Otwórz menu główne

1994 w filmie

lista w projekcie Wikimedia

WydarzeniaEdytuj

Światowy Box OfficeEdytuj

Pozycja Tytuł Wpływy (mln)
1. Król Lew $768.2
2. Forrest Gump $677.4
3. Prawdziwe kłamstwa $378.9
4. Maska $351.6
5. Speed: Niebezpieczna prędkość $350.4
6. Flintstonowie $341.6
7. Głupi i głupszy $247.3
8. Cztery wesela i pogrzeb $245.7
9. Wywiad z wampirem $223.7
10. Stan zagrożenia $215.9
11. W sieci $214.0
12. Pulp Fiction $213.9
13. Gwiezdne wrota $196.6
14. Śnięty Mikołaj $189.8
15. Maverick $183.0
16. Specjalista $170.4
17. Wichry namiętności $160.6
18. Wilk $131.0
19. Gliniarz z Beverly Hills III $119.2
20. Star Trek: Pokolenia $118.1


PremieryEdytuj

Filmy polskieEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
28 stycznia Oczy niebieskie   Waldemar Szarek Grzegorz Damięcki, Magdalena Wójcik, Magdalena Zawadzka, Gustaw Holoubek
17 lutego Jańcio Wodnik   Jan Jakub Kolski Franciszek Pieczka, Grażyna Błęcka-Kolska, Bogusław Linda, Olgierd Łukaszewicz
25 lutego Trzy kolory. Biały  / /  Krzysztof Kieślowski Zbigniew Zamachowski, Julie Delpy, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr
28 lutego Pora na czarownice   Piotr Łazarkiewicz Jolanta Fraszyńska, Andrzej Mastalerz, Bogusław Linda, Henryk Bista, Maria Ciunelis
3 marca Kolos  /  Witold Leszczyński Ove Christian Owe, Karolina Rosińska, Leon Niemczyk, Krzysztof Ibisz
10 marca Szuler  /  Adek Drabiński Justin Deas, Alice Adair, Vasek C. Simek, Philip Seymour Hoffman
Stuart Rudin, Troy Ruptash, Jerzy Zelnik
24 marca Rozmowa z
człowiekiem z szafy
  Mariusz Grzegorzek Bożena Adamek, Rafał Olbrychski, Karol Cieślar, Maciej Wilk, Adam Ferency
5 kwietnia Psy 2   Władysław Pasikowski Bogusław Linda, Cezary Pazura, Artur Żmijewski, Magdalena Dandourian, Walerij Prijomychow
21 kwietnia Panna z mokrą głową   Kazimierz Tarnas Paulina Tworzyańska, Anna Nehrebecka, Marek Kondrat, Anna Milewska
Iga Cembrzyńska, Hanna Stankówna, Beata Tyszkiewicz, Rafał Wieczyński
27 kwietnia Pamiętnik znaleziony
w garbie
 /  Jan Kidawa-Błoński Olaf Lubaszenko, Edward Linde-Lubaszenko, Bogusław Linda, Marzena Trybała
7 maja Komedia małżeńska   Roman Załuski Ewa Kasprzyk, Jan Englert, Zdzisław Wardejn, Ewa Dałkowska, Krzysztof Kolberger
7 maja Śmierć jak kromka chleba   Kazimierz Kutz Janusz Gajos, Jerzy Trela, Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Benoit, Roman Gancarczyk
15 maja Ewangelia według Harry’ego  /  Lech J. Majewski Viggo Mortensen, Jennifer Rubin, Jack Kehoe, Rita Tushingham, Herbert Moulton
27 maja Trzy kolory. Czerwony  / /  Krzysztof Kieślowski Irene Jacob, Jean-Louis Trintignant, Frederique Feder, Jean-Pierre Lorit
27 lipca Łza księcia ciemności  /  Marek Piestrak Hanna Dunowska, Tomasz Stockinger, Wasilij Łanowoj, Aarne Ukskula, Lembit Ulfsak
7 października Miasto prywatne   Jacek Skalski Bogusław Linda, Maciej Kozłowski, Maria Gładkowska, Mirosław Baka
Dariusz Gnatowski, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Zaleski, Krzysztof Kiersznowski
7 grudnia Zawrócony   Kazimierz Kutz Zbigniew Zamachowski, Marek Kondrat, Henryk Bista, Stanisław Górka
8 grudnia Lato miłości  /  Feliks Falk Siergiej Sznyriew, Daria Powieriennowa, Ewa Bukowska, Ernest Romanow

