie otrzymała licencji na grę w IV lidze, w związku z czym utrzymał się Lider Włocławek[3].
  2. Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wda Świecie (M) (A) 34 32 1 1 105 20 +85 97 Awans do III ligi
2 Chemik Bydgoszcz 34 23 6 5 82 20 +62 75
3 Tłuchovia Tłuchowo 34 21 5 8 112 36 +76 68
4 Start Pruszcz 34 19 3 12 85 61 +24 60
5 Cuiavia Inowrocław 34 16 10 8 68 48 +20 58
6 Lech Rypin 34 17 7 10 63 49 +14 58
7 Unia Wąbrzeźno 34 15 6 13 49 49 0 51
8 Pogoń Mogilno 34 15 6 13 101 63 +38 51
9 Noteć Łabiszyn 34 15 5 14 61 69 −8 50
10 Pomorzanin Serock 34 13 10 11 57 46 +11 49
11 Sparta Brodnica 34 15 4 15 64 59 +5 49
12 Orlęta Aleksandrów Kujawski 34 13 9 12 63 60 +3 48
13 Polonia Bydgoszcz 34 13 9 12 69 59 +10 48
14 Łokietek Brześć Kujawski 34 9 10 15 64 73 −9 37
15 Kujawianka Izbica Kujawska (S) 34 9 4 21 53 103 −50 31 Spadek do klasy okręgowej
16 Chełminianka Chełmno (S) 34 6 6 22 35 97 −62 24
17 Pomorzanin Toruń (S) 34 3 1 30 25 136 −111 10
18 Lider Włocławek1 34 1 0 33 15 123 −108 3 Drużyna wycofana
Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Lider Włocławek wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Grupa III (lubelska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. lubelskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
TTL Tomasovia Tomaszów Lubelski 2
SKR Start Krasnystaw 3
KRA Stal Kraśnik 4
STA Stal Poniatowa 5
MO2 Motor II Lublin 6
LLU Lewart Lubartów 7
HMI Huragan Międzyrzec Podlaski 8
GRY Gryf Gmina Zamość 9
GBY Granit Bychawa 10
ŁĘ2 Górnik II Łęczna 12
OLU Opolanin Opole Lubelskie 13
WER Kryształ Werbkowice 14
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa IV
LUB Lublinianka Lublin 17
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa Biała Podlaska
KAK Grom Kąkolewnica 21
grupa Chełm
OGW Ogniwo Wierzbica 1
grupa Lublin
KSD KS Drzewce 1
JAL Janowianka Janów Lubelski 2
grupa Zamość
BIŁ Łada 1945 Biłgoraj 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Lutnia Piszczac zrezygnowała z awansu do IV ligi, w związku z czym awans uzyskał Grom Kąkolewnica.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Lewart Lubartów (M) (A) 34 26 4 4 78 23 +55 82 Awans do III ligi
2 Janowianka Janów Lubelski 34 24 6 4 84 29 +55 78
3 Stal Kraśnik 34 23 5 6 83 31 +52 74
4 Łada 1945 Biłgoraj 34 20 4 10 66 42 +24 64
5 Start Krasnystaw 34 19 4 11 59 46 +13 61
6 KS Drzewce 34 17 7 10 71 49 +22 58
7 Opolanin Opole Lubelskie 34 16 6 12 70 54 +16 54
8 Tomasovia Tomaszów Lubelski 34 13 9 12 54 42 +12 48
9 Lublinianka Lublin 34 14 5 15 49 42 +7 47
10 Kryształ Werbkowice 34 12 8 14 54 70 −16 44
11 Motor II Lublin 34 12 6 16 53 65 −12 42
12 Gryf Gmina Zamość 34 11 8 15 45 54 −9 41
13 Huragan Międzyrzec Podlaski 34 10 5 19 41 60 −19 35
14 Górnik II Łęczna (S) 34 8 10 16 40 55 −15 34 Spadek do klasy okręgowej
15 Stal Poniatowa (S) 34 9 7 18 44 66 −22 34
16 Granit Bychawa (S) 34 7 3 24 31 79 −48 24
17 Grom Kąkolewnica (S) 34 5 8 21 34 83 −49 23
18 Ogniwo Wierzbica (S) 34 5 5 24 34 89 −55 20
Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa IV (lubuska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. lubuskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
ZBĄ Syrena Zbąszynek 2
PSŁ Polonia Słubice 3
ONI Odra Nietków 4
ILR Ilanka Rzepin 5
DRE Lubuszanin Drezdenko 6
DPR Dąb Przybyszów 7
CŻA Czarni Żagań 8
POG Pogoń Świebodzin 9
LZ2 Lechia II Zielona Góra 10
OŚN Spójnia Ośno Lubuskie 11
KUR Meprozet Stare Kurowo 12
SKW Pogoń Skwierzyna 13
PRŻ Promień Żary 14
KKO Korona Kożuchów 15
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa Gorzów Wielkopolski
GW2 Warta II Gorzów Wielkopolski 1
SSU Stal Sulęcin 2
grupa Zielona Góra
SJA Stal Jasień 1
SPR Sprotavia Szprotawa 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Słubice (M) (A) 34 25 4 5 91 41 +50 79 Awans do III ligi
2 Ilanka Rzepin 34 24 5 5 108 41 +67 77
3 Lubuszanin Drezdenko 34 20 6 8 70 35 +35 66
4 Syrena Zbąszynek 34 18 7 9 78 50 +28 61
5 Stal Jasień 34 18 7 9 73 46 +27 61
6 Pogoń Świebodzin 34 17 7 10 55 36 +19 58
7 Odra Nietków 34 16 9 9 67 36 +31 57
8 Lechia II Zielona Góra 34 15 8 11 61 48 +13 53
9 Czarni Żagań 34 15 5 14 53 70 −17 50
10 Dąb Przybyszów 34 14 7 13 66 70 −4 49
11 Sprotavia Szprotawa 34 12 4 18 60 75 −15 40
12 Promień Żary 34 10 8 16 51 62 −11 38
13 Warta II Gorzów Wielkopolski1 (S) 34 11 5 18 47 62 −15 38 Spadek do klasy okręgowej
14 Meprozet Stare Kurowo 34 9 9 16 50 63 −13 36
15 Pogoń Skwierzyna1 34 8 8 18 51 63 −12 32
16 Stal Sulęcin (S) 34 8 5 21 40 94 −54 29 Spadek do klasy okręgowej
17 Korona Kożuchów (S) 34 7 6 21 29 69 −40 27
18 Spójnia Ośno Lubuskie (S) 34 2 4 28 47 136 −89 10
Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Warta II Gorzów Wielkopolski została relegowana do klasy okręgowej ze względu na spadek pierwszej drużyny z III ligi, w związku z czym w lidze utrzymał się Pogoń Skwierzyna.

