Otwórz menu główne

German Tennis Championships

turniej tenisowy mężczyzn

German Tennis Championships – męski turniej tenisowy rangi ATP World Tour 500 zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany jest od 1892 roku na kortach ziemnych w niemieckim Hamburgu.

German Tennis Championships
Logo turnieju w 2014
Logo turnieju w 2014
Miejsce  Niemcy
Hamburg
Obiekt Am Rothenbaum
Nawierzchnia Ceglana
ATP World Tour
Kategoria ATP World Tour 500
Pula nagród 1 753 255 €
Drabinka 32S/16QS/16D/4QD
Dyrektor Michael Stich
Aktualni mistrzowie
Gra pojedyncza
Gruzja Nikoloz Basilaszwili
Gra podwójna
Chile Julio Peralta
Argentyna Horacio Zeballos
Strona internetowa

W latach 1990–2008 zawody były rangi ATP Masters Series (wcześniej znanego pod nazwą Mercedes Super 9).

Turniej nie odbył się w latach 1914–1919 i 1940–1947 z powodu wojen.

Spis treści

Mecze finałoweEdytuj

gra pojedynczaEdytuj

Rok Zwycięzca Finalista Wynik
2018   Nikoloz Basilaszwili   Leonardo Mayer 6:4, 0:6, 7:5
2017   Leonardo Mayer   Florian Mayer 6:4, 4:6, 6:3
2016   Martin Kližan   Pablo Cuevas 6:1, 6:4
2015   Rafael Nadal   Fabio Fognini 7:5, 7:5
2014   Leonardo Mayer   David Ferrer 6:7(3), 6:1, 7:6(4)
2013   Fabio Fognini   Federico Delbonis 4:6, 7:6(8), 6:2
2012   Juan Mónaco   Tommy Haas 7:5, 6:4
2011   Gilles Simon   Nicolás Almagro 6:4, 4:6, 6:4
2010   Andriej Gołubiew   Jürgen Melzer 6:3, 7:5
2009   Nikołaj Dawydienko   Paul-Henri Mathieu 6:4, 6:2
2008   Rafael Nadal   Roger Federer 7:5, 6:7(3), 6:3
2007   Roger Federer   Rafael Nadal 2:6, 6:2, 6:0
2006   Tommy Robredo   Radek Štěpánek 6:1, 6:3, 6:3
2005   Roger Federer   Richard Gasquet 6:3, 7:5, 7:6(4)
2004   Roger Federer   Guillermo Coria 4:6, 6:4, 6:2, 6:3
2003   Guillermo Coria   Agustín Calleri 6:3, 6:4, 6:4
2002   Roger Federer   Marat Safin 6:1, 6:3, 6:4
2001   Albert Portas   Juan Carlos Ferrero 4:6, 6:2, 0:6, 7:6(5), 7:5
2000   Gustavo Kuerten   Marat Safin 6:4, 5:7, 6:4, 5:7, 7:6(3)
1999   Marcelo Ríos   Mariano Zabaleta 6:7(5), 7:5, 5:7, 7:6(5), 6:2
1998   Albert Costa   Àlex Corretja 6:2, 6:0, 1:0 krecz
1997   Andrij Medwediew   Félix Mantilla 6:0, 6:4, 6:2
1996   Roberto Carretero   Àlex Corretja 2:6, 6:4, 6:4, 6:4
1995   Andrij Medwediew   Goran Ivanišević 6:3, 6:2, 6:1
1994   Andrij Medwediew   Jewgienij Kafielnikow 6:4, 6:4, 3:6, 6:3
1993   Michael Stich   Andriej Czesnokow 6:3, 6:7(1), 7:6(7), 6:4
1992   Stefan Edberg   Michael Stich 5:7, 6:4, 6:1