Filmy zagraniczne w PolsceEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
10 czerwca Na zabójczej ziemi (On Deadly Ground)   Steven Seagal Steven Seagal, Joan Chen, R. Lee Ermey, Shari Shattuck, Billy Bob Thornton
17 czerwca Naga broń 33 ⅓: Ostateczna zniewaga (The Naked Gun 33⅓: The Final Insult)   Peter Segal Leslie Nielsen, Priscilla Presley, George Kennedy, O.J. Simpson, Fred Ward
19 sierpnia Maverick   Richard Donner Mel Gibson, Jodie Foster, James Garner, Graham Greene, Alfred Molina
2 września Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral)   Mike Newell Hugh Grant, James Fleet, Simon Callow, John Hannah, Kristin Scott Thomas
14 października Prawdziwe kłamstwa (True Lies)   James Cameron Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Tom Arnold, Bill Paxton, Tia Carrere
4 listopada Forrest Gump   Robert Zemeckis Tom Hanks, Robin Wright Penn, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field
18 listopada Król Lew (The Lion King)   Roger Allers dubbing: Wiktor Zborowski, Paweł Tucholski, Marek Barbasiewicz, Krystyna Tyszkiewicz, Krzysztof Tyniec
26 grudnia Maska (The Mask)   Chuck Russell Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Greene, Richard Jeni, Peter Riegert

ŚwiatoweEdytuj

StyczeńEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
styczeń Clerks – Sprzedawcy (Clerks)   Kevin Smith Brian O’Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Lisa Spoonhauer, Jason Mewes
20 stycznia Anielskie oczy (Andělské oči)   Dušan Klein Marián Labuda, Miloš Kopecký, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Markéta Hrubešová

LutyEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
18 lutego Na zabójczej ziemi (On Deadly Ground)   Steven Seagal Steven Seagal, Joan Chen, R. Lee Ermey, Shari Shattuck, Billy Bob Thornton

MarzecEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
4 marca Pościg (The Chase)   Adam Rifkin Charlie Sheen, Kristy Swanson, Henry Rollins, Josh Mostel, Rocky Carroll
9 marca Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral)   Mike Newell Hugh Grant, James Fleet, Simon Callow, John Hannah, Kristin Scott Thomas
18 marca Naga broń 33 ⅓: Ostateczna zniewaga (The Naked Gun 33⅓: The Final Insult)   Peter Segal Leslie Nielsen, Priscilla Presley, George Kennedy, O.J. Simpson, Fred Ward
23 marca Nad obręczą (Above the Rim)   Jeff Pollack Duane Martin, Leon Robinson, Tupac Shakur, Bernie Mac, David Balley, Tonya Pinkins

KwiecieńEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
14 kwietnia Rapa Nui   Kevin Reynolds Jason Scott Lee, Esai Morales, Sandrine Holt, Eru Potaka-Dewes, Emilio Tuki Hito
29 kwietnia Kiedy mężczyzna kocha kobietę (When a Man Loves a Woman)   Luis Mandoki Andy García, Meg Ryan, Ellen Burstyn, Tina Majorino, Mae Whitman

MajEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
maj Pulp Fiction   Quentin Tarantino John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Harvey Keitel, Tim Roth
11 maja Kruk (The Crow)   Alex Proyas Brandon Lee, Rochelle Davis, Ernie Hudson, Michael Wincott, Bai Ling
20 maja Maverick   Richard Donner Mel Gibson, Jodie Foster, James Garner, Graham Greene, Alfred Molina
23 maja Flintstonowie (The Flinstones)   Brian Levant John Goodman, Elizabeth Perkins, Rick Moranis, Rosie O’Donnell, Kyle MacLachlan
25 maja Gliniarz z Beverly Hills III (Beverly Hills Cop III)   John Landis Eddie Murphy, Jon Tenney, Joey Travolta, Eugene Collier, Jimmy Ortega

CzerwiecEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
1 czerwca Dzikie trzciny (Les roseaux sauvages)   André Téchiné Élodie Bouchez, Gaël Morel, Stéphane Rideau, Frédéric Gorny, Michèle Moretti
10 czerwca Speed: Niebezpieczna prędkość (Speed)   Jan de Bont Keanu Reeves, Dennis Hopper, Sandra Bullock, Joe Morton, Jeff Daniels
15 czerwca Król Lew (The Lion King)   Roger Allers dubbing: James Earl Jones, Matthew Broderick, Jeremy Irons, Moira Kelly, Nathan Lane
17 czerwca Wilk (Wolf)   Mike Nichols Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer, James Spader, Kate Nelligan, Richard Jenkins
23 czerwca Forrest Gump   Robert Zemeckis Tom Hanks, Robin Wright Penn, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field

LipiecEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
15 lipca Prawdziwe kłamstwa (True Lies)   James Cameron Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Tom Arnold, Bill Paxton, Tia Carrere
29 lipca Maska (The Mask)   Chuck Russell Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Greene, Richard Jeni, Peter Riegert

SierpieńEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
3 sierpnia Stan zagrożenia (Clear and Present Danger)   Phillip Noyce Harrison Ford, Willem Dafoe, Anne Archer, Joaquim de Almeida, Henry Czerny
26 sierpnia Urodzeni mordercy (Natural Born Killers)   Oliver Stone Woody Harrelson, Juliette Lewis, Robert Downey Jr., Tommy Lee Jones, Tom Sizemore

WrzesieńEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
2 września Niebiańskie stworzenia (Heavenly Creatures)  / /  Peter Jackson Melanie Lynskey, Kate Winslet, Sarah Peirse, Diana Kent, Clive Merrison
10 września Pocztówki z Ameryki (Postcards from America)  /  Steve McLean James Lyons, Michael Tighe, Olmo Tighe, Michael Imperioli, Michael Ringer
10 września Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption)   Frank Darabont Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown
12 września Ksiądz (Priest)   Antonia Bird Linus Roache, Tom Wilkinson, Robert Carlyle, Cathy Tyson, Christine Tremarco
14 września Leon zawodowiec (Léon)   Luc Besson Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, Danny Aiello, Peter Appel
23 września Ed Wood   Tim Burton Johnny Depp, Martin Landau, Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette, Jeffrey Jones

PaździernikEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
7 października Specjalista (The Specialist)  /  Luis Llosa Sylvester Stallone, Sharon Stone, James Woods, Eric Roberts, Rod Steiger
28 października Gwiezdne wrota (Stargate)  /  Roland Emmerich Kurt Russell, James Spader, Jaye Davidson, John Diehl, French Stewart

ListopadEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
4 listopada Frankenstein  /  Kenneth Branagh Robert De Niro, Kenneth Branagh, Tom Hulce, Helena Bonham Carter, Aidan Quinn
11 listopada Śnięty Mikołaj (The Santa Clause)   John Pasquin Tim Allen, Eric Lloyd, Wendy Crewson, Judge Reinhold, David Krumholtz
11 listopada Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles)   Neil Jordan Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst, Antonio Banderas, Christian Slater
17 listopada Star Trek: Pokolenia (Star Trek: Generations)   David Carson Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Spiner, LeVar Burton, Michael Dorn

GrudzieńEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
4 grudnia Jakub (Jakob)  / / / /  Peter Hall Matthew Modine, Lara Flynn Boyle, Sean Bean, Joss Ackland, Irene Papas
6 grudnia Głupi i głupszy (Dump and Dumber)   Bob Farrelly, Peter Farrelly Jim Carrey, Jeff Daniels, Lauren Holly, Teri Garr, Karen Duffy
9 grudnia W sieci (Disclosure)   Barry Levinson Michael Douglas, Demi Moore, Jacqueline Kim, Joe Urla, Michael Chieffo
16 grudnia Wichry namiętności (Legends of the Fall)   Edward Zwick Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormond, Henry Thomas
21 grudnia Richie milioner (Ri¢hie Ri¢h)   Donald Petrie Macaulay Culkin, John Larroquette, Edward Herrmann, Christine Ebersole, Michael McShane
23 grudnia Prêt-à-Porter (Prêt-à-Porter)   Robert Altman Marcello Mastroianni, Sophia Loren, Jean-Pierre Cassel, Kim Basinger, Chiara Mastroianni

Nagrody filmoweEdytuj

GoyaEdytuj

8. ceremonia wręczenia Hiszpańskich Nagród Filmowych odbyła się 21 stycznia 1994 roku.