Grupa V (łódzka)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. łódzkiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
WI2 Widzew II Łódź 2
RKS RKS Radomsko 3
AKS AKS SMS Łódź 4
KUT KS Kutno 5
ORB Orkan Buczek 6
PPT Polonia Piotrków Trybunalski 7
SOK Sokół Aleksandrów Łódzki 8
SSU Skalnik Sulejów 9
STR Zjednoczeni Stryków 10
OMG Omega Kleszczów 11
BZG Boruta Zgierz 12
CER Ceramika Opoczno 13
ZWY Zryw Wygoda 14
WZE Włókniarz Zelów 15
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa Łódź
ŁK3 ŁKS III Łódź 1
grupa Piotrków Trybunalski
SZW Szczerbiec Wolbórz 1
grupa Sieradz
WDZ Warta Działoszyn 21
grupa Skierniewice
BRZ Start Brzeziny 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Warta II Sieradz zrezygnowała z awansu do IV ligi, w związku z czym awansowała Warta Działoszyn.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Sokół Aleksandrów Łódzki 23 16 5 2 54 15 +39 53 Awans do III ligi
2 Widzew II Łódź 23 14 7 2 65 20 +45 49
3 RKS Radomsko 23 14 5 4 49 21 +28 47
4 AKS SMS Łódź 23 13 6 4 59 31 +28 45
5 Polonia Piotrków Trybunalski 23 13 4 6 51 34 +17 43
6 Ceramika Opoczno 23 12 3 8 42 34 +8 39
7 Zjednoczeni Stryków 23 10 5 8 47 40 +7 35
8 ŁKS III Łódź 23 10 4 9 52 48 +4 34
9 Omega Kleszczów 23 11 1 11 34 42 −8 34
10 Zryw Wygoda 23 9 4 10 46 48 −2 31
11 Start Brzeziny 23 9 4 10 30 31 −1 31
12 Warta Działoszyn 23 9 1 13 45 55 −10 28
13 Orkan Buczek 23 7 4 12 35 41 −6 25
14 KS Kutno 23 6 7 10 35 42 −7 25
15 Skalnik Sulejów 23 6 4 13 31 49 −18 22
16 Boruta Zgierz 23 6 4 13 32 45 −13 22 Spadek do klasy okręgowej
17 Szczerbiec Wolbórz 23 4 2 17 18 66 −48 14
18 Włókniarz Zelów 23 2 2 19 16 79 −63 8
Aktualne na 21 kwietnia 2024. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa VI (małopolska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. małopolskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
BB2 Bruk-Bet Termalica II Nieciecza 2
LJA LKS Jawiszowice 3
ORY Orzeł Ryczów 4
MAN Lubań Maniowy 5
BAR Barciczanka Barcice 6
WWR Wolania Wola Rzędzińska 7
GOR Glinik Gorlice 8
PMU Poprad Muszyna 9
RAZ Wierchy Rabka Zdrój 102
BES Beskid Andrychów 11
KZE Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 12
DAL Dalin Myślenice 13
OŚW Unia Oświęcim 14
LIM Limanovia Limanowa 15
  Awans z V ligi 2022/2023
grupa małopolska wschodnia
BTA Watra Białka Tatrzańska 1
BOC Bocheński KS 2
grupa małopolska zachodnia
NNW Niwa Nowa Wieś 1
TRZ MKS Trzebinia 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.
Uczestnicy dołączeni do ligi
Wisła II Kraków -1

Objaśnienia:

  1. Wisła II Kraków została dołączona do rozgrywek[4].
  2. Wierchy Rabka Zdrój wycofała się po rundzie jesiennej.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wisła II Kraków (M) (A) 32 26 5 1 97 27 +70 83 Awans do III ligi
2 LKS Jawiszowice 32 21 7 4 73 34 +39 70
3 Orzeł Ryczów 32 20 6 6 78 29 +49 66
4 Bocheński KS 32 16 10 6 62 38 +24 58
5 Beskid Andrychów 32 16 5 11 60 50 +10 53
6 Lubań Maniowy 32 15 7 10 50 42 +8 52
7 Dalin Myślenice 32 14 8 10 56 47 +9 50
8 Limanovia Limanowa 32 14 7 11 57 51 +6 49
9 Bruk-Bet Termalica II Nieciecza 32 14 5 13 67 59 +8 47
10 Barciczanka Barcice 33 12 10 11 71 72 −1 46
11 Watra Białka Tatrzańska 33 11 8 14 39 48 −9 41
12 Glinik Gorlice 32 11 8 13 52 47 +5 41
13 Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 32 10 9 13 50 52 −2 39
14 Poprad Muszyna 32 10 7 15 57 59 −2 37
15 Wolania Wola Rzędzińska 32 10 5 17 54 63 −9 35
16 MKS Trzebinia 33 9 5 19 49 79 −30 32 Spadek do V ligi
17 Unia Oświęcim 33 9 4 20 51 86 −35 31
18 Niwa Nowa Wieś (S) 32 6 2 24 37 90 −53 20
19 Wierchy Rabka Zdrój1 32 3 0 29 19 106 −87 9 Drużyna wycofana
Aktualne na 2 czerwca 2024. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Wierchy Rabka Zdrój wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Grupa VII (mazowiecka)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. mazowieckiej 2023/24
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. mazowieckiej 2023/24 z Warszawy
Uczestnicy poprzedniej edycji
MMM Mazovia Mińsk Mazowiecki 2
CKT KS CK Troszyn 3
WP2 Wisła II Płock 4
ZZA Ząbkovia Ząbki 5
PIA MKS Piaseczno 6
HUT Hutnik Warszawa 7
MSZ Mszczonowianka Mszczonów 8
MAZ Mazur Karczew 9
RAS KS Raszyn 10
MMA Marcovia Marki 11
PRZ Oskar Przysucha 12
GAR Wilga Garwolin 13
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa I
BBL Błonianka Błonie 17
URS Ursus Warszawa 18
  Awans z V ligi 2022/2023
grupa mazowiecka I
KTS KTS Weszło 1
SSE Sokół Serock 2
grupa mazowiecka II
JÓZ Józefovia Józefów 1
DJE Drogowiec Jedlińsk 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wisła II Płock 29 22 2 5 77 22 +55 68 Awans do III ligi
2 Ząbkovia Ząbki 29 21 4 4 77 28 +49 67
3 KTS Weszło 29 20 4 5 77 28 +49 64
4 Mszczonowianka Mszczonów 29 18 7 4 66 35 +31 61
5 Hutnik Warszawa 29 18 7 4 57 31 +26 61
6 KS CK Troszyn 29 18 6 5 68 35 +33 60
7 Ursus Warszawa 29 15 6 8 49 36 +13 51
8 Mazovia Mińsk Mazowiecki 29 14 5 10 80 56 +24 47
9 MKS Piaseczno 29 11 5 13 54 57 −3 38
10 Wilga Garwolin 29 10 5 14 46 53 −7 35
11 Józefovia Józefów 29 9 7 13 35 64 −29 34
12 Błonianka Błonie 29 10 3 16 41 54 −13 33
13 Oskar Przysucha 29 9 6 14 35 50 −15 33
14 Mazur Karczew 29 8 5 16 37 59 −22 29 Spadek do V ligi
15 Marcovia Marki 29 7 3 19 37 65 −28 24
16 KS Raszyn 29 6 2 21 24 77 −53 20
17 Sokół Serock (S) 29 4 2 23 34 84 −50 14
18 Drogowiec Jedlińsk (S) 29 1 1 27 15 75 −60 4
Aktualne na 18 maja 2024. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa VIII (opolska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. opolskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
RZD Ruch Zdzieszowice 2
MAŁ Małapanew Ozimek 3
FGŁ Fortuna Głogówek 4
GOG MKS Gogolin 5
OD2 Odra II Opole 6
PWI Porawie Większyce 7
PTR LZS Piotrówka 8
LWA LZS Walce 9
POP Piast Strzelce Opolskie 10
VCH Victoria Chróścice 11
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa III
STB Stal Brzeg 14
PNY Polonia Nysa 15
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa opolska I
LZB LZS Bogacica 1
PKA Polonia Karłowice 21
grupa opolska II
LDO LZS Domaszkowice 1
PPR Pogoń Prudnik 22

