Hamburg European Open

turniej tenisowy mężczyzn i kobiet
(Przekierowano z German Tennis Championships)

Hamburg European Open – męski turniej tenisowy rangi ATP Tour 500 zaliczany do cyklu ATP Tour i kobiecy turniej tenisowy kategorii WTA 250 wchodzący w skład rozgrywek cyklu WTA Tour. Rozgrywany jest od 1892 roku na kortach ziemnych w niemieckim Hamburgu.

Hamburg European Open
ilustracja
Miejsce

 Niemcy
Hamburg

Obiekt

Am Rothenbaum

Nawierzchnia

Ceglana

Pierwsza edycja

1892

ATP Tour
Kategoria

ATP Tour 500

Pula nagród

1 911 620 €

Drabinka

32S/16QS/16D/4QD

Dyrektor

Sandra Reichel

WTA Tour
Kategoria

WTA 250

Pula nagród

203 024 €

Drabinka

32S/24Q/16D

Dyrektor

Sandra Reichel

Aktualni mistrzowie
Gra pojedyncza mężczyzn
Włochy Lorenzo Musetti
Gra podwójna mężczyzn
Wielka Brytania Lloyd Glasspool
Finlandia Harri Heliövaara
Gra pojedyncza kobiet
Stany Zjednoczone Bernarda Pera
Gra podwójna kobiet
Stany Zjednoczone Sophie Chang
Stany Zjednoczone Angela Kulikov
Strona internetowa

W latach 1990–2008 zawody mężczyzn miały rangę ATP Masters Series (wcześniej znanego pod nazwą Mercedes Super 9).

Turniej nie odbył się w latach 1914–1919 i 1940–1947 z powodu wojen.