1991   Karel Nováček   Magnus Gustafsson 6:3, 6:3, 5:7, 0:6, 6:1
1990   Juan Aguilera   Boris Becker 6:1, 6:0, 7:6
1989   Ivan Lendl   Horst Skoff 6:4, 6:1, 6:3
1988   Kent Carlsson   Henri Leconte 6:2, 6:1, 6:4
1987   Ivan Lendl   Miloslav Mečíř 6:1, 6:3, 6:3
1986   Henri Leconte   Miloslav Mečíř 6:2, 5:7, 6:4, 6:2
1985   Miloslav Mečíř   Henrik Sundström 6:4, 6:1, 6:4
1984   Juan Aguilera   Henrik Sundström 6:4, 2:6, 2:6, 6:4, 6:4
1983   Yannick Noah   José Higueras 3:6, 7:5, 6:2, 6:0
1982   José Higueras   Peter McNamara 4:6, 6:7, 7:6, 6:3, 7:6
1981   Peter McNamara   Jimmy Connors 7:6, 6:1, 4:6, 6:4
1980   Harold Solomon   Guillermo Vilas 6:7, 6:2, 6:4, 2:6, 6:3
1979   José Higueras   Harold Solomon 3:6, 6:1, 6:4, 6:1
1978   Guillermo Vilas   Wojciech Fibak 6:2, 6:4, 6:2
1977   Paolo Bertolucci   Manuel Orantes 6:3, 4:6, 6:2, 6:3
1976   Eddie Dibbs   Manuel Orantes 6:4, 4:6, 6:1, 2:6, 6:1
1975   Manuel Orantes   Jan Kodeš 3:6, 6:2, 6:2, 4:6, 6:1
1974   Eddie Dibbs   Hans-Joachim Plötz 6:2, 6:2, 6:3
1973   Eddie Dibbs   Karl Meiler 6:1, 3:6, 7:6, 6:3
1972   Manuel Orantes   Adriano Panatta 6:3, 9:8, 6:0
1971   Andrés Gimeno   Péter Szőke 6:3, 6:2, 6:2
1970   Tom Okker   Ilie Năstase 4:6, 6:3, 6:3, 6:4
1969   Tony Roche   Tom Okker 6:1, 5:7, 7:5, 8:6
1968   John Newcombe   Cliff Drysdale 6:3, 6:2, 6:4
1967   Roy Emerson   Manuel Santana 6:3, 6:3, 6:1
1966   Fred Stolle   István Gulyás 2:6, 7:5, 6:1, 6:2
1965   Cliff Drysdale   Boro Jovanović 6:2, 6:4, 3:6, 6:3
1964   Wilhelm Bungert   Christian Kuhnke 0:6, 6:4, 7:5, 6:2
1963   Martin Mulligan   Bob Hewitt 6:0, 0:6, 8:6, 6:2
1962   Rod Laver   Manuel Santana 8:6, 7:5, 6:4
1961   Rod Laver   Luis Ayala 6:2, 6:8, 5:7, 6:1, 6:2
1960   Nicola Pietrangeli   Jan-Erik Lundqvist 6:3, 2:6, 6:4, 6:2
1959   William Knight   J.C. Vermaak 4:6, 6:4, 4:6, 6:3, 8:6
1958   Sven Davidson   Jacques Brichant 5:7, 6:4, 0:6, 9:7, 6:3
1957   Mervyn Rose   Pierre Darmon 6:3, 6:0, 6:1
1956   Lew Hoad   Orlando Sirola 6:2, 5:7, 6:4, 8:6
1955   Arthur Larsen   Władysław Skonecki 3:6, 6:3, 7:5, 6:8, 6:3
1954   Budge Patty   Sven Davidson 6:1, 6:1, 7:5
1953   Budge Patty   Fausto Gardini 6:3, 6:2, 6:3
1952   Eric Sturgess   Jaroslav Drobný 6:3, 6:2, 6:3
1951   Lennart Bergelin   Sven Davidson 4:6, 6:3, 4:6, 6:4, 7:5
1950   Jaroslav Drobný   Gottfried von Cramm 6:3, 6:4, 6:4
1949   Gottfried von Cramm   Ernst Buchholz 7:5, 6:1, 6:0