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Polonia Karłowice wygrała baraże o awans do IV ligi z OKS-em Olesno.
  2. Pogoń Prudnik wygrał baraże o awans do IV ligi ze Skalnikami Gracze.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Stal Brzeg (M) (A) 30 22 7 1 103 23 +80 73 Awans do III ligi
2 Małapanew Ozimek 30 22 6 2 80 28 +52 72
3 LZS Bogacica 30 22 3 5 109 34 +75 69
4 Ruch Zdzieszowice 30 19 5 6 84 49 +35 62
5 Piast Strzelce Opolskie 30 13 10 7 61 40 +21 49
6 Fortuna Głogówek 30 14 5 11 49 48 +1 47
7 Polonia Nysa 30 14 2 14 67 54 +13 44
8 Polonia Karłowice 30 10 9 11 50 63 −13 39
9 Victoria Chróścice 30 11 5 14 49 64 −15 38
10 Porawie Większyce 30 10 7 13 51 59 −8 37
11 LZS Piotrówka 30 11 2 17 49 73 −24 35
12 Odra II Opole 30 9 5 16 54 61 −7 32 OD2 – LDO 3:0
LDO – OD2 1:1
13 LZS Domaszkowice (B) 30 9 5 16 44 79 −35 32 Baraże o utrzymanie
14 LZS Walce (B) 30 9 4 17 42 58 −16 31
15 MKS Gogolin (S) 30 5 3 22 35 76 −41 18 Spadek do klasy okręgowej
16 Pogoń Prudnik (S) 30 1 0 29 22 140 −118 3
Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o utrzymanie

edytuj

W barażach o utrzymanie wezmą udział drużyny z miejsc 12-13 z IV ligi oraz wicemistrzowie obu grup opolskich klasy okręgowych. Zwycięzcy uzyskają możliwość gry w IV lidze w następnym sezonie[5].

8 czerwca 2024
17:00
Czarni Otmuchów 0:0
(0:0)
LZS Walce
12 czerwca 2024
18:00
LZS Walce : Czarni Otmuchów

Zwycięzca:

8 czerwca 2024
17:00
Śląsk Łubniany
  ?' ?
  ?' ?
2:1
(?:?)
LZS Domaszkowice
  ?' ?

12 czerwca 2024
18:00
LZS Domaszkowice : Śląsk Łubniany

Zwycięzca:

Grupa IX (podkarpacka)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. podkarpackiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
NOW Cosmos Nowotaniec 11
ŁAŃ Stal Łańcut 3
KOD Sokół Kolbuszowa Dolna 4
JKS JKS 1909 Jarosław 5
IZO Izolator Boguchwała 6
PIL Legion Pilzno 7
ST2 Stal II Rzeszów 8
WWI Wisłok Wiśniowa 9
GLM Głogovia Głogów Małopolski 10
POP Polonia Przemyśl 11
LSM Lechia Sędziszów Małopolski 12
IGL Igloopol Dębica 13
KRZ Korona Rzeszów 14
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa Dębica
ROP Błękitni Ropczyce 1
grupa Jarosław
PSL Pogoń-Sokół Lubaczów 1
grupa Krosno
ESA Geo-Eko Ekoball Stal Sanok 1
grupa Rzeszów
RE2 Resovia II 1
grupa Stalowa Wola
SKA Sokół Kamień 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Cosmos Nowotaniec zrezygnował z awansu do III ligi, w związku z czym awansowały Karpaty Krosno (2. drużyna w tabeli).