Mecze finałoweEdytuj

Gra pojedyncza mężczyznEdytuj

Rok Zwycięzca Finalista Wynik
2022   Lorenzo Musetti   Carlos Alcaraz 6:4, 6:7(6), 6:4
2021   Pablo Carreño-Busta   Filip Krajinović 6:2, 6:4
2020   Andriej Rublow   Stefanos Tsitsipas 6:4, 3:6, 7:5
2019   Nikoloz Basilaszwili   Andriej Rublow 7:5, 4:6, 6:3
2018   Nikoloz Basilaszwili   Leonardo Mayer 6:4, 0:6, 7:5
2017   Leonardo Mayer   Florian Mayer 6:4, 4:6, 6:3
2016   Martin Kližan   Pablo Cuevas 6:1, 6:4
2015   Rafael Nadal   Fabio Fognini 7:5, 7:5
2014   Leonardo Mayer   David Ferrer 6:7(3), 6:1, 7:6(4)
2013   Fabio Fognini   Federico Delbonis 4:6, 7:6(8), 6:2
2012   Juan Mónaco   Tommy Haas 7:5, 6:4
2011   Gilles Simon   Nicolás Almagro 6:4, 4:6, 6:4
2010   Andriej Gołubiew   Jürgen Melzer 6:3, 7:5
2009   Nikołaj Dawydienko   Paul-Henri Mathieu 6:4, 6:2
2008   Rafael Nadal   Roger Federer 7:5, 6:7(3), 6:3
2007   Roger Federer   Rafael Nadal 2:6, 6:2, 6:0
2006   Tommy Robredo   Radek Štěpánek 6:1, 6:3, 6:3
2005   Roger Federer   Richard Gasquet 6:3, 7:5, 7:6(4)
2004   Roger Federer   Guillermo Coria 4:6, 6:4, 6:2, 6:3
2003   Guillermo Coria   Agustín Calleri 6:3, 6:4, 6:4
2002   Roger Federer   Marat Safin 6:1, 6:3, 6:4
2001   Albert Portas   Juan Carlos Ferrero 4:6, 6:2, 0:6, 7:6(5), 7:5
2000   Gustavo Kuerten   Marat Safin 6:4, 5:7, 6:4, 5:7, 7:6(3)
1999   Marcelo Ríos   Mariano Zabaleta 6:7(5), 7:5, 5:7, 7:6(5), 6:2
1998   Albert Costa   Àlex Corretja 6:2, 6:0, 1:0 krecz
1997   Andrij Medwediew   Félix Mantilla 6:0, 6:4, 6:2
1996   Roberto Carretero   Àlex Corretja 2:6, 6:4, 6:4, 6:4
1995   Andrij Medwediew   Goran Ivanišević 6:3, 6:2, 6:1
1994   Andrij Medwediew   Jewgienij Kafielnikow 6:4, 6:4, 3:6, 6:3
1993   Michael Stich   Andriej Czesnokow 6:3, 6:7(1), 7:6(7), 6:4
1992   Stefan Edberg   Michael Stich 5:7, 6:4, 6:1
1991   Karel Nováček   Magnus Gustafsson 6:3, 6:3, 5:7, 0:6, 6:1
1990   Juan Aguilera   Boris Becker 6:1, 6:0, 7:6
1989   Ivan Lendl   Horst Skoff 6:4, 6:1, 6:3
1988   Kent Carlsson   Henri Leconte 6:2, 6:1, 6:4
1987   Ivan Lendl   Miloslav Mečíř 6:1, 6:3, 6:3
1986   Henri Leconte   Miloslav Mečíř 6:2, 5:7, 6:4, 6:2
1985   Miloslav Mečíř   Henrik Sundström 6:4, 6:1, 6:4
1984   Juan Aguilera   Henrik Sundström 6:4, 2:6, 2:6, 6:4, 6:4
1983   Yannick Noah   José Higueras 3:6, 7:5, 6:2, 6:0
1982   José Higueras   Peter McNamara 4:6, 6:7, 7:6, 6:3, 7:6
1981   Peter McNamara   Jimmy Connors 7:6, 6:1, 4:6, 6:4
1980   Harold Solomon   Guillermo Vilas 6:7, 6:2, 6:4, 2:6, 6:3
1979   José Higueras   Harold Solomon 3:6, 6:1, 6:4, 6:1
1978   Guillermo Vilas   Wojciech Fibak 6:2, 6:4, 6:2
1977   Paolo Bertolucci   Manuel Orantes 6:3, 4:6, 6:2, 6:3
1976   Eddie Dibbs   Manuel Orantes 6:4, 4:6, 6:1, 2:6, 6:1
1975   Manuel Orantes   Jan Kodeš 3:6, 6:2, 6:2, 4:6, 6:1
1974   Eddie Dibbs   Hans-Joachim Plötz 6:2, 6:2, 6:3
1973   Eddie Dibbs   Karl Meiler 6:1, 3:6, 7:6, 6:3
1972   Manuel Orantes   Adriano Panatta 6:3, 9:8, 6:0
1971   Andrés Gimeno   Péter Szőke 6:3, 6:2, 6:2
1970   Tom Okker   Ilie Năstase 4:6, 6:3, 6:3, 6:4
1969   Tony Roche   Tom Okker 6:1, 5:7, 7:5, 8:6
1968   John Newcombe   Cliff Drysdale 6:3, 6:2, 6:4
1967   Roy Emerson   Manuel Santana 6:3, 6:3, 6:1
1966   Fred Stolle   István Gulyás 2:6, 7:5, 6:1, 6:2
1965   Cliff Drysdale   Boro Jovanović 6:2, 6:4, 3:6, 6:3