Najlepszy film
Wszyscy z więzienia
Najlepszy reżyser
Luis García Berlanga za film Wszyscy z więzienia
Najlepsza aktorka
Verónica Forqué za rolę w filmie Kika
Najlepszy aktor
Juan Echanove za rolę w filmie Madregilda

Złote GlobyEdytuj

51. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się 22 stycznia 1994 roku.

Najlepszy film dramatyczny
Lista Schindlera (Schindler's List)
Najlepszy reżyser
Steven Spielberg za film Lista Schindlera (Schindler's List)
Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym
Holly Hunter za rolę w filmie Fortepian (The Piano)
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym
Tom Hanks za rolę w filmie Filadelfia (Philadelphia)

Złoty NiedźwiedźEdytuj

44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 10-21 lutego 1994 roku.

Złoty Niedźwiedź
Jim Sheridan za film W imię ojca (In the Name of the Father)

BAFTAEdytuj

47. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Najlepszy film
Lista Schindlera (Schindler's List)
Najlepszy reżyser
Steven Spielberg za film Lista Schindlera (Schindler's List)
Najlepsza aktorka
Holly Hunter za rolę w filmie Fortepian (The Piano)
Najlepszy aktor
Anthony Hopkins za rolę w filmie Cienista dolina (Shadowlands)

CezaryEdytuj

19. ceremonia wręczenia Francuskich Nagród Filmowych odbyła się 26 lutego 1994 roku.

Najlepszy film
Palić/Nie palić (Smoking/No Smoking)
Najlepszy reżyser
Alain Resnais za film Palić/Nie palić (Smoking/No Smoking)
Najlepsza aktorka
Juliette Binoche za rolę w filmie Trzy kolory. Czerwony
Najlepszy aktor
Pierre Arditi za rolę w filmie Palić/Nie palić (Smoking/No Smoking)

Złote MalinyEdytuj

14. rozdanie Złotych Malin odbyło się 20 marca1994 roku.

Najgorszy film
Niemoralna propozycja (Indecent Proposal)
Najgorszy reżyser
Jennifer Chambers Lynch za film Uwięziona Helena (Boxing Helena)
Najgorsza aktorka
Madonna za rolę w filmie Sidła miłości (Body of Evidence)
Najgorszy aktor
Burt Reynolds za role w filmach Półtora gliniarza (Cop and ½)

OscaryEdytuj

66. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 21 marca 1994 roku.

Najlepszy film
Lista Schindlera (Schindler's List)
Najlepszy reżyser
Steven Spielberg za film Lista Schindlera (Schindler's List)
Najlepsza aktorka
Holly Hunter za rolę w filmie Fortepian (The Piano)
Najlepszy aktor
Tom Hanks za rolę w filmie Filadelfia (Philadelphia)

Złota PalmaEdytuj

47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 12-23 maja 1994 roku.

Najlepszy film
Quentin Tarantino za film Pulp Fiction

Złoty LewEdytuj

51. Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach 1-11 września 1994 roku.

Najlepszy film
Przed deszczem (Пред дождот)
Niech żyje miłość (Ai qing wan sui)
Najlepsza aktorka
Maria de Medeiros za rolę w filmie Bezbrzeżny smutek (Três Irmãos)
Najlepszy aktor
Xia Yu za rolę w filmie W upalnym słońcu

Festiwal Polskich Filmów FabularnychEdytuj

XIX. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbył się 16-22 września 1994 roku.

Najlepszy film
Zawrócony
Najlepszy reżyser
Jan Jakub Kolski za film Cudowne miejsce
Najlepsza aktorka
Grażyna Błęcka-Kolska za rolę w filmie Cudowne miejsce
Stanisława Celińska za rolę w filmie Spis cudzołożnic
Najlepszy aktor
Zbigniew Zamachowski za rolę w filmie Zawrócony

CamerimageEdytuj

2. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbyła się w dniach 26 listopada-3 grudnia 1994 roku.

Złota Żaba
Tibor Mathe za zdjęcia do filmu Woyzeck
Artur Reinhart za zdjęcia do filmu Wrony
Srebrna Żaba
Piotr Sobociński za zdjęcia do filmu Trzy kolory. Czerwony
Brązowa Żaba
Conrad L. Hall za zdjęcia do filmu Szachowe dzieciństwo (Searching for Bobby Fischer)

Urodzili sięEdytuj

ZmarliEdytuj