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Pogoń-Sokół Lubaczów 25 16 6 3 47 14 +33 54 Awans do III ligi
2 Stal Łańcut 25 16 6 3 62 30 +32 54
3 Cosmos Nowotaniec 25 16 4 5 62 28 +34 52
4 Legion Pilzno 25 14 5 6 41 32 +9 47
5 Geo-Eko Ekoball Stal Sanok 25 15 2 8 42 28 +14 47
6 Sokół Kolbuszowa Dolna 25 13 3 9 53 33 +20 42
7 Sokół Kamień 25 12 5 8 49 52 −3 41
8 Wisłok Wiśniowa 25 11 7 7 52 38 +14 40
9 Igloopol Dębica 25 12 4 9 45 33 +12 40
10 Izolator Boguchwała 25 11 3 11 44 35 +9 36
11 Głogovia Głogów Małopolski 25 11 3 11 34 40 −6 36
12 JKS Jarosław 24 10 3 11 36 31 +5 33
13 Stal II Rzeszów 25 9 4 12 55 42 +13 31
14 Resovia II 25 8 3 14 35 51 −16 27
15 Błękitni Ropczyce 24 7 4 13 41 50 −9 25 Spadek do klasy okręgowej
16 Polonia Przemyśl 23 5 5 13 28 39 −11 20
17 Lechia Sędziszów Małopolski 25 3 0 22 20 77 −57 9
18 Korona Rzeszów 25 0 1 24 16 109 −93 1
Aktualne na 24 kwietnia 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa X (podlaska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. podlaskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
TBP Tur Bielsk Podlaski 2
RWM Ruch Wysokie Mazowieckie 3
WIG Wigry Suwałki 4
WAS KS Wasilków 5
WIS Wissa Szczuczyn 6
WAR Warmia Grajewo 7
SZE Sparta 1951 Szepietowo 8
MIC KS Michałowo 9
ŚNI KS Śniadowo 10
MOŃ Promień Mońki 11
MBI MOSP Białystok 12
KSG KS Grabówka 13
KRK Krypnianka Krypno 14
CCB Czarni Czarna Białostocka 15
DĄB Dąb Dąbrowa Białostocka 16
CRS Cresovia Siemiatycze 171
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa podlaska
TYK Hetman Tykocin 1
OCZ Orlęta Czyżew 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Cresovia Siemiatycze wygrała baraże o utrzymanie w IV lidze z GKS-em Gródek.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 KS Wasilków 25 22 3 0 107 19 +88 69 Awans do III ligi
2 Wigry Suwałki 25 21 3 1 111 27 +84 66
3 Ruch Wysokie Mazowieckie 25 20 2 3 78 31 +47 62
4 Warmia Grajewo 25 18 3 4 85 27 +58 57
5 Tur Bielsk Podlaski 25 14 5 6 47 33 +14 47
6 Wissa Szczuczyn 25 11 6 8 53 49 +4 39
7 MOSP Białystok 25 10 5 10 43 50 −7 35
8 KS Michałowo 24 10 3 11 55 58 −3 33
9 Promień Mońki 25 10 3 12 44 54 −10 33
10 Orlęta Czyżew 25 9 4 12 54 77 −23 31
11 Sparta 1951 Szepietowo 25 9 3 13 36 52 −16 30
12 Krypnianka Krypno 25 8 6 11 37 53 −16 30
13 KS Śniadowo 25 8 2 15 44 64 −20 26
14 Hetman Tykocin 25 6 4 15 37 73 −36 22
15 Czarni Czarna Białostocka 25 5 6 14 30 53 −23 21
16 Dąb Dąbrowa Białostocka 26 4 5 17 31 70 −39 17
17 KS Grabówka 24 2 7 15 24 61 −37 13 Spadek do klasy okręgowej
18 Cresovia Siemiatycze 26 3 0 23 27 92 −65 9
Aktualne na 25 kwietnia 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XI (pomorska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. pomorskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
MAL Pomezania Malbork 2
NOS Grom Nowy Staw 3
GRW Gryf Wejherowo 4
CC2 Chojniczanka II Chojnice 5
JAG Jaguar Gdańsk 6
AR2 Arka II Gdynia 7
AGA Anioły Garczegorze 8
MWŁ MKS Władysławowo 9
SSY Sparta Sycewice 10
DZI Powiśle Dzierzgoń 11
GKO GKS Kolbudy 12
GRS Gryf Słupsk 13
LĘB Pogoń Lębork 14
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa II
BAŁ Bałtyk Gdynia 17
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa Gdańsk I
GG2 Gedania II Gdańsk 1
grupa Gdańsk II
SKW Supra Kwidzyn 1
RS2 Radunia II Stężyca 32
grupa Słupsk
MIA Start Miastko 21