1964   Wilhelm Bungert   Christian Kuhnke 0:6, 6:4, 7:5, 6:2
1963   Martin Mulligan   Bob Hewitt 6:0, 0:6, 8:6, 6:2
1962   Rod Laver   Manuel Santana 8:6, 7:5, 6:4
1961   Rod Laver   Luis Ayala 6:2, 6:8, 5:7, 6:1, 6:2
1960   Nicola Pietrangeli   Jan-Erik Lundqvist 6:3, 2:6, 6:4, 6:2
1959   William Knight   J.C. Vermaak 4:6, 6:4, 4:6, 6:3, 8:6
1958   Sven Davidson   Jacques Brichant 5:7, 6:4, 0:6, 9:7, 6:3
1957   Mervyn Rose   Pierre Darmon 6:3, 6:0, 6:1
1956   Lew Hoad   Orlando Sirola 6:2, 5:7, 6:4, 8:6
1955   Arthur Larsen   Władysław Skonecki 3:6, 6:3, 7:5, 6:8, 6:3
1954   Budge Patty   Sven Davidson 6:1, 6:1, 7:5
1953   Budge Patty   Fausto Gardini 6:3, 6:2, 6:3
1952   Eric Sturgess   Jaroslav Drobný 6:3, 6:2, 6:3
1951   Lennart Bergelin   Sven Davidson 4:6, 6:3, 4:6, 6:4, 7:5
1950   Jaroslav Drobný   Gottfried von Cramm 6:3, 6:4, 6:4
1949   Gottfried von Cramm   Ernst Buchholz 7:5, 6:1, 6:0
1948   Gottfried von Cramm   Helmut Gulcz 6:4, 6:1, 4:6, 6:3
1940–
1947
Turniej nie odbył się
1939   Henner Henkel   Roderich Menzel 4:6, 6:4, 6:0, 6:1
1938   Ottó Szigeti   Bernard Destremau 8:6, 6:8, 6:3, 6:3
1937   Henner Henkel   Vivian McGrath 1:6, 6:3, 8:6, 3:6, 6:1
1936 Turniej nie odbył się
1935   Gottfried von Cramm   Ottó Szigeti 6:3, 6:3, 6:3
1934   Gottfried von Cramm   Clayton Lee Burwell 6:2, 6:1, 6:4
1933   Gottfried von Cramm   Roderich Menzel 7:5, 2:6, 4:6, 6:3, 6:4
1932   Gottfried von Cramm   Roderich Menzel 3:6, 6:2, 6:2, 6:3
1931   Roderich Menzel   Gustav Jaenecke 6:2, 6:2, 6:1
1930   Christian Boussus   Yoshiro Ohta 1:6, 8:6, 2:6, 6:4, 6:4
1929   Christian Boussus   Otto Froitzheim 6:1, 4:6, 6:1, 6:8, 6:1
1928   Daniel Prenn   Hans Moldenhauer 6:1, 6:4, 6:3
1927   Hans Moldenhauer   W. Hannemann 6:2, 4:6, 6:4, 6:4
1926   Hans Moldenhauer   Walter Dessart 6:2, 6:2, 6:1
1925   Otto Froitzheim   Béla von Kehrling 6:4, 6:1, 4:6, 6:1
1924   Béla von Kehrling   Luis Maria Heyden 8:6, 6:1, 9:7
1923   Heinz Landmann   Luis Maria Heyden 6:2, 6:3, 7:5
1922   Otto Froitzheim   Friedrich Wilhelm Rahe 2:6, 6:0, 8:6, 6:1
1921   Otto Froitzheim   R. Kleinschroth 6:4, 8:6, krecz
1920   Oscar Kreuzer   I. M. Heyden 6:0, 6:0, 6:2
1914–
1919
Turniej nie odbył się
1913   Heinrich Schomburgk   Otto von Müller 6:2, 6:4, 7:5
1912   Otto von Müller   Heinrich Schomburgk 2:6, 6:1, 6:4, 6:2
1911   Otto Froitzheim   F. Pipes 6:3, 6:2, 6:1
1910   Otto Froitzheim   C. Bergmann
1909   Otto Froitzheim   Friedrich Wilhelm Rahe 6:0, 6:2, 6:3
1908   Josiah Ritchie   G.K. Logie 6:1, 6:1, 6:3
1907   Otto Froitzheim   Josiah Ritchie 7:5, 6:3, 6:4
1906   Josiah Ritchie   Friedrich Wilhelm Rahe 6:2, 6:2, 6:0
1905   Josiah Ritchie   Anthony Wilding 8:6, 7:5, 8:6
1904   Josiah Ritchie   C. v. Wessely 6:4, 6:0, 10:8
1903   Josiah Ritchie   Max Décugis
1902   Max Décugis   J. Flavelle 4:6, 2:6, 7:5, 7:5, 6:0
1901   Max Décugis   F.W. Payn 6:4, 6:4, 4:6, 6:2
1900   George Hillyard   Lawrence Doherty
1899   Clarence Hobart   Harold Mahony 8:6, 8:10, 6:0, 6:8, 8:6
1898   Harold Mahony   Joshua Pim 6:4, 6:3, 6:4
1897   George Hillyard   B. Green 6:1, 6:2, 6:3
1896   Graf Victor Voß   G. Wantzelius 6:1, 6:0, 6:1
1895   Graf Victor Voß   Christian Winzer 6:2, 6:1, 6:2
1894   Graf Victor Voß   Christian Winzer 6:1, 6:4, 11:9
1893   Christian Winzer   Walter Bonne 6:4, 6:0, 3:6, 6:3
1892   Walter Bonne   R.A. Leers 7:5, 6:3