1948   Gottfried von Cramm   Helmut Gulcz 6:4, 6:1, 4:6, 6:3
1940–
1947
Turniej nie odbył się
1939   Henner Henkel   Roderich Menzel 4:6, 6:4, 6:0, 6:1
1938   Ottó Szigeti   Bernard Destremau 8:6, 6:8, 6:3, 6:3
1937   Henner Henkel   Vivian McGrath 1:6, 6:3, 8:6, 3:6, 6:1
1936 Turniej nie odbył się
1935   Gottfried von Cramm   Ottó Szigeti 6:3, 6:3, 6:3
1934   Gottfried von Cramm   Clayton Lee Burwell 6:2, 6:1, 6:4
1933   Gottfried von Cramm   Roderich Menzel 7:5, 2:6, 4:6, 6:3, 6:4
1932   Gottfried von Cramm   Roderich Menzel 3:6, 6:2, 6:2, 6:3
1931   Roderich Menzel   Gustav Jaenecke 6:2, 6:2, 6:1
1930   Christian Boussus   Yoshiro Ohta 1:6, 8:6, 2:6, 6:4, 6:4
1929   Christian Boussus   Otto Froitzheim 6:1, 4:6, 6:1, 6:8, 6:1
1928   Daniel Prenn   Hans Moldenhauer 6:1, 6:4, 6:3
1927   Hans Moldenhauer   W. Hannemann 6:2, 4:6, 6:4, 6:4
1926   Hans Moldenhauer   Walter Dessart 6:2, 6:2, 6:1
1925   Otto Froitzheim   Béla von Kehrling 6:4, 6:1, 4:6, 6:1
1924   Béla von Kehrling   Luis Maria Heyden 8:6, 6:1, 9:7
1923   Heinz Landmann   Luis Maria Heyden 6:2, 6:3, 7:5
1922   Otto Froitzheim   Friedrich Wilhelm Rahe 2:6, 6:0, 8:6, 6:1
1921   Otto Froitzheim   R. Kleinschroth 6:4, 8:6, krecz
1920   Oscar Kreuzer   I. M. Heyden 6:0, 6:0, 6:2
1914–
1919
Turniej nie odbył się
1913   Heinrich Schomburgk   Otto von Müller 6:2, 6:4, 7:5
1912   Otto von Müller   Heinrich Schomburgk 2:6, 6:1, 6:4, 6:2
1911   Otto Froitzheim   F. Pipes 6:3, 6:2, 6:1
1910   Otto Froitzheim   C. Bergmann
1909   Otto Froitzheim   Friedrich Wilhelm Rahe 6:0, 6:2, 6:3
1908   Josiah Ritchie   G.K. Logie 6:1, 6:1, 6:3
1907   Otto Froitzheim   Josiah Ritchie 7:5, 6:3, 6:4
1906   Josiah Ritchie   Friedrich Wilhelm Rahe 6:2, 6:2, 6:0
1905   Josiah Ritchie   Anthony Wilding 8:6, 7:5, 8:6
1904   Josiah Ritchie   C. v. Wessely 6:4, 6:0, 10:8
1903   Josiah Ritchie   Max Décugis
1902   Max Décugis   J. Flavelle 4:6, 2:6, 7:5, 7:5, 6:0
1901   Max Décugis   F.W. Payn 6:4, 6:4, 4:6, 6:2
1900   George Hillyard   Lawrence Doherty
1899   Clarence Hobart   Harold Mahony 8:6, 8:10, 6:0, 6:8, 8:6
1898   Harold Mahony   Joshua Pim 6:4, 6:3, 6:4
1897   George Hillyard   B. Green 6:1, 6:2, 6:3
1896   Graf Victor Voß   G. Wantzelius 6:1, 6:0, 6:1
1895   Graf Victor Voß   Christian Winzer 6:2, 6:1, 6:2
1894   Graf Victor Voß   Christian Winzer 6:1, 6:4, 11:9
1893   Christian Winzer   Walter Bonne 6:4, 6:0, 3:6, 6:3
1892   Walter Bonne   R.A. Leers 7:5, 6:3