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Sokół Wyczechy (mistrz grupy słupskiej klasy okręgowej) zrezygnował z awansu, w związku z czym awansowała 2. w tabeli Start Miastko.
  2. Radunia II Stężyca wygrała dwustopniowe baraże o awans do IV ligi.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Gryf Słupsk 31 24 3 4 81 34 +47 75 Awans do III ligi
2 Jaguar Gdańsk 31 24 1 6 88 40 +48 73
3 Bałtyk Gdynia 31 20 4 7 82 44 +38 64
4 Grom Nowy Staw 31 19 6 6 71 36 +35 63
5 Pomezania Malbork 31 14 11 6 72 42 +30 53
6 Chojniczanka II Chojnice 31 16 3 12 73 61 +12 51
7 Gryf Wejherowo 31 15 3 13 68 57 +11 48
8 Anioły Garczegorze 31 12 6 13 57 52 +5 42
9 Supra Kwidzyn 31 11 8 12 38 58 −20 41
10 Radunia II Stężyca 31 11 7 13 57 64 −7 40
11 Pogoń Lębork 31 10 9 12 54 53 +1 39
12 Powiśle Dzierzgoń 31 9 10 12 42 48 −6 37
13 MKS Władysławowo 31 9 9 13 54 67 −13 36 Spadek do klasy okręgowej
14 Sparta Sycewice 31 8 11 12 54 67 −13 35
15 Arka II Gdynia 31 7 7 17 54 63 −9 28
16 Gedania II Gdańsk (S) 31 6 4 21 45 84 −39 22
17 GKS Kolbudy (S) 31 4 5 22 26 87 −61 17
18 Start Miastko (S) 31 3 7 21 35 94 −59 16
Aktualne na 2 czerwca 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XII (śląska I)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. śląskiej I 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
SZJ Szczakowianka Jaworzno 11
PI2 Piast II Gliwice 2
PKA Podlesianka Katowice 3
DZB Drama Zbrosławice 4
ROZ Rozwój Katowice 5
ZS2 Zagłębie II Sosnowiec 6
MYS MKS Myszków 7
UDG Unia Dąbrowa Górnicza 8
RRA Ruch Radzionków 9
RĘD Unia Rędziny 10
SZO Szombierki Bytom 11
VCZ Victoria Częstochowa 12
SIE Przemsza Siewierz 13
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa śląska I
OMI Orzeł Miedary 1
grupa śląska II
ZKL Znicz Kłobuck 1
grupa śląska IV
SPA Sparta Katowice 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Szczakowianka Jaworzno przegrała baraże o awans do III ligi z Unią Turza Śląska.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Podlesianka Katowice (M) (B) 30 18 8 4 59 29 +30 62 Baraże o III ligę
2 Drama Zbrosławice 30 18 5 7 83 39 +44 59
3 Sparta Katowice 30 16 8 6 64 43 +21 56
4 Ruch Radzionków 30 15 9 6 57 32 +25 54
5 Unia Dąbrowa Górnicza 30 15 5 10 46 43 +3 50 UDG – VCZ 3:0
VCZ – UDG 1:1
6 Victoria Częstochowa 30 14 8 8 51 49 +2 50
7 Piast II Gliwice 30 11 14 5 59 42 +17 47
8 Rozwój Katowice 30 14 4 12 48 40 +8 46
9 Przemsza Siewierz 30 13 6 11 51 56 −5 45
10 MKS Myszków (B) 30 12 3 15 69 61 +8 39 Baraże o utrzymanie
11 Szombierki Bytom (S) 30 9 9 12 41 56 −15 36 Spadek do V ligi
12 Zagłębie II Sosnowiec (S) 30 8 8 14 46 53 −7 32
13 Szczakowianka Jaworzno (S) 30 5 8 17 35 54 −19 23
14 Unia Rędziny (S) 30 6 4 20 26 58 −32 22
15 Orzeł Miedary (S) 30 4 9 17 31 76 −45 21 OMI – ZKL 0:0
ZKL – OMI 2:3
16 Znicz Kłobuck (S) 30 5 6 19 31 66 −35 21
Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XIII (śląska II)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. śląskiej II 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
PŁG Polonia Łaziska Górne 2
LBE LKS Bełk 3
ORN Gwarek Ornontowice 4
TY2 GKS II Tychy 5
CZN LKS Czaniec 6
PO2 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 7
ŁĘK Orzeł Łękawica 8
MRK MRKS Czechowice-Dziedzice 9
ROW ROW 1964 Rybnik 10
KUŹ Kuźnia Ustroń 11
SPL Spójnia Landek 12
LĘD MKS Lędziny 13
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa III
ODR Odra Wodzisław Śląski 17
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa śląska III
LKT LKS Tworków 1
grupa śląska V
RE2 Rekord II Bielsko-Biała 1
grupa śląska VI
TEM Tempo Puńców 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Podbeskidzie II Bielsko-Biała (M) (B) 30 19 6 5 91 37 +54 63 Baraże o III ligę
2 Spójnia Landek 30 17 5 8 54 33 +21 56
3 Polonia Łaziska Górne 30 16 6 8 64 35 +29 54
4 Rekord II Bielsko-Biała 30 17 2 11 59 45 +14 53
5 LKS Bełk 30 15 7 8 66 40 +26 52
6 Gwarek Ornontowice 30 14 8 8 59 31 +28 50
7 Odra Wodzisław Śląski 30 14 7 9 59 48 +11 49
8 GKS II Tychy 30 14 6 10 60 41 +19 48
9 Kuźnia Ustroń 30 13 8 9 60 46 +14 47
10 ROW 1964 Rybnik (B) 30 12 5 13 57 67 −10 41 Baraże o utrzymanie
11 Tempo Puńców (S) 30 11 7 12 54 64 −10 40 Spadek do V ligi
12 Orzeł Łękawica (S) 30 11 6 13 43 42 +1 39
13 MRKS Czechowice-Dziedzice (S) 30 11 5 14 45 50 −5 38
14 LKS Czaniec (S) 30 5 7 18 41 64 −23 22
15 LKS Tworków (S) 30 6 3 21 37 84 −47 21
16 MKS Lędziny (S) 30 1 0 29 13 135 −122 3
Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XIV (świętokrzyska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. świętokrzyskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
MOR Moravia Morawica 2
RUD GKS Rudki 3
NOW GKS Nowiny 4
GSK Granat Skarżysko-Kamienna 5
KLI Klimontowianka Klimontów 6
WMA Wierna Małogoszcz 7
PST Pogoń 1945 Staszów 8
NKO Neptun Końskie 9
SDA Spartakus Daleszyce 10
BUS AKS 1947 Busko-Zdrój 11
ORK Orlęta Kielce 12
ALO Alit Ożarów 13
KUN Stal Kunów 14
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa IV
KO2 Korona II Kielce 15
WSA Wisła Sandomierz 16
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa świętokrzyska
ŁYS Łysica Bodzentyn 1
WŁO Hetman Włoszczowa 2
PAW Arka Pawłów 3