Gra pojedyncza kobietEdytuj

Rok Zwyciężczyni Finalistka Wynik
2022   Bernarda Pera   Anett Kontaveit 6:2, 6:4
2021   Elena-Gabriela Ruse   Andrea Petković 7:6(6), 6:4

Gra podwójna mężczyznEdytuj

Rok Zwycięzcy Finaliści Wynik
2022   Lloyd Glasspool
  Harri Heliövaara
  Rohan Bopanna
  Matwé Middelkoop
6:2, 6:4
2021   Tim Pütz
  Michael Venus
  Kevin Krawietz
  Horia Tecău
6:3, 6:7(3), 10–8
2020   John Peers
  Michael Venus
  Ivan Dodig
  Mate Pavić
6:3, 6:4
2019   Oliver Marach
  Jürgen Melzer
  Robin Haase
  Wesley Koolhof
6:2, 7:6(3)
2018   Julio Peralta
  Horacio Zeballos
  Oliver Marach
  Mate Pavić
6:1, 4:6, 10–6
2017   Ivan Dodig
  Mate Pavić
  Pablo Cuevas
  Marc López
6:3, 6:4
2016   Henri Kontinen
  John Peers
  Daniel Nestor
  Aisam-ul-Haq Qureshi
7:5, 6:3
2015   Jamie Murray
  John Peers
  Juan Sebastián Cabal
  Robert Farah
2:6, 6:3, 10–8
2014   Marin Draganja
  Florin Mergea
  Alexander Peya
  Bruno Soares
6:4, 7:5
2013   Mariusz Fyrstenberg
  Marcin Matkowski
  Alexander Peya
  Bruno Soares
3:6, 6:1, 10–8
2012   David Marrero
  Fernando Verdasco
  Rogério Dutra Silva
  Daniel Muñoz de la Nava
6:4, 6:3
2011   Oliver Marach
  Alexander Peya
  František Čermák
  Filip Polášek
6:4, 6:1
2010   Marc López
  David Marrero
  Jérémy Chardy
  Paul-Henri Mathieu
6:3, 2:6, 10–8
2009   Simon Aspelin
  Paul Hanley
  Marcelo Melo
  Filip Polášek
6:3, 6:3
2008   Daniel Nestor
  Nenad Zimonjić
  Bob Bryan
  Mike Bryan
6:4, 5:7, 10–8
2007   Bob Bryan
  Mike Bryan
  Paul Hanley
  Kevin Ullyett
6:3, 6:4
2006   Paul Hanley
  Kevin Ullyett
  Mark Knowles
  Daniel Nestor
6:2, 7:6(8)
2005   Jonas Björkman
  Maks Mirny
  Michaël Llodra
  Fabrice Santoro
4:6, 7:6(2), 7:6(3)
2004   Wayne Black
  Kevin Ullyett
  Bob Bryan
  Mike Bryan
6:4, 6:2
2003   Mark Knowles
  Daniel Nestor
  Mahesh Bhupathi
  Maks Mirny
6:4, 7:6(10)
2002   Mahesh Bhupathi
  Jan-Michael Gambill
  Jonas Björkman
  Todd Woodbridge
6:2, 6:4
2001   Jonas Björkman
  Todd Woodbridge
  Daniel Nestor
  Sandon Stolle
7:6(2), 3:6, 6:3
2000   Todd Woodbridge
  Mark Woodforde
  Wayne Arthurs
  Sandon Stolle
6:7(4), 6:4, 6:3
1999   Wayne Arthurs
  Andrew Kratzmann
  Paul Haarhuis
  Jared Palmer
2:6, 7:6(5), 6:2
1998   Donald Johnson
  Francisco Montana
  David Adams
  Brett Steven
6:2, 7:5
1997   Luis Lobo
  Javier Sánchez
  Neil Broad
  Piet Norval
6:3, 7:6
1996   Mark Knowles
  Daniel Nestor
  Guy Forget
  Jakob Hlasek
6:2, 6:4
1995   Wayne Ferreira
  Jewgienij Kafielnikow