gra podwójnaEdytuj

Rok Zwycięzcy Finaliści Wynik
2018   Julio Peralta
  Horacio Zeballos
  Oliver Marach
  Mate Pavić
6:1, 4:6, 10–6
2017   Ivan Dodig
  Mate Pavić
  Pablo Cuevas
  Marc López
6:3, 6:4
2016   Henri Kontinen
  John Peers
  Daniel Nestor
  Aisam-ul-Haq Qureshi
7:5, 6:3
2015   Jamie Murray
  John Peers
  Juan Sebastián Cabal
  Robert Farah
2:6, 6:3, 10–8
2014   Marin Draganja
  Florin Mergea
  Alexander Peya
  Bruno Soares
6:4, 7:5
2013   Mariusz Fyrstenberg
  Marcin Matkowski
  Alexander Peya
  Bruno Soares
3:6, 6:1, 10–8
2012   David Marrero
  Fernando Verdasco
  Rogério Dutra Silva
  Daniel Muñoz de la Nava
6:4, 6:3
2011   Oliver Marach
  Alexander Peya
  František Čermák
  Filip Polášek
6:4, 6:1
2010   Marc López
  David Marrero
  Jérémy Chardy
  Paul-Henri Mathieu
6:3, 2:6, 10–8
2009   Simon Aspelin
  Paul Hanley
  Marcelo Melo
  Filip Polášek
6:3, 6:3
2008   Daniel Nestor
  Nenad Zimonjić
  Bob Bryan
  Mike Bryan
6:4, 5:7, 10–8
2007   Bob Bryan
  Mike Bryan
  Paul Hanley
  Kevin Ullyett
6:3, 6:4
2006   Paul Hanley
  Kevin Ullyett
  Mark Knowles
  Daniel Nestor
6:2, 7:6(8)
2005   Jonas Björkman
  Maks Mirny
  Michaël Llodra
  Fabrice Santoro
4:6, 7:6(2), 7:6(3)
2004   Wayne Black
  Kevin Ullyett
  Bob Bryan
  Mike Bryan
6:4, 6:2
2003   Mark Knowles
  Daniel Nestor
  Mahesh Bhupathi
  Maks Mirny
6:4, 7:6(10)
2002   Mahesh Bhupathi
  Jan-Michael Gambill
  Jonas Björkman
  Todd Woodbridge
6:2, 6:4
2001   Jonas Björkman
  Todd Woodbridge
  Daniel Nestor
  Sandon Stolle
7:6(2), 3:6, 6:3
2000   Todd Woodbridge
  Mark Woodforde
  Wayne Arthurs
  Sandon Stolle
6:7(4), 6:4, 6:3
1999   Wayne Arthurs
  Andrew Kratzmann
  Paul Haarhuis
  Jared Palmer
2:6, 7:6(5), 6:2
1998   Donald Johnson
  Francisco Montana
  David Adams
  Brett Steven
6:2, 7:5
1997   Luis Lobo
  Javier Sánchez
  Neil Broad
  Piet Norval
6:3, 7:6
1996   Mark Knowles
  Daniel Nestor
  Guy Forget
  Jakob Hlasek
6:2, 6:4
1995   Wayne Ferreira
  Jewgienij Kafielnikow
  Byron Black
  Andriej Olchowski
6:1, 7:6
1994   Scott Melville
  Piet Norval
  Henrik Holm
  Anders Järryd
6:3, 6:4
1993   Paul Haarhuis
  Mark Koevermans
  Grant Connell
  Patrick Galbraith
7:6, 6:4
1992   Sergio Casal
  Emilio Sánchez
  Carl-Uwe Steeb
  Michael Stich
5:7, 6:4, 6:3
1991   Sergio Casal
  Emilio Sánchez
  Cássio Motta
  Danie Visser
4:6, 6:3, 6:2
1990   Sergi Bruguera
  Jim Courier
  Udo Riglewski
  Michael Stich
7:6, 6:2
1989   Emilio Sánchez
  Javier Sánchez
  Boris Becker
  Eric Jelen
6:4, 6:7, 7:6
1988   Darren Cahill
  Laurie Warder
  Rick Leach
  Jim Pugh
6:0, 5:7, 6:4
1987   Miloslav Mečíř
  Tomáš Šmíd
  Claudio Mezzadri
  Jim Pugh
6:1, 6:2
1986   Sergio Casal
  Emilio Sánchez
  Boris Becker
  Eric Jelen
6:1, 7:5
1985   Hans Gildemeister
  Andrés Gómez
  Heinz Günthardt
  Balázs Taróczy
6:4, 6:3
1984   Stefan Edberg
  Anders Järryd
  Heinz Günthardt
  Balázs Taróczy
6:4, 6:3
1983   Heinz Günthardt
  Balázs Taróczy
  Mark Edmondson
  Brian Gottfried
6:1, 6:0
1982   Pavel Složil
  Tomáš Šmíd
  Anders Järryd
  Hans Simonsson
6:4, 6:3
1981   Hans Gildemeister
  Andrés Gómez
  Peter McNamara
  Paul McNamee
6:4, 3:6, 6:4
1980   Hans Gildemeister
  Andrés Gómez
  Reinhart Probst
  Max Wunschig
6:3, 6:4
1979   Jan Kodeš
  Tomáš Šmíd
  Mark Edmondson
  John Marks
6:3, 6:1, 7:6
1978   Wojciech Fibak
  Tom Okker
  Antonio Muñoz
  Víctor Pecci
6:2, 6:4
1977   Bob Hewitt
  Karl Meiler
  Phil Dent
  Kim Warwick
3:6, 6:3, 6:4, 6:4
1976   Fred McNair
  Sherwood Stewart
  Dick Crealy
  Kim Warwick
7:6, 7:6, 7:6
1975   Juan Gisbert
  Manuel Orantes
  Wojciech Fibak
  Jan Kodeš
6:3, 7:6
1974   Jürgen Fassbender
  Hans-Jürgen Pohmann
  Brian Gottfried
  Raúl Ramírez
6:3, 6:4, 6:4
1973   Jürgen Fassbender
  Hans-Jürgen Pohmann
  Manuel Orantes
  Ion Țiriac
6:1, 6:3
1972   Jan Kodeš
  Ilie Năstase
  Bob Hewitt
  Ion Țiriac
walkower
1971   John Alexander
  Andrés Gimeno
  Dick Crealy
  Allan Stone
6:4, 7:5, 7:9, 6:4
1970   Bob Hewitt
  Frew McMillan
  Tom Okker
  Nikola Pilić
6:3, 7:5, 6:2
1969   Tom Okker
  Marty Riessen
  Jean-Claude Barclay
  Jürgen Fassbender
6:4, 7:5, 7:9, 6:4
1968   Milan Holeček
  Jan Kodeš
  John Newcombe
  Tony Roche
6:3, 7:5, 6:2

BibliografiaEdytuj