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Korona II Kielce (M) (A) 34 28 3 3 127 28 +99 87 Awans do III ligi
2 AKS 1947 Busko-Zdrój 34 23 5 6 85 40 +45 74
3 Alit Ożarów 34 23 3 8 76 38 +38 72
4 GKS Rudki 34 19 5 10 67 38 +29 62
5 Orlęta Kielce 34 17 9 8 75 43 +32 60
6 Klimontowianka Klimontów 34 17 8 9 69 50 +19 59
7 GKS Nowiny 34 17 5 12 79 44 +35 56
8 Moravia Morawica 34 17 3 14 95 51 +44 54
9 Łysica Bodzentyn 34 16 6 12 82 54 +28 54
10 Neptun Końskie 34 15 8 11 53 41 +12 53
11 Arka Pawłów 34 13 5 16 68 65 +3 44
12 Wierna Małogoszcz 34 12 8 14 57 50 +7 44
13 Granat Skarżysko-Kamienna 34 12 8 14 66 56 +10 44
14 Spartakus Daleszyce 34 9 7 18 40 65 −25 34
15 Pogoń 1945 Staszów 34 5 8 21 39 72 −33 23
16 Hetman Włoszczowa 34 5 5 24 54 106 −52 20
17 Wisła Sandomierz (S) 34 4 5 25 25 199 −174 17 Spadek do klasy okręgowej
18 Stal Kunów (S) 34 3 1 30 26 143 −117 10
Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XV (warmińsko-mazurska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. warmińsko-mazurskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
PLW Polonia Lidzbark Warmiński 2
MAM Mamry Giżycko 3
MRĄ Mrągowia Mrągowo 4
JEZ Jeziorak Iława 5
BIS Tęcza Biskupiec 6
ZBP Znicz Biała Piska 7
KĘT Granica Kętrzyn 8
ROM Rominta Gołdap 9
OL2 Olimpia II Elbląg 10
DKS DKS Dobre Miasto 11
MOL Motor Lubawa 121
PIŁ Polonia Iłowo 132
OLO Olimpia Olsztynek 143
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa warmińsko-mazurska I
EŁK Mazur Ełk 1
grupa warmińsko-mazurska II
CON Constract Lubawa 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.
Uczestnicy dołączeni do ligi
Stomil II Olsztyn -4

Objaśnienia:

  1. Motor Lubawa wygrała baraże o utrzymanie w IV lidze z Zatoką Braniewo.
  2. Polonia Iłowo wygrała baraże o utrzymanie w IV lidze z Victorią Bartoszyce.
  3. Ze względu na wycofanie się Sokoła Ostróda z rozgrywek III ligi i utrzymania tamże Concordii Elbląg, w IV lidze utrzymała się Olimpia Olsztynek jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz w poprzednim sezonie[6].
  4. Stomil II Olsztyn został dokooptowany do rozgrywek.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Lidzbark Warmiński (M) (A) 28 22 3 3 88 21 +67 69 Awans do III ligi
2 Znicz Biała Piska 28 19 5 4 82 31 +51 62
3 Mrągowia Mrągowo 28 18 4 6 65 34 +31 58
4 DKS Dobre Miasto 28 15 7 6 52 36 +16 52
5 Rominta Gołdap 28 14 9 5 51 39 +12 51
6 Tęcza Biskupiec 28 12 8 8 47 34 +13 44
7 Olimpia II Elbląg 28 12 7 9 43 39 +4 43
8 Granica Kętrzyn 28 12 6 10 50 42 +8 42
9 Jeziorak Iława 28 10 3 15 48 55 −7 33
10 Mamry Giżycko 28 9 4 15 43 63 −20 31
11 Olimpia Olsztynek 28 7 5 16 38 62 −24 26
12 Constract Lubawa 28 8 2 18 46 77 −31 26
13 Mazur Ełk 28 6 8 14 38 51 −13 26 Baraże o utrzymanie
14 Stomil II Olsztyn 28 7 5 16 37 63 −26 26
15 Motor Lubawa 28 5 9 14 25 46 −21 24 Spadek do klasy okręgowej
16 Polonia Iłowo (S) 28 3 3 22 27 87 −60 12
Aktualne na 3 czerwca 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XVI (wielkopolska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. wielkopolskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
NLB Nielba Wągrowiec 2
MGN Mieszko Gniezno 3
KOR Kotwica Kórnik 4
LIP Lipno Stęszew 5
COW Centra Ostrów Wielkopolski 6
WRZ Victoria Września 7
PIA Korona Piaski 8
HPO Huragan Pobiedziska 9
KOŚ Obra Kościan 10
TPO Tarnovia Tarnowo Podgórne 11
GOŁ LKS Gołuchów 13
PLE Polonia 1912 Leszno 14
KĘP Polonia 1908 Marcinki Kępno 151
   Spadek z III ligi 2022/2023
grupa II
JAR Jarota Jarocin 16
  Awans z V ligi 2022/2023
grupa wielkopolska I
CHO Polonia Chodzież 1
ŁOB Pogoń Łobżenica 22
grupa wielkopolska II
WLP Wiara Lecha Poznań 1
grupa wielkopolska III
OST Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Iskra Szydłowo wycofała się po zakończeniu poprzedniego sezonu, w związku z czym utrzymała się Polonia 1908 Marcinki Kępno.
  2. Pogoń Łobżenica wygrała dwustopniowe baraże o awans do IV ligi.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Kotwica Kórnik 25 17 4 4 70 34 +36 55 Awans do III ligi
2 Lipno Stęszew 25 16 6 3 65 31 +34 54
3 Huragan Pobiedziska 25 16 4 5 47 20 +27 52
4 Nielba Wągrowiec 24 15 5 4 55 23 +32 50
5 Polonia 1912 Leszno 25 14 6 5 39 24 +15 48
6 Obra Kościan 25 14 5 6 38 30 +8 47
7 Victoria Września 24 12 4 8 52 37 +15 40
8 Centra Ostrów Wielkopolski 25 9 6 10 42 54 −12 33
9 Mieszko Gniezno 25 10 3 12 44 43 +1 33
10 Wiara Lecha Poznań 25 10 3 12 38 40 −2 33
11 Polonia Chodzież 25 9 5 11 34 45 −11 32
12 LKS Gołuchów 25 8 6 11 40 48 −8 30
13 Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski 25 6 6 13 29 39 −10 24
14 Jarota Jarocin 25 6 5 14 39 62 −23 23
15 Polonia 1908 Marcinki Kępno 25 4 9 12 30 50 −20 21
16 Tarnovia Tarnowo Podgórne 25 5 3 17 35 50 −15 18 Baraże o utrzymanie
17 Korona Piaski 25 4 6 15 31 50 −19 18 Spadek do V ligi
18 Pogoń Łobżenica 25 4 4 17 34 82 −48 16
Aktualne na 28 kwietnia 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XVII (zachodniopomorska)