  Byron Black
  Andriej Olchowski
6:1, 7:6
1994   Scott Melville
  Piet Norval
  Henrik Holm
  Anders Järryd
6:3, 6:4
1993   Paul Haarhuis
  Mark Koevermans
  Grant Connell
  Patrick Galbraith
7:6, 6:4
1992   Sergio Casal
  Emilio Sánchez
  Carl-Uwe Steeb
  Michael Stich
5:7, 6:4, 6:3
1991   Sergio Casal
  Emilio Sánchez
  Cássio Motta
  Danie Visser
4:6, 6:3, 6:2
1990   Sergi Bruguera
  Jim Courier
  Udo Riglewski
  Michael Stich
7:6, 6:2
1989   Emilio Sánchez
  Javier Sánchez
  Boris Becker
  Eric Jelen
6:4, 6:7, 7:6
1988   Darren Cahill
  Laurie Warder
  Rick Leach
  Jim Pugh
6:0, 5:7, 6:4
1987   Miloslav Mečíř
  Tomáš Šmíd
  Claudio Mezzadri
  Jim Pugh
6:1, 6:2
1986   Sergio Casal
  Emilio Sánchez
  Boris Becker
  Eric Jelen
6:1, 7:5
1985   Hans Gildemeister
  Andrés Gómez
  Heinz Günthardt
  Balázs Taróczy
6:4, 6:3
1984   Stefan Edberg
  Anders Järryd
  Heinz Günthardt
  Balázs Taróczy
6:4, 6:3
1983   Heinz Günthardt
  Balázs Taróczy
  Mark Edmondson
  Brian Gottfried
6:1, 6:0
1982   Pavel Složil
  Tomáš Šmíd
  Anders Järryd
  Hans Simonsson
6:4, 6:3
1981   Hans Gildemeister
  Andrés Gómez
  Peter McNamara
  Paul McNamee
6:4, 3:6, 6:4
1980   Hans Gildemeister
  Andrés Gómez
  Reinhart Probst
  Max Wunschig
6:3, 6:4
1979   Jan Kodeš
  Tomáš Šmíd
  Mark Edmondson
  John Marks
6:3, 6:1, 7:6
1978   Wojciech Fibak
  Tom Okker
  Antonio Muñoz
  Víctor Pecci
6:2, 6:4
1977   Bob Hewitt
  Karl Meiler
  Phil Dent
  Kim Warwick
3:6, 6:3, 6:4, 6:4
1976   Fred McNair
  Sherwood Stewart
  Dick Crealy
  Kim Warwick
7:6, 7:6, 7:6
1975   Juan Gisbert
  Manuel Orantes
  Wojciech Fibak
  Jan Kodeš
6:3, 7:6
1974   Jürgen Fassbender
  Hans-Jürgen Pohmann
  Brian Gottfried
  Raúl Ramírez
6:3, 6:4, 6:4
1973   Jürgen Fassbender
  Hans-Jürgen Pohmann
  Manuel Orantes
  Ion Țiriac
6:1, 6:3
1972   Jan Kodeš
  Ilie Năstase
  Bob Hewitt
  Ion Țiriac
walkower
1971   John Alexander
  Andrés Gimeno
  Dick Crealy
  Allan Stone
6:4, 7:5, 7:9, 6:4
1970   Bob Hewitt
  Frew McMillan
  Tom Okker
  Nikola Pilić
6:3, 7:5, 6:2
1969   Tom Okker
  Marty Riessen
  Jean-Claude Barclay
  Jürgen Fassbender
6:4, 7:5, 7:9, 6:4
1968   Milan Holeček
  Jan Kodeš
  John Newcombe
  Tony Roche
6:3, 7:5, 6:2

Gra podwójna kobietEdytuj

Rok Zwyciężczynie Finalistki Wynik
2022   Sophie Chang
  Angela Kulikov
  Miyu Katō
  Aldila Sutjiadi
6:3, 4:6, 10–6
2021   Jasmine Paolini
  Jil Teichmann
  Astra Sharma
  Rosalie van der Hoek
6:0, 6:4

BibliografiaEdytuj