edytuj

Drużyny

edytuj
Lokalizacja klubów grających w IV lidze polskiej, gr. zachodniopomorskiej 2023/24
Uczestnicy poprzedniej edycji
STA Kluczevia Stargard 2
BAK Bałtyk Koszalin 3
GWK Gwardia Koszalin 4
ISM Iskierka Śmierdnica 5
WYB Wybrzeże Rewalskie Rewal 6
BSĄ Biali Sądów 7
WPO Wieża Postomino 8
GOS Olimp Gościno 9
MBO Mechanik Bobolice 10
BŁ2 Błękitni II Stargard 11
DYG Perła Dygowo 123
OWA Orzeł Wałcz 13
CHP Chemik Police 141
SZC MKP Szczecinek 152
  Awans z klasy okręgowej 2022/2023
grupa zachodniopomorska I
GOL Ina Goleniów 1
grupa zachodniopomorska II
CHO Odra Chojna 1
grupa zachodniopomorska III
DDA Darłovia Darłowo 1
grupa zachodniopomorska IV
UDO Unia Dolice 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. Chemik Police wygrał baraże o utrzymanie w IV lidze z Gryfem Kamień Pomorski.
  2. MKP Szczecinek wygrał baraże o utrzymanie w IV lidze z Leśnikiem Manowo.
  3. Rasel Dygowo zmienił nazwę przed sezonem na Perła Dygowo.

Tabela

edytuj
Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wybrzeże Rewalskie Rewal 28 26 1 1 100 29 +71 79 Awans do III ligi
2 Gwardia Koszalin 27 23 3 1 97 14 +83 72
3 Bałtyk Koszalin 28 23 2 3 87 18 +69 71
4 Kluczevia Stargard 28 21 3 4 101 24 +77 66
5 Biali Sądów 28 15 6 7 64 50 +14 51
6 Perła Dygowo 28 11 10 7 46 40 +6 43
7 Ina Goleniów 28 12 5 11 63 55 +8 41
8 Błękitni II Stargard 28 12 3 13 45 55 −10 39
9 Iskierka Śmierdnica 28 10 8 10 47 45 +2 38
10 Olimp Gościno 28 10 3 15 45 63 −18 33
11 Mechanik Bobolice 28 9 3 16 43 78 −35 30
12 MKP Szczecinek 28 8 6 14 44 69 −25 30
13 Darłovia Darłowo 28 9 2 17 43 62 −19 29
14 Chemik Police 27 5 9 13 40 56 −16 24 Baraże o utrzymanie
15 Orzeł Wałcz 28 6 5 17 33 72 −39 23
16 Odra Chojna 28 5 3 20 29 84 −55 18 Spadek do klasy okręgowej
17 Wieża Postomino 28 4 3 21 25 83 −58 15
18 Unia Dolice 28 4 1 23 21 76 −55 13
Aktualne na 4 maja 2024. Źródło: 90 minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – baraże.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Przypisy

edytuj
  1. Apis Jędrzychowice rezygnuje z IV ligi! Kto się utrzymał? - Dolfutbol.pl [online], dolfutbol.pl [dostęp 2024-05-01] (pol.).
  2. Beniaminek IV ligi rezygnuje z awansu. Kto zagra za niego? - Dolfutbol.pl [online], dolfutbol.pl [dostęp 2024-05-01] (pol.).
  3. K-PZPN utrzymał decyzję w sprawie WKS Włocłavia Włocławek - mojakruszwica.pl [online], mojakruszwica.pl [dostęp 2024-05-03] (pol.).
  4. Oficjalnie. Wisła Kraków reaktywuje rezerwy od nowego sezonu! [online], Gazeta Krakowska, 28 kwietnia 2023 [dostęp 2023-06-11] (pol.).
  5. Baraże o udział w IV lidze BS Leśnica, grupa: opolska [online], www.90minut.pl [dostęp 2024-06-07].
  6. Polski klub wycofał się z ligi! [online], www.polsatsport.pl, 4 lipca 2023 [dostęp 2024-05-14] (pol.).